Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Szűrővizsgálatok kötelezőek legyenek vagy ne fórum

Szűrővizsgálatok kötelezőek legyenek vagy ne (beszélgetős fórum)


2023. ápr. 29. 18:02
Ne legyenek kötelezőek
23. moimeme (válaszként erre: 22. - Fokhagyma)
2023. ápr. 29. 17:44

"édesanyám korosztályának még a nőgyógyászati vizsgálat is kötelező volt"

Sosem volt kötelező a nőgyógyászati szűrés. Azért mehettek félve, mert akkor még a neve "behívó" volt és az ugye elég rosszul cseng. Azóta megváltoztatták, és a "meghívó" vagy "értesítés" szavakat használják.

2023. ápr. 28. 23:25

Sok évvel ezelőtt mindenkinek kötelező volt a tüdőszűrés. Mindenkinek küldtek behívót, amin az is rajta volt, ha nem megy el, pénzbüntetést kaphat. Na, persze, akkor még volt kapacitás, több orvos és asszisztens volt. Még gyerekkoromból emlékszem, hogy édesanyám korosztályának még a nőgyógyászati vizsgálat is kötelező volt. Emlékszem, falun az asszonyok félve mentek, azt hiszem, szemérmességből. Ha nem lett volna kötelező nem mentek volna. Azt nem tudom, ezekkel a szűrésekkel mennyi betegséget szűrtek ki.

Nem azt mondom, hogy mindenkinek legyen most is kötelező, de azért az jó lenne, hogyha valaki önként akarna menni, legyen lehetősége.

2023. ápr. 28. 20:26
Hogy hol és mit, itt nem szeretném még nickkel sem megosztani, főleg, hogy te teljesen anonim vagy.
20. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 16. - 9b10f3d7ff)
2023. ápr. 28. 19:30
És milyen vizsgálatok vannak mit dolgozol?
2023. ápr. 28. 19:15

Nem, semmiképpen se legyen kötelező. Egy-két kivétel lehet; eü dolgozók, veszélyes munkakör, ilyenek. De a dolgozók 95%-a nem ilyenben dolgozik, ott teljesen felesleges. Szerencsére nálunk - és úgy hallom, máshol is - nulla jelentőséget tulajdonítanak az egésznek, még az üzemorvosok is.

A mammográfia néhány esetben valóban többet árt, mint használ: pont a sugár-löket indíthatja el a sejtburjánzást. Én semmilyen szűrésre nem járok, a párom sem. Tüdőszűrésen voltun kb. 20 éve - akkor valamiért ragaszkodott hozzá az iskola - de azóta sem. Kovid oltásom sincs, nem sokon múlt, hogy nem kellett otthagynom a munkahelyemet, de szerencsére pont időben lefújták.

Szóval, szerintem kezeljenek bennünket felnőttként, és bízzák ránk a döntést.

18. timycat (válaszként erre: 8. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 28. 19:14

Ebben mi az újdonság? Nálunk nagyobb csomag van előfizetve mint ami kötelező lenne. Ha a dolgozó belemegy, aláírja hogy kéri, neki ingyen van. Elvégzik a vizsgálatot, mi, a munkáltató nem is értesül az eredményről, pl irodistánál nem alkalmatlan a cukorbaj, de egy sofőrnél - pláne túlméretes szállítmánynál - már tényleg nem mindegy milyen állapotban száguldozik 40+ tonnával. Volt olyan sofőrünk, aki az üzemorvoson akadt fent, még a C+E jogsi is ugrott.

Ahogy pl a szív és érrendszeri probléma sem mindegy egy nehéz fizikai vagy nagy rezgésexpozícióval járó munkát végzőnél.


Nálunk a legutolsó eset ez volt, hogy szerintünk alkalmatlan a munkavállaló, de az orvosok szerint, (másodfokon is ahova a munkáltató fordult) és nem mellesleg a munkavállaló szerint is alkalmas... nehéz fizikai és erős vibrációval járó munka csípőprotézissel és 4 sztenttel a szívnél... hát érdekes világ. Volt már munka közbeni halálesetünk, hasonló munkakörben, szív problémákra visszavezethetően, nem szeretnénk még egyet, de az orvosok szerint nem lesz baj, ha meg igen... 🤷‍♀️

17. globus (válaszként erre: 15. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 28. 19:08
Valahogy ezzel mindnyájan így vagyunk 🙂
16. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 28. 19:04

Szerintem, amikor csoportosan adják a "beutalót" a nyájszellem uralkodik, egyik "viszi" magával a másikat, a sima üzemorvosi vizsgálat tényleg nyűg.

Pont ma jött az email, hogy kell menni....arról beszélgettünk, hogy valakinél volt-e valami különösebb vizsgálat, ahova elküldte az ü.orvos.

A cég fizeti az orvost, kevesen vagyunk így is, szerinted meddig maradna alkalmazásban, ha kikapkodna az alkalmassági vizsgán embereket a munkakörükből?

15. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 11. - 9b10f3d7ff)
2023. ápr. 28. 19:01
Még azért se mennek szűrővizsgálatokra mert az orvostól félnek az orvosi vizsgálatoktól és ezt a kellemetlenséget inkább nem akarják bevállalni és reménykednek, hogy úgy sincs semmi baj
14. globus (válaszként erre: 13. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 28. 18:59
Összefügghet az állás féltésével is.
13. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 11. - 9b10f3d7ff)
2023. ápr. 28. 18:57

Nem kötelező, de ki az az ostoba, aki nem él a lehetőséggel, hogy kivizsgálják tetőtől-talpig?


Rengetegen vannak hidd el, struccpolitika nagyon jellemző az emberekre, jobb erről inkább nem tudni elv van elég keményen, félünk szembenézni a problémával, inkább becsukjuk a szemünket .....Hátha nincsen semmi baj és bízunk ebbe... ez nagyon gyakori

12. globus (válaszként erre: 11. - 9b10f3d7ff)
2023. ápr. 28. 18:57
2-3 éve kötelező hepatitis szűrés is volt. Bedobták, hogy üzemorvosi beutalóval egy héten belül le kell vetetni, különben nem dolgozhat. Az eredményt máig nem keresték.
11. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 9. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 28. 18:54

Nem kötelező, de ki az az ostoba, aki nem él a lehetőséggel, hogy kivizsgálják tetőtől-talpig?


Kötelezővé olyan szűréseket tesznek, ami az adott feladat ellátása közben, másoknak e.károsodást okozhatna.


A mi szektorunkban kötelező volt a covid oltás, na én azt kihagytam volna.

Azt etikátlannak tartom a mai napig, hogy kötelező volt.

10. globus (válaszként erre: 2. - Timycat)
2023. ápr. 28. 18:50

Én inkább azt látom, hogy mammografiával kapcsolatban szélesebb az a nézet, hogy káros. Azért nem mennek, mert attól lehet rákot kapni. Tízből 8-ra az egeknek nem lehet beutalót tukmálni, hiába van meg minden más vizsgálata a szűréshez, emiatt ugrik a panel.

Aztán van, vagyis elvileg van a csoportos behívás program, abból én mindig kimaradtam. Rákérdeztem, azt mondták, biztosan elköltöztem. 1986 óta ugyanott lakom... valamiért azt érzem, nálunk az emlőszűrés semmilyen oldalról nem aratott diadalt.

9. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 7. - 9b10f3d7ff)
2023. ápr. 28. 18:45
De az csak megveszi, az nem lehet kötelező, ha munkaszerződésben nincs beleírva akkor nem tehetik kötelezővé különben munkaügyi bíróság
8. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 5. - Perzsacica)
2023. ápr. 28. 18:44
Bizonyos munkakörök esetén valóban kötelező vizsgálatok vannak, járványügyi érdekből például, ilyenek az egészségügyi dolgozóknak a tüdőszűrés, ezt a rendelet előírja hogy egészségügyi kiskönyv kell nekik, ilyen az éttermi dolgozók is, viszont ha rendelet nem írja elő de van szűrővizsgálat, gondolok én egy irodai munkánál labort előírnak de ő nem vállalja és ezret alkalmatlan, akkor azonnal mehet a másodfokú üzemorvosi vizsgálatra ahol szakvéleményt kérhet és valószínűleg meg is fogja nyerni a dolgot
7. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 6. - Perzsacica)
2023. ápr. 28. 18:37

A nagyobb cégek, minisztériumok vehetnek a dolgozóiknak eü. csomagot.

Azt nem az üzemorvos végzi, hanem szakorvosok x Ft/fő.

Abban tényleg benne van minden. Évente, a labortól, a rákszűrésig.

2023. ápr. 28. 18:32
Hallottam
2023. ápr. 28. 18:31
Évek óta vannak olyan munkahelyek, ahol van kötelező szűrővizsgálat, anélkül nem vesznek fel. Az egészségügyi dolgozóknak évente kötelező a mellkas röntgen. Halottam olyat is ,ahol laborvizsgálatot is előírnak évente.
4. 69fcad429e (válaszként erre: 2. - Timycat)
2023. ápr. 28. 18:11
Kardiológia kb. ugyanez, körberöhögnek ha 50 év alatti vagy, akkor is ha panaszaid vannak, akkor is ha magánba mész.
2023. ápr. 28. 18:06

Felesleges a kérdés, mert nincs rá kapacitás, még annak sem végzik el, aki hajlamos valamilyen betegségre.


Üzemorvosi vizsgálat nagyjából lócart sem ér. Maximum a szemészeti táblát elolvastatja, vérnyomást mér.

Még az EESZT is felesleges luxus számára, azt vall be mindenki, amit akar.

2. timycat (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. ápr. 28. 17:59
Mindenki döntse el maga. De ha szűrővizsgálatra akar menni, akkor vizsgálják is ki! Most ebben van a hiba, pl hogy 45 éves kor alatt úgy kell megerőszakolni a rendszert, hogy elvégezzenek egy mammográfiát, aztán mennyi de mennyi fiatal mellrákos van 😕
2023. ápr. 28. 17:55

Jelenleg Magyarországon nincs kötelező szűrővizsgálat, nem lehet kötelezni szűrővizsgálatra embereket, még foglalkozás egészségügyi vizsgálaton sem. Most volt egy ismerősöm aki foglalkozás egészségügyi orvos továbbképzésen és ott mondták hogy tilos olyan vizsgálatokat csinálnia kötelező jelleggel ami nem kapcsolódik a munkaköréhez, tehát csak a munkaköréhez szükséges vizsgálatokat lehet megcsinálnia. Tehát például, ha egy irodistának vércukrot akarnak mérni és ő nem vállalja, ezért nem lehet alkalmatlanná nyilvánitania, jogában áll elutasítani ezt a vizsgálatot.


Mit gondoltok valóban mindenki maga döntse el hogy akar e szűrővizsgálatra menni vagy legyenek kötelező szűrővizsgálatok, tehát önrendelkezés vagy állami kötelező szabályozás legyen inkább?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook