Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mitől függ, hogy valami gyümölcs vagy zöldség? fórum

Mitől függ, hogy valami gyümölcs vagy zöldség? (tudásbázis kérdés)

1 2
40. 5e1b581a2e (válaszként erre: 39. - 07c4794583)
2011. aug. 7. 13:50
A dinnye az,ami nem gyümölcs...
2011. aug. 7. 13:11

A sütőtök nevében kikérem magamnak, hogy gyümölcs lennék :D


üdv

butternut

a sütőtök-fanatik :)

38. 5e1b581a2e (válaszként erre: 37. - Sort)
2011. aug. 7. 10:28

Ne má...Ezt hol írtam?:)

Jajj.Mit írtam,szentisten...Szerintem nem sok információ olvasható ki belőle...Vagy igen?:-/

37. Sort
2011. aug. 7. 00:51
De ezt irtad, a cefresedesre valo hajlmossag nelkul. :-)
36. 5e1b581a2e (válaszként erre: 34. - 5e1b581a2e)
2011. aug. 6. 16:23

:) Számomra a dinnye volt sokkoló információ.:DDD


De végülis ha belegondolsz: tényleg odaillik a tökök közé...Hiszen ha nem elég édes azt mondjuk rá:elég tökízű...


Amúgy szerintem én is ugyanezt írtam,mint te.Vagy nem?(nem tudom - tényleg)

35. Sort
2011. aug. 6. 12:13

En ugy tanultam; a gyumolcs evelo noveny termese, mely kisebb-nagyobb mennyisegben fruktozt tartalmaz es cefresedesre hajlamos.


Minden mas zoldseg.


De a hetkoznapi eletben ettol szamos elteres van; pl. a rebarbaranak a szarat fogyasztjuk, megis a legtobb ember gyumolcsnek tekinti. A perui cseresnyet (Physalis) meg nyilvan mindenki gyumolcsnek veli, pedig a paradicsom kozeli rokona es egynyari, tehat a definicio szerint zoldseg.


Ugyanigy kulonbseg van csonthejasok es olajos magvak kozott, itt is az egynyari illetve evelo voltuk dont. A csonthejasok evelo novenyek termesei(dio, mogyoro, mandula), mig az olajos magvak rendszerint egynyari novenyek termesei (repce, napraforgo).

2011. aug. 5. 19:03
:D
33. 5e1b581a2e (válaszként erre: 29. - Faber_castell)
2011. aug. 5. 19:03

Kabakos zöldség.:)


Ez a lényeg:

gyümölcs:többéves növény termése/áltermése/olajos magva

A többi zöldség.:)

32. 5e1b581a2e (válaszként erre: 18. - 031d5c7fc0)
2011. aug. 5. 18:59
Száraz termésű (héjas) gyümölcs :)
2007. dec. 4. 21:59
Bocsi... cukortaRtalom!Javítás...
2007. dec. 4. 21:57
A cukortatalom a lényeg... A dinnye,amíg savanyúságnak "használod",mert pici(de cuki ez a szó),akkor zöldség,mikor már beérett,akkor "gyümi".:) A gyümi savasít,a zöldség lugosít,úgyhogy tessék zöldséget enni,gyümi helyett is.;) Persze vannak semleges kategoriák,ilyen például az uborka... De alapvetőleg a cukortaltalom a lényeg.
2007. dec. 4. 18:02
Mi a helyzet a dinnyével? (zöldség?)
2007. nov. 28. 20:42
Érdekes téma, tetszik ez a kérdés. Talán a zöldséget sósan készitjük el, a gyümölcsöt édesen fogyasztjuk.
2007. nov. 27. 19:32
Nekem egy növénytannal foglalkozó emberke úgy magyarázta anno, hogy aminek a termését eszed (pl paradicsom, eper stb) az gyümölcs, aminek a szárát, levelét vagy gyökerét (káposzta, répa stb)eszed, az zöldség. A kertészeti főiskolán egyébként az egyéves növény - zöldségtermesztés, évélő növény - gyümölcstermesztés keretein belül tanítják. Tehát a paradicsomot zöldségtermesztés, az epret gyümölcstermesztés keretein belül tanítják.
2007. okt. 30. 20:11
Gondolom attól, hogy édes-e vagy kesernyésebb az íze.
2007. okt. 29. 18:25
Talán a zöldségre jellemző, hogy megfőzzük, és nem sok cukortartalma van.
24. 'szti (válaszként erre: 23. - Free)
2007. okt. 28. 08:44
a gomba, az egy ufó :-)))
23. Free
2007. okt. 28. 08:40
No és a gomba?? Se nem növény (nincs zöld része), se nem állat (nem helyváltoztató)... a leggyanúsabb dolog a világon :DDDD
2007. okt. 12. 21:11
A kultúrától is függ, mert például a paradicsomot sok helyen gyümölcsnek minõsítik, de én 100%-osan zöldségként gondolok rá.
21. Pirosalma (válaszként erre: 20. - 031d5c7fc0)
2007. júl. 27. 23:10
De ettől még lehet gyümölcs vagy zöldség szerintem...A kettő (csonthéjas - gyümölcs, zöldség) nem egy kategória. Szerintem...
20. 031d5c7fc0 (válaszként erre: 19. - Pirosalma)
2007. júl. 27. 11:57

Szia!


Szóval egyik sem, köszi!

19. Pirosalma (válaszként erre: 18. - 031d5c7fc0)
2007. júl. 26. 22:11

Szia!

Biológiailag azt hiszem, csonthéjasok.

A táplálkozástudományban "olajos magvak"-ként szerepelnek.

2007. júl. 26. 21:59

Bocs, de nem tudnám végigolvasni újra, nemrég megtettem. Ha írtatok róla, felejtős.:

Szóval mi a dió, mogyoró stb.?

17. Loni
2007. jún. 1. 16:52

Az is "vicces", hogy pl az avokádót gyümölcsként emlegetjük. Pedig az íze és a felhasználása inkább zöldségfélre utal. Biológiailag nem tudom, hogy mi is az avokádó...

De nekem ugyanilyen kavar a sütőtök is. Az nálam gyümölcs. De mégis zöldség.

16. velheim (válaszként erre: 15. - 'szti)
2007. jún. 1. 13:08

mint a szőlő? :))

termesztési szempontból a dinnye is zöldségnövény, mert palántázzuk, egynyári növény (télen elfagy), mint a paradicsom :)

15. 'szti (válaszként erre: 14. - Velheim)
2007. jún. 1. 12:35
ezért bogyós gyümölcs? ;-)
2007. jún. 1. 12:16
Paradicsomnak nem a gyümölcsét, a bogyóját fogyasztjuk :)
13. 'szti (válaszként erre: 12. - Algea)
2007. jún. 1. 10:48

igen, ez egy kicsit macerás téma :-)

mert a paradicsom zöldségnövény, de a termése az gyümölcs ;-)

12. algea
2007. jún. 1. 10:35
Akkor mégsem volt olyan egyértelmű a kérdés....:) 'SZTI: KÖSZI A KIMERÍTŐ VÁLASZT! akkor ha jól értem, ránézésre egy laikus igazából nem tudja eldönteni, hogy mi micsoda, legfeljebb tippel, vagy utánanéz szakkönyvben.
11. 'szti
2007. jún. 1. 10:23

"Azt, hogy mit nevezünk zöldségnek, és mit gyümölcsnek, a valós botanikai hovatartozáson kívül a kulturális közeg is befolyásolja. Mert míg például egy zöldségesnél garantáltan a zöldségek között érdemes keresnünk a paradicsomot, az a diák, aki növénytanvizsgán zöldségnek nevezi azt, nem számíthat túl jó jegyre.


Definíció szerint gyümölcsnek nevezik a növény érett, az esetek többségében lédús, húsos magházát vagy magházait.


Botanikailag zöldségnek hívják a növény ehető részeit, így gyökerét (pl. répa), gumóját (burgonya), szárát (zeller), levelét (saláta) vagy bimbóját (kelbimbó).


A legtöbb gyümölcs tartalmaz fruktózt, azaz gyümölcscukrot, ami az édes ízért felelős. A közvélemény általában az édes növényrészeket tartja gyümölcsnek, a nem édeseket pedig zöldségnek. Ez általában stimmel is, de akad jó néhány kivétel.


A paradicsom, uborka, cukkíni, avokádó, a paprikafélék, hüvelyesek és tökfélék a fent leírt definíciók alapján botanikailag gyümölcsnek tekintendők, hiszen ezek mindegyike érett magház.


Szigorúan alkalmazva a fenti szabályt, az eper és az ananász nem gyümölcs, viszont nem is zöldség, mivel mindkét termés több virágrészből tevődik össze. Valójában az eper külső felszínén elhelyezkedő magok tekinthetők gyümölcsnek.


A valódi mogyorófélék, így a mogyoró, makk és gesztenye meghatározás szerint száraz, egymagvú, általában olajos gyümölcsök. Tehát gyümölcsök. Ugyanez igaz a földimogyoróra, más néven amerikai mogyoróra is, ez a termés viszont a hüvelyesek közé tartozik, melyekről szintén az előbb derült ki, hogy gyümölcsök." National Geografic


attól, hogy a burgonyafélék családjába tartozik még dísznövény is lehet

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook