Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Van közöttetek erdész vagy valaki járatos az erdészeti témában? fórum

Van közöttetek erdész vagy valaki járatos az erdészeti témában? (tudásbázis kérdés)

2011. nov. 18. 19:48
senki nem járatos erdész-témakörben? A szakmával kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
2011. nov. 18. 19:04
senki?
21. 3da8f53e4a (válaszként erre: 20. - Betty-Győr)
2011. nov. 18. 18:56

Szia Betty!


Szerintem a helyi jegyződhöz kellene bemenned, ő hátha többet tud segíteni.


Nekem viszont az erdészeti iskolát végzettekhez lenne kérdésem. Tud valaki valami hasonló ch6t oldalt? Gyermekem iskola választása alkalmával merülnek fel kérdések. köszi aki ír pirvire!

2011. szept. 5. 17:43

Sziasztok!

Nekem is lenne erdészettel kapcsolatos kérdésem, ha valamelyikőtök olvassa még a fórumot.

Kárpótlási alapon a család tulajdonába került néhány hektár erdő.

Télen ebből kivágásra került fa, sajnos engedély nélkül, hiszen senki nem volt tisztában azzal, hogy nincs joga engedély nélkül kivágni a saját fáját.

Így aztán elég tisztességes büntetés lett a vége.

A büntetés megváltásaként át lehet adni a fennmaradó erő/fák tulajdoni jogát a földhivatalnak/erdészetnek?

Előre is köszönöm a választ!

2009. okt. 29. 20:58

Egyéni erdőgazdálkodói státusszal.

Bár a kérdés elsősorban az, hogy mekkora az erdő területe, milyen korú a törzsállomány és milyen fajta. Tartozik-e tájvédelmi körzethez.

Egyátalán érdemes-e az ehhez szükséges utat végigjárni (állami erdészet, apeh, megbízott erdész, ütemterv stb.-stb...)


Sajnálatosnak tartom, hogy a magántulajdon nem teljesen az. Persze sok rossz példa volt a kárpótlások óta. De ez más téma...

18. 0f8333367d (válaszként erre: 2. - 342bae44d8)
2009. okt. 29. 19:56

Keressétek a területhez tartozó erdészetet.

Ők megadják az illetékes erdőfelügyelet elérhetőségét.Ott kell tőlük engedélyt kérni.

Ennek elmulasztása esetén,ha kiderül a fakitermelés,köbméterenként 30000 ft a bírság.

Családom fakitermelő,így remélem, hogy tudtam segíteni.

2009. okt. 29. 19:29

Valaha a boldog békeidőkben erdészként kezdtem az életem így konyítok még hozzá valamicskét.De tekintettel arra, hogy jogalkalmazó vagyok inkább a haszonvételt szabályozó törvényhelyet idézem.

FIGYELEM! A JOGSZABÁLY ELŐÍRJA AZ ERŐGAZDÁLKODÓ RÉSZÉRE AZ ERDŐTERVEZÉST, MIND TERÜLETI, MIND PEDIG ÉVES SZINTEN, AMELY JÓVÁHAGYÁS NÉLKÜL NEM ALKALMAZHATÓ!

De íme az olvasnivaló:


Az 1996. évi LIV törvény

az erdőről és az erdő védelméről


58. § szerint , e törvény alapján erdei haszonvételnek minősül:

a) a fakitermelés;

b) az erdészeti szaporítóanyag gyűjtése;

c) a vadászati jog hasznosítása;

d) elhalt fekvő fa és gally gyűjtése;

e) a kidöntött fáról történő fenyőgally, toboz és díszítőlomb gyűjtése;

f) a gomba, a vadgyümölcs, moha, virág, illetőleg a gyógynövény gyűjtése;

g) a bot, a nád, a sás, a gyékény termelése és a fű kaszálása;

h) a méhészeti tevékenység;

i) a fenyőgyanta gyűjtése.


Evt. 59. § (1) Az erdei haszonvételek gyakorlása nem károsíthatja, illetve veszélyeztetheti az erdő felszíni és felszín alatti vizeit, talaját, felújítását, valamint az erdei életközösséget.

(2) Az erdőgazdálkodó az erdei haszonvételeket e törvényben meghatározott feltételekkel gyakorolhatja. A védett természeti területen levő erdő esetén a haszonvételek gyakorlásának engedélyezéséhez a természetvédelmi hatóság előzetes szakhatósági hozzájárulása szükséges.

(3) Az erdei haszonvételnek minősülő vadászati jog hasznosítására a külön jogszabály rendelkezéseit az e törvényben

foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.


A törvény végrehajtásáról szóló 29/1997. (IV. 30.) FM rendelet ( Vhr.) 78. § (1) bek-ben foglaltak szerint, az erdészeti hatóság engedélye alapján szabad gyakorolni az alábbi erdei haszonvételeket:

a) a fakitermelést (élő vagy még tövön álló, elhalt fák tőről való leválasztása);

b) erdészeti szaporítóanyag gyűjtését felújítás alatt álló erdőrészletekben;

c) a fenyőgyanta gyűjtését (gyantázás).

(2) A vadászati jog hasznosítására és gyakorlására vonatkozó külön rendelet előírásait e rendeletben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(3) Az elhalt fekvő fa és gally gyűjtését, kidöntött fáról történő fenyőgally, toboz és díszítőlomb gyűjtését, valamint a bot, nád, sás, gyékény termelését és a fű kaszálását az erdőgazdálkodó gyakorolhatja, illetve e jogát előzetes írásbeli engedéllyel más személyre

ruházhatja át.

2009. okt. 29. 19:27
:)
15. 342bae44d8 (válaszként erre: 13. - 2d5a00656a)
2009. okt. 29. 19:24
a színesbőrű mert az viszi....
2009. okt. 29. 19:24

(1) Az erdei haszonvételek gyakorlása nem károsíthatja, illetve veszélyeztetheti az

erdı biológiai sokféleségét, felszíni és felszín alatti vizeit, talaját, természetes felújulását,

felújítását, a védett természeti értéket, valamint az erdei életközösséget.

(2) Az erdıgazdálkodó az erdei haszonvételeket e törvényben meghatározott

feltételekkel gyakorolhatja.

(3) Az erdei haszonvételnek minısülı vadászati jog gyakorlására, hasznosítására a

külön jogszabály rendelkezéseit az e törvényben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(4) A 62. § b) valamint d)-j) pontjai szerinti erdei haszonvételek gyakorlásának

feltételeit – amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik – az erdıgazdálkodó

jogosult meghatározni.

(5) Az erdei életközösség védett fajai fennmaradásának és fejlıdésének biztosítása

érdekében az erdészeti hatóság – hivatalból vagy a természetvédelmi hatóság

megkeresése alapján – korlátozza, vagy megtiltja erdıben az elhalt, fekvı fa és gally,

valamint élı és elhalt cserjék hajtásainak győjtését.

(

13. 2d5a00656a (válaszként erre: 10. - 342bae44d8)
2009. okt. 29. 19:24
ÁÁÁÁÁÁ!És a saját erdőtökből a leesett kszáradt fát elméletileg nem vihetitek el???Hát akkor ki a jóisten viheti el ha nem ti?????
2009. okt. 29. 19:23

Erdei haszonvételnek minısül:

a) a fakitermelés;

b) az erdészeti szaporítóanyag győjtése;

c) a vadászati jog gyakorlása vagy hasznosítása az e törvény hatálya alá tartozó

területen;

d) az elhalt fekvı fa és gally győjtése, illetıleg elhalt, száraz ág nyesése;

e) a kidöntött fáról történı fenyıgally, toboz és díszítılomb győjtése;

f) a gomba, vadgyümölcs, moha, virág, illetıleg gyógynövény győjtése;

g) a bot, nád, sás, gyékény termelése és fő kaszálása;

h) a méhészeti tevékenység;

i) a fenyıgyanta győjtése;

j) cserje kitermelése, élı és elhalt cserjék hajtásainak győjtése.

2009. okt. 29. 19:22
De lehet az erdészeti alapító iratok között különbség, tehát akár el isvihetitek. Meg kell kérdezni, annyit mindenképp megér a dolog. Csak van nekik valami telefonszámuk. :)
10. 342bae44d8 (válaszként erre: 5. - 2d5a00656a)
2009. okt. 29. 19:21
de a miénk az erdő és mi szeretnénk elhozni azért írtam hogy SAJÁT
9. Sylvia81 (válaszként erre: 8. - 342bae44d8)
2009. okt. 29. 19:20
Igazából ez majdnem ugyanaz, mintha anyós szedné össze és odaadná nektek. De mint leírtam, ez nem lesz ilyen egyszerű...
8. 342bae44d8 (válaszként erre: 7. - Sylvia81)
2009. okt. 29. 19:19
anyósom nevén van
7. Sylvia81 (válaszként erre: 2. - 342bae44d8)
2009. okt. 29. 19:15
A saját tulajdonú erdőt úgy értetted, hogy a tiéd? Mert valóban nem teljesen egyértelmű... :)
2009. okt. 29. 19:13

A főbérlőmnek volt ilyen. Az erdészeti társaság, amibe a tulajdonosoknak kötelező(!!!) belépni, eladja a lehullott száraz gallyakat. Ők felelősek a fakitermelésért és értékesítésért is, de a tulajoknak nem fizetnek belőle.

Egyik évben úgy döntött, hogy a saját erdejéből hozza el a saját letört száraz gallyait. És az erdészet azt monta, nem lehet. Meg hogy azt se tudják, hogy pontosan hol van az ő telkének a határa, mert nincs kimérve.

A főbérlőm ismer egy csomó embert, és így is csak annyit tudott elintézni, hogy kijelölt neki az erdészet egy területet, ahol összeszedhette a gallyakat. És ha jól emlékszem, ki is kellett fizetnie... :( Már igencsak fűtéshatár volt az idő, mire szerzett fát. Mondanom se kell, hogy soha többé nem próbálkozott ezzel. Egy másik erdészettől veszi azóta is a fát, olcsóbban, mint a "saját" erdejéből saját kézzel összeszedett fa...

2009. okt. 29. 19:08
Hát szerintem megválaszoltad,amikor azt írtad saját tulajdonú az az erdő.Ha valakié akkor hogy hozhatnál el belőle bármit??Hiszen van tulaja akié afa...Én legalább is így gondolom,szar egy világ ez,már az erdei száraz fának is van tulajdonosa....
2009. okt. 29. 19:07
Nemvagyok ugyan erdész... de ugyhalottam csak akkor lehet kivágni egy fát ha kettőt ültetsz helyette!
3. Mokka78 (válaszként erre: 2. - 342bae44d8)
2009. okt. 29. 19:06
HA nem tudja meg senki............
2009. okt. 29. 19:02
saját tulajdonú erdőből szeretnénk száraz, kidőlt fákat hazavinni...de állítólag nem lehet....
2009. okt. 29. 19:01
Van közöttetek erdész vagy valaki járatos az erdészeti témában?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook