Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


449. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 448. - 3e0ba54fb8)
2008. máj. 23. 09:36
Ha van 10 évnél hosszabb futamidő, a mellett döntenék, mert nem akarok kamatadód fizetni. Ebben az esetben inkább az EUR befektetések érdekelnek.
448. 3e0ba54fb8 (válaszként erre: 447. - Attila LTP)
2008. máj. 23. 09:35

Érdekes amit mondasz. Különösképpen azért, mert éppen most talált rám az OVB :))


Azt megmondanád, hogy az LTP hogyan garantál fix hozamot és hogyan? Mibe fekteti a pénzemet? És pontosan mennyi az a fix hozam, amivel semmi más nem versenyezhet? Mondjuk ha évi 1.200.000 ft-ot fektetek LTP-be, akkor 5 év múlva hogyan alakul?


Köszi!

447. Attila LTP (válaszként erre: 445. - Cramp)
2008. máj. 23. 09:27

"Csak Magyarországon van bele nevelve az emberekbe az, hogy az a tuti, ami a kezemben van, és mait befektetek, azt elveszítem." Akkor most mi a baj a Fundamentával? Inkább életbizti, meg részvények?? Amiknek a hozama egyik évben 8% aztán 6 %, de lehet -2,5% is. Persze ígérni lehet 18%ot is. Nálam járt nemrég egy OVB-s és rá akart beszélni hogy bontsam fel a 2éves 321es LTPmet, mert ilyen meg olyan portfólóval 15-18% hozamot érhetek el. Csak a "Mi erre a garancia?" kérdésre nem tudott válaszolni.. Egy 4 éves LTP-nek olyan FIX hozama van, amivel semmi sem versenyezhet. Legtöbben 4 éveset kötnek és mivel itt 5 éven belül biztosan nem lesz Euro, ezért az Általad említett "Euro-zóna veszély" sem fenyeget.

Az meg hogy elértéktelenednek az ingatlanok? Vhol igen vhol nem.. ez így is volt meg így is lesz. Mo-on az emberek nem szeretnek albérletben lakni ami érthető is. Bp-en egy egy albérlet 2 főre átlagosan 60E + rezsi. Ez kb. 8M Ft törlesztője 20 évre. Most akkor lakjunk 20 évig 60ért albérletben, vagy szép lassan fizessük ki a lakásunkat? Hogy ki melyiket választja, szíve dolga. A személyi bankár nem beszél rá senkit semmire,( legalábbis nem tudok róla) hanem felméri az igényeket állami támogatást kínál a lakáscélhoz. Ennyi.

446. annaluca (válaszként erre: 445. - Cramp)
2008. máj. 22. 21:26

És miért csak a Magyar lakosság csökkenő létszámára gondolsz az ingatlanok terén?

Igaz az ország lakossága, sőt egész Európa létszáma csökken, de Ázsia rohamosan fejlődik. Az ottani területek nem tudják eltartani az embereket, így lassan elindul(t) egy népvándorlás.

Hallottál a spanyolországi vízhiányról, vagy Afrikát és Ázsiát súlytó élelmiszerválságról?

Nálunk víz, és termőföld is van (bár az Unió még mindíg fizet azért, ha kivonod a termelésből a földet).

Ez egy idő után nagy kincsé fog válni. Félek tőle, hogy túl naggyá.


Ez valószínűleg megdobja az ingatlan árakat is.


Én így gondolkodom.


Magyarország nagyon jó adottságokkal rendelkezik, csak nem tudjuk okosan kihasználni.

445. Cramp
2008. máj. 22. 15:00

Isten ments, hogy megsértsek bárkit is, elnézést, ha felre érthető volt bármelyik mondatom. A szerencsétlent ne értse szó szerint, szarkasztikus voltam.


Na szóval, az Euró zónához csatlakozó országok pénze átlagosan 20,30 vagy akár 50%-ot is romlottak akár egy nap alatt is. Ez nálunk is be fog következni, és ahogyan ismerem a kis szeretett országunkat, az biztos, hogy mindenkit le fogunk pipálni pénz romlásban. Arról hallott, hogy eltörölték a forintnak az euróval szembeni árfolyamsávját? Eddig maximalizálva volt a forint az euróhoz képest, hogy 324Ft-nál nem lehet több 1 euró. Ezt nem véletlenül törölték el 3 hónapja. Pár nagyágyú igen csak meg fog gazdagodni, az átlag emberek vagyona meg jóval kevesebbet fog érni. Ez nyilván nem 2 nap alatt fog lezajlani.


Azt tudta, hogy Bécs belvárosában hasonló ingatlan árak vannak, mint Budapest belvárosában. Egyre több az ujjépítésű ingatlan, jön az ingatlan adó és a statisztika szerint korábban halunk meg, egyre kevesebb gyerek születik tehát egyre több az örökölt ingatlan. 2001 óta nem emelkedett az ingatlan ár, inkább csökkent. Évről-évre nő a banki lefoglalt lakások száma, amit áron alul adnak el, és ha minden igaz az állam újra akarja éleszteni a szociális bérlakás programot, az Ausztriában jól működő rendszer mintájára. A második VH után demográfiai robbanás volt és rengeteg gyerek született, akik a következő 10-20 évben el fognak elhalálozni. Már most is rengeteg a nyugdíjas, nem akarok hülyeséget mondani, de ha jól tudom talán 2,5 millió körül van. Mi lesz itt 8 év múlva? Az ország több mint 1/3-a nyugdíjas lesz. Örökölt lakások…stb. Hogy mire akarok kilyukadni? Arra, hogy innen már csak lefele fognak esni az ingatlan árak. A forint meg valami irgalmatlanul el fog szállni az egekbe. Akinek nem lesz 10 év múlva eurós megtakarítása, az a nyugathoz képest egy nagyon szegény ember lesz. Ehhez nem kell felsővégzetség, hogy átlássuk mekkora ráció van a forint és az ingatlanár váltózásában az én teóriám szerint.


Csak Magyarországon van bele nevelve az emberekbe az, hogy az a tuti, ami a kezemben van, és mait befektetek, azt elveszítem. A mostoha nagypapám Németországban élt, és érdekes módón bérlakásban. És ami még érdekes egy magyar ember agyának az az, hogy 3 lakásnyi márkája volt befektetve. Ez tény. A Columbo, a szuper nyomozó nem egy epizódban nyomozott olyan gyilkosok után, akik a saját szüleiket, nagybácsijukat ölték meg életbiztosításukért, befektetéseikért. Pedig mikori a sorozat?? 70-es, 80-as évek…. Mi volt itt akkor Magyarországon?? Takarék szövetkezet!!! Mi itthon pénzügyi analfabéták vagyunk. Abban hiszünk, amit a kezünkben fogunk vagy havonta fizetünk. (Forintban!!!! Mert félünk az árfolyam ingadózástól)


Én, jelenleg mindenkit lebeszélnék az ingatlan vételről, bővítésről, felújításról. Adja el, menjen el albérletbe abból a pénzből, amit a hitelre költene, és fektesse be euróba az ingatlanja árát (Persze ez sem mindegy, hogy hova…). 20 év múlva (mert eddig törlesztené a hitelét), 10 olyan lakást fog tudni venni, mint amibe jelenleg szeretne költözni hitel segítségével.


De persze senki sem tud attól a gondolattól szabadulni, hogy nincs lakás a nevén, de ha a fundamenta pénzpolitikáját folytatja meg azt amit a reklámokból leszűr, akkor 15év múlva az ingatlanja nem fog sokat érni nyugati szemmel, ráadásul nyugdíja sem lesz, mert egyre több a nyugdíjas és egyre kevesebb az eltartó, dolgozó ember. Passzív jövedelme se lesz, mert nincs megtakarítása az embereknek. Gondoljon csak bele, már most nekünk kell eltartani a nagyszüleinket (idősebeknek a szüleiket). Mi lesz itt még később???


Amúgy a fundamentánál nem pénzügyi szakembereket képeznek, hanem termékárusítókat. Lehet, hogy Ön nagyon ért a pénzügyi világhoz, hitelekhez, de attól még nem lesz személyi bankár valaki, mert ltp-ét árusít meg pioneer csomagokat. A pénzügyi szakember most a mai piac alapján nem ajánlja az ingatlan vásárlást az embereknek. Persze lakás mindenkinek kell és rövid távon baromi jól jár a fundamenta ügyfél az államtámogatott lakáshitelével, de mondom, hosszú távon el fog szegényedni, mert nincs Devizája! Se megtakarításba, se életbiztosításban, se ingatlanban, semmiben.


Amúgy a pioneer is csak infláció kivédésre jó. De megnéztem és az egy éves periódusok tekintetében elég sok a mínusz. Ehhez tényleg bátorság kell, hogy valaki bele tegyen pénzt.


Pioneer: [link]

444. Cramp (válaszként erre: 442. - LTP ÁKOS)
2008. máj. 22. 14:54

Isten ments, hogy megsértsek bárkit is, elnézést, ha felre érthető volt bármelyik mondatom. A szerencsétlent ne értse szó szerint, szarkasztikus voltam.


Na szóval, az Euró zónához csatlakozó országok pénze átlagosan 20,30 vagy akár 50%-ot is romlottak akár egy nap alatt is. Ez nálunk is be fog következni, és ahogyan ismerem a kis szeretett országunkat, az biztos, hogy mindenkit le fogunk pipálni pénz r

2008. máj. 21. 13:54

Valóban van olyan bank (pl a három betűs zöld), amelyik devizahitel esetén pótfedezet bevonását kéri, ha árfolyam-vagy kamatnövekedés esetén biz. összeg fölé emelkedik a tőketartozás, vagy a különbséget bekéri. Ha nem megy, felmondja a kölcsönszerződést. Mégis ennek a banknak van a legtöbb ügyfele, mert mindig volt, és benne bíznak a legtöbben.

A Fundamentának nem partnerbankja, az ő hiteleit nem közvetítjük.

442. LTP ÁKOS (válaszként erre: 441. - Cramp)
2008. máj. 21. 09:10

Nem fogok vitába bonyolódni, egyrészt a vitáknak nincs győztese, másrészt erről a témáról sokkal többet tudok, mint te. 26 éves vagy, kb 3 éve lehetsz benne a nagybetűs életben az egyetem elvégzése után (feltételezem, hogy neked is van szakirányú diplomád, ha ilyen témához hozzászólsz).

Vannak dolgok, amiben egyetértek veled, de milyen alapon hívsz szerencsétlennek másfél millió Fundis ügyfelet? Szerinted a 6% hozamtól lelkesedtek be? Valóban kevés a hozama az új 4-es sorozatú 8 éves Fundinak, ezt többnyire nem is a hozam miatt kötik, hanem pl. egy fix Ft alapú építési hitelhez, mert lejáratkor egy garantált 3,9%-os fix Ft alapú lakáskölcsönhöz juthatnak, és nem mindegy, hogy egy bankba az elején teszed be egybe a nagy pénz, vagy havonta gyűjtöd össze, és akkor érsz el hasonló hozamot.

Akit a fix hozam érdekel, van a régi 3-as módozatú FUndi is, ahol az álltámon felül 3% betétkamatot is kap, de ennek a lakáskölcsön kamata is magasabb, fix 6%.


Vannak emberek elég sokan, akik fix fizetésből, vagy bérből élnek, és fontos nekik a számíthatóság, a Fundi minden eleme előre le van rögzítve.


Írtad régebben, hogy a Fundi csak annak jó, aki alpbérletben lakik, nincs lakása, és megcéloz egy panelt. Jó reggelt kłvánok, Magyarországon vagyunk, és nem csak Budapestből áll Magyarország: vidéken sok pár 2 db 20e Fundival vígan vesz 4 év alatt egy házat, további 5 év törlesztéssel, úgy, hogy fix FT alapon kevesebbet fizet vissza, mint amit felvett. Bp-en ez sokszor csak az önerő összegyűjtésére elég, hogy tudjon bankhitelt felvenni.


A japán yen alapú hitelekről nekem is az a véleményem, hogy kockázatosabb, az elmúlt 10 évben 150-290 között mozgott, bár az elmúlt 4 évben viszonylag stabil volt, és nagyon olcsó a kamata. Én nem szoktam ajánlani, nem is ez a dolgom. Azért szeretek ebben a személyi bankár hálózatban dolgozni, mert 100%-ban ügyfélorientált tudok lenni, azt tudom az ügyfélnek adni, ami számára előnyt jelent, nem csak azt, amit nekem kiadnak. Az a dolgom, hogy a megfelelő minőségű, és mennyiségű infot adjam át az ügyfélnek, hogy jó döntést tudjon hozni.


Nem felejtem el, hogy a tőketartozás is nőhet, ha kedvezőtlenül alakulnak az árfolyamok, de ilyen kérdés nem volt, és akár van Fundi egy hitelben, akár nincs, ez benne van a pakliban.


Aki fél az árfolyamváltozástól, ott a fix FT hitel, 5M-ig használtra, 15M-ig újra, új lakásnál kb ugyanannyi THM-re tudsz felvenni HUF alapon, mint CHF-eset egyes bankoknál, 10 évre fixen.


Ha 5 feletti használt lakásra kell hitel, én CHF alapút szoktam javasolni ismertetve a kamat és árfolyamkockázatot, EUR hitel drágább és nagyobb kockázatú.

Hogy jobban jársz-e egy CHF alapú lekötéssel, mint a Fundival?

1998.februárban (10 éve!) ugyanúgy 150 Ft volt a CHF, mint most! Az utóbbi 10 évben 150-180 között mozgott.

Volt nem egy olyan ügyfelem, aki 180-as árfolyamon (2006 nyara) vett fel kölcsönt CHF alapon, és mivel CHF-ben tartják nyilván a tőketartozást, és a törlesztést is, és az aktuális árfolyamon kell visszafizetni, ők most 20%-kal kevesebbet fizetnek FT-ban. Persze ez fordítva is igaz, minden változásnak vannak nyertesei és vesztesei.


Nem tudom miért gondolod, hogy a Fundamenta nem annuitásos hitelt ajánl: le vagy maradva: vannak lineáris, annuitásos, türelmi idős, és kombi termékeink is. Akinek van bőven szabad jövedelme, lineáris vagy annuitásos törlesztésre vegyen fel hitelt, és törlesszen elő 4-8 éves Fundival.


Egyébként az UHT tej 119-ért, a kenyér 98-ért van a Tescoban, mint 1 évvel ezelőtt, de ebbe most ne menjünk bele, tényleg elszálltak az élelmiszerárak, és abban is egyetértek veled, hogy át kell gondolnia a lelkiismeretét annak, aki rábeszél valakit, hogy hitelt vegyen fel. Vannak okos emberek, akik albérletben laknak, és nem másnak, hanem a sajátjukba fizetnének, mert így megvan az esélyük arra, hogy egyszer az övék lesz, van, aki felvesz egy szabfel hitelt a saját házára, hogy építsen egy másikat és azt eladja drágábban, vagy a vállalkozásába fektesse, ami jóval többet hoz, mint a hitelkamat, de minden hitelfelvétel sok kockázattal jár.


Mire alapozod azt, hogy aki JPY alapút vesz fel, annak elveszik anyja házát is? Lehet, hogy ő jár jobban, lehet hogy nem, ezt előre sem te, sem én mondom meg, utólag derül csak ki, mit kellett volna választani.


Az is benne van a pakliban, hogy 2012 végén világvége lesz, és ugrunk az 5. dimenzióba, és ki tudja ott milyen árfolyamok lesznek, ha lesz egyántalán pénz, így nincs értelme az eurocsatlakozás következményeiről sem beszélni.


Azt sem tudhatod, hogy 350 lesz-e az euro, ki gondolta volna a dollárról, hogy felére esik?


Ha a szomszédos országok tapasztalataiból indulunk ki, hogy eurozónához csatlakozáskor szívtak, és nálunk is ez lesz, ez szívás akkor is, ha hiteled van, akkor is, ha nem. Az olaszok nem tudták, mi az a 0,6 EUR, mert nem fogják fel a százezres megszokott árak után, ezért nincs 0,6 EUR, csak 1 EUR, és ezek az apróságok árdrágulásokat, a jövedelmük vásárlóerejének csökkenését okozta.



Én tiszteletben tartom a te véleményedet, nem mindenben értek vele együtt, de erre nincs is szükség. Azt tudom, hogy jó helyen vagyok, és tudok olyan dolgokat ajánlani az embereknek, amit más nem, hogy ez neki ez a legelőnyösebb-e, hozamot és kockázatot mérlegelve, mindenki döntse el saját maga.


Fundamentát nem mindenki hitelhez köt, rengeteg embernek segíthet lakáscéljai megvalósításában, én örülök annak, hogy van olyan termék a piacon, ami fix Ft alapon végig számítható, ez a biztonság sokaknak fontos. Aki hozamra megy, lehet 40-50%-hozamra délkelet ázsiai részvényeket venni, és ha itthoni az alap, 1 milliót vissza is kap a Bevától, ha becsődöl a dolog.


Hogy mondjak valami újat is, a Fundi forgalmaz befektetési alapokat is, pl Pioneer.

441. Cramp (válaszként erre: 407. - LTP ÁKOS)
2008. máj. 20. 14:45
Csak azt felejted el, hogy az árfolyamváltozásnál a bankok növelik a tőkédet, hogy ne bukjanak. Ezért nem éri meg jen alapú hiteleket felvenni, mert ott például annyira megnő a tőke tartozásod, hogy a felvett hiteled tőkéje úgy megnő, hogy az ingatlan már nem nyújt fedezetett. Ez az eurónál is igaz csak ott nem ilyen drasztikus a helyzet. Tehát ha felveszel 10 millió forintot Annuitásos hitelben és euróban, akkor Ahogy évről évre nő az euró a forinthoz képest annyival növelik a tőkédet. És ha örökölsz 8 millió forintot 6 év múlva és beakarod törleszteni a hiteledet, akkor szépen megmondják neked, hogy kedves Ákos, maga 6 éve fizeti a hitelét de a tőke tartozása 11,5 millió forint. Ezért van annyi bebukott ingatlant. Ráadásul az ingatlan árak is esnek le és egy idő múlva sok ingatlan fedezetű hiteleknél nem lesz elegendő a fedezet. Majd szól a bank, hogy tegyenek be még fedezetet, pl. életbiztosítás, stb. vagy fizesse vissza a tőkét ami több mint az indulásnál. A fundamenta nem Annuitásos hitelt ajánl persze, annyival még talán jobb, mint a többi pénzintézet, de szerintem az a pénzügyi tanácsadó, aki ezeknek a tudatában hitelre beszéli rá az ügyfelét annak igencsak át kéne gondolnia a lelkiismeretét. Ráadásul a fundamenta akkor is elavult. A nyolc évesnek mennyi a hozama éves szinten, 6%???? Forintban!!!! Mennyi az infláció???? 10%!!!!!! Vagyis ennyit mernek bevallani, de ha belegondolok, hogy tavaly óta a kenyér a tej és a benzin ára nem 10%-al emelkedet, akkor ez a 10% nem 10%. Tehát ha havi 20 ezret befizetek, akkor 8 év múlva vissza kapok 2,5 millió Forintot ami mai árfolyammal 10 ezer Euró. Tegyük fel, hogy 8 év múlva 350 forint lesz az euró ami, azt jelenti, hogy visszakapok 7100 eurót. Jobban járok, ha inkább minden hónapban 20 ezer forintnyi CHF-et egy deviza számlán gyűjtögetek, és havi szinten lekötöm. Tuti, hogy több pénzem lenne 8 év múlva, mint a szerencsétlen fundamenta ügyfélnek, aki ráadásul nem tud hozzá nyúlni a pénzéhez, mert nem likvid.
440. LTP ÁKOS (válaszként erre: 438. - Padrito)
2008. máj. 19. 14:28

Szia!

Már kétszer válaszoltam, de vmiért nem jelent meg.

A ... próba volt:)


Így már tiszta, mit is javasoltak neked.


A bankos gondolom azt gondolta, hogy kötsz Fundit, és lejáratakor előtörlesztesz, ettől nem változik a havi 80.


A fundamentás gondolom azt gondolta, hogy kiváltod az egész hátralévő tőketartozásodat egy másik hitellel, ami kombi hitel:


A banknak csak kamatot fizetsz, a tőkerészt, melyet egyébként is kellene fizetni, a Fundamentába rakod, ahol jön rá minden havi befizetésre 30% álltám + betétkamat. Lejáratakor, 8 év múlva kb 5,3 milla jön össze, melyből 39x93 hó = 3.627.000 Ft a saját befizetés + 1.691.000 Ft fix hozam, és ezzel elméletileg ki is váltod teljesen, mert most kb 5,1-5,2 M tőketartozásod lehet.


A bibi ott indul, hogy lakáscélú hitelt általában csak szabadfelhasználásúval lehet kiváltani, aminek a kamata kb 1%-kal drágább. Banktól függően 26-31 ezer lesz a kamat + 39.000 Ft a Fundi, ez összesen 65-70 körül lesz havonta, és valóban 8 év lesz a futamidő, ha nem lesz jelentős CHF emelkedés. Gyakorlatban ezt 10 évre kell kötni, 8 év alatt megszűnhet.


Nem egyszerű dolog, mert ez egy új hitelkérelem lesz beadandó kéz- és lábméret, még egyszer végig kell járni azt a procedúrát, mint a meglévő hitelednél, de mellette szól, hogy mostanság elég jó akciók vannak az induló költségekre, valszeg csak kb 50.000 Ft közjegyzőt kell fizetni, és a földhivatalt eltartani pár alkalommal, plusz a Fundi kb 100 ezer Ft számlanyitási díja és 2x5000 Ft zárolási díja a bankra, de még így is jelentős lesz a különbség a 2 hitel teljes hiteldíja között, számoljátok ki pontosan.


Összegezve: nem mondtak neked hülyeséget, csak elég macerás egy újabb hitel elindítása, acélidegek és türelem kell hozzá:)

439. LTP ÁKOS (válaszként erre: 438. - Padrito)
2008. máj. 19. 14:12
...
438. padrito (válaszként erre: 437. - LTP ÁKOS)
2008. máj. 18. 21:40

Szia,

tavaly augusztusban vettem fel 5,5 millió forintot az unicreditnél 9évre. havi törlesztőm 80ezer forint. Kérdésem, hogy hogy alakulna a törlesztőm illetve a futamidőm, ha a maximális állami támogatást szeretném igénybe venni. A törlesztőm tényleg alacsonyabb lesz már a következő hónaptól? Illetve mennyibe kerülne ez nekem összesen. A fundamentás srác 65e Ft-os törlesztőről beszélt egy 20 és egy 19k-s ltp-vel illetve pár hónappal még rövidebb is lenne a futamidő, mert 8év alatt futna ki igy.

Válaszodat előre is köszönöm!

437. LTP ÁKOS (válaszként erre: 436. - Padrito)
2008. máj. 18. 20:55

Szia!


Írd le, melyik banknál mikor vetted fel ezt a lakáshitelt, milyen összeget és milyen futamidőre, ezek alapján megírom, hol van a kutya elásva, ill. kitalálni, mire gondolhatott a fundis kolléga.

436. padrito
2008. máj. 16. 18:43

Szia Ákos,

problémám a következő:

felkeresett egy fundamentás, hogy majd ő átalakitja nekem olcsóbbra a lakáshitelem egy ltp-vel kombinálva. Ki is számolták nekem, hogy a jelenlegi 80e Ft-os törlesztésem már a következő hónaptól kb. 65e Ft-ra fog csökkeni, ha megnyitok egy 20 és egy 19ezres ltp-t. A bankom viszont azt állitotta, hogy hiába kötök velük szerződést, mert ugyanúgy 80e lesz a törlesztőm aztán is és a végén kapom meg a 30%-os állami támogatást. Kérdésem tehát annyi, hogy ki hazudott, mivel a bank illetve a fundamentás határozottan egymással ellentétes dolgot állitanak. Valóban kevesebbet fizetek majd ténylegesen, vagy csak a végén kapom meg a pénzt. Válaszodat előre is köszönöm.

435. LTP ÁKOS (válaszként erre: 434. - .vatti.)
2008. máj. 16. 09:38

Szia!


Erre legalább 10 oldalban kellene válaszolnom, de rövidítve a lényeget megpróbálom leírni:


Kezdjük a célingatlannal:

Mind a szocpol, mind a Fundi a LAKÁScélú vissza nem térítendő állami támogatások körébe tartozik, tehát a zártkertként szereplő ingatlanra nem működik. Ha tanyaként szerepelne, és hozol igazolást az Önkormányzattól, hogy az lakóingatlan, a Fundi szempontjából még jó, de zártketre nem használhatod fel, fontos, hogy mi van a tulajdoni lapon.


Szocpol (LÉK) új lakás után van, használt lakás vásárlása esetén 2 gyerek után FOT-ot (fiatalok otthonteremtési támogatása)félszocpol összegű támogatást lehet igényelni 1.200.000 Ft-ot. Feltétele, hogy mind a ketten 35 év alatt legyetek, méltányolható szobaszám (4 együttköltöző esetén min 2, max 4 lakószoba), méltányolható vételár Bp-en és megyei jogú városokban max 12 millió Ft, vidéken 8M lehet a plafon, ettől max 10%-ban térhet el a hitelintézet értékbecslője által megállapított forgalmi értéktől. Sajnos ezek az értékhatárok egy 2001-es kormányrendelet szüleményei, a mai ingatlanárak nem igazán férnek bele.

További feltétele a lakástulajdonnélküliség, ez alól a ti esetetekben kivétel lehet, hogy ha az a lakás tulajdonrész, ami a feleségednek van, legalább 2 éve került a tulajdonába haszonélvezettel terhelten, és a haszonélvező benne lakik.


Eddig sok jóval nem kecsegtettelek, nézzük a Fundamentákat:

2 db 3.030.000 Ft szerződéses összegű Funditok van, ez cca 6M. Ehhez 2010 elején tudnátok hozzáférni, ami áll a saját befizetésekből, állami támogatásokból, betétkamatokból, és a kedvezményes lakáskölcsön részből. Mivel még 4 év sincs meg, nem járna rá az álltám, ilyenkor lehet ÁTHIDALÓ KÖLCSÖN-t igényelni. Ez úgy működik, hogy továbbra is fizetitek 2010 elejéig a 2x20 ezer megtakarítást, ez megy a Kincstárnak állampapírba fektetve, hogy jöjjön rá a 30% álltám, a 6 millió Ft előre felvett pénzért cserébe kamatot fizettek a teljes összegre a Fundinak. Amit most felvettek, az nem a saját pénzetek, hanem másik zsebéből adja a Fundi piaci kamatra, ez jelenleg 9%, míg nem jár le a megtakarítási időszak.


Számszerűsítve 2010 elejéig 40.000 Ft megtakarítás + 45.450 Ft kamat = 85.450 Ft a fizetendő, 2010 elejétől lép át a kedvezményes 6%-os fix kölcsönbe, innentől 67 hónapon át (2015 nyárig) FIX 52.116 Ft lesz a törlesztő, ez már tőkerészt és kamatot is tartalmaz.


Mindezeknek alapfeltétele az eddigi és ezutáni RENDSZERES havi fizetés, és az igényelt pénz nem haladhatja meg az adásvételi ár 70%-át.


Ha elég kb 5 milla a finanszírozáshoz, le lehet módosítani 4 évesre a Fundit, ekkor csak 1 évig kell a magasabb kamatot fizetni, viszont ha 6 milliónál több pénz kellene, jobban kivitelezhető egy kombi hitel egy kerbanktól: pl. felveszel 7-8 milliót, a banknak csak a kamatot és kezelési költséget fizeted, a tőkerész a Fundiban gyűlik továbbra is, aminek hozama is van, lejáratkor a banké lesz. Hogy melyik bankhoz érdemes vinni, ehhez jóval több infora van szükségem.

Mivel a Fundi áthidaló kölcsöne jelzálogos (6 milla kölcsön), és a bankhitel is, elég necces, hogy belefér-e mind a két hitel az ingatlan terhelhetőségébe, ezért nem javasoltam.


Ha találtok olyan lakást, ami hivatalosan is lakás, vagy lakóházként szerepel, a Fundinál 30 nap az átfutás igényléstől szerződésig, utána pár nap alatt utalnak, tehát másfél hónapra lehet számítani, az adásvételi szerződésbe 2 hónapot érdemes írni fizetési határidőnek, és mind a kettőtöknek tulajdonrészt kell szerezni.

434. .vatti.
2008. máj. 15. 16:47

Kedves Ákos!


Úgy látom te nagyon otthon vagy a Fundamentában és a hozzá tartozó hitellekel. Kérlek segíts.-)

A helyzet a következő:

Van 2 db fundamentánk (2*20.000, 323 módozatú, 2005 elején kötöttük). Mostanában kellene a pénz. Min. a szerződéses összeg (6M), de inkább több. Mondjuk 6M+1.5M (ez a max.? vagy lehet többet is, csak eddig az összegig nem kerül jelzálog az ingatlanra). + Szoc. pol. 2 gyerek után.

Viszont a feleségemnek van egy lakásrésze, szülök válása után kapta, több mint 5 éve. Ez kizáró a szoc. pol.-nál?

Kinéztünk most egy ingatlan, de sajnos zártkertként van nyilvántartva...-((( Úgy hallottam, hogy a szoc. pol. zártkertre nem lehet felvenni...Ez igaz? És a fundi?????

Mikor érdemes a fundamentát elindutani? Adás vételi előtt? Mennyivel?


Melyik bank?


Hirtelen ennyi.-)))


Előre is köszi.


Vatti

433. 560b2ef0a0 (válaszként erre: 430. - LTP ÁKOS)
2008. máj. 13. 19:06

Szia Ákos!


Köszönöm a választ. Ennek alapján könnyebb tovább gondolkoznom.

432. LTP ÁKOS (válaszként erre: 431. - RacsLee)
2008. máj. 12. 07:20

Kedves Károly!


A Fundamenta lakáskasszához igényelhető 30% állami támogatást a Fundamenta igényli az adott megtakarítási évben befizetett betétek után az Államkincstártól, így kerül az előtakarékoskodó számlájára, neked ezzel semmi dolgod nincsen, ezt így írja elő az 1996. évi CXIII. lakástakarékpénztárakról szóló törvény.

Az adóbevallásban ezt nem kell feltüntetni, hiszen a 10 évnél rövidebb futamidejű megtakarításokra nem jár adókedvezmény; a hozama (áll.tám. + kamatok) pedig adómentes.

431. RacsLee
2008. máj. 10. 14:25

Kedves Ákos,


az adóbevallási határidő előtt érdeklődöm, hogy a Fundamenta lakáskasszához igényelhető állami támogatást hogyan kell igényelni? Van valamilyen formanyomtatvány, vagy hasonló? Mert az igénylés menetéről sehol sem találok infót.


Segítségedet előre is köszönöm


Üdvözlettel

Kiss Károly

430. LTP ÁKOS (válaszként erre: 429. - 560b2ef0a0)
2008. máj. 8. 09:36

Szia!


A kérdésed kb 1 órás átbeszélést igényel, elég sok variáció lehetséges, mi az, ami kivitelezhető, és ezek közül mi előnyösebb számotokra, és mit jelent számotokra az előny, ezért nagyvonalakban válaszolok:


Az biztos, hogy a 2-es variáció nem működik, 8 évesre nem adnak áthidalót (ez kb 2 éve megszűnt, de nem is igazán éri meg)


Úgy látom, kerbankhitelre mindenképp szükség van, emiatt úgy érdemes kivitelezni, hogy a Fundi ne legyen jelzálogos (hitel max 1,5 M), így nem rontja a kerbankos hitel fedezeti terhelhetőségét.


Lényeges szempont, mennyibe kerül az ingatlan és hol van (nagyváros vagy falu vége), ill. az sem mindegy, minimálbért tudtok-e igazolni, vagy van normális igazolható jövedelmetek.


Hosszútávon jobban jártok, ha felvesztek egy kerbankos hitelt, és mellette fut a 2 Fundi, lejáratkor előtörlesztitek akár csak a megtakarítási részével, akár a fix 6% FT hitelrészével együtt, viszont itt a hiteltörlesztésen felül ( 20 évre kb 110e Ft/hó)fizetitek a havi 40 Fundit, kérdés, belefér-e nektek. Előtörlesztések után lényegesen csökkennek a havi terhek, így az össz visszafizetendő is.


3. variációban, amit írtál, azon pontosítanék: a 62 hónapja fizetettet lezárva kb 1.740.000 Ft a megtakarításod hozamával együtt, ez egy 3.030.000 Ft-os szerződéses összegnek felel meg, ennyit tudsz max kivenni belőle, ha a lakáskölcsön részt is kéred, ez jelzálogmentes, mert 1,5M alatt van a kölcsön, és ez önerőnek számít.


A másik, 38 hónapja fizetett szerződést 4évesre

módosítva 2.460.000 Ft szerződéses összeg jön ki, ez teljes egészében kölcsönnek számít, tehát jelzálogos.


Fő kérdés, mennyibe kerül a megvásárolandó lakás, hogy elbír-e két jelzálogot terhelhetőség szempontjából.

2008. máj. 7. 15:27

Szia Ákos!

Légy szíves segíts gondolkozni. Van egy 8 évre kötött 62 hónapja fizetett, és egy 8 évre kötött 38 hónapja fizetett szerződésünk. Szeretnék kb. 15 MFt-hoz hozzájutni (használt vásárlás).

Lehetséges megoldások:

1. Felvenni ker.banknál 15 MFt hitelt, a Fundinál végigvárni a 8 évet, és ebből előtörleszteni.

2. Ker.banknál felvenni 4,5 MFt-t, a Fundinál mindkét szerződésre a 8. év végéig áthidalót kérni 2*5,25 Mft

3. Ker.banktól 8 Mft. A 62 hónapja fizetettet szerződésmódosítani, lezárni. Ez 3,5 Mft, a fiatalabb szerződést 4 évesre módosítani és áthidalót kérni. Ez újabb 3,5 Mft.


Én ezeket a lehetőségeket látom. Van más is? Mit javasolsz?

428. LTP ÁKOS (válaszként erre: 427. - Annaluca)
2008. máj. 2. 07:48
Szia! Igen, igaz volt az 1 millió kölcsön feletti jelzálogbejegyzés, de tavaly ősz óta 1,5 millióra emelték a limitet: Ha van adóstárs az ügyletben, jelzálogbejegyzés nélkül adhatnak akár 1,5 milliót.
427. annaluca (válaszként erre: 425. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 30. 21:30
Én úgy tudom, hogy a fundis hitelt, ha több 1 milliónál, akkor ráterhelik a házra.
426. grety.25 (válaszként erre: 425. - LTP ÁKOS)
2008. ápr. 30. 16:42
Köszi szépen a választ!!
425. LTP ÁKOS (válaszként erre: 422. - Grety.25)
2008. ápr. 28. 12:55

Hitelbírálatkor 3 dolgot néznek: az ügyletet, az ügyfelet és a megvásárolandó ingatlant. A Fundamentánál leginkább a megtakarításaitok rendszerességétől függ a hitelképesség, de nem finanszíroznak többet, mint az ingatlan piaci árának 70%-a.


Bankhitelnél kb ugyanilyen arányt lehet elérni, ennél jobbat csak kiemelten jó igazolt netto alapján, tehát 30% önrésszel kell rendelkeznetek.


Ha kevés a Fundamentás hitel, akkor úgy érdemes csinálni, hogy a lejáratakor a megtakarítási részen felül max 1,5 millió kölcsönt kértek, mert ez nem jelzálogos, tehát nem csökkenti a vásárolandó ingatlan terhelhetőségét, így nagyobb esély van a bankhitelre, és nem zárja ki egymást a 2 hitel az ingatlan terhelhetősége szempontjából.

424. LTP ÁKOS (válaszként erre: 423. - Cafi)
2008. ápr. 26. 18:43
jó az mkb is, de nem tudod bekombizni a 3 évvel ezelőtt kötött fundikat hozzá, csak az újabb 4-es sorozatú fundikat fogadja be. A tieteket is betörlsztheted, csak külön. MKB inkább vásárlásnál jobb, mint építési hitelnél.
423. cafi
2008. ápr. 26. 17:33

szia ákos

2 fundi van

és köszi a választ, nekünk sokan az mkb-t ajánlották így még agyalunk egy kicsit

2008. ápr. 26. 17:01

szia Ákos!

Mit jelent a hitelképes ügyfél?

Mostanában kötöttünk 2db 20.000Ft-os 4éves szerződést a fundamentánál. Az én keresetem havi 90.000-100.000 netto,a párom sajnos minimálbérrel van bejelentve. Szerinted így is megkapjuk majd a kedvezményes lakáshitelt a megtakarításra +még vmilyen bankhitel is kell majd szerintem.

válaszod köszi:Grety

421. LTP ÁKOS (válaszként erre: 417. - Cafi)
2008. ápr. 25. 17:55
Cafi! 1 vagy 2 db Funditok van? Én úgy értelmeztem, hogy 2.
2008. ápr. 25. 14:59
Szerintem jó a Fundamenta!Eléggé rugalamasak.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook