Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Inzulin rezisztencia! Mit tudtok róla, gyógyítható? fórum

Inzulin rezisztencia! Mit tudtok róla, gyógyítható? (tudásbázis kérdés)


❮❮ ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... ❯❯
81132. d85d776a42 (válaszként erre: 81131. - M0ncsa)
2015. máj. 8. 11:22
Sajnos általában így van, hogy nem foglalkoznak ezzel az orvosok, ha még nem akar gyereket. Nekem 10 éve derült ki a PCOS, akkor 18 éves voltam. Senki nem mondta, hogy menjek el terhelésre és hogy összefügghet a PCOS és az IR. Annyit mondtak, hogy majd ha babát akarok, akkor előtte gyógyszeres kezelés kell. Ennyi! Diétáról és sportról szó sem volt. Érdekes módon a hormonjaim is jók voltak, most is jók 1-2 kisebb eltérést leszámítva. Épp ezért küldött el több endokrinológus is, hogy nincs semmi bajom. Az éhgyomri vércukrom is rendben volt, nincs cukorbeteg a családban, vékony vagyok, szóval senki nem gondolta ezt rólam :) Míg végül el nem mentem 3 pontos terhelésre és ott kiderült az IR... Most már komolyabb helyre járok endokrinológushoz, akinek nem mondtam, hogy mikor tervezek babát. Egyébként 1-2 éven belül :) De azért felháborító, hogy ha már 10 évvel ezelőtt kezelnek, akkor lehet most a diéta és sport mellett jók lennének az értékeim. Szóval igenis foglalkozni kell ezzel akkor is, ha még nincs tervben a baba.
81131. M0ncsa (válaszként erre: 81130. - Vikyci)
2015. máj. 8. 10:47

Nem emlekszem ra, hogy olyat irtam volna, hogy nem vettek komolyan az orvosok. Azt biztosan irtam, hogy sem az orvos, sem o nem szeretne hormonalis kezelessel probalni megoldani a dolgot.


De egyebkent siman el tudom kepzelni, hogy ilyen az orvosok hozzaallasa, valamint a gyerekre hajto nok sokkal ramenosebbek :)

81130. Vikyci (válaszként erre: 81129. - M0ncsa)
2015. máj. 8. 10:43

Te írtad azt, hogy mivel gyereket nem akar, nem vették komolyan az orvosok a problémáját.

Amúgy meg sokfelől hallottam ezt, ha nem akar gyereket akkor nem kezelik, vagy max fogamzásgátlót akarnak felírni.

81129. M0ncsa (válaszként erre: 81127. - Vikyci)
2015. máj. 8. 10:37

Persze, en sem mertektelen gyumolcszabalasra gondoltam :) Mondjuk tel folyaman nem volt tul nagy a valasztek, narancsot, grapefruitot evett neha.


Gondolod, hogy azert nem foglalkoznak vele, mert nem gyerekcsinalas a cel? Ez azert mondjuk eleg gaz. Par ev mulva (8-10 :D) majd biztosan akar, megette a fene, ha addig nem jon rendbe... en mindenesetre probalok neki segiteni, ahogy tudok.

81128. M0ncsa (válaszként erre: 81117. - D85d776a42)
2015. máj. 8. 10:33

Paleoban nem is a kenyerek biztositjak a megfelelo CH-mennyiseget, hanem a zoldseg, gyumolcs. Perzse lehet magkenyeret is sutni, de mi mar tobb, mint egy eve nem eszunk kenyeret (meg ugy gabonat altalaban, leszamitva neha egy kis rizst. Igaz, a paleot sem tartjuk, mert eszunk krumplit, sajtot. Mondjuk amikor elhagytuk a lisztes dolgokat (kenyer, teszta), a ferjem pillanatok alatt leadott nehany kilot (elotte sem volt kover), viszont o jobban van, es az allergiaja is elmult. Ha "bunozik" (mondjuk piknik alkalmaval megeszik 1-2 szelet kenyeret, a buntetes gyors es kegyetlen: 1-2 napon belul elojon az allergia megint :)


A kokusztej nalunk is nagyon bevalt, mindenki szereti, es nincs tole hasmenese, szemben a tejjel, tejszinnel :)


Igazad van, eteltolerancia-vizsgalat sem artana neki, manapsag mar szinte mindenki intolerans valamire... :( Azt nem tudtam, hogy a tej gyors CH, erdekes info, koszonom.


Sok sikert es gyors javulast kivanok!

81127. Vikyci (válaszként erre: 81126. - M0ncsa)
2015. máj. 8. 10:28

Gyümölcsöt nekünk csak uzsonnára lehet enni, esetleg tízóraira, de inkább csak uzsonnára. De persze számolva a ch tartalmát.


Mindenképpen keressetek egy jó orvost, aki tud segíteni.

Amúgy meg nem kell azt mondania, hogy nem akar gyereket, láthatod hogy ezzel csak azt éri el, hogy nem foglalkoznak vele. Lehet, hogy pár év múlva akar majd, és addigra már szépen rendbe is jönne, ha most elkezdenék nála a megfelelő kezelést.

81126. M0ncsa (válaszként erre: 81116. - Vikyci)
2015. máj. 8. 09:58

Koszi, latod, inzulinvizsgalatra nem gondoltunk (mondjuk az orvosoknak kellett volna, mindegy...).

Igen, ezt az etkezesekre felosztott, lassu felszivodasu, hatarozott mennyisegu CH - dietat kapta o is. Lehet, hogy az volt a baj, hogy nem szemelyre szabottan (de megint csak talalgatok).

Ami a paleot illeti, a CH-mennyiseget pillanatok alatt meg lehet dobni gyumolccsel, zoldseggel (gyokerzoldsegek pl. eleg magas szenhidrattartalmuak).

De amugy igen, tenyleg kellene egy jo endokrinologus meg esetleg egy dietetikus a csajszinak :)

81125. M0ncsa (válaszként erre: 81119. - Inf3rno)
2015. máj. 8. 09:54

A paleo nem feltetlenul ketogen... Van ketogen, meg ketogen paleo is, az igaz.

En ugy tudom, a paleo nem szamol se kaloriat, se szenhidratot (persze utobbit van, aki igen, de nem mindenki).

Azt a forumot ismerem, koszi, de inkabb kihagyom, engem onnet mar egyszer kiutaltak :D


Egyebkent az IR nem a kettes tipusu cukorbetegseg eloszobaja? Igy elmeletben nem lehet rossz. Nem tudom na. Lehet, hogy tevedek.

81124. M0ncsa (válaszként erre: 81115. - Zebra25)
2015. máj. 8. 09:50

Koszonom szepen, igy mar ertem a mechanizmusat! Nem szeretne gyereket, meg nagyon fiatal, csak 23 eves. Csak zavarja, hogy nem menstrual, meg ugye egy policisztas petefeszek sem a nok alma.


Egyebkent eleg fegyelmezett, a korabbi dietat is szigoruan betartotta, es megis.

81123. lion18 (válaszként erre: 81118. - Inf3rno)
2015. máj. 7. 23:06
Köszönöm a válaszod és a segítséged mégegyszer!!!!!:))
81122. inf3rno
2015. máj. 7. 19:38
Amúgy tök érdekes cikkek vannak a ketogén diéta és az IR kapcsolatáról. [link] Itt pl használnak egy ketogén diétát, amiben harmad annyi fehérje, fele annyi rost, etc... van, mint a szénhidrátos kontrollban, omega3 meg szinte nulla, aztán utána globálisan kijelentik, hogy az összes ketogén diéta IR-re hajlamosít. Hát ez egy elég "bold statement" így. Azt hiszem tényleg igaza van a wikipedia-nak, amikor azt mondja, hogy az abstract-en kívül a teljes cikket is érdemes megnézni, mert komoly tévedések lehetnek benne. Ha nagy tömegben olvasunk a témában, akkor egy idő után ezek talán korrigálódnak (de láttam már olyanra is példát, hogy csont nélkül behivatkozták őket).
81121. inf3rno (válaszként erre: 81117. - D85d776a42)
2015. máj. 7. 19:27
Szvsz, ha csak az a cél, hogy a gyors szénhidrátoktól tartózkodjatok, akkor elég a cukrot, mézet kicserélni xilit, eritrit vagy stevia bármelyikére, illetve teljesőrlésű lisztből készült dolgokat és barna rizst fogyasztani. Én most rendeltem stevia növénykét, tök érdekes, édesítőszer íze van, nagy mennyiségben meg már olyan édes, hogy az keserű. :D
81120. inf3rno (válaszként erre: 81119. - Inf3rno)
2015. máj. 7. 18:48
Bocsánat, az előzőben összemostam a cukorbetegséget az IR-el. A cukorbetegségre jó a paleo: [link] az IR-re csak sejtem, hogy jó lehet.
81119. inf3rno (válaszként erre: 81106. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 18:46
A paleo szerintem megfelelne neki, elvileg ezek a ketogén diéták jót tesznek cukorbetegségben és IR-ben is. Írok egy ideje a paleos fórumba is, kóstolgatom őket. Bizonyos dolgokkal nem értek egyet, de azért sok van, amivel igen, és ez általában nem jellemző az ilyen csoda diétákra. [link]
81118. inf3rno (válaszként erre: 81103. - Lion18)
2015. máj. 7. 18:43
Egyelőre nekem is magas a mögötte lévő logika, de a konklúzióban az utolsó mondat azt írja, hogy kedvező. "It also reduces adipose mass, consequently attenuating insulin resistance and activation of JNK and IKKbeta, while improving insulin signalling in liver and muscle." Érdemes lenne még keresgélni a témában, de tényleg nagyon kevés cikk van róla.
81117. d85d776a42 (válaszként erre: 81114. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 16:33

Én próbálkoztam 3 hónapig a paleoval, de nem segített, tovább is fogytam tőle, nem volt jó a közérzetem sem tőle. Kevés CH-t lehet vele bevinni és az nekünk nem túl jó. Az előírt mennyiséget meg kell enni, de pl a paleo kenyerekben alig van CH. Most kombinálom a 2 diétát, használok magliszteket sütéshez, illetve kókusztejet iszok a tehéntej helyett. A tej ugyananis gyors CH, amúgy is ritkán fogyaszthatunk csak tejterméket.

Érdemes lenne elmenni ételintolerancia vizsgálatra is, nekem ott derült ki a tejfehérje intoleranciám. Lehet ezért nem javul a hugod állapota. Én egyelőre csak a tejről és a joghurtokról mondtam le, sajtokat továbbra is eszek és ha néha rendelek ebédet a munkahelyemre, ott se tudom mindig kikerülni a tejfehérjét. Remélem nem ezen múlik a gyógyulásom :S

81116. Vikyci (válaszként erre: 81113. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 11:19

Terheléses cukor önmagában nem elég, kell mellé terheléses inzulinvizsgálat is, hogy kiderüljön az IR mértéke.

A diétáról annyit, hogy nekünk meg van határozva a napi ch bevitel, és ezt hány étkezésre kell elosztani, valamint melyik étkezés milyen ch-t tartalmazhat (gyors ill. lassú felszívódású)

A paleo sok mindent tilt, amit mi ehetünk, bár nagyon nem mélyedtem bele a paleoba, de ami recepteket láttam, azok nem tartalmazzák a nekünk szükséges ch mennyiséget.

Azért kellene egy normális orvos, aki tud segíteni a diéta kialakításában. Nem mindegy mikor mit eszünk.

81115. Zebra25 (válaszként erre: 81104. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 11:05

A magas inzulinszint következtében megvastagodik a petefészek fala, így a tüsző nem tud rendesen beérni, és kiszabadulni, így bent marad.

Tehát a pcos az egy tünet igazából.

Sajnos az a tapasztalat, hogy az orvosok sokszor a ch megvonást javasolják, nem mondják el, hogy napi 5x kell enni, elosztva a ch adagot, és figyelni kell a lassan felszívódó ételekre. Mármint, hogy inkább azt kellene fogyasztani. Tej, gyümölcs...ezekkel is nagyon óvatosan kell bánni.

Jó lenne tudni, hogy mennyire komoly az IR nála, mert ha babát szeretne és durva az IR, akkor bizony kellene a met(nem hormon nyugi). Egy enyhe IR orvosolható valamennyire csak diétával, de annak nagyon precíznek és szigorúnak kell lennie. Mármint a betartására gondolok.

81114. M0ncsa (válaszként erre: 81111. - Vikyci)
2015. máj. 7. 10:35
Vikyci, egyebkent miert nem jo a paleo? Csak azert erdekelne, mert amikor kiderult, hogy a korabbi dieta nem segitett, es rakerdezett a nogyogyasznal, hogy mit gondol a paleorol, azt valaszolta, hogy "ez is lehet egy megoldas".
81113. M0ncsa (válaszként erre: 81110. - D85d776a42)
2015. máj. 7. 10:18

Koszi az infot!

Tehat jol sejtettem, IR az oka a PCOS-nak valoszinuleg. Mondtam mar neki akkor, hogy sztem kellene egy terheleses cukorvizsgalatot csinalnia, nem tudom, mi lett a vege a tortenetnek (sajnos nagyon messze elunk egymastol, nem beszelunk napi szinten).

Nogyogyasznal biztosan volt, endokrinologust nem tudom. Ra fogok kerdezni, ha legkozelebb netkozelben csipem.


Ugy latszik, tenyleg nagyon egyenre szabott, ha ilyen soktol fogytal :) En ugyan nem vagyok hizekony, nem is hiznek ennyitol, csak a kozerzetem es fizikai allapotom lenne egy kalap kaki...

81112. M0ncsa (válaszként erre: 81111. - Vikyci)
2015. máj. 7. 10:11
Tudom. Pont azert akarjak elkerulni :)
81111. Vikyci (válaszként erre: 81109. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 09:51
Pont azt írtam, hogy erre a problémára a fogamzásgátló a lehető legrosszabb megoldás.
81110. d85d776a42 (válaszként erre: 81109. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 09:41

Szia!


A PCOS hátterében inzulin rezisztencia áll, elsősorban ezt kell kezelni, ez az ok. Erre van a személyre szabott diéta, sport, esetleg gyógyszer. Az inzulin rezisztencia visszaszorítása a PCOS minden tünetére jó hatással van.

Visszatérhet a ciklus, javulhatnak a hormonok, pl tesztoszteron. A férfihormon-túlsúly tünetei az aknés bőr, erőteljesebb szőrnövekedés, hajhullás. Elvileg a diétától ezek javulnak. (Én sajnos kivétel vagyok, mert nem magas a tesztoszteronom, mégis megvannak ezek a tünetek...)

Azt mondta az endokrinológusom, hogy a gyógyszer jó lenne a cisztákra, de mivel nekem most nincsenek (januárban műtöttek, akkor eltüntették őket) és nem is olyan súlyos az IR-em, ezért nem kaptam.

Ja és el lehet menni dietetikushoz is, aki megmondja, hogy mennyit kell enni, napi bontásban. Ez annyira egyénre szabott, hogy én pl a 180 g-tól elég sokat lefogytam, pedig korábban sem voltam túlsúlyos. Most tartom a súlyomat a napi 200 g CH mellett és híznom kellene. Nem tudom milyen dokinál volt a tesód, de endokrinológus mindenképpen kell ide.

81109. M0ncsa (válaszként erre: 81107. - Vikyci)
2015. máj. 7. 08:59

A fogamzasgatlo is hormon, ezt akarjak elkerulni. Valoban csupa ciszta a petefeszke, erre keres megoldast.

Mozgasban nincs hiany, versenyszeruen tancol, csupa izom. Ugyhogy marad a dieta, de amit az orvos eloirt neki, nem segitett.


Nem tudom, hogy vannak ezek a szenhidratmennyisegek megallapitva, de nekem, akinek semmi bajom, 130-160 a napi adagom, igy erzem jol magam, ha tobbet eszem, rosszul vagyok, nem esik jol. 180-200 korul terhesen ettem, amikor nagyobb volt a szuksegletem... az rengeteg egy "normalis" embernek!


No de, visszaterve az eredeti kerdesre, erdekelne, hogyan fugg ossze az IR es a PCO, meg a ketto kozul melyik az ok, es melyik az okozat?

81108. Vikyci
2015. máj. 7. 05:30
Ja, az a gyógyszer, amit kapunk az IR-re ill. PCOS-ra, az nem hormon.
81107. Vikyci (válaszként erre: 81106. - M0ncsa)
2015. máj. 7. 05:29

Hormont a pajzsmirigyproblémákra kapunk, de az IR/PCOS legtöbb esetben megfelelő diétával és mozgással van kezelve, akinek nagyon eltérnek az eredményei az kaphat rá gyógyszert is.

A paleo nekünk nem jó, ezért kellene neki egy megfelelő orvos, aki megállapítja hány gr szénhidrátra van szüksége naponta. Akinek fogynia kell annak általában 160 gr-os ch diétát írnak elő, akinek nem kell fogynia, annak 180-200 gr-ost.

Gondolom tele van cisztákkal, azért nincs menzesze, ezt azért nem ártana kezelni valahogy. Ilyenkor szoktak fogamzásgátlót felírni, ami a lehet ő legrosszabb választás!

81106. M0ncsa (válaszként erre: 81105. - Vikyci)
2015. máj. 6. 21:44

A hormonalis kezelest nem kezdik el, amig nem nagyon muszaj. O is, az orvos is egyetert ebben.

Hogy milyen dieta... nem tert ki a reszletekre, csak hogy a "szokasos" dietat irta elo neki az orvos, feher kenyer helyett teljes kiorlesut egyen, meg ne hasznaljon feher cukrot, ilyesmi.

En feldobtam neki a paleot, mint otletet, miutan az elozo dieta nem segitett, meg ajanlottam az Aviva tornat, utobbi nekem sokat segitett (mas nyavalyara, nekem sosem volt bajom se a cukrommal, se cisztakkal).


Ugyhogy most itt tartunk, lelkesen tornazik, meg veszettul irja a diplomamunkajat, ugyhogy az utobbi idoben nem sokat beszeltunk, ezert nem is tudom, mi a helyzet - de szeretnek kicsit tobbet tudni, tapasztalatokat hallani toletek. :)

81105. Vikyci (válaszként erre: 81104. - M0ncsa)
2015. máj. 6. 19:46

Van köze a kettőnek egymáshoz, méghozzá nem is kevés. Sajnos sok orvos nem ismeri a megfelelő kezelést. Pont emiatt jár a legtöbb hasonló gonddal küzdő nő magánorvoshoz.

Milyen az a standard diéta amúgy?

Oké, hogy fiatal, de azért az már elég nagy baj, ha ennyire rendszertelen a menzesze, erre már kezelés kellene!

81104. M0ncsa
2015. máj. 6. 16:11

Sziasztok!


Hugomnal nehany honapja PCOS-t diagnosztizaltak, a standard dietara fogtak, de nem segitett. Terheleses cukorvizsgalaton nem volt, ha jol tudom, csak en gyanitom, hogy nincs nala minden rendben. Mivel teherbe esni nem akar (meg fiatal), annyira nem vettek az orvosok egetonek a problemajat. Ot viszont nagyon zavarja, hogy mar lassan egy eve nem menstrual. Egyebkent nem tulsulyos, sokat mozog, bar nagyon edesszaju, ugyhogy eselyes az IR-ra.

Erdeklodnek, hogy tud-e valaki arrol valamit, hogy az IR a kivalto oka a PCOS-nek, vagy forditva, vagy a kettonek nem feltetlenul van koze egymashoz?


A valaszokat elore is koszonom!

81103. lion18 (válaszként erre: 81102. - Inf3rno)
2015. máj. 6. 12:29

Szia! Köszönöm, hogy válaszoltál!


Én találtam egy olyen cikket is, ami szerint az L-glutamine zsírszövetekben kialakít IR-t és ez által javítja a májban és izmokban a receptorok működését, habár ez számomra magas. [link]


Illetve sok helyen írják, hogy emeli az inzulint és cukrot, máshol ennek pont az ellenkezőjét olvasom.


Ezért is bizonytalanodam el:(((

❮❮ ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook