Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2008. ápr. 7. 11:57

3.500.000.-ft a hitel 10 év futamídő. 2x 12.000.-ft a fundi. Tehát befizetek 2.232.000.-ft tőkét, erre jön rá a támogatás ami legjobb esetbe 696.000.-Ft, de ebbe sem vagyok biztos, mert mintha le lenne maximálva évi 70.000.-Ftra.

Akkor!! Hogy követi ez az 50%os inflációt???? Sehogy! És azt igérték, 8 év alatt kipörög a hitel! De ez igy infláció nélkül is csak 3 Misi! Most nem azért, de ha sima hitelem van, ugyanígy tartok a 8 év végén!!!!! És nincs számlanyítási költség, számlavezetési költség stb. Semmivel nem járok jobban! Vagy szerinted mivel??? Mert igy számosítva semmivel!

2008. ápr. 7. 11:44
Persze ha nagyon durva az infláció, lehet, hogy nem jársz jobban vele, de ha olyan, mint az elmúlt 8 év, mindenképpen jobban jársz.
387. LTP ÁKOS (válaszként erre: 386. - 831ad879a7)
2008. ápr. 7. 11:42

Szia!


Tegyük fel, 50%-kal több lesz a CHF árfolyam betörlesztéskor, mint mikor felvetted a kölcsönt. Kb ennyi a 8 éves Fundi hozama, tehát a hozamát elviszi az infláció. Ha ezt a tőkerészt hónapról hónapra a hiteledbe tennéd, akkor hónapról hónapra kellene többet fizetned a tőkerészre is.

386. 831ad879a7 (válaszként erre: 385. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 7. 11:31

Szia!

Hát éppen ez a bajom, hogy csak a kamat részt érinti az árfolyam ingadozás! A tőkét meg ugy rakom, mintha 8 évig minden állna. Pedig nem áll, és igy a végelszámolásnál lehet hatalmas külömbség nem?

2008. ápr. 7. 11:27

Szia! A 15% THM forintos hitelnél van, nézd meg! Svájci frankos 10 alatt van mind. A hiteled kamata nem drágább, mint a sima annuitásos hiteleknél, ugyanannyi. A THM meghatározásánál sokszor az első kamatperiódusra számolnak, ami nem egy összehasonlítható dolog, melyik hitel olcsóbb, nincs benne az, hogy betörlesztéskor csökken a törlesztőrészleted. Ha kicsivel többet teszel Fundiba, mint annuitásos hitelnél, így többet fizetsz havonta,és a kezdeti költségeknek is benne kell lennie, pl. Fundi számlanyitási díj, ezért lesz több a THM, de összességében jobban jársz, mert ezt a tőkében gyűjtöd.


Szerintem jobban jársz a mostani kombi hitellel. Az elmúlt 8 évben kb 20% ingadozása volt a CHF/HUF árfolyamnak, de átlagban stabil. Ha sima annuitásos hiteled lenne, és teljesen leinflálódik a forint, ugyanúgy sokkal többet fizetnél. Kombi hitelnél a tőkerész fizetésed fix a fundiba, csak a kamatrész ingadozik. Az elmúlt 1-2 hónapban CHF kamatot is emeltek, és az árfolyam is nőtt, ezért több a törlesztés, de nálad csak a kamat részre, a tőkerészt ez nem érinti.


Nem tudom, mi lesz 6 év múlva, de szerintem jobban jártál a kombi hitellel. Kilépni nem igazán tudsz úgy, hogy megérje, sokat buksz egy hitelkiváltáson.

2008. ápr. 7. 10:17

Szia Ákos!

Fundamentával kombinált hitelünk van, és mostanság nekiálltam azon agyalmi, hogy mi lesz ebből 6 év múlva, 2 éve fizetjük. A hitelünk svájci frank alapú, de a tőke a fundamentába megy, az ugye meg forintba gyűlik! Az a nagy kérdésem, mi lesz ha teljesen leinflálódik a forint? Gyüjtöttem egy nagy semnmit??

A másik a sima hiteleknek kb 6-8% THMesek, néztem az Unicredit honlapján a Fundival kombinált hitel 15% THMes. Én még nagyon ott tartok, hogy nem kellett volna. De ha most 2 év után kilépek, mi történik?

2008. ápr. 7. 10:02
Mindig 3 hónap a kiutalási időszak, ezt kormányrendelet írja elő, és a megtakarítási időszak része. Ebből van a morgások 99%-a:) Ez a 3 hónap arról szól, hogy az első 2 hónapban kell rendelkezni arról, mit szeretnétek a pénzetekkel: kivenni a megtakarítást álltámmal vagy anélkül, lakáskölcsönt kérni hozzá, vagy meghosszabbítani. Ha két hónapon belül visszamegy a válaszlevél, 1 hónap a feldolgozási idő. Ha nem küldesz vissza semmit, nem zárják le, és újból indul a 3 hónap, ha kéred a pénzt.
2008. ápr. 7. 08:36
Nekünk két éve járt le a 8 éves szerződésünk. Nagyon hasznos volt, kicseréltük belőle a tetőt, és a nyílászárókat. Az igaz, hogy 3 hónapot kellett várni a pénzre, de mivel én télen kötöttem ez nem okozott problémát, sőt tovább benthagytuk, hiszen a tetőcserére csak nyáron került sor.
381. Zsikee
2008. ápr. 5. 20:44
Tudnál nekem javasolni üzletkötőt Fejér megyében akinél tudnék ilyet kötni?
2008. ápr. 3. 17:18
Sziasztok! Ha valakinek van kérdése Fundival kapcsolatban, örömmel segítek!
379. LTP ÁKOS (válaszként erre: 377. - Anna128)
2008. ápr. 3. 14:59
Nagyon szívesen!
378. LTP ÁKOS (válaszként erre: 376. - Bali31)
2008. ápr. 3. 14:59
Szia! Hűha! Érdemes volna átnézni azokat a szerződéseket, mert 1 ember 1 időben duplán nem kaphat állami támogatást. Ha a te saját szerződéseden van kedvezményezett, akkor a kedvezményezett az állami támogatásra jogosult, az ő nevére lehet felhasználni a lakástakarékot. Ha nincs kedvezményezett a te szerződéseden, akkor vagy erre jár, vagy arra, amelyik a szüleidé, és te vagy a kedvezményezett rajta. Szerintem hívd fel a központot, mert ha az egyikre nem kapsz álltámot, az nem egy előnyös dolog. Ilyenkor azt tudod csinálni, hogy megjelölsz vki közvetlen hozzátartozót, aki szintén tulajdonos lesz az építendő lakásban, vagy vkit, akinek van lakása és fel tudja használni, vagy a szüleid szerződéséről kell a kedvezményezettet (téged) törölni, de ekkor a szüleid tudják felhasználni saját lakáscélra.
377. anna128 (válaszként erre: 375. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 3. 00:20
nagyon köszi a segítséget!örök hálám üldözni fog!:)
376. bali31
2008. ápr. 2. 20:30
Szia! van saját szerződésem és van egy a szüleimnek ahol én vagyok a kedvezményezett,ház építésnél saját részre mindkettöt feltudom használni egyszerre?
375. LTP ÁKOS (válaszként erre: 373. - Anna128)
2008. ápr. 2. 13:09
a másik fundit be lehet kombizni a bankhitelbe, ekkor a banknak csak a kamatot kell fizetni, a tőkerész a Fundiban gyűlik tovább és lejáratkor a banké lesz. De külön mellette futtatva is működik, elő lehet törleszteni vele, vagy vmi felújításra fordítani. Érdemes előszűrést csinűltatni a banknál hitelképességre vonatkozóan. Ha a kezdeti banki 2-300 ezer költségre sincs meg a pénzetek, ajánlom az Erste csak kamat konstrukcióját magas finanszírozásban Fundival kombizva, vagy anélkül. Ha Bp-en lennétek, szívesen segítenék személyesen is. A Fundis hitelt és a bankhitelt is el tudják intézni as Fundamenta személyi bankárok az otthonodba is, neked kényelmesebben.
374. LTP ÁKOS (válaszként erre: 373. - Anna128)
2008. ápr. 2. 13:00
FHB kerbank vagy inkább Erstét ajánlom. Lényeges felmerülő kérdés, hogy az eladó általában 5-20% foglalót kér, ezt elő kell varázsolni, ha megvan az ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződés, és rajta van már a földhivatali érkeztetés, ill széljegyben már szerepeltek a tulajdoni lapon, ekkor lehet indítani mindkét hiteligénylést.
373. anna128 (válaszként erre: 372. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 2. 12:39
köszi a segítséget!önerőnk =0, de azt teszem amit irtál,csak nem tudom melyik banktól kéne hitelt felvenni!kettőnk nettója 200000ft!és a kérót mostmár 6.6ért árulja,tehát gyorsan kellene lépnem!esetleg bank tipp??előre is köszi!
372. LTP ÁKOS (válaszként erre: 367. - Anna128)
2008. ápr. 2. 11:49

Szia! Van lehetőség áthidaló kölcsön felvételére, az azt jelenti, hogy kb másfél hónapon belül hozzájutsz a teljes szerződéses összeghez. A normál kiutalási időpontig továbbra is fizeted a megtakarítást, melyre kapod az álltámot, mellette a szerződés szerinti kiutalási időpontig piaci kamatot (jelenleg 9%) az előre felvett pénzért, kiutalási időpont után pedig a szerződésednek megfelelő 3,9%-os vagy 6%-os kamat fog élni.


Fontos, hogy vásárlásnál a megvásárolandó ingatlan 70%-át adja csak a Fundamenta, tehát 6,9 milliós lakásnál 4,83 milliót max, tehát kell, hogy rendelkezz 2 millió önerővel.


A 4.6 milliós szerződés 8 éves, erre nincs áthidaló kölcsön (elég drága lenne, mert sokáig kell a magas kamatot fizetni, nem éri meg, ezért nincsen), de lehet csökkenteni 4 évesre, így a kettővel kb 4.7 milliót tudtok felvenni.


Ha nincs meg ez a kb 2 millió önrészetek, a javaslatom az, hogy az egyik szerződésre 1,5 millió áthidaló kölcsönt vegyetek fel, ez még jelzálogbejegyzés nélküli kategória, a többit bankhitelből. Erre akkor van esélyetek a bank szempontjából, ha mindkettőtöknek nagyon jó a netto igazolt fizuja, csak ekkor ad a bank HB100%-ot (piaci ár 80%). Fundi és bankhitel átfutási ideje is kb másfél hónap.

371. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 370. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 2. 10:15

Tudom. Nem is arról beszéltem, hanem a bankban tartott pénzről.


De ettől függetlenül a lakástakaréknál már vannak jóval korszerűbb konstrukciók.

370. LTP ÁKOS (válaszként erre: 368. - 3e0ba54fb8)
2008. ápr. 2. 09:21
Fundamenta lakástakarékra nem vonatkozik a kamatadó.
369. LTP ÁKOS (válaszként erre: 366. - Cramp)
2008. ápr. 2. 09:08
Elég lényeges dolognak tartom, hogy hasonló hozamot úgy ér el az ember, hogy egyből betesz pl 2 millió Ft-ot, vagy hónapról hónapra gyűjti össze 0-ról. Nyilván, akinek több millája van, találhat magasabb ígért hozamú befektetést is kockázatosabb hozamra. Szerintem nem érdemes összehasonlítani egy banki kamatot a Fundival, másról szól. A Fundival havi 20.000 megtakarításhoz havi 6000 áll.tám jár + betétkamat, amit lakáscélra lehet felhasználni, és kedvező lakáskölcsönt is igényelhet hozzá. Mi van, ha 380 lesz az euro? Mi van ha nem? Aki nagy inflációra fogad, vegyen eurot és tartsa párnában, aki Ft alapú fix számítható hozamot szeretne és lakáscélra gyűjt, szerintem legjobb a Fundamenta. Annál biztosan jobb, mint ha nem is tesz félre semmit az ember. Egyébként az elmúlt 8 évben nem nőtt sem az euro, sem a CHF árfolyam, előbbinek kb 20% ingadozása, utóbbinak kb 10% ingadozása volt. Én nagyon jó dolognak tartom a lakástakarékpénztási szerződéseket, ha célja van vele az embernek, rengeteg embernek segített lakáscéljai megvalósításában.
368. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 366. - Cramp)
2008. ápr. 2. 00:33

Maximálisan igazad van. Meg aztán arról se beszéljünk, hogy aki jót akar magának, nem tartja bankban a pénzét.


Még a legjobb ajánlat esetén is meghaladja az infláció a kamatok mértékét. És akkor még nem beszéltünk kamatadóról...............

367. anna128
2008. ápr. 2. 00:13

LTP ÁKOS-tól kérdezném!

lécci adj tanácsot!!van 2fundi szerződésünk a párommal!az enyém szerz.összege:4.6M,az övé:2.41M!ő 07/aug.ban kezdte,én 05/ápr.ban!most találtunk egy panelt 6.9M-ért!mikor és hogyan tudom megszerezni rá a pénzt?vagy mondjak inkább le róla?:(bármilyen megoldás érdekel!/törvényes kereteken belül:)!/előre is köszi!

366. Cramp
2008. márc. 29. 23:47
Arrol nem is beszélve, hogy a 8 évesnek a hozama valami 6-7 %-ék körül van amit sima egyszerü banki lekötésben is elérünk ráadásul nem 8 évre vagyunk elzárva a pénzünktől.a kedvezményes hitelről meg annyit ,hoyg forint alapú. felveszi az ember mert rövid távon tényleg jó, de gondolkodjunk már egy kicsit. mi van ha 10 év múlva csatlakoznuk az eurohoz és addigra 1 Euró mondjuk 380-van forint lesz?????? durván 120 forinttal több mint most. innen már gyerek játék kiszámolni, hogy euróra átszámolva mennyivel többet fog vissza fizetni...
365. Cramp
2008. márc. 29. 23:41

Sziasztok! véletlen kerültem ide a forumra. Rendelkezem egy kis fundamentás múltal és szerintem el kéne már felejteni ezt az egész fundamentát az országnak. elavult. 10 éve majdhogynem 10 éve ugyan az a termék. szerintem változott a pénzügyi világ és szerintem megondolatlanság 10 éves termékbe fektetni tőlét. vagy esetleg kocsiból és cipőből is csak 10 éveset vagytok hajlandóak venni és örülni neki mint ha vadonat uj lenne?

üdv

364. LTP ÁKOS (válaszként erre: 362. - Webart)
2008. márc. 28. 12:41
Építésnél általában 30%-os készültségi fok elvárt, hogy hitelt kaphasson az ember. Önerőként a szocpolt igénybe lehet venni, 2 gyermek bevállalása esetén 2,4 millió Ft-ot jelent. A Fundamentáddal leghamarabb 1 év után tudsz pénzhez jutni áthidaló kölcsön formájában, de ekkor is csak 1,5 millió Ft az, ami jelzálogmentes, nem terheli az ingatlant, hogy ne rontsa a hitelképességedet egy másik banknál, de ez szerintem kevés lesz. Vagy önrészt kellene még gyűjteni hozzá (érdemes megvárni a Fundi 4 éves lejáratát még egy Fundival) vagy plusz ingatlanfedezetet bevonni, mert 0-ra nem fog építési hitelt adni egyik hitelintézet sem. Új lakás vásárlásnál, ha nagyon jó a nettó igazolt fizu, 5-10% önrésszel meg lehet próbálni, elméletben 0-ra is megy, de ha számolsz azzal, hogy elkérnek 10% foglalót, mindjárt csak 90% kell.
363. LTP ÁKOS (válaszként erre: 362. - Webart)
2008. márc. 25. 08:55
Elvenni egy gazdag nőt:)
362. webart
2008. márc. 24. 15:28

Szia!


2008 januárjában kötöttem Fundit 20.000 forintosat.A célom lakásépítés lenne, de sajnos nincs önrészem és fedezetet sem tudok felajánlani.

Milyen megoldást tudsz nekem ajánlani amivel minél hamarabb eltudom kezdeni a lakásépítést?

Válaszod előre is köszönöm!

2008. márc. 21. 12:03

Beléptem a Fundamentába, online.

Online fizettem a Citibank hitelkártyámmal, visszaigazolást nem kaptam, csak annyit, hogy sikerült a fizetés.


Eltűnt a pénzem, (02.03-án fizettem).

A Citibank már kétszer igazolta a fizetés megtörténtét, a Fundamenta közli, nem kapta meg a pénzt.


A köztes a CIB, mert ők kezelik a Fundamenta számláját.


PSZÁF-nál panaszt tettem, kérem vissza a befizetett 31.300.- Ft-ot (első részlet+sz.nyitási díj) jegybanki alapkamat kétszeresével, plusz semmisnek tekintem a szerződést.


Ha nem adják a PSZÁF segítségével, polgári per, de akkor még nem vagyoni kártérítést is kérek.


Ennyi. Az online fizetési módot meglátva a műszaki informatikus fiam azt mondta, ezért súlyos büntetés járna nekik.


Megpróbálom majd az OTP Ltp-t.


Van valaki, akinek hasonló online problémája volt a Fundamentával?

360. LTP ÁKOS (válaszként erre: 356. - B314b3cf1d)
2008. márc. 21. 09:05

Szia! Most olvasom csak az első hozzászólásodat.


A normál annuitásos bankhitel az OTP-nél kb 90e/hó, ha jól sejtem, ez CHF hitel, aminél 3,95% kamat és havi 0,17% kez. költség van, ami évi 2,04%, tehát csak a kamat és kez. költség az elején havi 73e Ft, a tőkerész csak 17e Ft. Ez azt jelenti, hogy türelmi idős hitelnél 73 bank + 40 Fundi = 113-at fizetsz havonta, 2 és fél év múlva előtörlesztve a 2 Fundi tőkerészét hozamával együtt 75e Ft-ra csökken a havi fizetendő a hátralévő időben. 8 évesre meghosszabbtva lejárat után kb 61e lesz.


Ha tudsz kicsit többet ennél fizetni, érdemesebb normál annuitásos hitelt felvenni, hogy a tőketartozás jobban fogyjon. 90 bank + 40 Fundi, betörlesztés után kb 72.500 Ft lesz a havi törlesztő. 8 évesre meghosszabbítva kb 51.000 lesz lejárat után.


Azért írok sok 'kb'-t, mert hiába fix és számítható Ft-ban az LTP, a hitel kamata és az árfolyam is változó. Vannak, akik úgy gondolják, kevésbé éri meg a 8 éves kombi, mert ha eldurvul az árfolyamváltozás, elviszi a hasznát. Nekem az az a meglátásom, hogy a CHF/HUF az elmúlt 8 évben nem változott, kis kilengések voltak benne, én 8 évessel csinálnám. Utólag derül csak ki, kinek volt igaza. Ha mellette futtatod a Fundikat, lejáratkor is eldöntheted, meghosszabbítod-e.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook