Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Zóna-diéta fórum

Zóna-diéta (beszélgetős fórum)


A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

1 2 3
2006. márc. 20. 16:43
Már nem tornázol??? Ez fontos.:)
15. kisgé (válaszként erre: 14. - Mókica)
2006. márc. 20. 16:38
Oké, itt várok!:)
2006. márc. 20. 16:35
Maradj itt..pillanat hozom az adatokat! :)
13. kisgé (válaszként erre: 11. - Mókica)
2006. márc. 20. 16:34

Na, ez szupi, bár még nem fogtam fel. Példát tudsz írni reggelihez, meg a többihez? Mert én pont nagyon nem szeretem számolni, miből hány grammot eszem meg. Szóval akár leírnád, hogy egy nap mit eszel?


Nekem kiszámolnád ezt a block dolgot?:))

Súly: 59, 5kg

derék: 66 cm

Csípő: 96 cm

Magasság 162 cm

Aktivitás, ülő munka, kevés mozgás.


Köszike!

2006. márc. 20. 16:34

Jaj, bocsánat egy dolgot elfelejtettem mondani!

Nagyon fontos, és ez a lényege az egésznek


7g fehérjéhez mindig 9g ch és 3 g zsir társul, ez jelenti az 1-1-1 blockot!

Ha esetleg emeled a ch-t, akkor hozzá kell emelni ugyan úgy a fehérjét és a zsirt is..ez a lényege az egésznek! Ez hozza meg azt a hormonális változást amivel szépen ,tartósan lefogyunk a zsirből!!!

vagyis ha te több vagy éppen kevesebb ch akarsz enni, akkor akkor csak egyensúlyba hozod a többi adattal együtt....nem kötelező a 3-3-3 blockrendszert betartani...

Nekem ez igy működik, de lehet neked több kell a ch-ből....ami nem lehetetlen ;)


Na hali :P

2006. márc. 20. 16:10

Na Hellóka akkor mindenkinek!


Megpróbálom összeszedni a lényegét ennek a táplálkozásnak! Nem fogok tudni pontos egészségügyi magyarázatot adni nektek, mert hiába is értem angolul ,nehéz elmondani magyarul ugyan azt! Úgy hallottam otthon is megvan ez a könyv, abban biztos érthetően,el van magyarázva minden.


Szóval ennek a diétának a lényege az, hogy napi 5× kell enni, megadott időkben, és megadott mennyiségű ch-fehérje-zsir arányú táplálékot!

Természetesen ez azért kicsit bonyolultabb, mert nem mindenkinek egyformén működik a szervezete. Valakinek több,valakinek több ch-ra vagy fehérjére van szüksége. Eleve az erősebb nemnek mindenből eleve több kell ;)


Én egy átlagos nőnek és egy férfinek fogom most megadni a adatait! Én most pont igy eszem. Amúgy van egy oldal,ahol pár adatot megkellett adnom és kiszámolta nekem pontosan az értéket...

Ez az érték lesz az, amit neked minden táplálkozásodnál fedezni kell, és ezáltam a vércukorszintedet stabilizálod,igy nem fognak rádtörni zabarohamok, nem fogsz szédelegni a cukoringadozástól, tele leszel erengiával, és nem fogsz minden pillanatban a kajára gondooni!


Én nem akarom eggyik diétát sem leirni ezzel, mert valakinek az Atkins, vagy éppen az SBD..lehet a 90 napos vált be...de vannak akiknek eggyiksem az igazi még! Nekem se volt jó igazán eggyik se hosszútávon. Eleinte birtam, mert hajtott az elhatározás, az,hogy végre szép vékony lehetek...de ezt mindenki pontosan jól tudja, hogy pár hét múlva elszáll, mert kiéhezel, és bármennyire is erős akarsz lenni, nem megy...valami nem engedi...

A szervezetednek szüksége van megfelelő mennyiség és minőségű táplálékra! Ezért kezdesz el nassolni, mert kiürültek a raktáraid...

És ez igy megy!


Ez a táplálkozás nem igér villám fogyást, ez a diéta az amit egy egész életen át tudsz követni, mert nem éhezel, a cukorszinted folyamatosan norml szinten van, igy a szervezet a zsirraktárakhoz nyúl, és ezeket használja fel. Vagyis ha úgydöntesz belevágsz ebbe a diétába! Légy türelmes, és élvezd az életet,ne a mérleg legyen a legjobb barátod..ráadásul ne napi többször!

Ha igy fogsz enni, a szervezeted a zsirt fogja szépen leépiteni a szervezetedből, ami tartós fogyás lesz!!!!!! Ne akarj pár hét alatt lefogyni..semmi értelme! Minden visszajön! :(((


Ez a diéta még a 2.tipusú cukorbetegséget is beállitja!


Ok, és akkor jöjjön a lényeg! :)


1 átlagos nőnek napi szinten

-> 77g fehérjére van szüksége

-> 99g szénhidrátra

-> 45g zsirra


Vagyis akkor ez úgy néz ki, ha ezt elosztjuk 5 táplálkozásra:

Napi 5 × étkezést ir elő


reggel felkelés után 1 órán belül kb 7 óra

ebéd 12 kor

snack délután 5 órakkor

vacsora 7 órakkor

esti snak lefekvés előtt kicsivel 10 órakkor


Ha lehet ezeket az időpontokat próbáljuk meg betartani. Az a legjobb ha nem is vagyunk éhesek még annyira kaja előtt, mert ilyenkor még a vércukor, szinten van, nem kezdett el lezuhanni..és ezért nem is fogjuk felfalni a hűtőt ;)


Na tehát!

Régebben próbálkoztam már ezze a diétával, de valahogy nem volt tiszta, hogy hogyan is lehetne kiszálni a 40-30-30% -os arányokat. Emlékeztek???

De most kaptunk egy kis segitséget!


Minden fehérjét - szénhirtátot - zsirt blokkokra osztottak és igy határozták meg egy egy táplálkozási értékét

Vagyis,lássuk az én esetemet!


1 block fehérje 7g fehérjével eggyezik meg

1 block ch 9g ch-val

1 block zsir 3g zsirral


Mivel én kiszámoltam az én adataimhoz (magasság,súly,derékbőség,csipőbőség) milyen blokkrendszer tartozik, igy pontosan tudum mennyi blockra van szükségem minden eggyes kajatipusből. Majd ezt elosztottam 5 evésre és kijöttek ezek az adatok:


Reggeli:

- 3 block fehérje = 21 g effektive fehérje

- 3-block ch = 27g

- 3 block zsir = 9g

Ennyit kell megennem minden reggel

Ez az az arány amivel a vércukorszintem 5-6 órán keresztül nem fog leesni, felszaladni..vagyis nem leszek éhes, nem fogok nassolni

(tapasztalat: igy eszem napok óta és tényleg nem vagyok éhes, nem szédelgek, tudok összpontositani, és nem kell édesség)

Nem tudok magyarázatot adni miért kell ponnt ilyen arányban enni. A könyv részletezi ennek a testre gyakorolt hatását, de nem tudom én leforditani magyarra, még ha értem is!Bocsika


Vissza az adatokhoz:

Reggeli-> 3-3-3 block mindenből

Ebéd-> 3-3-3 block mindenből

Délutáni snack-> 1-1-1 block

Vacsora-> 3-3-3 block

Esti snack-> 1-1-1


Igy néz ki egy napi kajálásom, ez adja ki a nekem előirt 11 blockot 1 napra.


Nem tudom érthető e, próbáltam értelmesen fogalmazni! Kérdezzetek nyugodtan ha valami nem tiszta!


Ez az érték a férfiaknél 4-4-4-re emelkedik...és ez is egy átlagos embernél...


De ha valaki érdekel pontosan mi a saját blockja, irja be nekem a súlyát,magasságát,csipőbéség,derékbőségét, és hogy mennyire aktiv egy nap...és kiszámolom mennyi az ő testalkatához társuló block érték!


Folytatom a kaja blokkokkal majd!

Segitség képpen megvannak adva ételek blokkjai, pl, 2 cup brokkoli 1 block ch-nak felel meg vagyis 9 g ch-nak ;)


Vagy pl. 1 egész tojás 1 block fehérjének, vagy 2 fehérje szintén egy blocknak= 7g fehérje


Ezzel egy kicsit könnyebb a számolgatás,nem kell mindet leméricskézni pontosan grrmmra.


Majd ezeket az adatokat is szépen bepötyögöm nektek!

Remélem otthon is van már a cup-os mérő mert, itt kinnt Amcsiban mindent úgy mérnek

1 cup

1/2 cup

1/3 cup

1/4 cup...stb....


Na befogom..

Szeretném ha azért reagálnátok nekem....szivesen segitek!


Mókica :)

10. kisgé (válaszként erre: 7. - Mókica)
2006. márc. 20. 14:10

Szia!


Kíváncsian várom a leírást majd. Én nem vagyok éhes, csak nassolok és ettől nem fogyok. Reálisan végig gondoltam és bizony többet engedek meg magambak, mint szabadna, de most szigorú és következetes vagyok. Annyira összeszűkült a gyomrorm, hogy múltkor megettem egy csésze levest és jól laktam!:))))


Na, várom a tapasztalatokat, meg minden!:)

9. nyussz (válaszként erre: 7. - Mókica)
2006. márc. 20. 13:31

Mokica, en varom figyemesen a tovabbi adataid...


Mert ez nalam is a gond, hogy igy egesz nap csak a kajan jar az eszem, befalok ezt azt, azzal a gondolattal, hogy ez ugysem szamit, aztan meg csodalkozom, hogy nem fogyok.


Es szivbol gratulalok, ha sikerult lemondanod a dohanyzasrol, ez szerintem itt, ott, mindenhol egy nagy lepes... Van egy sanda gyanum, hogy erosebb az akaraterod, mint a nagy atlagnak... :)))


Lehet hogy en is a sok brownie-tol es cookie-tol hiztam meg??? :)))

8. Mókica (válaszként erre: 6. - Nyussz)
2006. márc. 20. 12:46

Ja és! Több mint 3 éve vagyunk kinnt,leszoktam a dohányzásról,és nem vagyok elhizva...szal azért itt se törvényszerű a hizás ám ;) :) :D


Csók

2006. márc. 20. 12:44

Sziasztok :)


Kisgé hozom majd az étrendet meg a leirst is!

Nagyon is sokba különbözik az SBD-től :)

Bár az is lehet csak felfogás kérdése :P

Mindenesetre nekem működik!

Bármelyik fogyit csináltam eddig, mindig szédelegtem, erőtlen voltam a kajálások után...alig vártam, hogy ehessek újra! Vagy sunyiba bekaptam ezt,azt...és ez mindazét történt, mert leesett a cukrom!

Mentálisan se voltam sose oké....mármint összpontositani se tudtam 100%-osan!

És ez mint a magas fehérje alacsony ch fogyasztástól volt!

Plussz ezért nem is kezdek már bele Level féle diétákba! A szervezetnek szüksége van a táplálékra---csak nem mindegy mire,és mennyire!


Ahogy lesz időm leirok mindit! Elősször kicsit bonyolultnak fog tűnni, de egy idő után ráérez az ember! Ez a diéta a vércukorszintet tartja szinten! Mióta igy eszem, nem esik le a vc szintem...nem szédelgek, és nem is jut eszembe kajára gondolni...

Eddig minden 3.órában már szédelegtem...azt hittem ez normális! Pedig reggelire minidg valami egészséges hamit ettem..jól is laktam! Maj 3 óra múlva tele pocakkal, elkeztem szédelegnei, erőtlen lenni....Hmmm..Nem elgondolkoztató???

Valamit nem jól csinálok! Valamiből vagy túl sokat,vagy túl keveset kap a szervezet...

De nem akarom itt osztani a észt, csak most úgyérzem végre megtaláltam ezt a fajta táplálkozást, amire nekem szükségem van!

Én megpróbáltam mindenfélét már...kinek ez,kinek az jön be....nem de???:)


Az étrendmintát én se csináltam ám végig, mert az első 3 napban elköltöttöm egy csomó pénzt az alapanyagokra...a 3.napon már elkezdtem érteni a lényegét, igy kreáltam magam fini hamikat!

Eleinte sokat kell számolgatni, nézni az adagokat, de ezt is egy idő után meglehet tanulni...mint Norbinál a kódokat ;)


Jövök ,igérem!;)


Puszika addig is!


Nyussz, amúgy tényleg sok kaja hormonkezelt itt kinnt! Sokan ezért is annyira ducik :(

Bár ők te tudod a legjobban, hogy min élnek..

Hamburger,pizza...fagyasztott kaják...ezektől bárki meghizik :(

6. nyussz (válaszként erre: 4. - Mókica)
2006. márc. 20. 12:04

Szia Mokica!


szerintem neked van a legnehezebb dolgod mindannyiunk kozul, en egy ev Amerika utan 10 kg plusszal maradtam.

Amit ott megfigyeltem, hogy az etelek annyi tapszert tartalmaznak, hogy a legegeszsegesebbnek tuno etel ia hizlal.


Nem probaltad a LEVEL-t? Nekem az megy eleg jol...


De persze attol is fugg mennyit akarsz fogyni.

5. kisgé (válaszként erre: 4. - Mókica)
2006. márc. 20. 09:07

Szióka!


Kiváncsi vagyok az étrendre, amúgy ez miben különbözik az SBD-től? Szerintem ugyan az!:)

2006. márc. 18. 23:05

Nagyon-nagyon jó ez a táplálkozás!

Tele vagyok energiával!

A vércukrom folyamatosan normál szinten van..nem éhezem...és nem jönnek rám zabarohamok!

MÉRTÉK.....MÉRTÉK!!!!


Hozom majd az anyagot!

Bár nem úgy látom, hogy valakit is érdekelne..na sebaj, majd lehet később rákaptok ;)


Addig is pusza!

Ügyesen a fogyival, bárki..bármit is csinál!

Kitartás!:D

2006. márc. 14. 23:36

Sziasztok!:)


Én kinnt élek Amerikában..tegnap kivettem a zona diéta könyvjét a könyvtárból!

Szépen átrágom magam jarta, és megpróbállok egy kicsit bővebb anyagot is hozni belőle!;)

Hátha valakit érdekel majd!


Én már mindeféle diétát kipróbáltam, de valahogy még mindig nem találtam meg azt ami nekem a legmegfelelőbb!

Az állandó nélkülözéstől kiéhezik a szervetem és zabarohamok jönnek rám...ez igy nem helyes!:(


Lassan 1 éve low carb életet élek, eleinte úgy tűnt minden okés, ez kell nekem...de valami megváltozott...

Kiürültek a raktáraim, és már nem csak heti 1 alkalommal, hanem napi szinten nassolok...szerintetek ez normális?

Nem hinném! Szüksége van a szervezetnek a szánhidrátra! Csak meg kell tanulni, hogy mennyire...milyenre....és ezt be is tartani!

Itt a mértéktartáson van a lényeg! De ha az ember állandóan éhezik, sóvárog kaják után, nem tud mértékkel enni...elszalad a paci,és már mindegy alapon teletömi a pocakját....


Igaz nem vagyok dundi, mert 175 cm-er mellé 58-60 kg társul...szal nem is a fogyás lenne itt a lényeg, hanem, hogy végre mértékkel, egészségesen egyek...és ne faljam fel a hűtőt mikor éppen olyanom van!


Megpróbálom most ezt a diétát! Nagyon igéretesnek tűnik. Van egy könyv, amiben 1 heti menű is van, ebből a diétából!

Holnaptől belevágok, és 1 hét múlva beszámolok az eredményekről!

Persze hozom majd a heti menűt is ;)


Pusza

Mókica :D

2006. márc. 14. 23:24

Whoopi Goldberg, Steve Nicks, Oprah Winfrey, [{[{[A HREF=" [link] TARGET="_blank"]}]}]Jennifer Aniston[{[{[/A]}]}], Matt LeBlanc, Rene Russo, Lauren Hutton mind a Zóna-diétát követik. Nem véletlenül.



Az egyik legkönnyebben betartható fogyókúra. A zóna-diétához nem kell különleges étrend, szinte semmilyen étel fogyasztása sem tilos. Lényege: ha kordában tartja a szervezet inzulintermelését, elejét veszi a hízásnak. A diéta hatására a szervezetben pozitív anyagcsere-folyamatok kezdődnek. A test a lerakódott zsírt elkezdi felhasználni, beindítva a fogyást. Már csak “mellékhatás” , hogy csökken a krónikus betegségek előfordulásának valószínűsége és hosszabb, egészségesebb életre ad kilátást. Nagy előny, hogy az eredmények szinte azonnal jelentkeznek. Általában hét napon belül már észre lehet venni a pozitív változásokat.



Az alapvető szabályok

Érdemes innen kimásolnia, és magával vinnie mindenhová, hogy puskázhasson belőle, amikor úton van.


*Étkezéskor válassza az alacsony zsírtartalmú fehérjéket, a megfelelő szénhidrátokat (zöldséget, gyümölcsöt) és kevés jó zsírt (főleg olajos magvakat, olívaolajat).

*Ébredés után mindig egy órán belül ejtse meg az első étkezés.

*Naponta ötször egyen. Ez három főétkezést és két nassot jelent.

*Soha ne teljen el öt óránál hosszabb idő két étkezés között. Nem baj, ha éppen nem éhes. Valójában legjobb olyankor enni, amikor nem igazán éhes, mert a vércukorszint ilyenkor stabil.

*A délutáni és a késő esti "nass" nagyon fontos, ezek a zóna-diéta fontos elemei.

*Egyen több gyümölcsöt zöldséget.

*A kenyeret, tésztát, gabonaféléket és egyéb keményítőtartalmú ételeket csak mutatóba tegye a tányérjára.

*Igyon legalább nyolcszor két-két és fél deci vizet minden nap.

*Ha egyszer-egyszer megszegi a diéta szabályait, ne aggódjon. Itt nincs olyan, hogy “bűnözés” . Ha a legközelebbi étkezést megint a zóna alapján ejti meg, újra sínen lesz.



A háromszög

A táplálékháromszög határozza meg, mit ehetünk: 40% alacsony glikémiás-indexű szénhidrátot, 31% sovány fehérjét, 30% zsírt, olajat. Lássuk, ez mit jelent.

A magas glikémiás indexű ételek gyorsan, rövid időre emelik meg a vércukor szintet, majd az hirtelen leseik, és ezért újra éhesek leszünk. Az inzulin ráadásul zsírraktározásra serkenti a szervezetet.

Az alacsony glikémiás indexű ételek vércukoremelő hatása ezzel szemben lassú és tartós, tehát hosszú időre biztosítják a jóllakottságot.

*500 cal-nál kevesebbet!

Főétkezésenként nem szabad 500 cal-nál többet fogyasztani.

*4 óránként egyen!

A gyakori, energiaszegény étkezés a sikeres fogyókúrák egyik fortélya.

*40-30-30

A helyes szénhidrát-fehérje- -zsír arányra utal, amely elősegíti, hogy csökkenjen a szervezet inzulinszintje. A zóna-diéta tulajdonképpen két rendkívül egyszerű alapelven nyugszik: ezek az kiegyensúlyozottság, és a mértékletesség.

*Mennyiség:

Az elfogyasztandó/tányérra kerülő étel mennyiségét nagyon egyszerűen ki lehet számolni kalkulátor és mérleg nélkül is. A fogyózó tenyere lehet ugyanis a mérőeszköz. A menüt pedig mindig a fehérjék, szénhidrátok és zsírok megfelelő (40-30-30)arányában kell összeállítani.


Fehérjék

A szervezetnek folyamatosan szüksége van fehérjére, mert nélküle gyengülnek az izmok és az immunrendszer. A fehérje serkenti a glucagon nevű hormon termelését, mely jelt ad a szervezetnek, hogy a májban felhalmozott szénhidrátot kezdje felhasználni a megfelelő vércukor szint biztosítására. A zóna-diéta a fehérje fogyasztással kapcsolatban három alapvető szabályt állít fel:

*Soha ne fogyasszon egyszerre a tenyerénél nagyobb darabot belőle. Ez nőknél általában 8,5 dkg, férfiaknál 12 dkg fehérjét (általában húst) jelent. *A tányér harmadát foglalhatja el a fehérje. Hacsak nem végez nehéz fizikai munkát, nem szabad alkalmanként több fehérjét fogyasztani.

*Válassza mindig a legsoványabb fehérje fajtát. Természetesen nem csak állati fehérjéről lehet szó. Vegetáriánusok tojásfehérjével, alacsony zsírtartalmú tejtermékkel, tofuval, szójakészítményekkel helyettesíthetik a húst. A szója egyébként a legegészségesebb fehérje forrás.



A legjobb fehérje források:


*bőr nélküli csirke mell

*pulyka

*hal

*sovány vörös hús

*tojásfehérje

*alacsony zsírtartalmú tejtermékek

*tofu *szójatermékek



A szénhidrátok

A fehérjéket szénhidrátokkal kell kiegészíteni. Az alacsony glikémiás indexűeket kell választani, mert ezek nem serkentik az inzulintermelést. A legtöbb gyümölcs és zöldség szerencsére ilyen. Vannak azonban olyan zöldségek -pld. répa, borsó- és gabona félék - kenyér, tésztafélék, rizs-, amelyek kedvezőtlen hatású szénhidrátok (magas glikémiás indexűek) a diéta szempontjából, mert nagyon megemelik az inzulin szintet. Mivel az egyik cél az inzulin szint kordában tartása, ezeket lehetőleg kerülni kell. Fehérje mellett tehát a tányérra zöldség, gyümölcs kerüljön.



Kedvező hatású/jó szénhidrátok:


*a legtöbb zöldség

*a legtöbb gyümölcs

*gabonafélék (zab, árpa)


Kedvezőtlen hatású/rossz szénhidrátok:


*keményítőtartalmú zöldségek: kukorica, répafélék, zöldborsó, burgonya

*banán, szárított gyümölcsök

*cukor, fehér liszt



A zsírok, olajok

A fehérje és a szénhidrát mellé egy kis zsiradék is kell, mivel belőle nyeri a szervezet a legtöbb energiát és a zsír a hormonok működéséhez is szükséges. Mindig az ún. jó zsírok közül válasszon. A zsírokat a bennük előforduló zsírsavak szerint három fő csoportba osztjuk, amelyek lehetnek telített zsírsavak, egyszeresen telítetlen zsírsavak és többszörösen telítetlen zsírsavak. A telített zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek nem igazán egészségesek. Nagyon egészségesek viszont a növényi és állati eredetű olajok, mert gazdagok telítetlen zsírsavakban. A tengeri halak olaja különösen értékes, mert olyan zsírsavakat -EPA és DHA- tartalmaz, amelyek csökkentik a vérrögképződés kockázatát. Léteznek még transz zsírok is. Ezek olyan mesterséges zsiradékok, amelyeket az élelmiszer ipar állít elő. Általában hidrogénezett olajként tüntetik fel őket. Lehetőleg kerülendők.



Jó zsírok:


-olíva, olíva olaj

- avokadó

- kukorica olaj

- mandula

- kesudió

- mogyoró


rossz zsírok


- sertészsír

- vaj

- margarin

- sáfrányolaj

- szójaolaj



Étkezések időzítése

A zóna-diétát követő fogyózónak feltétlenül valamilyen órarend szerint, naponta lehetőleg azonos időben kell étkeznie. Két étkezés között soha nem telhet el öt óránál több idő. Ez természetesen az ébrenlét idejére vonatkozik. Sok ember hét után vacsorázik, és így az előírtnál jóval több időt hagy ki. Ezért szükséges a délutáni rágcsa. Lefekvés előtt is egyen pár falatot, mert az agynak energiár van szüksége az alváshoz.

Az alábbi napirend egy átlagos ember igényeinek felel meg:

6.00: felkelés

7.00: reggeli (első zóna étkezés)

12.00: ebéd (második zóna étkezés)

16.30: délutáni snack (első snack)

19.00: vacsora (harmadik zóna étkezés)

22.00: esti snack (második snack)

2006. febr. 12. 10:05
Az Atkinshez hasonlóan szintén a szénhidrátok fogyasztását szabályozza,korlátozza ez a diéta is.

A cikk, amihez ez a fórum nyílt, már nem aktív.
1 2 3

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook