Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szeretnél megtanulni vakon /szakszerűen gépelni? fórum

Szeretnél megtanulni vakon /szakszerűen gépelni? (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5
2010. jún. 25. 09:48
Nekem csak a hosszú í-vel van néha gondom. Ezeket a helyzeteket én is átéltem, úgy tűnik, nekem sikerült alkalmazkodnom. A számítógép klaviatúráján meg át lehet a magyar szokás szerint rakni a betűket. Az évtizedes megszokás valóban rossz dolog. Próba cseresznye. Ezt úgy lehet kivédeni, hogy csak azt a néhány kritikus szót gyakorolják nagyon-nagyon sokszor.
68. syria (válaszként erre: 32. - A14deb9047)
2010. jún. 25. 09:43

Hát nem hiszem, hogy valaha képes lennék megtanulni vakon gépelni. Ugyanis a számítógépes szakmát több, mint 30 éve kezdtem. Akkor még nem is voltak ékezetek a billentyűzeten, később két billentyű kombinációjával megbarkácsolták. De úgy, hogy ahány géptípus, annyiféle helyen volt mondjuk az á betű.

Nem beszélve arról, hogy az y és a z fel volt cserélve. Az volt az igazi tudathasadás, amikor egy hétre kölcsönadtak egy olyan gépre dolgozni, amelyiknél már a t mellett volt a z.


Az anyukám gyors- és gépírónő volt a gyorsabbik fajtából. Meg akart tanítani vakon írni, meg is van a felállítható spirálkönyv a gyakorlatokkal. De úgy éreztem: esélyem sincs, mert volt olyan nap, amikor 3-4 féle billentyűzeten kellett dolgoznom. Más volt a kiosztása a kártyalyukasztónak, a konzolnak, az írógépnek, a saját gépemnek.


10 ujjal gépelek, elég gyorsan is, de annyira belém rögződött már a helytelen gyakorlat, hogy nem hiszem, hogy tudnék ezen változtatni.

67. névjegy82 (válaszként erre: 66. - A14deb9047)
2010. jún. 25. 07:22
Köszi azt hiszen ezzel a leckével el leszek egy darabig ;)
2010. jún. 24. 23:09

Következik a második lecke!

Tegyük az ujjainkat az alapállás betűire lazán;

először nézzük, mit csinálunk.

Balról elkezdjük a betűket sorban egyenletesen ütni: asdf és a bal mutatóujjal rányúlunk a "G" betűre, de rögtön vissza is tesszük "alapállásba". Ugyanezt a mozdulatsort folytatjuk, csak a jobb kezünkkel. A "J" betűtől kezdődően a kezünk "alapállásban", de a jobb mutató újjal szintén "rányúlunk" a "H" betűre.


asdfag héjklé asdfag héjklé asdfag héjklé


ada lé ada lé ada lé ada lé ada lé ada lé


hé gé hé gé hé gé hé gé hé gé hé gé hé gé


Figyelni az ujjak billentését, hogy nyúlsz ki az ujjaddal és rögtön vissza alapállásba magunkban mondva a betűket!


sasa kafa sasa kafa sasa kafa sasa kafa


gaga kélé gaga kélé gaga kélé gaga kélé


haha gégé haha gégé haha gégé haha gégé


lé fa lé fa lé fa lé fa lé fa lé fa lé fa

2010. jún. 24. 14:42
Most hirtelen nálam 1972 szeptembere van Baján...
64. nagyreni (válaszként erre: 48. - Zsú1965)
2010. jún. 24. 14:38
Én középiskola előtt kb. 3 évig vertem két ujjal egy mechanikus írógépet (csak úgy játékból csomót gépeltem, mert nagyon tetszett), iszonyú gyorsan ment már, már akkor is le tudtam rajzolni fejből a klaviatúrát. És hogy 10 év vagy 3 beidegződése, oly mindegy. Ha ezután már csak így csinálod, pikk-pakk megszokod és hamarosan meg is tanulod.
2010. jún. 24. 14:35
Juuuuj, ahogy olvastam ezt a fórumot, minden eszembe jutott:-) Én középiskolában tanultam gépelni, 4 éven keresztül minden nap nyomtuk a tutit, de a legpoénosabb az volt, amikor 60as évekbeli rock and roll számokra kellett gépelnünk. Most már tudom, hogy nagyon klassz ritmusgyakorlat, de akkor majd megszakadtunk a röhögéstől. És ahogy az osztály fennhangon skandálta: asdf jklé élkj fdsa... komolyan, röhej:-)
2010. jún. 24. 14:20
Zsóka nagyon köszönöm én is, hogy szánsz ránk időt és megtanítasz erre! :)
2010. jún. 24. 14:19

asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé adf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé

asdf jkél

asdf jklé

asdf jklé

asdf jklé

asdf jklé

asdf jklé

asdf kjlé

asdf jklé



hát van mit csiszolni! :)

2010. jún. 24. 14:08
Akkor a mai napra ez a házi feladat! Holnap jövök a következő lépéssel.
59. hte23
2010. jún. 24. 14:06

Én az összeadásnál voltam/vagyok képes beszélgetni, összeadni hosszú listáról.

Minimális vagy semmi hibával.

58. manul (válaszként erre: 1. - A14deb9047)
2010. jún. 24. 14:05

Kedves Zsóka!

Ez nagyon jó ötlet!Személy szerint én csatlakozom és előre is köszönöm a fáradozásodat!

57. hte23
2010. jún. 24. 14:03

Én még középsuliba tanultam. Sokat felejtettem főleg tempóba és hibázok is. Csak a könyveléshez használom.

Ott fontosabb a numerikus rész.

Azt is lehet vakon. Ott az 5. ös a kiinduló, és onnan mozognak az ujjaid le és föl.


Egyébként sok gyakorlás kell. Sok-sok.

56. alann (válaszként erre: 53. - A14deb9047)
2010. jún. 24. 13:59
és az ablakos Royal gépek
2010. jún. 24. 13:45

És van egy ujjgyakorlat: mindkét kézen; összeérinted a hüvelykujjadat a mutatóujjal,

utána a középső, a gyűrűs, majd a kisujjaddal. Így látod a helyes ujjtartást.

54. Zsú1965 (válaszként erre: 50. - A14deb9047)
2010. jún. 24. 13:41
Köszi, elkezdtem.
2010. jún. 24. 13:39
Ó, azok a jó öreg Optima írógépek!
52. 13c32dc80a (válaszként erre: 44. - Alann)
2010. jún. 24. 13:37
Én először írógépen tanultam, de túl rövidek az ujjaim, az ó már annyira messze volt, hogy nem találtam vissza. Mikor újra nekiestem, jobb volt, a számítógépen közelebb vannak a billentyűk.
51. Nagyir
2010. jún. 24. 13:35
Örülök, hogy szakközépben két éven át tanultunk gépírást, most (sarkítva) ennek a tudásnak köszönhetően van munkám. :)
2010. jún. 24. 13:33

Nem könnyű a megszokást legyőzni, de ha rájössz a logikájára, sikerülni fog.

Csak ezt a nyolc betűt gyakorold alapból.

2010. jún. 24. 13:32
Minden lehetséges csak elhatározás kérdése a dolog.
2010. jún. 24. 13:30
Hurrá! Én is csatlakozom. Csak néhány ujjal írok, nem vakon, viszonylag gyorsan. Mindig attól tartottam, hogy nehéz felülírni több mint 10 év rossz beidegződését. Vagy lehetséges?
2010. jún. 24. 13:29
Egyenlőre maradjunk még az alapsornál.
2010. jún. 24. 13:26

Aztán lehet 1 szótagos szavakat írni.

Hosszabbakat: alma, havazik, tavasz.

Amiket úgy érzel kézre áll.

2010. jún. 24. 13:23
Szerintem, ha az ember sokat ül gép előtt, akkor gyorsan megtanulja. Persze én is szoktam tévedni notin, de asztali gépnél nem igazán, mert azon tanultam és az volt nekem évekig.
44. alann
2010. jún. 24. 13:22

Az alapsort addig kell gyakorolni amig hiba nélkül megy

alapsor: asdf jklé

utána pedig az alapsor minden betűjéhez vegyél hozzá egyet felfelé, egyet lefelé és végtelenül sokat gyakorolj, menni fog. Egyébként lehet kapni gépírás tankönyveket is. Érdemes megvásárolni, mert akkor könyebb a tanulás.

2010. jún. 24. 13:22

Mi is így tanultuk anno suliba (9-10. osztály.)

Alap billentyűk.

asdf jklé.

a- kis

s- gyűrűs

d- középső

f- mutató

j- mutató

k-középső

l-gyűrűs

é- kisujj


szóköz a hüvelyk

2010. jún. 24. 13:20
Amennyi időt foglalkozol vele. Minél többet, annál hamarabb készséggé válik.
2010. jún. 24. 13:19
Én tudok, és engem is néha kinevetnek hogy beszélgetek, meg félrefordulok és közben pötyögök.
2010. jún. 24. 13:18
Én nagyon szeretnék csak sajnálom rá az időt. mennyi idő lenne?
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook