Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » BLW (baby led weaning) igény szerinti hozzátáplálás fórum

BLW (baby led weaning) igény szerinti hozzátáplálás (beszélgetős fórum)


22. Krisztina13 (válaszként erre: 21. - FNAnett)
2009. nov. 18. 22:48

Amit leírok, az "csak" az én tapasztalatom...

ezt úgy értem, hogy nem vagyok szakember a témában, csak egy neten tájékozódott amatőr... :)

Szóval Manna kb. 6-7 hónapos kora óta érdeklődött a felnőtt kaják iránt.

Az első alkalom egy kis spenótos lasagne volt, amit konkrétan lelopott a tányéromról (a nappaliban ettem a földön...) Jó fokhagymásan, fűszeresen, a tésztában ugye a tojás... Gondoltam, mostmár mindegy, belehalni csak nem fog... és tényleg nem lett semmi baja...

A következő a kiflicsücsök volt...

Végül úgy döntöttem, hogy a kimondottan neki készített ételeknél betartom a táblázatot, de ha egy falatot belekóstol a mi kajánkba, attól semmi baja nem lesz.

És így mostanra már ugyanazt a főételt eszi, mint mi.

A tojássárgáját 9 hónaposan kapta főzve pl. spenóthoz, heti max. 1 db-ot. De a tojásrántottánkba néha belekóstolt...


Amúgy Manna is dobálta a kaját, de én nem adtam vissza neki, hanem mondtam, hogy ez a madaraké (nyáron sokszor a kertben evett...) és bizony volt, hogy éhes maradt egy kicsit, mert nem kapott másikat... na azóta vigyáz a falatkáira...

21. FNAnett (válaszként erre: 15. - Krisztina13)
2009. nov. 18. 15:31

szia Krisztina!


nagyon szépen köszönöm a korábbi segítségeket, mostanság nem volt időm ránézni a fórumra!

Már nagyon szépen halad a kisfiam, bár most nagy kedvence, hogy dobálgatja az ételt, és délben alig fogy valami, de este bepótolja..., próbálom megértetni vele, hogy ne hajítsa le a kaját, de még nehezen érti meg. Remélem leszokik róla. De abszolút felfedező, és érdekli az étel, amit kínálok, illetve azt látom, hogy nagyon figyeli a saját kajánkat, és szerintem szívesen enne belőle, de ugye az sok olyan alapanyagot tartalmaz, amit nem lehet, tojásfehérje, tejtermék stb.

Te mikor kínáltad először tojássárgájával és milyen formában, mivel az én táblázatom alapján (holland weboldalról kaptam) ott már bőven ehetne, én még nem mertem adni, de már joghurtot és túrót is ehetne, hát ezt sem adtam! Szerinted????

Minden jót!

üdv

Anett

2009. nov. 18. 15:27

Szia Imi! ilyen kicsi a világ? :-) itt találkozunk?!

Én mindent úgy csináltam, ahogyan a nővéred mondta:

6 hónapos kort betöltötte Petike és adtam neki először brokkolit (fontos, hogy ne édessel kezd, pl. répa,mert az anyatej is édes és később gond lehet vele, hogy csak édeset akar enni) több napig kapta kb. 14. azután jött a krumlpi, répa, cukkini, padlizsán és így tovább... én mindig pároltam gőz fölött mai napig így teszek, mivel így minden vitamin megmarad és sokkal jobban lehet szabályozni, hogy ne máljon..., neked van is otthon szuper párolód (láttam, amikor anyukád használta).

Mindig olyan darabokra vágd fel az adott zöldséget, hogy a kis kezével könnyedén megfogja az elején ne legyen apró, mert ugye még nem ügyes annyira. küldök át egy táblázatot, én ezt Marcsitól kaptam és mazsolázzátok, mindig az alapján haladtam!

itt a link:

[link]

angolul van, de vagy lefordítod a www.webforditas.hu-n vagy igazából ez neked megy anélkül is :-)

Nem kell majd meglepődni, ha akár az elején több napig alig eszik belőle... hagyni kell, hogy jászon vele, bármit csinálhat az étellel. De a székletben egy az egyben meg fog jelenni és így kontrollálható mennyit fogyasztott.

Ami még fontos, hogy előtte mindig jól meg kell szoptatni!!!! Mindig az anyatej az első, érdemes egy min. 15 percet várni és azután kínálni az étellel. Az elején nekünk sokszor átaludta az evés időszakot, ja igen én délben adtam először neki, azután kb. egy bő hónap múlva kapott már reggel is, akkor gyümölcsöt (alma, banán, körte, barack) és most már kb. 1 hónapja (most 10 hós) kap már vacsit is, ált. megkapja az ebéd maradékát és még plusz valamit, friss ubit, vagy paradicsom, kenyér kéreg...

írj, ha van kérdés!!!

puszi

Anett

19. Krisztina13 (válaszként erre: 17. - CziraImi)
2009. nov. 10. 20:02

Szia Apuka! :)

Valóban, a sorrend ugyanaz, a különbség csak a kaja állaga.

Ahogy már írtam 1-2 hsz-szal előbb, olyan picit keményre főztem, hogy ne máljon szét a kezében.

3-4 naponta vagy hetente egy új dolgot lehet adni, hogy meg tudd különböztetni, hogy mi allergizál.

18. zsugabubus007 (válaszként erre: 17. - CziraImi)
2009. nov. 10. 18:44

Arra gondolsz, hogy egyszerre csak egy félét adni egy darabig, hátha éppen arra allergiás? Akkor igen!

Én egy hónapig gyümölcsöztem: csak alma, majd banán, barack.

Aztán jöttek a zöldségek!

2009. nov. 10. 18:28

Milyen zöldségekkel kezdtetek? Ugyan azokra az allergén szempontokra kell figyelemmel lenni ezen táplálási módnál is mint a többinél?

Vagyis abban a tekintetben, hogy mit mikor adjunk Zazának ( Zalán a kisfiam ), ugyanazok az elvek az érvényesítendők amelyeket más honlapokon is fel lehet lelni?


Köszönöm a választ Anyukák!


(szerintem itt én vagyok az egyetlen Papa) :-)

2009. szept. 26. 21:39
Bocs, rossz a space-em, néha kihagy...
15. Krisztina13 (válaszként erre: 14. - FNAnett)
2009. szept. 26. 21:39

Szia!

Én zöldségeket főztemneki:

brokkoli

karfiol

krumpli

répa

spárga

simán vízben, de nemteljesen puhára, hogy nemáljon szét a kezében

A gyümölcsök közül:

banán

körte

alma (csak ha mármin. 4 foga van)

mandarin

narancs

És mi ettünk pékárut is

kifli

babapiskóta

barnakenyér

Ja és Manna nagy sajtimádó!

Arra készülj fel, hogy 2m-eres sugarú körben minden kajás lesz.

A csúcs a milánói makaróni volt szigorúan meztelenül a kertben (természetesen két kézzel tolta befelé...)

Remélem segítettem...

14. FNAnett (válaszként erre: 13. - Zsugabubus007)
2009. szept. 16. 14:34

szia! köszönöm a reagálást!

és a husival jól boldogult? mennyire tudta megrágni? Mert már a védőnőm nyaggat, hogy "ugye eszik már húst is" persze ő pürézve gondolja, de én nem adok semmit sem pürézve, turmixolva! Ha van egy pici időd, adj már kérlek tippeket a darabos ételekkel kapcs... keresek recepteket, de itt Magyarországon csak turmixgép társaságában írnak recepteket, picit korlátoltnak találom :-)

ezer köszönet

üdv

Anett

13. zsugabubus007 (válaszként erre: 12. - FNAnett)
2009. szept. 10. 15:58

szia!

Soma ennyi idősen evett zöldséget, gyümölcsöt, és pipihusit(Persze ezeket kis darabokban kapta a szájába).


Fogacska van már?

2009. szept. 8. 20:43

sziasztok!

most találtam ezt a fórumot!

én a holland barátnőmtől hallottam a blw-ről, láttam is, ahogyan hozzátáplálta ezzel a módszerrel a gyermekeit, nekem nagyon tetszik most 7,5 hónapos a fiam, hat hónaposan kezdtük el. kérdésem volna, hogy ilyen idős korban napi hányszor érdemes már adni neki, illetve a zöldségeken túl milyen ételekkel kínálhatom? köszönöm előre is a reagálásokat!


minden jót!

11. Krisztina13 (válaszként erre: 9. - Mint)
2009. máj. 8. 10:57

Ha én adogatom a szájába az ételt, akkor kis darabokat adok.

Uzsira csinálok neki "finger food"-ot, amit jól meg tud fogni, pl. egy gerezd almát, vagy egy felnőtt ujjnyi sajt darabot, és azt szépen elrágcsálja. Fontos, hogy keményebb legyen: kifli, sajt, alma, mert ha túl puha, pl. banán, az egyből összenyomódik és kiesik a kis kezéből.


Amúgy a BLW amerikai, és van egy csomó jó honlap angolul, de mondjuk az angolok nem a jó táplálkozásukról híresek... :(

10. zsugabubus007 (válaszként erre: 9. - Mint)
2009. máj. 8. 10:25
Attól függ a darabok mérete, mit adok Neki. Husiból kisebbet, zödségből-gyümölcsből nagyobbat. Múltkor elétettem egy nagyobb darab almát és szépen leharapbálta a számára megfelelő darabokat!
9. mint (válaszként erre: 7. - Zsugabubus007)
2009. máj. 6. 21:46

A kislanyom foleg a zoldsegeket nyeli felre.Brokkoli,repa....(lehet,hogy tul nagy darabokat adok neki? Ti mekkorakat adtok nekik?

Amugy erdekes megemlitettem a vedononek ezt a fajta hozzataplalasi modszert es nem hallott rola(angliaban elunk) Magyarorszagon sem tul elterjedt gondolom,pedig tenyleg elvezik a gyerekek es naluk tuti nincs gond a darabos etelek elfogadasaval :)

8. mint (válaszként erre: 6. - Krisztina13)
2009. máj. 6. 21:41

Szia!

Ne hari,hogy csak most reagalok,de nem volt netem egy darabig.

A kislanyom 7 honapos es tulajdonkeppen mar mindent eszik. Egyre ugyesebben eszegeti a darabos eteleket is.Nagyon elvezi,hogy egyedul eszeget :)Enni nem kap csak etetoszekben,de azert igy is elofordul,hogy felrenyel,ami neha eleg ijeszto.

7. zsugabubus007 (válaszként erre: 5. - Mint)
2009. ápr. 18. 21:07
Nálunk is volt ilyen az elején többször, de mostanában inkább csak furi pofát vág, aztán dolgozik vele tovább. DE! ha túl nagy a falat, egyszerűen kilöki a szájából! :-)))
6. Krisztina13 (válaszként erre: 5. - Mint)
2009. ápr. 16. 08:45

Nagyon vigyázok rá,hogy mindig stabilan üljön az etetőszékben. Kúszva-mászva-fekve nem eszünk. Ha pedig mégis félrenyel (néha szokott) akkor hátveregetés, vizecske, vagy ha látom, hogy nagy falat van a szájában, akkor belenyúlok,és kikotrom. nem kell félni, mert sokszor olyan mintha fuldoklana,pedig csak a kaját igazgatja a szájában,én már felismerem, hogy mikor van gáz.


Mennyi idős a kislányod?

Miket esztek már?

5. mint
2009. ápr. 15. 15:40

Sziasztok!

En kiprobaltam,hogy nagyobb darab zoldsegeket adok a kislanyomnak, nagy elvezettel vizsgalgatta es utana meg is ette,de parszor felrenyelt.Nalatok nem volt problema a felrenyelessel?

2009. ápr. 9. 21:12

Tanácsok az igény szerinti hozzátápláláshoz



*Add meg a lehetőséget a babának, hogy mindig amikor valaki a családból eszik, részt vegyen ő is az étkezésben. Ezt a 6. hónap vége felé elkezdheted. Ebben az időszakban kezd a baba érdeklődést tanúsítani aziránt amit csinálsz.

*Győződj meg róla, hogy a baba függőleges helyzetben van amikor az evéssel próbálkozik! Az elején ültetheted az öledbe, az asztal felé fordítva. Amikor már ügyesen fel tudja venni az ételt nagy valószínűséggel megérett arra, hogy kevés segítséggel egyedül üljön egy etetőszékben.

*Kezdd a kínálgatást babamarék méretű, tenyérbe illő ételekkel! Amennyire csak lehet, és az számára megfelelő, kínáld ugyanazzal az étellel amit te is eszel, hogy az étkezés részesének érezhesse magát.

*Kínáld sokféle étellel! Nem szükséges annál jobban korlátoznod az ételek felfedezését, mint teszed azt a játékokkal.

*Ne siettesd a babát! Hagyd, hogy ő diktálja a tempót! Legfőképpen pedig ne csábulj el és “segíts” neki azzal, hogy a szájába teszed az ételt!

*Ne várd, hogy az első alkalmakkor bármennyit is egyen. Amint felfedezi, hogy ezek az új játékok jóízűek elkezd majd rágni, és később nyelni.

*Ne várd, hogy a kisbaba minden darabot teljesen megegyen - ne feledd, hogy még nem fejlődött ki az a képessége, hogy a markában lévő ételhez hozzájusson.

*Az elutasított étellel kínáld meg később újra - a babák sokszor meggondolják magukat és elfogadnak olyat, amit elsőre visszautasítottak.

*Ne hagyd egyedül a babát az étellel!

*Ne adj olyan ételt ami egyértelműen veszélyes, például mogyorót!

*Ne kínálj “gyors” ételt, készételeket, és hozzáadott sót vagy cukrot tartalmazó ételeket!

*Kínálj vizet egy pohárban, de ne aggódj ha a babát nem érdekli! A szoptatott baba valószínűleg még jó ideig a teljes folyadékigényét anyatejjel fedezi.

*Készülj fel a rendetlenségre! Egy leterített műanyag fólia az etetőszék alatt megvédi a szőnyeget és segít a takarításban. Segít abban is, hogy a leejtett ételt visszaadhasd a babának, így kevesebb vész kárba. (Kellemesen meglepődsz majd milyen gyorsan megtanul a baba rendesen enni.)

*Folytasd az igény szerinti szoptatást! Készülj fel, hogy megváltoznak majd az étkezési szokásai ahogy elkezd szilárd ételeket is enni.

*Beszéld meg ezt a hozzátáplálási módszert a gyerekorvosoddal vagy védőnőddel mielőtt elkezdenéd, főleg ha üvegből táplálsz, illetve ha a családban előfordult ételallergia, allergia vagy emésztési problémák.

*Élvezd ahogy a babád ismerkedik az ételekkel és egyre ügyesebben használja a kezét és a száját!

2009. ápr. 9. 21:06

Szia Krisztina!


Most végre elolvastam amit írtál!

Soma alapvetően jól eszik kanállal, de a narancsgerezd téma már jó ideje nálunk is megy és nagyon ügyes.

Amit viszont most tapasztaltam, mivel van már másfél fogunk, hogy elharapott ill.leharaptt egy kis darabot egy sajtos/magvas rúdból és rágta, úgy ahogy illik! Élmény volt nézni!

2009. jan. 18. 20:10

Egy cikket idéznék még, hogy mi is az a BLW:


Mi az igény szerinti hozzátáplálás és mik az előnyei?


A módszer lényege, hogy a csecsemőt körülbelül 6 hónapos korától különböző szilárd ételekkel kínáljuk. Kezdetben csak felveszi és megnyalogatja az ételt, majd csak később jut el az evésig. Az első önálló evéskísérletek során a baba felfedezi az ételek tapintását és ízét. Ekkor még általában nagyon kevés ételt nyel le, de hamarosan megtanulja lenyelni és megemészteni amit kínálnak neki. A szoptatást a hozzátáplálás mellett is folytatjuk és az első 12 hónapban a tejjel mindig a szilárd táplálék előtt kínáljuk.


Az igény szerinti hozzátáplálás a hangsúlyt az ételek ízének, textúráják, színének és illatának felfedezésére helyezi. A baba diktálja a tempót az étkezésnél, ő dönti el, hogy melyik étellel foglalkozik. A hagyományos módszer, azaz a pürésített ételek szájba kanalazása helyett egy tányér vegyes ételt kínálunk neki, amiből választhat.


A baba leghatékonyabban úgy tanul, ha megfigyelhet és utánozhat másokat, így a családdal együtt való étkezés és a család ételeinek fogyasztása elősegíti a hozzátáplálás sikerességét. Vannak babák akik nem fogadják el a kanállal kínált ételt, de boldogan falatoznak ha önállóan etethetik magukat.


Az önálló evés elősegíti a gyermek mozgásfejlődését, különösen a szem-kéz koordinációt és a rágást. Ösztönöz az önállóságra, és az étkezéseket stresszmentessé teszi.

2009. jan. 18. 20:09

Kislányom, Manna 4és1/2 hónapos, és ma elkezdte maga irányítani a saját hozzátáplálását, amikoris kinézte a kezemből a mandarin gerezdet. :) Boldogan szopogatta, csócsálgatta, próbálta saját maga is betenni a szájába, ami azért még nem nagyon sikerült... De végeredményben egy fél mandarin levét fogyasztotta el boldogan.


Szóval, olyan anyukákat (apukákat, nagyszülőket) várok erre a fórumra, akiket érdekel / próbálgatják / vagy már ki is próbálták a BABY LED WEANING (BLW) azaz az IGÉNY SZERINTI HOZZÁTÁPLÁLÁST.

Kérlek benneteket, hogy ne azon vitázzunk itt, hogy kell-e pürésíteni, hanem osszuk meg a tapasztalatainkat a darabos kóstolgatás terén. Receptek, ötletek, képek, linkek... stb. formájában

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook