Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mire jó a cékla? fórum

Mire jó a cékla? (tudásbázis kérdés)


1 2
2007. dec. 16. 08:38

Bátyám a kemoterápia után evett sok céklát, akkor tájt szoktunk rá mi is.

Mi nyersen szoktuk enni - "salátának" - egészen meglepődtem, amikor a gyerekek is finomnak minősítették és azóta is viszonylag gyakran készítek a vasárnapi ebédhez:

- céklát ( 2-3 közepes nagyságút)lereszelem nagyobb lyukú reszelőn, aprítok hozzá egy kisebb fej vörös (v.lila) hagymát, és tetszés szerint valami mást is pl. reszelt sárgarépát, vagy zellert, de volt olyan hogy kombináltam egy kis nyers reszelt káposztával

- sózom

- készítek hozzá édes - ecetes lét (ahogy a fejessalátához szoktam) és ráöntöm

- kicsit hagyom összeérni

2007. okt. 18. 16:41
Finom és , a rákossejteket is megöli ,és segit a megelözésben .
2007. aug. 24. 19:35
Nagyon egészséges! Csak ha elfelejted mit ettél, másnap meijedhetsz a Wc-n.
2007. jún. 23. 17:52
Megenni mert finom, egészséges télen,nyáron.
2007. máj. 3. 21:44

Én még a szagát sem állom a céklának.

Viszont a kislányom vérszegény volt.Anyukám ajánlotta,hogy ha lehet nem kell gyógyszer formályában adnom neki a vasat.Kipróbáltam a céklát.Imádja és két hónapra rá teljesen rendbe jött a vérképe.Neki biztosan segített.

18. KIRA7
2007. márc. 29. 07:11
én imádom a céklát.jó kis pörkölthöz a legjobb.
2007. márc. 21. 18:33
Nagyon egészséges,sok a vastartalma,én nem nagyon szeretem.
2007. márc. 21. 17:07
Vérképző sok benne a vas és finom. Kisfiamnak almával együtt főztem.
2007. márc. 21. 17:04
Állítólag ráksejtek ellen is hatásos. Én mindenesetre egész télen készítettem belőle savanyúságot.Nem tudom megúnni.Szerintem a rostgazdagsága miatt az emésztésre is jó.
14. margareta51 (válaszként erre: 2. - Gkreka)
2007. márc. 12. 21:27
Vas hianyt,lehet potolni sult almaval,vadcseresznyebol csinalt borral v.szirupal.A leanyomnak volt vas hianya es Kolozsvaron hoztak fel a figyelmem a fenn emlitet gyumolcsokre,na meg a maj nem egeszen megsutve.
13. gpetra (válaszként erre: 9. - 0148b688d6)
2007. márc. 12. 13:34
Ez így van. Óvatosan vele, mert nagyon meghajt. És senki ne ijedjen meg (mint ahogy én tettem), mert elszínezi a vizeletet és a székletet is.
2007. márc. 12. 13:10
Mindenre, de leginkább vérképzőnek is.
11. Menyó
2007. márc. 12. 13:02

A vital.hu-n találtam:


A cékla szerteágazó gyógyhatását a benne található számos vitaminnak és ásványi anyagnak köszönheti. Mindenekelõtt sok káliumot tartalmaz, ami hozzájárul a test fiziológiai táplálásához, az izmok és az állóképesség növeléséhez, de ezenkívül gazdag még kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban, kénben, valamint az antioxidáns tulajdonságú A-, B- és C-vitaminokban. A céklát a népi gyógyászat is kiváló vérképzõnek ismeri, noha vastartalma nem nagyobb, mint más növényeké. A vérre gyakorolt pozitív hatásait annak köszönheti, hogy a szervezet a céklából sokkal jobban tudja hasznosítani a benne található nyomelemeket.


Nem véletlen tehát, ha a sárgarépa után a céklarépa a legkedveltebb "gyógyító növény" a zöldségek között. Gyakran szerepel más zöldséglével, így a sárgarépáéval vagy az uborkáéval együtt. A céklalé sárgarépalével keverve például kitûnõ májtisztító, fõként a májban felhalmozódó zsír lebontását segíti elõ, ám ajánlatos különösen eleinte több sárgarépát, mint céklát használni, mert a gyors reakció a májban szédülést, hányingert okozhat. A túlzott alkoholfogyasztás negatív hatásait is segíthet ellensúlyozni a céklalé rendszeres fogyasztása.


A kioldott vagy a fel nem szívódott nyomelemeket, vitaminokat, ásványokat pótolni kell a szervezetben, amihez a legjobb, ha ásványokkal teli zöldséglét fogyaszt a "beteg", így például sárgarépalevet céklával keverve, paradicsomlét stb. A céklában rejlõ cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek. A céklát várandós anyák is bátran fogyaszthatják, hiszen leve folsavat tartalmaz, amelynek megfelelõ mennyiségû bevitele a magzat számára különösen fontos.

Jó tudni, hogy a céklából készült ital segít leküzdeni náthát és az influenzát. Céklalével ezenkívül tisztítókúrát is tarthatunk, rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulni fog, savtúltermelésbõl származó gyomorpanaszaink pedig megszûnnek. Mivel fogyasztásával elkerülhetõ a táplálék és a toxikus anyagok hosszas idõzése a gyomorbélcsatornában, csökkenti az ebbõl eredõ különbözõ betegségek kockázatát a máj, a belek é mûködését, meggyorsítja a mérgek és a salakanyagok eltávolítását. Enyhe hashajtó hatása révén székrekedésben és aranyérben szenvedõknek ajánlható.


Hogyan, mennyit?


A legjobb, ha a cékla levét gyümölcscentrifugával választjuk el a rostos résztõl. (Természetesen a cékla levelét is felhasználhatjuk). Ebbõl a folyadékból betegség idején naponta három fél borospohárral ajánlatos fogyasztani, míg megelõzésre kétszer, háromszor hetente. Minden alkalommal hígítsuk vízzel, sárgarépalével vagy uborkalével.

10. 1a50c86bb0 (válaszként erre: 9. - 0148b688d6)
2007. márc. 11. 21:28

Koszi a valaszt, hat ezt jo tudni.

Ugy latszik birta a majam a kikepzest :)))

2007. márc. 11. 12:48

A frissen préselt nem higított céklalé nagy mennységben olyan erőteljes méregtelenítést indít el a szervezetben, hogy csak na!

Ezért a fél dl, kb. 1 hét alatt el lehet érni a napi 2 dl-ig, de inkább azt is csak elosztva ajánlják.

Egy pasi azért került kóházba, mert a mája nem tudta hrtelen mitévő legyen,hogy nagy munkára lett ítélve a céklalé átal.

2007. márc. 11. 09:38
Sok benne a vas!
7. 1a50c86bb0 (válaszként erre: 4. - 0148b688d6)
2007. márc. 11. 08:31
Miert csak fel deci? Amikor nemreg elkezdtem inni, 2 poharral inditottam :)))
2007. febr. 12. 21:07
koztudott,hogy a ceklanak verkepzo hatasa van
2007. febr. 9. 10:13

Nagyon jó vér és vesetisztító. Havonta egyszer szoktam venni és gyümölcscentrifugában ledarálom és azt megszoktuk inni a párommal.

Egyben nagyon jó méregtelenítő hatású.

2007. jan. 11. 20:36
a céklával óvatosan! Eleinte a frissen préselt céklaléből napi 0,5 dl a maximum! Méregtelenítésre kiváló.
2007. jan. 10. 15:18
reszelt tormával savanyúnak a nokedlis marhapörkölt mellé... :))))))
2006. dec. 31. 13:37

ezt találtam a cékáról:

100 g-ban van

1,6 g fehérje

0,1 g zsír

9,9 g szénhidrát

16 mg kalcium

33 mg foszfor

0,7 mg vas

60 mg nátrium

335 mg kálium

20 mg A-vitamin

10 mg C-vitamin


forrás: Stephen Blauer: Lékönyv

2006. dec. 31. 13:29
nekem terhesség alatt ajánlotta a védőnő, mert vashiányom volt.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook