Voltál már véradáson? Nem sok az a 4,5 dl vér, amit levesznek? (beszélgetős fórum)
Nem máshol járt a gondolatod?pl:tanulás?
szerződés=fertőzés.
De lehet Ken???
Szépek nagyon szépek vagytok!!! :)
Biztos arra gondolt, hogy valami felső vagy alsó légúti gyulladásod lehet.
Nem tom aki allergiás adhat? Nem mintha érintett lennék, csak most eszembe jutott.
Bocsi kicsit hosszú!
De ebben minden benne van! :)
A legfontosabb szabály, hogy véradó minden egészséges nagykorú, de 65 évesnél fiatalabb személy lehet (amennyiben súlya nagyobb, mint 50 kilogramm). Véradásra több formában lehet vállalkozni: vannak állandó helyszínek, ahol az év minden időszakában lehetőség van véradásra.
Cikkünk a hirdetés után folytatódik
A vérkészítményekkel kapcsolatos legtöbb teendő ellátását végző és a véradásokat koordináló Országos Vérellátó Szolgálat illetve más egészségügyi és civil szervezetek is évente több alkalommal előre meghirdetett időpontban és helyszínen szerveznek kampányszerű véradásokat.
Egy év alatt egy személy csak meghatározott számú alkalommal lehet véradó: férfiak maximum ötször, nők legfeljebb háromszor adhatnak vért. A véradó egészségének védelme érdekében, a szervezet regenerációját elősegítendő, két véradás közt minimum 56 napnak kell eltelnie.
A véradás menete
Véradás előtt az alkalmasságot orvosi vizsgálattal állapítják meg. A vizsgálat során természetesen a vér egyes jellemzőinek meghatározására is sor kerül, legfontosabb ezek közül a vér hemoglobintartalma. Olyan személyek esetében, akik első alkalommal adnak vért életük során, a vércsoport előzetes meghatározása is megtörténik.
Országos véradóhelyek
Szeretne vért adni, de nem tudja, hogy hol és mikor teheti meg? A WEBBeteg segít! Összegyűjtöttük az országos véradóhelyeket, és egy listát készítettünk belőle!
Nézze meg az Országos véradóhelyek listáját!
Az orvosi vizsgálat a részletes anamnézis felvételéből és egy tájékozódó jellegű fizikális vizsgálatból áll, mely során az orvos meghallgatja a szív- és tüdőhangokat, megtapintja a nyirokcsomókat, megvizsgálja a látható nyálkahártyákat (az esetleges vérszegénységről nyerhető így kiegészítő információ), és a vérnyomásmérés sem maradhat el.
Amennyiben a vizsgálatok során eltérések fedezhetők fel, a vizsgáló orvos mérlegeli, hogy a véradót átmenetileg vagy véglegesen kizárja-e a véradásból. A kizárás sokféle betegség, vagy kóros állapot miatt szükséges lehet, a vér alacsony hemoglobintartalmától kezdve a banális torokgyulladáson át a potenciálisan halálos veszélyt magában rejtő hepatitis fertőzésekig.
Véradásra célszerű étkezést követően érkezni. Ügyeljünk arra, hogy véradás előtt ne fogyasszunk zsíros, koleszterindús ételeket, mert a levett vér magas zsírsavtartalma előnytelen lehet a feldolgozás szempontjából. Fontos, hogy véradás előtt elegendő folyadékot fogyasszunk, az esetleges rosszullétek elkerülése érdekében.
Mivel a véradás során viszonylag jelentős mennyiségű vér levételére kerül sor, a szervezetnek ez kisebb megterhelést jelent, amely ellen előzetes megfelelő kalória- és folyadékbevitellel védekezhet a véradó.
Mit vigyünk magunkkal, ha vért akarunk adni?
A vér levétele általában nem kerül többe, mint 10-15 perc
A vér levétele általában nem kerül
többe, mint 5-10 perc
A véradás előtt a véradót fényképes igazolvány alapján azonosítják, és szükség van a TAJ kártya felmutatására is. A véradónak különböző papírokat kell kitöltenie, amelyek életmódjára vonatkoznak, illetve arra kérdeznek rá, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy a Magyar Vöröskereszt donornyilvántartásba vegye.
A tényleges véradás során a véradó kényelmesen elhelyezkedik egy megfelelő ágyon vagy karosszékben, és ott tartózkodik a véradás teljes időtartama alatt. Egy-egy alkalommal kb. 450 ml vért vesznek le, mintegy 5-10 perc leforgása alatt. Maga a véradás egész folyamata pedig fél óra alatt lezajlik. A tű eltávolítása után pár perc pihenés szükséges, illetve nagyon fontos a folyadékfogyasztás: fél liter a javasolt mennyiség.
A véradás helyszínén a véradók számára mindig van biztosítva enni- és innivaló. A véradók ezen felül (jelenleg) 500 forintos étkezési utalványt kapnak.
A levett vér feldolgozása
A levett teljes vért az Országos Vérellátó Szolgálat laboratóriumaiban vizsgálják meg (vércsoport meghatározást és szűrővizsgálatokat végeznek), majd itt állítják elő a különböző vérkészítményeket (plazmakészítmények, vörösvérsejt- és thrombocita koncentrátumok), melyeket azután meghatározott ideig tárolnak, szükség esetén felhasználásra előkészítenek és a megfelelő helyszínre juttatnak.
A levett vért több szempontból is megvizsgálják, mielőtt az feldolgozásra kerül. Többek közt természetesen meghatározzák a vércsoportot is. Kiemelkedő jelentősége van a levett vér különböző betegségekre való szűrésének. A szűrésköteles betegségek spektruma országonként eltérő, a lista alkalmazkodik az adott régió földrajzi és éghajlati viszonyain fellelhető gyakoribb betegségek előfordulásához.
Így például Magyarországon fölösleges maláriát vizsgálni, hiszen az csak behurcolt esetekben fordulhat elő, így inkább az a szabály van érvényben, hogy a maláriával fertőzött vidékekről hazaérkezők egy ideig a véradásból kizártnak tekintendők.
Mi történik a vérrel, ha fertőzés gyanúja lép fel?
Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt
# Hepatitis A
# Hepatitis B
# Hepatitis C
# HIV-fertőzés
# A kóros vérzéshajlam
# Limfómák
# Hemofília
Hazánkban minden első véradó esetében vizsgálják annak az ellenanyagnak a vérszintjét, amely egy korábban lezajlott hepatitis B fertőzésre utal. Ezen túlmenően minden egyes levett vért szűrnek hepatitis B és C vírusra, HIV vírusra és a szifilisz (lues) kórokozójára. Ha felmerül a fertőzés gyanúja, a vért megsemmisítik, így az soha nem kerül beadásra.
A véradók és a vérkészítményeket előállító laboratóriumok ilyen módon találkoznak egymással. Egy véradással akár három életet is megmenthetünk, így ne féljünk vért adni!
antibiotikum?érdekes.
meg fogászuati kezelés ?
További ajánlott fórumok:
- Bevállalod? (Ha kiváncsi vagy egy első spontán reakcióra, amit beírnál) :O)
- Ébredés után mi volt az első dolog amit csináltál?
- Melyik az a házimunka, amit a legjobban utálsz? Amit szívesen kihagynál az életedből? Melyiket szereted a legjobban?
- Szólánc! Mindenből, amit meg lehet enni:)
- A legfélelmetesebb film amitől napokig hatása alatt voltál:
- Mi a legnagyobb csínytevés amit elkövettél gyerekkorodban? Hány éves voltál?