Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1889. nagycigi (válaszként erre: 1888. - Henamilla)
2010. jún. 29. 21:13

Szia, Henamilla!


Első lépés: Megosztani a meglévő ltp-t, két olyanra, ahol az egyik pl. 422/16.000.- módozat, a másik 422/4.000.- Az elsőt azonnal ( a megosztáskor) vissza lehet emelni 20.000 forintosra.

Ekkor ezen lesz az összes addigi megtakarításod, a másikon semmi. Ezzel eléred, hogy lesz két egyforma ltp, az eredetin Te vagy a kedvezményezett, az újon pl. a párod, szüleid egyike, testvéred, gyyermeked. (ez utóbbi arra jó, hogy ne 2011-ig, hanem 2014-ig fizesd, és a nyolcadik év után szabadfelhasználású lesz (nem kell lakáscélt igazolni...) Az eredeti ltp-t fogjuk szükség esetén úgy átalakítani, hogy önerőt tudjunk képezni. Az pedig úgy lesz, hogy a 422/15.000.- forintos ltp-d szerződéses összege 2.670.000.- Ft, ha ezt áthidaló kölcsönként elkéred, jelzálogbejegyzést von maga után, ezért nem tudod önerőként használni. De ha a megosztást követően (mikor már visszaigazolták) módosítjuk 421-re úgy, hogy olyan szerződéses összeget választunk, amelynél a jelenlegi egyenleged és a szerz. összeg közti különbség kisebb, mint 1,5 mFt. (Úgy tippelek, hogy kb. most vagy a 49. hónap környékén, és az egyenleged kb. 1,3 mFt) Ebból adódik, hogy a 421/16 eFt-os havi befizetéshez tartozó 2.580.000.- Ft-os szerz.összeg épp megfelelő, hiszen az egyenleged és az sz.ö. közti különbség

(na, ezt számold ki...! :)))

Ha ez nem elég, akkor válaszd a 421/17.000-t, itt az sz.ö. 2.740.000.- az aktuális egyenlegedtől függőn még itt is másfél millánál kisebb a lakáskölcsön...

Na... sikerült 2,6-2,7 mFt-nyi önerőhöz jutnunk...

8 mFt-os lakásra banktól kb. 5-5,5 mFt-nyi hitelt kapsz... az esetleges különbséget talán össze tudod rakni...

A kiutalási időszak a megtakarítási idő végétől mindig három hónap(pl. 422-nél az 57-58-59. hónap, 421-nél az 50-51-52. hónap)ezt követően kapod meg a pénzt. Úgy kell időzíteni a módosításokat, és a lakásvásárlást, hogy ebben az időszakban érkezzen a pénzed. De ha az adásvételi szerződésben feltünteted - és az eladó elfogadja a fizetési dátumokat, akkor csak az a kérdés, a banki hitelt mikorra tudod elintézni...


Érthetően írtam?

1888. Henamilla
2010. jún. 29. 20:14

Sziasztok,

A következő kérdéssel fordulok hozzad:

Van egy Fundamentás LTP szerződésem, 422-es módozat,56 hónapos idővel, ami 2011.július hónapban jár le. Havonta 20 ezer Ft-ot fizetek, rendszeresen.

Gondolkodom lakásvásárláson, azt hittem az eddig befizetett pénzt elfogadják a bankok önerőnek vagy a már meglévő LTP szerződést bevonják egy kombinált hitelbe, de sajnos nem. Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan tudnék kb 8 milliós lakást venni, ha egyáltalán van rá vmi megoldás. A Fundamentán kívül más jelentősebb megtakarításom nincs. A korábbi hozzászólásokban olvastam az áthidaló kölcsönről, annak mi a feltétele, hogy megkaphassam?

- Illetve eszembe jutott, hogy módosítom a szerződésemet a legalacsonyabb futamidőre, 49 hónapra, hogy előbb jussak pénzhez, de a szerződési feltételekben azt írták, hogy jelentősen nőhet a kiutalási időszak. Ez mennyit jelent konkrétan?

- Az egyik bankban a hölgy azt tanácsolta, hogy majd a kiutaláskor a lakáscél igazolására, írjunk majd egy olyan adásvételit, amelyben fel van sorolva,hogy az eladó a Fundamentától kap X összeget, meg a banktól a fennmaradó összeget. Ez működőképes dolog?

Vagy hogyan fogok bemutatni a Fundamentának egy adásvételi szerződést, ha csak annyi pénzem van,amit ott megtakarítottam illetve majd a banki kölcsön. Tudnál tájékoztatást adni, hogy ebben az esetben, hogyan szokott működni ez?


Köszi !

1887. nagycigi (válaszként erre: 1886. - Abri)
2010. jún. 29. 15:02

Szia *abri!

lakás-felújításra bármikor felhasználhatod.

ezért ne módosíts.

Ha úgy érzed, hogy tudod vállalni a magasabb havi megtakarítást, hát a következő hónaptól egszerűen fizess többet. Annyit, amennyi belefér a havi rezsibe, max. húszezerig. Állami támogatást a befizetett havi összegekre kapsz Ezért nem érdemes szerződést módosítani, és számlanyitási díj különbözetet fizetni...Ha tudsz többet fizetni, majd akkor módosíts - és akkora szerz.összegre - amekkorára akkor szükséged lesz. És akkor megteheted azt is, hogy megosztod a szerződést. Létrehozunk (mondjuk klónozunk) egy olyan új szerződést, amelynek a kezdési ideje megegyezik a most meglévőével - így a lejárati ideje is 2016-ban lesz, de még nincs rajta megtakarítás. A régebbin lévő megtakarításodat úgy, és olyan szerződési összegre kell módosítani, hogy egyrészt a számodra szükséges nagyságú legyen, másrészt áthidaló kölcsönként épp annyit vehess fel, amennyi az akkori egyenleged...

(az egyenleggel egyező, vagy azt valaminnyivel meghaladó mértékű szerz. összeg kell! Itt lehet centizni, úgy meghatározni a szerz. összeget,hogy mire az áthidaló kölcsön szakasz lejár, és kezdeni kellene a törlesztést, már ne legyen tőketartozásod. Egy jó személyibankár ezt pontosan kiszámolja Neked.)

Ha megfogadod a tanácsomat, és nem engedsz a mostani "csábításnak" akkor lesz egy, a mostani szerződéses összegű, de magasabb megtakarítással fizetett ltp-d, majd, amikor a lakásfelújítás aktuálissá válik, klónozod ezt, és lesz egy lakásfelújításra használt összeged, és lesz egy (még) üres ltp-d, amit még 2016-ig feltölthetsz akkor havi betétekkel, amekkorát elbírsz - és ez utóbbit szabadon felhasználhatod.

Kicsit bonyolultan hangzik, de most tényleg nem érdemes módosításokba belevégni.


Tervrajz csak akkor kell, ha építési engedélyhez kötött az átalakítás-bővítés, amit tervezel.

Ha csak festés-mázolás, nyílászárócsere, burkolat, fűtéskorszerűsítés, fürdőszoba átalakítás - tehát tényleg felújítás - akkor elég a felhasznált anyagról kapott számla, vagy a vállalkozó által (aki elvégzi )adott számla.

A pénzt megkapod, és három hónap múlva bemutatod a számlákat, amelyek a Te nevedre, és a Te tulajdonodban lévő lakás címére szólnak (merthogy csak erre a lakásra lehet felhasználni)

1886. abri
2010. jún. 29. 12:12

Sziasztok!

Én is szeretnék kérdezni. 2008 febr. óta fizetek 5000 Ft-os Fundamentát, gondoltam 8 év múlva felveszem és arra költöm amire akarom, esetleg közbe megemelem az összeget.

Most megkeresett egy személyi bankár, javasolta, hogy emeljek és akkor 2 év múlva lakásfelújításra fel tudom használni a pénzt. Ez nagyon jól hangzik, csak sajnálom ezt a szerződést ami még engedné, hogy 8 év múlva szabadon felhasználjam az összeget.

De jó lenne 2 év múlva lakásfelújításra felhasználni. Arról végülis nem is beszéltünk, hogy kell-e valami tervrajz vagy engedély a felhasználáshoz, és a számlákat hogyan fizetik ki, nekem meg kell előlegezni a pénzt?

1885. szepk (válaszként erre: 1884. - Nagycigi)
2010. jún. 23. 10:11

Sziasztok!


Igaza van nagyciginek, ha egy kolléga valóban ilyen félrevezető módon tájékoztatja az ügyfelet, nincs helye a cégnél!

Sajnos az ilyen infók rontják a hitelünket, és az ilyen félreértések miatt kell nap mint nap megküzdenünk a bizalomért... (Holott a termék elsőrangú!)

1884. nagycigi (válaszként erre: 1883. - Magron)
2010. jún. 21. 19:41

www.fundamenta.hu


de ha tényleg megvezették, írjátok le, és küldjétek be a Váci utcai központba, vagy a II. Tölgyfa utca 24-be... nincs szükség gátlástalan ügynökre, aki a személyi bankárok jó hírét rontja...

Remélem, ők értették félre...

1883. magron (válaszként erre: 1882. - Nagycigi)
2010. jún. 21. 18:19
Köszönöm szépen a gyors választ! Így már világos. Döbbenten álltam volna, ha van olyan konstrukció, ahol kb. 1 millió forint befizetésével 3 millió forintot kapok:) Viszont az ismerősöm meg van erről győződve, hogy 3.2millió Forintot fog kapni, azt mondta, hogy felhívta a Fundamentás bankárát direkt emiatt, és megnyugtatta, hogy tényleg ennyit kap. Akkor szegénynek rossz hírt fogok mondani..
1882. nagycigi
2010. jún. 21. 18:00

:)) Elkezdheted...

De jogos a kétkedésed, valójában két részből áll a pénz.

A szerződéses összeg 3.220.000.- Ft,

ennek kb. 40 %-a, ami a saját befizetésük, 49 hónap alatt, + 30% állami támogatás (294.000.-)+ 1% éves kamat, ez összesen: 1.301.000.- Ft, aminek másfélszeresét, 1.919.000.- forintot hitelként vehetnek igénybe, forint alapon, fix, 3,9% kamattal...

Négy év múlva dönthetnek: kiveszik az összegyűlt pénzt, és lakáscélra fordítják (vesznek, felújítanak, bővítenek, korszerűsítenek) elkérik hozzá a hitelt is, vagy bennhagyják az egészet, és fizetik addig, amíg kedvező-alkalmas lakásprojektet indíthatnak... (de max. 8 évig!)

1881. magron
2010. jún. 21. 17:20

Kedves nagycigi!


Egy ismerősöm ajánlotta számomra a Fundamentát. Ők fizetik párjával havonta a 20.000 Ft-ot. Azt mondta, hogy négy év múlva 3.220.000Ft-ot fognak kapni, ami kettejüknek 6.440.000Ft. Én ha jól számolok, akkor 2x960.000Ft-ot fizetnek be. Létezik olyan, hogy tényleg ennyi pénz felett rendelkeznek a 4 év letelte után? (Nem kölcsönről beszélt, hanem pénzről, amit négy év után kiutalnak nekik.) Mert akkor én is elkezdem fizetni.

1880. nagycigi (válaszként erre: 1879. - Lara15)
2010. jún. 19. 21:15

Jól látod, ha mind a kettőt felveszitek,az összesített kockázat miatt másfél millió fölé kerül a hitel, és kell a jelzálog.

most van két ltp:

324/15.000.- nél az SZ.Ö: 3.940.000.- (8 éves)


Nektek már a negyedik év vége felé jár a megtakarításotok. Tehát megosztható úgy, hogy legyen egy 321/13.000.- 1.620.000.- Ft szerz. összeggel, és legyen egy (az új) 324/5.000.- Ft-al, de lehet havi húszezerig emelni.


A jelenlegi egyenlegetek a 321 módozatún lesznek.

Most kb. 997.000.- Ft körül lehet. ehhez a fenti sz.ö-vel 650.000.- lakáshitel jár, amihez nem kell jelzálogbejegyzés, csak adóstárs, (házastárs pl. kötelezően adóstárs lesz!) viszont mindkét "régi" ltp-re már jár a lakáskölcsön (mert, ugye, a régi, "módosított ltp" megtakarítási ideje 48 hónap után lejár, ami - mit tesz Isten! - épp most következett be) :)))

tehát lakáskölcsönt lehet kérni, áthidaló helyett!

És a két sz.ö. 3.240.000.- és Nektek (jól emléxem?) 3 millió kellene...

törlesztés: 60 hónapig, 14.720.- Ft/kölcsön


Ezért kell leülni a Fundamentás személyi bankárral, hogy pontosan kicentizzétek, milyen módozat, mekkora sz.ö legyen a régi, mekkora az új...

Így, írásban eléggé nehézkes... meg kissé bőbeszédűen fogalmazok... :)))


ráadásul nem emléxem pontosan, mit írtam az előbb... :O)

de remélem, érthető...

1879. lara15 (válaszként erre: 1877. - Nagycigi)
2010. jún. 19. 20:16
Havi 15000 ft/szerződés amit fizetünk havonta.Nem igazán értem hogy ha módosítva lesz a szerződés és felvesszük a szerződéses összeget azt ha összeadjuk/kb 2600000/akkor van jelzálog bejegyzés nem?mert ugye a 2 szerződésen lévő hitelösszeg meghaladja a 1.5 milliót?vagy vmit nem értek?!:)
1878. limari (válaszként erre: 1874. - Nagycigi)
2010. jún. 19. 18:15
Köszönöm a segítséged nagycigi! Mostmár boldogulni fogunk.
1877. nagycigi (válaszként erre: 1876. - Lara15)
2010. jún. 19. 09:27

Ne szüntesd meg, hanem oszd meg, oly mértékben amekkorára szükséged van, és amekkorát a havi kültségvetésetek elbír.


Egy hétmilliós ingatlanra kb. 4-5 milliós jelzáloghitelt kaphatsz. Számoljunk a kevesebbel, így három millióra van még szükséged.

ha a két szerződésed megtakarítása 20.000.-/hó,

akkor azok szerződési összege egyenként 5.260.000.- forint, a futamidő végén állami támogatással 2.727.000.- forint gyűlik ösze, a különdséget hitelként kérhetnéd.

Ha pl. az egyik szerződést "megosztod" akkor létrehozható belőle egy olyan, amelyik csak négy éves, és rajta van az eddig összegyűjtött pénzed,, szerződéses összege 2.460.000.- Ft, a másik marad nyolc éves, de nincs rajta megtakarítás, de nyolc éves marad, (2014-ben jár le, tovább fizethetsz rajta 3.000.- és 20.000.- között, amennyit bírsz)

Az előbbit megszünteted, elkéred a megtakarítást, és hitelrészt, lesz 2,4 mFt-od. ez más majdnem elég, ugye? nem kell hozzá jelzálog, mert 1,5 mFt alatt van a hitelösszeg. Ez lesz az önerő.

A másikkal is megteheted ugyanezt.

Így nem lesz szükség áthidaló (vagy azonnali áthidaló) kölcsönre, ami jelzáloggal jár, és aminek magas kamata jobban megterheli a zsebeteket...

Keresd meg a személyi bankárod, és dolgozza ki, pontosan mekkora összegekkel kell a megosztást megcsinálni, úgy, hogy a szükséges összeg is meglegyen, és ne jelentsen túl sok havi terhet,

meg a fundás lakáskölcsönre jelzálogot se kelljen bejegyezni.

A megosztásra azért is szükség van, mert annakidején a nyolcéveshez tartozó számlanyitási díjat fizetted ki, és, ha módosítod négyévesre, bukod a díjkülönbséget, valamint elveszíted a nyolc év utáni szabadfelhasználási lehetőséget. Ezzel a megoldással azonban az új, "klónozott" ltp-den összegyűlő összeg 2014. májustól szabadfelhasználású lesz! A "rövidített" ltp-n lévő kedvezményezett Állami Támogatás joogosultsága a megtakarítás és a hitel felvételével megszűnik, tgehát az új, klón-ltp-n újra bejelölhető, csak visszamenőleg nem kell igényelni. Ez így bonyolultnak tűnik, de a személyi bankárod érteni fogja.

Van ennek is költsége: a szer. módosítási díjak (2000.-/db)

meg kiszámolják az új számlanyitási dijakat is, mert ugye, születik egy-egy új ltp! de nem kp, hanem átutalással fizetendő!


Ha a két meglévő ltp-d nem kevesebb, mint havi 10-10.000.- akkor így össze lehet rakni minimum 2,4 mFt-ot, megmarad a két klón ltp-d, amin az összegyűlő pénz jól fog jönni négy év múlva...


sok sikert! :))

1876. lara15
2010. jún. 18. 21:20
Kedves nagycigi! Van egy 7 milliós ingatlan amit megszeretnénk venni.Van 2 fundamenta szerződésünk,amit 2006 májusába kötöttünk 8 éves futamidővel.Mit tanácsolsz hogy tudnánk a legkedvezőbben megvenni az ingatlant?gondoltam megszüntetem az egyik szerződést,az lenne az önerő.Várom az ötletedet.Köszönöm !
1875. Szumi1 (válaszként erre: 1872. - 328b38aacb)
2010. jún. 18. 18:52
Igen azt is szeretném.
1874. nagycigi (válaszként erre: 1873. - Limari)
2010. jún. 18. 18:31

"Az otp-nek lett zárolva a magtakarítás, mivel kombinált hitelről van szó"


Na, ez az, aminél nem fog menni, mert a zárolt szerződést nem lehet módosítani...és hiába fizetsz többet, nem működik, mert nem arra szerződtél.

Lehet, hogy kicsit bonyolultan írtam az előbb. de erre gondoltam: Csak, ha nem zárolt a szerződés, akkor van úgy a Fundinál, hogy húszezerig fizethetsz többet is, mint a vállalt összeg. (ennek az az előnye, hogy a végén kell a számlanyitási díj különbséget kiegyenlíteni, nincs szerz.mód.díj, és nem kötelezted el magad a magasabb összegre: ha esetleg kevesebb jut, akkor az eredetit fizeted; az ÁT-t a havonta befizetett összegre kapod.)

Kinek a nevén van a mostani otp-s ltp-d? mert ha a Tiedén, akkor újabbat nem tudsz nyitni magadra, kell valaki családtag kedvezményezett, de a végén csak arra a lakásra lehet fordítani a pénzt, ami a kedvezményezett tulajdonában van.

Az AÁK azt jelenti, hogy a formaságok rendezése (hitelkérés, papírok beszerzése, szerződéskötés) után kb. két héten belül jön a pénz. A teljes folyamat kevesebb,mint két hónap (igényléstől kiutalésig)

1873. limari
2010. jún. 18. 14:09

Persze, az Ltp feltételeivel tisztában vagyok, csak a fundamentánál máshogy van, tényleg rugalmasabb az ÁK miatt. Az otp-nek lett zárolva a magtakarítás, mivel kombinált hitelről van szó. Úgyhogy most csak az én nevemre tudunk nyitni egy 20ezreset. Azt Te is írod, hogy "minden további nélkül fizess helyette huszat", ez azt jelenti, hogy nem kell módosítanom a szerződésen, csak többet fizetek bele és akkor arra kapom meg a z állami támogatást? Mert akkor így érdemes lenne az otp ltp-be 4000 helyett 20ezret fizetni, bármiféle módosítás nélkül. Az otp-nél tényleg nincs AÁK, meg ÁK. Az AÁK azt jelenti, hogy azonnal hozzájutok a szerződéses összeghez??? Ez nagyon fontos mert csak így tudom majd 2 év múlva kiváltani az otp hitelemet.

Köszönöm a gyors válaszokat. Nagyon sokat segítettél!

1872. 328b38aacb (válaszként erre: 1867. - Szumi1)
2010. jún. 18. 13:50
A rendelkezésre álló információk alapján nem tűnik rossznak a helyzeted, de pár kérdésem nekem is van. Azt a számlát is szeretnéd felhasználni, amin az öcséd a kedvezményezett? Ennek technikai akadálya nincs, de azt tudnod kell, hogy csak akkor lesz ÁllTám. jogosult az a számla, ha az öcséd legalább egy minimális hányadban tulajdonrészt szerez a majdani ingatlanban. Ugye nem vagy KHR (régebbi nevén BAR) listás?
1871. nagycigi (válaszként erre: 1870. - Limari)
2010. jún. 18. 13:13

Ez a gond a banknál kötött kombinált hitelekkel... sohasem az ügyfél érdeke a szmepont, hanem a banké...

Gondolj bele: Ha annak idején két, 324/20.000.- módozatú ltp-t zárol a Fundamnetás (!) személyi bankárod a hiteledbe, akkor a 8. év végén kb. 5.4 mFt-ot tolnak át a fundás folyószámládról a banknak (és itt nincs szó fundi hitelről) mi marad a 7 millás köcsönödből? Igaz, addig kb.82 eFT lenne a havi teher. De ha csak egy 324-es

fér bele a költségvetésbe, akkor "csak" 62 eFT, és az előtörlesztéskor 2.7 mFt megy a banknak...

Ha itt igénybeveszed a funda LK-t, akkor 5.26 mFt-al csökkentheted a banki hitelt...

Itt jelentkezik a személyi bankár tevékenységének jelentősége: Kiszámolni a banki hitelfelvételkor azt az összeget, amellyel az ügyífél a legjobban jár, és még elbírja a pénztárcája..

A zárolt ltp-t nem tudod módosítani...

de ha a banki hiteltől függetlenül nyitottad, és nem kötelezted el magad az ltp-vel a bank felé (soraidból erre gondolok, mert "türelmi-időt" említettél) akkor módosíthatod. Pontosabban minden további nélkül fizess helyett huszat...


Upsz!

OTP-nél van a hiteled és az ltp-d? Mert akkor nem tudom, lehet-e módosítás nélkül egyszerűen többet fizetni...

Szóval, ha lehet, akor tedd azt...

a Fundinál van AÁK, az OTP-nél lehet, hogy nincs... Szóval, ha OTP a mostani ltp-t, ha lejárt, törleszd be a hiteledbe...de kérdezd meg a lehetőségeket!

Ha ott nincs AÁK, akkor tényleg most kellene egy-egy új ltp-t nyitni a Fundinál...de csak négy évest, és majd meglátod, négy év múlva, mire van szükséged... AÁK-ra, vagy más megoldásra....

A Funda ltp nagyon rugalmas, a szükségleteidnek megfelelően formálható...

Arra figyelj, hogy egy ember csak egyszer, és egy helyről kaphat állami támogatást, Ha tehát Neked van már ltp-d, amíg az le nem jár, nem nyithatsz másikat, sem OTP-nél, sem máshol. Pontosabban szerződhetsz, de közeli családtagnak kell lennie a kedvezményzettnek, aki szintén nem kap máshonnan ilyen állami támogatást.

Közeli családtag: nagyszülő-szülő-gyermek-unoka,

testvét, házastárs

1870. limari
2010. jún. 18. 12:34

Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszodat! Akkor válaszolok én is a Te kérdéseidre:

1. 7millió forint hitelt vettünk fel 2 éve, az a legutóbbi értesítő szerinr 46.000CHF.

2. Most 42.000Ft a hiteltörlesztés (ami ugye csak kamat+kez.ktg.)+ 4.000Ft az LTP (sajnos) és csak az egyikőnk nevén van. Ebből sajnos nem sok fog összegyűlni 2 év múlva. Meg fogom kérdezni, hogy meg tudom e emelni 20ezerre.

4. Azt hogy milyen módozatú LTP-t akarunk nyitni az jó kérdés, mert a tanácsadó azt sem mondta, hogy kül. módozatok vannak, csak azért tudom, mert az otp-ben dolgoztam. (meg most Te leírtad:) )

Azt mostmár tudom, hogy az ÁK-nek mik a feltételei és azt úgy gondoltam, hogy 2 év múlva kiegészíteném, hogy meglegyen a SZÖ. 25%-ka (feltéve hogy azt úgy lehet e)

Nem tudom még mindig hogy járnék jobban. Abban igazad van, hogy nem tudom 2 év múlva mennyi lesz a fennálló hitel. (most kb. 9,5MFt sajnos) Arra a lehetőségre nem is gondoltam, hogy 2 év múlva vegyük fel az AÁK-t. Azt tudjuk hogy a CHF hiteltől mindenképp meg kell szabadulnunk.

Köszönöm, hogy levezetted számokban a fizetni valót, én is így gondoltam. A tanácsadó természetesen ezt sem mondta el nekünk. Jelenleg sajnos 75ezres nettó fizetésem van nekem is és a férjemnek is. Ha jól értem max. 100ezer körül lenne a törlesztőnk, ami jó sok a fizetésünkhöz képest, de legalább ez a maximum a AÁK-nál és utánna csak kevesebb ennél, meg nincs árf. kockázat sem. Csak biztos lesz 2 év múlva is AÁK?

Köszönöm a segítséget!

1869. nagycigi (válaszként erre: 1868. - Limari)
2010. jún. 18. 12:03

nagyon sok mindent leírtál, kérdeztél, de válasz előtt nekem is vannak kérdéseim:

1.,Mekkora a forinthitel?


2.,Mekkora a törlesztőrészlet most?

(tudod, a banknak a kamat megy, amit tőketörlesztésre fordítanál, az meg a Fundamentához, esetleg kiegészítve 20.000-re)


3. Hány, és milyen módozatú ltp, mekkora összeggel van a bank részére zárolva?


4. Milyen módozatú ltp-t akartok nyitni?

(A 423-nak 1% a betéti kamata, 3,9% a hitel kamat, és a saját összeg 1,5-szeresét kapod hitelként; a 324-nek 3 % a betéti, 6% a törlesztő, és kb. ugyanakkora a hitel, mint a saját összeg)


Igen, a szerződéses összeget kérheted azonnali áthidaló kölcsönként, jelzáloggal.


Lehet, hogy jobban járnál, ha megvárod, amíg lejár a zárolt ltp-d (remélem, kettő van!)

és akkor nyitnál újat, (kettőt!) és kérnéd hozzá az AÁK-t.

Ennek az előnye, hogy most még nem kell plusz 30 eFt havi terhet vállalnod, valamint két év múlva pontosan tudni fogod, mekkora a tőketartozásod

(CHF árfolyam!!!) ennek ismeretében fogod eldönteni, mekkora szerződéses összegű ltp-(k)re van szükséged

Az AÁK ás ÁK kölcsönök kamatai állandóan váktoznak, most pl. júl. 1-től, az általam fent javasolt esetben AÁK kamata 8,88% lenne, de ki tudja, két év múlva mekkora lesz?

Amit Neked javasolt a tanácsadó, az most 9,5% lenne, de AÁK!)

(tisztázzuk: Áthidaló Kölcsön alapfeltétele a szerz. összeg és a megtakarítási idő 25%-ának megléte. Ha bármelyik nincs meg, akkor Azonnali Áthidaló Kölcsön: AÁK)

8 éves futamidőnél, 2 év (25%) alatt nem jön össze a szerz. összeg 25%-a!


Számold: 6.25 mFt az sz.ö. Te beraksz évi 240 eFt-ot, amire kapsz 72 eFt ÁT-t és 1200.- kamatot.

(évente 313.200.- Ft) Az sz.ö. 25%-a = 1.562.500.-

ÁK-ra kb. az ötödik év vége felé leszel jogosult...

Az AÁK és ÁK kamatokat mindig a jegybanki alapkamathoz igazítva, az adott időszakra vonatkozóan határozzák meg, de a szerződés után, a törlesztés ideje alatt változatlanok maradnak.


AÁK időszakban a hitelfelvételtől a fenti feltételek eléréséig vagy,(8,8%) utána átmegy ÁK-ba, pillanatnyilag 7,77%-os kamattal, majd a megtakarítási idő (96 hónap után) átmegy lakáskölcsönbe, 3,9 %-os kamattal.

Így HAVI TEHER: 6.250.000. (sz.ö) AÁK esetén

AÁK alatt: 20.000.- + 45.800.- (KAMAT!)

ÁK alatt: 20.000.- + 40.100.- (KAMAT!)

kiutalási időszakban (3 hó) csak a kamat 40.100.-

LK alatt: 121 hónapig 36.750.-


tízezresnél ennek kicsivel több, mint a fele...

Pillanatnyilag a fizetés nem számít, csak az, hogy legyen jövedelmed, munkahelyed, és a

rezsi és megélhetési költségeitek levonás után fennmaradó "szabad" összeg jóval meghaladja a törlesztőrészleteket. Ilyenkor együtt számolják a jövedelmeket is meg a terheket is

1868. limari
2010. jún. 17. 21:36

Kedves nagycigi! Benned van az utolsó reményem. Látom, nagy szakértője vagy a témának. A napokban megismertük az áthidaló kölcsön lehetőségét, de sok megválaszolatlan kérdésünk maradt.Leírom a problémát: 2008.ápr.ban vettünk fel lakásvásárlási hitelt,CHF alapú LTP-vel kombinált, jelenleg 46.000CHF a hitel összege. 2év múlva lejár a türelmi idő (halasztott tőkefizetésű) és nagyon meg fog emelkedni a törlesztő részletünk. A fundamenta áthidaló kölcsön jó megoldásnak tűnik: most megnyitunk egy 8éves futamidejű 20eFt-osat és egy 10eFt-osat.(a kettő szerződéses összege elvileg fedezné a jelenlegi hitelünket) 2 év múlva igénybe tudjuk venni az áthidaló kölcsönt és így ki tudjuk váltani a hitelünket. Jól értettem, hogy a teljes szerződéses összeget megkapnánk mint kölcsönt (megelőlegezve a megtakarítást is). Mennyi a maximális összeg, amit felvehetünk? Mekkora fizetés kell hozzá? (a tanácsadó azt mondta, hogy 150eFt, csak nem emlékszünk, hogy kettőnknek együtt, vagy külön-külön)Mennyi lesz a fizetendőnk havonta a kölcsön felvétele után? A fundamenta oldalán úgy olvastam, hogy 7,9% az áthidaló kölcsön kamata. (a tanácsadó 11%-ot mondott)Ez a kamat lenne érvényes a megtakarítási idő végéig? És utána még mennyi ideig kell fizetni a kölcsönt, ami már elvileg 3,9%-os kamattal ketyeg. Bocsi, ha sok a kérdés, de szeretném tisztán látni a dolgokat.

Segítségedet előre is köszönöm!

1867. Szumi1 (válaszként erre: 1866. - 328b38aacb)
2010. jún. 17. 17:02
Én fizetem, de öcsém van megjelölve kedvezményezettnek.
2010. jún. 17. 16:00
Szumi1 kinek a nevén van a másik szerződés?
1865. Szumi1 (válaszként erre: 1862. - Nagycigi)
2010. jún. 16. 21:47
Szia lenne nekem is kérdésem ha nem nagy baj. Jelenleg van két fundamentánk 2008.07 havi (tegyük fel 24 hónapos) 423-as 98 HÓ és 324-es 96 HÓ mind kettő 20000-es utóbbi a nevemen. Telek vásárlásra és házépítésre szeretnénk felhasználni barátnőmmel. Kb. 12.000.000 ft lenne a bekerülési ár. Fundamentán kívül van még 1.700.000 ft megtakarításunk. Nekem bruttó 400.000 fizetésem van barátnőm munkát keres. Hogyan lehetne ügyeskednünk hogy meg legyen a kb. 12 millionk és kb. 15 év alatt ki is fizessük. Esetleg szerződés rövidítése hogyan lehetséges és mennyibe kerülne? Van erre lehetőségünk vagy ne is álmodjunk házépítéséről? Előre is köszönöm a választ.
1864. nagycigi (válaszként erre: 1863. - Buggi)
2010. jún. 16. 21:33

nna...! :) ez már tetszik...? marad a gatyád...!


De, hogy ne rendüljön meg a hited magadban...

Ez csak arról szólt, hogy mennyibe kerül, ha AÁK-t kérsz - szemben a normális futamidő után kérhető lakáskölcsönnel. Ugye, nem is olyan rossz, hogy szinte kevesebbet fizetsz vissza, mint amennyeit felvettél...?!?


Valójában azért figyelembe veheted azt a pénzt is, amit Te fizettél be, mert azt előre megkaptad... (840.000.- Ft)

Ha ezt hozzáadod a 2.66 mFt-hoz, akkor közel járunk az első számításodhoz...

Most még megnézzük, milyen hatásssal van az állami támogatás és kamat a zsebed terheire...

(ÁT + betéti kamat = 279.100.- )

Te valójában kb. 3,5 milliót fizettél be, de a saját zsebedből csak 3,21-et, a többi az ÁT meg a kamat. Ha így számolsz, akkor kb. tíz év alatt a 2,67 millió 3,21-be került, ami nem is olyan rossz, mert ha banktól kéred, 4 milla körül nem úszod meg...

1863. buggi
2010. jún. 16. 21:00

Számoltam megint:D, a legújabb eredményem 2.663.524 Ft.

Köszönöm szépen a türelmet!!! Vérprofi vagy:D!

1862. nagycigi (válaszként erre: 1861. - Buggi)
2010. jún. 16. 20:48

na, akkor kezdjük... :)


Az AÁK-val tkp. megkapod azt a pénzt, amit még be sem fizettél, és amire még sem állami támogatást, sem kamatokat nem kaptál, és a szerződéses összegben lévő lakáskölcsönt is megkapod. (összesen 2.670.000.- forintot)

Azt írtad, most vagy a 16. hónapban, a pénzt kb. a 18-ban kapod meg, kb. a 33. hónapban jutsz el a 25%-nyi megtakarításig, tehát az AÁK kamatot (18-33) 16 hónapig kell fizetned. Ezután 34-59. hónapig (26 hó) ÁK kamattal, majd a LK törlesztés 78 hónapig.

A lakáskölcsön (LK) a saját megtakarításaid és az sz.ö közti különbség: 1.550.847.- ezt kell a megtakarítási idő után visszafizetni


az AÁK kamat jelzáloggal 10,5 % = 23.363.-

16 x 23.363 = ?

az ÁK kamat 7,9% = 17.578.-

26 x 17.578 = ?

a lakáskölcsön törlesztőrészlete 23.496.-

78 x 23.496 = ?

1861. buggi
2010. jún. 16. 20:31
Átszámoltam, remélem mostmár jól, mert különben visszaülök az iskolapadba:D. A végeredmény így 3.060.695 Ft.
1860. nagycigi
2010. jún. 16. 19:58

ne keseredj el, rosszul számoltál.

próbáld újra, és ne számold bele az amúgyis vállalat havi megtakarításaidat, mert azt AÁK nélkül is kifizetnéd. csak azt számold, amit az AÁK (majd ÁK és LK) miatt kifizetsz. Alább megadtam a szorozni, összeadnivalókat... :)))

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook