Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Svédországi magyarok topicja! fórum

Svédországi magyarok topicja! (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯
5607. virag32 (válaszként erre: 5606. - Softly)
2014. szept. 24. 14:34

Igen,azt kihagyták,hogy előbb meg kell tanulni tökéletesen svédül. :D


A "gyessel" és a munkanélküli segéllyel meg vagyok elégedve,de csak azért,mert a belem kidolgoztam előtte,és annak arányában kaptam ezeket.De aki egyáltalán nem dolgozik,annak is jár az alap-gyes,kb 6000 Kr,ami a családi pótlékkal együtt kb 210 000 Ft,azért ezt nem nevezném "carnak".(A "föräldrapenning nem keverendő össze a barnbidraggal.) "Sima" eu-s állampolgároknak semmiféle segély,juttatás nem jár.


Viszont egyvalami tényleg csodálatos itt: az,hogy az oktatás nem csak hogy ingyenes,de pénzt is kap érte,aki tanul(persze csak állandó tartózkodási birtokában.)

5606. Softly (válaszként erre: 5601. - Winner77)
2014. szept. 24. 14:27

Azért én reagálnék erre a cikkre.

Remek nyugdíjrendszer? Hát nem tudom. Az apósom alig kap 10.000 koronát, pedig egész életében dolgozott, igaz nem tett félre és olyan nagyon jól nem tud megélni belőle. Dohányzik ugyan.

A rászorulóknak tényleg jár segítség, csak nem nekünk magyaroknak és EU-s állampolgároknak.. Nekem svéd a párom és konkrétan megondták, hogy oldjuk meg magunk és a párom a felelős azért, hogy én ne haljak éhen. Nekem nincs gyerekem, de 1050 kr/hó/gyerek az konkrétan lócar. Ingyenes nyelvtanfolyam? Hát jah, ha megkapod a svéd személyi számot, akkor persze lehet, de nem adják már olyan könnyen azt a számot sem.

Mindenki elvan ájulva Svédországtól otthon. Én nem terveztem, hogy ideköltözök, csak így alakult, de a valóság azért meglepő volt. Ja és szivesen fogadják az egyszerű munkára vállakozókat is? Igen, csak éppen munkát nem talál az ember.

5605. virag32
2014. szept. 24. 10:15
Én szeretek itt élni,sosem mennék haza és megértem,ha valaki ide akar jönni,de amíg itt az ember egy kvázi jó életstílust fel tud építeni,addig baromira rögös az út.
5604. winner77
2014. szept. 24. 09:52
oké, most ahogy olvasom a topicokat, hát nem is olyan rózsás a helyzet kint, mint ahogy én azt olvastam...
5603. virag32
2014. szept. 24. 09:46
Amit a cikk leír,az mind szép és jó,csak a gond az,hogy azt nem teszi hozzá,hogy ez mind azokra vonatkozik,aki évek óta itt él vagy itt született. Arra nem tér ki,milyen nehéz küzdelmek árán lehet csak eljutni odáig,hogy ez érvényes legyen arra is,aki csak tervezi,hogy idejön.
5602. virag32
2014. szept. 24. 09:36
Igen.
5601. winner77 (válaszként erre: 5598. - Virag32)
2014. szept. 24. 09:27

Szia!


Köszönöm, ezek szerint Te kint élsz?

5600. winner77
2014. szept. 24. 09:26
5599. Joshx (válaszként erre: 5595. - Winner77)
2014. szept. 24. 02:11
Szia! Tudnal nekem egy linket adni,hogy hol ovastad ezt a sok szep dolgot Svedorszagrol? Ha nemszeretned a kozosbe privatba is szivesen fogadom.
5598. virag32 (válaszként erre: 5597. - Winner77)
2014. szept. 23. 22:23
Nem tudom pontosan,melyik részére reagáljak,mámint írj konkrét kérdéseket (ha van időd,olvass vissza kicsit,nincs olyan téma,amit nem érintettünk a munkavállalástól a nyelvtanulásig,egészségügyig,stb,elég,ha néhány oldalt elolvasol.)
5597. winner77 (válaszként erre: 5596. - Virag32)
2014. szept. 23. 21:51

kösi a választ, valóban erre nem is gondoltam :)

Ettől függetlenül a többi észrevételemre tudsz reagálni?

5596. virag32 (válaszként erre: 5595. - Winner77)
2014. szept. 23. 21:44

Szia!

Az EU-n belül szabad munkaerőáamlás van, sehová nem kell munkavállalási engedély,mint ahogy letelepedési engedéky sem.

5595. winner77
2014. szept. 23. 21:08

Sziasztok, nem jártam még itt, és nem élek Svédországban.

Olvastam a fb-n, hogy Svédországban mennyire szép és jó az élet.

Szeretném kérdezni, hogy ez vaqlóban így van és ott munkavállalói nélkül is lehet dolgozni, és meg is fizetnek?

Illetve azt is olvastam, hogy a letepedést is támogatják. Ez igaz?


Köszi ha valaki válaszol..

5594. Prien47 (válaszként erre: 5593. - Joshx)
2014. szept. 23. 11:24
Szia! Köszi a választ. A gondom csak az, hogy Trollhättenben csak 1 napi programot tervezek, szóval nincs értelme ott lakni. :)
5593. Joshx (válaszként erre: 5575. - Prien47)
2014. szept. 22. 02:12
Szerintem Trollhättan ban van olcsobb hotel mint GB.-ban. Trestad Hotel ben 3 nap cirka 1600-1800 kr.
5592. Joshx (válaszként erre: 5577. - Virag32)
2014. szept. 22. 02:05

Rumänska triggare....kik masok. Ismertek en sokszor eleg durva tudok lenni es egyszer egy keregeto az ÖoB elott mikor epp nem volt senki elovette a mobil telefonjat aztan mikor oda ertem egy sved idos ember azt mondta nekem,hogy akinek mobiltelefonra telik az nem szegeny ember. Majd odamentem a dagadt feju fekahoz es magyarul azt mondtam neki: takarodj haza keregetni erre ahogy szamitottam ra visszaszolt olyan erdekes magyar akcentussal,hogy nem adnek neki egy kis penzt. Amit ezutan mondtam neki inkabb nem irom le......

Mivel a hatarok nyitottak ezert hiaba dobjak ki oket vissza jonnek. En mar csak 1 dologban bizom. Az idojarasban. Talan a telen elkotrodnak innen. Remelem buntetni fogjak a keregetest. Norvegiaban azthiszem mar torveny van ra.

5591. ciffer (válaszként erre: 5476. - Tade89)
2014. szept. 21. 12:57

Szia!Nekem digim van a balkonon belül felszerelve.(Hyresrätt)Először is beszéltem a tulajdonossal,azonnal nemet mondott.A végére belement de csak ha belül van a korláton,és nincs magasabban a korlátnál.Biztonsági okokra hivatkozott(Lefújhatja a szél,leeshet).Felszerelni beállítani nem nehéz dolog,még satfinder nélkül is lehet.Igaz én a legfelsőn (2.-on)lakom,így nyílt égbolt van felettünk.90cm-es tányértól javaslom a dolgot.

Kezd ott hogy megkérdezed a föräninget.

A szomszéd házban felszerelték a tetőre a srácnak,de ha valami gondja van mindig szerelőt kell hívnia.Csak úgy nem mehet fel a társasház tetőre,úgyhogy még ahoz is engedély kell.

5590. Softly (válaszként erre: 5587. - Addikababa)
2014. szept. 20. 19:48
Én is a felsőoktatásban tanulok és bár csak most kezdtem, nem tűnik vészesnek. Összehasonlíátási alapom nincs, mert otthon nem tanultam egyetemen/főiskolán.
5589. berczel0711 (válaszként erre: 5583. - René13)
2014. szept. 20. 05:48
Köszönöm :)
5588. berczel0711 (válaszként erre: 5584. - Addikababa)
2014. szept. 20. 05:47

Köszi szépen.

Azért jó volt némi pozitívumot is olvasni. :)

2014. szept. 20. 00:41

Meg annyi, h a puskazas kizarva - nem is ertik ezt a fogalmat a diakok. Lehetöseg nincs ra, kulön vizsgatermek vannak, egyesevel ulunk, es kb 6-7 felugyelö pasztazza a termet, egesz idö alatt. Taskak, kabatok messzire elrakva, esely sincs ra h valaki csaljon. (ezt nem azert irom, mintha en ra lennek szorulva, viszont emlekeimben vilagosan latom a magyarorszagi zh-zasokat. Volt, ahol a tanar maga is tudta, h mindenki szenvtelenul csalt, es megis)


Itt nem hogy esely nincs ra, igeny se nagyon. Erettebb a gondolkodas, 90% veresen komolyan veszi a tanulmanyokat. Itt nem ciki, ha valaki streber, söt, irigylesremelto.


Meg egy dolog :) Szinten uj szamomra.

Tegyuk fel, h egy vizsga/zh 8:00-kor kezdödik es 12:00-kor van vege. 9:00-ig senki nem hagyhatja el a termet (hiaba van kesz vagy adta fel), meg kell varni az egy orat. Ez azert van, mert 9:00-ig meg meg lehet erkezni a zh-ra. Azaz, 1 ora keses be van kalkulalva, tehat ha valakinek kesik a busza/vonata, elaludt, akarmi, meg következmenyek nelkul beerhet vizsgazni. Egy ora a haladek, addig csak be, de senki ki (hogy ne legyen atfedes es ne szivaroghasson ki info a kerdesekröl).

Szerintem ez nagyon tuti.


Lehet, h kisse aradozonak tunök, de nekem ezek tenyleg jelentös valtozasok, pozitiv iranyba persze.

5586. Addikababa (válaszként erre: 5583. - René13)
2014. szept. 20. 00:22
Köszi René13! :)
2014. szept. 20. 00:20

Van itt valaki, akinek vannak sved egyetemi tapasztalatai? Csak erdeklödeskeppen :)


En teljesen el vagyok amulva az itteni rendszeren, sokaig tartott mire felfogtam, h mennyire rugalmas es mekkora szabadsaga van az embernek a tantargyak kialakitasaban, megtervezeseben. Mintha a közepkorbol csöppentem volna ide. Na jo, nem panaszkodom, de azert eg es föld a kettö.


Egy-ket pelda, ami nekem teljesen uj es szokatlan volt:

- A tanarok nem pofara osztalyoznak. A vizsgakat nem nev, hanem szam alapjan javitjak, azaz a tanar nem latja, kinek a zh-jat javitja.

- Rugalmas vizsgak. 3-szor kertem meg a csoptarsamat, h magyarazza el megegyszer: elmesz vizsgazni, ha ugy erzed nem lesz jo az eredmeny, nem adod be. Nincs következmeny! Nem lesz semmi latszatja, h nincs benn erdemjegy, nem kerul be karo (Icke godkänd), semmi! Elmegy legközelebbi alkalommal, megirod jora, es ez az eredmeny kerul be a rendszerbe. Nincs ott, h nem mentel at az elsön, az sincs ott, h hanyadszor megy. Ez nagyon tetszik, h van valasztas.

- A vizsgafelugyelök is jo fejek :) 70-es mamik es papik osztjak a zh-kat, ellenörzik az ID-ket, irjak a nevsort es a vezetik a szamozast.

- En jelenleg szabadon valaszthato kurzusokat vegzek, ugy rakom, passzitom egymashoz a targyakat, ahogy jol esik. Es mindig van keresztfeleves kepzes!

- Rengeteg a tanulohely! Igaz a könyvtarak zajosak es inkabb a csoportos tanulashoz vannak kialakitva, de vannak elkulönitett helyisegek, väldigt mysiga, ahol mindenki csendben belemelyedhet a könyveibe.

- CSN. No comment. Alanyi jogon jaro tamogatas jar erte, mert felsöoktatasban tanulsz. Hihetetlen. Otthon ha draga szuleim nem lettek volna, nem tudtam volna kijarni a föiskolat (egyikuk fizette az alberletet, masikuk a költsegteritest, semmi tamogatast nem kaptam, mert hat akinek költsegteritesre van penze, annak van a többire is - akkoriban jonak szamito eredmennyel vettek fel, ket emelt szinttel meg angol közepfokkal, na mindegy). Itt pedig azert jar a tamogatas, mert egyaltalan tanulok. Eszmeletlen, magyar fejjel felfogva. Imadom. Es az igazat megvallva nem ertem a sved fiatalokat, h nem akarnak tovabbtanulni. Ilyen lehetösegekkel. Vagy talan mert nem tudjak, milyen jo dolguk van :) Ezert nem lehet öket okolni.


Hirtelen ennyi :) (elöntött az ihlet :) )

Ezek a legszembeötlöbb dolgok amik nekem teljesen ujnak hatnak. Imadom a szabadsagot, a rugalmas rendszert, a minösegi elöadasokat.


Ha valakinek vannak tapasztalatai, elgondolasai, osszatok meg :)

5584. Addikababa (válaszként erre: 5581. - Berczel0711)
2014. szept. 19. 23:52

Oke, jogos :)


Csak arra emlekeztem, h egyszer mar valakinek összegyujtöttem, ime:

Szia!

Atfutottam a leirottakat, ime:

1578.

1591.

1690. (Språkcafe)

1722. (Lättläst könyvek)

1872.

1900. (tankönyvbeszerzes)

1905.

1984. (SVT Play)

2244. (tanfolyamos tapasztalatok)

2295.

5583. René13 (válaszként erre: 5581. - Berczel0711)
2014. szept. 19. 19:32

Hali


1578-as és 1591-es hsz.


Üdv.

5582. berczel0711 (válaszként erre: 5580. - Virag32)
2014. szept. 19. 18:35
Akkor én meg várom a nevet és telefonszámot.
2014. szept. 19. 18:33

Kedves Addikababa!


350 db hozzászólásod van összesen. Tudom, hogy ha valaki akar valamit..... de azért könyörgöm :D

5580. virag32
2014. szept. 19. 08:37
Én meg tudok nagyon jó pesti svédtanárt.
5579. Addikababa (válaszként erre: 5578. - Berczel0711)
2014. szept. 19. 07:43

Szia!


Keress vissza a hozzaszolasaimban, az egyikben reszletesen leirtam egy csomo linket (interaktiv internetes nyelvtanulo oldal is van közte) es könyvcimet.

Nekem rengeteget segitettek hogy megtanuljam a svedet =)


Lycka till!

2014. szept. 19. 05:32
Sziasztok. Még új vagyok itt és igazából csak miattatok regisztráltam ide. Tudni szerettem volna, hogy mi a helyzet Svédországban. Nagyon szeretnék ott élni, de egyre és egyre több negatívumot írtok. Nem mondom, hogy kezd elbizonytalanítani, de erősen gondolkodóba estem. Mindenesetre, ha valaki tudna jó nyelv (svéd :) ) oktató programot, hanganyag, egyebek, azt szívesen venném.
❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook