Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Autizmus - Naná, hogy Esőember! fórum

Autizmus - Naná, hogy Esőember! (beszélgetős fórum)


2007. jan. 18. 20:06
Piros35 tudom hogy nagyon izgulsz Beni miatt hogy talán beteg. De szerintem nem az. Talán valami más különleges dolgokat lát meg amit mi nem, tudod tapasztalatból mondom amikor itt vagytok.Nagyon szép kisfiú akit nagyon szeretek. Ezeket csak azért írtam hogy talán kicsit érezdd hogy melletted vagyok, és bíztassalak abban hogy a fiad nem beteg!Annyira elvagy keseredve ezzel kapcsolatban hogy már nem tudtam szó nélkül hagyni.Ha netán ezért megharagszol mert ide írtam ezeket akkor bocs! Csak a jó szándék vezérelt!
45. PIROS35 (válaszként erre: 43. - Sirga)
2007. jan. 18. 13:13

Szia Sirga!

Na,megvolt a vizsgálat,illetve annak nem is nevezném,csak elbeszélgetés történt.Kb.egy órás-70 perces volt,és többnyire én beszéltem,arról,hogy a gyereknél mit tapasztalok,hogyan viselkedik,mi az amit fontosnak találok elmondani vele kapcsolatban,mikortól észleltem a furcsa,megváltozott viselkedését,mi válthatta ki nála,történt-e olyasmi,amire így reagálhat,stb.

Azt mondta a pszichológus (vagy gyógypedagógus,nem is tudom,hogy mi a pontos kifejezés),hogy lehet,nincs is nagy baj,csak késleltetett a gyerek beszédfejlődése,és ez váltja ki nála az ilyesfajta viselkedést,mivel nem tudja magát hogyan kifejezni,nem tud kommunikálni (csak mutogatással,s más egyéb módon tudja értésünkre adni,hogy mit szeretne),és ha nem értjük,hogy mit akar,akkor ideges lesz,ezért rosszalkodik.És egy alkalommal még nem lehet pontos diagnózist mondani rá,legalább négy alkalom szükséges ahhoz,hogy véleményt tudjon mondani.Következő alkalommal 2 hét múlva kell mennünk.Azt mondta,hogy nem szabad ilyen elhamarkodott döntést hozni,rámondani egyből a gyermekre,hogy autista,vagy hiperaktív,mert mindkettő nagyon összetett,nem elegendő ilyen rövid idő ahhoz,hogy megbizonyosodjon arról,hogy ezek a tünetek valóban arra utalnak-e.Szóval még egyenlőre várni kell,hogy a következő alkalmakkor hogy viselkedik a gyerek,főleg,ha kettesben marad majd vele,vagyis nem leszek ott vele.Továbbá elmondta,hogy volt olyan gyermek,aki szintén nem nagyon akart beszélni három-három és fél éves koráig,de mikor oviba került,akkor folyamatosan el kezdett beszélni.Javasolta,hogy vigyem közösségbe a gyermeket (legalább rövidebb időkre),mert az jótékonyan hat a beszédfejlődésre,de épp ezért nem veszik be az oviba,illetve még negyed-fél órára sem tudom otthagyni,hogy egyáltalán maradna-e.Mert úgy tűnik,hogy vágyik a vele hasonló korúak társaságára,de hogy hogyan viselkedne ott,azt nem tudni,főleg így,hogy bennt sem hagyhatom.Ott az első 10 percben nagyon szépen,jól viselkedett.A hölgy megengedte neki,hogy játszon az ott lévő játékokkal,hogy ne utantkozzon,míg mi beszélgetünk,aztán már a fél szekrény játékot kipakolta a polcokról,de csak halomra dobálta őket,és szét akart mindent szerelni.Három játékot meg is rongált,letört egy-egy kis apró darabot róluk.Én meg rettenetesen szégyelltem magam,hogy ilyeneket csinál,és hogy arra a rövid időre sem tudott nyugton maradni.Hazafelé jövet többször is megpróbált elszaladni,már alig bírtam fogni úgy a kezét,hogy ne tudja kitépni a kezét az enyéből.

Dühében egyszer még a földre is lefeküdt,inkább felvettem egy rövid időre,úgy cipeltem,mert mindenki kiváncsiskodik,akik látják,aztán okoskodnak,jön a különféle megjegyzés.Próbálnák csak meg ők egy ilyen gyerekre,akár rövid időre.

Olyan nagyon nem nyugtatott meg ez a beszélgetés,mert lényegében nem sokkal lettem okosabb e téren.Egyenlőre csak várni tudok,hogy a végén majdcsak többet mondanak.Addig bizakodom,hogy változás áll be nála,bár erre nem sok esélyt látok.

Azért jó,hogy megosztod velem (és másokkal)a tapasztalataidat,és tanácso(ka)t tudsz adni ezügyben.

44. PIROS35 (válaszként erre: 43. - Sirga)
2007. jan. 17. 15:55
Köszi!Én nagyon aggódok,hogy mi lesz,mit fognak mondani.Először megvárom,hogy ott mit "diagosztizálnak",aztán majd részletesen leírom,ha gondolod,hogy mik azok a furcsa dolgok,amit tapasztalok.
43. Sirga (válaszként erre: 42. - PIROS35)
2007. jan. 16. 12:20

Így van. Az egyik a másik nélkül félkarú óriás. (A szülői tapasztalat, ha nem látják a gyereket, vagy fordítva.) A kettő gyütt ad teljes képet.

Esetleg, ha gondolod, írd meg részletesebben - akár priviben -, miért gondolod, hogy ez lehet a baj! Sokmindent én is "csak" ismeretterjesztő könyvekből, orvosoktól tudok, de sokat megtapasztaltam - ha nem a saját gyerekemen, hát másokén, akikkel pl. gy iskolába, óvodába járt. Esetleg, ha nem akarnak fogadni férj nélkül, viszont gyerekkel, akkor a Tanulási Képességet Vizsgáló Bizottsághoz kéne időpontot kérni. Igaz, arra is várni kell, de ők biztosan pontos diagnózist adnak. Szorítok!

42. PIROS35 (válaszként erre: 41. - Sirga)
2007. jan. 14. 09:40

Szerintem is az lenne ilyen esetben reális,hogy a szülővel is elbeszélgessenek,hogy mi is tulajdonképpen a probléma,vagy miért gondol a szülő arra,hogy valami gond lehet a gyermekkel,és a gyereket is "szemügyre veszik",játékosan alávetik a vizsgálatnak.

Ígyis több mint egy hónapot kellett várnom arra,hogy időpontot kapjak.Ha a gyerekkel is tudnak majd vetni egy pillantást,és foglalkozni a problémával,akkor arra ismét egy hónapot kell majd várnom?!Addig meg aggódjak...

Mivel nem tudom a kicsit kire hagyni,őt is viszem magammal,ha úgy nem fogadnak,nem foglalkoznak velünk,nem tudok mit tenni.Akkor mondja meg,hogy mi a helyzet,hogy ne legyek kétségek közt.

Ha ragaszkodik ahhoz a doktornő (vagy pszichológus,tudomis én,hogy ki foglalkozik az ilyesmivel),hogy csak szülő(k) menjenek,s úgy nem fog velünk érdemben foglalkozni,mert velem lesz a kicsi is,akkor megyek máshová.Végülis nen engem kell megvizsgálni,hanem a gyerekről kell véleményt mondani (persze közösen kell a problémát megoldani,s mi tudjuk elmondani,hogy mi az,ami aggódásra adott okot,hogy ilyen kivizsgálásra vigyük a gyereket).

41. Sirga (válaszként erre: 40. - PIROS35)
2007. jan. 13. 18:05
Ezt nem értem. Mert az addig oké, hogy a szülőt megkérdezik: nyílván Ti tudtok a legtöbbet mondani a gyerek fejlődéséről, viselkedéséről, stb. De nem lenne egyszerűbb rögtön meg is nézni azt a gyereket? Viselkedésileg, reakciók szempontjából, stb.... Tudom, nem te döntöttél így, nem Tőled kéne kérdeznem, csak nekem furcsa. Mindegy: várom a beszámolót! Szia!
40. PIROS35 (válaszként erre: 39. - Sirga)
2007. jan. 13. 11:32

Január 18-án reggel 8-ra kell mennünk.Egyenlőre csak a szülőknek kellene menni,majd második alkalommal a gyereket kellene vinni.De csak én tudok menni (mert nem tud szabit kivenni a férjem)és a kicsit is muszáj magammal vinnem.Majd megírom,hogy mi volt.

Köszi érdeklődésedet.

Szia!

39. Sirga (válaszként erre: 38. - PIROS35)
2007. jan. 12. 20:01
Nem hiszem, hogy a lilulásnak köze lenne bármihez. Nem csak azért, mert én nem tapasztaltam ilyet, meg nem is hallottam hasonlóról. Szerintem ez véletlen egybeesés. Mikor mentek vizsgálatra? (Egyébként ennek van egy előnye: azonnal megtudod, hogy baj van-e, vagy nincs! Remélem a legjobbakat.) Írd majd meg, milyen feladatokat adtak, mit mondtak, stb.!
38. PIROS35 (válaszként erre: 36. - Sirga)
2007. jan. 11. 12:04

Az jutott most eszembe,hogy amikor egymás után kapta a kicsi az oltásokat,meg nem tudnám mondani pontosan melyikre,de az biztos,hogy az első oltások közül valamelyikre nagyon furcsán reagált.Emlékszem,hogy délelőtt szúrták be,és estére már nagyon belilult,lekékült tőle a fél popsija,az az oldal,ahová a szurit kapta.Nem csak a szúrás helyénél,hanem az egész.Meg is ijjedtünk,és másnap vissza is vittük a gyerekorvoshoz,mert a két nagyobbnál még ilyet soha nem tapasztaltam.Akkor azt mondta nekem a gy.orvos,hogy bár nagyon ritka,de előforduló "jelenség".Némely gyerek "érzékenyebben"reagál az oltásokra,és bár nem sűrűn tapasztalt még ilyet a praxisában,nincs semmi probléma,mert majd néhány nap múlva magától el fog múlni,csak borogassam vizes ruhával az oltás helyét,ami egyébként "göbös "lett.

Te nem tapasztaltál ilyet?Nem tudom,hogy ennek bármi köze lehet-e a gyerek mostani viselkedéséhez,illetve azoknál,akiknél "ritkán"előfordult ilyen (vagy hasonló)tünet oltáskor,nem-e a későbbi autista gyerekek,akik a higanyos védőoltás "áldozatai"?

37. PIROS35 (válaszként erre: 36. - Sirga)
2007. jan. 10. 20:31

Egyébként a kicsi fiamnál az tényleg fura,hogy annyira a szemébe néz mindenkinek,olyan hosszan,hogy már zavarba jönnek tőle,és persze én is,néha olyan érzésem van tőle,mintha a gondolataimban olvasna.

Ha meg akarom ölelni,néha elhúzódik,máskor meg épp ő jön oda,hogy vegyem ölbe.Ő nem szereti ha megpuszilják,viszont ő akit szeret,azt megpuszilja önként.Ha az autóival játszik,akkor utánozva a sziréna hangját,vagy csak úgy,nem tudom,hosszan,magas hangon "vinnyog",vagy nem is tudom,hogy minek nevezzem.Tavasszal már négy éves lesz,és csak szavakat beszél,de mindent megért,tudja,hogy mit szabad,mit nem,mégsem aszerint cselekszik.Ha mi visszük wc-re,akkor nincs is gond,és éjszaka sem pisil be,viszont magától nem mindig jelzi.Hát van még sok minden,amiről írhatnék,ami nekem furcsának tűnik,más talán észre sem veszi.

36. Sirga (válaszként erre: 35. - PIROS35)
2007. jan. 10. 09:41
Összehasonlítani lehet, jó is, ha utánaolvasol. De azt tudd, hogy 2 egyformát nem találsz! Vannak tipikus tünetek, de nincsenek mindenkinél jelen. (Pl. nem szeretik az érintést - ennek ellenére a fiam megölelte az osztálytársát. Nincs szemkontaktus - de ismerek olyan gyereket, akinél az a zavaró, hogy állandóan a szemedbe bámul.) Az meg természetes, hogy figyelek: hátha nem kell annyi mindent végigjárnod, mint nekem, mert a tapasztalataimmal előbbre jutsz! (Egyébként a mi orvosunk egy angyal! Mégis, amikor 2 évesen nem beszélt a fiam, hallásvizsgálatra küldte. Nem hibáztatom: nekünk se jutott eszünkbe, hogy korábban már beszélt a gyerek!)
35. PIROS35 (válaszként erre: 34. - Sirga)
2007. jan. 10. 08:45

Köszönöm tanácsaidat, és hogy figyelmességeddel megtisztelsz! Azért majd utánaérdeklődök, bár nem nagyon szeretik az orvosok, ha firtatják a dolgokat a szülők, olyan "okoskodónak" tartják az ilyen szülőket. Engem jóformán meg sem hallgatott a gyerekorvos, egyből ráfogta a gyerek furcsa viselkedését, szokásait arra, hogy lusta, későn érő...stb.(Nem könnyebb, mint utána járni a dolgoknak?)Azért is fordultam a nev.tanácsadóhoz,mert egyetlen lehetőségnek,hogy tisztázzam mi is van, (vagy nincs)a kicsi fiammal,ezt adta meg.Mivel a férjem eü-ben dolgozik,megpróbálom őáltala utánakérdezgetni a dolgoknak,hátha ő több mindent megtud kollégáktól,ismerősöktől az oltóanyag összetételét illetően. (Bár remélem,hogy mire a kisfiam eléri a következő oltási időt,akkorra már kivonják ténylegesen,és végérvényesen a higanyos oltóanyagokat a forgalomból.)

Már két könyvet is elolvastam az autizmusról,hogy legyen összehasonlítási alapom, hogy a tényleges autisták miként viselkednek,és miért,valamint az én gyerekem hogyan viselkedik.

34. Sirga (válaszként erre: 33. - PIROS35)
2007. jan. 9. 11:42
Nem tudom, emlékszel-e a balhét kirobbantó dolgokra. Kezdődött azzal az állítással, hogy higanyt tartalmaznak az oltóanyagok. Reakció: ez nem igaz! Később bevallották, hogy tényleg tartalmaztak higanyt azok az oltások, de már nem használják őket. Orvos ismerősöm - aki nyakig benne van az autizmus-témában! - mondta, hogy amig el nem fogy, ezekkel a higanyosakkal oltanak. (Volt, aki be akarta neki bizonyítani, hogy nincs benne higany. Figyelni kell az összetevők listájára: kicsit máshogy hívják. Tudod: krumpli, vagy burgonya - szisztémával.) Nagyobb gyermekeid, ha hajlamuk lenne rá, már reagáltak volna. Nekem is a nagy, meg a kicsi simán vette az oltásokat. A középső nem...
33. PIROS35 (válaszként erre: 32. - Sirga)
2007. jan. 9. 10:09
Hát most megrémisztettél kicsit ezzel, mert akkor még ez az oltás is hátravan. Ráadásul a középső gyermekem is csak kilenc és fél éves, vagyis akkor nála is. (A nagyobb már 14 és fél, úgyhogy már ő nemigen kap több oltást.)A két nagyobbnál nincsenek semmiféle autizmusra utaló tünetek, és még a kicsinél sem biztos, hogy az. Azért majd rákérdezek a gyerekorvosjál, hogy milyen összetételű az oltóanyag, tartalmaz-e higanyt. Pedig úgy hallottam, hogy éppen emiatt mintha már megszüntették volna a higanyt tartalmazó oltóanyagokat, vagy mégsem?
32. Sirga (válaszként erre: 31. - PIROS35)
2007. jan. 9. 09:43
Nem vagytok még túl mindenen! Orvos ismerősöm mesélt a kanyaró elleni védőoltásről - az emlékeztető oltás 11 éves korban esedékes, nekünk nemsokára. Vizsgáltak 12 éves autista gyerekeket. Akik az ismétlőoltást is megkapták, azoknál kivétel nélkül jelen voltak a belső bélfalon a kanyaró tünetei, plusz hegesedés, stb. Úgyhogy én is azon vagyok, hogy elkerüljük ezt az oltást - legalábbis a higanyos formáját! Nagyon oda kell figyelni, mi van az oltásokban!!!
31. PIROS35 (válaszként erre: 30. - Sirga)
2007. jan. 8. 11:24

Mi már túl vagyunk ezeken az oltásokon,mivel három és fél éves a legkisebb gyermekem (akiről írtam).Legközelebb hat évesen kell oltást kapnia,úgy tudom.Én is hallottam már arról,hogy a védőoltásoknak (higanyos)köze lehet az autizmushoz.

Szoktam olvasgatni az esoember.hu oldalt,ami az autistákról szól,illetve szülők,hozzátartozók kérhetnek tanácsod,oszthatják meg egymással tapasztalataikat.

Köszönöm,igazán jól esett figyelmességed!

30. Sirga (válaszként erre: 29. - PIROS35)
2007. jan. 6. 18:49
Úgy van, ahogy írod: jobb tudni akár a rosszat is! Mert legalább tudod bizonyos dolgok okát. Tudod, "hova tedd" egy-egy addig nem értett reakcióját, megnyilvánulását. Persze, nem tudom, vajon lelkileg könnyebb-e... Mindenesetre szorítok Nektek! Bízom benne, hogy jó hírt hallasz majd. De egy tippet adnék: vigyázz a védőoltásokkal! Még mindig higanyosat használnak némelyiknél. (Pl. Di-Per-Te, és kanyaró - ebből lesz is problémám, mert a fiamnak nem fogom engedni beadni a higanyost!) Ha az ampulla aljából kap a gyerek, és némi hajlama van rá, kialakul az autizmus! Puszi!
29. PIROS35 (válaszként erre: 28. - Sirga)
2007. jan. 5. 20:19

Köszi Sirga,majd ha túlleszünk a vizsgálaton,megírom,hogy mi a helyzet.Bár én nagyon remélem,hogy nincs semmi baj a kicsivel.De biztos,ami biztos,jobbnak láttam,ha szakember mondd róla véleményt,mert egy szülő ugye mindig elfogult.

Inkább vigyem feleslegesen el a gyereket,minthogy ne tudjam,baj van-e vele.Talán még a biztos rosszat is könnyebb elviselni,mint bizonytalanságban lenni.

28. Sirga
2007. jan. 5. 18:16
Látom, nagyon mélyen beleástál a témába! Dicséretes dolog, minden tiszteletem azoké, akik ennyi energiát, időt fektetnek a problémájuk megismerésébe! (Szerencsére van néhány hasonló mentalitású ismerődöm, az egyikük orvos.) Sajnos, az autizmust nem könnyű diagnosztizálni. Nem fekete-fehér a tünetegyüttes. Én pl. 1 olyan kisfiút ismerek, aki nem beszélő autista. (Egyébként az Általad leírt arány - minden 4. lány - nem pontos: sokkal kevesebb a lány! Általában ők súlyosabban sérültek, de ezt se lehet általánosítani: ismerek érettségizett autista lányt!)Az én fiam időben beszélt, de 2 éves korában abbahagyta, és onnantól csak 4-5 szót használt. Rá jellemző (volt) a szemkontaktus hiánya, a "pörgés", a magas fájdalomküszöb, ... Remélem, alapos, lelkiismeretes vizsgálat után, megnyugtató diagnózist hallasz majd! Ha pedig mégis autista a gyermeked, tudok néhány ötletet adni - természetesen nem gyógyszert - a viselkedésproblémák kezelésére. Írd majd meg a diagnózist! Szorítok Nektek!
2007. jan. 4. 12:29

Nekem a legkisebb gyermekem három és fél éves,és még csak kb.két hónapja vált teljesen szobatisztává.(Néha még előfordul most is,hogy későn jelzi.)Folyamatosan még nem beszél,csak szavakat,ill.utánozza a hallottakat.Nagyon válogat,néhány szalámifajtát eszik csak meg,azt is úgy,hogy felvagdalom neki (mint kisebb korában),van úgy,hogy többféle étel között túrkál,végül egyikből sem eszik.Nappal nagyon ritkán alszik (bár szerintem ilyen kicsi gyereknek szüksége lenne rá),mégis éjszakáig fenntmarad,sőt olykor hajnalban felébred,és órákon át játszik,nem akar aludni.Nem érdekli a rajzolás,színezés,gyurmázás,stb.próbálunk vele mondókákat,verseket tanítani.Csak a motorjával,és az autóival hajlandó játszani,illetve a focit imádja.Van úgy,hogy magától elkezd sírni,olykor ok nélkül nevetgél.Lefekvéskor muszáj valaminek világítani,kis lámpa,tv,mert fél,néha az árnyéktól is megriad a sötétben.Van még néhány furcsa dolga.

Óvodába jelenleg még nem jár épp a fentiek miatt,mert a beszéd,és szobatisztaság alapfeltétel,így nem veszik be.

Már több alkalommal is jeleztem a gyermekorvosunknak,hogy a gyermek hogyan viselkedik,nem találja-e furcsának,és nem-e lehetne kivizsgáltatni a gyermeket,hogy nem autista-e,mert sok tünet jellemző rá.Szó szerint megmosolygott,hogy hová gondolo,azért mert a gyermek kicsit mozgékony és lustább társainál,azért még nem kell ilyesmit feltételezni róla,de ha mégis zavar a "dolog",akkor vigyem el Nevelési Tanácsadóba.Kértem egy időpontot az említett intézménytől,és kb.egy hónap után visszahívtak,adtak időpontot.E hónap közepén kell majd mennünk.Kíváncsi vagyok,hogy mit fognak mondani...

Egyébként olyan mozgékony,aktív,hogy 5 percig nem bír egy helyben nyugton maradni,állandóan jönni-mennie kell,muszáj valamit csinálnia.Nagyon fárasztó tud lenni,mert úgy tűnik,sosem fárad el.

Az biztos,hogy gyógyszerekkel nem fogom tömni a gyermeket,akármit is állapítanak meg.Úgy hallottam,hogy a hiperaktív gyermekeknek a viselkedésmódját étrend-változtatással is befolyásolni lehet.

2007. jan. 4. 12:09
A kislányom óvodai csoportjába is járt régen egy kisfiú,aki autista volt.Szülei nagyon nagy szeretetben nevelték,viszont féltek is a gyermek kiszámíthatatlan viselkedésétől.(Otthon több alkalommal is előfordult állításuk szerint,hogy a gyerek késsel hadonászott.)Aztán úgy hozta a sors,hogy az iskolában is lett egy autista osztálytársa,aki szintén fiú volt.Először mindenki azt hitte róla,hogy magatartás-problémás gyermek,mivel állandóan piszkálta társait,verekedett,hajába nyírt az egyik kislánynak,illetve eltépte egyik társának könyvét,füzetét,stb.S bár jómódú családban nevelkedik,mégis mindig a más gyermek dolgai kellettek neki.Ha nem adták neki oda,akkor agresszívvé vált.Másrészről pedig az egyik legértelmesebb gyerek volt,jól tanult,és olvasni is a legelsők között tanult meg.Az édesanyja egy szülői értekezlet alkalmával mondta el azt,hogy a gyermeke autista,és másféle bánásmódot kíván,sok-sok türelmet,bár ők otthon nem tesznek kivételt,ugyanúgy nevelik,mintha egészséges lenne,mint a két másik gyermeküket.Viszont sok szülő nem tolerálta azt,hogy az ő gyermekükön vezesse le a feszültségét,indulatait,hangulatait a gyermek,és ezt sokszor szóvá is tették.Mivel alkalmas volt "normál" iskolában való tanulásra,nem küldték speciális intézménybe.
2007. jan. 4. 11:59

Mi az autizmus?

Az autizmus az agyműködés fejlődési zavara,mely genetikai tényezők,ill.az agyat ért károsító hatások következményeként jön létre.A tünetek az első három életév során jelentkeznek,és csaknem minden esetben egész életre szólóan megmaradnak.A károsodás mértéke különböző, a súlyosan megzavart fejlődéstől az enyhe szociális zavarig terjed.10.000 ember közül 4-5 mutat súlyos,15-20 enyhébb autista tüneteket.Fiúknál négyszer gyakrabban fordul elő,mint lányoknál.

MTV1.txt-860.o.

2007. jan. 4. 11:55

Az autizmus főbb jellemzői:

Szociális téren:Az autista személy nehezen alakít ki kapcsolatokat,nem észleli megfelelően a többi ember érzéseit,nem érti a szociális elvárásokat.Súlyosabb esetben közömbös az emberek iránt,úgy kezeli a másik embert,mint egy tárgyat.

A kommunikáció és beszéd terén:Az autista emberek gyakran nem tanulnak meg beszélni.Amennyiben kialakul a beszéd,az gyakran szokatlan (pl.visszhangszerűen utánoz,a személyes névmásokat fölcseréli,a szokásostól eltérő intonációval,hangmagasságon beszél,stb.).Az autisták beszéde gyakran nem kommunikációs célú,az őt érdeklő témáról monológ formában beszél.

A gesztus és a mimika használata nem megfelelő,a beszéd hiányát nem pótolja a jól értelmezhető gesztusokkal.(pl.a felnőtt kezét húzva jelzi szükségleteit,a kommunikáció során nem megfelelően használja a szemkontaktust stb.)

Az érdeklődés,tevékenység terén:Az autista gyermeknél a fantáziadús szerepjáték nem alakul ki,az érdeklődése,játéka beszűkült (pl.tárgyakat sorba rendez,pörget,egy-egy szerepjáték elemet ismételget,stb.).Az autista személy gyakran ragaszkodik az azonossághoz,a megszokott rutinhoz.

Gyakoriak a sztereotip mozgások (pl.kezekkel "repdesés",ütögetés,hintázás).

Az autizmushoz gyakran társulnak egyéb tünetek.

Gyakori az eltérő érzékelés.Az autista ember általában nem szereti,ha megérintik,vagy nem viseli el,ha piszkos lesz a keze,a tapintási túlérzékenység következtében.Gyakran csökkent a fájdalomérzete,vagy a hangokra közömbösen,esetleg túlérzékenységgel reagál.Gyakoriak az étkezési és alvási zavarok (pl.extrém mértékű válogatás,éjszakai nem alvás).Alacsonyabb intelligenciaszint,értelmi fogyatékosság,vagy szórt,egyenetlen teljesítmény gyakran társul hozzá.Bizonyos készségekben,amihez nem kell szociális érzék,kiemelkedő képesség is előfordulhat.Gyakoriak a hangulati élet zavarai (pl.ok nélküli sírás,nevetés,túlzott félelmek).Súlyos esetben önagresszió előfordul (pl.kézharapás,fej beverése).

Riportkönyv az autistákról

Bánki Róza és Borzák Tibor riportkönyvet készített az autistákról.A könyv címe:NAPPALI ÁLMODOZÓK.

Ha a cím ismerős,az nem a véletlen műve.Néhány évvel ezelőtt ugyanezen címmel készített filmet Bánki Róza az autistákról.

A könyvet szeptember 13-án mutatták be a sajtónak és a nagyközönségnek a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban.A könyvet kiadó Szabad Föld Lap- és Könyvkiadó Rt.szeretné,ha ez a nap minden évben hagyományosan az autizmus napja lenne.A könyv kapható a könyvesboltokban,de kedvezményes áron megrndelhető közvetlenül a kiadótól is.

Cím:Szabad Föld Kiadó,1133.Budapest,Visegrádi u.116.Tel.:(O6-1)329-1282.

Az Autisták Érdekvédelmi Egyesületét (AÉE)1988.decemberében szülők,gyógypedagógusok,orvosok,pszichológusok alapították,az Autism Europe nevű nemzetközi szervezetbe tömörülő szövetségekkkel megegyező indíttatással.A koragyermekkori autizmus,ill.az autisztikus személyiségfejlődés különböző formáiban szenvedő személyeket és családjukat kívánja támogatni.Független,pártsemleges,közhasznú szervezet.

Autisták Érdekvédelmi Egyesülete,1066.Budapest,Jókai u.24.II.em.

t:301-9067,354-1073.h-cs.9-14 óra között

tel./fax:302-0194 e-mail:autista(a)interp nt.hu

23. Sirga (válaszként erre: 21. - Egy anyuka)
2007. jan. 4. 11:33
Sok olyan dolgot írtál, ami tényleg tipikus az autistáknál, ezért nekem is "gyanús". Persze, nem vagyok orvos, de írok valami meglepőt: a fiamról 3 éves korában egyazon napon 2 szakember mondta a szemembe: nem autista! (Az egyik a Tanulási Képességet Vizsgáló Bizottság főnöke volt, a másik a gyerekosztály főorvosa.) A Bizottságot csak javasolni tudom: sokat tudnak. Vagy pl. a Vadaskertet - jó szakembereik vannak. A hosszú szöveg megjegyzése, ok nélküli idézése, a pörgő mozgás jellemző. Kicsi fiam magától tanult meg olvasni, 6 évesen - az iskola előtt. Egy nagyon fontos tünetről nem írtál: használ szemkontaktust a gyerek? (Ennek hiánya, az egyesszám 3. személy használata gyakori tünet - na, meg a szépség is.) Ahogy olvasom, az a véleményem, hogy sérült lehet a kisfiad, de enyhén, inkább csak autisztikusnak mondanám a leírtak alapján. Remélem, nem lesz igazam, és róla nem tévesen állítják fel a "nem autista" diagnózist! Írj még róla! Van állandó érdeklődési köre? Mit szeret csinálni? Mivel lehet motiválni?
22. gyöngyi (válaszként erre: 21. - Egy anyuka)
2007. jan. 3. 18:23
Nem tudom hol laktok, de a Budai Gyermekkórházban remek szakemberek vannak, akik lelkiismeretesen foglalkoznak a gyerekekkel.Próbáljatok meg bejutni hozzájuk, úgy tudom egy sima beutaló elég a gyerekorvostól. Minél előbb diagnosztizálják, annál hamarabb lehet elkezdeni a terápiát, ha van rá szükség.Ha megvan az orvosi szakvélemény, akkor érdemes fejlesztő pedagógust keresni.
2007. jan. 3. 04:23

Attól félek, gond van a gyerekemmel.Voltunk neurológusnál,de ő megpróbálta a felelősséget rám terelni; "túl engedékeny vagyok vele"-ez egyébként nem igaz,következetes vagyok vele és a lehető legnagyobb önállóságra próbálom nevelni.

Tipikusak a tünetei:szeret pörögni, nehezen kommunikál a kortársakkal, bár korának megfelelően beszél és érdekli a körülötte lévő világ.Ma is jellemzően 3. személyt használ, ha magáról beszél, holott tudja használni az E/1-t is. Bár mindent képes megtanulni, valahogy fucsán értelmezi az ismereteket. Iszonyat tempóban kompenzál, önkiszolgálás terén nem mutat nagy eltérést, bár a szobatisztasággal időnként gondok vannak.Normál oviba jár és ez sokat javított az állapotán. Szuper, elfogadó pedagógusok veszik körül.Mégsem olyan, mint a többi gyerek. Lassan kezd leszokni a hallott dolgok ismételgetéséről, néha pár mondat erejéig beszélgetni is lehet vele.

Még nincs 3 és fél, de már ötvenig elszámol,felismeri a számokat és néhány betűt is ismer. Szókincse korának megfelelő, de mindent szó szerint értelmez.Utasításokat tejesít,de a hallott infókat nem mindig megfelelően értelmezi.Különlegesen vonzódik minden elektromos kütyühöz, tévéhez,telefonhoz,autómárkához-ezeket logó alapján fel is ismeri ugyanúgy, mint a bankok, hypermarketek logóit is.Kétnyelvű, villámgyorsan tanul új szavakat,egyszerű geometriai formákat, színeket meg tud nevezni és felismer. Kéztartása sokszor görcsös,rajzolni nem tud.Szó szerint tud egy csomó hosszú mesét, néha idézgeti is őket, bár nehéz kitalálni, milyen apropóból.Ha frusztráció éri, gyakran vannak dühohamai,régen a falba verte a fejét vagy ringatózott, ez mára megszűnt.Mozgásfejlődése is egy kicsit furcsa volt, bár mindent "idejében csinált".Valószínű,azért nem foglalkoznak velünk érdemben,mert különösebb komplikációk sem a születése előtt, sem utána nem voltak és amúgy nagyon szép gyerek.

Már régen beadtuk az Alapítványhoz a vizsgálatkérő lapot, de érthető okokból- több száz kérvényt kell elbírálniuk- eddig nem kaptunk időpontot.Én még mindig reménykedem abban,hogy nincs vele komoly baj,de ha van, minél előbb szeretnék megfelelő segítséget kapni a fejlesztéséhez.

20. Sirga
2006. dec. 19. 09:32
Ha valakit érdekel a téma, vagy esetleg érintett - akár szülőként, testvérként, ismerősként, vagy szomszédként -, írjon! Hátha tudunk egymásnak segíteni! Rengeteg kérdésre kaptam választ egy orvos ismerősömtől, aki nagyon beleásta magát - ő is érintett. Sokmindent tudunk már erről a betegségről, de sok van, amit nem. Várom a kérdéseket, tapasztalatokat!
19. Sirga (válaszként erre: 18. - Gyöngyi)
2006. dec. 7. 20:33
Ezek szerint ő azon ritka kivételek közé tartozik, akiknek sikerült a beilleszkedés. Nagyon örülök, ha ilyet hallok! Egyébként is, az esetek túlnyomó többségében a lányok sokkal súlyosabban sérültek, mint a fiúk - ennek ellenére én is ismerek közepesen fejleszthető lányt. Viszont az integráció kényes kérdés. Van egy fiú, aki ma már 6. osztályba jár - ha jól számolok -, de az iskola, aki vállalta, hogy oda járhat, a mai napig sem fogadta el "teljes jogú" tanulójának. Ehhez képest a mi városunkban indult be a fordított integráció - érdekes, ez működik! Pontosan fogalmaztál: itt maga az iskola elfogadó!
2006. dec. 7. 19:40

Igen, tudom miről beszélsz! Jó ilyet is hallani.

Az én kis tanítványomat szerencsére szinte mindenhol elfogadták, még a felsős tanárok is nagyon megértőek voltak.Ő kb.a 8. alkalommal kezdett nekem válaszolni-addig csak bólogatott.Ma már ritkán találkozom vele,talán 2-3 havonta, de akkor mesél!!!Úgy tűnik jó heye van az életben, találtunk egy "elfogadós" középiskolát.

17. Sirga
2006. dec. 7. 19:30
Gyöngyi! Volt az életünkben - illetve kisfiam fejlődésében - néhány meghatározó személy. Közülük kettő kolléganőd. Csodálatos emberek! Rengeteget segítettek! Egyikük "kinyitotta a száját" - szinte újratanította beszélni -, a másik segített neki - és nekünk, meg a későbbi tanárainak is - azzal, hogy türelemre tanította. Az a gyerek, aki úgy ment be hozzzá, hogy talán 10-15 percet tudnak majd tanulni, néhány hónap múlva lazán, és örömmel végigtanulta vele a 45-50 percet. És ki se akart jönni tőle! Talán ez volt a tanárnő legszebb elismerése.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook