Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 3 év után hány nap szabi jár, ha gyesről megyek vissza dolgozni? fórum

3 év után hány nap szabi jár, ha gyesről megyek vissza dolgozni? (tudásbázis kérdés)


2009. jan. 21. 15:09

Az összegyűlt szabadságot én úgy hallottam, hogy akkortól kötelező kivenni amikortól 8 órában dolgozol.

De ez az infom még abban a megboldogult időkből való amikor gyes mellett csak részmunkaidőben lehetett dolgozni.

Azóta mi változott?!

17. madul (válaszként erre: 16. - Ritapam)
2008. dec. 6. 23:05
A szabadságot nem a munkahely határozza meg hanem törvény írja elő. Ha nem akarnak Gyes lejárta után tovább alkalmazni, csak 30 nap elteltével mondhatnak fel. Addig védett vagy.
2008. dec. 6. 19:35
attól függ hol dolgozol... engem alig akartak visszavenni...nektek milyen tapaszatlatotok volt? kedves volt a kolleganő aki helyettem volt, nem mozdult... most meg fujjog... de kit érdekel?? meló van és kész :))
15. madul (válaszként erre: 14. - Rosa)
2008. nov. 8. 23:57

Szia Rosa!:-)


Örülök, legalább tudod hogy mire számíthatsz!:-)

14. Rosa (válaszként erre: 12. - Madul)
2008. nov. 7. 20:27

Szia Madul!

Köszönjük a hasznos infokat,igy én is nagyjából ki tudtam számolni a szabimat!

13. dadianya (válaszként erre: 12. - Madul)
2008. szept. 20. 19:02

Szia!

Hát ez tényleg jó hosszú,nagyjából értettem is.Köszönöm mindenkinek

12. madul (válaszként erre: 5. - Dadianya)
2008. szept. 19. 22:38

Ez egy kicsit hosszú, de elég érthető:

Különféle jogcímen járó szabadságok


A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. Ha az esedékesség éve eltelt, a munkavállaló betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén a munkáltató az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül adja ki a szabadságot [MT 134. § (3)].


Mivel gyermeke születése miatt az anya akadályoztatva volt a szabadsága kivételében, ezért rá is ez a szabály érvényes: így tehát a szülés előtt esetleg ki nem vett szabadság nem veszik el, hanem az újbóli munkába álláskor a többi, az otthon töltött időre járó szabadsággal együtt kivehető.


Lássuk, milyen jogcímeken jár a munkába visszatéréskor szabadság a szülőnek.


A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg


a gyermek harmadik életéve betöltéséig a gyermek gondozása céljából;



a gyermek tizennegyedik életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül;



a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében. [MT 138. § (5)]



A gyermekvárás és gyermeknevelés alatt otthon töltött időre (munkaviszony szünetelése) is jár a munkavállalónak szabadság [MT 130. § (2)]:


a keresőképtelenséget okozó betegség (táppénz) tartamára;



a szülési szabadság (TGYÁS) tartamára;



a tíz éven aluli gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság (GYED vagy GYES) első évére. (Itt összesen egy év vehető figyelembe, nem ellátási fajtánként jár!)



A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évesnél fiatalabb


egy gyermeke után kettő,



két gyermeke után négy,



kettőnél több gyermeke után összesen hét



munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig tizenhatodik életéve betöltésének évében kell figyelembe venni [MT 132. § (2)].


Az eddig leírtak szerint ha pl. valaki 3 évet otthon töltött egy gyermekkel, akkor számára többféle jogcímen jár szabadság:


ha a szülés előtt munkával töltött időre időarányosan járó szabadságot esetleg nem vette igénybe teljesen a szülés előtt, arra az időszakra járó maradék szabadság,



ha a szülés előtt esetleg táppénzen volt, a táppénz időtartamára járó időarányos szabadság,



az igénybevett szülési szabadság (TGYÁS) 168 napjára (24 naptári hét) járó időarányos szabadság,



a GYED-en vagy GYES-en töltött időszak első 365 napjára járó időarányos szabadság,



a gyermekek utáni – gyermekek számától függő – pótszabadság a TGYÁS és GYED/GYES időtartamára arányosítva.



Ezek a szabadságok nem vesznek el attól, hogy a jogalapot képező időszakban nem vették igénybe, mivel a munkavállaló ekkor akadályoztatva volt a kivételében, ezért csak az akadályoztatás megszűnése után tudja kivenni [MT 134. § (3)]. Csak abban az évben kell arányosítani, amikor már nem fed le teljes évet a gyed/gyes 1. éve, mert akkor az alap (és pót)szabadság együtt jár időarányosan.


A szabadság kiszámításánál az egyes években esedékes életkort is bele kell kombinálni. A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a következő kategóriához meghatározott életkort betölti [MT 131. §].



24. életévig

20 munkanap


25-26-27 éves korban

21 munkanap


28-29-30 éves korban

22 munkanap


31-32 éves korban

23 munkanap


33-34 éves korban

24 munkanap


35-36 éves korban

25 munkanap


37-38 éves korban

26 munkanap


39-40 éves korban

27 munkanap


41-42 éves korban

28 munkanap


43-44 éves korban

29 munkanap


45 éves kortól

30 munkanap



Figyelem! Az itt megadott szabadság azokra érvényes, akik a Munka Törvénykönyve szerint kapják szabadságukat. A Közalkalmazotti törvény és a Köztisztviselői törvény a hatályuk alá tartozó munkavállalóknak ettől eltérő szabadságnapokat foglal jogszabályba.


A szabadság díjazását már az újból munkaviszonyba állás után módosított munkabérrel [MT 84. §] kell elszámolni.

11. madul (válaszként erre: 9. - 867f9adc74)
2008. szept. 19. 22:09
Kaptál privit!:-))
10. madul (válaszként erre: 9. - 867f9adc74)
2008. szept. 19. 22:09
Na ezt most nem értem:-( Miért-?
9. 867f9adc74 (válaszként erre: 8. - Madul)
2008. szept. 19. 21:51

48- azok napok, amit kivett abban az évben, mikor szült.

:-)

8. madul (válaszként erre: 5. - Dadianya)
2008. szept. 19. 21:47
Na megnéztem:-) 28 évtől 22 nap az éves szabi. 31. évestől 23 nap. Gyerekre + 2 nap. A 2 év gyedre 48 nap szabid van.
2008. szept. 19. 21:44
2 év Gyed után ugyanúgy jár a szabi, mint ha dolgoztál volna, mínusz annyi nap,mint amit abban az évben kivettél, mikor eljöttél Gyedre. + 2 nap jár a gyerek után is.
2008. szept. 19. 21:38

Szia!


Nekem az első 2 évre jár szabi. Most gyesen vagyok+fizetés nélküli szabadságon. A szabi függ a kortodtól, a gyerkőcre pedig + 1 v 2 nap? Na ez nem biztos h ennyi.

2008. szept. 19. 21:38
30 éves vagyok,december 9-én jár le a gyesem és azt szeretném kérdezni tőletek,hogy kb.hány nap szabim lesz addig?Kb.mikor tudok visszamenni dolgozni ha ki akarom venni az egész szabimat?És még az első évben mikor kiderült,hogy terhes vagyok akkor április volt,azóta táppénzen voltam,mert veszélyeztetett terhes voltam.Tehát akkor még ott is maradt bent szabim áprilistól-decemberig.Tud valaki segíteni?
2008. szept. 19. 21:37
Az attól is függ hogy hány éves vagy de úgy tudom hogy arra az évre amikor GYES-en vagy nem jár szabi.(legalábbis én nem kaptam.Azt mondták nem jár)
3. ejmi
2008. szept. 19. 21:35
A szabadság az életkorod után jár, függetlenül attól, hogy hány éve dolgozol. A belépés időpontjától számítva időarányosan kapod.
2008. szept. 19. 21:35
7 nap
2008. szept. 19. 21:33
3 év után hány nap szabi jár, ha gyesről megyek vissza dolgozni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook