Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tegeződés vagy magázódás? (Válaszadás előtt az első hozzászólást kérlek olvassátok el!) fórum

Tegeződés vagy magázódás? (Válaszadás előtt az első hozzászólást kérlek olvassátok el!) (beszélgetős fórum)


1 2 3
2012. ápr. 5. 15:27
Eddig mindenkit magáztam....de mióta itt élek Magyarországon, kicsit változott a helyzet.:-)
23. Hné80
2012. ápr. 5. 15:26

Szeritem a lényeg a tisztelet, hogy köszön, mindegy n ekem, hogy szia, jónapot vagy esetleg csókolom.

Fiam 2 éves és mindenkinek sziát köszön:) (még csak 1-2 szót mond)

22. f1e23b97ee (válaszként erre: 1. - Plexike)
2012. ápr. 5. 15:23

A másik fórumban már leírtam, hogy én akkor jövök kicsit zavarba, mikor fizetek a pénztárnál és egy nálam /36 éves vagyok/ 8-10 évvel fiatalabb pénztárosnak ,,sziát" köszönök ő pedig válaszul jó napot kívánok-ot köszön.


Én ezeket a fiatalabb személyeket sosem azért tegezem, mert annyival idősebbnek érzem magam, hogy ezt már nyugodtan megtehetem, hanem úgy érzem így közvetlenebbé teszi a dolgokat.


Ezért minden esetben, ha magázódva köszönnek vissza megkérem az illetőt, hogy ő is inkább tegezzen, mert ez így számomra elég furcsa.

21. Zsú1965 (válaszként erre: 16. - Ancsa19860211)
2012. ápr. 5. 15:22

A "szia" nem szinonímája a fiatalnak, és magázódni sem csak az öregek szoktak. Azt hiszem, pont ez a gondolkodásmód a baj.

Nem azért csókolmoznak, mert öreg vagy, nem a babakocsi miatt, hanem azért, mert felnőtt vagy. A 15 éves meg gyerek.

És a nálunk eddig a gyerek csókolommal köszönt egy felnőttnek. 15 évesen szerintem még te is.

20. Plexike (válaszként erre: 15. - ChrisTai)
2012. ápr. 5. 15:22
Igazából téves az a megállapítás, hogy az angolban tegeződnek. :) Az angol alapvetően magázódik! Anglisztika szakos vagyok egyébként, azért is hasonlítom éppen a magyart az angollal. :)
2012. ápr. 5. 15:21
Az angol nem tegező, hanem magázó nyelv egyébként tudtommal....
18. Zsú1965 (válaszként erre: 7. - 85a4a01a64)
2012. ápr. 5. 15:19

A jónapotozás meg viszontlátásozás egy 20 évestől nem nagykápűség, hanem jól neveltség.


Viszont amikor a kollégám 12 éves gyereke azt mondja, hogy szia, és erre tőlem nem kapott engedélyt, az meg neveletlenség.


Szerintem.


És ha egy 50-60 éves mindenkivel tegződik, mert azt hiszi, hogy ettől jó fel, az meg szánalmas.


Ha lehetőségünk van különbéget tenni a te hülye/maga marha, ön egy ökör között akkor miért em tesszük? Miért kell nekünk mindenben valaki mást majmolni? Nem kellene inkább örülni, hogy ennyi mindenre lehetőségünk van a nyelvünkkel?

17. anyegin (válaszként erre: 1. - Plexike)
2012. ápr. 5. 15:18

igen, zavar. nem szeretem, ha vadidegen emberek letegeznek, én is megadom a tiszteletet az ön-özéssel. nem szeretem az ikeás stílust, ahol mindenki lesziáz. akit ismerek, jól, régebben, aki felajánlotta vagy akinek felajánlottam a tegezést, tegezhet.

lehet régimódi, én így tanultam.

41 éves vagyok, nö.

2012. ápr. 5. 15:17

Szia!

Szerintem is igaz, hogy utat tör a tegeződés, pl. munkahelyeken szokás lett, hogy mindenki mindenkit tegez, függetlenül attól, hogy az egyik egy 18 éves kezdő, a másik egy 60 éves nyugdíj előtt álló.

Én most 30 éves vagyok (függetlenül attól, hogy mi van a nicknevemben és az adatlapomon), és engem a magázódás zavar, cikinek érzem, hogy a 15 évesek is csókolomot köszönnek, valószínűleg pusztán azért, mert babakocsit tolok (amúgy nem nézek ki öregnek:)).

A másik dilemmám a témával kapcsolatban, hogy mikor ideköltöztem, ahol most lakom, senkit sem ismertem a páromon kívül és mai napig gondot okoz néhány ember megszólítása. Gondolok itt a szüleimnél fiatalabb, de nálam jóval idősebb emberekre. Őket sokszor nem tudom, tegezve, vagy magázva szólítsam-e meg. A másik problémám az olyan, szüleimmel kb egyidős házaspárok, ahol a pasi kérte, hogy tegezzem, a nővel nem igazán beszélgettem még, ezért furi kétfélét köszönni, ha mindketten kint vannak az udvaron (ez egy mindenki ismer mindenkit falu, szóval muszáj vmit köszönni).

Én anno középiskolás koromban tanultam magatartás és protokoll nevű tárgyat, ahol belénk verték a tegeződés-magázódás szabályait, de hiába ismerem én ezeket, ha az emberek többségének fogalma sincs, hogy ez hogyan illik. Volt pl egy régimódibb főnököm, akivel a megismerkedésnél magázódtunk. Ő férfi és anyámmal egyidős, a fia pedig velem egyidős. Én tudtam, hogy ebben az esetben neki kell felajánlania a tegeződést, de eltelt pár hónap, mire ezt megtette. Az ezt követő beszélgetésünkből derült ki, hogy ő meg arra várt, hogy én mondjam, mivel én vagyok a nő.

Szóval szerintem ez az etikett túl bonyolult az emberek többségének és nagyban megkönnyítené a dolgokat ha a magázódás eltűnne a föld színéről:) Az angoloknál sokkal egyszerűbb, hogy mindenki "you", legalább ha nevén nem muszáj szólítani az illetőt, nem kell vacillálni a ragozáson:)

Bocs, hogy ilyen hosszú voltam, remélem, valamit tudtam azért segíteni.

2012. ápr. 5. 15:17

én megértem miért ide nyitottad :)


nos, én ugy vagyok vele, hogy felőlem engem bárki letegezhet, és örülök neki. pl. volt, hogy elég komoly ügyben nagykövetséggel beszéltem, és egy idő után a nő, akivel beszéltem átváltott tegezésbe. én ugy érzem, hogy egy bizonyos koromig nem is fog zavarni, majd ha mondjuk 60 évesen megkérdezi egy 20 éves parkolóőr, hogy héé miért ide parkolsz akkor zavarna a dolog. de még nem. egyébként az is hozzátartozik, hogy én is jobban szeretek tegezni, de idősebbeket már nem nagyon, hiába kérik, hogy tegezzem őket, én furán érzem magam miatta. de pl. egy barátnőm anyukája ki is kötötte, hogy őt ne tegezzük, hanem magázzuk. de angolba könnyü, ott nem nagyon van magázás, de viszont ott is furán érzem magam,hogy egy idősnek is azt mondom, You, mikor az nálunk TE. 22 éves lány voltam :D

14. 80ASIQ
2012. ápr. 5. 15:16
55 éves vagyok és férfi. Nekem is olyan érzésem van, mintha terjedőben lenne a tegeződés. Magam kicsit tartok tőle, tehát meggondolom, hogy elsőnek tegezzek-e valakit bárhol, de ha engem tegez valaki, akkor annak örülök és számomra teljesen mindegy, hogy az illetőnek mi a neme illetve mennyi a kora.
2012. ápr. 5. 15:16

Elvétve tegeznek le ismeretlenek.

Aki mégis megteszi, símán visszamagázom.

12. Hné80 (válaszként erre: 8. - Plexike)
2012. ápr. 5. 15:16
Rendszerint én mindig ugyanoda járok vásárolni:) TEGEZEM az összes eladót. Étteremben is törzshelyre járok és ott is tegezés van! Engem pl zavarna a magázás (32 vagyok). Ismeretlen emberekkel pedig rögtön közvetlenebb (mondhatni gördülékenyebb) lesz a beszélgetés, ha tegezéssel indítunk :)
11. csgybzs (válaszként erre: 5. - Plexike)
2012. ápr. 5. 15:15

Oké. A protokoll szerinti tegeződés-magázódás híve vagyok, az meg ugye elég kötött. A különböző üzletekben, cégeknél pedig ugyancsak a magázódás a normális (sok munkavállalótól, pl. pénztáros, ügyfélszolgálatos meg is követelik), törzsvásárlói, vagy személyes kapcsolat után persze megegyezés szerint.

A tegeződés és a túlzott bizalmaskodás szerintem sokszor hátrány az előny helyett.

10. mckolly (válaszként erre: 4. - Hné80)
2012. ápr. 5. 15:15

Engem kimondottan zavar, ha az úgynevezett szolgáltatók simán letegeznek. Van, akitől nem veszem zokon (pl. kisgyerekek), de én úgy érzem, hogy annyival megtisztelem én is a másikat (mivel én érkezem a pénztárhoz, az étterembe, én köszönök először) azzal, hogy vagy a napszaknak megfelelően, vagy más normális módon köszönök, hogy ezt el is várhatom.


Ezzel egyébként jó tapasztalataim vannak, akiket én magázódva köszöntök, azok emberszámba vehetőnek érzik magukat nem pedig csak egy "teszkós" utolsó kis pénztáros lánykának, aki esetleg még diák is...

9. 85a4a01a64 (válaszként erre: 1. - Plexike)
2012. ápr. 5. 15:14

Egyébként meg attól függ milyen étterembe mész. Ha nívósabb helyre akkor nem tegeznek le. De ha egy kis kávézó, ahol a pincér is kb annyi idős attól nem sértő, ha letegez.


Boltba, ha bemegyek, meg én köszönök előre, tehát valószinüleg a válasz is olyan lesz, mint amilyen az enyém.

8. Plexike (válaszként erre: 4. - Hné80)
2012. ápr. 5. 15:13
Nem azért, mert alsóbbrendűek! Azért kérdeztem pont róluk, mert szerintem ezekben a helyzetekben találkozunk a legtöbben ismeretlenekkel. Mármint a legtöbben nem ismerik személyesen az eladókat, pincéreket, buszsofőröket, de kérdezhetem akár a banki alkalmazottakat is! Itt azon van a hangsúly, hogy ők ismeretlenek! "Felsőbbrendű" embereket nem is tudnék említeni...
7. 85a4a01a64 (válaszként erre: 1. - Plexike)
2012. ápr. 5. 15:12

Abszolut nem zavar!

Ha velem egyidős vagy fiatal akkor azért nem, ha idősebb akkor azért nem, mert ő meg "letegezhet".


Az zavar amikor 18-20 éveseknek sziával köszönök és hangosan jónapozoznak meg viszonlátásomozak. Na hát ennek semmi értelme, nem így kéne "nagynak" mutatkozni. A másik meg eljön még az idő amikor örülni fog, h nem csókolomozzák le, ha nem sziázzák. :)

6. cskata (válaszként erre: 4. - Hné80)
2012. ápr. 5. 15:10
nem, csupán vadidegenek...
5. Plexike (válaszként erre: 3. - Csgybzs)
2012. ápr. 5. 15:09

Köszönöm! :)

Láttam, hogy vannak ilyen fórumok, csak sajátot szerettem volna, amiben feltehetem nektek a kérdéseimet és ahol biztos, hogy nekem jön a válasz, nem mellőzi senki pont az én kérdéseimet a témaindításom oka miatt. Plusz szeretnék a szakdolgozatban hivatkozni is erre a fórumra. Ha írtok ide is, azt köszönöm, ha nem, akkor majd használom az általad említettet! :)

2012. ápr. 5. 15:04

"Zavar-e titeket, ha a boltban letegez az eladó, az étteremben a pincér, vagy az utcán egy ismeretlen?"


Miért ezek az emberek alsóbbrendűek?

2012. ápr. 5. 15:01

Igen, mégpedig ez!


[link]

2012. ápr. 5. 15:00
nemrég nyílt erről egy fórum,rengeteg a hozzászólás,vélemény,szerintem olvasd végig,lefedi a kérdéseidet :)
2012. ápr. 5. 14:58

Kedves Fórumozók!


Ezt a témát anyaggyűjtés céljából hoztam létre. Az információkra a készülő szakdolgozatomhoz van szükségem, amiben a magyar és az angol tegeződési/magázódási szokásokat hasonlítom össze, valamint a tegeződést és magázódást kifejező nyelvi eszközöket.


Arra szeretnélek titeket kérni, hogy írjátok le a tapasztalataitokat és a véleményeiteket arról, hogy manapság egyre inkább utat tör magának a tegeződés és ezzel egyidejűleg visszaszorul a magázódás (az én személyes élményeim legalábbis ezt bizonyítják)!

Egyet értetek ezzel, vagy inkább az ellenkezőjét tapasztaljátok?


Zavar-e titeket, ha a boltban letegez az eladó, az étteremben a pincér, vagy az utcán egy ismeretlen?

Vagy éppen ellenkezőleg, az zavar jobban, ha magázódva beszélnek hozzátok?

De bármit szívesen látok, ami eszetekbe jut a témával kapcsolatban!

Annyi lenne még a kérésem, hogy a hozzászólásaitok után írjátok oda a korotokat, és nemeteket, mert az eredmények szempontjából ez is fontos lenne (ha nem publikus, de tudható, akkor privát üzenetben is lehet küldeni)!


Előre is köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook