Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Horror számla? fórum

Horror számla? (beszélgetős fórum)


1 2
17. Bichi (válaszként erre: 14. - 7962decf87)
2022. aug. 23. 09:40
Értelemszerűen persze, hogy rá kellett fizetnie, ez nem volt kérdés, de ezek után logika szerint emelni kéne az átalányt, nem csökkenteni. Senki nem vitatta, hogy meg lehet-e oldani, csak a hülyeség szintje miatt írtam. Szóval a lényeg, hogy nem értem ez a hozzászólásodat...
16. gyöngy:) (válaszként erre: 13. - Borian)
2022. aug. 23. 09:25

Nem, eddig is volt olyan "átalánynak" nevezett számlázás, hogy hőmérséklet függő, amikor nem egyforma összegeket kell fizetni havonta.

Háromféle lehetőség van:

egyenletes részszámlázás ( amiről te írsz), hőmérsékletfüggő részszámlázás vagy a diktálás.

Tehát azoknak az "átalányosaknak", akiknek eddig is hőmérsékletfüggő volt a számlázásuk jelleggörbe alapján lesz megállapítva a számla, nálunk is van ilyen a családban.

15. 7962decf87 (válaszként erre: 11. - Andi6020)
2022. aug. 23. 09:22
Mondjuk, ezt én sem értem!!!🤔 Ezek szerint szeretik a nagyon meleget, de sajnos ebből sürgősen vissza kell venni!
14. 7962decf87 (válaszként erre: 9. - Bichi)
2022. aug. 23. 09:19
Ha túlfogyasztása volt, persze hogy rá kellett fizetnie. Abban hibáztak, hogy nem fel, hanem levittték a havi átalány mennyiséget, de lett volna rá lehetősége, hogy visszaemelje a havi megadott köbmétert ami szerinte reális így már nem lett volna gond!
13. Borian (válaszként erre: 12. - Aszparagusz)
2022. aug. 23. 08:48
így van, a diktálósoknak van jelleggörbe, az átalány lényege, hogy ugyanannyit fizetsz télen-nyáron
12. aszparagusz (válaszként erre: 7. - Napsugár8)
2022. aug. 23. 08:33

Ez így nem igaz.

Aki havi átalányt fizet, annak a havi 144 m3-ig van a támogatott ár.

A "fogyasztási jelleggörbét" azoknál alkalmazzák, akik a tényleges fogyasztás után fizetnek.

11. andi6020 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. aug. 23. 08:06
Én azt sem értem, mire fizettél 210m3 átalányt, ha fával fűtöttél?
10. Napsugár8 (válaszként erre: 9. - Bichi)
2022. aug. 23. 07:52

De még egy kicsit csavartak rajta: mert ami fizetési mód korábban átalány néven futott, az ettől kezdve úgy fog kinézni, ahogy lentebb írtam, tehát ilyen név alatt nem lesz minden hónapban azonos összegű a számla.


Ha valaki a továbbiakban is egész évben azonos összeget akar fizetni, és majd év végén a különbözet, akkor kérni kell: az egyenletes részszámlázási módot!!!!

Ez esetben nem ültetik rá az előző évi tényleges fogyasztást a limit-görbére, és a nyári hónapokra szégyentelenül alacsonyra megállapított, limiten felüli fogyasztásért nem tudnak piaci áron számlázni, és majd az éves elszámolásnál kompenzálni.


Ami még szemétség, hogy aki éves szinten benne marad az éves limitbe, csak esetenként 1-2 hónapban fogyaszt a limitnél többet, az a túlfizetés összegét az éves elszámolásnál visszakapja, vagy ott hagyja, és azt az összeget betudják a következő havi számlák összegébe. De: az éves szinten el nem használt m3-t nem viheti tovább a következő évre, mint megtakarítás. Ahogy mondják: jól ki van ez találva.

9. Bichi (válaszként erre: 7. - Napsugár8)
2022. aug. 23. 07:11
Ezt az átalányt is érdekesen számolják. Kollégám is átalányban van, túlfogyasztott, ezért év végén rá kellett fizetnie. Mi volt a szolgáltató reakciója? Kevesebb lett következő évben az átalánya. Hát ezek után fogalmam sincs, hogy mi alapján állapítják meg...
8. Napsugár8 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. aug. 23. 07:09

Nézz utána, valóban mennyi volt a havi átlagod. A 210, az a támogatott kwó fogyasztás, és nem a gázé!

Esetleg valamit összekavartál, és nem is lesz ennyire durva az előzetes kalkuláció.

7. Napsugár8 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. aug. 23. 07:01

A gáznál, ha minden hónapban havi 144 m3-t használnál!! el, akkor minden hónapban beleférnél az átlagos havi limitbe, vagyis éves szinten az 1728 m3-be.

A havi 210 m3 és a 144 m3 közötti különbözetet már piaci áron fizeted meg, vagyis havi 66 m3 x cca 750 Ft/m2 áron.


Ezt bonyolítja, hogy a gáznál kitalálták a "fogyasztási jelleggörbét", ami azt jelenti, hogy a nyári hónapokban sokkal kevesebb a támogatott áron számlázandó fogyasztás, míg januárban pl. havi 330 m3 fölötti fogyasztás esetén számláznak piaci áron.

Itt megnézheted a havi jelleggörbét, mennyit adnak kedvezményes áron havonként, és mit piaci áron:


[link]


Ezt tovább bonyolítja, hogy a piaci árat, amit most megállapítottak, negyedévenként újra számolják, tehát október 1-től már a 750 Ft/m3-nél is több lesz.


Átalánynál egyébként megnézik, hogy az előző évi, éves fogyasztásod mennyi volt, azt ráültetik a jelleggörbére, így fog kijönni, mikor mennyi m3-t fogsz átalányban fizetni, és abból mennyi m3 fér bele a normál áron való számlázáshoz, és mennyit az adott időszak piaci áron. Majd egy év múlva megnézik, hogy a tényleges éves szintű fogyasztásod mennyi volt, és valójában mennyit fizettél be, akkor lesz egy végelszámolás.


Szerintem maradj inkább a fával való fűtésnél, számolás nélkül is mondhatjuk, hogy: ha havonként 210 m3 gázt égettek el, az átlagos limit pedig csak 144 m3, ez nagyon sokba kerül.

A különbözeti 66 m3/hó, ha csak 750 Ft-jával cca havi 50 ezer, éves szinten 720 ezer, + normál áron a havi 144 m3...

Ha fával fűtesz, nem fogsz éves szinten csak a fűtésre kb. 1,0 milliót költeni!

6. 7962decf87 (válaszként erre: 4. - 7962decf87)
2022. aug. 23. 06:55
Ezt a 3. sz. hsz-hoz Mimóza07-nek akartam írni, de válasz a fórum kiírónak ia!
5. bozsu55 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. aug. 23. 06:54
Ha 210 köbméter az általányod,akkor az durva.
4. 7962decf87 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. aug. 23. 06:53

Már bocs, ha eddig 210 köbmétert fizetett átalányban (ami most rezsicsökkentetten 144 köbméter) így már 66 köbméter túlfogyasztása van havonta, ami elég húzós! Így sehogy nem fog beleférni!


Igaz, hogy a vályogház télen melegebb, de nem ennyire.

2022. aug. 22. 23:52
A valyoghaz az tartja a meleget rendesen. Nyaron hideg, telen meleg. A régiek még tudtak építkezni. Így látatlanban megmondom hogy siman bele fogsz férni. Gondolom nem nagy hazról van szó.
2. Bichi (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. aug. 22. 23:07
Erre ennyiből senki nem fog neked tudni válaszolni.
2022. aug. 22. 22:38
Sziasztok, eddig fával fűtöttem úgyhogy azért vagyok kíváncsi. Ha három ( hétvégente 4)helyen fogom használni a konvektort,téli hónapokban mennyi köbméter gáz megy ki egy hónap alatt? Havi általányban fizetem 210 köbmétert. Az ablakok, ajtók műanyag viszont a lakás nincs szigetelve, vályog ház.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook