Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » A beszédészlelés és beszédmegértés fórum

A beszédészlelés és beszédmegértés (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A beszédészlelés és beszédmegértés

1 2 3 4 5 6
43. gabima
2010. márc. 2. 20:43
Már kicsi korában is más volt, mint a többi gyerek. Megkésett beszédfejlődés miatt már két és fél éves korában vittük a Nevelési Tanácsadóba. Oda járt egy évig, a beszéde pillanatok alatt szépen megindult. Később az óvónő javaslatára vittük a szakértő bizottsághoz, majd az Autizmus Kutatócsoporthoz. Az előbbi teljesen rendben találta, az utóbbi megállapítása az volt, hogy nagyon szorong, más baja nincs. Az alsó tagozatban nem volt különös problémánk, felsőben derült ki, hogy konkrétan értelmezi a szavakat. Ez is nekem túnt fel, a tanároknak nem, ők elkönyvelték rossz tanulónak. A dührohamai miatt egy éve pszichiáterhez vittem, neki említettem a problémánkat. Ő volt az első, aki komolyan vett. Ősszel a Vadaskertben volt egy hétig, és most viszem újra a szakértői bizottsághoz.
42. 7130b15964 (válaszként erre: 41. - 7130b15964)
2010. márc. 2. 19:18

Erre a fórumra gondoltam:

[link]

rengeteg információt találsz a hozzászólásokban, ami előre vihet.

41. 7130b15964 (válaszként erre: 37. - Gabima)
2010. márc. 2. 19:17

No, itt egy páran már említették, amit a kérdéseimmel kerülgetek.


Itt a hoxán is van egy fórum, ahol autista, autistisztikus tüneteket produkáló gyerekek szülei beszélgetnek, osztják meg tapasztalataikat, sőt azt is, hogy honnan, milyen segítséget lehet kapni.


Szerintem nézz bele a topikba, kérdezz, hátha az egy picit segít nektek is, főleg a fiadnak. Biztosan vannak olyan fejlesztőgyakorlatok, amikkel egy csomó kellemetlenséget el tud majd kerülni a későbbiekben.:)

40. bige
2010. márc. 2. 19:10
most mennem kell, de kb. 2 óra múlva jövök, és ha gondolod tudok Neked címet mondani - hol érdeklődjetek
39. zebracsikó (válaszként erre: 37. - Gabima)
2010. márc. 2. 19:06
autisztikusnak tűnnek a tünetei.
38. bige
2010. márc. 2. 19:01

szerintem autisztikus tünetei vannak. Beolvastam egy csoporttársnőmnek az infoidat, aki közel 30 éve autistákkal dolgozik, és ő megerősített benne, hogy arra utalnak a tünetek.

Ez nem azt jelenti, hogy autista, az autisztikus tüneteket mutató másabb, enyhébb. melyik városban éltek?

nevelési tanácsadóban, szakértői bizottságnál nem voltatok?

37. gabima (válaszként erre: 29. - 7130b15964)
2010. márc. 2. 18:48

Igen, rendszeresek a dühkitörései. Az evés külön probléma. Utál enni, extrém válogatós. Van néhány dolog, ami minden ételhez kell neki. Pl. mostanában mindenhez levesgyöngyöt eszik, még a kenyérhez is.

A gyógyszereket elfogadja, de csak a könnyen lenyelhetőket.

36. zebracsikó (válaszként erre: 22. - Gabima)
2010. márc. 2. 18:06

Nagyon rigid a gondolkodásmódja, elég bizarrnak tűnik, amiket leírtál!

Nem érti a humort, az átvitt értelemben vett kifejezéseket.


Ne ijedj meg, de elég sok afáziás betegre jellemző ez, csak náluk valamilyen agyi trauma idézi elő egy bizonyos agyi terület kikapcsolását, s ez okozza a hasonló tüneteket.


Dr. Csépe Valéria (pszichológus, agykutató, főleg az agy nyelvi szerveződésével foglalkozik) jutott eszembe, aki magyarázatot találhat a problémátokra.

Ez a fajta gondolkodásmódbeli furcsaság ugyanis a társas kapcsolatok jelentős beszűkülését vonhatja a későbbiek során magával.

35. bige (válaszként erre: 28. - Bige)
2010. márc. 2. 17:59

köszi:)

ebben a cikkben még csak felhívni szerettem volna a figyelmet. Mint írtam a végén - tervezem egy részletesebb tüneti leírást életkorokra lebontva. nem gondoltam, hogy ennyi az átfutási ideje, és a következő cikk előtt meg akartam várni ennek a megjelenését. szóval rajta vagyok, hogy minél hamarabb folytatódjon:))

34. bige (válaszként erre: 33. - 7130b15964)
2010. márc. 2. 17:31
azért figyeljék, és ha észreveszik, hogy ez nem változik, akkor jó továbblépni.
33. 7130b15964 (válaszként erre: 32. - Bige)
2010. márc. 2. 17:20

Ok, akkor nincs semmi különös teendő egyelőre, mint nem ügyet csinálni belőle és helyesen ismételni a szavakat a gyerek előtt.

Köszi!:)

32. bige (válaszként erre: 30. - 7130b15964)
2010. márc. 2. 17:16

annyiban van jelentősége, hogy figyeljék.

Ne hívják rá fel a figyelmét, hogy nem "feteke, hanem fekete," hanem ismételjék csak el utána helyesen. Ha nincs probléma - előbb -utóbb jól fogja mondani.

A gond akkor van, ha a gyerek úgy hallja - jól mondja. Akkor viszont a későbbiekben is megmarad a csere, illetve nehezen tanulja meg az új szavakat, mert nem jól észleli a hangok sorrendjét.

31. bige (válaszként erre: 26. - Gabima)
2010. márc. 2. 17:11
privi ment
30. 7130b15964 (válaszként erre: 28. - Bige)
2010. márc. 2. 16:36

Upsz, a szomszédom éppen a napokban példálózott hasonlókat, hogy a két és fél éves kisfia hasonlóan cserélgeti a szótagokat a szavakban. Csak jópofának tűnt. Ezek szerint jelentősége van?!


Van valami teendője már most? Vagy várjon?

29. 7130b15964 (válaszként erre: 26. - Gabima)
2010. márc. 2. 16:34

Ezek a kisebb-nagyobb dühkitörések jellemzők rá, amikor "így" félreértik?

Válogatós az ételekben, könnyen elfogadja a gyógyszereket?

28. bige
2010. márc. 2. 15:54

A tünetek nem életkorra, hanem problémára vonatkoznak. Természetesen minél hamarabb tűnik fel - és kap útmutatást a szülő, ellátást a gyerek - annál jobb.


Általában szerencsés esetben óvodás korban, de alsó tagozatban feltűnik.


Nekem a nagyobbik lányom óvodában cserélte a szótagokat, hangokat. Nem mindet, de párat igen. ( a példákat tőle vettem:) )Akkor még nem tudtam, hogy milyen nagy jelentősége van ezeknek a tüneteknek. Sőt azt sem tudtam, hogy ezek tünetek.

Később elfelejtődött a dolog, mert úgy tűnt - "kinőtte".

Aztán 3. osztályban kérdezte meg a tanítónő, hogy mindig ilyen értetlen-e a gyerek: Matematikánál az összetett szöveges feladatok értelmezésénél adódtak problémák. A szóbeli utasításokból is - ha több hangzott el egyszerre - csak 1-t jegyzett meg, vagy összevont 2-t.

Ekkor vittem el egy ismerős logopédushoz, aki felvette vele a Gósy-féle tesztet. az eredmény magáért beszélt: 9 évesen némely alteszt során 4-5 éves szintet teljesített.

Ezután én is elvégeztem a tanfolyamot.


A munkahelyemen évek óta alkalmazom a tesztet, és a terápiát, és látom jótékony hatását.

2010. márc. 2. 15:30
Ilyen témával foglalkozó szövegek esetében föl kellene tűntetni, hogy mely életkorra vonatkoznak a fönt említett tünetek. Egyébként jó útmutató, ötletadó.
26. gabima (válaszként erre: 25. - Bige)
2010. márc. 2. 12:35
Nagyon jó helyesíró, jól olvas, jók a fogalmazásai. Érdekes, hogy alsó tagozatban az értő olvasásra is mindig ötöst kapott. Persze azok egyszerűbb szövegek voltak, mint most a földrajz, stb. A mindennapi életben is nagyon vigyáznunk kell,hogy mit mondunk, mert szó szerint veszi és megsértődik. Pl. nyáron a Balatonon apukája bekente naptejjel, ő meg nyavajgott, hogy hideg a naptej.(Ami persze nem volt igaz, mert 2 órán át utaztunk reggel, és addig a meleg autóban volt, és ezt ő is tudta). Apa megunta hallgatni, és viccből azt mondta: "Persze, kisfiam, külön azért raktuk hűtőbe, hogy jó hideg legyen." Ezen annyira kiakadt, hogy tombolt. Hogy lehetünk ilyen gonoszak, hogy ezt csináltuk.
25. bige (válaszként erre: 24. - Gabima)
2010. márc. 2. 08:57

szia!

olvasással-írással nincs problémája?

folyékonyan olvas? nem olvas félre? írása folyamatos? nincs sok helyesírási hibája?

24. gabima (válaszként erre: 23. - 7130b15964)
2010. márc. 2. 08:36
Inkább magának való. Az iskolában sok kudarc éri azért, mert rendszeresen félreérti, amit mondanak neki. Alsó tagozatban jeles tanuló volt, mióta felsős, azóta jelentkeztek igazán a problémák, mert minden számonkérés írásban történik. Rosszul értelmezi a feladatokat. Ha véletlenül szóban feleltetik, akkor négyes-ötöst kap.
23. 7130b15964 (válaszként erre: 22. - Gabima)
2010. márc. 2. 08:24

Bár, nem vagyok szakember, de ez kommunikációs zavarnak tűnik inkább, de lehet, hogy csak túl sokszor néztem itt be egy pár fórumban:)


Nincsen a viselkedésében a társaihoz képest valami picit/nagyon eltérő? Jól kijön a társaival, bandázós vagy inkább magányos tudós?

22. gabima (válaszként erre: 21. - Zebracsikó)
2010. márc. 1. 22:20
A szavaknak csak egy jelentését fogadja el. Pl. földrajzból tanulták, hogy Kongói-medence. Erre ó at mondja, hogy a medence az, amiben víz van, és úszni lehet benne. Nem lehet meggyőzni, hogy a szónak más jelentése is van. Vagy másik példa: az iskolában nekiszaladt egy tanárnak a folyosón. Az rászólt,hogy "Talán elnézést!". Erre a fiam megkérdezte, hogy mit nézzen el. Ezt nem szemtelenségből mondta, de simán annak tűnik.
21. zebracsikó (válaszként erre: 20. - Gabima)
2010. márc. 1. 22:06

hogy érted ezt?

nem érti a szólásokat/közmondásokat? esetleg vicceket, vagy tréfás utalásokat?

20. gabima
2010. márc. 1. 21:56
Szia. Szerinted egy 14 évessel, aki mindent szó szerint ért, mit lehet csinálni?
19. bige (válaszként erre: 18. - Szoszilvi81)
2010. márc. 1. 21:49

a meséket szereti? ez is jelzésrétékű lehet.


összeszedek Neked néhány mondókát, rövid versikét, és hogy mit lehet hozzá mutogatni, és elküldöm priviben. Vagy van esetleg e-mail címed? ha megadod - arra könnyebben csatolom.


Lehet, hogy nem is baj, ha most nem zavarja meg a 2 nyelv. sőt biztos.


Melyik városban lesztek? Pesten meg tudom mondani biztosan hol kapod meg a könyveket.

2010. márc. 1. 21:31

Pontosan ez a problémánk, hogy még nem beszélünk mi sem túl jól németül. Így nehéz fejleszteni.

Köszönöm. Tudnál egy két konkrét mondókát.

Lehet van köze hozzá lehet nincs, de nem szereti ha mondókázok, éneklek neki. Nem tudom,talán valamit rosszul csináltam...

Húsvét előtt megyünk Mo-ra majd beszerzem a könyveket, hátha segít. :)

17. bige (válaszként erre: 16. - Szoszilvi81)
2010. márc. 1. 21:23

nem tudom mik a lehetőségeitek ott kint, de mindenképpen mutasd meg logopédusnak.

egy egészségesen fejlődő 3 éves gyerek összetett mondatokban beszél. Természetesen vannak példák, ellenpéldák, de ha szakember látja - azzal nem ártasz, esetleg megelőzhetsz egy későbbi tanulási problémát, zavart


Addig is nagyon sokat mondókázzatok - térden ülve lovagoltatva, ritmust tapsolva, törpejárás, óriás járás, labdázzatok sokat. Mindig minden tevékenységet kísérjetek szóval, beszéddel.

nézegessetek állatképeket, utánozzátok a hangjukat.


..és ha kilátástalan, hogy belátható időn belül eljussatok logopédushoz, de van lehetőségetek megvenni/megkapni az Én is tudok beszélni 1 munkatankönyvet, és a hozzá tartozó A megkésett beszédfejlődés terápiája c. könyvet- ez alapján el tudsz vele indulni. A "kakasos könyv" a képanyag nagyon szépen végigviszi a gyermek beszédfejlődését képekben segítve, a terápiás könyv pedig segédanyag, útmutató hozzá.


Nem tudom azonban, hogy mennyire jó egy német logopédus? valószínűleg az ő esetében nem annyira szerencsés...Érdeklődjetek mindenképpen.

16. szoszilvi81 (válaszként erre: 12. - Bige)
2010. márc. 1. 20:39

Most már vannak újabb hangok. Amit mondd, az a Bákíh-Bájíí (Bálint a bátyja), pah-apa, mama, kell-keh, kérek-kéhe, gyee-gyere. Újdonság a gyíh -gyík, boci búú, kutya vauvau, kígyó sszíí.

A terhességem zavartalan volt, túlhordtam négy nappal, maga a szülés gyors volt. Nem volt semmilyen probléma.


Az első terhességemnél volt gond, a nagy fiam oxigénhiányosan született-hál istennek értelmes gyerek, figyelemzavarai vannak, ill. a finommotorosképességeivel vannak gondok. Érdekes nála, hogy a betűket letudja írni, viszont szinezni nem tud, ill. nem szépen.


Köszönettel veszem a segítségeket. :D

15. zebracsikó (válaszként erre: 10. - Betti0501)
2010. márc. 1. 20:17

hallása?


fülészeti problémák? középfülgyulladások?


otthon mennyit gyakorolsz vele?

jár egyéb terápiára a logopédia mellett?

torna, ilyesmi?

14. zebracsikó (válaszként erre: 9. - Fd26a014e9)
2010. márc. 1. 20:13
sőt, ő már prof.!
1 2 3 4 5 6

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook