Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2008. jún. 11. 11:02

Nem tudom mi az igazság, de állítólag ezt tényleg beaták a Fulához!

Ha nem is igaz, akkor is érdemes elolvasni, mert nagyon jó a szövege!!!!!


ÍME A LEVÉL:


Egy őszinte levél a Fundamenta Lakáskasszának


Kedves K Judit és Rné Zs Melinda!


Mindig is sejtettem, hogy a Fundamenta egy utolsó, féreg kóceráj, de most már teljességgel meg is bizonyosodhattam erről. A folyamat végtelennek tűnik, melynek során visszakaphatom a saját pénzemet, melyet befizettem Önöknek, és melyet Önök a szerződésem februári lejárta óta önkényesen használnak. Tudom, hitelt is igényeltem, melyhez immáron a harmadik paksaméta iratot vagyok kénytelen benyújtani, melyben eddig talán a nagyanyám vércsoportján kívül magam és családom összes paraméterét közöltem Önökkel. Ráadásul, Önök gondoltak egy merészet, és egy közjegyző által elkészítendő irattal még kivesznek 10-15 ezer forintot a zsebemből (mellékelten küldöm az erről szóló számlát, melynek összegét szíveskedjenek átutalni a bankszámlámra). MIRE FEL?? Nem elég a jelzálog biztosítéknak?? Családtagom szintén igényelt Önöktől hitelt, amelyhez "röpke" fél év után hozzá is jutott, és tőle érdekes módon nem kérték ezt az olcsónak nem nevezhető iratocskát, pedig az ő hitelösszege magasabb volt, az egyéb biztosítékok és körülmények pedig megegyeztek a mostaniakkal. Erről az egész tortúráról gyermekkorom egyik klasszikusa jut eszembe, amikor Jürgen Morgen NDK-s vasutasnak levágja a vonat mindkét kezét és mindkét lábát, mire ő felkiált: HÁT A FASZOM NEM KÉNE????? Biztonság kedvéért ezen levelemhez mellékelem nyál-, vizelet és spermamintámat (megtalálják a papíron), megelőzve erre vonatkozó kérésüket, mellyel tovább késleltetnék a pénzem kiutalását. Szívből kívánom, hogy aktatologatás közben dőljön Önökre az egész irattár, vagy esetleg szüljenek sünt.

Üdvözlettel:

B. Ferenc

U.I.: Biztosak lehetnek benne, hogy akit csak tudok, le fogok beszélni arról, hogy üzleti kapcsolatba lépjen a Fu(ckin)n(g)damentával.

2008. jún. 10. 08:18

Jó reggelt!


Mindkettőt egy lakásra szeretnénk felhasználni..és az már mindegy hogy fele fele arányban lenne.ha úgy megoldható az nagyon jó.

507. LTP ÁKOS (válaszként erre: 506. - Csanyka75)
2008. jún. 10. 08:07
Azt a szerződést, melyen te vagy a kedvezményezett, a te lakáscélodra lehet felhasználni, amin nincs kedvezményezett, anyudéra. Ha mind a kettőt be akarjátok vinni, mind a kettőtöknek tulajdonrészt kell szerezni. Anyudét a meglévő ingatlanára is fel lehet használni felújításra pl, ekkor számlákkal kell igazolni a teljes összeget utólagosan.
506. csanyka75 (válaszként erre: 505. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 9. 20:48

igen a 8 évesnél anyu a szerződö és én vagyok a kedvezményezett...a 4 évasnél pedig anyu a szerződö és nincs kedvezményezett.

Így egyidőben mindkettőt felhasználhatjuk egy lakás megvásárlására??

De majd még a többi dolognak utánna nézek csütörtökön és tisztábban le tudom írni.

Köszi

jó éjt!

505. LTP ÁKOS (válaszként erre: 504. - Csanyka75)
2008. jún. 9. 19:09

Így már tisztább, de még nem világos:) Amennyiben 8 évnél hamarabb mondod fel, a kedvezményezettnek (hiányában a szerződőnek) a vételárral arányos tulajdonhányadával kell rendelkeznie.

Remélem a 8 éves szerződésen anyu a szerződő, és te vagy a kedvezményezett, ennek nézz utána, ennek függvényében mind a kettőtöknek tulajdonrészt kell szereznie. Ha ezt nem akarod, meg kell várni a 8 évet, és ha nem kérsz rá Fundis kölcsönt, a 8 éves szerződés lejáratkor szabadon felhasználható, nem kell lakáscélt igazolni.

504. csanyka75 (válaszként erre: 503. - Csanyka75)
2008. jún. 9. 18:19

Azt mondta ez a tanácsadó,hogy ha a 4 évesnek letelik az ideje (amim még kb2,5 év )akkor kivehetem a 4 évest és megbonthatom a 8 évest is és így több pénzhez jutok és az egyikre akkor tudok felvenni kölcsönt.Mármint hogy a 4 éveset kiveszem ha letelik(ez az anyu nevén van nincs kedvezményezett),és megbontom mellé a 8 éveste(amit akkor már fizetek akkor6. éve ) és erre kérek kölcsönt.Így több pénzem lesz..és jobban járok.Mondta Ő.

Csak nem értem hogyha én veszek egy lakást akkor kinek a nevére megy anyuéra vagy az enyémre vagy közös??

Na majd még jelentkezem!


köszi

503. csanyka75 (válaszként erre: 501. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 9. 18:13

Nagyon köszönöm.Csütörtökön megyek haza anyuhoz és megnézek mindent.Konkrétan nem tervezek lakásvásárlást.Elég döcögős a házasságom és mivel anyuék máshogy nem tudnak segíteni így ezt pakolgatják nekem.Ha bármikor beüt a krakk akkor legyen mihez nyúlnunk.Ez így elég morbid de több mint a semmi.

Csütörtökön este jelentkezem.


köszi

502. LTP ÁKOS (válaszként erre: 498. - Csanyka75)
2008. jún. 9. 18:09
Most látom, hogy a második szerződés 4 éves, így valóban kevesebb a számlanyitási díj, ha 8 éven belül szeretnétek, akkor tényleg ezzel jártok jobban díjakat tekintve.
501. LTP ÁKOS (válaszként erre: 498. - Csanyka75)
2008. jún. 9. 18:06

Szia!


Azt nem tudom, hogy miért mondta a tanácsadó, hogy ne emeljetek, pontosan ugyanannyi a különbség díjban, ha felemeli 15ezerre, minha egy másik 5ezer Ft-osat nyittok, emelésnél csak a 15ezres és a meglévő 10ezres szerződés számlanyitási díjkülönbözetét kell megfizetni.


Egy néven lehet max 5 db Fundamenta is, de egy személy egy időben csak 1db megtakarítás után kaphat állami támogatást. Úgy szokott több szerződés lenni egy néven, hogy megjelöl rajta kedvezményezettet, aki közvetlen hozzátartozó lehet csak (pl. Te). Az állami támogatás a kedvezményezett személyére szól, ha nincs kedvezményezett, akkor a szerződőé, így többszörösen is igénybe lehet venni.



Nagyon remélem, hogy ezt a másikat így csinálták, meg tudod nézni a kitöltött ajánlaton, vagy a szerződés visszaigazolásán, melyet postán küld a Fundi.


Arra a kérdésedre, hogy lehet-e 2 havit befizetni... Lehet, csak nincs sok értelme, mert eléggé beszigorított a kincstár, és negyedévenként vizsgálja a befizetéseket, és az arra járó állami támogatásokat, de a 8 év nem lesz rövidebb magától.


Legrövidebb idő 4 év megtakarítás, nem tudom, mikorra tervezitek a lakásvásárlást. Ennél előbb is van lehetőség áthidaló kölcsön formájában, de ehhez a 8 éves nem jó, de lehet módosítani.


Én inkább javaslok egy emelést, ha többet tudtok fizetni, ha sok a 8 év, 4 év után fel is lehet mondani, és akkor már jár az álltám és a kedvezményes lakáskölcsön rész is.


Írd meg, melyik szerződésnek ki (van-e) kedvezményettje, mennyi pénzt tudnátok havi rendszerességgel lakáscélra gyűjteni, mikorra tervezitek a lakást, mennyi pénzre lenne szükség hozzá, fogok javaslatot tenni számotokra, hogyan érhetitek el, mert amit leírtál, nem egyszerű:)

500. LTP ÁKOS (válaszként erre: 499. - Csanyka75)
2008. jún. 9. 17:49
Máris olvasom:)
499. csanyka75 (válaszként erre: 497. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 9. 15:00

Szia!


Kértem tőled tanácsokat a másik fórumon(fundamentáról mi a véleményetek?Pozitív és negatív tap?)

Elolvasnád?elég hosszú és nem akarom újra bepötyögni:

Nagyon köszönöm előre is.

498. csanyka75 (válaszként erre: 380. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 9. 14:53

Szia!


Nekem lenne kérdésem.Nem is tudom hol kezdjem.Kötött az anyukám az Ő nevére egy Szerződést.Havonta 10000 ft -ot fizetünk 8 éves futamidőre.Ezt ki akartam bőviteni 15000 forintra ,azt tanácsolta a fundamentás nő,hogy ne bővítsek mert úgy újra kell fizetnem a szerződéskötési díjat.Hanem kötetett az anyuval egy újabb szerződést 4 évre havi 5000 ft-al.Azt mondta így járunk jobban....

Kérdéseim:

-hogy lehet egy néven kétszer fundamenta...és állami támogatás?

-Én erre a saját nevemre vagy akár anyu nevére hogy tudok kölcsönt felvenni és lekást venni?

-Lehet egy hónapban mondjuk 2 havi díjat befizetni?és ha igen akkor hamarabb is kifizethetem a 8 évet?

Azon is gondolkoztam hogy az 5000 ft -osat megszüntetjük és csak a 10000 ft-os marad.Max több hónapot fizetek egyszerre.

Előre is köszi a választ!!

497. LTP ÁKOS (válaszként erre: 496. - Tyúkocska)
2008. jún. 7. 10:44
Szia! A Fundamenta akkor számít önerőnek, ha már lejárt (min 4 év). Olyan lehetőség viszont van, hogy 1 éves rendszeres megtakarítás után felvehetitek a teljes szerződéses össeget, ami 1,5 M Ft-ig jelzálogmentes lehet, tehát nem befolyásolja fedezeti alapon a bankhitelt. Ha ennyi önerő elég, ez annak fog számítani. Vagy vártok 4 évet, és akkor a 20-30 megtakarítással 1,3M-2M önerőtök lesz hitel nélkül.
2008. jún. 6. 10:18
Lehet egy fundamenta önerő, ha jövőre szeretnénk házat vásárolni vidéken? Nincs eddig megtakarításunk, de félre tudunk tenni havi 20-30 e ft-ot.
495. hoattis (válaszként erre: 494. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 6. 10:03

Lassan rájövök mi is a valódi kérdés.

Ha még 27 hónapig gyűjtögetem a fundit (ennyi van hátra), valóban ki tudok venni 2,4 milliót (ebből 500-at az állam ad), és azt benyomom a hitelbe. Ekkor lemegy a tőketartozásom 8,2 millióra, de addig a 10,6 kamatozik.

De ha most kiveszem és benyomom a 840 ezret, akkor csak 9,8 millióm kamatozik a 10,6 helyett, és a havi 40 ezret szintén félrerakom, félévente betolok a tőketartozásba negyedmilliót. 27 hónap múlva lemegy a tőketartozásom 8,7 millióra. De addig se 10,6 kamatozik, hanem csak 9,8.


Szóval a kérdés az, hogy a 27 hónap múlva esedékes 500 ezer ft jelenértéke nagyobb-e, vagy annak a jelenértéke nagyobb, amit megspórolok 2 év alatt az alacsonyabb hitelhez tartozó alacsonyabb kamattal.

494. LTP ÁKOS (válaszként erre: 492. - Hoattis)
2008. jún. 5. 16:01

Igen, kevesebbet veszel fel 840-nel, de mikor lejár a fundi, előtörleszted, tehát kb 2 évig fizetsz többet 4200 Ft-tal, míg a Fundi többet hoz, majd az is hozamával csökkenti a tőketartozásodat, melyet a hátralévő időben fizetsz.


Egyébként takszövvel is van közös terméke a fundinak, csak a takszöv nem nagyon vágja:)


Azt nem tudtam, hogy újépítésű lakásról van szó, használtnál csak 5millióig jár kamattámogatott hitel. Újépítésűnél 15M-ig, azt érdemes kihasználni, ha fontos a biztonság, a fix törlesztő, de az is csak max 10 évig lehet fix. Egyébként a CHF 150-180 között mozgott az utóbbi 10 évben, de hogy milyen lesz a következő 20 évben, azt senki nem tudja.

493. hoattis
2008. jún. 5. 07:18

Másik nagy kérdésem:

Sajnos jól belehúztak minket ebbe a takszövös hitelbe, de lehet, hogy nem olyan rossz. Az állami kamattámogatásos, fix kamatozású, forint alapú hitel törlesztőrészlete mondjuk 15%-kal magasabb, mint a devizás, de mindig forintra ugyanannyit fogok fizetni még 20 év múlva is. Mint szüleink, akik még törlesztik havi 78 forinttal a házukat.

Vagy hosszú távon nem ez a logikus?

492. hoattis (válaszként erre: 477. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 5. 07:12

Köszönöm a választ. Nem tudom hogyan számoltad a különböző variációkat. Nekem józan paraszti ésszel az a gondolatom, hogy a kisebb tőketartozás kevesebbet kamatozik, így mindenképp kisebb hitelt kellene felvennem. Kombihitelem sajnos nem lehet, a társasház építéséhez meg van szabva, hogy melyik takszövnél kell felvennem a hitelt.


A következővel nem értek egyet:

"Egy átlagos CHF hitel manapság kb 6% kamatra megy, milliónként 5000 Ft/hó-ba kerül. Ha felmondod a fundit, a 840.000 Ft-tal kevesebbet veszel fel, ez havi 4200 Ft-tal csökkenti kezdetben a törlesztőrészleteidet. Ha meghagyod a Fundit, havonta 12.000 FT GARANTÁLT állami támogatást kapsz, és módozattól függően évi 1 vagy 3% betétkamatot is kapsz rá."

Lehet, hogy 12 ezret ad a két fundi havonta, de csak pár évig, mire lejár, az nem fog sokat érni. A másik verzióban 20 ÉVIG kisebb a törlesztőm.

491. darkart (válaszként erre: 490. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 4. 16:12

ok, akkor magánba írj nekem mindent le amit a fundamentáról tudni kell. Köszönöm


misinszkizozi@gmail.com

490. LTP ÁKOS (válaszként erre: 488. - Darkart)
2008. jún. 4. 15:56
Jó, én befejeztem a vitát, de ha az elmúlt 10 év árfolyamait megnézed, ma erősebb a HUF az 1998-as CHF-nél, EUR-nál és USD-nél is, ez tény.
489. LTP ÁKOS (válaszként erre: 487. - 3e0ba54fb8)
2008. jún. 4. 15:52

Kea, igazad van, én próbáltam erre célozni, hogy nem kell összehasonlítani:)


Fundamentával kapcsolatos kérdésekre örömmel válaszolok! :)))

488. darkart (válaszként erre: 486. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 4. 15:52

Ok azoknak tényleg jó a Fundi akiknek ez elég, de nem jelentős, hisz az inflációt sem éri el. A barátod meg elég gyenge helyre tette a pénzét, hogy 30%ot hozott 10 év alatt. Ha megnézed az euró és a forint közti inflációt, nagy eltérés van.

Ha csak euróban tartom a pénzem, akkor is jobban járok, mint a forintos 4%-os hozamnál.

2008. jún. 4. 15:49
Mindketten jobban járnátok, ha ezt priviben folytatnátok. Semmi sem riasztótt ügyfél szemmel, mint hogy két pénzügyi szakember nyilvánosan marja egymást. Ráadásul szépen elbeszéltek egymás mellett.
2008. jún. 4. 15:41

Most néztem meg, 1998-ban 252 Ft volt az Euro, most 240, tehát 5%-kal erősebb lett a forintunk mai árfolyamokat nézve.

Van egy jó barátom, akinek most járt le egy USD alapú befektetése, 10 éves. Hozott 30%-ot, az USD pedig fele annyit ér HUF-ban, mint 10 éve, és ki gondolta volna? Az ígéretes hozamból 9 millió bukta lett HUF-ban. Házat akart építeni, de rábeszélték egy ígéretes hozamú dologra, hogy 10 évvel később 5 háza legyen, most azt az egyet sem tudja felépíteni. Persze a befektetéseknek megvan a másik oldala is, tudok fordított esetet is, én erre írom az olyan előnyét a Fundinak, hogy fix, számítható hozamú, biztonságos.

Akinek ez a legfontosabb, ezt választja, aki mer kockáztatni, és van mit, tegye.

485. LTP ÁKOS (válaszként erre: 484. - Darkart)
2008. jún. 4. 15:31
A Fundamentáról sokkal többet tudok, mint te. Abban igazad van, hogy nem nő magától a kamat. Nem tehetik sehová, kizárólag állampapírba tehetik, aminek ugyan kicsi hozama van, de a legnagyobb biztonságú, ebből 1 vagy 3%-ot módozattól függően ad a Fundi. Nem ezért lelkesednek, hanem az 1996.évi CXIII. törvény alapján alanyi jogon járó 30% állami támogatásért, amit az államkincstár utal a lakásszámlára, és erre is jár a betétkamat, és kamatadómentes. Hozzáférni azonnal ugyan nem tudsz, 3 hó a kiutalás, mert az Államkincstár sem kapkodós, és ezt kormányrendelet írja elő, de van gyorsított felmondás, ami 30 napon belüli. A efizetett pénzedet visszakapod, de ha 4 éven belüli a felmondás, állami támogatás nem jár rá. Utóbbit azért írtam, mert azt írtad, nem lehet hozzáférni. Hozzá lehet férni a berakott pénzhez, de nem olyan egyszerű, mint egy bankbetét.
484. darkart (válaszként erre: 481. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 4. 15:03
A fundamentát is befektetik, nem magától fog nőni a kamat. nagy valószínűséggel alapokba, kötvényekbe rakják.
483. darkart (válaszként erre: 481. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 4. 15:02

A befektetési alapnál ugyebár nincs futamidő, bármikor hozáférhető. A Fundi meg egy kötött dolog. Beszélhetnénk arról, hogy milyen Pionner alapokat forgelmezol és kivel szerződik az ügyfél?

Erre kíváncsi vagyok. Köszönöm

482. darkart (válaszként erre: 480. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 4. 15:00
Az infláció erre a magyarázat és akkor csak 8%-kal számoltam. Azért az kéne nézni, hogy mennyi a vásárlási értéke a pénzünknek, nem azt, hogy mennyi van.
481. LTP ÁKOS (válaszként erre: 480. - LTP ÁKOS)
2008. jún. 4. 14:54
És maradjunk annyiban, hogy ne hasonlítsuk össze a befektetési alapokat a Fundamentával, nem is lehet, egészen más futamidőkkel egészen más fogyasztói igényeket szolgál ki. Nem jobb és rosszabb egyik a másiknál.
480. LTP ÁKOS (válaszként erre: 479. - Darkart)
2008. jún. 4. 14:52

Maradjunk annyiban, hogy értek a befektetési alapokhoz, és nem csak ismerem, hanem forgalmazom is a Pioneert, ami valóban jó a múlt alapján. Nem téged akartalak fikázni, de ha valaki már 2 éve fizeti a fundit, akkor inkább megéri megvárni 2 évet, mintsem hogy felmondja és bukja az álltámot, és a 4 éves fundinak is hasonló a hozama, de garantált.


A Pioneer tényleg jó példa, de elég sok olyannal találkozom, ami sokat ígér, és nem tudod mi van mögötte.


Nekem kereskedésem van, tudok 10-20% haszonnal dolgozni, és a pénz forgási sebessége 7 egy év alatt. Ez évi 70-140% hozamot jelent, mégis vannak Fundijaim, mert az számítható, és minimális a költségoldala.


Azt nem tudom, hogy miért jelent 28-30%-os Ft hozamot a 12% euro hozam, mikor most annyi az euro, mint 10 évvel ezelőtt.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook