Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Vashiányos vérszegénység mellékhatásai? fórum

Vashiányos vérszegénység mellékhatásai? (tudásbázis kérdés)


1 2
22. mmacus (válaszként erre: 2. - B4b1d52444)
2016. szept. 4. 22:38
Nekem a Ferrlecit vénásan adott injekciókúra segített hasonló problémán. Majd az OK megszüntetése, nőgyógyászati műtét. Azóta kúraszerűen beszedek 1-1 doboz Nővér céklatablettát. Az alább említett vaspótló készítmények nálam nem voltak hatásosak.
21. 300c83c7b2 (válaszként erre: 8. - B4b1d52444)
2016. szept. 4. 22:14
Igen, szirup. Egy üveggel fogyasztott el, de még csak 7 éves volt akkor.
2016. szept. 4. 21:52

A Humet-R szirupot én is jó szívvel ajánlom.


Jobbulást kívánok!

2016. szept. 4. 19:54

Az 1984 a születési évedet jelenti? Nem tudom megtörtént-e már a teljes kivizsgálásod abban az irányban, hogy van-e valami ami esetleg okozhatja a vashiányos állapotot. A 3,6 -os vas eredmény nem is olyan durva, erősen menstruáló nőknek klimax előtt évekig 2-3 érték közötti szokott lenni a vasa, úgy, hogy közben a Hgb érték nem csökken le. Nálad inkább az az ijesztő, a Hgb érték, a tüneteket inkább az okozza. Én azt javaslom, hogy menj el egy alapos kivizsgálásra, főleg felszívódási zavar irányában is. Pl. széklet weber (vér) vizsgálat volt? Vastagbél irányában történtek vizsgálatok? Gondolok itt Crohn betegségre vagy colitis ulcerosára. De lehet lisztérzékenység, vagy laktóz intolerancia, de egy csomó minden más is.

Ha tényleg nincs semmi a háttérben, súlyos vashiányra infúziós kúra is létezik, mini infúziós palackokban adagolják, minimum 5 napig, naponta be kell járni a kórházba.

18. b4b1d52444 (válaszként erre: 17. - Reload)
2016. szept. 4. 19:29
Köszönöm, úgy legyen!
17. reload (válaszként erre: 16. - B4b1d52444)
2016. szept. 4. 18:13

Mindenképpen érdemes megkérdezni, ez az állapot nem egy "leányálom".


Jobbulást neked!!

16. b4b1d52444 (válaszként erre: 15. - Reload)
2016. szept. 4. 18:09
Hematologushoz kéthavonta járok. Vérvételre havonta. Injekciót akarok most már kérni, akkor is, ha azzal jár, hogy nem dolgozhatok egy hétig. Köszönöm a válaszodat. :)
15. reload (válaszként erre: 10. - B4b1d52444)
2016. szept. 4. 17:48
Injekció nekem is felmerült, mert valószínűleg van valami felszívódási zavarom és nagyon nehezen kezdett el beépülni a tabletta, de végül sikerült neki :) Hematológushoz is akartak küldeni, de aztán a doki meggondolta magát mikor elkezdett a vasam felfelé menni, viszont a pm miatt 1-2 havonta volt kontroll vérvételem, szóval a vas is elég jól követhető volt.
14. reload (válaszként erre: 2. - B4b1d52444)
2016. szept. 4. 17:46

Szia!


Nálam 2 éve volt hasonló a helyzet, 1 volt a vasam, a TVK-m majdnem 200. Én is neoferrofolgammát szedtem, kb fél év alatt rendbe jöttem, 17-re felment a vas. Mostanában már megint csak 12, de azt mondta a doki, hogy néha alkalomszerűen 1-1 dobozzal be kell majd szednem.

Nálam pajzsmirigyalulműködést is diagnosztizáltak ebben az időben, így a 2 együtt ütött ki, plusz a vérnyomásom nagy átlagban 90/60 körüli. Mikor a vérképemmel először vissza mentem a dokihoz, azt kérdezte, hogy tudok egyáltalán dolgozni járni? Aztán szépen lassan összeraktam magamban a dolgot, hogy mennyi minden utalt ilyen problémákra, de amíg nem volt dignózisom én simán arra gondoltam, hogy kimerült vagyok.


Szóval kitartás, lesz ez jobb is! Adj időt a szervezetednek, hogy magához térjen :)

13. Judit36 (válaszként erre: 10. - B4b1d52444)
2016. szept. 4. 16:53
Igen, időlegesen segített, de sajnos hónapok kérdése volt az injekciókúra után az eredeti állapot :(
12. b4b1d52444 (válaszként erre: 5. - 300c83c7b2)
2016. szept. 4. 16:41
Tudom, hogy nem csak azt jelenti, de egyetlen egy étel van, amit jó szájízzel tudok fogyasztani a hányinger ellenére is, a frissen sült, ropogós héjú még meleg fehér kenyér.
11. b4b1d52444 (válaszként erre: 4. - Judit36)
2016. szept. 4. 16:39
Hálás vagyok a hozzászólásodért, nagyon köszönöm! :)
10. b4b1d52444 (válaszként erre: 4. - Judit36)
2016. szept. 4. 16:38
Ja látom, az injekció. Az lesz a legelső amire rákérdezek legközelebb.
9. b4b1d52444 (válaszként erre: 4. - Judit36)
2016. szept. 4. 16:37
Szia, végül mi segített neked?
8. b4b1d52444 (válaszként erre: 5. - 300c83c7b2)
2016. szept. 4. 16:37
Köszönöm a hozzászólást :) hálás vagyok érte :) a Humet r szirup ugye? A lányod mennyi ideig szedte ezt a szirupot?
7. b4b1d52444 (válaszként erre: 6. - C73db520ef)
2016. szept. 4. 16:35
Allergiás vagyok a csalánra. :/
2016. szept. 4. 16:34
A csalanteat ajanlottak?
2016. szept. 4. 16:25
Szerencsére nem volt ilyen gondom. Egyszer a lányomnak volt nagyon alacsony a vasa, neki a Humet-R segített. Azóta sincs ilyen gondja. Mielőbbi javulást és sok-sok türelmet Neked. Még annyit jegyeznék meg, hogy a gluténmentes étkezés nem azt jelenti, hogy nem ehetsz kenyeret, csak glutén tartalmút nem. Ma már nagyon sok glutén mentes élelmiszer kapható.
2016. szept. 4. 16:16

Szia!

Huh.

Én több év! után vettem rá magam egy kivizsgálásra, amikor már mentő vitt el a munkahelyemről, ahol ülve! ájultam le a székről.


A te tüneteid nálam is mind jelentkeztek, pluszban voltak a váratlan meg-megszédülések, ami nagyon ijesztő, mert ágyban fekve is képes voltam ájulás-közelbe szédülni.

Injekciókat kaptam, a neoferrofolgamma nekem-márbocsi-, de lószart sem ért.

Próbáltam mindenféle lötyit inni, de minimális emelkedést mutatott a vérképem, amint abbahagytam az ivásukat, néhány hét alatt vissza a béka segge alá.


Jelenleg -lekopogom- közel 1 éve teljesen jó a laborom, jól is érzem magam és, ha most nem jön velem szembe a hoxán, hát eszembe sem jutnak a korábbi küszködéseim.


Remélem, te is rendeződsz hamarosan, mert pontosan tudom és átérzem a helyzeted <3 <3 <3

2016. szept. 4. 16:11
hosszu
2016. szept. 4. 16:05

Sziasztok, nem elméleti síkon vagyok kíváncsi a mellékhatásokra, hanem olyanoktól kérdezem, akik tapasztalták is. Januárban diagnosztizáltak vashiányos vérszegénységgel. (vas: 3,6, Hgl: 90) 3x1 Neo-ferro-folgammát írtak fel. Amit szedtem is tisztességesen, csak két hónapon keresztül napi szinten kb. 18 órán át hányingerem volt tőle. A hányinger meg mint tudjuk nem jó étvággyal párosul. Ettem én, mert muszáj volt, de nem tudtam sokat enni, és ami ennél is fontosabb, hogy nem tudtam jó szájízzel enni, szinte nem esett jól semmi sem, nem kívántam semmit sem.

Kicsit javultak is az értékeim, aztán április 1-én kórházba kerültem súlyos kismedencei gyulladással, ekkorra a vasam már 6,8 volt, a hgl meg 105. A kórházban a vénás antibiotikumok a gyulladásos paramétereket csökkentették, viszont vele együtt folyamatosan romlott a vas és hgl szintem is. 24 órát kaptam átgondolni, hogy beleegyezek-e a vérátömlesztésbe, végül hematológiai konzíliumot hívtak össze, ott kaptam még +24 órát, teljes vaspótlás leállítása mellett, így végül az utolsó pillanatban megúsztam a transzfúziót. A hgl ekkor már csak 72 volt, a vasam szinte mérhetetlen szintre süllyedt le.

Itthon végül 3 hét szigorú fekvés, pihenés után – jártányi erőm nem volt miután kiengedtek a kórházból – megint elkezdhettem a vaspótlást. Újra Neo-ferro-folgamma. Újra hányinger. Étvágy semmi. Kértem másik vastablettát, amit szedtem két hónapig. Eredmény: minden értékem a januárira süllyedt vissza, az új tablettát ugyanis nem kultiválta a szervezetem, egyáltalán nem szívódott fel a vas belőle, így a saját meglévő tartalékaimat emésztettem.

Egy hónapja újra Neo-ferro-folgamma, újra hányinger. Néha jobb már az étvágyam, néha már tudok jóízűen enni, nem csak muszájból. Viszont néha olyan mellékhatások jönnek elő, mint például az ami tegnap óta tart, hogy jártányi erőm sincsen. Teljesen le vagyok gyengülve.

A vas mellé iszok minden este 1,5 dl céklalevet, sűrítményből. Előtte Vitaferr szirupot ittam, de úgy látszik nem volt hatásos, meg nem is voltam jól tőle, a céklalé sűrítménytől viszont érzem, hogy telítődök vassal. Oké, eszek én májat, céklát, sóskát ilyesmit, de önmagában az nem segít, arról nem is beszélve, hogy mégis hányszor lehet jó szájízzel nekiülni a májnak, még akkor is hogyha változatosan van elkészítve.

Ki akarom magam vizsgáltatni gluténérzékenységre és pajzsmirigyre, hogy nem-e valamilyen felszívódási zavar vagy hormonális zavar áll a hátterében annak, hogy ilyen lassan töltődik fel a vasraktáram. Tudom én, hogy minimum egy év, mire helyrejön az ember szervezete, annyi idő kell, hogy feltöltődjön a vasraktár, de esetemben ez akkor kb. jövő júliusig fog eltartani, hiába szedem január óta a vasat. Nem a vassal van a gondom, szedem én rendesen, ügyelek arra, hogy előtte és utána két órával ne egyek, ne igyak olyat, ami a felszívódást gátolja. Január óta leszoktam a fekete teáról és a kávéról is, mert az is gátolja a vas felszívódását. Sokan javasolták a gluténmentes étkezést, mert ha gluténérzékenység áll a háttérben, akkor az okozhatja a tüneteket, viszont gluténmentesen 168 centivel és alig 50 kilóval nem áll szándékomban táplálkozni, addig amíg arra ki nem vizsgálnak. Így sincs jártányi erőm sem, nem még ha kenyeret sem eszek.

Igyekszem változatosan étkezni, sok gyümölcs, zöldség, tejtermékből napi egy gyümijoghurt, tejet egyáltalán nem iszom. Bogyós, apró magvas gyümölcsöt nem tudok enni, a nem létező epehólyagomnak köszönhetően.


Ami mellékhatásokat tapasztaltam eddig a vashiánytól: erős gyengeség (jártányi erőm sincsen érzés), álmatlanság vagy néha pont az ellentétje, hogy túl sokat alszok. Néha nagyon rossz a kedvem, semmihez sincs hangulatom, ami azért rossz, mert mindig vidám, mosolygós ember voltam, mostanában meg meg kell erőszakolni magam ahhoz, hogy ne uralkodjon el rajtam a depresszív hajlam. Hányinger, hányás, étvágytalanság, pár falattól is úgy érzem, hogy teljesen telítődve vagyok. Izom- és végtagfájdalom. Fülzúgás, fejfájás, szédülés. Szó szerint jojózik a szemem néha.

Nálam ennyi mellékhatás jön ki. Nem minden nap, ezt most ne úgy képzeljétek el, hogy napi szinten. Dehogyis. Van, hogy egy-másfél hétig semmi bajom, aztán jön két-három nap, amikor a fent említettek közül több is megkísért.

Voltam már orvosnál – többnél is – azt mondták ez természetes velejáró, legyek türelmes. Én az vagyok, csak néha már sok egy kicsit. Néha saját magamat fárasztom. Én szerettem boldog, visítva nevetős ember lenni, nem ismerek magamra sokszor mikor rossz a kedvem, a hangulatom. Az utóbbi pár hétben azért mantrázok, és napi szinten többször elmondom, hogy boldog vagyok, és megpróbálom megtalálni a jót minden egyes nap, minden egyes nap hálát adok valamiért, tegnap és ma például azért, mert a saját otthonomban lehetek rosszul és nem kell már anyósoméknál laknunk. Igen, hülyeség, kinevethettek érte, de nekem így könnyebb átviselnem ezt a másfél-kéthetente jelentkező két-három napot, amikor inni sem tudok, mert minden amit beviszek a szervezetembe azonnal visszaköszön.

Így elolvasva nem is tudom mire vagyok kíváncsi. Inkább csak jólesett kiírni magamból. Persze, ha leírjátok, hogy nálatok is okozott-e ilyet a vashiányos vérszegénység azt megköszönöm, noha nem örülök neki, mert akárhogy is, de a dögöljön meg a szomszéd tehene is felfogás az nem az én asztalom, attól még, hogy más is szenved a mellékhatásoktól nekem nem lesz könnyebb. Köszönöm, hogy elolvastál.

2016. szept. 4. 16:04
Vashiányos vérszegénység mellékhatásai?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook