Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Takarítási ötletek - a citrom fórum

Takarítási ötletek - a citrom (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Takarítási ötletek - a citrom

1 2
2011. jún. 6. 08:28
A citrom nekem sem vált be, bár tényleg jobb illata van, mint az ecetnek, de inkább maradok annál. Vízkőoldónak a 20 százalékos ecetet használom, és szebben, jobban tisztít, mint eddig bármi más. Beleértve a durva vízkőoldó folyadékokat is.
2011. febr. 19. 14:24
Nekem a fürdőszobánál nem vált be a citrom. Sem a vízkő, sem a szappan nem jött le tőle :( a mikróba viszont nagyon jó!
44. a14deb9047 (válaszként erre: 42. - 454db8ee37)
2011. jan. 20. 16:09
Igen - ugyanígy lehet a sült krumplira is - pikáns lesz az íze, de szokták az olajos halra is.
43. a14deb9047 (válaszként erre: 41. - Fáradt*)
2011. jan. 20. 16:08
PSzívesen - máskor is! Pedikűrös ajánlotta!
2011. jan. 20. 16:07
Rántott húsra?
2011. jan. 20. 14:32
Mióta elolvastam Zsóka hozzászólását,esténként használom a kezem és sarkam bedörzsölésére a citromot.És lássatok csodát!Nem reszelős a sarkam,és "szép"a kezem.Lehet C vitamin hiányom van?Köszi Zsó!
40. Lilly1
2011. jan. 15. 14:50

Én is találtam hasznos ötleteket a cikkben,köszönöm. Éppen ma találtam a hűtőben egy már nem éppen üde fél citromot, sóba mártottam, és azzal tisztítottam ki a mosogatót. Nagyon szép lett! Cif-fel nem szokott így sikerülni. A tűzhely környékén a csempét pedig szódabikarbónával szoktam lesúrolni, nagyon hatékony, és nem leszek tőle rosszul, mint a durva tisztítószerektől.

Úgyhogy én nem tapasztaltam, hogy a vegyszermentes takarítás lassú, vagy kevésbé eredményes lenne, mint a vegyszeres.

39. kukkuriku (válaszként erre: 38. - Mágika75)
2011. jan. 14. 18:01

:)

Ezt gyorsan és hatékonyan átbeszéltük.

:)

38. Mágika75 (válaszként erre: 36. - Kukkuriku)
2011. jan. 14. 14:13

Megbocsátottam.

Nem is haragudtam, csak első olvasásra bosszantottam fel magam. :-)

Most, hogy bővebben kifejtetted a véleményedet, látszik, hogy ráadásul egyetértünk sok mindenben.

Ami engem illet, a háztartásban általában használt mindennapi tisztító- és tisztálkodószereinket magam készítem ill. hagyományos szereket, praktikákat alkalmazok (nem ÚGY hagyományos, hanem nagyanyáink ránk hagyott hagyományait). Így pontosan tudom, hogy mi kerül közvetlen kapcsolatba a gyerekeimmel.

Persze vannak nem kikerülhető mérgek: a levegőben, a vízben, zöldségben, gyümölcsben. Ezért nem vagyok teljesen elvakult, de amitől lehet, védem a csemetéimet.

Böngészem a címkéket - nemcsak az élelmiszerekét - és lesúlytó, hogy mennyi az emberre közvetlenül veszélyes és káros anyag van a kozmetikumokban (még a kimondottan gyerekek részére gyártott samponban, popsikrémben, stb.), tisztítószerekben.

Ki tudja miért tartja magát az a nézet, hogy "ha ártana, akkor nem árulnák" és a "de akkor levegőt sem vehetünk" és a "de csak egy kicsit használok".

A legtöbben a reklámok után vásárolnak, amit legtöbbször lát a tv-ben azt veszi, nem is tudva, hogy mit is vesz pontosan. Ha nem is főz mindenki szappant magának, de tudatosabbnak kell(ene) lennünk, hogy ne csak a fejlődés legyen fenntartható, hanem az egészségünk is.


Jó egészséget!

37. kukkuriku (válaszként erre: 35. - Lady Blakeney)
2011. jan. 14. 05:29

Kedves Lady Blakeney!

Az ecetről mint olyanról ide másolom neked a fontosabb tudnivalókat:


Az ecetsav, más néven etánsav, egy szerves vegyület, melynek képlete: CH3COOH. Könnyen felismerhető arról, hogy ez adja az ecet savanyú ízét és átható szagát.

A tiszta, vízmentes ecetsav (a jégecet) színtelen folyadék, amely vizet köt meg a környezetéből (higroszkópos), 16,7 °C alatt megfagy és színtelen kristályt képez. Az ecetsav korrozív és gőzei ingerlik a szemet, az orr- és a toroknyálkahártyát, a tüdőt annak ellenére, hogy vizes oldatban kevésbé disszociál, mivel gyenge sav.

Az ecetsav az egyik legegyszerűbb karbonsav

Fontos kémiai reagens és ipari nyersanyag.


Főként a polietilén-tereftalát (szénsavas italok palackjai), cellulóz-acetát (fényképészeti film), polivinil-acetát (ragasztó) valamint mesterséges szálasanyagok (acetátszál) gyártásában, a textiliparban mint kikészítési segédanyagot (pl. pH-beállításra) használják.


A háztartásban főként vízkőoldónak használják, (valamint főzésre a híg ecetet).


Az élelmiszeriparban az ecetsavat E260-nal jelölik és savanyúság szabályozására használják.


A világ ecetsavigénye mintegy 6,5 millió tonna/év (Mt/a), ebből kb. 1,5 Mt/a újrahasznosításból származik. A többit a kőolajipar állítja elő, illetve biológiai forrásokból nyerik.

forrás:wikipédia


Tehát, amit te használsz, az nem más, mit egy vegyszer vízzel hígított elegye, csak éppen a hatékonysága töredéke annak, mint amit egy megfelelően kiválasztott és jól használt, nem kiskereskedelmi forgalomban kapható készítménnyel el tudnál érni.

Ráadásul azzal, hogy a mikródat 5 percig járatod, hogy fellazítsd a szennyeződsét a belső felületéről, komolyabb környezeti kárt okozol, mint ha egy megfelelő vegyszert használnál.

Azt az energiát ugyanis elő kell állítani és annak az előállítási költsége környezetvédelmi szempontból magasabb, mint amit egyébként egy megfelelő szer használatával okozol.

Nekem meg ez a véleményem.

36. kukkuriku (válaszként erre: 32. - Mágika75)
2011. jan. 14. 05:00

Bocsáss meg Mágika, nem akartalak sem felbosszantani, sem sértegetni.

Ha esetleg így jött le, akkor a nyilvánosság előtt megkövetlek Téged!

Nagyon sokban egyetértünk azt hiszem.

Én a hozzászólásommal csak a mértékekre akartam felhívni a cikk olvasóinak figyelmét.

És valóban igazad van, kár lenne nagyanyáink tudását elfeledni, hisz vannak olyan termékek, termékcsaládok amik ezen tudás alapján készülnek és ráadásul csak minimális mennyiséget kell belőlük használni. De pont ezért nem lehet elfogadott termék a mostani kiskereskedelmi forgalomban, mert a kereskedelemben elvárt forgási sebességnek nem felelnek meg.

Mondok egy jellemző példát:

Miért lenne jó bármelyik kereskedelmi egységnek, ha csak 2 havonta mennél be hozzájuk egy bizonyos (nevét nem írom le, mert kizárnak!) kézkímélő mosogatószerért, ami védi a bőrödet, jól zsíroldó képességű, ráadásul az edényeidnek gyors és foltmentes száradást biztosít és még a lefolyórendszered sem fog eldugulni tőle, mintha hetente, vagy kéthetente bemész hozzájuk egy agyonreklámozott, kellemes illatú, nagy habot verő csodaszert megvásárolni?

Persze, hogy nem éri meg egyiknek sem ilyen termékkel foglalkozni.


Ilyen szer márpedig van, de csak az interneten keresztül lehet hozzájutni.

Nekem - igaz majdnem két hónap alatt - a lányom kezét tette rendbe egy ilyen, egyébként ipari tisztítószernek minősülő, kézkímélő mosogatószer.

Szinte foszlányokban jött le a kezéről a bőr, és már semmilyen kenőcs és orvosság nem használt.

Azóta nincs ilyen problémája, ép és egészséges a kezén a bőr.

Ehhez nem kellett más, mint az amire hivetkoztál, azaz öreganyáink tudása, tapasztalata, ami a kor vegyipari fejlesztéseinek értelmes és arányos ötvözésével létrehozott tisztítószert

eredményezett.

És valóban, ebben a szerben van citromolaj, sőt ecetszármazék is.

Tehát itt egy ismételt példa a fenntartható fejlődés biztosítására a megfelelő kompromisszum készség esetében.

35. Lady Blakeney (válaszként erre: 31. - Kukkuriku)
2011. jan. 13. 17:57

Hát én ezzel a hozzászólással nem értek egyet.

Én soha nem hittem magamról, hogy "nagy környezetvédő" vagyok, ahogy írod. Azt viszont tudom, hogy ha ecettel és szódabikarbónával takarítok, akkor mégiscsak kevesebb vegyszer kerül a természetbe, mintha megvenném a bolti agyon reklámozott dolgokat, amelyeket nem akarok itt név szerint megnevezni. Ha minden háztartás mellőzné ezeket, akkor pedig sokkal kevesebb káros anyag kerülne a földbe.

Citrommal biztosan nem fogok takarítani, mert abból tényleg sok kell, és drága is. Az ecet viszont olcsó, és van nagy kiszerelésben is.


"a vegyszermentes takarítás lassú, időrabló, embert próbáló feladat"


Ez sem igaz. Én ugyan annyi idő alatt mosok fel ecetes vízzel, mint amikor még vegyszert öntöttem a vödör vízbe, meg a fürdőszoba takarítása sem vesz el több időt mióta ecetet használok, mint előtte. A mikró kitakarítása meg még gyorsabb is az ecettel. Eddig szivaccsal súroltam a belsejét, ami tényleg időigényes és embert próbáló, az ecetes víz gőze viszont 5 perc bekapcsolás alatt csodásan feloldja a szennyeződéseket, utána csak ki kell törölni.

34. a14deb9047 (válaszként erre: 29. - Fáradt*)
2011. jan. 13. 13:41
A fodrász is: leszűrt citromlével kente be a hajat, így csavarta be és szárította meg. Utána csak lazán formára fésülni. Nem szerettem a lakkot.
33. Babi11 (válaszként erre: 30. - Lady Blakeney)
2011. jan. 13. 13:22
Egyetértek én is használom
2011. jan. 13. 12:51

Elsőre roppant módon felbosszantott a hozzászólásod. Mert miért lennék én ostoba, tudatlan, mert más utakat járok, mint amit a reklámok okádnak felénk. (Vegyél Floraseptet, Domestost, Cillitet, Vanisht, mert csak akkor lesz tiszta a lakásod és a ruhád!) Aztán újra elolvastam. Talán neked van kevés, vagy nem megfelelő információd...


"Induljunk ki abból, hogy a vegyszermentes takarítás lassú, időrabló, embert próbáló feladat..." És ami gyorsan, pillanatok alatt marja le (pezsegteti fel) a vízkövet, a kifröcsögött zsírt, stb, az meg biztos jót tesz az egészségünknek, a vizeinknek, a halainknak, a földjeinknek és a terményeinknek.

"... a felgyorsult, globalizált világunkban hihetetlen gyorsasággal terjedő fertőző betegségek miatt akár még veszélyes is lehet." A lakásunkban - általában - nem tenyésztünk vírusokat, baktériumokat, gombákat. Ha előfordulnak is ilyen tenyészetek (WC-ben, fürdőszobában, mosogatószivacsban, tornacipőben, stb), azok többsége nem halálos.

Fölösleges ipari tisztítószerekkel sterilizálni, csírátlanítani miattuk a lakásunkat. Mert az immunrendszerünk "feleslegesnek fogja érezni magát", cserben hagy és egy egyszerű kis nátha is végzetes lehet.

Az "Ökotest gut" felirat nem garancia arra, hogy a termékben nincs rákkeltő vagy a reprodukciós szerveinkre veszélyes (azaz meddőséget okozó) anyag vagy csak egyszerűen nem irritatív - és néz ki tőle úgy a 1,5 éves kisfiam ekcémás bőre, minta leforráztam volna. Az ecet, a szódabikarbóna viszont nem káros ez emberi szervezetre. A citromról nem is beszélve.

Kár lenne elfelejtenünk nagyanyáink tudását és mindent a vegyiparra bízni. Lehet, hogy nem a citrom a megoldás. De biztos, hogy nem az ipari tisztítószerek teszik jobbá az életünket és a gyermekeink életét.

2011. jan. 13. 00:21

A vegyszermentes takarítás az egyenlő a parasztvakítással.

Lehet, hogy közvetlenül nem használtok vegyszert, mosó és mosogatószert és ezért azt hiszitek, nagy környezetvédők vagytok, de ez sajna nem igaz.

Igaz, nem is tudtok róla, mert eleve egy hibás koncepcióból indultok ki.

Ugyanis nem lehet csak és kimondottan egy területre szűkíteni ezt a kérdést.

Nézzük ezt a cikket.

Nem vitatva, hogy a citromnak, mint a citrusféléknek általában, nagyon sok jó tulajdonsága van. Többek között természetes fertőtlenítőszer, hihetetlenül gazdag nyomelemekben, vitaminokban, nagyon jó oxidáns, elfogadott ételízesítő. Ezek alapján mint gyümölcs gasztronómiailag nélkülözhetetlen.

De hogy a takarítási feladatainkat ezzel kellene megoldani az egy kicsit álságos.

Induljunk ki abból, hogy a vegyszermentes takarítás lassú, időrabló, embert próbáló feladat, ami ráadásul - pont a felgyorsult, globalizált világunkban hihetetlen gyorsasággal terjedő fertőző betegségek miatt akár még veszélyes is lehet.

Véleményem szerint nem a vegyszermentesség a megoldás, hanem az értelmes és egészséges kompromisszum, a megfelelő minőségű és hatékonyságú, környezetvédelmi szempontból gyorsan lebomló és a környezetet nem károsító készítmények használatával.

Ha belegondoltok, mennyi citrommal tudnátok a saját háztartásotokban rendet és tisztaságot tartani, illetve az mennyi időbe és energiába kerülne, akkor bizony elszörnyednétek.

Ugyanis ha a takarítás, tisztítás, fertőtlenítés folyamát nézzük, akkor a megfelelő minőségű és hatékonyságú vegyszer alkalmazásával kevesebb kárt okozol a környezetedben, mint az ugynevezett vegyszermentes megoldásokkal.

Megfelelő hatékonyságú vegyszereket viszont a hagyományos kiskereskedelmi forgalomban nem fogod tudni beszerezni, mert az ellenkezik a forgalmazók gazdasági érdekeivel. Ott tehát csak lebutított, kis hatékonyságú, olcsónak titulált és összességében valóban komoly környezetvédelmi károkat okozó termékekhez lehet csak hozzájutni.

Viszont ez a cikk is azt mutatja, hogy egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amik segítségével ezt a terhelést csökkenteni lehet. Érdemes tehát arra bíztatni minden olvasót aki ezt és a hasonló cikket, cikkeket elolvassa, hogy használja az internet által nyújtott informális lehetőségeket és keressen, találjon rá a megfelelő kompromisszumos megoldásra, amivel gyorsabban, könnyebben és hatékonyabban, de a környezetet a lehető legkevésbé terhelve tudja megoldani napi feladatait.

2011. jan. 12. 12:52

Citrommal még ne próbáltam a takarítást, de már egy ideje én is áttértem a vegyszermentes takarításra. Ecetet és szódabikarbónát használok.

Az ecetes víz nálam tökéletesen leoldotta 5 perc működés után a mikróról az összes szennyeződést, csak ki kellett törölnöm utána. Használom az ecetet felmosáshoz, fürdőszoba és wc tisztításhoz, valamint a mosógépbe.

29. Fáradt* (válaszként erre: 9. - Annah18)
2011. jan. 12. 06:26

Nem hinném!Sokszor alkalmaztam ezt a módszert,mert szeretem a citromot,és szerencsére még épek a fogaim.Bár a hajam is ilyen lenne!

Egyébként régen,a haj szárítására,(hogy ne legyen zsíros)keményítésére is használtunk citromlét.

2011. jan. 12. 00:24

Csak arról ne feledkezzünk meg, hogy a héja a citromnak 3 fajta gombaölő anyagot tartalmaz.

El kell olvasni a cimkét a csomagolásán!

Ugyanis gombaölős folyadékba úsztatják, hogy tartós legyen.

Csak a biocitrom héja használható étkezésre(jó magas az ára) és nagyon kevés helyen kapható.

A narancs héja is ilyen.

Én nem tenném a mikrómba. A szódabikarbóna és az ecet sokkal jobb tisztításra.

27. Molyka
2011. jan. 12. 00:10
Köszi a cikket, jó ötletek!
26. Csigusz 79 (válaszként erre: 24. - Survivor3)
2011. jan. 11. 22:52
:DD
2011. jan. 11. 22:44
hihi
2011. jan. 11. 22:43
Én a gintonic-ba szoktam tenni egy citromkarikát.
2011. jan. 11. 22:41
Jó a cikk, én majd írok egyet a vodkáról :) én azt használok takarításhoz meg mosáshoz is :)) és tényleg hasznos ha valaki nem ismerné!
22. Skuliné (válaszként erre: 18. - Szamóca41)
2011. jan. 11. 22:18
Az én mikroban sem áll vastagon a zsír meg kajamaradék éppen hogy csak koszos volt . Nem évente takarítom hanem minden héten. 1hét alatt meg nem áll rajta vastagon a zsír meg a kajamaradék és mégsem müködött a citromos dolog.
2011. jan. 11. 21:52

Jó kis írás!

1,5-2 éve már semmilyen vegyszert nem használok a háztartásban; mosóport, öblítőt sem. Inkább citromot, citromsavat, ecetet, bóraxot, szódabikarbónát, mosódióhéjat.

Mivel ezek a természetes megoldások is hatásosak, ezért a fő szempont, hogy nem terhelik a környezetet és nem mérgezik a gyerekeimet (meg persze minket) sem.


Natura-túra naplómban több természetes, vegyszermentes ötlet is van.

2011. jan. 11. 21:42
Takarításhoz, az ecet is megteszi.
19. szamóca41 (válaszként erre: 5. - 91c956613e)
2011. jan. 11. 20:59
A kész húsra csöpögtetem,mint a halra.
2011. jan. 11. 20:58

Nekem a mikróban teljesen jól működött.De én nem szeleteltem fel.....kifacsartam 1/2 citrom levét,felforraltam,hagytam benne állni pár percig és sokkal könnyebb volt utána kitörölni.

(Hozzá kell tennem,hogy nem áll vastagon soha a zsír,kajamaradék stb.lehet,hogy ezért működött)

2011. jan. 11. 20:39
Már bocsi de ez egy nagy kamu. Én próbáltam a mikros dolgot a férjem unszolására mert ezt ö hallota a rádióban. Tálba vizet tetünk meg egy egész felkarikázot citromot 5percnél tovább forraltuk legmagasabb hőfokon a vízet. De semi hatása nem volt. Ugyan ugy megkellet surolnom a mikrot mint ahogy szoktam.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook