Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Fórumozók helyesírása fórum

Fórumozók helyesírása (beszélgetős fórum)

112. 8e163afeff (válaszként erre: 111. - FairyJ)
2010. jún. 24. 13:26

Sosem mondtam, hogy nem fejleszthető. Csak azt, hogy akit megszólsz (nem te, csak általánosságban írom), az lehet, hogy önhibáján kívül ír helytelenül. Ezt nem tudhatod. Épp ezért nem szabadna senkit bántani a helyesírásáért. A lustaságáért vagy az igénytelenségéért igen, de ha nem ismered, először a jóindulat jegyében feltételezni kell a készséghiányt. És csak annyit akartam még mondani ezzel az egész fórummal, hogy sok ember butának tartja a helytelenül írót. És hogy ez alaptalan előítélet.

Sajnálom, ha a soraimból fölényeskedést érzel, ez áll tőlem a legtávolabb: épp azt mondom, hogy senkinél nem vagyok okosabb, csak mert helyesen tudok írni. S hogy jobb se, hiszen megértem azokat is, akiknek jól esik a helyesírásuk feletti fölényérzés. Mindenki szeret jobbnak lenni, én is. Csak arra akartam rámutatni, hogy a helyesírás területe nem jelent valódi mércét.

Ha te sose szóltál még meg senkit a helyesírása miatt, akkor nem is kellett volna magadra venni mindazt, amit írtam, nem mondtam, hogy érezd magad rosszabbul, mert helyesen írsz, csak azt, hogy ez nem jelent többet egy készség birtoklásánál.

111. FairyJ (válaszként erre: 108. - 8e163afeff)
2010. jún. 24. 13:14
Továbbra is az a véleményem, hogy csak részben lehet készség, biztos vagyok benne, hogy fejleszthető. Nem vagyok rosszindulatú, sosem szóltam meg senkit a helyesírásáért és nem szokásom lekezelni senkit. Pontosan a te soraidból érzem a fölényeskedést, de biztosan ezt is én látom rosszul. Viszont nem fogom magam rosszul érezni azért, mert elég jó a helyesírásom, vagy mert észrevettem egy elírást.
110. 37fda6506d (válaszként erre: 108. - 8e163afeff)
2010. jún. 24. 13:07

Pontosan ilyen gondolkodású volt a legutolsó magyartanárom, mint Te, addig mindig azzal a kijelentéssel találkoztam, hogy :”Anyád tanár te, pedig ilyen hülye vagy”, pedig mással nincs gond a helyesíráson kívül. Na jó nincs énekhangom de, erről apszolúlt nem én tehetek.


Igaz nagyon ez a lenézlek és rivalizálok dolog. Nem hinném el, ha nem velem esett volna meg. Matek órán új tananyagot vettünk és senki nem értette, mikor kihívott a tanár a táblához mondtam én nem igazán értem, nem tudom majd elmagyarázni, erre egy jól helysíró a hátsó sorból: menjél már kifelé te szerencsétlen. Magyarórán verselemzésnél dettó ugye tartalom 5, helysírás 2 vagy 3 és „Na mi van erre vagy büszke??” Pedig soha nem voltam magamra büszke pont ezek miatt. Mindenütt azt döngölték belém, hogy rossz helyesíró vagyok ez egyenlő azzal, hogy buta vagyok. És nem.

2010. jún. 24. 12:59
Indítottam fórumot gépírásból. Akit érdekel, szívesen látom!
108. 8e163afeff (válaszként erre: 107. - FairyJ)
2010. jún. 24. 12:50

Nem, nem - azt írtam, hogy a helyesírás nem tanúskodik az iq-ról, de a helyesírni nem tudókkal szembeni rosszindulat igen, értem ezt az olyan megjegyzésekre, hogy "tanuljon meg", "csak lusták megtanulni" stb.

És igen, tényleg fura, hogy egy magyartanár nem tud ragozni, ezért is gyanakodnék azonnal elütésre, de hát én már csak ilyen vagyok, először mindig a jót feltételezem, nem csodálom, hogy így reagáltál (/tatok).

És persze, hogy lesznek mindig ellentétes vélemények, csak valahogy azt hittem, hogy elég, ha elmondom: ez készség (tudományos tény, nem én találtam ki), és megértik, miről beszélek. De hiába magyarázom már minden oldal felől, van, aki még most se érti vagy nem akarja érteni.

Azt hiszem egyébként, hogy a helytelenül írókat leteremtő emberek igazából egyfajta kisebbrendűségi vagy el-nem-ismertségi érzésből teszik ezt. Hogy végre úgy érezze, van egy terület, ahol ő az okosabb, és erre büszke lehet. Hogy egy kicsit lenézhessen valakit. Nem elítélés ez, hiszen szerintem ez is emberi dolog, mindenki szereti, amikor önmagát érezheti fölényben, evolúciós versenyszellem, nincs ezzel gond. Csak hát a helyesírás területén nincs igazán ok a büszkeségre, mert egyszerű készségről van szó és nem észbeli fölényről.

107. FairyJ (válaszként erre: 86. - 8e163afeff)
2010. jún. 24. 09:35

Amennyiben a rosszindulatú kifejezést rám (is) használtad, ki kell, hogy javítsalak. Nem rosszindulatból írtam, csak fura volt, hogy "magyartanár" és nem tud ragozni... Arra nem gondoltam, hogy siettél. Egyébként én sem írok mindent helyesen, de azért megpróbálok odafigyelni.

Még annyit szeretnék mondani, hogy ha indítasz egy fórumot, számítanod kell rá, hogy nem csak a veled egyetértők fognak hozzászólni...

2010. jún. 24. 09:17
Tudom ajánlani mindenkinek a klasszikus Mosó Masa Mosodája c. könyvet, sok-sok helyesírási okosságot tartalmaz :) Egyébként készség vagy nem készség, én azokat a fórumokat, ahol a fórumindító szöveg első 2-3 sorában hemzsegnek a helyesírási hibák ott szoktam hagyni.
105. gerna (válaszként erre: 103. - Tulipfairy)
2010. jún. 23. 23:09
Nem, csípőből vágtam :)
104. Sztavros (válaszként erre: 102. - Gerna)
2010. jún. 23. 23:09
Na, ez pl. elképzelhető! Köszi, nem aludtam volna, ha nem tudom meg, mi az a muszál, de a műszál, az jóó! :) Jó éjt!
103. tulipfairy (válaszként erre: 102. - Gerna)
2010. jún. 23. 23:07
Te is rákerestél neten, hogy van-e ilyen szó, és az volt az egyik találat, hogy műszál? :D
102. gerna (válaszként erre: 95. - Sztavros)
2010. jún. 23. 23:05

Lehet, hogy "műszál" az, csak az írója félig kapcsolta csak be a magyar billentyűzetet.


Amúgy a j és a ly, régebben különbözőképpen hangzott... ahogy a zárt és nyílt "e" hang mondjuk még ma is, Somogyban. Persze nem elég különbözőképpen ejteni, meg is kell tudni azt hallani.

2010. jún. 23. 23:04
Na jó, tényleg mennem kell, jó éjt!
100. 8e163afeff (válaszként erre: 96. - Berillke)
2010. jún. 23. 23:03
Nyelvtankönyvben nem találsz ilyen szabályt. Azért mondjuk a gyerekeknek, hogy elkerüljük a "hát, elmentem a boltba"-jellegű mondatokat, amelyben az élőszót utánozzák, és nem alakítják át irodalmivá. De amikor indulatszó a "hát", és nem szópótló szó (mint az izé), akkor lehet mondatot kezdeni vele. Vagy ha kötőszóként szerepel, akkor is, pl: "Hát te mit keresel itt?".
99. Berillke (válaszként erre: 97. - Sztavros)
2010. jún. 23. 23:01
Én úgy tanultam magyar órán, aki háttal kezdi a mondatot, azt hátba kell vágni! :)
98. 8e163afeff (válaszként erre: 87. - Csilla80)
2010. jún. 23. 23:00
Az emberi agy azért nem így működik - nem tudja írás közben ellenőrizni a különböző szóformákat. Persze biztosan vannak olyanok is, akik valóban nem tanulták meg annak idején a szabályokat. De ennek ellentmond az, hogy rengeteg olyan ember van, aki egy kummát se tanult a suliban, mégis ragyogó a helyesírása. A két versenygyőztes diákom szerintem életében nem nyitotta ki a nyelvtan könyvét helyesírási szabályért. A szabályokat annak idején én is úgy tanultam meg, hogy tudtam, hogy kell írni a szót, aztán kreáltam hozzá egy szabályt:-)
97. Sztavros (válaszként erre: 96. - Berillke)
2010. jún. 23. 22:59
Én is így emlékszem. Nekünk is ezt tanították.
96. Berillke (válaszként erre: 91. - 8e163afeff)
2010. jún. 23. 22:58
és itt akkor megint borul az egész magyar tanári dolog, hiszen az egyik barátnőm magyart tanít, és folyamatosan rászól a gyerekekre, hogy tilos háttal kezdeni a mondatokat (megjegyzem anno az én tanárom is említette, hogy ez így nem helyes).
95. Sztavros (válaszként erre: 92. - Gerna)
2010. jún. 23. 22:56
Hát, én biztos nem muszálok, de ha Te mondod... :) De most komolyan! Mit csinál, aki muszál???
94. 8e163afeff (válaszként erre: 90. - Sztavros)
2010. jún. 23. 22:56
Ez sem így működik, némely szónál bejön az l-ly szabály, de nem alkalmazható valódi mankóként. Az egyetlen támpont, hogy régi szó lehet-e az adott szó, vagy új, így pl. gólya biztos volt már anno is, a szója szót meg tuti, nem ismerték az ősök... De ennél használhatóbb támpont sajna nincs.
93. Berillke (válaszként erre: 91. - 8e163afeff)
2010. jún. 23. 22:56
Akkor szerintem ennek nagyon nézz utána, hiszen nincs ilyen szabály, hogy bármikor nyugodtan kezdhetsz vele mondatot. Ezt hol olvastad?
92. gerna (válaszként erre: 90. - Sztavros)
2010. jún. 23. 22:54
Én muszálok, te muszálsz, ő muszál?
91. 8e163afeff (válaszként erre: 88. - Berillke)
2010. jún. 23. 22:54
Kösz, de ez nem igaz... A "hát" indulatszóként is funkcionál, érzelmet fejez ki, bármikor kezdhetsz vele mondatot. Továbbra is kösz a hozzáállást...
2010. jún. 23. 22:53
A lentebbi nyelvoktatásban az szerepelt, hogy ha kimondod, és l-lel a végén is értelmes szó, akkor az j, nem ly. Na most, kérdem én, mit jelent az, hogy muszál, mert az j, nem ly, és ezek szerint van olyan értelmes szó, hogy muszál.
89. Sztavros (válaszként erre: 75. - A14deb9047)
2010. jún. 23. 22:51
Muszál..., mert ugyebár olya, hogy muszáLY, olyan szó nincs....
88. Berillke (válaszként erre: 86. - 8e163afeff)
2010. jún. 23. 22:51

azt tudtad, hogy háttal nem kezdünk mondatot?

:-))

87. csilla80 (válaszként erre: 84. - 8e163afeff)
2010. jún. 23. 22:43
Az aki egy szot egy irasan belul 3 fele modon ir le,az igenis hibas,mert nem erdekli,hogy melyik a helyes forma,es nem onhibajan kivul teszi... szerintem!!!
2010. jún. 23. 22:39
hát, elszomorít, hogy ennyi ellenséges szemléletmóddal találkoztam. És örülök azoknak, akik nem így reagáltak. És azt gondolom, az intelligenciáról a helyesírás tényleg nem tanúskodik - de az őket ostorozó értetlenség és a rosszindulat igen.
85. gerna (válaszként erre: 25. - FairyJ)
2010. jún. 23. 22:35

Na tehát mégis... már FairyJ is észrevette.


A fiam magyartanára a következő módon tanította a helyesírást: először is minden hibát kijavított a gyerekek füzetében, dolgozataiban. (Ezt sajna, nem minden tanár teszi meg.) Ekkor jött a nagy spirálfüzet: minden hibásan leírt szót egy teljes oldalon kellett leírni, persze helyesen. Fáradságos, de hatásos módszer.

84. 8e163afeff (válaszként erre: 81. - Berillke)
2010. jún. 23. 22:33
bocs, nem észt akartam osztani, csak azt, hogy ne szégyenítsünk meg olyanokat, akik nem tehetnek semmiről. De kösz a hozzáállást.
83. 8e163afeff (válaszként erre: 80. - Gerna)
2010. jún. 23. 22:32
igen, elütés, mert fórumozók helyesírási hibái-t akartam kiírni, aztán arra gondoltam, ne emlegessek hibákat, így "helyesírása" akart lenni, ott maradt az "i", de gondoltam, stílusos. És lám, meg is lett a beszólás:-)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook