Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ősszel letelik a gyesem, és volt főnököm kijelentette, nem vesz vissza, mit tehetek, ha el akar küldeni? fórum

Ősszel letelik a gyesem, és volt főnököm kijelentette, nem vesz vissza, mit tehetek, ha el akar küldeni? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5
13. 9cb35398ff (válaszként erre: 11. - MelisUK)
2010. jún. 8. 11:53

nem élősködünk Drága, fizetünk adót!

bölcsöde alig van, én már 9 hósan beírattam a kislányom, hogy idén szeptembertől kezdhessen, készültem a munkára, részmunkaidős állásnak is örülnék, de örülök, ha egyáltalán a régi munkáltatóm szóba áll velem:(

mérlegképes könyvelő vagyok...

12. Manon
2010. jún. 8. 11:53

Melius és elmondod hogy hová tegyük a gyereket??


én még csak most fogok otthon "élősködni", tehát egyenlőre csak elméletben tudom a dolgokat. de már most tudom, hogy ha két éves lesz a gyerek nem tudom bölcsibe adni mert nincsen (kitudja addig lesz-e) és a nagyszülőkre sem fogom tudni bízni.


Ja bébiszittert ne is említsük nincs rá keret....

2010. jún. 8. 11:47

Olyan egyértelmű, hogy ha nem akar megtartani, akkor nem fog...

Épp ezért van az külföldön, hogy nincs olyan, hogy egy nő 3 évig otthon maradjon...

Egyáltalán milyen alapon találta ki a magyar állam azt, hogy három évig élősködjenek, eltartottak legyenek a nők? Aztán a három év elteltével megint jön a gyerek, megint 3 évig kapni a pénzt csak arra, mert szült valaki, nevetséges.


Nálunk pl 9 hónapig kap a munkáltatótól pénzt az, aki szült, plusz az apuka is a születés után 6 hétig otthon lehet és kap rá fizetést. Ezen kívül még a gyerek születésekor az államtól jár egy kis pénz egy összegben, amiből mondjuk lehet babakocsit venni, esetleg még a kiságy is beleférhet, ha mindkettő olcsó kategóriás.

És még így is sokan (akik nem a segélyen élők) elmennek dolgozni a 9 hónapon belül is részmunkaidőben, hisz egy normális állam alapja a munka, nem a segélyen élés.

2010. jún. 8. 11:29

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,...


(2) A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama...


b) a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap

elteltével kezdődhet el.

Azaz 1 hónapig kénytelen alkalmazni.

+ Jár a felmondási idő, pénzben vagy ledolgozva

+ Jár a TGYÁS idejére és a GYED első évére szabadság, amit kivehetsz vagy kifizet a munkáltató, ha elküld.

+ Jár(hat) végkielégítés: mértéke

a) legalább három év esetén: egyhavi;

b) legalább öt év esetén: kéthavi;

c) legalább tíz év esetén: háromhavi;

d) legalább tizenöt év esetén: négyhavi;

e) legalább húsz év esetén: öthavi;

f) legalább huszonöt év esetén: hathavi

átlagkereset összege.

9. Macilány (válaszként erre: 1. - Marcibaba)
2010. jún. 8. 11:28

Szia!

Helyesen írták az előttem "szólók", nem köteles alkalmazni a főnököd, viszont a 3 év lejárta után te ne menj bele közös megegyezésen alapuló felmondásba, mondjon csak fel ő neked, mert ebben az esetben:

1; ki kell fizetnie, vagy ki kell adnia a felgyülemlett szabadságokat.

2; megillet 30 nap felmondási idő, illetve 3 év után +5 nap, 5 év után +15 nap stb. amire természetesen fizetést fogsz kapni

3; kell kapnod végkielégítést, ami 3 év után (és ez biztos megvan, hiszen ennyit voltál otthon) 1 havi, 5 év után 2 havi stb.


Szóval én a 3. év vége felé hivatalosan írásban, ajánlott levélként feladva jelezném a főnökömnek, hogy mennék ekkortól dolgozni, mert lejárt a 3 évem... erre majd ő válaszol valamit és abban az esetben, ha azt mondja, hogy nem kíván foglalkoztatni, mert van már más dolgozója akkor jelezném neki, hogy akkor szíveskedjék felmondani. Ekkor jön majd a trükközés, hogy legyen közös megegyezéssel, persze ezt is el lehet fogadni, ha több pénzt ígér, mint ami hivatalosan megjárna (az én munkahelyemen ez a bevett szokás...). Ha járna 2 havi bér, és ő azt mondja ad 4 havit, persze zsebből-zsebbe akkor fogadd el, de ragaszkodj, hogy előbb letöltenéd a szabid (addig van időd állást keresni), vagy fizesse azt is ki.

2010. jún. 8. 11:25

Összeállításunkban bemutatjuk azokat az eseteket, amikor a kismamák védettséget élveznek és azokat a szituációkat is, amikor sajnos nem védi őket még az áldott állapot sem.



A felmondásról általában

Általánosságban elmondható munkaviszony az alábbi esetekben szüntethető meg (hiv: 87. § (1) ):

a) a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével;

b) rendes felmondással;

c) rendkívüli felmondással;

d) azonnali hatállyal a próbaidő alatt;

e) a határozott időre kötött munkaszerződés lejártával


Fontos tudni!

Szóban történő felmondás nem felmondás!!! A munkaviszony megszüntetésére irányuló megállapodást, illetve nyilatkozatokat írásba kell foglalni.


KISMAMÁK VÉDETTSÉGE

A gyakori tévhittel ellentétben sajnos a Munka Törvénykönyve csak bizonyos esetekben biztosít védettséget a kismamáknak és a GYES-en levők számára.

A fenti felsorolásban látható munkaviszony megszűntetések közül csak és kizárólag a rendes felmondás védi őket.


- Rendes felmondás

A rendes felmondás indokai lehetnek pl. a munkaszerződés megszüntetése, munkakör megszűnése, pénzhiány, új munkaerőt akarnak felvenni. Amennyiben ilyen indokkal szűntetné meg a munkavállaló a munkaviszonyt, akkor a kismama védettséget élvez, ha igazolni tudja a várandósság tényét. Abban az esetben sem mondhatnak fel számára, ha még nem jelentette be a munkahelyén a várandósság tényét, ugyanis a terhesség kiindulópontjától védettséget élvez, még akkor is, ha visszamenőleg mutatja be a terhességet igazoló dokumentumokat.


Jogszabály ide vonatkozó része:

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

d) a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],

e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának,


Közös megegyezés – érdemes vigyázni vele!!!

Sok munkáltató megpróbálja rábeszélni az alkalmazottakat a közös megegyezésre, mert így felmondhatnak akár a védettséget élvező kismamáknak is, Gyes-en levőknek, Gyes-ről visszatérőknek (ők 30 napos védettséget élveznek).


Ugyanis a munkavállaló és a munkáltató közös megegyezése alapján a munkaviszony bármikor megszüntethető. (A védelem alatt álló munkavállalók a közös megegyezéssel a védettségüket megszüntetik és közös döntéssel állapodnak meg a munkaszerződés megszűnésének időpontjáról.)


A munkáltatóknak nagy anyagi megterhelést jelent a felmondással járó költségek kifizetése és az is, ha a kismama táppénzes állományban van. Ebben az esetben a munkáltatónak a táppénz 1/3-át át kell utalni az OEP-nek.

Viszont, ha a kismamák belemennek a közös megegyezésbe, akkor elesnek a felmondási időre járó átlagkeresettől, végkielégítéstől és ez idő alatt, ha nem tudnak gondoskodni új munkahelyről, akkor nem biztosított jogviszonyban állnak, ami azt vonja maga után, hogy a biztosításukat saját maguknak kell fizetni az OEP felé.



AZ ALÁBBI ESETEKBEN NINCS VÉDETTSÉGE A KISMAMÁKNAK


- Rendkívüli felmondás

Rendkívüli felmondással bármikor megszüntetheti a munkaviszonyt a munkáltató, még akkor is, ha a munkavállaló egyébként a rendes felmondással szemben védettséget élvezne. Ehhez azonban olyan indokok szükségesek, mint a súlyos gondatlanság, vagy összeférhetetlenség.


A jogszabály ide vonatkozó része: 96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél


a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.


- Azonnali hatállyal a próbaidő alatt

A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti.

Indokolni nem köteles egyik fél sem.


- Határozott idejű munkaszerződés

A határozott idejű munkaszerződés előzetes tájékoztatás nélkül is megszűnik a szerződés lejártával. Hosszabbításra van mód, ha mindkét fél egyetért a munkaszerződés ismételt megkötésével.


- A foglalkoztató jogutód nélküli megszűnése esetén

A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén senki nem élvez védettséget, vagyis a kismamák, a szülési szabadságon, GYED-en, GYES-en, táppénzes állományban levő munkavállalók munkaviszonya is megszűnik Ebben az esetben a munkavállalókat megilleti a felmondási idő, szabadság-megváltás, végkielégítés. A munkabér és bérjellegű kifizetések biztosítása , megigénylése a felszámoló cég feladata .

2010. jún. 8. 11:21

sziasztok:)

nekem a Gyed-em jár le ... holnap:(

azt mondták a munkahelyemen, nincs hely, nem tudnak visszavenni, úgy gondoltam a szabikat kiveszem mivel van 50 napom, aztán csak találok valamit. De mi van ha nem????

kötelesek visszavenni?

nekem úgy is jó, ha ők mondanak fel...

2010. jún. 8. 11:16

A cégek általában azt csinálják, hogy a 3 évnyi bennt maradt szabadságot kiadják, azzal elmegy az idő őszig, és utána már nem köteles foglalkoztatni.


Sok ilyet láttam, és volt olyan cég, aki bepróbálkozott azzal, hogy nem veszi vissza a kismamát ( ott a gyermek csak 2 éves volt), az anya munkaügyi bírósághoz fordult, és nyert, azóta is a munkahelyén dolgozik.

2010. jún. 8. 11:15
Sajnos semmit. Ha még állományban vagy nála (onnan mentél gyedre), akkor ki kell hogy adja a bent maradt szabidat. Utána viszont nem köteles foglalkoztatni:(
2010. jún. 8. 11:14

A munka törvénykönyvében benne van, hogy a gyermek 3 éves koráig köteles foglalkoztatni.


Ezért érdemes minnél hamarabb visszamenni, hogy legyen időd bedolgozni magad.


A gyermek 3 éves koráig védett vagy, de javaslom, hogy keress másik állást ebben az esetben őszre.

2010. jún. 8. 11:13

Szia!

Sajnos igaza van az előttem szólónak.

Így van, már nem köteles foglalkoztatni.

Bár én még úgy hallottam, hogy visszavenni köteles, de simán elküldhet.

2010. jún. 8. 11:07

Semmit.

Nem köteles foglalkoztatni.

2010. jún. 8. 11:06
Ősszel letelik a gyesem, és volt főnököm már most kijelentette, nem vesz vissza, mert van más alkalmazottja, mit tehetek, ha el akar küldeni
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook