Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Van valaki, aki tud valamit a gyümölcscukor érzékenységről? fórum

Van valaki, aki tud valamit a gyümölcscukor érzékenységről? (tudásbázis kérdés)


18. Pirosalma (válaszként erre: 16. - Macsusz77)
2009. júl. 29. 15:08

Szia!


Mint írtam, a másodikként említett betegségben (ami NEM a fruktózintolerancia, ne is hívjuk így, szakszerűbb neve: "fruktózmalabszorpció", a malabszorpció azt jelenti, hogy nem szívódik föl a bélből) a tolerancia javítható (ahogyan a tejcukor-érzékenységben is).


A fruktózintolerancia (HFI) tényleg elég durva (hipoglikémia --> kóma; májcirrhosis stb.), de itt nem erről van szó (a HFI-nek tehát az "egyszerű" hasmenésnél" sokkal drasztikusabb tünetei vannak, a hasmenés pedig nem jellemző rá, az a fruktózmalabszorpció fő tünete).

Úgyhogy szerintem megnyugodhatsz:-), a ti "betegségetek" olyasmi, mint a tejcukorérzékenység. Persze ez is kellemetlen tünetekkel járhat, ill. a diéta betartása is odafigyelést igényel, de megoldható, és a tolerancia - mint írtam - javítható:-) Teljes értékű életet fog tudni élni!


Egy mesterséges táplálással foglalkozó könyvben említették, ti. hogy eszméletlen betegnek infúzióban tilos fruktózt adni, mivel nem tudhatjuk, fruktózintoleranciában szenved-e. (Mert ha igen, akkor kb. 5 perc alatt jobb létre szenderül, ha fruktózt kap.)

17. macsusz77 (válaszként erre: 12. - Tappancsmama)
2009. júl. 29. 14:24

Nekem mindkét gyermekem tejallergiás volt.Mindkettőnél akkor jött elő,amikor ellkezdtük kóstolgatni a tejtermékeket.A nagylányom kinőtte 3éves korára.A kisfiam januárban lesz 3éves.Szeptemberben lesz tejpróbánk remélem rendben lesz minden.


A keresztallergiákról túl sok mindent nem tudok,de a tapasztalatom azt mutatja mindkét gyermeknél,hogy vannak bizonyos gyümölcsök,amiket nem bírtak enni,amíg a tejallergiájuk megvolt.A kislányomnál pl. a banán volt.

A gyümölcsérzékenység a kisfiamnál akkor jött elő,amikor 2évesen abbahagytuk a szopcsit.

A tejallrgiát ki lehet nőni.A mi családunkaban már 3gyerek nőtte ki 3éves korára.

16. macsusz77 (válaszként erre: 13. - Pirosalma)
2009. júl. 29. 14:16

Köszönöm szépen!Ezeket én is olvastam,de úgy néz ki nálunk nem ezekről van szó,mert fél év drasztikus gyümölcsmegvonás után, most már nem okoz gondot jó pár gyümölcsfajta.Természetesen a kisebb gyümölcscukortartalmúakkal kezdtem.Legalább is remélem,mert elég rémísztő dolgokat olvastam a fruktózintoleranciáról.Ilyen tüneteink nem voltak.Csak a folytonos hasmenés.

A másodikról még nem hallottam,de reménykedem benne,hogy kinővi a drágám.


Milyen könyvedben Van ezekről szó?

15. tappancsmama (válaszként erre: 14. - Pirosalma)
2009. júl. 29. 13:34
Most hogy amint írtam megnéztem a gugliban,de szinte csak ennyit lehet róla olvasni amit Te is leírtál.
14. Pirosalma (válaszként erre: 9. - Tappancsmama)
2009. júl. 29. 10:05

Szívesen:-)


(Az azért, amúgy, nem semmi, hogy több helyen, többek között az egyik könyvemben is, keverik a két betegséget...)

2009. júl. 29. 10:03

Úgy látom, ti két különböző dologról beszéltek.

Az egyik betegség enzimhiányból adódik, ez az örökletes fruktózintolerancia (HIF, "hereditary fructose-intolerance"). Itt fruktózfogyasztás hatására vércukoresés következik be (akut hatás), a máj megnagyobbodik (krónikus hatás), ugyanis a fruktóz a lebontás során megakad, nem tud teljesen lebomlani, és gátolja a májsejtek energiaellátását. Ez a betegség nem jár hasmenéssel, hanem annál sokkal komolyabb következményekkel. Itt fontos a fruktóz-, szacharóz- és szorbitmentes (élelmiszer-adalékanyag, de a Glukonon cukorpótlóban is ez van!!!) diéta.


A másikat tévesen szintén szokták egyszerűen fruktózintoleranciának hívni, angol neve már kevésbé félrevezető: "dietary fructose-intolerance", amit nem igazán lehet értelmesen magyarra fordítani. Itt a probléma oka, hogy a vékonybélsejtek nem tartalmazzák azt a molekulát, ami a fruktóz fölszívódásához szükséges. Így a fruktóz a vastagbélbe kerül, vizet köt meg, és így hasmenést, hasi görcsöket okoz (a tünetek súlyossága függ az elfogyasztott fruktóz mennyiségétől, akár el is maradhatnak a tünetek, s a bélrendszer is valamennyire szoktatható, így egy kis fruktózt még hasmenés nélkül el tud viselni). Komolyabb következményei kiszáradás, ásványianyag-vesztés lehet. A diéta lényege a fruktózbevitel drasztikus csökkentése vagy megvonása.


Tehát itt két különböző betegségről beszélünk. A második talán "kinőhető" (nem tudom, de elképzelhető), az első semmiképp (mivel egy genetikai betegség).


Hangsúlyozom, egyik betegség sem allergia, így a keresztallergia sem jöhet szóba.


Tappancs! A tejfehérje-allergia (nem tejcukor-érzékenység!) tudtommal kinőhető.


A fruktózintoleranciáról: ha a tünet hasmenés, hasi görcsök (ill. fokozott gázképződés), akkor a másodikként említett betegség jöhet szóba, azaz a fruktóz nem tud fölszívódni a vékonybélből. Ezzel van a kevesebb probléma (az első betegség, a HIF, lényegesen súlyosabb).

12. tappancsmama (válaszként erre: 11. - Macsusz77)
2009. júl. 28. 22:44

Szia!


Mennyi idős a gyereked és mennyi idős volt,amikor kiderült?Ez a tejallergia gyakran csatlakozik a gyümölcscukor érzékenységhez?

Csak azért mert Árisz a kisfiam amikor kicsi volt és szopizott tejallergiás lett,amikor én tejet,vagy tejterméket ettem,ittam,ezért nagyon félek,hogy Ő is tejallergiás lesz.A tejallergiát nem lehet kinőni,mint ezt a másikat?

2009. júl. 28. 22:25

Mi úgy néz ki túl vagyunk lassan rajta.de egy évig nem ettünk gyümölcsöt,és semmi más élelmiszert sem,ami tartalmazta.Ezenkívűl nálunk tejallergia is van,úfyhogy tejterméket sem,és azt tartalmazó élelmiszert sem eszünk.valószínű,hogy a gyümölcscukor,keresztallergiaként lépett fel a tejallergiával.Lassanként a gyümölcsöket kóstolgatjuk,és úgy néz ki hogy kinőttük.

Nagyon nehéz volt megfelelő étrendet kialakítani,de megérte.Sokan nem értették meg a környezetemben,miért nem adok neki szinte semmmit.Mondván majd hozzászokik.Én kitartottam,pedig nekem fájt a legjobban,hogy nem adhatok neki gyümölcsöt,vagy joghurtot.De Ő hamarabb megszokta,és elfogadta,mint én.Mai napig odajön hozzám,és megkérdezi ehet-e,ha valamivel megkínálják.

Mindenféleképp gasztroent.-re kell menni,és ott segítenek.

Egészséges erős nagyfiú!

10. tappancsmama (válaszként erre: 8. - Pirosalma)
2009. júl. 28. 22:15
Nálad is gyümölcscukor érzékeny valaki?
9. tappancsmama (válaszként erre: 8. - Pirosalma)
2009. júl. 28. 22:14
Köszönöm szépen a segítséget.Péntekre kaptunk időpontot a gasztoenterológiára.De azt mondta a dokinőnk,hogy ezt Ő még kinőheti,ha ez tényleg az,mert még kicsi.Most ebben reménykedünk.
8. Pirosalma (válaszként erre: 7. - Tappancsmama)
2009. júl. 28. 20:35

Szia!


Semmi olyat, amiben van: gyümölcscukor (fruktóz), répacukor (szacharóz, nádcukor) vagy szorbit (cukorpótló). Ehhez feltétlenül fel kellene keresnetek a kórházban egy dietetikust, aki tud adni táblázatot és tanácsot.


[link]


(Csak a pontosság kedvéért: a leírás téves, ugyanis a fruktóz nem alakul szőlőcukorrá úgy, ahogy a cikk írja.)

2009. júl. 28. 13:45

Sziasztok!


Ma a 8 hónapos kisfiamat a doktor nénink megvizsgálta és nálunk is gyümölcs cukor érzékenységre gyanakodnak.Most el kell mennünk gasztoenterológiára a Heim Pálba.Miket ehetnek ilyenkor a gyerekek és Nálatok hogy van ez az egész?

2009. febr. 23. 16:36

Mintha azt mondták volna hogy ki lehet nőni.

Az én fiam 14 éves koráig még nem nőtte ki, csak hozzászokott a hasmenésekhez, amik kiszámíthatatlanul "támadnak".

2009. febr. 23. 13:36
csak nekünk van ilyen problémánk?
2009. febr. 21. 16:09

Sajnos nálunk folyamatos hasmenést okoz,minden amiben gyümölcscukor van.5hónapja folyamatosan ment a hasa,mire rájöttünk,hogy miért.A vizsgálatok egyébként nem mutattak ki semmit.Ráadásul nagyon szereti a gyümölcsöket.Olyan nehéz megértetni vele,hogy miért nem ehet.A nagylányomnak meg titokban kell ennie,szerencsére ő már megérti,hogy miért.

Nálunk is kinőtte a nagylány a tejallergiát,remélhetőleg Ő is kinövi,csak ettől a gyümölcstől félek.Most már soha nem ehet gyümölcsöt?Ezt ki lehet nőni?

2009. febr. 21. 11:17

Az én fiamnak is van, de az időnkénti hasmenésen kívül nincs nagy gondunk vele. Kb. 10 éve tudunk róla. A szirupos gyógyszerektől, gumicukroktól, szörpöktől van erős hasmenése, a gyümölcsöt nem is igen szereti (állítólag éppen az érzékenysége miatt), de ha nagy néha megeszik egy almát, vagy banánt, az nem okoz gondot.

Persze úgy tudom vannak fokozatok az érzékenység erősségében.

A kislányomnak pedig tejfehérje allergiája volt 1 évesen, de Ő kinőtte.

2009. febr. 21. 09:25
Segítsetek!A 2éves kisfiam úgy néz ki gyümölcscukor allergiája van a tejallergia mellett.Már így is nehéz volt az ételeket megválogatni,de most...?!
2009. febr. 21. 09:24
Van valaki, aki tud valamit a gyümölcscukor érzékenységről?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook