Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2399. nagycigi (válaszként erre: 2396. - Arcane800904)
2011. jan. 3. 19:00

Áthidaló kölcsön:


jelzálog-bejegyzéssel: 7,5% kamat a megtakarítási idő végéig. Ez azt jelenti, hogyha most kéred, kb. febr. végére megkapod, és akkor márciustól a havi húszezer mellett további (kb) 39.100.- forintot kell fizetned az egyik ltp-re 2014.júl-ig, aztán a "kiutalási időszakban" 3 hónapig csak a kamatot, majd 121 hónapig a lakáskölcsön törlesztését, 38.750.- forintot.

(A másiknál ugyanígy, de: 2015.aug-ig, majd stb.)

Ezzel a megoldással 12,5 millió forinthoz jutsz,

kb. havi 120 eFt teherrrel... 2014. júlig, aztán 3 hónapra csak 100 eFt, majd 2016 aug-ig kb. 98 eFT, aztán három hónapra 79 eFt, aztán 2024. júl-ig 77.500-at, és 2025. aug-ig 38.750.-

(remélem, jól számoltam...!)

Ez ugye, 14 éves futamidő...és garantáltan folyamatosan csökken a teher...

nézzük, mit lehet banknál:

14 évre, 8% kamat mellett kb. havi 124.000.- (8% kamat mellett - de épp ma kérdeztem egy bankot, 8,5%-ra adnak hitelt) Ennyi idő alatt 20.818.000.- forintot fizetsz ki a hitelért...

A fundás havi teher kicsivel kevesebb, nincs kamatemelkedés - ami szinte biztos a banknál,

Azt meg ki todod számolni a fenti adatokkal, hogy menniybe kerül ez Neked... (mennyiért veszed meg a 12,5 millát a fundától)

Ha összeadod-szorzod a fizetendő ÁK kamatokat, meg a lakáskölcsön törlesztéseket (egy ltp-dhez tartozó 3.676.912.- forintnyi lakáskölcsön ára: 4.688.750.-) és levonod a végösszegből a kétszer 570.000.- Ft állami támogatást, és a betétjeidre kapott kétszer 103.000.- forintnyi kamatot, akkor... (- írd meg, mennyi lesz ! :)) a végső ára a 12,5 millás kölcsönödnek)

A saját megtakarításaidra befizetett 3,8 mFt-on felül még 13.795.800.- forintot saját zsebből,

de abba a saját zsebbe már az állam belerakta az ÁT-t, kamatostul... - hm... ez annyira jó, hogy nem is hiszem el... :))

Jó számolást...


:))


(Ui.:

- tudomásom szerint nem gond a nagymama, csak nyilatkoznia kell a közeli hozzátartozás viszonyáról

- kombi hitelnél a megtak. idő végén akár csak a saját megtakarítást, akár a teljes szerz.összeget (lakáskölcsönnel együtt) áttolják a banknak. De addig a banknak csak a hiteled kamatait fizeted, a tőke tartozásod nem csökken. Viszont az "áttoás" után drasztikusan lecsökken a tőketartozásod és a havi fizetnivalód)


Remélem, tudtad követni... figyelmed sem lankadt, és türelmed is volt hozzá... nekem pl. nincs már türelmem visszaolvasni, van-e elírás, vagy helyesírási hiba...bocs... :)

2011. jan. 3. 09:26

Kedves Hozzáértők, lenne egy kérdésem nekem is!


Adott a nevemen lévő telek, plusz egy nemrégiben elindított lakáskassza-szerződés, 20ezer forinttal, 4 évre.

A kérdésem a következő: mikor vehetek én így fel építési hitelt, nyilván a telek lenne az önerő, de a lakáskassza beleszámíthat-e a futamideje alatt valamikor vagy már csak akkor, ha lejárt a 4 év?

2397. s.gabi (válaszként erre: 2397. - Ubalazs)
2011. jan. 2. 20:00

Szia ubalazs!


Köszi szépen a segítséget! :)

Nézem....

2010. dec. 30. 18:16

Kedves Nagycigi!

Jó néhány kérdésem van, amiben a segítségedet szeretném kérni. Két darab 423-as módozatú megtakarítási számlám van. Az egyiket 2006.09.25-én, a másikat kicsivel több mint egy évvel később 2007.10.05-én kötöttem. Akkor nem igazán gondoltam még arra, hogy milyen hamar eljöhet az időpont, amikor lakást akarok majd venni, így akkor csak elég volt annyi, hogy hagytam magam meggyőzni arról, hogy nekem ezek a módozatok a havi 20.000 Ft, illetve majd még egyszer 20.000 Ft befizetéssel valamikor segítenek lakáscéljaim megvalósításában. Most úgy gondolom, hogy a lakásvásárlást legkésőbb jövő év végéig meg akarom ejteni, viszont szeretném tudni, hogy az én esetemben mi a legideálisabb megoldás, hiszen elvileg a fenti módozatok esetében a kiutalás legkorábban csak 8 év után történik kivéve az áthidaló hitelt. És akkor itt jönnének a konkrét kérdések:

Érdemes-e egyáltalán az áthidaló hitel opciót választani, vagy ezzel szemben inkább javasolnál egy kombi-hitel megoldást? Az áthidaló hitelnek mennyi az átfutási ideje? Jól tudom, hogy a kombi-hiteleknél 8 év után, amikor megkaphatom a Fundamentától a szerződéses összeget, a hitelembe betörleszthetek? Áthidaló kölcsönnél lehet gond az, hogy az egyik számlám esetében a kedvezményezett a velem nem egy háztartásban élő nagymamám?

Egyelőre ennyi lenne, válaszaidat előre is köszönöm!

2395. s.gabi (válaszként erre: 2394. - Nagycigi)
2010. dec. 28. 11:09

Szia Nagycigi!

Köszönöm szépen a választ!

Hol tudnám ezt a törvényt?(illetve a végrehajtási utasítását)megnézni, vagy ez még nincs ilyen szinten, esetleg csak törvénytervezet?

A testvér is az egyeneságiakkal azonos elbírálás

alá esik ebben az esetben, vagy nem is kitétel az "egyeneságiság", csak én hiszem?

Köszi! :)

2394. nagycigi (válaszként erre: 2393. - Nagycigi)
2010. dec. 27. 18:40

mégvalami:

nem láttam a részletes végrhajtási utasítást... :)))


ezért lehet, hogy az is a korlátok közt szerepel, ha nekem van lakásom, meg a tesómnak is, azért az én ltp-mre (ahol én vagyok a kedvezményezett) járó állami támogatást és pénzt nem használhatom fel az ő lakásának felújítására... de a velem együtt lakó kiskorú gyermekeim nevére (mint kedvezményezettekre) nyitott ltp megtakarítása, lakáskölcsöne felhasználható nagyobb lakás vásárlására, vagy a meglévő felújítására, bővítésére

2393. nagycigi (válaszként erre: 2392. - S.gabi)
2010. dec. 27. 18:34

igen, papa-mama-gyerek-testvér...

csak - tudtommal - együttköltözés azért feltétel... (vagy együtt-lakás)

2392. s.gabi
2010. dec. 27. 13:36

Szia Nagycigi!

Felhatalmaztál, hogy kérdezhetek még Tőled, ezért most megteszem. :)

Az lenne a kérdésem, hogy igaz-e az a hír, hogy a

január1-től érvényes új szabályozás szerint az egyenesági rokonok akkor is felhasználhatják egymás LTP szerződését, ha nincs tulajdonrészük a megvásárolni (felújítani) kívánt ingatlanban?

Válaszodat előre is köszönöm! :)

2391. nagycigi (válaszként erre: 2390. - Vityilló)
2010. dec. 18. 21:55

nos, a pénzt március kb. első hetében kapod meg...

a lakáscélú felhasználás igazolására három hónapod van. Gondolom, a felújítás befejeződik május végéig, és a számlák is meglesznek...


De, ha bizonytalan vagy a felújítás időpontjában, hát azt a nyilatkozat-lapot küld vissza, amelyiken nem kéred a kiutalást... Ha eddig inkasszóval fizettél, akkor továbbra is vonjuk a betéteidet, amire állami támogatást, kamatot kapsz, mint eddig.(ennyivel több lesz a saját megtakarításod)

És amikor biztosan tudod, hogy mikor kezdik el a felújítást, akkor szólsz, hogy most kéred a pénzt... de ez újabb három hónap...

Kéred a hitelt is? mert ahhoz ki kell majd tölteni az "egységes hitelkérelmi nyomtatványt"

jövedelemigazolást kell kérned, Neked és az adóstársadnak (a házastárs kötelezően adóstárs is!) tulajdonilapot a földhivataltól...

2390. vityilló
2010. dec. 18. 19:03

Szia Nagycigi!

A következőkben kérném tanácsodat: 2011.02.28-án kiutalható lesz a 421. módozatú szerződésem (erről levélben tájékoztatott a Funda). A pénzre azonban csak áprilisban lenne szükségem,akkor tudom elkezdeni a lakásfelújítást. Mi a teendőm? hogyan jelezzem ezt a szándékomat és mikor a Funda felé?

Válaszodat előre is köszönöm!

2389. Evapo (válaszként erre: 2388. - Nagycigi)
2010. dec. 16. 14:52

Igen a gyermek nevén lévő lakás lesz az ingatlan-fedezet. Nagykorú.

Zálogkötelezettet említett a pénzügyi tanácsadó is.

Most a pénzügyi tanácsadótól előzetes áttekintést kértünk, amiben az szerepel, hogy a bankoknál tudunk-e felvenni hitelt - hogyan értékelik a jövedelmünket, stb. Ez teljesen ingyenes. Majd ha konkrétan meg lesz a lakás, akkor a hitelt rajta keresztül kötjük és a Tanácsadó a banktól kapja a jutalékot. Azt mondta, hogy 15 bankról mutat ajánlatot.

Köszi az eddigieket is.

Üdv.: Evapo

2388. nagycigi
2010. dec. 16. 14:25

Fontos tudni, hogy a gyermek nevén lévő lakás lesz-e az ingatlan-fedezet?

Fontos, tudni, hogy nagykorú-e?

Ez esetben szerepelnie kell a hitelszerződésben, mint zálogkötelezett, vagy technikai adóstárs,

ahhoz, hogy Fundás kedvezményezettként a neki járó pénzt a szülei hiteltörlesztésébe forgathassák. De az is megoldás, ha kivárjátok az ltp-vel a nyolc évet, mert akkor a teljes megtakarítás szabadfelhasználású, és befizethetitek a hitelbe, előtörlesztésként..

És van még néhány variáció, de ehhez le kell ülni, és végigbeszélni, kiválasztani a legjobb, legkedvezőbb megoldást...

(egy kérdés, amire nem kell itt válaszolnod: a pénzügyi tanácsadó hány százalékért ad pénzügyi tanácsot?)

2387. Evapo
2010. dec. 16. 07:49

Szia Nagycigi!

Tervezet, pénzügyi tanácsadó beszélt erről, de a fundamenta részét nem tudja. Most tájékozódunk a banki hitelekről.

Nem lesz belekombinálva a Fundamenta, mert az már 2 éve fut, a kölcsönt pedig a köv. hónapokban vennénk fel. Legfeljebb a hitel szerződésben szerepelne, hogy a Fundamenta lejáratakor a hitel törlesztésre kerül.

Köszi.

Evapo

2386. nagycigi (válaszként erre: 2385. - Evapo)
2010. dec. 15. 21:34

Szia Evapo!


Ez még tervezett, vagy már létező állapot?

Ha létező, akkor az ltp párhuzamosan él a banki hitel törlesztésével, vagy belekombinálták az ltp-t a banki hitelbe?

Látszólag lényegtelen, de a pontos, korrekt válaszhoz tisztázni kell ezeket.

2385. Evapo
2010. dec. 15. 18:59

Kedves nagycigi!

Szeretnék tanácsot kérni, az alábbi témában:

Ha a szülők lakáshitelt vesznek fel a gyermek lakásvásárlásához, tehát ők az adósok, a gyermek a "jelzálogkötelezett" egyedüli tulajdonos, akkor a fundamentával lejáratkor ki lehet váltani a szülői lakáshitelt?. A fundamentában a gyermek a kedvezményezett. Ha a Fundamenta lejáratakor ő még nem keres felvehető-e a fundamenta hitel? A fundamenta hitelnél a szülők adóstársak lennének.

Előre is köszönöm.

Evapo

2384. nagycigi (válaszként erre: 2392. - Beregvaros)
2010. nov. 30. 14:41
én is... :))
2383. nagycigi (válaszként erre: 2382. - Nagycigi)
2010. nov. 28. 19:50

kieg. az 1.ponthoz:

azért a megosztást akkor érdemes megcsinálni, ha a létrehozott új ltp-re még van elég időd annyi pénzt befizetni, hogy annak látszatja legyen...

mondjuk, ha jövő júliusban megszünteted, akkor értelmetlen megosztani, elég pl. jövő júniusban (!) a szükséges mértékűre csökkenteni a szerződéses összeget.

(ami az eredeti számlanyitási díj egy részének feleslegességét eredményezi)

2382. nagycigi (válaszként erre: 2381. - Henamilla)
2010. nov. 28. 19:45

1., igen, a megtakarítási idő nyolc éve alatt, és

a következő hónaptól már fizetheted (megkapod

levélben a tudnivalókat)

2., kiveheted, de nem lesz rajta szinte semmi:

jövő júliusig nyolcszor ötezer,(+8x1.500.- ÁT)

így nem sok értelme van. És lakáscélt kell

igazolni, mert nincs még nyolc éves.

Legjobban akkor járnál, ha ezt is tudnád havi

húszezerrel fizetni, és mindenképp

(kb) 2015. januárig...mert szab.fellé válik!

3. TKp igen, hacsak nem jön addig valami

szigorítás, hogy ilyen esetekben is

összesített kockázattal számolnak.

Legfeljebb nem lakásvásárlásra kéred, hanem

felújításra,de sajna közben változott a menü..

(bár lehet, hogy ezzel lenne egy kis macera... de végülis lakáscél ez is, az is...)

A fundás hitelkérelembe bele kell írni a jövedelemigazolást, a család költségvetését, és a hitelterheket. Ha a havi jövedelemből a rezsi, a megélhetési költségek, banki hitel-részlet levonása után marad annyi "szabad" jövedelem, ami bőven fedezi a fundás törlesztést, akkor nincs gond. Legfeljebb további adóstársat kell bevonni az ügybe.

2381. Henamilla
2010. nov. 28. 16:27

Szia Nagycigi,

Köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszoltál, és hogy összegekkel alátámasztva, részletesen leírtad a lehetőségeket, melyet meg is értettem.


Igen, én írtam Neked már júniusban is ("Van egy Fundamentás LTP szerződésem, 422-es módozat, 56 hónapos idővel, ami 2011. július hónapban jár le"), azóta sajnos nem jött össze ez a lakásvásárlás dolog.

Most, hogy már többször is elolvastam, amit írtál, felmerült bennem még pár kérdés.

1. Ezt a megosztást, bármikor megcsinálhatom, akár januárban vagy februárban is? Mennyi idő a Fundamentanál az átmenet, 30 nap, mire az új összegeket a 15 ezer és 5 ezret kellene fizetnem?

2. Illetve a másik új LTP-t (5.000/890.000 Ft), ami ugyanakkor jár le, mint a régi LTP-m, 2011.július, mi van abban az esetben, ha nem szándékozom még további 40 hónapig fizetni, hogy szabad felhasználásúvá váljon. Ilyen esetben elkérhetem az addigi befizetésemet és a kamatot? Mert, ha jól tudom állami támogatás csak lakáscélnál jár?

3. Illetve, mivel nem fog elég lenni ez a 2,67 M Ft, kell a banktól is hitelt felvennem, kb 5 M Ft-ot. Mivel az LTP-hez, ha ezt a variációt megjátszom, nem fog kelleni jelzálog, akkor a bank ezt a 2,67 M Ft-ot önerőnek veszi, ugye?


Köszönöm a választ előre is.

Üdv.

2380. nagycigi (válaszként erre: 2378. - Dudikof)
2010. nov. 27. 18:51

Előírás szerint egy hónap... de sok mindentől függ. Ha jól emlékszem, nov. 15-én kötöttéttek meg, 16-án volt a zárás, tehát a SZEB kedden leadta, első havi díjat befizettétek, így november 1-től számít a megtakarítás kezdete,

a decemberi befizetés végső HI-je karácsony előtt van, addigra megkapjátok a visszaigazolást, és három db. csekket. Az egyiken fizessétek be a dec. havi megtakarítást.

Ha csoportos beszedésit vállaltátok, akkor az elmegy a bankhoz, az visszaigazolja, néha ez sokáig tart, ezért kell a három csekk, figyeljétek a bankszámlát, vagy kérdezzetek rá a bankotokra január 15 körül, hogy levonta-e a Fundament, ha nem, akkor a második csekk következik, befiz: jan. 20-ig!

Harmadikra többnyire nem kerül sor, addigra Ti is megkapjátok a banktól a CSOB ügyfélpéldányát.

Ha nem CSOB, hanem átutalás, akkor a szerződéseteken rajt lesz a Fundás bankszámla-számotok, arra kell utalni havonta a pénzt.

(mondjuk, állandó megbízásként)

2379. nagycigi (válaszként erre: 2377. - Henamilla)
2010. nov. 27. 18:41

Ezt írtad júniusban:


"Van egy Fundamentás LTP szerződésem, 422-es módozat,56 hónapos idővel, ami 2011.július hónapban jár le"


Erre gondolsz most is?


Megoldható, de egy sima szerz.összeg csökkentés esetén elveszíted az annakidején számlanyitási díjként befizetett összeg egy részét.

(a szerz. összeg 1%-át fizetted be, ha most csökkented a sz.ö-t, akkor a különbséget annakidején feleslegesen fizettted be)


A 322/20.000 módozat szerz. összege: 3.570.000.-

saját megtakarításod

(befizetés+ÁT+kamat) 1.492.211.-

lakáskölcsön: 2.077.789.-

Ha ezt is elkéred, jelzálogot kell bejegyezni.


Ha Neked jövő nyáron elég lesz a 3,57 mFt helyett 2,67 mFt, akkor a következő a megoldás:

A 2,67 mFt szerz. összeghez tartozik

saját megtakarítás: 1.119.153.-

lakáskölcsön: 1.550.847.-

(ne ijedj meg, nem ennyit kell felvenned!)

AZt javaslom, hogy ne a szerz.összeget csökkentsd, hanem OSZD MEG a szerződésedet.

Létrehozunk két szerződést, amelynek indulási dátuma egyforma, de az eredetin van az eddigi összes megtakarítástod, a másikon (az újon) még nincs semmi. Egyszerre fog lejárni mindkettő, 2011. júliusban.

Az új szerződés módozata változatlanul 422, szerz. összege legyen 890.000.-

ehhez 5.000.- Ft havi megtakarítás tartozik.

Ezzel a régi szerződésed befizetni-valója

15.000.-/hóra csökken, és szerz.összege 2.670.000.- (ezen belül a saját megtak. 1.119.153.- és a kölcsön: 1.550.847.-)

Ha a megosztástól kezdve az eddig fizetett havi húszezeret a fentiek szerint kétfelé fizeted 2011. júliusig, akkor a 422/15.000-es módozathoz tartozó tarifa szerinti saját megtakarításnál több lesz a régi számládon, hiszen eddig erre havi húszezret fizettél. Ha kicsit elgondolkodsz ezen, rájössz, hogy emiatt a teljes szerz. összegen (2.670.000.-)belül a tarifa szerintinél nagyobb lesz a saját megtakarításod, és ennek megfelelően kisebb lesz a lakáskölcsön:

<1,5mFt -----> tehát nem kell jelzálog.


Személyi bankároddal számoljátok ki a számotokra szükséges legoptimálisabb megosztási változatot.


Most az új - megosztással létrejött ltp-ről:


Amit mostantól kezdve ide fizetsz, arra is megkapod az ÁT-t, persze, csak a havi 5.000.- Ft erejéig. (ha bírja a zsebetek, fizethetsz többet is) Azonban ezt a számlát ne szüntesd meg 2011 júliusában, hanem fizesd tovább még 40 hónapig, és akkor az itt összegyűlt pénz már szabadfelhasználású. Ha akarod, berakod a régebbin felvett lakáskölcsön törlesztésébe, ha akarod, a lakásra költöd, ha akarod elfagylaltozod... :)))


Alapesetben a havi teher nem változik, de...


Hogy biztos legyél a dolgodban, (és bírja a zsebetek) fizess az eredeti ltp-re 15 eFT helyett továbbra is húszezret havonta, akkor pont annyi gyúlik össze, mint eredetileg: 1.492.211.- és annyival is kevesebb lesz a hiteltartozásod, ergo: kisebb a havi törlesztőrészlet!!!


Mielőtt elborzadsz attól, amit olvastál, kezdd előlről, (akár ki is nyomtathatod) és írd le sorban a számokat, meg azt, hogy melyik mihez tartozik:

Volt egy 20.000-esed, 3.570.000-el

(saját megtak + LK)

lett egy 15.000/2.670.000 (saját megtak + LK)

és egy 5.000/890.000 stb, stb (és ez a két utóbbi kb. ugyanannyi, mint az első)

és ha így folytatod, megérted!


Ezzel elkerülöd a jelzálogot,

lesz egy újabb ltp-d amin hamarosan szabadfelhasználású pénz gyűlik össze.


Sikeres számolgatást!



(Ui.: szerz.módosítás díja 2.000.- számlanyitási díj különbözetet nem kell fizetni,

viszont kell egy kedvezményezett az új ltp-re.)

2378. Dudikof
2010. nov. 27. 18:22

Szia Nagycigi.


Egy kérdés.

mennyi idő múlva várhatom, hogy a fundamenta kiküldi a számlaszámom meg egyéb dolgokat.

Hétfőn lesz két hete , hogy aláírtuk a szerződést.

Köszi a választ.

2377. Henamilla
2010. nov. 27. 16:51

Szia Nagycigi,

előző hozzászólásodban ezt írtad:

"Ha a megtakarítási idő végén a megtakarított összeg mellé a lakáskölcsönt is elkéritek, nincs jelzálog kötelezettség 1, 5 mFt alatt."

Ezt úgy kell értenem,hogy a kért lakáskölcsön legyen 1,5M Ft alatt és ehhez jön még az én saját megtakarításom+kamat+állami támogatás?

Voltam egy bankárnál,és Ő azt mondta,hogy ha módosítom a jelenlegi szerződésemet egy olyanra,amiben a szerződéses összegem,lakáskölcsönnel (1,5M) együtt kb 2,4M Ft,akkor nem kell jelzálogbejegyzés a lakáskölcsönhöz.Az lenne a célom,hogy ne kelljen a lakáskölcsönhöz jelzálogot adnom,mert nem tudok.

Kivitelezhető szerinted ez?

2376. nagycigi (válaszként erre: 2375. - Gekko61)
2010. nov. 26. 21:01

sajnos, használható választ én sem kaptam...

De valamit kihámoztam belőle:

Ha feltételezzük, hogy elnézték, és nyolcévesként számoltak a számlkáddal, akkor a tavaly elmaradt egyhavi befizetésed és a hozzátartozó állami támogatás a kamatai a futamidő végéig hiányoznak.

Ha egy évvel később pótolnád, akkor az hoz valamit a futamidő végéig, de a különbséget is rendezni kell! Ráadásul, nem sokkal később még egy hónap kiesett, állami támogatásostul, és a jövőbeni kamataival együtt.

Ha a 2x20.000 befizetés + 2x6.000 ÁT eddigi kamataival mondjuk 55.000, hozzávesszük a jövőbeni elvárt kamatokat, akkor már érthető, hogy közelít a nyolcvanezerhez, és hogy minél később korrigálod az elmaradást, annál nagyobb lesz a különbség...

Azt gondolom, bármennyire is zsebbevágó a helyzet, ha nem akarod, hogy a bank kötelezettség-mulasztás miatt felmondja a hitelszerződésedet (és így azonnal esedékessé válik a végtörlesztés, vagy viszi a jelzálogot) jobb, ha mielőbb befizeted a jelzett összeget...

Nem fordultam ellened, csak megpróbálom a helyzeted értelmezni...

2375. Gekko61
2010. nov. 26. 20:24

sziasztok,

köszi a segítő hozzászólásokat, Nagycigi a szívemből szóltál. a kamatozásról csak annyit, Beregváros, hogy az elképzelésem szerint ami a 365/365 x 1,00%-al számolt közelíti meg a folyószámlán szerepelteket, de ezt miért nekem kell kitalálnom mint egy találós kérdést, nekem a colcenteres tájékoztatásból nem ez volt a nyilvánvaló, mert a befizetett betétek tovább befektetése magasabb kamattal pl.: egy érték papír esetében teljesen mindegy mikori a befektetés a futam idő végén az eredményezett hozam ugyan akkora a veszteség a később befizetett értékpapíroknál a csak BUBOR érték változik, ha meg tovább befektetésről van szó akkor érthető a magas követelés a funda részéről, mert az előre kiszámított hozamtól elesik (a kis élősködő). A kiesett befektetések után nem kapta meg az elvárt magasabb kamatot amit rajtam szeretne arrogáns módon behajtani, hát valahogy így van ez szerintem, mert azt a fránya értékszámot, meg módozati szorzót valamihez kellet igazítani. miért nem írja le ezt, ez nem államtitok. vagy mégis? egy szolgáltató pénzintézetnél nincs egységes pénzügyi álláspont, mindenki úgy és azt mond amit akar, és még ezt le is írják ami még elszomorítóbb osztályvezetői szinten. tudod ilyenek vezetnek intézményeket és ezekre bízod rá a megtakarításodat. sajnos ezt játsszák velem 4. hónapja. érdemes elolvasni az előzményeket is, főleg az ellenőrzési hivatalok álláspontját ezzel kapcsolatban.

2374. nagycigi (válaszként erre: 2373. - Henamilla)
2010. nov. 26. 20:17

Eddig jól informált vagy... :))

Továbbá: Ha a megtakarítási idő végén a megtakarított összeg mellé a lakáskölcsönt is elkéritek, nincs jelzálog kötelezettség 1,5 mFt alatt.

De ha társadnak is van LTP-je, és mindketten a megtakarítási idő végén a megtakarított összeggel együtt a Lakáskölcsönt is kéritek, akkor hiába van egy-egy LK összege 1,5 milla alatt, az összesített kockázat miatt együtt veszik figyelembe, és így másfél milla fölé kerülsz, tehát kell a jelzálog....


Továbbá, ha Áthidaló Kölcsönt kérsz, akkor a teljes szerződéses összeget veszik figyelembe, és az többnyire több, mint másfél milla (bár a bennelévő lakáskölcsön-rész lehet kevesebb)

ilyenkor is van jelzálog.

2373. Henamilla
2010. nov. 26. 19:42

Sziasztok,


van információtok arról,hogy a fundás lakáshitel összegtől függetlenül jelzálogbejegyzést vonna maga után január 1-től?

Eddig úgy tudom,hogy 1,5M Ft alatti lakáshitelhez nem kell jelzálogbejegyzés.


köszi a választ.

2372. nagycigi (válaszként erre: 2371. - Beregvaros)
2010. nov. 25. 17:14

Köszi...! :)


Alapvetően az a gond, hogy kombi hitele van, és tavaly, meg idén egy-egy havi betét elmaradt (talán nem volt elég pénz a számlán)

Most pedig kb. 80.000.- forinttal kellene kiegészítenie a betétjeit, mondván, korrigálni kell a hiányzó 2x20.00.- forintot, az emiatt hiányzó 2x6.000.- ÁT-t, meg a kamatait...

Namármost, ha teljes egy évet hiányozna az 52.000.-+1%kamat, az nem dagadhat fel nyolcvanezres hiánnyá. A bankja azt mondja, neki a zárolt összeg kell, abból pillanatnyilag nem hiányzik ennyi. A Funda szerint viszont igen.

Ráadásul annak idején nem hívták fel a figyelmét (?) arra, hogy nem tudták inkasszálni a pénzt.

Sőt, tévesen írták le a mostani tájékoztató levélben azt a dátumot,amikor nem érkezett be a pénz (egy évet elcsúsztak) plusz ezen felül nyolcévesként számolják a szerződését, holott csak négyéves...

Nincs senki, aki szakszerűen és érthetően megmondaná, milyen képlet szerint lett egy év alatt a 20.000.- + 6000.- ill. fél év alatt a másik 20.000.- + 6000.- forintból nyolcvanezer...


Szvsz. ha bizonyítható, hogy három esetben tévedett, ill vétett a FUnda,(márpedig a levelezésből ez látszik) márcsak a cég renoméja érdekében is egy ügyfélbarát gesztussal rendezni kellene az ügyet...

Pl.a Funda és bank szóba állna egymással, és pontosítanák a hiányzó összeget, és ezután tájékoztatnák erről az ügyfelet.

SZVSZ nem az ügyfelet kellene szalajtani egyik helyről a másikra...

De ez nem az én hatásköröm... :)

2371. beregvaros (válaszként erre: 2370. - Nagycigi)
2010. nov. 25. 10:41

Előre bocsátom úgy szólok bele, hogy nem olvastam végig a hozzászólásokat az elejétől. Elég hosszú a téma, ezért bevallom, lusta voltam végig böngészni.

Gekko utolsó bejegyzése alapján úgy gondolom alapvetően a napi kamatozás és a napi kamatos kamat különböző értelmezésében van a probléma.

Napi kamatos kamat esetén minden nap számolnák az addig összegyűlt betétnek az 1 napra eső kamatát, következő nap az 1 napra eső kamatos kamatát stb.

A Funda viszont napi kamatozást alkalmaz és év végéhez viszonyít (mivel akkor van a kamatjóváírás). Vagyis a január 1-én elhelyezett betéten 365/365*1%-os kamatot írnak jóvá, míg a január 13-án elhelyezettre 352/365*1%-os kamatot, a december 1-ire pedig 31/365*1%-osat.

Remélem hozzá tudtam tenni valamit a kérdés megoldásához. Ha viszont csak egy újabb csomót raktam az eddig is kusza halmazhoz, akkor azt a bizonyos kardot javasolnám a megoldás eléréséhez! :)

2370. nagycigi (válaszként erre: 2369. - Gekko61)
2010. nov. 24. 21:07

najódeénakkormostvesztemafonalat...! :)))


Remélem, azért kibogozzuk...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook