Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tengerimalac a háztartásban - tapasztalatok, élmények? fórum

Tengerimalac a háztartásban - tapasztalatok, élmények? (beszélgetős fórum)


2009. júl. 3. 19:00

sziasztok


én bérescseppet adok nekik 2cseppet, és cebion cseppet 3-4 az itatójukba!


reni79 :) igen meg nőltek,de lehet azért látszik olyan nagynak,mert nem nagyok csak kép miatt meg a kép feltöltő miatt :)

165. Kenza23
2009. júl. 1. 18:52

Van multivitamin is de azt találtam róla :"Multivitamint a tengerimalacnak csak akkor adjunk, ha azt az orvos felírja/javasolja. Míg a benne lévő C-vitamin jó hatással lehet szervezetére, a zsírban oldódó vitaminok indokolatlan használata, a túladagolás veszélye miatt nem ajánlott. Ezek a vitaminok hosszabb időn át vagy nagyobb dózisban adva a szervezetben felhalmozódnak és különböző tüneteket produkál(hat)nak."



Egy felnőtt, átlagos súlyú tengerimalac napi szükséglete kb. 10 mg C-vitamin, kb. 1 mg C-vitamin 100 gr testtömeghez számítva.


Ne higgyük, hogy a tengerimalactápokban lévő C-vitamin mennyisége fedezi a tengerimalac napi C-vitamin-szükségletét. Még a raktározás alatt sokat veszíthet értékéből. Ellenőrizzük gyártási idejét, 90 nap után C-vitamin mennyisége jóval kevesebb, mint a csomagoláson feltüntetett. Annyit vásároljunk, amennyi a gyártástól számított 90 napon belül elfogy. A tengerimalactápot hűvös, száraz helyen, 22 C0 alatt tároljuk. Egyes tápok stabil C-vitamint tartalmaznak, a gyakran előforduló vitaminokkal ellentétben ez levegővel érintkezve nem bomlik le, megfelelően tárolva hosszú ideig hatásos.


Télen a C-vitamin fontossága különösen nagy hangsúlyt kap, hiszen ebben az időszakban az elfogyasztott élelem vitamintartalma általában igen alacsony. Ebben az időszakban a tengerimalac étrendje minél több C-vitaminban gazdag zöldfélét, zöldséget és gyümölcsöt tartalmazzon. Ha táplálkozásába nincs kellő mennyiségben beiktatva, szükségessé válik a C-vitamin tabletta vagy cseppek formájában történő adagolása. A szükségletet nagyban befolyásolják a körülmények (rutin, elválasztás, stresszhelyzet, társítás), az állapot (pszichofiziológiai állapot, fertőző betegség, kor, vemhesség), az adagot ezeket figyelembe véve kell meghatározzuk. Egyéntől függően télen a tengerimalacnak C-vitamint kúraszerűen naponta egyszer 7-10 napig, 2-3 naponta egyszer vagy átlagosan legalább hetente egyszer adjunk. Az aszkorbinsavat cseppek formájában (Cebion cseppek), vagy por alakú formában kevés vízzel adagoljuk.


Fontos!

A C-vitamint vagy bármilyen gyógyszert ne keverjük az itatójába/ivóvízébe. Amellett, hogy oldat formájában az aszkorbinsav gyorsan oxidálódik, nem tudhatjuk, hogy ily módon elég mennyiség jut-e szervezetébe, ráadásul a víz ízét is megváltoztatja és esetleg arra késztetheti, hogy többé már ne igyon belőle. Nagyon fontos, hogy a tengerimalac tiszta, jóízű vizet kapjon, ez elengedhetetlen az egészséges élethez.

Oxigén, fény és hő hatására a C-vitamin könnyen bomlik.

Ha por alakú formában kevés vízzel feloldjuk, ne használjunk klóros vizet! Desztillált vizbe se keverjük, hosszabb távon káros a szervezetre! Használjunk sima vizet.

Fémtárgyak - vas, réz, cink, alumínium - katalizátorként hatnak, elősegítik az aszkorbinsav oxidációját, kémiai lebomlását.


Figyelem! A vemhes és szoptató nőstények, a beteg illetve a különböző bőrbetegségben szenvedő tengerimalacok és a növekedésben lévők kétszer, vagy egyes esetekben akár háromszor annyi C-vitamint igényelnek, mint az egészségesek! A C-vitamin-szükséglet ilyenkor 20-30 mg/ttkg. C-vitaminhiányos állapotban a legalább 7-10 napig (!) tartó kezelésnél a napi adag 30, vagy akár 50 mg/ttkg is lehet. Hatásosabb, ha a napi adagot nem egy alkalommal egyszerre, hanem elosztva, naponta kétszer adjuk.


A túl nagy dózisban adott vagy nagy dózisú C-vitaminhoz hozzászoktatott (!) tengerimalacnál később a normális mennyiségű C vitamin bevitel mellett vitaminhiány, pszeudo-skorbut jelentkezhet, főleg akkor, ha az adag hirtelen csökken.

Nagy dózisban adagolva a felesleg a vizelettel távozik.

A hosszú ideig és nagy (!) dózisban adott aszkorbinsav az arra érzékeny egyedeknél hasmenést, enyhe haspuffadást okozhat.


A lehető legjobb választás: a természetes táplálék. A szintetikus C-vitamin a növényben fellelhető természetes vitaminnak csak izolált részeit tartalmazza. A természetes C-vitaminban az aszkorbinsav többszörösen összetett (poliaszkorbát) formában fordul elő. Mindig részesítsük előnyben a táplálékban természetes formában előforduló vitaminokat.

164. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 163. - Kenza23)
2009. jún. 30. 16:19
Köszönöm, ezt kipróbáljuk mi is. A többi vitamint nem kell pótolni, pl multivitamin tabi nem kapható ugyanilyen formában? Mert az lenne a legjobb, mindent egyszerre. És milyen gyakran kell neki adni belőle? A C vitamint gondolom esetükben sem nagyon lehet túladagolni, hiszen vízben oldódó, de a többi vitaminra és ásványi anyag mennyiségére már figyelni kéne.
163. Kenza23 (válaszként erre: 160. - Elfelejtett jelszó)
2009. jún. 29. 22:10
vannak ilyen c-vitamin rágókák,Sardo nagyon szerette. A tescoban is kapni, ilyen magvak vannak rúdon,kiemelve,hogy +c vitamin. Azon túl hogy rágókának is jó, van benne C-vitamin. Ő pl rengeteget ivott..Kapott ezt is, meg vízben oldottat is felváltva. Próbáljátok ki, a szőrén lehet majd lemérni, hogy lesz e változás.Addig amíg nem pótoltuk a c-vitamint ő is eléggé kopaszodott.
162. reni79 (válaszként erre: 161. - Elfelejtett jelszó)
2009. jún. 29. 11:57
cicaanya naplójában:-)
161. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 159. - Reni79)
2009. jún. 29. 09:31
Hol látod Te a képeket? Itt nincs egysem!
160. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 151. - Kenza23)
2009. jún. 29. 09:30

Én is csak világosabb, bézs színűvel találkoztam eddig. De nekem az angórák nem igazán tetszettek, az szerintem lakásba való. Az enyém rövidszőrű és mégis mindig piszkos a szőre mert maga alá ürít és belefekszik. Melege nem lehet, 18 fok van nála. De a szőre annyira hullik, hogy az hihetetlen. Nem tudom ugy kiemelni a ketrecből hogy ne legyen minden csupa szőr körülöttünk.

C vitamint külön nem kap, csak sok friss gyümit zöldséget és füvet. Azt hittem ez elég kielégítő és nem kell mellé kiegészítés. Most már csak az a kérdés hogyan adom be neki ha nem iszik vizet?!

159. reni79 (válaszként erre: 156. - Cicaanya)
2009. jún. 29. 08:36
Olyan édik a malik!Jól megnőttek!Az enyéimet olyan kicsinek látom!Lehet azért mert minden nap látom őket!:-)
158. reni79 (válaszként erre: 142. - 95a0f7ade3)
2009. jún. 29. 08:31
az enyéimnek nagy a ketrece.2 csomag forgács megy bele.Hetente 2-szer takaritom.
2009. jún. 28. 23:04

2588. MALITÁP! nem bolti ugy veszem


tettem fel képet,olyan guszta a kajájuk :DD illatra is jó

2009. jún. 28. 23:03

okésss

párom is allaergiás rá

de kiderült nem a szőrükre

ha nem a szénára! 4féle széna tipust probáltam ki!!

mondjuk kicsi is allergiás rá,amelyiken csik van a kisfejin,de

canesten plussal kenem 3naponta és igy pont jó már szép a füle!!

155. Kenza23 (válaszként erre: 153. - Cicaanya)
2009. jún. 28. 22:34
ha elköltözünk keretesbe, mindenképp szeretnénk még malackát. A párom allergiás a szőrükre, ezért albérletbe nem lehet, hiába szerette.Köszönöm azért, előre is:) Ha esetleg látnál valahol hasonlót mint Sardo ,azért szólj nyogodtan:))
154. Kenza23 (válaszként erre: 152. - 95a0f7ade3)
2009. jún. 28. 22:32
veseproblémája volt,amire rásegített a 2 éve tomboló kánikula. Hiába volt lakásban,nem bírta:( Az utolsó napokban már nem evett,csak ivott, és locsolta magára a vizet. Próbáltuk " hűteni" vizes ruhával takartuk le a ketrecét, stb. de a veséje nem bírta..
153. cicaanya (válaszként erre: 151. - Kenza23)
2009. jún. 28. 22:24

tudok egy tenyésztőt talán ő segíthet neked,ha kell szólj felhajtóm néked,vagy akinek én anno írtam

tud segíteni szerintem ;)

152. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 150. - Kenza23)
2009. jún. 28. 22:21
Hogyan, miben pusztult el, nem volt még idős.
151. Kenza23 (válaszként erre: 147. - Elfelejtett jelszó)
2009. jún. 28. 22:17
azóta sem láttam ilyen színű Malackát..pedig kerestem, és keresem mindig..Ritka lehet, számunka páratlan. Nagyon fotogén volt, és nagyon szerette produkálni magát, ha fotózták,vagy videózták. A szőre tényleg nagyon fényes volt.
150. Kenza23 (válaszként erre: 145. - 95a0f7ade3)
2009. jún. 28. 22:14
köszönöm:) Szereintem is édes,sajna csak vol:( eslő látásra " beleszerettem" a kismalacba. Egy állatkereskedés kirakatában volt.Nem gondoltam rá, hogy lesz valaha tengerimalacom.Egy nap megálltam a kirakatban, Sardo rám nézett, a kirakatra tette a tappancsait, és rám nézett..sosem felejtem el azt a pillanatot.Másnap megkaptam a fizetésem, rohantam a kereskedésbe és megvettem Sardot. Nem tudtam ,nem megvenni:)Sajnos alig 3 évet élt:(
2009. jún. 28. 21:56

aranyos a kiscoca,én is tettem megint fel,de olyan jó képeket csináltam !!!!!!

iwiwen van fent minden hónapban teszek fel képet ha már van lehetőség sokra :)

148. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 147. - Elfelejtett jelszó)
2009. jún. 28. 18:57
Az valami vitaminhiánytól lehet. Adsz neki c vitamint?
2009. jún. 28. 15:04
Szerintem is nagyon aranyos a malackát. Ilyen színben még nem is láttam, ez különlegességnek számít? Ahogy csillog a szőre az valami csodálatos. Az enyémnek inkább fakó és fénytelen. Még napon se csillog soha.
2009. jún. 28. 15:02

Én is mindig végigsimogatom őket. Sőt ha ott vagyok a kereskedő mindig velem nézeti meg a hörcsögök nemét és felírja mert ő nem ért hozzá. Szívesen dolgoznék állatkereskedésben, akár önkéntesként ingyen is.


Sajnosén is allergiás vagyok ezekre a rágcsálókra, de nem a szőrük hanem a vizeletük szaga vált ki fulladást. Vagy a széklet nem tudom, de az alomnak szagának belélegzésétől szoktam befulladni. Allergiás asztmám van, pont mióta először kaptam hörcsögöt. De mivel serdülőkoromban volt, foghatnám a hormonokra is igy nem lehet tudni melyik. Allergiavizsgálat utoljára kiskoromban volt, kutyaszőr, házipor és fűfélék jöttek ki. Azt hiszek akkor a hörcsög még negativ lett.

145. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 144. - Kenza23)
2009. jún. 27. 21:58

Nagyon ééééédi!:)

Nekem a mai napig hiányzik mind a 3, és az állatkereskedésben mindig végigsímogatom a malackákat, de a lentebb írtak miatt képtelen lennék tartani.

144. Kenza23
2009. jún. 27. 21:27
tettem fel egy fotót a malackánkról,ha valakit érdekel..nagyon hiányzik.Hülyén hangozhat, de tényleg, nagyon szerettem.
143. Kenza23
2009. jún. 27. 21:26

sziasztok


Nekünk volt malackánk,akit nagyon szerettünk..2 éve távozott el az örök uborka mezőkre:( Nem tudom sajna végig olvasni a topikot, ezért ha valaki már írta volna a következőket , elnézést az ismétlésért: akinek van, vagy venni szeretne csak olyan ketrecet vegyen amin nincs plexi műanyag fedő..a nagy melegben annyira beszorul a levegő,és olyan meleg lesz a malacnak, hogy elpusztulhat..aki teheti üveg, fedetlen kuckót vegyen a malacnak.Sajnos a mi malackánk halálához a 2 éve tomboló kánikula is tehet..öreg volt már:(

imádta az uborkát.c vitamin pótlásra mi cseppeket tettünk a vizéhez, fogkoptstóként a legjobban a mezei faágat szerette. mielőtt bárki tengerimalacot venne, és lakásban tartaná, mindenképpen végeztessen allergia vizsgálatot. A párom allergiás volt a malacra.Ha eőre tudaj az ember vehet kopasz tengerimalacot is.

142. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 141. - Elfelejtett jelszó)
2009. jún. 27. 21:08
Nem egy lángelme állatok.:) Ilyen melegben hetente 2x nem árt takarítani a helyét (ha kicsi a ketrece akár 3x is lehet) mert bebüdösödik.
2009. jún. 27. 15:37
Azt hittem nem eszi meg amit már lepisilt. Az a baj az ugrándozásával összekeveri az egészet és lassan nem lesz tiszta terület. Most kint van a ketrecben, addig se az alomba piszkít. Egyébként láttam újabban egy helyre végzi a nagydolgát, vagy oda hordja nem tudom. De ez sajnos nem jelenti, hogy a többi részt nem kell takarítanom.
140. 95a0f7ade3 (válaszként erre: 139. - Elfelejtett jelszó)
2009. jún. 27. 13:41

A fogát tudod koptatni, a karmát sajnos nem. Nem kell gyakran vágni, elég 4 havonta, mert minél többször vágatod, annál gyorsabban nő.

Az almot is át kell nézni, ne legyen benne szúrós fadarab. A nagyobbik malacom lábát megszúrta valami és fekélyes lett, sosem tudták rendbehozni, 4x akkora lett a tappancsa, mint egy átlagos malinak.

Nem tudom, milyen almot lehetne még alátenni, ami olcsóbb...az újságpapír és a széna biztosan nem jó, mert lepisili, megeszi és megbetegszik.

139. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 135. - 95a0f7ade3)
2009. jún. 27. 09:59

Remek tippek, köszönöm szépen őket. Nem tudtam, hogy ennyire kell vigyázni a körömvágásnál. Ezek után inkább én sem próbálkozom vele itthon. Nem lehet természetes módon koptatni? Van egy hosszú üreges fa odúm a hörcsögök imádták, abban laktak meg a tetetjén futkostak. Talán neki is kéne valami mászóka. A fogaira is adok mindig száraz kemény zsemlét. Az arancshörcsögöknek is adtam és úgy néz ki ez is szereti.

A faforgács sajna felénk 1 kg 300-400 ft. Régen hoztam eyik ismerősünktől aki azóta sajnos már beszüntette ezt a tevékenységet. Úgyhogy most marad a kereskedés. Szénát is árulnak de annak kg-ja kb 800 ft. Akkor inkább kaszálok a teleken és megszárítom. A városban ráadásul monopol helyzetben van a kereskedő, így nem érdeke lejebb vinni az árait. :( Így próbálok takarékoskodni a forgáccsal 1-1,5 cm vastagságban szoktam alkalmazni.

Remélem jól érzi magát a helyén pont ilyen ahogy leírtad, de félek hogy magányos. Néha találkozik a kutyával mikor kint ül a ketrecében, de általában ügyet sem vetnek egymásra. Egyszer volt hogy a szomszéd óriás németjuhásza betévedt és ugrált meg csalholt a ketrec körül. Majdnem infarktust kaptam mikor megláttam. De a malackát szerencsére nem érintette meg az eset békésen üldögélt a belső sarokban. Oda nem fért a kutya, mert egy fa áll a ketrec mögött. Azóta beteszem a házikóját is hogy ne legyen olyan védtelen. Abból általában nem mozdul ki, míg ház nélkül körbejárja a ketrecet.

138. Elfelejtett jelszó (válaszként erre: 136. - 95a0f7ade3)
2009. jún. 27. 09:41
Ez tényleg szörnyen hangzik. Sajnálom, ami Veled történt. :( Ezek után nem csoda hogy jobban odafigyelsz mit is eszel. Nem értem miért nem vizsgálják be jobban ezeket a gyümölcsöket, a termelők bármit eladhatnak? :S Hihetetlen, de a görögdinnyében is találtam már párszor kukacot. Talán csak a banán az egyetlen amiben még nem. De ne is legyen. Amennyire lehet figyelni fogok rá én is hogy megfelelő táplálékot kapjon, de olyat hogy bio venni nem tudok neki. A bio gyümölcsök és zöldségek a legdrágábbak mindenhol. De szerencsére kertes házban élek, így vegyszermentes és friss takarmányt kaphat.
2009. jún. 26. 19:27

sziasztok

malacaim meg gajdultak,szerelmesek lettek,de lecsillapodtak:s moshattam le a biggyeszt ,iiiiii....

nos ,most vidáman sütkéreznek :)


olvastam,hogy cukkini méregtelenítő nekik,és embereknek is csak mi ugye nem eszük meg nyersen!!

én örülök,hogy eszik,napi 2x esznek belőle,végül is tök féle!

tettem fel képet ,jajj mindjárt teszek fel hód pózos képet :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook