Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 1, 5 éves gyermekemet, hogyan szoktassam le a ciciről?? fórum

1, 5 éves gyermekemet, hogyan szoktassam le a ciciről?? (tudásbázis kérdés)


1 2
28. Ekka (válaszként erre: 26. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:41
Persze. CSak az a baj, hogy én ezt későn ismertem fel!!!:( Szegénykém teljesen függő! Egy évesen azt hittem, hogy majd elválasztódik, de eszében sincs. Ezért választom el. Biztos nagyon nehéz lesz, de ez szerintem csak rosszabb lenne idővel.
27. Ekka (válaszként erre: 26. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:38
:))))))
26. hidewatch (válaszként erre: 25. - Ekka)
2009. aug. 18. 11:37
Dehát én is pont ezt mondom. Mi vagyunk érte felelősek, hogy nem függ valamitől. Független. És ez a lényeg szerintem.
25. Ekka (válaszként erre: 21. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:36
Az a baj, hogy nem mi láncoljuk, ők láncolódnak. Éppen ezért akarom már elválasztani.-neki lesz cici nélkül sokkal egyszerűbb minden.
24. hidewatch (válaszként erre: 18. - Mimmo33)
2009. aug. 18. 11:36

Persze, tapasztalatlan vagyok.


Mindenki szoptasson addig, amíg jól esik neki.


Én 6-10 hónapos koráig fogom szoptatni a gyerekemet.

23. 3d5b901f2d (válaszként erre: 8. - Szemmelver)
2009. aug. 18. 11:35

Ez sztem nem divat kérdése...


Ha valaki kicsit utána néz, olvasgat, rájön, hogy a tápszer jött régen nagy divatba, aki szoptatott, azt lenézték, vagy szoptatós dajkát fogadtak.


Akinek szüksége van tápszerre, azt is meg kell érteni, nem rosszabb Ő az szoptatós anyánál.

Aki pedig tud szoptatni, azt bátorítani kell.


Mi baja van a gyereknek, ha addig szopik, amíg jól esik neki?


Vegyük el a cumisüveget is 6 hónaposan, mert az is divat, hogy abból iszik? Nem régi üvegből, hanem mintásabbnál, mintásabból?


Kérem szépen, gondoljatok bele, hogy meddig is élünk, meddig is tudjuk szeretni a gyermekeinket...nem bűn szoptatni addig, amíg a baba és a mama is igényli.

22. szemmelver (válaszként erre: 20. - Szemmelver)
2009. aug. 18. 11:34
bocsi..túl sokszor másolódott:(
21. hidewatch (válaszként erre: 14. - Ekka)
2009. aug. 18. 11:34

Ez az. Az meg szerintem nem jó irány, hogy ezzel megunkhoz láncoljuk minél több időre a kisgyerekünket. Ne veszítsük szem elől azt a tényt, hogy a gyereket nem magunknak neveljük fel.

Önálló lény, és ha roppant nehéz lesz önállósítani, akkor azért mi leszünk a felelősek.

2009. aug. 18. 11:33

Az alapszabály az, hogy akkor jó a szoptatás, ha mindkét fél jól érzi magát közben. Ettől én eltérnék a gyerek kedvéért fél éves korig azzal a felkiáltással, hogy megér némi kényelmetlenséget, hogy a baba jó indítást kapjon az életében, és ne kelljen mondjuk egész életfogytig tartó krónikus betegséggel küzdenie. Magyarul: fél éves korig a teljes szoptatást javaslom, mert addig a gyermek rá van utalva az anyatejre. (Ezt ugyanúgy el kell fogadni, mint azt, hogy várandósság közben sem tehetjük le a gyermeket, akkor sem, ha kényelmetlen.)

Fél és egy éves kor között már kicsit engedékenyebb lennék: ha az anyának nehézséget okoz, hogy gyermekének egész nap rendelkezésére álljon, finoman irányítsa úgy a napirendet, hogy a szoptatás mennyisége jelentősen ne csökkenjen, de neki is legyen szabadideje.

Egy éves kor után a szoptatás jelentősége táplálkozás szempontjából már valamelyest csökken. A legtöbb baba lelki táplálékként tart igényt ilyenkor a szopásra, bár az anyatej immunológiai hatása két éves korig számottevő. Ebben a korban érvényes igazán az, amivel a választ kezdtem: a szoptatás tartson addig, amíg az anya és a gyermek is szeretettel lát hozzá. Ha a mamának néha terhére van, finoman, a figyelmet elterelve lassan csökkenteni lehet a szoptatások számát, és más formát találni a szeretet, a ragaszkodás és a biztonság nyújtásának kifejezésére.

A válaszom egy mondatban: tegyél érzéseid szerint. De azért ne válaszd el a babát, mert mások rossz szemmel nézik a nagy gyerek szoptatását.

Sződy Judit


Kérdés:

A kisfiam 18 hónapos. 6 hónapos koráig csak anyatejet kapott, s a mai napig is szopott naponta 2 és félszer. Azért a fél, mert az ebéd utáni szopi igazából csak altató volt már egy ideje. Ám a reggeli és az esti, gyakorlatilag "teljes értékű" főétkezésnek számított (utána nem fogadott el semmi mást). S aztán jött a mai nap, amikor nem kért szopit. Leültünk a fotelunkba és Marci kinyitotta ugyan a száját, de rögtön be is csukta és közölte, hogy "fáj" , majd azt, hogy "másik" és a másiknál is azt mondta, hogy "másik" és nem szopott semmit. Délben a főzelékkel kicsit megsütötte a száját. Lehet, hogy ezért nem akar szopni? Vagy azért, mert mondtam Neki, hogy óvatosan szopizzon, mert a mamának fáj a melle (ui. a tegnapi szopi után elég csúnyán kisebesedett)? És ezért mondja, hogy fáj? Vagy egyszerűen csak kezdi elválasztani magát, csak pont összejöttek a dolgok? És mit csináljak? Fejjek, hogy hátha visszatér még a szopihoz? Vagy hagyjam elapadni a tejet? És kell-e elválasztó tápszert adni neki? Azt olvastam ui. a Kismamában, hogy 3 éves korig azt kell adni a gyerekeknek. Ám eddig én egyáltalán nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, mert teljesen biztos voltam benne, hogy Marci 2-3 éves koráig szopni fog. Szóval mit tegyek?

Válasz:

Amit felsoroltál, az minden lehetséges: lehet, hogy tényleg fáj neki, lehet, hogy tényleg komolyan vette, hogy neked fáj, és az is lehet, hogy már nem igényli a szopást. Én arra gondolok, hogy ez átmeneti állapot. Lehet, hogy már túl is vagytok rajta. Kínáld meg nyugodtan a szokásos időkben, hátha visszatér a szopihoz. Ha nem, az se nagy baj. Nyugodtan adhatsz neki tehéntejet, hiszen ez már csak elenyésző részét képezi a táplálékának, és kiegyensúlyozott az étkezése. Fejni nem kell, ezzel ne nyúzd magad, csak akkor, ha túltelt a melled és fáj. Ebben az esetben is csak annyit fejj, hogy megkönnyebbülj.

Sződy Judit


Kérdés:

A kislányom 2 éves. Jelenleg még szoptatom. Gyermekorvosunk szerint már nem kellene szoptatnom, de tej-tojás érzékeny, allergiás. A felírt tápszert (nutrilon soja) nem fogadja el, megrázkódik tőle és azt mondja, hogy nem jó. Megvárjam-e, míg magától elválasztódik, vagy próbáljam máshogy elválasztani?

Egyáltalán még meddig tanácsos szoptatni? Nagyon ragaszkodik a megszokott szoptatási ritmushoz (naponta 3-szor, éjjel is többször). Ha megpróbálok kihagyni egy szoptatást, akkor sírással követeli ki magának és mondja is. A környezetemben élők is sokallják, hogy kétévesen még mindig intenzíven szoptatom a kicsit.

Válasz:

Ha Te nem sokallod, akkor egyszerű a megoldás: fogd be a füled. A tej és tojásallergiás gyerekek nagy része a szójára is érzékeny, úgyhogy a lányod nagyon jól tudja, mit csinál. Akkor válaszd el, ha már neked is nagyon kellemetlen, kényelmetlen maga a szoptatás. Az anyatej nálatok gyógyszernek minősül, ezt tartsd szem előtt. (Magányügy, de Juli lányom is szopik még, pedig áprilisban lesz három. Benő fiam is szopott ennyi idős korában.)

Sződy Judit


Kérdés:

Lányom 28 hónapos és még mindig ragaszkodik a szopáshoz, ami engem még mindig nagy örömmel tölt el. Nem is próbáltam és nem is áll szándékomban elválasztani. A lányomnak a szopizás megnyugvást, odabújást, alvást, és egy kis evést jelent. 6 hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott majd életkorának megfelelően fokozatosan kezdtük el a szilárd ételekre az átállást. Soha nem volt nagy evő, de nem csináltam belőle problémát, mert egészséges és szépen fejlődik.

Mindig is az Ő igénye szerint szoptattam, tehát amikor akart és ez még a mai napig is így van, 2 éves koráig napi 5-6 alkalommal, de mára ez azért változott meg mert megkezdtük a bölcsödét, ezt is megoldottuk kibírja a "cici" nélkül, annak ellenére, hogy cicin alszik el, bár mikor hazaérkezünk a szopizás az első.

A szoptatással kapcsolatban 2 táborral találkoz(tam)om. Vannak akik már túlzásnak találják amit "művelünk" természetesen ezek vannak többségben de nem nagyon foglalkoztam ezekkel a véleményekkel, és vannak akik bíztatnak és még gratulálnak is.

Az ellentábor érve: ne csodálkozzak ha nem eszik, mert az anyatejjel lakik jól, túlságosan ragaszkodó lesz, ennyi idős korban már ez nem normális, hogy még mindig szopik,......

Mint már írtam nem foglalkozom az ilyen véleményekkel, mert egészséges szépen fejlődik, és az hogy ragaszkodó? lehet hogy ragaszkodó de miért ne ragaszkodjon egy 28 hónapos csöppség az édesanyjához, és hát mi a normális? szerintem ez normális!

De ami már a legújabb ellenérv "állítólag" már az egyetemen is tanítják, hogy a sokáig szopizó gyermek nagyobb eséllyel lesz leszbikus vagy homoszexuális.??? Bár én ezt is bugyutaságnak tartom, de szeretném a véleményét kikérni erről illetve a 2 éves koron túli szoptatásról.

Válasz:

Sokáig szopizás + homoszexualitás: ez nem egy újkeletű tévhit, hanem nagyon is régi. És az égvilágon semmi alapja nincsen! A sokáig szoptatott gyereknek sincs több esélye arra, hogy homoszexuális/leszbikus legyen felnőttkorára, mint rövid ideig vagy semeddig sem szoptatott társainak Tudomásom szerint az egyetemen azt tanítják, hogy a homoszexualitást alapvetően egy hibás gén okozza, nem? Azt nem az anyatejjel szívja magába a gyerkőc.

Rózsa Ibolya

2004.03.29



2003.03.28



Az alapszabály az, hogy akkor jó a szoptatás, ha mindkét fél jól érzi magát közben. Ettől én eltérnék a gyerek kedvéért fél éves korig azzal a felkiáltással, hogy megér némi kényelmetlenséget, hogy a baba jó indítást kapjon az életében, és ne kelljen mondjuk egész életfogytig tartó krónikus betegséggel küzdenie. Magyarul: fél éves korig a teljes szoptatást javaslom, mert addig a gyermek rá van utalva az anyatejre. (Ezt ugyanúgy el kell fogadni, mint azt, hogy várandósság közben sem tehetjük le a gyermeket, akkor sem, ha kényelmetlen.)

Fél és egy éves kor között már kicsit engedékenyebb lennék: ha az anyának nehézséget okoz, hogy gyermekének egész nap rendelkezésére álljon, finoman irányítsa úgy a napirendet, hogy a szoptatás mennyisége jelentősen ne csökkenjen, de neki is legyen szabadideje.

Egy éves kor után a szoptatás jelentősége táplálkozás szempontjából már valamelyest csökken. A legtöbb baba lelki táplálékként tart igényt ilyenkor a szopásra, bár az anyatej immunológiai hatása két éves korig számottevő. Ebben a korban érvényes igazán az, amivel a választ kezdtem: a szoptatás tartson addig, amíg az anya és a gyermek is szeretettel lát hozzá. Ha a mamának néha terhére van, finoman, a figyelmet elterelve lassan csökkenteni lehet a szoptatások számát, és más formát találni a szeretet, a ragaszkodás és a biztonság nyújtásának kifejezésére.

A válaszom egy mondatban: tegyél érzéseid szerint. De azért ne válaszd el a babát, mert mások rossz szemmel nézik a nagy gyerek szoptatását.

Sződy Judit


Kérdés:

A kisfiam 18 hónapos. 6 hónapos koráig csak anyatejet kapott, s a mai napig is szopott naponta 2 és félszer. Azért a fél, mert az ebéd utáni szopi igazából csak altató volt már egy ideje. Ám a reggeli és az esti, gyakorlatilag "teljes értékű" főétkezésnek számított (utána nem fogadott el semmi mást). S aztán jött a mai nap, amikor nem kért szopit. Leültünk a fotelunkba és Marci kinyitotta ugyan a száját, de rögtön be is csukta és közölte, hogy "fáj" , majd azt, hogy "másik" és a másiknál is azt mondta, hogy "másik" és nem szopott semmit. Délben a főzelékkel kicsit megsütötte a száját. Lehet, hogy ezért nem akar szopni? Vagy azért, mert mondtam Neki, hogy óvatosan szopizzon, mert a mamának fáj a melle (ui. a tegnapi szopi után elég csúnyán kisebesedett)? És ezért mondja, hogy fáj? Vagy egyszerűen csak kezdi elválasztani magát, csak pont összejöttek a dolgok? És mit csináljak? Fejjek, hogy hátha visszatér még a szopihoz? Vagy hagyjam elapadni a tejet? És kell-e elválasztó tápszert adni neki? Azt olvastam ui. a Kismamában, hogy 3 éves korig azt kell adni a gyerekeknek. Ám eddig én egyáltalán nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, mert teljesen biztos voltam benne, hogy Marci 2-3 éves koráig szopni fog. Szóval mit tegyek?

Válasz:

Amit felsoroltál, az minden lehetséges: lehet, hogy tényleg fáj neki, lehet, hogy tényleg komolyan vette, hogy neked fáj, és az is lehet, hogy már nem igényli a szopást. Én arra gondolok, hogy ez átmeneti állapot. Lehet, hogy már túl is vagytok rajta. Kínáld meg nyugodtan a szokásos időkben, hátha visszatér a szopihoz. Ha nem, az se nagy baj. Nyugodtan adhatsz neki tehéntejet, hiszen ez már csak elenyésző részét képezi a táplálékának, és kiegyensúlyozott az étkezése. Fejni nem kell, ezzel ne nyúzd magad, csak akkor, ha túltelt a melled és fáj. Ebben az esetben is csak annyit fejj, hogy megkönnyebbülj.

Sződy Judit


Kérdés:

A kislányom 2 éves. Jelenleg még szoptatom. Gyermekorvosunk szerint már nem kellene szoptatnom, de tej-tojás érzékeny, allergiás. A felírt tápszert (nutrilon soja) nem fogadja el, megrázkódik tőle és azt mondja, hogy nem jó. Megvárjam-e, míg magától elválasztódik, vagy próbáljam máshogy elválasztani?

Egyáltalán még meddig tanácsos szoptatni? Nagyon ragaszkodik a megszokott szoptatási ritmushoz (naponta 3-szor, éjjel is többször). Ha megpróbálok kihagyni egy szoptatást, akkor sírással követeli ki magának és mondja is. A környezetemben élők is sokallják, hogy kétévesen még mindig intenzíven szoptatom a kicsit.

Válasz:

Ha Te nem sokallod, akkor egyszerű a megoldás: fogd be a füled. A tej és tojásallergiás gyerekek nagy része a szójára is érzékeny, úgyhogy a lányod nagyon jól tudja, mit csinál. Akkor válaszd el, ha már neked is nagyon kellemetlen, kényelmetlen maga a szoptatás. Az anyatej nálatok gyógyszernek minősül, ezt tartsd szem előtt. (Magányügy, de Juli lányom is szopik még, pedig áprilisban lesz három. Benő fiam is szopott ennyi idős korában.)

Sződy Judit


Kérdés:

Lányom 28 hónapos és még mindig ragaszkodik a szopáshoz, ami engem még mindig nagy örömmel tölt el. Nem is próbáltam és nem is áll szándékomban elválasztani. A lányomnak a szopizás megnyugvást, odabújást, alvást, és egy kis evést jelent. 6 hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott majd életkorának megfelelően fokozatosan kezdtük el a szilárd ételekre az átállást. Soha nem volt nagy evő, de nem csináltam belőle problémát, mert egészséges és szépen fejlődik.

Mindig is az Ő igénye szerint szoptattam, tehát amikor akart és ez még a mai napig is így van, 2 éves koráig napi 5-6 alkalommal, de mára ez azért változott meg mert megkezdtük a bölcsödét, ezt is megoldottuk kibírja a "cici" nélkül, annak ellenére, hogy cicin alszik el, bár mikor hazaérkezünk a szopizás az első.

A szoptatással kapcsolatban 2 táborral találkoz(tam)om. Vannak akik már túlzásnak találják amit "művelünk" természetesen ezek vannak többségben de nem nagyon foglalkoztam ezekkel a véleményekkel, és vannak akik bíztatnak és még gratulálnak is.

Az ellentábor érve: ne csodálkozzak ha nem eszik, mert az anyatejjel lakik jól, túlságosan ragaszkodó lesz, ennyi idős korban már ez nem normális, hogy még mindig szopik,......

Mint már írtam nem foglalkozom az ilyen véleményekkel, mert egészséges szépen fejlődik, és az hogy ragaszkodó? lehet hogy ragaszkodó de miért ne ragaszkodjon egy 28 hónapos csöppség az édesanyjához, és hát mi a normális? szerintem ez normális!

De ami már a legújabb ellenérv "állítólag" már az egyetemen is tanítják, hogy a sokáig szopizó gyermek nagyobb eséllyel lesz leszbikus vagy homoszexuális.??? Bár én ezt is bugyutaságnak tartom, de szeretném a véleményét kikérni erről illetve a 2 éves koron túli szoptatásról.

Válasz:

Sokáig szopizás + homoszexualitás: ez nem egy újkeletű tévhit, hanem nagyon is régi. És az égvilágon semmi alapja nincsen! A sokáig szoptatott gyereknek sincs több esélye arra, hogy homoszexuális/leszbikus legyen felnőttkorára, mint rövid ideig vagy semeddig sem szoptatott társainak Tudomásom szerint az egyetemen azt tanítják, hogy a homoszexualitást alapvetően egy hibás gén okozza, nem? Azt nem az anyatejjel szívja magába a gyerkőc.

Rózsa Ibolya

2004.03.29



2003.03.28



Az alapszabály az, hogy akkor jó a szoptatás, ha mindkét fél jól érzi magát közben. Ettől én eltérnék a gyerek kedvéért fél éves korig azzal a felkiáltással, hogy megér némi kényelmetlenséget, hogy a baba jó indítást kapjon az életében, és ne kelljen mondjuk egész életfogytig tartó krónikus betegséggel küzdenie. Magyarul: fél éves korig a teljes szoptatást javaslom, mert addig a gyermek rá van utalva az anyatejre. (Ezt ugyanúgy el kell fogadni, mint azt, hogy várandósság közben sem tehetjük le a gyermeket, akkor sem, ha kényelmetlen.)

Fél és egy éves kor között már kicsit engedékenyebb lennék: ha az anyának nehézséget okoz, hogy gyermekének egész nap rendelkezésére álljon, finoman irányítsa úgy a napirendet, hogy a szoptatás mennyisége jelentősen ne csökkenjen, de neki is legyen szabadideje.

Egy éves kor után a szoptatás jelentősége táplálkozás szempontjából már valamelyest csökken. A legtöbb baba lelki táplálékként tart igényt ilyenkor a szopásra, bár az anyatej immunológiai hatása két éves korig számottevő. Ebben a korban érvényes igazán az, amivel a választ kezdtem: a szoptatás tartson addig, amíg az anya és a gyermek is szeretettel lát hozzá. Ha a mamának néha terhére van, finoman, a figyelmet elterelve lassan csökkenteni lehet a szoptatások számát, és más formát találni a szeretet, a ragaszkodás és a biztonság nyújtásának kifejezésére.

A válaszom egy mondatban: tegyél érzéseid szerint. De azért ne válaszd el a babát, mert mások rossz szemmel nézik a nagy gyerek szoptatását.

Sződy Judit


Kérdés:

A kisfiam 18 hónapos. 6 hónapos koráig csak anyatejet kapott, s a mai napig is szopott naponta 2 és félszer. Azért a fél, mert az ebéd utáni szopi igazából csak altató volt már egy ideje. Ám a reggeli és az esti, gyakorlatilag "teljes értékű" főétkezésnek számított (utána nem fogadott el semmi mást). S aztán jött a mai nap, amikor nem kért szopit. Leültünk a fotelunkba és Marci kinyitotta ugyan a száját, de rögtön be is csukta és közölte, hogy "fáj" , majd azt, hogy "másik" és a másiknál is azt mondta, hogy "másik" és nem szopott semmit. Délben a főzelékkel kicsit megsütötte a száját. Lehet, hogy ezért nem akar szopni? Vagy azért, mert mondtam Neki, hogy óvatosan szopizzon, mert a mamának fáj a melle (ui. a tegnapi szopi után elég csúnyán kisebesedett)? És ezért mondja, hogy fáj? Vagy egyszerűen csak kezdi elválasztani magát, csak pont összejöttek a dolgok? És mit csináljak? Fejjek, hogy hátha visszatér még a szopihoz? Vagy hagyjam elapadni a tejet? És kell-e elválasztó tápszert adni neki? Azt olvastam ui. a Kismamában, hogy 3 éves korig azt kell adni a gyerekeknek. Ám eddig én egyáltalán nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, mert teljesen biztos voltam benne, hogy Marci 2-3 éves koráig szopni fog. Szóval mit tegyek?

Válasz:

Amit felsoroltál, az minden lehetséges: lehet, hogy tényleg fáj neki, lehet, hogy tényleg komolyan vette, hogy neked fáj, és az is lehet, hogy már nem igényli a szopást. Én arra gondolok, hogy ez átmeneti állapot. Lehet, hogy már túl is vagytok rajta. Kínáld meg nyugodtan a szokásos időkben, hátha visszatér a szopihoz. Ha nem, az se nagy baj. Nyugodtan adhatsz neki tehéntejet, hiszen ez már csak elenyésző részét képezi a táplálékának, és kiegyensúlyozott az étkezése. Fejni nem kell, ezzel ne nyúzd magad, csak akkor, ha túltelt a melled és fáj. Ebben az esetben is csak annyit fejj, hogy megkönnyebbülj.

Sződy Judit


Kérdés:

A kislányom 2 éves. Jelenleg még szoptatom. Gyermekorvosunk szerint már nem kellene szoptatnom, de tej-tojás érzékeny, allergiás. A felírt tápszert (nutrilon soja) nem fogadja el, megrázkódik tőle és azt mondja, hogy nem jó. Megvárjam-e, míg magától elválasztódik, vagy próbáljam máshogy elválasztani?

Egyáltalán még meddig tanácsos szoptatni? Nagyon ragaszkodik a megszokott szoptatási ritmushoz (naponta 3-szor, éjjel is többször). Ha megpróbálok kihagyni egy szoptatást, akkor sírással követeli ki magának és mondja is. A környezetemben élők is sokallják, hogy kétévesen még mindig intenzíven szoptatom a kicsit.

Válasz:

Ha Te nem sokallod, akkor egyszerű a megoldás: fogd be a füled. A tej és tojásallergiás gyerekek nagy része a szójára is érzékeny, úgyhogy a lányod nagyon jól tudja, mit csinál. Akkor válaszd el, ha már neked is nagyon kellemetlen, kényelmetlen maga a szoptatás. Az anyatej nálatok gyógyszernek minősül, ezt tartsd szem előtt. (Magányügy, de Juli lányom is szopik még, pedig áprilisban lesz három. Benő fiam is szopott ennyi idős korában.)

Sződy Judit


Kérdés:

Lányom 28 hónapos és még mindig ragaszkodik a szopáshoz, ami engem még mindig nagy örömmel tölt el. Nem is próbáltam és nem is áll szándékomban elválasztani. A lányomnak a szopizás megnyugvást, odabújást, alvást, és egy kis evést jelent. 6 hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott majd életkorának megfelelően fokozatosan kezdtük el a szilárd ételekre az átállást. Soha nem volt nagy evő, de nem csináltam belőle problémát, mert egészséges és szépen fejlődik.

Mindig is az Ő igénye szerint szoptattam, tehát amikor akart és ez még a mai napig is így van, 2 éves koráig napi 5-6 alkalommal, de mára ez azért változott meg mert megkezdtük a bölcsödét, ezt is megoldottuk kibírja a "cici" nélkül, annak ellenére, hogy cicin alszik el, bár mikor hazaérkezünk a szopizás az első.

A szoptatással kapcsolatban 2 táborral találkoz(tam)om. Vannak akik már túlzásnak találják amit "művelünk" természetesen ezek vannak többségben de nem nagyon foglalkoztam ezekkel a véleményekkel, és vannak akik bíztatnak és még gratulálnak is.

Az ellentábor érve: ne csodálkozzak ha nem eszik, mert az anyatejjel lakik jól, túlságosan ragaszkodó lesz, ennyi idős korban már ez nem normális, hogy még mindig szopik,......

Mint már írtam nem foglalkozom az ilyen véleményekkel, mert egészséges szépen fejlődik, és az hogy ragaszkodó? lehet hogy ragaszkodó de miért ne ragaszkodjon egy 28 hónapos csöppség az édesanyjához, és hát mi a normális? szerintem ez normális!

De ami már a legújabb ellenérv "állítólag" már az egyetemen is tanítják, hogy a sokáig szopizó gyermek nagyobb eséllyel lesz leszbikus vagy homoszexuális.??? Bár én ezt is bugyutaságnak tartom, de szeretném a véleményét kikérni erről illetve a 2 éves koron túli szoptatásról.

Válasz:

Sokáig szopizás + homoszexualitás: ez nem egy újkeletű tévhit, hanem nagyon is régi. És az égvilágon semmi alapja nincsen! A sokáig szoptatott gyereknek sincs több esélye arra, hogy homoszexuális/leszbikus legyen felnőttkorára, mint rövid ideig vagy semeddig sem szoptatott társainak Tudomásom szerint az egyetemen azt tanítják, hogy a homoszexualitást alapvetően egy hibás gén okozza, nem? Azt nem az anyatejjel szívja magába a gyerkőc.

Rózsa Ibolya

2004.03.29



2003.03.28



Az alapszabály az, hogy akkor jó a szoptatás, ha mindkét fél jól érzi magát közben. Ettől én eltérnék a gyerek kedvéért fél éves korig azzal a felkiáltással, hogy megér némi kényelmetlenséget, hogy a baba jó indítást kapjon az életében, és ne kelljen mondjuk egész életfogytig tartó krónikus betegséggel küzdenie. Magyarul: fél éves korig a teljes szoptatást javaslom, mert addig a gyermek rá van utalva az anyatejre. (Ezt ugyanúgy el kell fogadni, mint azt, hogy várandósság közben sem tehetjük le a gyermeket, akkor sem, ha kényelmetlen.)

Fél és egy éves kor között már kicsit engedékenyebb lennék: ha az anyának nehézséget okoz, hogy gyermekének egész nap rendelkezésére álljon, finoman irányítsa úgy a napirendet, hogy a szoptatás mennyisége jelentősen ne csökkenjen, de neki is legyen szabadideje.

Egy éves kor után a szoptatás jelentősége táplálkozás szempontjából már valamelyest csökken. A legtöbb baba lelki táplálékként tart igényt ilyenkor a szopásra, bár az anyatej immunológiai hatása két éves korig számottevő. Ebben a korban érvényes igazán az, amivel a választ kezdtem: a szoptatás tartson addig, amíg az anya és a gyermek is szeretettel lát hozzá. Ha a mamának néha terhére van, finoman, a figyelmet elterelve lassan csökkenteni lehet a szoptatások számát, és más formát találni a szeretet, a ragaszkodás és a biztonság nyújtásának kifejezésére.

A válaszom egy mondatban: tegyél érzéseid szerint. De azért ne válaszd el a babát, mert mások rossz szemmel nézik a nagy gyerek szoptatását.

Sződy Judit


Kérdés:

A kisfiam 18 hónapos. 6 hónapos koráig csak anyatejet kapott, s a mai napig is szopott naponta 2 és félszer. Azért a fél, mert az ebéd utáni szopi igazából csak altató volt már egy ideje. Ám a reggeli és az esti, gyakorlatilag "teljes értékű" főétkezésnek számított (utána nem fogadott el semmi mást). S aztán jött a mai nap, amikor nem kért szopit. Leültünk a fotelunkba és Marci kinyitotta ugyan a száját, de rögtön be is csukta és közölte, hogy "fáj" , majd azt, hogy "másik" és a másiknál is azt mondta, hogy "másik" és nem szopott semmit. Délben a főzelékkel kicsit megsütötte a száját. Lehet, hogy ezért nem akar szopni? Vagy azért, mert mondtam Neki, hogy óvatosan szopizzon, mert a mamának fáj a melle (ui. a tegnapi szopi után elég csúnyán kisebesedett)? És ezért mondja, hogy fáj? Vagy egyszerűen csak kezdi elválasztani magát, csak pont összejöttek a dolgok? És mit csináljak? Fejjek, hogy hátha visszatér még a szopihoz? Vagy hagyjam elapadni a tejet? És kell-e elválasztó tápszert adni neki? Azt olvastam ui. a Kismamában, hogy 3 éves korig azt kell adni a gyerekeknek. Ám eddig én egyáltalán nem foglalkoztam ezzel a kérdéssel, mert teljesen biztos voltam benne, hogy Marci 2-3 éves koráig szopni fog. Szóval mit tegyek?

Válasz:

Amit felsoroltál, az minden lehetséges: lehet, hogy tényleg fáj neki, lehet, hogy tényleg komolyan vette, hogy neked fáj, és az is lehet, hogy már nem igényli a szopást. Én arra gondolok, hogy ez átmeneti állapot. Lehet, hogy már túl is vagytok rajta. Kínáld meg nyugodtan a szokásos időkben, hátha visszatér a szopihoz. Ha nem, az se nagy baj. Nyugodtan adhatsz neki tehéntejet, hiszen ez már csak elenyésző részét képezi a táplálékának, és kiegyensúlyozott az étkezése. Fejni nem kell, ezzel ne nyúzd magad, csak akkor, ha túltelt a melled és fáj. Ebben az esetben is csak annyit fejj, hogy megkönnyebbülj.

Sződy Judit


Kérdés:

A kislányom 2 éves. Jelenleg még szoptatom. Gyermekorvosunk szerint már nem kellene szoptatnom, de tej-tojás érzékeny, allergiás. A felírt tápszert (nutrilon soja) nem fogadja el, megrázkódik tőle és azt mondja, hogy nem jó. Megvárjam-e, míg magától elválasztódik, vagy próbáljam máshogy elválasztani?

Egyáltalán még meddig tanácsos szoptatni? Nagyon ragaszkodik a megszokott szoptatási ritmushoz (naponta 3-szor, éjjel is többször). Ha megpróbálok kihagyni egy szoptatást, akkor sírással követeli ki magának és mondja is. A környezetemben élők is sokallják, hogy kétévesen még mindig intenzíven szoptatom a kicsit.

Válasz:

Ha Te nem sokallod, akkor egyszerű a megoldás: fogd be a füled. A tej és tojásallergiás gyerekek nagy része a szójára is érzékeny, úgyhogy a lányod nagyon jól tudja, mit csinál. Akkor válaszd el, ha már neked is nagyon kellemetlen, kényelmetlen maga a szoptatás. Az anyatej nálatok gyógyszernek minősül, ezt tartsd szem előtt. (Magányügy, de Juli lányom is szopik még, pedig áprilisban lesz három. Benő fiam is szopott ennyi idős korában.)

Sződy Judit


Kérdés:

Lányom 28 hónapos és még mindig ragaszkodik a szopáshoz, ami engem még mindig nagy örömmel tölt el. Nem is próbáltam és nem is áll szándékomban elválasztani. A lányomnak a szopizás megnyugvást, odabújást, alvást, és egy kis evést jelent. 6 hónapos koráig kizárólag anyatejet kapott majd életkorának megfelelően fokozatosan kezdtük el a szilárd ételekre az átállást. Soha nem volt nagy evő, de nem csináltam belőle problémát, mert egészséges és szépen fejlődik.

Mindig is az Ő igénye szerint szoptattam, tehát amikor akart és ez még a mai napig is így van, 2 éves koráig napi 5-6 alkalommal, de mára ez azért változott meg mert megkezdtük a bölcsödét, ezt is megoldottuk kibírja a "cici" nélkül, annak ellenére, hogy cicin alszik el, bár mikor hazaérkezünk a szopizás az első.

A szoptatással kapcsolatban 2 táborral találkoz(tam)om. Vannak akik már túlzásnak találják amit "művelünk" természetesen ezek vannak többségben de nem nagyon foglalkoztam ezekkel a véleményekkel, és vannak akik bíztatnak és még gratulálnak is.

Az ellentábor érve: ne csodálkozzak ha nem eszik, mert az anyatejjel lakik jól, túlságosan ragaszkodó lesz, ennyi idős korban már ez nem normális, hogy még mindig szopik,......

Mint már írtam nem foglalkozom az ilyen véleményekkel, mert egészséges szépen fejlődik, és az hogy ragaszkodó? lehet hogy ragaszkodó de miért ne ragaszkodjon egy 28 hónapos csöppség az édesanyjához, és hát mi a normális? szerintem ez normális!

De ami már a legújabb ellenérv "állítólag" már az egyetemen is tanítják, hogy a sokáig szopizó gyermek nagyobb eséllyel lesz leszbikus vagy homoszexuális.??? Bár én ezt is bugyutaságnak tartom, de szeretném a véleményét kikérni erről illetve a 2 éves koron túli szoptatásról.

Válasz:

Sokáig szopizás + homoszexualitás: ez nem egy újkeletű tévhit, hanem nagyon is régi. És az égvilágon semmi alapja nincsen! A sokáig szoptatott gyereknek sincs több esélye arra, hogy homoszexuális/leszbikus legyen felnőttkorára, mint rövid ideig vagy semeddig sem szoptatott társainak Tudomásom szerint az egyetemen azt tanítják, hogy a homoszexualitást alapvetően egy hibás gén okozza, nem? Azt nem az anyatejjel szívja magába a gyerkőc.

Rózsa Ibolya

2004.03.29



2003.03.28

19. Ekka (válaszként erre: 17. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:33

Ez tévedés! Én lányom két évese múlt, és még szopizik. Remekül elvan a nagyszülőknél. -tudja, hogy nagyi nem tud cicit adni!

Annak idején, én is azt mondtam, hogy max. 1 éves koráig fog cicizni, soha nem fog a szülői ágyban aludni stb. stb. ez mind-mind megdőlt:D

18. mimmo33 (válaszként erre: 10. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:32

Gondoltam, hogy ekkora tapasztalatod van e téren;)


Az hogy anyukádnak elapadt a teje, nem azt jelenti, hogy Ő nem akart volna tovább szoptatni...

Az immunrendszer állapota pedig nem attól függ, hogy kit mennyi ideig szoptatni, de szeretnek közte hasonlóságot felfedezni.

Amíg a gyerek igényli addig "kell" szoptatni;)

Minden gyerek egyszer egy ponton megérik arra, hogy elszakadjon. Szerintem inkább az anyák azok, akik jobban ragaszkodnak egy idő után ehhez a közelséghez

;)

17. hidewatch (válaszként erre: 11. - Kostyi79)
2009. aug. 18. 11:30

A tojást is 5 évente húzzák le a wc-n, majd ismét előveszik, hogy milyen egészséges.


Láttam egyszer egy videót, ahol az anyuka még szoptatta a 12 éves lányát. Nem tudom, de nekem egy kicsit morbid, ha a gyerek még mindig szopik, mikor már tud beszélni.


Aztán olyan esettel is találkoztam, hogy a gyerek két éves volt, még mindig szopott, és senkinél nem maradt meg, csak az anyjánál. Szeretni fogom a gyerekemet teljes szívemből, de nem bírnék úgy élni, hogy ne lehessen leadni a nagyszülőkhöz egy-egy napra, mert sír, ha nem vagyok ott...

16. Ekka (válaszként erre: 12. - Szemmelver)
2009. aug. 18. 11:30
Divat????? Ez butaság! Akarhatnék én divatozni, ha nem lenne tejem!!!!!!!
15. 3d5b901f2d (válaszként erre: 2. - Panka78)
2009. aug. 18. 11:29
Persze van olyan, hogy az anyukát esetleg már fárasztja vagy zavarja is, ha mondjuk nem finoman szopik, hanem durva. Akkor se érezd magad rossznak, mert csodás, hogy idáig sikerült szoptatnod! Én a nagynál cumisüveggel próbálkoztam, kb. 1 hónap múlva fogadta el, addig sokat sírt. A középsőt is azzal pótoltam, mert Ő se cumizott, más meg nem vígasztalta meg, mint a cici. Ha már zavar téged, sok-sok szeretettel és türelemmel próbáld meg leszoktatni. Nekem a középső a mai napig benyúl olykor és puszilgatni szeretné...
14. Ekka (válaszként erre: 11. - Kostyi79)
2009. aug. 18. 11:29
Szerintem ennyi idős korban már inkább lelki töltete van a szopizásnak, nem a táplálkozás a fő!!!
13. 5e76004fb5 (válaszként erre: 10. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:29
Az a kor és a mai kor között sok különbség van. Többszöröse az allergiásoknak, hogy csak egy dolgot említsek.
12. szemmelver (válaszként erre: 11. - Kostyi79)
2009. aug. 18. 11:28
ja,mert most ez a divat, szerintem max 10 hónap
11. kostyi79 (válaszként erre: 5. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:27
A WHO ajanlasa legalabb 2 eves kor. :)
10. hidewatch (válaszként erre: 9. - 5e76004fb5)
2009. aug. 18. 11:27

Én még semeddig :) de nem is fogom sokáig húzni. Szerintem 6-10 hónapos kora után nem fogom.


Nem hiszem, hogy 10 hónapos kor felett van értelme. Én 3 hónapos koromig szoptam, mert egyszerűen édesanyámnak elapadt a teje. 10 éves korom óta nem voltam beteg, szóval nem hiszek benne, hogy valamit is számít egy bizonyos kor felett a szoptatás az immunrendszernek.

9. 5e76004fb5 (válaszként erre: 5. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:24
Te meddig szoptattál???
2009. aug. 18. 11:24
én nem szoptatnám már az biztos
2009. aug. 18. 11:24
Nekem a nagyobbik 2,5 évig szopott, akkor már csak éjjelente diszkréten, a középső 20 hónapig, akkor elapadt a várandóságtól és most is szoptatok, remélem még jó sokáig.
6. hidewatch (válaszként erre: 5. - Hidewatch)
2009. aug. 18. 11:24
Egyáltalán, amíg szopik, addig tud rá vigyázni más is? Vagy mindig az anyukáját követeli?
5. hidewatch (válaszként erre: 3. - 5e76004fb5)
2009. aug. 18. 11:23
:D miért, meddig szoptassa, iskolakezdésig?:)
2009. aug. 18. 11:23
Miért akarod leszoktatni és mennyi amennyit szopik még?
2009. aug. 18. 11:23
Miért kell leszoktatni?
2009. aug. 18. 11:22
Eddig bármibe fogtam, kudarcba fulladt!!!:(((((((
2009. aug. 18. 11:22
1, 5 éves gyermekemet, hogyan szoktassam le a ciciről??
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook