Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Szobanövényeink fórum

Szobanövényeink (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Szobanövényeink

54. 4b6a2525df (válaszként erre: 53. - 9bbaa658f2)
2009. jún. 1. 11:39
érdekel, de szerintem ittis megirhatod, háthamás is érdekl. Hanem engedi beilleszteni az üzeneted, akkor irj priviben:) Előre is köszi:)
53. 9bbaa658f2 (válaszként erre: 49. - 4b6a2525df)
2009. jún. 1. 11:18
Én a teszveszen vettem magokat.Most fogom elültetni.Elég olcsó áron .Ha érdekel a többit priviben megírom (kitől).
52. emrus (válaszként erre: 46. - Tundibundy)
2009. jún. 1. 11:09
A bakker az mindíg a fellegekben jár, a starklnál kell megnézni ott még normálisan gondolkodnak.
51. emrus (válaszként erre: 46. - Tundibundy)
2009. jún. 1. 11:09
A bakker az mindíg a fellegekben jár, a starklnál kell megnézni ott még normálisan gondolkodnak.
50. emrus (válaszként erre: 46. - Tundibundy)
2009. jún. 1. 11:09
A bakker az mindíg a fellegekben jár, a starkl kell megnézni ott még normálisan gondolkodnak.
49. 4b6a2525df (válaszként erre: 46. - Tundibundy)
2009. máj. 31. 19:41
Te honnan szerezted? A tiednek is van magja?
48. 4b6a2525df (válaszként erre: 45. - Tundibundy)
2009. máj. 31. 19:40
Na nagynehezen a növényes naplódban megtaláltam:) Nagyon szép:)
2009. máj. 31. 19:31
A mag 3-10 nap alatt kell ki és ez a legkörülményesebb, mert árnyékolni kell,de miután kihajt már bírja a tűző napot. Cserepes növény. Cikkeim közt kép is van róla.
46. Tundibundy (válaszként erre: 44. - Emrus)
2009. máj. 31. 19:28
Gyönyörű virága van, sivatagi körülményeket is bír, mint a kaktuszok a törzsében tárolja a vizet.Alig kell locsolni mégis meghálálja a NEM gondoskodást.Néztem a BAKKER-nél 6000Forintért árulják, de ez szerintem nem normális.
45. Tundibundy (válaszként erre: 43. - Polli)
2009. máj. 31. 19:24
Az adatlapomon meg van a leírása, ez egy egzotikus szobanövény a törzse ami meg fásodik az hasonlít egy palackra innen az elnevezés
44. emrus (válaszként erre: 41. - Tundibundy)
2009. máj. 31. 08:42
Én is csatlakozom a tudatlanok és érdeklődők táborához, mit tud a palackfa?
43. Polli (válaszként erre: 41. - Tundibundy)
2009. máj. 30. 23:28
milyen növény és hová kell ültetni, mennyi idő után kell ki? A kis tudatlanokat tessék kérem bőséges tanáccsal ellátni. :)))))))
42. 4b6a2525df (válaszként erre: 41. - Tundibundy)
2009. máj. 30. 17:02
és az mi??????????????
2009. máj. 30. 16:27
Sziasztok én csatlakoznék a csoporthoz nagyon sok növényem van és imádom őket.Soknak elég a nagyon kevés gondoskodás is és meghálálják azt.Most épp palackafa magot ültettem 8-ból 4 ki is kelt.
40. Polli
2009. máj. 29. 20:07

Igaz, hogy nem szobanövény, de aktuális ünnepünk virágjáról a pünkösdirózsáról az alábbiakat tudtam meg, amit megosztok vbeletek is. :)


Pünkösd piros rózsája


A pünkösdirózsa — vagy bazsarózsa — neve ellenére nem tartozik a rózsafélék családjába, ám illatos, sok szirmú virágának szépsége a rózsáéval vetekszik.

A Kínából származó, és egyben az egyik legrégebbi kultúrnövényünk növénytani nevét (Paeonia) a görög mitológia isteneit gyógyító orvosnak, Paion-nak köszönheti. Más források nevét a paean szóra vezetik vissza a nevét, ez diadalmi éneket jelent. Az orvosra utaló név tetszik hihetőbbnek, mert a pünkösdirózsát évszázadokon át elsősorban gyógynövényként termesztették. Gyökeréből készült kivonatával gyógyítottak sárgaságot, vese- és hólyaghurutot, reumát és egyéb betegségeket. Ez annál is meghökkentőbb, mivel a növény egésze mérgező, kivéve a tavasszal és ősszel kiásott gyökérgumókat.

A pünkösdirózsák nemzetségében akadnak lágyszárú évelők és fás szárú, lombhullató cserjék egyaránt. A fajok száma meghaladja a harmincat, a nemesített és keresztezett fajták száma pedig — a virágnemesítőknek köszönhetően — évről évre nő. A virág változatos színekben pompázik és édes illatot áraszt. Az egyszerű virágú fajok szirmai csésze alakot öltenek és körülölelik a feltűnő színű, sárga porzókat. A félig telt virágú pünkösdirózsa szirmai két-három sorban, körkörösen helyezkednek el, míg a telt virágú fajok megszámlálhatatlan szirmok sokaságával, gömb alakban nyílnak.

A pünkösdirózsa sok örömet szerez annak, aki az ültetésen túl megfelelően gondoskodik a neveléséről. Melyek is azok a feltételek, amelyeket ez a növény igényel? Napfénykedvelő, ezért olyan helyre kell ültetni a kertben, ahol fürödhet a napsugarakban. Mélyen megmunkált, tápanyagban gazdag talajban fejlődik a legjobban. Ahol homokos a talaj, ott célszerű komposztot és kevés agyagot a földjéhez keverni, mert ez utóbbi megakadályozza a gyors kiszáradást. A gyökérzóna körül a föld legyen mindig nyirkos.

Nyár végén kell ültetni, hogy a tél beállta előtt elegendő idő maradjon az új gyökérzet kifejlődéséhez. A legtöbb faj télálló, ám ha a fagyosszentek időszakában zord az időjárás, a fiatal pünkösdirózsa hajtásait be kell takarni.

Csak türelmes ember telepítsen fás pünkösdirózsát, mert négy évbe is beletelik, míg teljes pompáját megmutatja a bokor. Nem kedveli, ha bolygatják, ezért a telepítés során olyan helyet kell számára választani, ahol kedvére terjeszkedhet.

A fás fajokat ősszel lehet szaporítani. Ehhez félig elfásodott hajtásokat kell levágni, és homokkal kevert tőzegbe tűzdelni. A gyökeresedés teljes időszaka alatt legyen a föld nyirkos, a hőmérséklet pedig 10 fok körüli. Másik szaporítási módja a gyökérre való oltás, ez azonban kertészeti szakismeretet kíván.

Az évelő, piros pünkösdi rózsa az egyik legkedveltebb falusi virág volt mindig is, és szerencsére most már a városi kertekben is egyre gyakrabban találkozhatunk vele. A föld alatt gyöktörzset fejleszt, amelyből 40-80 cm magas mutatós levelek és mélybordó, illatos virágok fejlődnek. Korai virágzású faj, idén már április közepén virított. A hosszú szárcsúcsokon súlyos virágfejek fejlődnek, ezért ajánlatos a tő mellé karót tűzni, és a szárakat hozzákötözni. Az évelő pünkösdirózsát vaskos gyöktörzsének szétosztásával, feldarabolásával lehet szaporítani. Ennek legkedvezőbb időszaka a szeptember hónap. Éles késsel vágjuk szét a gyöktörzset úgy, hogy mindegyiken legyen néhány szem és elegendő gyökérzet. Ezután fektessük vízszintesen a földbe, és csupán 5 cm vastag földréteggel fedjük. Késő ősszel takarjuk szalmával vagy lombbal, hogy az erősebb fagyoktól megvédjük.

Mind a fás szárú, mind az évelő pünkösdirózsa szaporítható magvetéssel is, de mivel magvai hajlamosak több évig is elfeküdni, eredményesebb a hajtásgyökereztetés vagy a tőosztás.

A pünkösdirózsa gyorsabb növekedéssel és dúsabb virágzással hálálja meg, ha minden tavasszal vékony rétegben érett istállótrágyát szórunk a tövéhez. Vágott virágként sokáig díszlik a vázában is.

39. inci47 (válaszként erre: 38. - Polli)
2009. máj. 29. 05:47
Nekem is van, már elég nagy, de egyszer majdnem megkopaszodott, de aztán jó helyre tettem és most már szép levelei vannak megint, minél világosabb helyen van annál színesebbek a levelei!
38. Polli
2009. máj. 28. 21:08

Biztosan ismeritek a krotont. Ez a növény nagyon rövid ideig marad meg lakásban, és nagyon ritkán virágzik. Biztosan nagyon eltaláltam a helyét, mert egy kis vakarcs, most épp virágzik és bódít, ha felé megyek.

Leírás

Kétszikű évelő növény.

Élőhely, származás

Előfordulása trópusi éghajlatú területeken, őserdőkben jellemző. Őshazája Dél-Ázsia, India és Indonézia.

Szár / Törzs

Fásszárú növény. Szára elágazó, hengeres. Felszíne repedezett, színe szürkés-barna.

Korona

Koronája gömb alakú. Ágai ferdén felállóak.

Levél, lombozat

Levelei egyszerűek, állásuk szórt, a levélkék szárnyasan karéjosak, hosszúkásak vagy kerekdedek. A levelek válla keskenyedő, csúcsa hegyes vagy tompa. Szélük ép, színük zöld vagy piros, foltos. A levélnyél rövid. A levelek erezete élrefutó szárnyas, színe sárga. Örökzöld.

Virág

Virága fehér. Virágai kicsik, jelentéktelenek, ezért ajánlatos lecsípni őket a növényről, még mielőtt kinyílnának. Egyébként csak az idősebb példányokon jelennek meg, de léteznek kivételek is.

Termés

Termése toktermés.

Élettani hatások

Gyermekek, háziállatok által nem hozzáférhető helyen tartsuk, a növény nedve allergiát okozhat.

Gondozás

A laza, tőzeges talajt kedveli. Bőségesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a pangó vizet. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény magról vagy dugvánnyal szaporítható.

37. Töttike (válaszként erre: 15. - 4b6a2525df)
2009. máj. 27. 21:59

Még meg sem köszöntem a jótanácsokat! Megpróbálom megfogadni őket! KÖSZÖNÖM!!!

Üdv.: Andi

2009. máj. 27. 10:00
Na nekem pl most is nyilik a "karácsonyi" kaktuszom:)Kiraktam az erkélyre egy hónapja és moisd hozott egy virágot
35. emrus (válaszként erre: 33. - D6b71af9a8)
2009. máj. 27. 08:31
A férjem gyűjti a kaktuszokat, nagyon sok van neki, ősszel, mikor már hidegek vannak behordja őket a pincébe és mikor a fagyok elmúltak kihozza őket a szabadba most már az összes virágzik, valami gyönyörüek. Egész télen nem kapnak vizet, amikor kihozza őket meg vannak öntözve lemosatva és rendbeszedik magukat és nyílnak. A karácsonyi kaktusz meg fordítva van, most tettük ki és a sorsára lesz hagyva, majd október végén behozom és öntözöm és tápoldatozom és csurig virág. DE amíg el nem virágzik nem szabad megmozdítani.
34. Mofli35 (válaszként erre: 22. - 4b6a2525df)
2009. máj. 27. 08:30

Sziasztok!

Nekem is van viaszvirágom, tavaly ősszel hoztuk el anyukámtól, kb 100 km utazott. Akkor is bolygatva volt szegény aztán át is kellett ültetni.

De az idén megmutatta a virágait, első virágai voltak neki is és nekem is.

Én azt olvastam egy kicsit "sanyargatni" kell, nálam bevált.Kicsit mindig hagytam kiszáradni a földjét, most kap rendszeresen vizet hogy virágzik.Napsütötte ablakban volt eddig, most került ki az udvar árnyékos helyére "nyaralni" és nem dobta le a virágait.

Lehet hogy kivétel erősíti a szabályt, de nekem eddig bejött.Sok szerencsét hozzá nektek is!

33. d6b71af9a8 (válaszként erre: 31. - 4b6a2525df)
2009. máj. 26. 22:04

Sajnos nem tudom, mert visszavágtam.....most olvastam amit írtál....és ma csináltam a szörnyű tettet!!!:((( Most meglátom mi lesz vele....

A kaktuszt nem öntöztem túl sztem, mert én mindig megvárom, hogy inkább kicsit már hiányolják a virágaim a vizet, minthogy álljon rajtuk, alattuk.... Ezt valahol a neten olvastam, hogy inkább már kókadjon a vízhiánytól egy kicsit - mert ha vizet kap, akkor visszaéled - minthogy túl legyen öntöztve.:))) Nem tudom hova dugta a virágait...egyszer csak virágozni fog;)

32. emrus (válaszként erre: 31. - 4b6a2525df)
2009. máj. 26. 09:22
Ez lehetséges ok, mert én nem sokat öntözöm, de néha szoktam tápoldatozni.
31. 4b6a2525df (válaszként erre: 30. - D6b71af9a8)
2009. máj. 25. 10:05

Tedd fel a képét a naplódba, vagy az adatlapodra, hátha meg tudjuk állapítani mi is lehet:)


Nem biztos, hogy elaludt, lehet, hogy túlöntözted. (azaz minden nap adtál neki egy kicsike vizet:)

30. d6b71af9a8 (válaszként erre: 25. - Emrus)
2009. máj. 25. 08:19

nem tudom, az én húsvéti kaktuszom elaludt talán...;)) Levelek jönnek folyamatosan virág meg sehol sincs....:(((( És van egy virágom,a minek nem tudom a nevét, de úgy néz ki, mint egy kis bokor, fás szárú, sok apró levele van, és rengeteg fehér virága. Állítólag, ha elvirágzik, vissza kell vágni. Tudom nem sok infó, de nem tudja valaki, milyen virág lehet? Utána is nézek, de nehéz rábukkanni annyi virág között...:(

Mindenkinek csodás, napsütéses hetet kívánok!

29. varga.nora (válaszként erre: 24. - 4b6a2525df)
2009. máj. 24. 09:52
Köszi!
28. 4b6a2525df (válaszként erre: 26. - Emrus)
2009. máj. 24. 08:24
Hát ez tapasztalat volt:)
27. emrus (válaszként erre: 24. - 4b6a2525df)
2009. máj. 24. 07:46
Ha nem találsz választ, szójál van egy ismerősöm akinek gyönyörű hatalmas banánfái vannak majd megkérdezem.
26. emrus (válaszként erre: 22. - 4b6a2525df)
2009. máj. 24. 07:43
Hát ezt nem is hallottam még, sőt a növényes könyvek sem írják. Köszi nem mozgatom.
25. emrus (válaszként erre: 19. - D6b71af9a8)
2009. máj. 24. 07:40
Az én húsvéti kaktuszom is most hozza a virágát, sőt a karácsonyi is hozott, most is virágot.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook