Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Székelyföldi szállásajánlatok fórum

Székelyföldi szállásajánlatok (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
98. zsu0102 (válaszként erre: 77. - Kefekötőke)
2010. ápr. 29. 00:35
Nagyon várom a folytatást, tényleg nagyon jól írsz! :)
97. Fortuna79 (válaszként erre: 77. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 23:22

Hol van már a folytatás ???????? :)


Falom a soraidat, nekem nagyon tetszik, ahogyan leírod a történetet és az is, ahogyan viszonyulsz a többi emberhez.


Akkor most holnapig várnom kell? :(


Tiszta ezeregy éjszaka meséi :)

96. kefekötőke (válaszként erre: 84. - Eabd6ac2a7)
2010. ápr. 28. 22:52
Akkor holnap leírhatom ,hogyan fejtünk meg 320 birkát?
95. kefekötőke (válaszként erre: 94. - Margareta51)
2010. ápr. 28. 22:50

Köszönöm szépen ,de már zavarbahoztok annyit dícséritek gyorsan összehozott irományimat.

Igaz egy érdekes dolog történt itthon most az előbb itt gép előtt.

Lehet,hogy a feleségem sem ismer még elégé??

94. margareta51 (válaszként erre: 79. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 22:04
Gratulalok ,gyonyoruen magyarazod el az esemenyeket ehhez tehetseg kell.
93. d57f965cbe (válaszként erre: 92. - F3ef182e14)
2010. ápr. 28. 21:52

addigra már jó::)))


majd máskor!


egyszer arra is eljuttok!

jó éjt!

92. f3ef182e14 (válaszként erre: 91. - D57f965cbe)
2010. ápr. 28. 21:47

szia

július 24-én megyünk egy másik családdal

akkor már jó lesz az idő, nem?

sajnos a búcsúra nem megyünk

úgy bánt

nagyon szerettem volna elmenni

de egyszer.....

91. d57f965cbe (válaszként erre: 89. - F3ef182e14)
2010. ápr. 28. 21:45

szia!

talán adigra jó idő lesz..

most irtóra hülye idő van..esik..

reggelente hideg, napközben melegeb..

de valamikor ilyenkor.. már le is voltam barnulva..

de most? .. óóó

2010. ápr. 28. 21:42
bocsi
2010. ápr. 28. 21:42

sziasztok

megvan az időpont mostmár, és talán a szállás

izgulok

megyünk sóbányába isremélem jó idő lesz

2010. ápr. 28. 21:42

sziasztok

megvan az időpont mostmár, és talán a szállás

izgulok

megyünk sóbányába isremélem jó idő lesz

2010. ápr. 28. 21:42

sziasztok

megvan az időpont mostmár, és talán a szállás

izgulok

megyünk sóbányába isremélem jó idő lesz

86. d57f965cbe (válaszként erre: 85. - Margareta51)
2010. ápr. 28. 21:35
nekem is ott van valahol a naplóban.. de ki a bánat tudja, már megkeresni...)
85. margareta51 (válaszként erre: 81. - D57f965cbe)
2010. ápr. 28. 21:29
nekem le van mentve az 1.lecke csak megkell keresem.
84. eabd6ac2a7 (válaszként erre: 77. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 20:58
Én kíváncsi vagyok rá! Nagyon tetszenek a beszámolóid! Írjál csak, ilyet nem igazán olvashatunk sehol!
83. d57f965cbe (válaszként erre: 77. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 18:52

nagyon szép, részletes beszámoló!


köszönjük szépen!

2010. ápr. 28. 18:50

asszem ez az első lecke!.:))


[link]

2010. ápr. 28. 18:48

nem kapom az 1 leckét


ez a kettes!


[link]

80. d57f965cbe (válaszként erre: 79. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 18:40

velem is az a baj.. mondonm.. csak egy kicsit üllök ide.. s közben irom a priviket egyre másra..

naplózni már neki se fogok.. mertt akkor nem lesz vacsi a családnak!)

79. kefekötőke (válaszként erre: 78. - D57f965cbe)
2010. ápr. 28. 18:36

Köszönöm.

Nem tudom mi veszett el,én nem érzem.

A levélírással is így vagyok.Nehezen állok neki aztán ha egyszer elkezdem úgy kell lelőni.

78. d57f965cbe (válaszként erre: 77. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 18:22

szia!

én kíváncsi vagyok...


nem veszett el benned valami írói hajlam? :)


bettettem kedvenc fórumnak.. mikor nem lesz ilyen hajsza.. hogy 4-kor kelek.. meg minden.. akkor hátha el tudom olvasni MIND!♥

2010. ápr. 28. 18:20

A 62.től innen folytatnám elbeszélésemet.


Kicsomagoltunk,az autóból behordtuk a katonás rendben ,külön nagy műanyag zsákokba csomagolt váltóruhákat.Mindkettőnk felsőruhái külön zsákban,a zsákon belül külön tasak a fehérnemüknek,külön az ingeknek,külön a tisztálkodó textileknek,jajj de flancosan mondtam!Szóval a törülközőknek.

Az ágyneműk,lepedők,huzatok külön zsákban a hátsó ülésen alul,mert az csak akkor kell ha valahol alszunk.

Felfrissülve,kiglancolva,papucsunkból kilépve,udvari cipőbe belépve,ajándékcsomagokkal felpakolva elhagytuk a nagy házat, és már vártak bennünket a nyári konyhában.

Még a levegővétel is másképp esik ilyen tisztán, megborotválkozva.Egy csapásra elfelejtettem az egész napos fárasztó autózást.Boldogan adtuk át ajándékainkat.

Emlékszem, egy 14 részes herendi kávéskészletet,szépen becsomagolva ,-ahogy megszoktuk itthon,- adtunk át Erzsi mamának.

(Most már így hívom mert később meg kell majd különböztetni más erzsébetektől.)

A ház urának,- én már csak tiszteletből is így nevezem,-egy 3D-s borotválkozó készletet,hozzá mindenféle szokásos kenceficékkel,ügyeltem,hogy ne bóvlit vigyek.

Egyébként is az elvem az ,hogy olyasmit ajándékozok,amit kölcsön nélkül ki tudok fizetni,és magam is szívesen elfogadnám.

Asztalra tettem szokásos ajándékomat a házi 1 liter körtepálinkát.

Mivel már előzőleg levélben kinyomoztam hogy kisgyerekek is vannak közelben 1 doboznyi 50 db MAGNUM jégkrémet....Nyammm..nyam.Nagyon finom.

Az indulásom előtti héten egy munkám volt egy jégkrémgyárban,és a főnök (rendes kapukilépő szállítójeggyel, nem úgy csórtam ám!)hozzámvágott bónuszként egy doboz finomságot.

Utunk során az ülésem mögött van helye a menetközben is 12 voltról működő hűtődoboznak,abban vészelte át a hosszú utat.


A vendégváró vacsora következett.Én még ilyen gyönyörű cérnametéltes húslevest csak a reklámokban láttam.A gőzölgő ,forró leves tetején mint apró aranyérmek mentek körbe kis körök.

Gyermekkoromat juttatta eszembe, mikor ilyenkor a kanalammal egy csepp levest cseppentettem a gyöngy közepébe és átváltoztattam arany koronává.

Azok a kis aranykoronák voltak az kis mesebeli királynőim.

Puliszka következett,nem emlékszem, de lehet ,hogy még soha nem ettem.Erzsi mama az asztal végén aszeme sarkából figyelte hogy tetszik nekünk a számunkra ritka étel.

A tetején finom szalonnakockák voltak pirítva,a zsír számomra kicsit szokatlan mennyiségben gyűlt össze a tányér alján.Kértem is egy szelet kenyeret,lehet ,hogy nekik ez volt szokatlan,és az utolsó cseppig kitunkoltam a tányérat.

Erzsébet elégedett mosollyal az arcán tette az asztalra számomra a desszert desszertjét.

Először nem is tudtam mit eszem,megkérdeztem.

Ez gomolya.... Magamban mondtam jól van na még ezt nem hallottam ,pedig mindenki tudja mi az.

Rántott gomolya magyarul juhsajt panírban.

Ha valaki még nem evett finomat, evvel kezdje és fejezze is be!

Hosszú beszélgetés,ismerkedés következett,míg végül nyugovóra tértünk.

Másnap már korán, 6 óra körül fent voltam,nem akartam senkit zavarni,az 5 ablakos ház egyik ablakán kikönyökölve figyeltem az ébredő falut.

A libák sorban minden háztól kitotyogtak az út közepén folydogáló kanálisba,közben hangos gágogással jelezték, nana oda nem menj , ott én szoktam úszni!

Ostorcsattogásra lettem figyelmes.Az utca elején a tehéncsorda közeledett,közben szinte minden házból látszólag unottan kisomfordáltak a házhoz tartozó tehenek.

A bámuló városi "csavargó" azt hihetné, hogy csak úgy beállnak a sortalan sorba.Azt lehet megfigyelni,hogy minden tehén tudja hol a sorban a helye és oda lépeget be.

Nem értem sokan miért mondják másiknak"te marha"?

Olyan okosak, este kényelmes farbillegéssel mennek be a saját udvarukba az istállóba.


Reggelihez érkeztünk, már a nyári konyhában több nem a családhoz tartozó szomszéd éppen körtepálinkát kortyolgatva beszélgetett.Ahogy láttam már alig volt az üvegben.Egészségükre.


"Ők gyöttek magyarbul?Milyen szép autójuk van"

(Istenem ha tudnák,hogy nem is ilyen a színe,csak most álcázva van!)Az unokák is nagyon korán ott voltak pedig 3-400 méterre laktak,mindkettő kezében Magnum jégkrém,a kicsi lány kis szeplős arca a füléig csokis.A mama mondta is nekik :aztán nem ám rájárni,tessék beosztani!

Itt is lehet ám kapni de nem ilyen finomat,mondták.

Én meg gondoltam: nálunk van ilyen ,sőt még dolgoztam is vele,de megvenni nem mindig engedhetném meg magamnak.Különben is az előbb mondták :tessék beosztani.

Megkezdődött a fészerben a munka,előkerültek a rozsdás lakattal lezárt pincéből a félkész "gyártmányok"kalap aljak,kosár testek,fogantyúk.Nem ám csk úgy van ,hogy ész nélkül mindenki csinál valamit.

Van aki a kosártestet szövi ,más a fogantyúját.Más technológia ,más fogások ,így termelékeny.Nálunk egész logisztikai tudományos osztályok szervezik, itt egy szem ember,Erzsi a neve.


Az utunkat előző nap torokfájás,köhögéssel kezdtük,de a szabi miatt elindultunk.Meghallotta a köhögést Erzsi mama.Nnna mi baj megfáztatok?

(Előző este borozgatás közben pertut ittunk.)

Na várjatok!A pince ajtó mellé ment a falhoz.

Látszólag rendezetlenül szögek voltak a fehérre meszelt falba verve.mindegyiken lógott valami szerszám ,metszőolló,a másikon sarló,rozsdás harapófogó és mindegyiken összekötve számomra csak valami gaz.

Az egyiket leemelte a szögről,teát főzött belőle.

A gazok bizony nem gazok ,hanem békarokka,tyúkhur,pásztortáska,tavaszi kankalin,meg a csuda tudja még mi nem. Megittuk,másnap kutybajunk sem volt.

Ezt is az Erzsi mama csinálta.Itt nincs ám idő arra hogy beteg legyen valaki.

Időpontot kérjen a háziorvostól,elmenjen a gyógyszertárba,kiváltsa a pillanatnyilag legmenőbb gyógyszert,általában azt, amiért az orvos 1 hetes malorkai nyaralást kapott az orvoslátogatótól,hogy zet agyógyszer írja mindenkinek a torokgyulladástól a szorulásig.

Ha valaki azt hinné ,most írói túlzásban vagyok,nem, megtörtént esetet tudnék elmesélni.

A munka,a gyékényfonás a fészerben szorgalmasan folyt,miközben a faluban az élet felpezsdült.Jöttek,mentek az emberek.Az utcáról bekiabált egy cigányasszony már nem is emlékszem romámul,vagy magyarul.Kenyeret,szalonnát kért.Erzsi mama vitt neki."csókulom,az Isten álgya meg!" köszönte meg az élelmet.

Ugyanez nálunk úgy megy,hogy ,először is nem kérdeznek ,köszönésképpen meg szamurájkardot szorítanak a gazda torkához.

Erzsi elmagyarázta: a koldusnak mindig kell adni egy szelet kenyeret ,ha van, szalonnát ,ez így való akkor biztos lehet a gazda talán nem lopják meg.

Megint tanultam valamit.

A második napon Erzsébet asszony kenyeret sütött kemencében.Ezt már nagyon vártam már az út tervezésénél elképzeltem.

Szintén gyerekkori emlékem a hetente sütött házi kenyér.Nekem mindig csináltak a maradék tésztából egy kis cipót,erre emlékszem.

Ez nem úgy nézett ki, nem is láttam még így.Az udvaron a veranda végén volt a kemence,nagy tűzet csinált bele de ha jól láttam a parazsat nem vette ki,ahogy én eddig láttam,hanem a tűzre rakta a kenyeret.Mikor "megsült " én tényleg azt láttam ,na ez kész ez aztán megsült.Egy korom fekete valamit láttam amit Erzsi elkezdett kegyetlenül püfölni egy méteres fadarabbal.

A fekete revék repkedtek szanaszét miközben lassan megmutatta magát a szép pirosra sült kenyér.

Azt hiszem ezt mondják vertkenyérnek.

A felszelés ugyanolyan szertartásosan folyt ahogy eddig láttam:késsel egy keresztet rajzolt a hátuljára és leszelte az első szeletet.

Csodálatos finom íze volt.

Közben a kis Izabella akiről már írtam Erzsi mama unokája a faluban élő fia kislánya megbarátkozot velem(nem hiszem,hogy csak a MAGNUM jégkrém okozta)és hívott:

"gyere játszódjál velem!"Így mondta,örökre megjegyeztem.

És én játszódtam vele ,tollaslabdáztunk.

A kis félős,szeplős Erikát is meghódítottam egy kis nyakbacipeléssel köbe a kertben.


A délután a gyász hangulatával telt.A faluban valaki meghalt.Úgy mondták :halottunk van.

Ilyenkor a koporsót egy lovasfogaton végigviszik a falun és az egész falu felnőttei ünneplőben a koporsó után elkisérik a halottat a temetőbe.A mi házigazdánk ,a Misi bácsi is vasalt inget,fekete ruhát,kalapot vett,pedig nagyon meleg volt. Egyedül ment.Erzsébet otthon maradt,remélem nem szólták meg a szomszédok érte,mert miattunk tette!


A következő napon már ,oldódott a hangulat és feleségem kérdezte: főzhetne -e a családnak hadd menjen a munka,mármint a gyékény munka?

Ennek őszintén örült Erzsi mama.A főzést elkezdte az én asszonyom.Valami szűrőkanál kellet volna neki.Oda kiabálta fészerbe a konyhából :Erzsi hol találom a szűrőt?


"Hát a helyén!" kiabálat vissza Erzsébet.Na igen de hol a helye?

Ez a mondat azóta itt van velünk ,és minden szűrőkanál használatlor eszünkbe jut drága háziasszonyunk,mert evvel a mondatával kimondatlanul rokonává fogadott bennünket.


Hát a helyén!Olyan jó ismételni.


A következő nap Erzsébet asszony a Beszterce városban élő nagy lányának akar bemutatni.Őt is Erzsébetnek hívják,és megtörtént a besztercei kirándulás is egy szép programmal.

Még egy napot terveztünk ebben a faluban tölterni,mert vendégből ennyi éppen már elégnek számít.

Juhfejés lesz tervezve, arra napra,meg is történt.

A juh fejés élményeimet itthon,a munkahelyemen elmeséltem.Nagy hatása volt.


Nem tudom itt kíváncsi-e valaki rá?

76. d57f965cbe (válaszként erre: 74. - Kefekötőke)
2010. ápr. 28. 18:10

sziasztok!

én igen, csak az időm engedje... :))

van egy székely -magyar szótár , ha éelékertesem , akkor beteszem a linket!


máskülönben .. ha már kezdek székelyül beszélni.. akkor már elég fáradt vagyok..s nem bírok irodalmian irni, s gondolkozni..:)

2010. ápr. 28. 11:07
Én is jelentkeznék az oktatása Derilla...
74. kefekötőke (válaszként erre: 73. - D57f965cbe)
2010. ápr. 28. 09:26

Ez így van.Az USA-ban,vagy Kínában nem is értik az országrészek nyelvét.

De én is kiszúrom a német beszédből ,ha az illető a volt NDK területén él.Nekem magyarnak nagyon rossz hallanom.Nem nagyon tudok németül ,illetve jobban kéne tudnom.Levelezésben voltam két hallei (volt NDK) sporttársammal.

Egy élő beszélgetés alkalmából kérdeztem tőlük,:hogy olvassák az én leveleimet,hogy hangzik nyelvtanilag?Azt mondja :bár csak én tudnék ilyen helyesírással írni!

A magyarázat:az én német tanárom úgynevezett Hochdeutsch-ot (irodalmi németet)tanított. Isten nyugosztalja,most halt meg 94 éves korában.┼

Akkor leszel a tájnyelv tanítónénije?

73. d57f965cbe (válaszként erre: 72. - Kefekötőke)
2010. ápr. 27. 20:52

ó , megnyugtattál..__)) persze mi itt városon, hivatalosan.. rendesen irodalmian beszélünk.. !::))

itthon a családban, vagy barátok közt "űzzűk

az eszünket" .. vagyis fonetikusan beszélünk..:)))


Nálunk is pont az "e" betüvel van baj..


olyan különösen ejtjük.. , az egyik fajta "E " betüt.. majdnem "a"nak hangzik.... még az itteniek.. a Marosmegyeiek..is csúfolnak érte..


Értelméségi embereket.. mikor hallom a tv-ben, rádióban.. beszélni.. rögtön megismerem a tájszólástr.. s mondom: "Úristen" -- én is így beszélek?::

72. kefekötőke (válaszként erre: 69. - D57f965cbe)
2010. ápr. 27. 20:32

"Te egy kedves Embert vagy!:) "


Már érdemes volt ma felkelnem!

Ilyent mondanak nekem 1200 km-ről.Te vagy kedves ,hogy ilyent mondasz.

A valitaváltót használom épp a napokban néztem a RON/Ft viszonyt valahol 65 Ft körül volt.

Ha zavar a beszéded az nem jó ,de én tényleg szívesen olvasnám.

Egyszer írj nekem bármiről,családról,munkáról hosszú levelet privátba ,de semmit ne akarjál magyarra fordítani ,csak úgy írd ahogy mondod fonetikusan! Valami hosszú bármilyen történetet írj,hogy lássam mit hogyan mondanak arrfelé.Majd ha lesz időm folytatom az útleírásom és amire emlékszem úgyis megemlítem.

Egyébként mindenki asaját nyelvén ,tájszólással beszél, akis Magyarországon pl én Veszprém megyei vagyok egészan máskápp csupa e-e vel beszélünk.

Egyszer visszahallgattam saját szövegem hú de utálom magam azóta.

De tőlünk 500 km-re megint más szójárás van.Ezt nem kell szégyellni.

71. agis
2010. ápr. 27. 20:28
Imádom Erdélyt, belesajdul a szívem, ha cska a TV-ben is van róla szó :( Szép emlékek, csodás élmények kötnek oda...a szívem egy darabja örökre ott maradt:(
70. zsu0102 (válaszként erre: 66. - D57f965cbe)
2010. ápr. 27. 20:25

Igen, ezt tapasztaltam! Tavaly pünkösdkor(május legvégén), nagyon hideg volt, nagy eső, állítólag ott minden pünkösdkor esik! Az apartmanba befűtöttek nekünk, különben megfagytunk volna! Kb.3-5 fok volt! Készültem előre, tájékozódtam a neten az időjárásról, mégis meglepett!

A búcsún a hegyről szakadó esőben jöttünk le kb.300 ezren! Nem semmi élmény volt! A bokrokba, fákba, egymásba kapaszkodtunk, mindenki csúszkált, láttam csúnya eséseket. Féltem a megfázástól, de ott a tömegben mondták a helyiek, hogy aki ott volt, senkinek nem lesz baja! És ez így is lett, legalábbis azok közt, akiket ismertem! A nagyon drága túra cipőm 10 perc alatt átázott, a férjem vízhatlan dzsekije volt rajtam, az se bírta sokáig!

69. d57f965cbe (válaszként erre: 67. - Kefekötőke)
2010. ápr. 27. 20:19

Te egy kedves Embert vagy!:)


mit is mondhatnék tényszerüt?

mostanában.. 1 Euro=4 ron.. most így nevezik a lejt..

van egy link.. Valutaváltó .. utazóknak vagy valami ilyesmi.. ha megkapom-- elüldöm.. hogy tudjátok.. ne csapjanak be..


Elég baj.. hogy így beszélek.. mert m mindenhol csak önmagam tudok lenni..

nem is hiszem, gondolom.. hogy amit beszélek.. nem '"magyarul" van"..

1 2 3 4 5

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook