Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Sajátos Nevelési Igényű gyerekek. Megbélyegzés az SNI? fórum

Sajátos Nevelési Igényű gyerekek. Megbélyegzés az SNI? (beszélgetős fórum)


1 2 3
28. XXXT (válaszként erre: 27. - Zebracsikó)
2012. okt. 20. 15:56
Nemnem, Elte, Budán :)
27. zebracsikó (válaszként erre: 26. - XXXT)
2012. okt. 20. 15:52
vidéken tanulsz?
26. XXXT (válaszként erre: 24. - Zebracsikó)
2012. okt. 20. 15:50
Nem, Eltére, de Bárczis a tanárunk :)
25. zebracsikó (válaszként erre: 23. - Zakajeo)
2012. okt. 20. 15:46

heti 3 órát szokott előírni beszédfogyatékos gyerekeknek a Beszédvizsgáló Bizottság


sose láttam még olyan szakértői véleményt, aho heti kettő óra lett volna írva

24. zebracsikó (válaszként erre: 21. - XXXT)
2012. okt. 20. 15:44
a Bárczira jársz:? milyen szakra? hanyadéves vagy?
23. zakajeo (válaszként erre: 21. - XXXT)
2012. okt. 20. 15:42

igen súlyos beszédfogyatékos gyereknél akinek heti két óra lett előírva az az egy is olyan csoportban ahol sima pösze gyerekek jártak és a beszélni alig tudó gyereknek verset kellett volna megtanulnia stb...

ez szélsőség szerencsére de előfordul...

2012. okt. 20. 15:41

és ami még fontos....az SNI s gyereket a kijelölt befogadó intézmény köteles fejleszteni NEM a helyi Nevtan...tehát ahol csak az van(sok helyen nem jár ki logopédus hanem a szülő viszi be adott időpontban a gyereket a nevelési tanácsadó logopédusához)


mi ezért estünk két szék közül a földre...azért vittem el a gyereket a bizottsághoz mert nagyon ritkán hívták csak be-utána meg már be sem hivták mert nem voltak kötelesek az ovi viszont nem vett fel egy darabig senkit(már megoldott a dolog,részben az én utánajárásomra de jegyző felkeresése stb kellett hozzá)


szóval utána kell nézni hogy melyk az az ovi esetleg a környéken ahol valóban eljut logopédushoz a gyermek...de a kérdés feltevője azt irta jelenleg is van logopédus sőt fejlődik is a gyerek így remélem az ő esetében ezzel nem lesz baj.

21. XXXT
2012. okt. 20. 15:40

Na akkor ennyit azokról a fránya paragrafusokról :)))

Havi egyszeri fejlesztés? Ó anyám...

2012. okt. 20. 15:37
Az viszont nagyon jó hir hogy az adott városban iskola van olyan ahol fogadják majd a gyereket ha akkor még szükség lesz rá.
19. zakajeo (válaszként erre: 16. - Zebracsikó)
2012. okt. 20. 15:36
ez igy van a gyakorlatban sajnos,igazad van!
18. XXXT (válaszként erre: 16. - Zebracsikó)
2012. okt. 20. 15:36
Ó, ez szomorú. Pedig ennek nem szabadna így lennie :/ Remélem azért ha arra kerül sor, sikerül olyan intézményt találni, ahol minden oké lesz. El se tudom képzelni, milyen rossz lehet, ha olyan helyre kerül egy segítségre szoruló gyermek, ahol csak "kényszerből" foglalkoznak vele.
17. zakajeo (válaszként erre: 13. - XXXT)
2012. okt. 20. 15:35
Attól hogy kötelesek felvenni nem biztos hogy fejleszteni is fogják....mint irtam legtöbb intézmény alapitó okiratába belevették hogy fogadnak SNI s gyerekeket is.Bizonyos feltételeknek gondolom megfelelnek de pl a mi ovinkban a meglévő óvónőket küldték el tanfolyamra és igy papirforma szerint hivatalos szabályos volt a dolog a gyakorlatban pedig logopédus nem volt,a helyi nevtan szakembere hivta be a gyerekekt amikor tudta mint irtam lehet heti egyzser de akár havi egyzser is ami nagyon kevés főleg ha az kiscsoportos nem egyéni foglalkozás.
16. zebracsikó (válaszként erre: 15. - XXXT)
2012. okt. 20. 15:32

Sajnos ebben tévedsz, jó esetben olyat jelölnek ki, ahol tényleg értenek hgozzá,ahol van szakembergárda.


De az alapító okiratokba erőszakkal belevetették legtöbb helyen a beszédfogyatékos integrációt, s szakember nincs hozzá, legfeljebb ugyanaz a szerencsétlen logopédus, aki eddig is kijárt abba az iskolába, s jó, ha heti egyszer csoportos foglalkozásba bele tudja venni az SNI gyermeket

15. XXXT (válaszként erre: 13. - XXXT)
2012. okt. 20. 15:28
Jah, és persze olyan intézményt, ahol értenek hozzá.
14. zebracsikó (válaszként erre: 11. - Krisz 18)
2012. okt. 20. 15:25

Az nem mindegy, egy gyerek miért lett SNI-s!

Beszédfogyatékos, hallásfogyatákos, autista, látásfogyatékos mozgásfogyatékos??

Nem minden fogyatékossági típust fogadhat egy oktatási intézmény. Az alapító okiratban lehet megtalálni, kiket integrálhat.


Szóval a Ti ovitok sem feltétlen lepődik meg, ha SNI-s papírt viszel nekik! Nézz utána!

13. XXXT
2012. okt. 20. 15:25

Szia!

Gyóógypedagógiát tanulok, ha elviszed a vizsgálatra, abból kiderül, h valóban SNI-s lesz-e. Ha mégis az lesz, a bizottság fog neki kijelölni intézményt, általában a lakehylhez legközelebbesőt, ahova elvileg kötelesek lesznek felvenni, szóval ha csak ez lesz a probléma, ne aggódj :)

12. zakajeo (válaszként erre: 11. - Krisz 18)
2012. okt. 20. 14:41

Megoldás hogy belenézel az ovi alapító okiratába,abban benne van fogadnak e-megnyugtatlak manapság ritka aki nem fogad,csökken a gyereklétszám sok körzeti ovi küzd a gyerekekért...

Hú,hol laksz ahol van logopédiai suli? gyüjtom az infót szóval tényleg érdekel,szeretnék tudni minden várost ahol van mert nálunk nem reklámozták ezt a tényt...

Ha van logopédiai suli és kicsit is beszédgondos a gyerek én kézzel lábbal küzdenék hogy olyanba kerüljön a gyerek,a mienk eredményétől el vagyok ájulva konkrétan pedig elég kekeckedős szülő vagyok fejlesztés terén főleg bevallom:)

Csak előnye van hisz a legtöbb logopédiai tagozat úgy működik hogy a gond megszünése-azaz a beutaló intézet véleménye után- mehet normál suliba ha felzárkózott.

A fiam s szomszéd városba buszozik át egyedül az iskola miatt nem túl jó közlekedéssel elég macerásan de megéri!

2012. okt. 20. 14:14

Sziasztok, most jutottam vissza a géphez, gyorsan írok pár dolgot.

Ami momentán biztos, h a városunkban van logopédiai iskola (remélhetőleg meg is marad!..), ilyen formán azért ez nagy szerencse, ha valóban oda kerülnénk.

Hogy az óvoda mit reagálna, ha bemututnám az SNI-ről szóló dokumentumot, azt nem tudom...van ismerősöm, akinek a kisfiáról amikor megállapították, hogy SNI, az addigi óvoda a továbbiakban nem vállalta a gondozását. Ez nem mifelénk történt mondjuk. És ha a mi esetünkben is ez történne, az óvodán nem lenne mit sajnálnom (no comment), csak az a baj, h itt felénk óriási a túljelentkezés az óvodákban, így év közben ovit váltani, ráadásul egy SNI papírral esetleg, hát, szerintem nem lenne egyszerű...ÉS ugye patthelyzet, mert óvodába viszont kötelező járnia, mivel betöltötte az ötöt...


Még folytatom tovább, de most mennem kell :)

10. zakajeo (válaszként erre: 7. - Bowie)
2012. okt. 20. 13:43

Bowie a mi sulink kipenderít ha szuperjó lesz a gyerek tehát még nyolc évben sem kell gondolkodni:))Alapból ez alsó tagozat csak de öt tanéves alsó tagozat tehát előkészitő osztály aztán első stb...



csatlakozok azokhoz akik azt irták nem minden suli integrál aki papirforma szerint igen....hiába vettek fel a tavalyi tanévben logopédust a fiam mellé és hiába próbálkoztak a tanitónénik figalmuk nem volt hogy kell ezt kezelni és eltanácsoltak év végén bennünket...nem nyiltan de lényegében igen....



Zebracsikó nagyon jól irja ő szakemberi oldalról látja inkább én mint szülő is azt mondom kérj időpontot semmi hátrányod nem lesz ,ott majd eldöntik kell e tovább fejlesztés vagy sem és ha kell akkor milyen.

9. zakajeo (válaszként erre: 1. - Krisz 18)
2012. okt. 20. 13:39

Szia!A kisfiam aúlyos beszédfogyatékosság miatt SNI s és nagyon sok kört végigjártam vele az elmúlt években így azt hiszem kicsit hozzáértőként tudok a témához szólni.


Ha nem lesz sajátos nevelési igényűnek minősítve akkor nem kap logopédiai fejlesztést csak akkor ha van rá szabad kapacitás ez lehet heti egy alkalom vagy havi egy alkalom is....Én azt is látom hogy bizony hiába fejlődött esetleg a gyerek magához képest óriási mértékben,vannak időszakok amikor esetleg megreked,stagnál a fejlődése...ha továbbra is le van maradva a társaihoz képest én nem merném kockáztatni azt hogy esetleg valami ok miatt nem kap megfelelő fejlesztést és "úgy marad"

Ha SNI s főleg ha irod hogy nem a legproblémásabb fejlesztendő gyerek azért mert vannak eredményei lehet vele haladni biztos hogy szívesen látják bármilyen óvodában vagy iskolában....esetleg érdeklődj utána az a suli ahová majd később járatnád fogad e SNI st az alapító okirata szerint...legtöbb suli fogad....esetleg kérdezd meg azt is szakemberük van e erre mert sajnos ez már nem szokott meglenni minden esetben.

Amennyiben maradhat a mostani ovijában akkor is ha sajátos nevelési igényű lesz papirforma szerint is és a leendő suliban sem lesz ennek akadálya nem hiszem hogy hátrányos megkülönböztetés lenne.

oldalakat és órákat tudnék teleírni igy inkább azt mondom kérdezz ha valami érdekel konkrétan:)

Érintett szülőként azt mondom előny ha sajátos nevelési igényű a gyerek abban az esetben ha valóban szüksége van fejlesztésre mert sok mindent csak így kaphat meg...az hogy lesz e ettől matrica a homlokán?sok mindentől függ,sok esetben sajnos igen...de nekünk a gyerek fejlődése a fontos ezért mindenképen megéri.

2012. okt. 20. 12:53

Nagyon halkan hozzáteszem, hogy egy speciális (szegregált?!) intézmény választása az sni gyerekeknek azért kedvezőbb, mert ott sikerélményhez juthatnak, és minden feltétel biztosított az optimális fejlődéshez.


Ez még akkor is jócskán megtérül, ha többet kell utazni, netalántán bentlakásos az intézmény.


Alsó tagozatban mindenképpen ezt javasolnám az sni gyerekek szüleinek, aztán 5.-re úgyis kiderül, hogy mi legyen a további út.

2012. okt. 20. 12:42

zakajeo nevű felhasználót keresd meg!


Neki a kisfia ilyen suliba jár, és elég jó tapasztalatai vannak. Rengeteget fejlődött már a kisfia szeptember óta is. Szerintem ha tényleg ilyen jókat lehet kihozni belőle, akkor nem megbélyegzés, hisz nyolcadik után simán jelentkezhet rendes gimibe, suliba. Addig meg ez előnyére válik mindenképp, és sikerélményekkel teli iskolásévei lehetnek. Bár nektek még van idő, ha ott tartod plusz egy évet az oviban.

6. zebracsikó (válaszként erre: 4. - Pan Dóra)
2012. okt. 20. 12:38

ezzel teljes mértékben egyetértek!!


Nem minden iskola integrál , ami annak mondja magát! A legtöbbre rákényszerítették, s nincs is mögötte szakember-háttér


Csak olyan iskolába vidd, ahol nem külsős körzeti logopédus adja a logopédiai ellátást, hanem ahol van az iskolának saját logopédusa!

2012. okt. 20. 12:35

egyébként nézd a másik oldaláról a dolgot:


elmentek a Beszédvizsgálóba és az is lehet, hogy nem tartják sajátos nev. igényűnek, viszont lesz egy teljeskörű vizsgálati eredményetek, ami a logopédusának is irányadó lehet


vagy elmentek és annak nyilvánítják, tehát sajátos nevelési igényű a gyermeked. Ebben az esetben, ha nem mentek el, akkor is sajátos nevelési igényű a gyermeked, csak nincs róla papírod.

(Remélem, érthető vagyok, szóval ha valakinek eltörik a lába, de nem megy orvoshoz, attól még az a láb el van törve, érted?)

Valahogy így gondolom én a SNI-t is ...ha az, akkor jobb, ha le van írva róla, mert több fejlesztést kap, s szükség esetén lehetőséged van logopédiai iskolába vinni- a sima iskolákban van heti 1 logopédia, vegyes csoporttal, ez alig-alig fejleszt...a logopédiai iskolában viszont intenzív log. megsegítést kaphat a Lányod, ha még az iskolai idő alatt is szüksége van rá.


Szerintem több az előnye az SNI-nek, mint a hátránya. Tudni meg amúgy is csak az tud róla, akinek kell ill. akinek elmondod

4. Pan Dóra (válaszként erre: 3. - T_marcsi)
2012. okt. 20. 12:34

Kimondtad a kulcsszót, ill. mondatot: "ha elfogado kornyezetbe kerul, es minden segitseget megkap." Ebben az esetben valóban segítség a diagnózis.


Arra kell ügyelni, hogy jóval több iskola vállal sni gyerekeket a ma divatos integrálás szellemében, mint ahány valóban tud is gondoskodni róluk. Olyan intézményt kell választani, ahol minden pedagógus komolyan veszi a velük való foglalkozást, és a munkát koordináló gyógypedagógus is a tantestület tagja, és akkor ezek a gyerekek szárnyakat kapnak :) Ellenkező esetben... ezt ne tudd meg!

2012. okt. 20. 12:25
Az SNI valoban egy cimke, de ugyanakkor segitseg is. Ha a problema tartosan fennall, akkor szvsz inkabb legyen a gyereknek egy hivatalos kodja, ami felhivja a szakemberek figyelmet a problemara, mert elibb utobb ok is rajonnek, h valami nincs rendben, es becsapva erezhetik magukat emiatt. Az en kisfiam is SNI-s es nehezebb intezmenyt talalni, ahol fogadjak, de igy biztos vagyok benne, h elfogado kornyezetbe kerul, es minden segitseget megkap. Minnel korabban kapja meg a szakszeru segitseget a gyerek, annal hamarabb utolerheti a tobbieket. Az SNI nincs a homlokara irva, akinek semmi koze hozza, annak nem kell elmondanod,.
2012. okt. 20. 12:24

a megkésett beszédfejlődésnek lehetnek iskoláskorra is megmaradó következményei: életkorától elmaradó beszédészlelés ill. beszédértés, grammatikai rendezetlenség, elhúzódó pöszeség.


Jelenleg hol tartotok a beszédfejlesztésben? Milyen tünetei vannak? Hány beszédhang érintett illetve milyen grammatikával beszél a gyermek?

Milyen a grafomotoros fejlettsége? Memóriája? Az olvasás és írástanuláshoz szükséges képességei?


Ha beszédfogyatékosnak minősítik, akkor többletszolgáltatások járnak neki (kérdés, hogy ott, ahol laktok, ezeket tudják-e biztosítani??)

Előfordulhat hogy még az iskolában is segítségre lehet szüksége, ha még néhány beszédhangja nem lesz tiszta, vagy olvasási-írási nehézséggel indul.


Szóval az SNI jelzőnek az esetek nagy részében semmiféle hátrányos következménye nincs, ráadásul le is kerül a gyerekről, amint lehetséges

2012. okt. 20. 12:12

Kislányom megkésett beszédfejlődésűként indult, és hát a korához képest még jócskán deficites a beszéde.bár önmagához képest óriásit fejlődött. 5 és fél éves, még két éve van az oviban (elsősorban a beszédproblémák miatt)Eddig két logopédus foglalkozott vele.

A kérdés, h vigyük-e Országos Beszédvizsgálóba,ahol esetlegesen SNI-t kaphat, aminek amellett, h további logopédiai foglalkozást kaphat, ami természetesen jó, szóval az eddigiekben valahogy úgyjött le nekem, h ez a kategória egyben egy kicsit megbélyegzés is.

Az egyik logopédus azt mondja, hogy annyit fejlődött a kislányom, h így haladva iskolakezdésre rendben lesz, és feleslegesnek találja a beszédvizsgálós kört, a másik meg küldené.

Én peddig amiatt hezitálok, hogy milyen negatív hozadákai lehetnek az SNI-nek.

A környezetünkben, az ismerős logopédusokat is beleértve nem egyöntetűek a vélemények ezt illetően.

Aztoktól szeretnék tanácsot kérni, akinek a gyermeke érintett a témában, hogy mik a tapasztalatok?

Jogosak-e az aggodalmaim?

Előre is köszönöm a válaszokat.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook