Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Középiskolai felvételi fórum

Középiskolai felvételi (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... ❯❯
114658. constanzes (válaszként erre: 114656. - Minimus)
2023. febr. 10. 14:35

A lányom sulijában pl. elég rugalmasak voltak, a humán tagozatról simán felvehette a matek faktot, és az angol faktot meg lecserélhette év közben (!!) németre miután már megvolt neki az emelt érettségije belőle.

De azzal nem vagyok tisztában, hogy fizika, kémia, biosz fakt van-e, ezek nem érintettek minket.

114657. constanzes (válaszként erre: 114655. - Borian)
2023. febr. 10. 14:33

Kb. hasonlót mondtam én is a gyereknek, csak itt inkább olyan osztályok vannak, hogy matek, azt mondtam neki inkább a reált írjuk előre, mert nekem anyukám ráadásul magyar-töri szakos tanár, tehát abban tud is segíteni, ha mégis ilyen irányt akarna.

De totál beleszerelmesedett a kéttannyelvűbe, ezért első helyen most az szerepel neki, és második helyen van a reál tagozat.


A fiaimmal most az lett a megegyezés, hogy 10. végére nagyjából be kell tudni lőniük az irányt, mert ezt a totál kavarást ami a lányomnál ment annyira nem szeretném. :) És akkor arra ráfekszünk. Akár pénztárcával, akár családi segítséggel, meg a középső fiam amúgy egy nagyon szorgalmas gyerek, tehát ő saját erőből is sokra jut (a lányom nem igazán szorgalmas).

114656. Minimus (válaszként erre: 114653. - Constanzes)
2023. febr. 10. 14:32
Hát igen. Szerintem az általános tagozat se rossz, az fontos, hogy tényleg bármilyen faktot föl lehessen venni, és hogy az iskola engedje valamennyire a specializálódást.
114655. Borian (válaszként erre: 114653. - Constanzes)
2023. febr. 10. 14:27

Ha a gyerek kicsit is érdeklődik izika-kémia-biológia iránt, olyan tagozatot kell kereni.

Mert fordítva MINDIG van átmenet, könnyű humánra váltani, de humánról reálra az új NAT miatt szinte esélytelen.

114654. constanzes (válaszként erre: 114652. - Borian)
2023. febr. 10. 14:26
Nem tagozatosba járt, hanem egy általánosba. Egy egyházi suliba, nálulnk kb. azok az egyetlenek, amik "általános" képzést adnak, a többi mind tagozat, ami egy még bizonytalan gyereknek elég szar.
114653. constanzes (válaszként erre: 114650. - Minimus)
2023. febr. 10. 14:24

Ezt nem tudom, de ezt meg előre honnan tudod?

Nekem aki most felvételizett középiskolába na neki fogalma sincsen mit szeretne. Kb. havonta változott benne, hogy humán, vagy reál, kémia-fizikából meg annyira minimális dolgokat tanultak, hogy igazából fogalma sincsen, hogy azt szeretné-e. Pedig mindkét tárgyból minden jegye ötös volt (úgy érzem, hogy nem csak a félévi-évvégi jegyei). Teljesen kialakulatlan a gyerek.


A lányom meg teljesen biztos volt benne, hogy ő humán, majd utána találta ki, hogy mégis a matek, amikor már a humán-nyelvi osztályban volt. :)

114652. Borian (válaszként erre: 114648. - Constanzes)
2023. febr. 10. 14:22
Kémiából gyakran tagozatos suliból is kell külön tanár az emelthez. Fogyó kémia órák, növekvő felvételi követelmények.
114651. Borian (válaszként erre: 114646. - Enid)
2023. febr. 10. 14:19

Nem csak.

Én tavaly azért voltam pánikban, mert nem tudtam, bekerül-e a lányom biosz-kémia tagozatos gimibe. Őt spe ez érdekli. És az új NAT-nak hála, amivel olyan ügyesen lebutították a kémia-biológia képzést, nem olyan egyszerű normálisan ezeket tanuni, ha nem tagozatos suliba mész.

114650. Minimus (válaszként erre: 114648. - Constanzes)
2023. febr. 10. 14:19
Egy termtud tagozatról nem kell külön tanár, gondolom.
114649. levia
2023. febr. 10. 14:19

Jó cél érdekében röviden újra itt.

Belebotlottam egy spéci ingyenes lehetőségbe. Ehhez keresném azt a srácot, aki urbanisztika (nem építészet) iránt érdeklődött, és ha a memóriám nem hagy cserben, már egyetemista kell legyen. Fontos, hogy aktív felsőoktatási jogviszonya legyen. Priviben és akár másutt megtalál(tok), ha aktuális.

Mindenkinek minden jót!

114648. constanzes (válaszként erre: 114645. - Atlas_cukor)
2023. febr. 10. 14:14

Az ilyen totál elit helyekkel nem vagyok tisztában, mint Fazekas, meg Eötvös, meg ilyenek, de a helyi elit sulikban az összes gyerek jár külön tanárhoz az egyetemi felvételi előtt. Tehát valójában megint oda jutunk, hogy a pénztárca és szülői háttér fog dönteni, nem annyira a suli.

Kolléganőm lánya felvételizett pl. kémiából, és az emeltre külön tanárral készült fel az elit suliból.


Erre gondoltam a családi háttér alatt, hogy sokszor a nyelvvizsgák és sikeres felvételik mögött a kinyitott pénztárcák állnak...


Nálunk is úgy van, hogy az angol az abszolút sulis eredmény, mert kifogta a gyerek gyak. a város legjobb angol tanárát, de a német az én pénztárcám eredménye. Ahogy a matek jó eredményei is.


Persze jó lenne, ha ehhez ingyen hozzájuthatna, de bennem már ilyen illúziók nincsenek. :) A következő két gyereket is azonnal vittem külön matekra ehhez a tanárhoz, aki amúgy valami irtózatosan fantasztikus, minden gyerekem nála teljesen beleszeretett a matekba. Na ő pl. amúgy, normál állásban az egyik leggyengébb városi gimiben tanít. Szóval egy kicsit lutri is az egész.


És akkor még a covid is itt volt a gyerekeknek, az is sok mindent elbaltázott.

114647. Minimus (válaszként erre: 114641. - Borian)
2023. febr. 10. 14:12
Vagy épp az a hajtós, vagy egyházi/nem egyházi, nyek/nem nyek, nagyon más tagozat. Pesten nagyobb különbségek alakulnak ki.
114646. Enid (válaszként erre: 114645. - Atlas_cukor)
2023. febr. 10. 14:10
Szerintem is speciális megvilágításba került az utóbbi időben ez az erős/elit iskola vs. közepes iskola kérdés a tanárhiány miatt. Vagy ez csak Budapesten ennyire égető probléma?
114645. atlas_cukor (válaszként erre: 114644. - Constanzes)
2023. febr. 10. 14:01
Ez mind igaz, feltéve, hogy vannak tanárok a lazább sulikban is, mert akkor onnantól tényleg a gyereken múlik, hogy mit hoz ki magából. Beleteszi magát oda, ami neki a fontos, a többivel meg nem törődik annyira. De ha nincsen tanár és pont abból, ami neki kedves (lenne, de mondjuk ki se derül, mert valaki a könyvet felolvasva "tanította" pl. a kémiát), akkor meg elvágódnak olyan utak, amik esetleg az ő útjai lennének.
114644. constanzes (válaszként erre: 114640. - Malyva2)
2023. febr. 10. 13:57

Ez attól függ, hogy mit értesz "okosság" alatt. :) Ha tantárgyi tudást, akkor lehet. Amit én értek "okosság" alatt az nem változik a gyerekben bármilyen suliba is jár.


Nekem van egy ilyen "laza" apuka ismerősöm, aki mindig azzal jött nekem, hogy igazából a gyereknek elég, ha ráfekszik arra a két tantárgyra, amire neki az egyetem szempontjából szüksége van, a többit meg totál le is szarhatja. Én eleinte folyamatosan tiltakoztam, hogy á nem, meg nem, de valójában igaza van. Amíg lehet duplázni is a felvételin, ez tényleg így lesz.


Amivel nem foglalkozol tantárgy abból te mire emlékszel? Nekem a legerősebb emlékeim amúgy zenéből vannak, ott mindenre emlékszem, még az ált. suliban tanult kórusművekre, dalokra is, néha először csak szolmizálva jut eszembe, a szöveg nem, de tényleg eszméletlen, hogy emlékszem az összes Bartók nőikarra, amit tanultunk, pedig 30 éve volt, és gimitől kezdve csak vegyeskarban énekeltem. Viszont a kémia pl. teljes homály, semmi nem rémlik, a gyerekek miatt szedtem vissza az összes tudásom. :) Fizikából pl. annyira jó voltam, hogy a tanár javasolta, hogy foglalkozzam azzal, mára abból se sok minden maradt meg...Nyelvtanból meg valójában a tanult dolgok marginális részére van szüksége annak, aki nem nyelvész lesz, te hányszor elemeztél pl. mondatot és rajzoltál fel hozzá mindenféle ábrákat?

114643. atlas_cukor (válaszként erre: 114640. - Malyva2)
2023. febr. 10. 13:57
Egy ideálisabb világban ez egy valódi dilemma lenne, hogy hajtós suli vagy nem annyira hajtós, ahol simán van ideje másra is. De ahogy én a jelenlegi iskolarendszert látom, nem nagyon van olyan, hogy nem hajtós, de amúgy rendben levő iskola. (Vagy óriási szerencse kell hozzá.) Legtöbbször a nem hajtós, nem neves iskola azzal is együtt jár, hogy nincs tanár vagy nincs szakos tanár vagy van ugyan szakos tanár, de hiába gyalázatos, nem rúgják ki, mert nem lenne helyette másik. És persze nincsen garancia semmire, de azt gondolja az ember (lehet, hogy tévesen), hogy egy nevesebb suliban ezek a problémák később jelentkeznek majd.
114642. boldogzokni (válaszként erre: 114639. - Constanzes)
2023. febr. 10. 13:56

Amikor én ezt magyarázom más szülőknek, hogy nem számít, hogy a jó képességű gyerekem hol fog érettségizni, akkor úgy néznek rám, mint egy ufóra. :D

Én nem akarom hajtani (hajtja ő magát pont eléggé). Az sem hátrány, ha marad élete mellette és nem az utazással megy el a napjának a fele.

Nekem bármelyik gimnázium megfelel, csak tanuljon. Ennyi az elvárás. Mások szerint ez kevés.

114641. Borian (válaszként erre: 114639. - Constanzes)
2023. febr. 10. 13:54
Hát ja, de a kerületben lévő sulikba (ami külső kerületként nem túl nagy választék) nem veszik fel vagy nem jó, akkor utazol.
114640. malyva2 (válaszként erre: 114639. - Constanzes)
2023. febr. 10. 13:40
Jó, amit írsz. Folyamatosan ez a dilemma bennem. Hajtós suli a jó, ahol amúgy a szülő sokat segít? Mondjuk ez jó a gyereknek is, mert okosabb lesz. Vagy közepesen erős suli a jó, ami mellett marad ideje màsra, de lehet, hogy mondjuk nem kap vmilyen tantárgyból erős alapokat?
114639. constanzes (válaszként erre: 114637. - Borian)
2023. febr. 10. 13:02

Én már úgy vagyok ezzel, hogy csak különleges esetben éri meg utaztatni csomót a gyereket (mint nálunk az, hogy a nagyfiú az alapítványi suliba járhasson).


Amúgy meg mi értelme lenne? Olyan gyerekekkel, akik 90 pont felett írnak a felvételin eredményeket elérni nem nagy kunszt. Mármint az iskolának.


A lányom pl. nem akart elmenni az itteni legelitebb gimibe, elment egy erős, de kevésbé elitbe, nem tanulta halálra magát, volt csomó ideje a kedvenc dolgaira, és pont ugyan úgy fog bekerülni az egyetemre.


Bennem ez a tanulság szűrődött le így, hogy már a harmadik gyerekkel felvételiztünk, hogy úgy is a szülői háttér, meg pénztárca az egyik meghatározó tényező. És talán jobban jár a gyerek, ha van ideje másra is, mint a tanulás. (Persze van a gyerekeknek egy marginális része, akik szinte fanatikusak egy-egy terület iránt, esetükben biztos megéri ez az extra cucc.)

114638. Borian (válaszként erre: 114637. - Borian)
2023. febr. 10. 12:21
...a lányomról inkább ne is beszéljünk, most megint versenyre készülnek, így heti 6 edzése van, szombat, vasárnap is. A suli messze (egy helyre járnak lealább), mint írtam, de az edzések egy része a Duna Arénában van, ami szó szetint a város másik felén van.
114637. Borian (válaszként erre: 114635. - Constanzes)
2023. febr. 10. 12:18

Bp. nem csak a belváros. Mi itt élünk a szélén, és a szomszéd kerületben lévő gimibe tömegközlekedéssel minimum 1 óra, kocsival 15-20 perc. És igen, ebben van 20 percenként induló buszjárat több átszállással, vagy 30-40 percenként induló (mindig késő) vonat.

Mégis, ha menni kell, menni kell. Ha tudjuk, elvisszük és hozzuk őket, de előfordul, hogy be kell emiatt várniuk egymást vagy ha csak az egyiknek van nulladik órája, a másik is hajnalban kel és bemegy, így járt. Mégs inkább felkelnek, mert a BKV macerás.

A fiam mai napja pl: bár csak 2. órája van, inkább elment a fuvarral 0. órára. Csak 1-ig van órája, de mivel fél 3-tól gyeplabda edzése van, inkább bentmarad. Fél 5-kor azért hazajön szusszanni, de este 8-ra megy vissza NB1-es edzésre, fél 10-kor vége, innen az apja hazahozza.


Tegnap neki is volt 0. órája, 6-ra ért haza, mert 3-ig voltak órái, de bent maradt, mert 4-től volt vmi felvételi tájékoztató. (Ami amúgy ne érte meg). És olyankor üljön neki leckét írni, tanulni...

114636. constanzes (válaszként erre: 114635. - Constanzes)
2023. febr. 10. 12:08

Ja és a lányomnál mindez csak azért, mert egy busszal nem tud hazajönni, át kell szállnia egy másikra, na de az is jár mondjuk csúcsidőben 20-30 percenként...


A nagyfiamnál meg az van, hogy ugyan a helyközi busz tőlünk egy olyan 3-4 km-re jön be a városba, ahol van is megálló, de onnan meg nem jön felénk városi busz. Amikor 8 órája van, akkor inkább érte megyek kocsival oda, ahol beér a busz a városba, mert így sokszor akár 1,5 (!!) órával hamarabbb is hazaér. (Amúgy be kell mennie a városközpontba, és onnan visszajönni helyi járattal.)

Nem véletlen, hogy akár 30 km-re lévő településről is inkább koleszos lesz valaki.

114635. constanzes (válaszként erre: 114634. - Borian)
2023. febr. 10. 12:04

Szerintem ez nem teljesen így van, Bp-n sincsen akkora konkurencia, ha nem az ország legjobb iskoláiba akar valaki bekerülni. Csak valahogy az elit nem ezeket célozza meg. Az utazás meg totál más, én éltem ugye 9 évet Bp-n, ha 5 percen belül nem jött valami jármű, már kezdtem ideges lenni. Na én egy nagyvárosban élek, és helyi (!!) járat délután 4 után 1 óránként jár!!

A lányom gimije pl. kocsival kb. 12 percnyi út, de délutánonként simán kell neki 45 perc, hogy haza érjen, ha nem sikerül elcsípnie a buszt, akkor még több is. És ez kb. 4 km-re van tőlünk, érted. A városon belül!

Ilyen közlekedési helyzetben persze, hogy nem akarod nagyon messzire küldeni a gyereket, amikor ha lekésik egy buszt akkor várhat mondjuk 2 órát a következőre... (Nekem a nagyfiam jár 22 km-re suliba, és volt már, hogy inkább érte mentem kocsival, de nyilván nem tudok mindig futkozni.)


Bp-n van a legerősebb oktatás, a legtöbb lehetőség (pl. ha bármilyen felkészítőre akar járni a gyerek, nem csak középiskolásra gondolok, hanem egyetemire), színházak, koncertek, múzeumok. Hát Istenem nem az Eötvösbe, Apiba, vagy Radnótiba fog járni, hanem a Móriczba, vagy mit tudom én mibe, még azok is azon a szinten vannak, mint a vidéki legjobb gimik.

114634. Borian (válaszként erre: 114612. - Constanzes)
2023. febr. 10. 11:24

Ezzel nem mondasz ellent ami Miislegyenanicjnevem (de jó név!) és én írtam.

Mi főleg a falusi gyerekekről és választásaikról írtunk, és hogy ez talán könnyíthet vmit a vidéki városokban felvételizők helyzetén is, mert kisebb a konkurencia. Ettől persze más problémák még felmerülhetnek, pl. nincs olyan tagozat, irány a városban, ami a gyereknek feküdnek, limitáltabbak a lehetőségek.

Érdekes az is, hogy vidéken a szülők, tanulók számára már nagy lelki gát, ha 50-60 percet kell utazni, miközben itt Bpen ez az életünk része.

2023. febr. 10. 11:11

Egyetemi hozzászólások- azért kicsit árnyalnám a képet.

Lehetséges és szomorú, hogy ti így látjátok, de én másik oldalt is látom/hallom.


Van sok állami hely, de ezek nagy részén nehéz "bentmaradni".

Lemorzsolodás, félévekkel hosszabb képzés stb.

Az "ingyenes"-vállalja munkát x ideig vagy fizeti visszamenőleg a képzésdíjat. Átlag alatt+kredit alapján könnyen át lehet kerülni fizetősbe...

Nem indulnak kurzusok, mert még sincs oktató, illetve tantárgy felvételek is szerencse/gyorsasági kérdés stb...

114632. felvetelire21 (válaszként erre: 114622. - Miislegyenanicknevem)
2023. febr. 10. 11:01

Igen, ezt megerősíthettem.

Több rokon, ismerős vidéken.

Ez felsőfokú képzések esetén is igaz, inkább közelebbi, napi bejárás ingázást választják.

Amúgy a mai, elmúlt évek alapján nem is csodálkozom.

114631. felvetelire21 (válaszként erre: 114624. - Malyva2)
2023. febr. 10. 10:55

Melyik Apáczaira gondolsz? Van egypár országosan:)

Igen pld. Bp-en van az

1.ELTE gyakorlója (6-8 osztályos).

2.Van református/egyházi Apáczai gimi is.(Bocskai)

[link]


---

Ezen kívül biztosan létezik egy Pécsen is, de emlékeim szerint máshol is van.

---

Csak érdekességként Dombóváron technikum. Apáczai szakközépiskola '95 környékén (postás, vasutas, gépész talán(?) volt, szerintem ott nincs.

Bocs, hogy így válaszolok, de majdnem írtam, hogy Baár-Madassal kevered.

Nekem ők ugrottak református hatosztályosként Bp-en.

Nem kerestünk ilyeneket.

114630. derkobals (válaszként erre: 114629. - Brax)
2023. febr. 10. 07:46

Inkább a hatodikasoknál jellemző, de a Fazekas,

Api, Szent István, Trefort honlapját érdemes figyelni Budapesten.

114629. brax
2023. febr. 10. 05:46
Üdv. Létezik olyan "lista" amely azokat a középiskolákat tartalmazza, amelyek szoktak szóbeli mentességet biztosítani?
❮❮ ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook