Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Sopron-Kőszeg-Szombathely: hol érdemes élni szerintetek? fórum

Sopron-Kőszeg-Szombathely: hol érdemes élni szerintetek? (beszélgetős fórum)


2022. ápr. 24. 05:30

Szia!

Nem, itt maradunk. 1-2 éven belül lehet reális a költözés most már ezen a környéken is, úgy felmentek az árak... Férjem jól keres, én is keresek, nincs hitelünk, minden saját, ott fogom meg a pénzt, ahol csak tudom és mégsem látom az esélyt egy kis családi házra, vidéken, kisebb településen. Szar világ van ilyen szempontból...

2022. ápr. 23. 19:22
Kőszegen, szívem csücske város.
20. Klaus92 (válaszként erre: 18. - Sziszi0528)
2022. ápr. 23. 18:50
Szia! elköltöztetek már egyébként ? :)
19. VendrinerPiroska (válaszként erre: 18. - Sziszi0528)
2020. jún. 14. 16:04

Igazad van, mindenben. Mi kipróbáltuk, milyen mikor a nagyszülők 350-400 km távolságra laknak tőlünk. Hát nem volt leányálom az anyukámnak, semmilyen téren.

Kívánom, hogy előbb-utóbb találjátok meg a számításotokat ott, ahol vagytok vagy nem túl távol a nagyszülőktől!

2020. jún. 13. 12:14

Köszönöm szépen a véleményeket, tapasztalatokat mindenkinek! Végülis nagyjából körvonalazódott bennem, hogy mégiscsak maradok. Érdeklődtem rokoni oldalról is (konkrétan Győrbe költözött innen a nő) és azt mondta a közszféra nagyjából ugyanazt a fizetést adja, versenyszféra az viszont sokkal jobb. Viszont van ugye 2 kicsi gyerekem, nekem most egyelőre még egy jó pár évig, amíg bölcsisek-ovisok-kisiskolások-betegek addig ebben szeretnék maradni, mert szerintem egy multi sem kultiválja a táppénzes anyukákat és sajnos én is néha az vagyok, ha nagyon nem tudom megoldani. És itt van a másik szál is: mind a 2 nagyszülő itt él a közelünkben, sokat segítenek pl ilyen esetekben is, amikor betegek a kicsik, anyósomhoz vinni szoktam olyankor, anyukám pedig feljön hozzánk.

Ha visszapörgetném az idő kerekét és 10-12 évvel korábban lenne, nem lennének meg a kicsik csak ketten lennénk a férjemmel, lakás minden nélkül, ahogy szokták mondani "se kutyája, se macskája" akkor gondolkodás nélkül lelépnék 2 bőrönddel az fix, de így mérlegelve, úgymond pozitív és negatív kalapba dobálva az érveket nekem ez most inkább negatívra jött ki.

Köszönöm szépen mindenkinek mégegyszer!

2020. jún. 6. 01:51

Köszeg: Felejtős. Gyönyörű város de munkalehetőség szinte nulla, az ingatlanárak a csillagos egekben. A város lakosságának közel a fele Ausztriában dolgozik, de ők már régen űzik ezt az ipart, sokan 20-30 éve. Újoncként csak sz.r meló jut jó esetben 1000-1200 euró körüli átlagkaresettel, ami nem tűnik rossznak de itt az árak is sokkal húzósabbak, valamint oda el is kell járni többnyire kocsival. Burgenlandi rész már eléggé telítve van magyar lengyel román melósokkal. Sopron gyakorlatilag Kőszeg nagyobb verziója ha lehet még borsosabb ingatlan árakkal. Normális albérletet 100K/hó alatt nem igazán találsz. Nem is nagyon van albérlet. Helyi munkalehetőség sem sok van.

Szombathely: Randa iparváros, egyedül a belváros néz ki valahogyan. Sor és szalagmunka akad az ipari parkban, ennek megfelelő kondíciókkal és jövedelemmel. (220-300 K/hó, 3 műszak, hétvégézés, túlóra. Ha a párod valóban ennyi jogosítvánnyal rendelkezik akkor érdemes próbát tenni valamelyik fuvarozó vagy útépítő cégnél. A te végzettségeddel is van esély valamelyik multihoz esetleg bejutni, de nem biztos, hogy a szakmádban. Szombathelyen is átlag 80-100 K az albérlet. Kivéve a Derkovits lakótelepet és környékét de az kb az a nyócker analógiája.

Nyugat Magyarországon élek és azt látom, hogy sokan gondolják az ausztriai- németországi munkavállalást álommelónak. Nem az. Általában szakma nélkül csak az alja munka jut. Ha nem ismered a nyelvet akkor meg pláne. 1000-1200 eurós fizu pedig nem tűnik rossznak de azért a beledet is kidolgoztatják ha lehet. (Állandóan hallod a gemma-gemma kifejezést...haladjunk nyomjuk.) Ha nem elégedettek seperc az utcán találod magad. A szakmunkásokat (villanyszerelő, asztalos, CNC esztergályos) jobban megbecsülik de azért még ott sincs álomfizu. Valahogy így néz ki a helyzet. Az ingatlan drága, kivéve ha valami haldokló faluban veszel ócska házat és élvezed a pocsék tömegközlekedést. Albérletett említettem de elég kevés a kiadó lakás és az is nagyon drágán.

16. df1e1c376c (válaszként erre: 15. - Semleges)
2020. jún. 5. 17:46
Sopron a legszebb :P
2020. jún. 5. 17:29
Nekem mindhárom szimpatikus, szép városok.
14. df1e1c376c (válaszként erre: 13. - VendrinerPiroska)
2020. jún. 5. 17:16

Most a koronavirus miatt szerintem a (külföldi) költözés szerintem ki tudja meddig felejtős.


Angliat illetően azt is hozzátenném, hogy a párom márciusban volt Kanadában, és végül előbb visszajött, nehogy kint ragadjon isten tudja meddig. Zárták a reptereket, kezdték törölni a jaratokat, és úgy szállhatott fel egyáltalán, hogy a tartózkodási státuszát bemutatta.

Egy barátnőm, volt lakotarsam, nem is tudom, vissza tud-e jönni, mert hiába nyagattam, nem csinálta meg a jelentkezést, hogy itt él, dolgozik. Volt/van másik határidő, de most már biztos máshogy fogják megítélni, és lassan tuti lesz náluk is leépítés, és segélyen élni biztos nem fogja az allam visszahívni.


És aki repülőn jön, annak 2 hét karanténban kell maradni jelenleg (aki máshogy, annak nem). Ilyen szerintem Svájcban sincs. Legalább is, mikor apámmal beszéltünk, nem volt. Szóval itt már az idejutasnal is nyirbaljak az idegeneket most.

13. VendrinerPiroska (válaszként erre: 5. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 16:17

Szerintem kétszer is fontold meg, mielőtt lépsz, több okból is. Nem tudom, melyik részén vagy Borsodnak, de az ingatlan piaccal kapcsolatos információd nem korrekt. Jelenleg Miskolcon, nem késdobáló helyen 20 alatt is vehetsz beköltözhető állapotú házat - az ingatlan árak határozottan estek az utóbbi 1-2 hónapban. Tehát, ha ingatlan cserében gondolkodsz, akkor ezzel kalkulálj.

A másik, hogy külföldön nem teljesen ugyanilyen rendszerben működnek az óvodák, iskolák, bölcsőde sincs mindenütt, tehát esélyes, hogy kettőtök közül csak egy tudna dolgozni. Mindig érdemes a valós lehetőségekről előre leinformálódni.

Következő dolog, amit lehet, hogy jó lenne átrágni, hogy míg a férjed sofőrként esetleg el is tud helyezkedni a szakmájában, neked lehet, hogy sokkal lejjebb kellene adnod a bölcsész diplomáddal még ha beszélsz is nyelveket. Humán diplomája rengeteg embernek van a világban és ha a szakmád nem keresett külföldön, akkor marad az "alja", ami nem biztos, hogy annyira alja, de annak, aki íróasztalos munkában reménykedik, nagy csalódás lehet.

Aki Angliát javasolja, kérem, ne tegye. A jelen helyzetben ez nagyon rossz döntés lenne. Azon felül, hogy a kilépés kapcsán az újonnan érkezőkre sokkal kevesebb támogatás vár, mint azokra, akik a Brexit előtt jó idővel érkeztek, az országra is nyugodtan ki lehet rakni a megtelt jelzőt. Az ingatlanbérlés kimondottan drága és meglehetősen nehézkes, ha valakinek nincs munkahelye és referenciái. Ezek nélkül legfeljebb csak al-albérlő lehet és ennek meg vannak a veszélyes. Az óvoda csak kevesebb órában elérhető, v marad a fizetős, ami kb. egy fizu,de az iskola sem úgy üzemel, mint itt. Tehát egy kisgyerekes anyuka lehetőségei is nagyon limitáltak, ha csak nem akarnak műszakváltásban vigyázni a kicsikre és ez nem minden munkahelynél opció. A munkahely felhozatalnál elmondanám, hogy a munkahelyemen született angol humán antropológus, Hr-es, történész, újságíró pakolta a polcokat néhány éve, és a helyzet mostanra sem lett jobb. Én jól éreztem magam, és beletanultam olyan dolgokba, amikről kiderült, hogy érdekel, de a diplomámnak vajmi kevés hasznát vettem.


Szerintem, ha váltani akartok, akkor először a férjed küldd előre és ha már ő talált megfelelő állást, akkor gondolkodjatok a költözésben, de addig inkább maradj itt a kicsikkel. Mellesleg: hrest sokat keresnek a régióban is, még Tiszaújváros környékén is itt-ott, ahol azért messze sokkal jobb a színvonal, mint a megyében átlagban.

2020. jún. 5. 15:08

Én soproni vagyok, így elég jó rálátásom van az otthoni helyzetre. Az a baj, hogy akik az ausztriai munka és a jobb élet reményében most akarnak Sopronba jönni, azok kicsit elkéstek. Sopronban nincs munka. Max Ausztriában, de még diplomásként is sokszor csak takarító, konyhalány vagy bolti eladó lesz az emberből. Ami nem lebecsülendő, de egy tanult embernek hosszú távon szellemileg ez nem elég. Én soproniként, doktorival, perfekt német nyelvtudással, úgy hogy kint tanultam és éltem Berlinben, most igen nehezen találnék Ausztriában a képzettségemnek megfelelő vagy legalább hasonló állást. Persze 5-6 évvel ezelőtt még sokkal jobb volt a helyzet. A város kb. élhetetlen lett, annyira megugrott a lakosságszám. De persze a városvezetés úgy tesz, mintha még mindig 65 ezren lennénk. Budapesti szintű dugók és albérletárak vannak, az infrastruktúra nem bír el ennyi embert. Nincs elég posta, gyógyszertár, üzlet és háziorvos ilyen sok lakosra és gyorsabban emelkedett a népességszám, mint a város fejlődésének üteme. Az ingázás is csak pár évvel ezelőtt volt kényelmes megoldás. Ma már másfél óra alatt lehet átjutni a határon, ha mondjuk a belvárosból indulsz. Régen ez max 20 perc volt. Hatalmas a kocsisor visszafelé is. Én megértem azokat, akik jobb életre vágynak és elindulnak, de nem biztos, hogy a nyugati határszél érné meg, hanem valóban, ahogy előttem is írták, Németország vagy Anglia jobb választás. Főleg ilyen képzettséggel. Jelenleg én sem Sopronban, hanem Belgiumban élek. Mindezt csak azért írom, mert egyesek úgy költöztek Sopronba, hogy nem volt még állásuk, azt hitték pikk-pakk lesz jó fizetésük és megoldódik az életük, aztán félév múlva kénytelenek voltak hazaköltözni, mert mégsem tudtak megélni. A lényeg az, hogy már itt sincs akkora kánaán, mint 5-10 évvel ezelőtt. Ha változtatni akartok, drukkolok, hogy sikerüljön! Viszont jól nézzetek körbe előtte és csak akkor költözzetek, ha van már fix új munkahelyetek.

Mellesleg számolni kell azzal is, hogy az itteni szolgáltatások árai az ausztriai fizetésekhez vannak igazítva, mivel minden szolgáltató abból indul ki, hogy Sopronban úgyis mindenki Ausztriában dolgozik, van elég pénze sokat fizetni. Az én esküvőmre például ezért hívtunk Egerből dj-t és egyebet, mert a háromszorosát fizettük volna egy soproni szolgáltatónak, aki nem biztos, hogy jobb, mint a többiek.

2020. jún. 5. 15:06
Norvégiában városban helyi-, és távolsági járatra buszra lehetne a párodnak. Te is találnál a nyelvtudásoddal jó helyet biztos. A gyerekek óvodába mehetnek.
2020. jún. 5. 15:03
Én is húznék ki két kisgyerekkel külföldre, főleg nyelvtudással. Mennék Norvégia Svédország, vagy Hollandia. Még a kultúra is más, a gyerekek 4 éves kortól óvodába kezdik az angol nyelvet tanulni.. De Ausztria, Német ország vagy Anglia is super.
9. aszparagusz (válaszként erre: 1. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 12:48
A férjed végzettségeivel, a német nyelvtudásoddal, én erősen gondolkoznék Ausztrián.
8. aszparagusz (válaszként erre: 5. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 12:46

Az albérlet szerintem is jó ötlet. Ha mégsem alakul úgy a munka, mint szeretnétek, könnyebb odébb állni.

Mivel még kicsik a gyerekek, az iskola váltással sem kell számolnotok.

7. levarosbukta (válaszként erre: 1. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 12:43
Szia! Én ennyi idős lennék és ilyen jó végzettségekkel rendelkeznék már régen külföldön lennék. Németország, Anglia, Irország! Még Ausztria is meggondolandó!Brutális világ jön idehaza, menjen aki tud minél messzebbre.
6. matyera (válaszként erre: 5. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 12:33
Tudom nem tartozik a témához,de egy barátom pár éve költözött Szombathelyre. Azt mondta nem úgy kéne hívni, hogy Szombathely,hanem úgy hogy Szeles ge*i 😂😂😂😂😂
2020. jún. 5. 12:27

Borzolo igen olvastam, hogy Sopronból rengetegen ingáznak, ezért is írtam, hogy talán nem jelentene gondot. Belföldön is volt, hogy ingáztam...

Globus, hát nem is tudom, hogy alacsonyabbak-e az árak... Nézegettem jófogáson Vas megyét is, a nagyváros melletti kisebb településeken kb annyi, mint itt... Náluk 20-ért megyeszékhelytől 10-20 km-re lepukkant mamalak, ami kicsit jobban néz ki 30-50 között megy. Nesze neked Borsod... Van lakás, ami eladnánk, egyelőre úgy gondoltam, hogy megpróbálnánk albérletben egy kis ideig és eldöntenénk hova merre tovább...

Aszparagusz, igen így baromi nehéz munkát keresni, pláne ha mondjuk be is hívnának interjúra... :)

4. aszparagusz (válaszként erre: 1. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 11:46

Ismerősöm most költözött Kőszegre. (Érdről). A környezet csodás, házat olcsóbban vett, mint amennyiért az érdit eladta, de munka nincs. Jelenleg (még) tud távmunkában dolgozni, de, hogy utána mi lesz nem tudja.

Felnőtt gyerekei vannak, ennyiben könnyebb a helyzete.

Először mindenképp munkát nézzetek.

Az viszont több száz kilométer távolságból nehéz.

3. globus (válaszként erre: 1. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 11:40

Simán.

Talán a lakhatás okozhat gondot, pár napja láttam valahol, hott nálatok alacsonyabbak az ingatlan árak. Van lakás, eladnátok? Vagy egyelőre bérelnétek, míg megbarátkoztok az új környezettel?

2. Borzolo (válaszként erre: 1. - Sziszi0528)
2020. jún. 5. 11:21

Érdemes belevágni. Oda menjetek, ahol munkát találtok vagy ahol lenne segítségetek.

Mondjuk Sorponban eléggé el vannak szállva az ingatlan árak, a fél város Ausztriában dolgozik.

2020. jún. 5. 11:08

Sziasztok!

Véleményekre és tapasztalatokra lennék kíváncsi, most elsősorban még információgyűjtés fázisban vagyok. Borsodban élek, van férjem és 2 kislányunk (4,5 és 2,5 évesek). Őszintén szólva egyre jobban utálok itt élni, maga a megye csodálatosan szép természeti értékkel bír, ide születtünk mindannyian, de sajnos be kell látnom és persze tapasztalom is napi szinten ezt a "sötét Borsod"-érzést. Rengeteg a brazil, a közbiztonság egy kalap fos, fizu és életszínvonal egyenlő majdnem a nullával. Egyre jobban érik bennem a gondolat, hogy ki akarok törni innen, már csak a gyerekeim jövőjét is nézve. Férjemmel mindketten teljes munkaidőben dolgozunk, ő sofőr az összes kategóriára megvan a jogsija (teherautó, busz, kamion, árufuvarozóija is van). Nekem van 3 diplomám (bölcsész, mediátor és HR-es). Van autónk, utazás nem jelentene gondot (ingázásra gondolok, ha nem is mindketten a picik miatt, de egyikünk szerintem be tudja vállalni). Én beszélek angolul és németül is (nyelvvizsgám is van).

Mit tanácsoltok, érdemes-e belevágni 2 kicsivel (férjem 41 én 33 éves vagyok) és elmenni innen? Tudom-tudom, sehol nincs kolbászból a kerítés, de agilisak és szorgosak vagyunk, nem tudom megéri-e belevágni... Pro-kontra is várok minden véleményt!


Köszönöm!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook