Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Voltál már véradáson? Nem sok az a 4,5 dl vér, amit levesznek? fórum

Voltál már véradáson? Nem sok az a 4,5 dl vér, amit levesznek? (beszélgetős fórum)


1 2 3
2014. máj. 14. 19:43
Én alkalmatlan vagyok,pedig szeretnék..előtte megvizsgálnak,tuti nem sok-régóta ennyit vesznek,kipróbált és bevált módszer
2014. máj. 14. 05:38
sosem voltam,mert verszegeny szoktam lenni.
2014. ápr. 22. 18:32
Hány hónapnak kell eltelni a két véradás között?
2013. nov. 8. 07:18
sosem voltam
2013. okt. 26. 10:15
nem sok, s utána felfrissülsz ! Sokat adtam már vért
72. 7832a597c4 (válaszként erre: 71. - 7832a597c4)
2013. okt. 26. 10:08
Amúgy nem voltam még véradáson. Pont a levett mennyiség taszít tőle.
2013. okt. 26. 10:07
Én soknak tartom amit egy embertől levesznek. Szerintem férfitól 2 dl, nőtől 1,5 dl lenne az a levett mennyiség ,ami nem okozna megterhelést a szervezetnek.
2009. máj. 27. 14:49
Én rendszeres véradó vagyok, és nagyon jó dolognak tartom. Nem csak másoknak segíthetsz- hiszen 3 ember életét mentheted meg egyetlen véradással-, hanem a saját közérzeted is javul. Én minden egyes véradás után sokkal fittebbnek érzem magam, mintha kicseréltek volna. Egyébként nem mindenkitől vesznek 4,5 dl-t, tőlem pl gyakran csak 3,5 dl vesznek, mert nem sokkal vagyok több 50 kg-nál. És emellett rendszeresen vizsgálva vagy, úgy, hogy nem kell feleslegesen orvoshoz járnod, hiszen a véredet bevizsgálják, és ha baj van, értesítenek. :)
69. Zsolty
2009. máj. 27. 12:54
4.5 dl?Ha rendszeresen jársz,akkor majd várni fogod a következőt.Én sokszor adhattam és felezésre is jártam.Ott derült ki,hogy az IGA nincs jelen a véremben.És ezért is nem lehettem csontvelő donor.:(Amit kevesen vállalnak be a fájdalom miatt,de én szerettem volna.Most amikor ha tehetem adok.De csak otthon.
2009. máj. 27. 09:03
Én rendszeresen jártam véradásra és sokkal jobban éreztem magam utána,nem voltam olyan fáradékony.Terhesség és szülés után nem tudom mennyi időt kell várni,de alig várom ,hogy megint tudjak menni.
2009. máj. 26. 22:46
Banyek, én bementem a kórházba vért adni, vizsgálgattak, vért vettek, kérdezgettek, s a végén lemértek, és hazaküldtek. 45 kg vagyok. De könyörgök,ezt mondhatták volna, mielőtt megszúrnak. Nagyon pipa voltam.......
66. petka
2009. máj. 26. 20:25
Én jártam sokszor, én nem sok. A szervezet 7 dl vért gond nélkül tud nélkülözni, ezt nekem elmagyarázták, szóval a 4,5 dl az pont oké.
65. lilura (válaszként erre: 64. - Kriszti0430)
2009. máj. 26. 20:23
Köszönjük szépen:).
64. kriszti0430 (válaszként erre: 56. - Lilura)
2009. máj. 26. 20:06

Nem máshol járt a gondolatod?pl:tanulás?

szerződés=fertőzés.

De lehet Ken???

Szépek nagyon szépek vagytok!!! :)

63. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 60. - Lilura)
2009. máj. 26. 20:06
csak nem szerződést irsz?:)
62. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 57. - Garamond)
2009. máj. 26. 20:06
Van is vagyis volt,csak van olyan gyógyszer ami után pl leveszik a vért megkérdeztem a multkor a dokinőt a véradáson...na amit most szedtem és szedek az nem olyan egyik sem:(...
61. garamond (válaszként erre: 60. - Lilura)
2009. máj. 26. 20:06
Gondoltam, de annyira muris volt.
60. lilura (válaszként erre: 58. - Garamond)
2009. máj. 26. 20:04
fertőzést, bocsi:D több dologgal foglalkozom egyszerre:D.
59. lilura (válaszként erre: 57. - Garamond)
2009. máj. 26. 20:04
Én allergiás vagyok-gyógyszer+parlagfű-rákérdeztek, de levették.
58. garamond (válaszként erre: 56. - Lilura)
2009. máj. 26. 20:03
Szerződést???
57. garamond (válaszként erre: 55. - 9ea67a7a1c)
2009. máj. 26. 20:03

Biztos arra gondolt, hogy valami felső vagy alsó légúti gyulladásod lehet.

Nem tom aki allergiás adhat? Nem mintha érintett lennék, csak most eszembe jutott.

56. lilura
2009. máj. 26. 20:02
Fogászati kezelés gondolom azért, mert az ínny vérezhet és esetlegesen össze lehet szedni valamilyen szerződést.
55. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 51. - Garamond)
2009. máj. 26. 20:00
nekem telón keresztül a hangom hallatán azt mondta hogy rekedtnek tünök és igy nem,főleg ha gyógyszert is szedtem előtte...
2009. máj. 26. 19:59
65kg vok
2009. máj. 26. 19:58

Bocsi kicsit hosszú!

De ebben minden benne van! :)

2009. máj. 26. 19:58

A legfontosabb szabály, hogy véradó minden egészséges nagykorú, de 65 évesnél fiatalabb személy lehet (amennyiben súlya nagyobb, mint 50 kilogramm). Véradásra több formában lehet vállalkozni: vannak állandó helyszínek, ahol az év minden időszakában lehetőség van véradásra.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik


A vérkészítményekkel kapcsolatos legtöbb teendő ellátását végző és a véradásokat koordináló Országos Vérellátó Szolgálat illetve más egészségügyi és civil szervezetek is évente több alkalommal előre meghirdetett időpontban és helyszínen szerveznek kampányszerű véradásokat.


Egy év alatt egy személy csak meghatározott számú alkalommal lehet véradó: férfiak maximum ötször, nők legfeljebb háromszor adhatnak vért. A véradó egészségének védelme érdekében, a szervezet regenerációját elősegítendő, két véradás közt minimum 56 napnak kell eltelnie.

A véradás menete


Véradás előtt az alkalmasságot orvosi vizsgálattal állapítják meg. A vizsgálat során természetesen a vér egyes jellemzőinek meghatározására is sor kerül, legfontosabb ezek közül a vér hemoglobintartalma. Olyan személyek esetében, akik első alkalommal adnak vért életük során, a vércsoport előzetes meghatározása is megtörténik.

Országos véradóhelyek


Szeretne vért adni, de nem tudja, hogy hol és mikor teheti meg? A WEBBeteg segít! Összegyűjtöttük az országos véradóhelyeket, és egy listát készítettünk belőle!

Nézze meg az Országos véradóhelyek listáját!


Az orvosi vizsgálat a részletes anamnézis felvételéből és egy tájékozódó jellegű fizikális vizsgálatból áll, mely során az orvos meghallgatja a szív- és tüdőhangokat, megtapintja a nyirokcsomókat, megvizsgálja a látható nyálkahártyákat (az esetleges vérszegénységről nyerhető így kiegészítő információ), és a vérnyomásmérés sem maradhat el.


Amennyiben a vizsgálatok során eltérések fedezhetők fel, a vizsgáló orvos mérlegeli, hogy a véradót átmenetileg vagy véglegesen kizárja-e a véradásból. A kizárás sokféle betegség, vagy kóros állapot miatt szükséges lehet, a vér alacsony hemoglobintartalmától kezdve a banális torokgyulladáson át a potenciálisan halálos veszélyt magában rejtő hepatitis fertőzésekig.


Véradásra célszerű étkezést követően érkezni. Ügyeljünk arra, hogy véradás előtt ne fogyasszunk zsíros, koleszterindús ételeket, mert a levett vér magas zsírsavtartalma előnytelen lehet a feldolgozás szempontjából. Fontos, hogy véradás előtt elegendő folyadékot fogyasszunk, az esetleges rosszullétek elkerülése érdekében.


Mivel a véradás során viszonylag jelentős mennyiségű vér levételére kerül sor, a szervezetnek ez kisebb megterhelést jelent, amely ellen előzetes megfelelő kalória- és folyadékbevitellel védekezhet a véradó.

Mit vigyünk magunkkal, ha vért akarunk adni?

A vér levétele általában nem kerül többe, mint 10-15 perc

A vér levétele általában nem kerül

többe, mint 5-10 perc


A véradás előtt a véradót fényképes igazolvány alapján azonosítják, és szükség van a TAJ kártya felmutatására is. A véradónak különböző papírokat kell kitöltenie, amelyek életmódjára vonatkoznak, illetve arra kérdeznek rá, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy a Magyar Vöröskereszt donornyilvántartásba vegye.


A tényleges véradás során a véradó kényelmesen elhelyezkedik egy megfelelő ágyon vagy karosszékben, és ott tartózkodik a véradás teljes időtartama alatt. Egy-egy alkalommal kb. 450 ml vért vesznek le, mintegy 5-10 perc leforgása alatt. Maga a véradás egész folyamata pedig fél óra alatt lezajlik. A tű eltávolítása után pár perc pihenés szükséges, illetve nagyon fontos a folyadékfogyasztás: fél liter a javasolt mennyiség.


A véradás helyszínén a véradók számára mindig van biztosítva enni- és innivaló. A véradók ezen felül (jelenleg) 500 forintos étkezési utalványt kapnak.

A levett vér feldolgozása


A levett teljes vért az Országos Vérellátó Szolgálat laboratóriumaiban vizsgálják meg (vércsoport meghatározást és szűrővizsgálatokat végeznek), majd itt állítják elő a különböző vérkészítményeket (plazmakészítmények, vörösvérsejt- és thrombocita koncentrátumok), melyeket azután meghatározott ideig tárolnak, szükség esetén felhasználásra előkészítenek és a megfelelő helyszínre juttatnak.


A levett vért több szempontból is megvizsgálják, mielőtt az feldolgozásra kerül. Többek közt természetesen meghatározzák a vércsoportot is. Kiemelkedő jelentősége van a levett vér különböző betegségekre való szűrésének. A szűrésköteles betegségek spektruma országonként eltérő, a lista alkalmazkodik az adott régió földrajzi és éghajlati viszonyain fellelhető gyakoribb betegségek előfordulásához.


Így például Magyarországon fölösleges maláriát vizsgálni, hiszen az csak behurcolt esetekben fordulhat elő, így inkább az a szabály van érvényben, hogy a maláriával fertőzött vidékekről hazaérkezők egy ideig a véradásból kizártnak tekintendők.

Mi történik a vérrel, ha fertőzés gyanúja lép fel?

Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt

# Hepatitis A

# Hepatitis B

# Hepatitis C

# HIV-fertőzés

# A kóros vérzéshajlam

# Limfómák

# Hemofília


Hazánkban minden első véradó esetében vizsgálják annak az ellenanyagnak a vérszintjét, amely egy korábban lezajlott hepatitis B fertőzésre utal. Ezen túlmenően minden egyes levett vért szűrnek hepatitis B és C vírusra, HIV vírusra és a szifilisz (lues) kórokozójára. Ha felmerül a fertőzés gyanúja, a vért megsemmisítik, így az soha nem kerül beadásra.


A véradók és a vérkészítményeket előállító laboratóriumok ilyen módon találkoznak egymással. Egy véradással akár három életet is megmenthetünk, így ne féljünk vért adni!

51. garamond (válaszként erre: 47. - 9ea67a7a1c)
2009. máj. 26. 19:57
Úgy emlékszem én már két hete túl voltam a kúrán, de biztos az alapbetegségem is közrejátszott, mert azóta sem javasolja az orvosom.
50. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 49. - Kriszti0430)
2009. máj. 26. 19:56
talán 50 rémlik de nem biztos....
49. kriszti0430 (válaszként erre: 45. - Lilura)
2009. máj. 26. 19:55
És meg kell lenni egy x kgnak is.Mert aki soványka az sem adhat
2009. máj. 26. 19:54

antibiotikum?érdekes.

meg fogászuati kezelés ?

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook