Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Az a régi ház fórum

Az a régi ház (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Az a régi ház

1 2
51. fokhagyma (válaszként erre: 39. - 3ac7412569)
2014. dec. 11. 00:30

Sok jó barát lassan kidől már a sorból,

Öregszenek már a fák az udvaron.

Szegény anyám kontya lassan őszbe fordul,

Telik a nap, fiatalabb nem lesz már ő sem.


A régi ház körül öregszik minden,

A kert, a fák, a fal, a bútorok.

A régi ház körül nagy élet nincsen,

Sokáig zörgetem az ablakot.


Szegény anyám szinte feldúlja a konyhát.

Elém kerül minden kedves ételem.

Míg én eszem, az ő arcán van a hála,

Mesél nekem, szégyenkezem, rég jártam nála.


A régi ház körül élni kezd minden,

A kert, a fák, a fal, a bútorok.

Egy kisgyerek dereng emlékeimben,

Egy kisgyerek, ki már nem én vagyok.


Az állomás olyan modern, mint az élet.

A vonatból búcsúcsókot szórok én.

Szegény anyám most még mosolyogni próbál,

Majd elmegy ő, s mint az eső, ömlik a könnye.


A régi ház körül csendes lesz minden,

A kert, a fák, a fal, a bútorok.

A régi ház körül nagy élet nincsen,

Bezárja jó anyám az ablakot.

A régi ház körül öregszik minden,

A gyorsvonat velem tovább robog…

50. fokhagyma (válaszként erre: 48. - 30bc85423d)
2014. dec. 8. 09:20
Nagyon szép, és megható visszaemlékezés.
49. 3d787b167a (válaszként erre: 48. - 30bc85423d)
2014. dec. 8. 05:53
:(
2014. dec. 7. 10:10
Sok régi emlék idéződött fel bennem is, olvasva az írást, valamint a hozzászólásokat. Mindenszentekkor úgy hozta az élet, hogy kétszer is haza látogattam. Elsősorban a temetőkbe mentem, de szinte állandóan a "mi" utcánkon át. És a régi ház előtt nem tudtam tovább haladni, meg kellett állnom. Szomorúan láttam a gazos udvart, elhanyagolt kertet. Ott nőttem fel, minden gyerekkori emlék ahhoz a nagyon lepusztult házhoz fűződik. Közösen laktunk ott annak idején. A szüleim és a nagynéném családja. A múlt század 30-as éveiben épült, gangos parasztház. Elől fából készített zárt kerítés, kis és nagykapuval. És nagyon sok gyümölcsfa, körte, alma, cseressznye, szilva, dió. El nem tudom képzelni, hogy a sokadik tulajdonosnak miért nem tetszett semmi ? Miért bontatta le a nyári konyhát, a kerítést, és vágatta ki az összes fát ? Milyen siralmas látványt nyújt jelenleg ! Ennek ellenére mindig ott időztem, ameddig nem voltam útban valamilyen járműnek. És emlékeimben felidéződtek a régi idők nagyon sok történései. Láttam a még szép házat, a sok fát, a kerekes kutat, a baromfi udvarokat, és a házi állatokat, azok óljait. A konyhakert is megjelent előttem. Gondolatban nyáron ismét liba pásztor voltam, ősszel főtt az udvaron a szilva lekvár, télen pedig a hízó levágása, a tollfosztások felejthetelen emlékei váltak maradandó élménnyé. Hallottam a rég elhunyt családtagok, rokonok, szomszédok hangját, emlékezéseit. Olyan volt, mintha tegnap történt volna minden. És akkor váratlanul megjelent valami, esetleg valaki a jelenből, utána pedig éreztem hogy az már soha többé nem fog megismétlődni. De a jövőben is amikor csak tehetem, biztos hogy minden utam oda fog vezetni, és el nem tudok menni az előtt a régi ház előtt, hogy legalább néhány percig ne álljak meg emlékezni a tovatűnt időkre !
47. syria (válaszként erre: 44. - Fincsi5)
2014. nov. 30. 18:01

" Jó, nem voltunk olyan szabadok, mint a mostani tinik, de bizony annak is volt, és VAN előnye"


Csak előnye volt a mostani nem is tudom mihez képest...

Akkor voltak korlátok, fékek. Most mi van???

2014. nov. 30. 17:07

Jó hogy indítottad ezt a fórumot, így vasárnap este jó esett egy kicsit elmélázni a régmúlton. Nekem is van ilyen régi ház...a nagyszüleimé. Jó időben itt összejött a nagyobb család, -a déli busszal érkeztek-és a diófa alatt

mindenki a kedvencét ehette, mert a mama mindenkinek megfőzte. Sajnos ez már nincs, a nagyszüleim rég elmentek már, és húsz év után, amikor elmentem a régi házhoz ...hát őt is elbontották már.

2014. nov. 29. 16:15
Cinitől mai napig kedvencem a : Vörös téglás ház.
44. fincsi5 (válaszként erre: 43. - Syria)
2014. nov. 29. 16:05

Nagyon jók voltak....azért ilyen szempontból ( is)

szerencsésebb volt a korosztályunk. Jó, nem voltunk olyan szabadok, mint a mostani tinik, de bizony annak is volt, és VAN előnye.:)

43. syria (válaszként erre: 42. - Fincsi5)
2014. nov. 29. 15:16
Én is kívülről tudom. :) Nekem a a hármasból a lúzer Cini volt a kedvencem, annak ellenére, hogy már akkor is tudtam: Koncz, Kovács előtte van sok tekintetben.
42. fincsi5 (válaszként erre: 41. - 3ac7412569)
2014. nov. 28. 15:52
Aszontad' hogy senki nem ismeri a Kovács K. e számát. Én kívülről tudom, pedig a hármasból Koncz Zsuzsát szerettem legjobban.:))
41. 3ac7412569 (válaszként erre: 40. - Fincsi5)
2014. nov. 28. 15:49
MIÉRT LENNÉL SENKI?
40. fincsi5 (válaszként erre: 39. - 3ac7412569)
2014. nov. 28. 15:41
....mert én senki vagyok, he? DDD
2014. nov. 28. 15:00

Eszembe jutott hirtelen Kovács Kati: A régi ház körül...

slágere, amit ma már senki sem ismer.

Eszembe jutott, amikor a Mama, aki már nincs, a kemencében sütötte a kenyeret, káposztalevélen a kenyérlángost, a pogácsát, aminek sosem lesz olyan íze, mint akkor volt.

38. syria (válaszként erre: 32. - 3d787b167a)
2014. nov. 28. 14:51
Annyira nem, mintha kétszer olyan... :D
2014. nov. 28. 10:35
Nekem is szép gyerekkorom volt. A szegénységünk ellenére. Anyukám nem tudott a nyáron vigyázni rám, dolgoznia kellett és átvitt a nagypapám nővéréhez, aki kombinékat, törölközőket vett nekem. Minden reggel vajas kiflit ettem és igazi tehén tejet ittam, amit a TSZ-ből hozott. Soha nem untam meg ugyanazt a reggelit enni. Igazi parasztháza volt. Nem volt fürdőszoba. Lavórban mosakodtam, mostam mindig kezet, de emlékszem minden illatra, ami akkor ott körülvett. Emlékszem a közeli patakra, ahol buzogányt akartunk mindig szedni. A szomszéd gyerekekre, a disznókra, kacsákra, egyszer még tömhettem is egy kacsát, tyúkokra, csúrre, a szép hosszú veteményes kertre, aminek a végében volt a kukorica. Sok nyarat töltöttem ott, már nem él sem a papám, sem a nővére, a házat valószínűleg már eladták az utódok... De az emlékeimben örökké fog élni és a hálám is megmarad örökké, azért a szeretetért, amit kaptam Mariska nénitől. :)
2014. nov. 28. 10:09

Istenem azok a téli esték mikor a konyhában morzsoltuk a kukoricát, én csak kézzel, papám mindig megkezdte nekem...A nyári esték a ház előtt a szomszédokkal a padon beszélgetve (eskü szúnyogok sem voltak :-), a nyári vacsorák a nyári konyhában, jó kis zsíros kenyér paradicsommal.

A vasárnapi ebédet, a házitészta, a jó régi kelt tésztás sütemények, a templomba járás.

A rászólás nagyapámra, hogy horkol hagyja abba.

A nagymamám féltékenysége mikor már nagyobb voltam és átjártam nagynénimhez csajosabb dolgokat beszélgetni.

A nagyim főztje....a nagypapám bölcsessége. Én nem szerettem a nagyszüleimet, én egyenesen rajongtam, imádtam őket. Bármit megadnék a régi időkért... Remélem nem itt van vége és egyszer újra együtt leszünk.

35. Pasionella (válaszként erre: 10. - Gribedli***)
2014. nov. 28. 10:06
Nagyapám meg mindig ebéd előtt egy fele pálinkát mert jobban csúszik a kaja tőle :-)
2014. nov. 28. 10:05
Mintha a saját gyerekkoromat olvastam volna. Istenem de hiányoznak azok az idők és a nagyszüleim!!!!
33. fincsi5 (válaszként erre: 31. - Elbb)
2014. nov. 27. 20:46

Jaj. te F. H. !! Nekem is eszembe jutott a nagymamáméknál töltött sok-sok nyár......de jó volt!

Oda meg hetente 2x jött a fagyis kocsi....micsoda ünnep volt.

És a nyári konyhában ugrálni a " dikón"...ó, tényleg csak facsarodik a szívünk. De KÖSZI !

32. 3d787b167a (válaszként erre: 30. - Syria)
2014. nov. 27. 20:41

Jól van.


Nem is idióták! :P

31. elbb
2014. nov. 27. 20:05
Megkönnyeztem ezt az írást, annyira összefacsarodott a szívem. :(
30. syria (válaszként erre: 1. - 3d787b167a)
2014. nov. 27. 19:45
Jól van! Tudsz te értékeset is írni, nem csak idióta szavazásokat. :D
29. Anyagi
2014. nov. 27. 18:09
Nagyon szerencsés vagy, hogy ilyen szeretetteli gyermekkorod volt! Ezek az élmények elkísérnek egy életen át és erőt adnak a mának!! :)))
28. 3d787b167a (válaszként erre: 27. - Legnano)
2014. nov. 27. 17:06

:)))


Papa ölében ültem, beleehettem a levesébe, ha nem kellett a falat, visszaköptem a tányérba.

Anyunak ezt sose engedte a Papa, Anya ezt a mai napig emlegeti. :)


Igen, összefogtak az emberek. A fél utca segített járdát csinálni.

2014. nov. 27. 17:00
Viszont volt összefogás!Falun voltam én is 7 éves koromig a visszaemlékezés felidézi milyen jól éreztem magam abban a légkörben,pedig nekem a különlegesség a disznó füle és a farka volt megpörkölve úgy ettem, mint a mannát.Etettem a kacsákat,libákat és nekem az volt az élmény.A Nagypapámmal reggeliztem és katonákat csinált,amit a mai napig minden nap így teszek.A kerekes kútból húztuk a vizet és vittük be a konyhába,inni és mosakodni.A mai időben nem tudják,hogy milyen sok munka hárult a családokra,mert a gyereknek is kellett dolgozni.Nekem mikor azt mondják,hogy elfáradtam,mert mosnom kellett,hát kínomban mosolygok,mert ez nem mosás ami most van.Teknőbe síkárkefével az mosás és utána menni dolgozni ott helytállni.:-D
26. 3d787b167a (válaszként erre: 25. - 4c3a5e5783)
2014. nov. 27. 16:18

Kemény és szép.


Mamiék nem panaszkodtak, elégedett emberek voltak.

Pedig nem volt kút, az utcáról hordta a Papa a vizet mindenhez.

25. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 22. - 3d787b167a)
2014. nov. 27. 16:12

Kôkemény élet volt, az embereknek szükségük volt egymásra. Igaz, fentrôl is nagy volt a nyomás, a háborúk emlékei még éltek erôsen. Dolgoztak pirkadattól... Nem volt ekkora kényelem, gépesítés. Tették a kötelességüket.

Szûk rétek volt csupán, akik nagyobb lábon élhettek - amíg el nem vették tôlük.

24. 3d787b167a (válaszként erre: 23. - Kristo_f)
2014. nov. 27. 15:56
:P
23. kristo_f (válaszként erre: 1. - 3d787b167a)
2014. nov. 27. 15:22

[link]


Lmorzsoltam egy könnycseppet a balszemem sarkában.

22. 3d787b167a (válaszként erre: 20. - Legnano)
2014. nov. 27. 12:54

Emberibbek voltak a kapcsolatok régebben...

Ma már kevés ilyen van.

Örülök, hogy tetszett. Köszönöm!

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook