Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » AFP helyett Kombinált teszt fórum

AFP helyett Kombinált teszt (beszélgetős fórum)


1 2
2009. jan. 7. 20:42

Bocsi amit az előbb írtam hülyeség, ezt találtam a klinikánk honlaján:

Kombinált teszt: a várandósság 10-14 hete között, optimálisan a 12. héten, anyai vérből egy hormon- és egy fehérjeszintet mérünk (hCG és PAPP-A), továbbá ultrahangvizsgálatot végzünk, melynek során elsősorban a magzat ülőmagasságát (CRL) és tarkóredő vastagságát (NT) mérjük.


Négyes (kvadrupol) teszt: A várandósság 15-17. hete között, optimálisan a 16. héten, anyai vérből három hormon (hCG, szabad ösztriol és inhibin-A), valamint egy magzati eredetű fehérje (alfa-fetoprotein) mennyiségét határozzuk meg.


Integrált teszt: A jelenleg leghatékonyabbnak tekintett szűrőmódszer. Ennek során a várandósság 12. hete körül elvégezzük a kombinált tesztben is szereplő ultrahangvizsgálatot, illetve anyai vérből történő PAPP-A meghatározást. Később, a várandósság 16. hete körül az anyai vérből meghatározzuk az AFP, hCG, szabad ösztriol és inhibin-A markereket. Fontos, hogy a kismama türelmes legyen, mivel pontosan az biztosítja ennek a módszernek a kiemelkedő hatékonyságát, hogy a két időpontból származó adatokat együttesen értékeljük, és a kockázatbecslést csak a második vérvétel után végezzük el.


A szűrések eredménye egy kockázatbecslés. Speciális számítógépes kiértékelő program (Alpha) segítségével az anyai életkor és a mért biokémiai paraméterek, illetve a kismama egyéb adatai alapján (testsúly, dohányzás, stb.) meghatározzuk a Down-kór és egyéb kromoszóma-rendellenességek, valamint a velőcső-záródási rendellenesség kockázatát.

2009. jan. 7. 20:39
A négyes tesztet első része a kombinált.Szóval aki későn kapcsol az már nem a négyes tesztet csináltatja,szerintem akkor már nincs értelme.
27. angyal 79 (válaszként erre: 4. - Mónya)
2009. jan. 7. 20:35
De igen az integrált teszt helyettesíti.Eza négyes teszt, ami két vérvételből áll az egyik a 12 héten, és a 16-18 héten.
26. rinike (válaszként erre: 24. - Bébinyuszi)
2009. jan. 7. 18:03
Jól tudod, hogy nem ugyanaz. Én arra utaltam, ha valaki a második trimeszterben jön rá, hogy tesztet akar csináltatni, akkor már csak a négyes-teszt lehet.
2009. jan. 7. 18:00
Bemásoltam amit találtam róla
2009. jan. 7. 17:59

Kombinált-teszt


A kombinált-teszt a terhesség 11. és 14. hét között bármikor elvégezhető. Egy vérvétel történik a terhességgel összefüggő plazmafehérje (PAPP-A), valamint a szabad béta-hCG szintjének vizsgálatára, továbbá egy genetikai-ultrahangos vizsgálattal a magzat tarkóredő-vastagságának pontos mérésére kerül sor, a terhesség pontos korának a magzat fejtető-far távolsága (CRL) alapján történő megállapítása mellett.

A Kombinált-teszt eredményének kidolgozása csak úgy lehetséges, ha a várandós mindkét vizsgálatnak aláveti magát (vérvételnek és genetikai-ultrahangvizsgálatnak).

Eredmény (lelet) 1-napon belül elkészül.


Négyes (Quartett) teszt


A Négyes-teszt felismeri a Down-kórt, idegcső-záródási rendellenességet és az Edwards-kór (18-as triszómia) előfordulását is.

A vér-teszt olyan vizsgálati módszer, amely az anyai vérből négy marker (jelző) vizsgálatát foglalja magába II. trimeszterében a terhesség 16. és 20 hete között végezhető el a vizsgálat amiben az AFP, ösztriol, béta-hCG és inhibin értékét vesszük figyelembe. A vizsgálat pontos eredményének kidolgozásához szükséges a genetikai-ultrahang elvégzése, amit a rendelőnkben egyidelyüleg el is végzünk.

Eredmény (lelet) 1 héten belül elkészül.

2009. jan. 7. 17:57

Én úgy tudom hogy a négyes teszt, és a kombinált teszt nem ugyanaz!

De ha beírod a google keresőbe ott minden infót megtalálsz róla!

22. novehaki (válaszként erre: 21. - Rinike)
2009. jan. 7. 17:56
szorítok nektek remélem sikerülni fog, minél hamarabb
21. rinike (válaszként erre: 20. - Novehaki)
2009. jan. 7. 17:52
Igen, alig várjuk, hogy leteljen a 3 hónap. És megint fogok csináltatni kombinált-tesztet.
20. novehaki (válaszként erre: 19. - Rinike)
2009. jan. 7. 17:39

nagyon sajnálom ami veltek történt egy kicsit tudom mit érzel mert nekem meg kettő babó ment el igaz hgoy mind a kettő az 5. héten de sajnos én is elvesztettem őket.


de azért még megpróbáljátok a babót mégegyszer?!

19. rinike (válaszként erre: 18. - Novehaki)
2009. jan. 7. 17:34

Ha csak egy vérvétel van: akkor, ha az az első trimeszterben történik, akkor kombinált tesztet tudnak belőle végezni, ha a második trimeszterben, akkor négyes-tesztet.


Az én kincsem is meghalt a pocimban a 17. héten, a kombinált teszt nagyon rossz eredményét december 30-án tudtuk meg, és kicsit így már készültünk a legrosszabbra. Tegnap jöttem ki a kórházból.

2009. jan. 7. 17:23

köszi a választ rinike, akkor nektek mi lett a picurkával?


a négyes teszt akkor most azonos a kombinálttal vagy nem

17. rinike
2009. jan. 7. 17:19
A Down-kór után a második leggyakoribb kromoszóma-rendellenesség. A Down-kór a 21-es kromoszóma hibája, az Edwards-kór a 18-as kromoszómáé, a 13-asé pedig a Patau-kór. Az Edwards-kórról azért hallunk kevesebbet, mert olyan súlyos, hogy általában nem születnek meg az ilyen babák, hanem még magzati korban elhalnak, míg a Down-kóros babáknál jóval jobbak a túlélési esélyek.
2009. jan. 7. 17:17

A kombinált tesztet nekem is megcsinálták 12.? héten. Az a down kórt szűri. Az AFP-t 16?-inkább 19. héten. Azt hiszem ha az alacsony don kórt, ha magas, akkor nyitott gerincet jelenthet...

A négyes tesz mindkettőt szűri+ nagyon megbízható! De csak magán úton lehet kérni meddőségi központokban, és magán nőgyógyászatokon a 12-16 hét között!

A következő terhességemet ezzel fogom kezdeni- megéri mert nem idegeskeded végig az egész terhességet!

2009. jan. 7. 17:16

hát ezért nem akakrok elmenni az afp-re mert nekem meg korán vették le és alacsony lett és utána jött az idegeskedés, magzatvízvételre is el akartak küldeni de aztán szerencsére egy másik doki megnyugtatott,


és immáron két éve hgoy egészséges gyönyörű kislányunk megszületett

14. novehaki (válaszként erre: 10. - Rinike)
2009. jan. 7. 17:13
egy kérdésem lenne mi az az Edwards-kór.
2009. jan. 7. 17:11
köszi a választ (pár év múlva már nem is lesz afp teszt szerencsére) hanem a kombinált lesz helyette, azért kérdezem mert most néztem utána és van pát kórház ahol ingyenes a kombinált (amúgy 28 000ft)
2009. jan. 7. 17:11

Én későn tudtam meg hogy ilyen teszt is létezik.Már nagyon bánom mert az AFP nagyon nem megbízható. Nekem pl nagyon későn vették le (3 hetet el lett számolva a terhességem) és ezért elég magas lett az AFP-m, 3,57. utánna rohanás genetikai uh-ra, és tiszta ideg voltam hogy a babának van valami baja:(

Ha tudtam volna hogy van ilyen négyes teszt, én megcsináltattam volna- megérte volna hogy ne menjünk át ekkora idegeskedésen!

11. rinike
2009. jan. 7. 17:11

Ja, és nekem ingyen volt a kombinált teszt. Bemásolom ide, hol lehet ingyenesen és miért:


"A program jelenleg már fut, az ingyenes Down-kór-szűrés az alábbi intézményekben, központokban érhető el: Székesfehérvár - Család- és Nővédelmi Központ, Cegléd - Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet, Szentes - Városi Kórház, Mohács - Városi Kórház, Marcali - Városi Kórház, Nyíregyháza - Jósa András Megyei Oktató Kórház, Fonyód - Egészségügyi Kht., Mosonmagyaróvár - Városkapu Egészség Centrum. Budapesten a Margit Kórház, a Szent István Kórház, a Szent Imre Kórház, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház, az Állami Egészségügyi Központ és a Szent Rókus Kórház kötött együttműködési megállapodást Magzati Diagnosztikai Központtal. További egészségügyi intézményekkel is folyamatban van az együttműködés kialakítása.


A szűrést a Sejtbank finanszírozza, amiért cserébe az ingyenes szűrővizsgálat eredményén megjelenési felületet kap, vagyis tájékoztatja a kismamákat, hogy az őssejtmegőrzésről hol kaphatnak további információt."

10. rinike
2009. jan. 7. 17:07
Nekem a kombinált teszten szűrték ki az Edwards-kórt. Én nagyon ajánlom, sőt aki megengedheti magának, annak akár az integrált tesztet. A kombinált teszt egy UH vizsgálatból és egy vérvételből áll a 12. héten, az integrált teszt pedig még tartalmaz egy 16. heti vérvételt, és a 12. és 16. heti eredmények összehasonlítását figyelembe véve mond eredményt.
2009. jan. 7. 17:06
Nem a négyes tesztre gondolsz? Az is vérvétel, csak sokkal biztosabb mint az AFP. Csak sajnos a TB nem fizeti. Csak magánba lehet kérni 25-30e ft
2009. jan. 7. 16:54
Én kombinált teszten voltam 12 hetesen és AFP-re is menni kellett. A kombinált teszt a down kórt szűri , az AFP pedig a Down-, az Edwards és a nyitott velőcsőzáródást nézi a vérből.
2009. jan. 7. 16:49
Szia! Én kombinált teszten voltam (12. héten down szűrés + a 16. héten afp), itt: www.hepinet.hu
2009. jan. 7. 16:47

de én nem megyek el az afp-re mert nekünk túl sok gondot okozott, elvilg a kombinált jobb mint az afp.

és ha a kombinált eredménye megvan akkor nem kell afp-re menni.

2009. jan. 7. 16:45
Az a biokémiai szűrés, a kombinált nem? A down szindróma rizikójának valószínűségét kalkulálják belőle...
2009. jan. 7. 16:41
Az rendben van de, az AFP-t nem helyettesíti semmilyen teszt tudtommal.Ezért kérdeztem.
2009. jan. 7. 16:37
mit várandósság alatt csinálnak, anyai vérvétel és picurka viszgálat uh-gal
2009. jan. 7. 16:35
Milyen kombinált tesztere gondolsz?
2009. jan. 7. 16:22
volt már valaki aki ilyet csináltatott?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook