Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Oxigénhiányosan jött a világra a babám? fórum

Oxigénhiányosan jött a világra a babám? (beszélgetős fórum)


1 2 3
2011. jan. 23. 21:50

...folytatom...

tehát olyan 50-100 ezertől fölfelé tippelem... A szülész orvosok ezáltal abban érdekeltek, hogy az anyuka abban a hitben hagyja el a kórházat hogy minden oké volt, és majd fél-egy év múlva oldja meg a helyzetet ahogy tudja, meg akarja, az már nem az ő gondjuk. Még egyszer mondom, egy nehéz szülés és az esetleges oxigénhiány a legjobb szülészeti ellátás mellett is benne van a pakliban, de gondolom senki nem csenget ki ennyi pénzt jó szájízzel, ha felvilágosítják már az elején, hogy mire számíthat. Ráadásul szerintem a szülész kollégák nagy részének fogalma sincs, mit kell egy ilyen gyerekkel végigcsinálni, mik a lehetőségek, milyen vonzatai vannak ennek. Én pl. még eggyel sem találkoztam, aki akár hallotta volna Dévény Anna nevét, olyannal meg pláne nem, aki elment és megnézte, hogy mit csinál - biztosan van kivétel, de én egy kezem meg tudom számolni, hány olyat ismerek, akit ez egy csöppet is érdekel...

24. trapiti (válaszként erre: 23. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 21:45

Sajnos ezt én belülről nézve a dolgokat sem értem :(

Lehet, hogy durván fog hangzani amit mondok, és én is csak remélni tudom, hogy nem igaz minden szülész kollégára... Őket igazán addig érdekli a törénet, amíg a baba és a mama nagyjából simán elhagyja a kórházat. Az "átmenei" oxigénhiány következményei 6-8-10 hónap múlva lesznek leghamarabb nyilvánvalóak, amikor a legtöbb szülő ezt már nem hozza összefüggésbe a szüléssel. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a szülésznő vagy a szülész orvos hibája a dolog, de az biztos, hogy ha nem muszáj, akkor inkább nem firtatják a dolgot. Ez az "átmenei oxigénhiány" is elég érdekes kifejezés, tekintve, hogy a nem átmeneti oxigénhiány értelmezhetetlen fogalom egy élő gyerek esetében...

Sajnos azt gondolom, abban hogy ez a helyzet nálunk kialakulhatott nagy szerepe van a hálapénz rendszerének. Nem tudom pontosan mennyit adnak/kérnek manapság egy szülésért (tekintve, hogy én ingyen altatok és nem szültem, hanem már "készen kaptam" a gyerekemet) de olyan 50-100

23. manóvirág (válaszként erre: 11. - Trapiti)
2011. jan. 23. 21:08

Bocsánat, most olvasom, hogy minden rendben van a kislányoddal :-)))

A kórházban nekem nem is mondta senki, hogy van min aggódni. Csak egy mondat keltette fel a figyelmem, hogy "kék a gyerek", aztán jött a vákum. Ráadásul a zárójelentés is kínaiul van, mert nem tudhatom, hogy a "fenyegető asphyxia" az már meglévő oxigénhiányt jelent-e. Később rákérdeztem, és azt mondta az orvos és a szülésznő is, hogy nem volt oxigénhiány, és az ég világon semmi aggódnivalóm nincs. A gyerek(csecsemő)orvos pedig elejtett egy mondatot a páromnak, miszerint átmeneti oxigénhiány volt... Tényleg nem értem :-(

22. manóvirág (válaszként erre: 11. - Trapiti)
2011. jan. 23. 21:01
És a te lányod hogy van? Mennyi idős most?
21. trapiti (válaszként erre: 14. - 1da9380ac7)
2011. jan. 23. 19:14

A 10/10-es Apgar érték nem igazán fér össze azzal, hogy a gyerek lila legyen. A felsírás - bár valóban nem minden baba sír akkor sem ha egészséges és látszólag minden rendben van - mégiscsak szükséges a méhen kívüli élethez való aklimatizációhoz. Pl. elősegíti a tüdők átlégzését, ami többek között a magzati keringés átalakulásához kell.


Sajnos én azt tapasztalom, hogy az Apgar értéket elég "lazán" kezelik és épp arról nem ad sok információt, amire való lenne - vagyis a baba közvetlen születés utáni ill. néhány perccel későbbi állapotáról. A szülész orvosok hajlamosak 10/10-et adni akkor is, ha eleinte lila a baba, vagy nem vesz levegőt, ha az néhány percen belül rendeződik. Ha újszülöttgyógyász adja, (pl. császárnál mindig kell lennie) abban jobban lehet bízni. Az én lányomnak pl. képesek voltak 7/9-et adni, miközben újraélesztették... hát nem sokra mentünk volna, ha ezt veszem alapul.

20. trapiti (válaszként erre: 19. - 1da9380ac7)
2011. jan. 23. 19:08

Sajnos még a nagyon jó gyerekorvosok sem mindig szentelnek figyelmet az apró jeleknek.

Én mindenesetre a saját megnyugtatásomra is, mégiscsak megnézetném... de ez csak egy vélemény a sok közül :) Az biztos, hogy ha én az elején nem vagyok "túlaggódó" anyuka, akkor most nem ott tartanánk, ahol. Még orvos kollégaként is furcsán néztek-néznek rám amikor hallják mi mindent csinálunk végig. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy inkább a kelleténél többet mint kevesebbet, mert utólag csak bánkódni lehet, mint a napokban az a topiknyitó, aki a korai fejlesztés elmaradásáért most mindenkit okol és bűnbakokat keres... Szerintem ha egy anyában felmerül a gyanú, jobb utánajárni, mert részben addig úgysem nyugszik amíg nem tud biztosat, részben pedig legtöbbször igaza van.

19. 1da9380ac7 (válaszként erre: 17. - Zebracsikó)
2011. jan. 23. 17:54
Ez így igaz!Bár nekünk nagyon jó gyerekorvosunk volt!
18. zebracsikó (válaszként erre: 15. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 17:53

azt tanácsolom, ne "kényszerítsd" különböző testhelyzetekre, ne tedd alá a kezét, hogy "könyökölhessen", stb..

A mozgásfejlődési fázisokat saját magának kell bejárnia.

17. zebracsikó (válaszként erre: 15. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 17:52

ha a beszéddel baja lesz, azt kb. 2 éves kora körül fogod pregnánsabban észrevenni, de hamarabb is vannak gyanújelek. Ha bármi gyanúd van, sose hallgass a gyerekorvosra és a védőnőre, miszerint "majd kinövi". A gyerek csak a ruháját növi ki.

Ha nem gügyög, nem kezd időben szavakat mondogatni, majd rövid mondatocskákat, akkor azért érdemes utánajárni.

16. manóvirág (válaszként erre: 14. - 1da9380ac7)
2011. jan. 23. 17:20
Sajnálom:-( Hány éves most?
2011. jan. 23. 17:18

Nagyon köszönöm a válaszokat! Babám most három hónapos. Egyenlőre semmi eltérést nem látok nála. Szépen tartja a fejét. Ha fekvésből ülésbe húzom, akkor is. Hason továbbra sem szeret, de ha leteszem, azonnal emeli a fejét és a felsőtestét. Ha aláteszem a kezeit, támaszkodva percekig elvan (de magától nem könyököl). Két kézzel fog játékokat, hangosan kacag. Mostanában a hátán fekve emelgeti a popóját, mintha fordulni akarna. Teste szimmetrikus. Kell még tudnia valamit?

Ha a beszéddel baja lesz, mikor derül ki? Azon is lehet segíteni?

2011. jan. 23. 17:12
Lányom rövid és nyakára tekeredett köldökzsinórral született,lilán és felsírás nélkül csak nézelődve.(10/10 Apgar )Mozgásával semmi probléma nem volt a beszédével értelmével annál több.Ez évek múlva vált szembetűnővé(nagyanyáink szerint:Majd egyszercsak tisztán fog beszélni,meglátod!)így most küzdünk a tanulással,beszéddel,szókinccsel.:(
2011. jan. 23. 17:00
szia!a kisebb fiam szülés után 2napot töltött lélegeztetőgépen tüdőgyulladás miatt, ez miatt egy picit ügyetlenebb volt és később kezdet el járni, illetve az egyik lábát nem használta járás közben. voltak apró jelek, de nem tudtam ezt abszolút laikusként, mára teljesen kinőtte. az egyik oldala hipotóniás lett de ez csak 1évesen derült ki nála. amire figyelni kell a kezdetekben: a flexiós tartás meglegyen mindkét oldalon, vagyis keze-lába behajlítva amikor alszik. nálunk a jobb oldala néha, nem mindig kinyújtva volt. amikor elkezdett forogni, csak az egyik oldalra fordult át, a másik oldalt én csináltam vele. a bal kezével aktívabb volt mint a jobbal, és a bal lábát használta csak mászáskor. 14hónaposan elindult de annyira kicsi volt ez az eltérés, hogy amikor a gyerekorvosnak elmondtam hogy nem használja az egyik lábát mászáskor, akkor nézte ahogy a gyerek áll, és mondta hogy nem is támaszkodik arra a lábára. 1évesen kezdtük el az utánajárást ez miatt, ez egy kicsit későn van mozgásfejlődésileg :) féléves koráig lehet vinni a fejlődésneurológiára, azután már csak a gyerekideggyógyászat foglalkozik ezzel. mi oda 13hónaposan kerültünk oda de addigra annyit fejlődött és haladt a maga kis ütemében, hogy az ideggyógyász azt mondta, nem kell ezzel foglalkozni kinövi, és tényleg így is van
12. trapiti (válaszként erre: 1. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 16:47

Megnéztem a többi hozzászólásodat is.

At 5/8-as Apgar is mindenképp figyelemfelkeltő és az is, hogy utál hason lenni.


Nyilván van sok ellenpélda, hogy a szomszéd meg a barátnő ismerősének a gyereke is ilyen volt aztán most meg milyen okos, de ha mégis gond van értékes, akár behozhatatlan időt veszítesz el.

Most még semmiről nem vagy lekésve, ha most elkezdesz utánajárni 4-5 hónapos korára már kaphatja a szükséges kezelést. Ha meg tényleg nincs semmi, akkor legfeljebb megnyugtat a vizsgálat eredménye :)

11. trapiti (válaszként erre: 1. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 16:38

Szia!


Aneszteziológus orvos vagyok, és a kislányom hasonló körülmények között született.

Én azt mondanám, hogy szinte biztosan volt oxigénhiányos állapota, de hogy ez meddig tartott, mennyire volt súlyos azt nem lehet utólag megmondani. (Én magam is altatok szülészeten, és látom, hogy a szívhangot csak fájásszünetben lehet követni ill. pl. a műtőben császár előtt néhány perccel már nem is. A fájások alatt még romlolhat a baba szívhangja, főleg ha a szülés nehezen halad.)

Az hogy nem volt szükség pl. újraélsztésre, jó jel, szóval megijeszteni nem szeretnélek.

Amit mindenképp javasolnék, hogy minél hamarabb kérjetek időpontot a Dévény Anna Alapítványba, vagy keressetek egy Dévény módszerrel dolgozó gyógytornászt - még ha százan mondják is, hogy nem volt semmi. Ártani nem lehet a tornával, viszont a korai kezelés rengeteget számít.

Amire figyelni kell a babánál, azelsősorban a mozgása, hiszen ez az első dolog, amiben az idegrendszer kisebb-nagyobb károsodásai megfigyelhetőek. Korai kezeléssel egészen komoly sérülések is helyrehozhatóak (az én kislányom pl. elég súlyos oxigénhiányos volt, őt újra is élesztették, sokan azt mondták járni sem fog... Közel egy évig kezelték, de teljesen egészséges, okos, értelmes gyerek lett belőle, ma már 3 éves elmúlt). A későbbi fejlődésben is nagyon fontos a korai kezelé, hiszen az idegrendszer károsodásai nemcsak a mozgásfejlődésben, a mozgáskoordinációban, a beszédben és még rengeteg területen gondot okozhatnak.

A Dévény módszer egy komplex módszer, ami képes az idegrendszer ilyen sérüléseit korrigálni, de csak addig amíg az ún. plasztikus időszak tart, vagyis amíg az agy egyes területei képesek átvenni a sérült területek funkcióját. Ez nem túl hosszú idő, általában azt lehet mondnai, hogy a fél éves kor után kezdett kezelés hatásfoka már kisebb és az 1 éves kor körül kezdetté már lényegesen elmarad a korán kezdett kezelésétől.

Általában elég hosszú (4-6 hetes) várakozási időre kell számítani, így tényleg minél hamarabb kell időpontot kérni.

Ha kell, szívesen segítek akár priviben is.

10. Incó
2011. jan. 23. 16:36
És az kimaradt, hogy sokat legyen hason, mert onnan indul a mozgásfejlődés. Akkor is próbálgasd, ha nem kifejezettemn szeret hason lenni.
2011. jan. 23. 16:32
Szerintem ne aggódj. Az én kisfiam is így született. Teljesen kék volt és nem sírt fel rögtön. Rohantak vele. Szinte mindent előbb csinált , mint a kortársai, 10 hónaposan már szaladt. Most már majdnem 14 éves. 6 osztályos gimibe jár, kitűnő tanuló, állati jó nyelvérzékkel, nagyon-nagyon jól fogó aggyal. :) Orvosnak készül.
2011. jan. 23. 16:31

Az én kisfiam oxigénhiányosan született. Majd kát percig újraélesztették, a nyakán volt a köldökzsinór.

Jövő hónap végén 1 éves lesz, és lekopogom, túl sok gondunk nem lett belőle, egyáltalán nincs lemaradva a társaitól.

Mindenképpen figyeld a mozgásfejlődését, abból derül ki a legikább, lett/lesz-e következménye. Nekünk a gyerekorvos 1 hónaposan azt mondta, enyhe nyaki-háti hipotóniánk van, sokszor tegyem hasra, hogy erősödjön a nyaka, és ezzel a fejtartása.


Őszinte leszek:

Van, akinél nem kell semmit csinálni, csak kicsit jobban erősíteni, többször hasra rakni, sokat tornáztatni...

Van, akinek gyógytornára kell járni emiatt...

És bizony, rosszabb esetekben súlyos agykárosodás is bekövetkezhet az oxigénhiány miatt, de arról már tudnod kéne.


Figyeld a babád, és persze konzultálj az orvossal. Ő úgy is szól, ha valami nincs rendben!


Sok egészséget, Boldog életet Nektek!

2011. jan. 23. 16:29
Az én lányomnak is volt egy pici oxigénhiánya. Nála csak egy éves kora után látszott. Neki a lábszárán volt izomletapadása, és ezért befelé fordította a lábfejét, elég csúnyán járt. De találtunk egy szuper gyógymasszőrt, aki rendbehozta neki alig 1 év alatt!
6. Incó (válaszként erre: 1. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 16:29

Sajnos ezt nehéz most megítélni, de sokat tudsz érte tenni így is. Először is kövesd nagyon precízen a mozgásfejlődését! Mennyi idős most?


Ha bármi kétséged támad, hogy nem úgy tartja magát, vagy nem csinál időben valamit akkor kérj beutalót a gyerekorvostól fejlődésneurológiára. Ott már néhány hónapos korban kiderül, ha van elmaradása. Egy csecsemőnél a speciális tornák csodát tesznek.

Persze lehet nem lesz semmi ilyenre szükség.

2011. jan. 23. 16:28
asszem én is egy icipici (de komolyan a legminimálisabbal)oxigénhiányom, jó a mozgásom, 141 az IQ-m szal nem lett bajom, sőt még okos és ügyes tornász is vagyok :)
4. kevian (válaszként erre: 1. - Manóvirág)
2011. jan. 23. 16:28

Mikor a kisfiam született, a mellettem lévő ágyon is így született egy kisfiú. Sokáig fel sem sírt. Most ő is 2 éves lesz és mindent előbb csinált mint az én kisfiam, aki úgyszólván kipottyant.


Minden jót kívánok számotokra!!!!!

2011. jan. 23. 16:24

ha kék volt, biztosan volt egy kis oxigénhiánya.


a mozgásfejlődését kell figyelgetni, azon látszik meg először,ha okozott valamit az oxigénhiány, de ha rövid ideig állt csak fenn, akkor nem nagyon kell aggódni

2011. jan. 23. 16:23
sajnos ez mindig utolag fog kiderulni x honap elteltevel vagy amikor mar 1 eves lesz .
2011. jan. 23. 16:21
Szeretném a véleményeteket kérni! A babám időre, vákummal jött a világra, "fenyegető asphixia miatt". Már esett le a szívhangja, és kék volt szegénykém, nem sírt fel rögtön, csak miután kitisztították a légutakat. A nőgyógyászom szerint nem lett oxigénhiányos, a gyerekorvos szerint pedig volt egy átmeneti oxigénhiánya. Kinek higyjek? Lesz ennek következménye?
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook