Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Van-e joga a családnak felülbírálni egy végrendeletet, még ha nem is hivatalos?! fórum

Van-e joga a családnak felülbírálni egy végrendeletet, még ha nem is hivatalos?! (tudásbázis kérdés)


1 2
2014. jún. 18. 08:05
Tisztelt Cím! Érdeklődnék, hogy abban az esetben támadható e egy eltartási szerződés, mikor az eltartóknak semmilyen jövedelmük nincs, az eltartott tartja el őket? A szerződésben az áll, hogy szabadon rendelkezik a nyugdíjával, ebben az esetben, mi történik, ha netán elhagyja, vagy egyszerűen úgy dönt, hogy nem adja át az "eltartóinak". (Erre kötelezettséget a szerződésben nem vállalt.) A szerződéskötéskör édesanyám önellátó volt, sőt még a lányokra, kik az unokái, is ő főzött.Orvoshoz, csak háromhavonta járt. Nagy valószínűséggel bizonyítható, igazságügyi orvosszakértő bevonásával, hogy hat héttel a szerződéskötés után, megfelelő orvosikezelés mellett megmenthető lett volna. Továbbá a szerződésben az is áll, hogy a havasztásáról az "eltartói" gondoskodnak, ezt nem tették meg, akkor tudatták velem, végrendeleti örökössel (ha nem vonták vissza, de én erről a mai napig nem tudok), hogy a temetés az ő kötelességük, mikor elfogyott a pénzem, és a hamvakat további intézkedésig elhoztam az otthonomba. Édesanyámmal nem volt rosszabb a kapcsolatom mint nekik, vagy bárki másnak, rendszeresen látogattam, és támogattam amiben tudtam.Végül bemutatták az eltartási szerződést, több mint egy hónap eltelte után,ennek következtében át kellett adnom az urnát, és eltemették a hamvakat minden tiszteletadás nélkül.(sem ravatalozás, sem búcsúbeszéd, sem egy urnaterítőt nem tartottak fontosnak, de az utolsó havi nyugdíját halála utáni másnap már felvették.) Válaszokat köszönöm!
53. sysy2004 (válaszként erre: 42. - Timycat)
2014. máj. 30. 10:38

Anyósom halála után a sógorom kézzel írt végrendeletet mutatott fel nekünk. A kézzel írt végrendelethez nem kell tanú. A hatóságok hitelesnek fogadják el, de ki és mi bizonyítja azt, hogy valóban ő írta. A sógor pár órás írás hamisítással millókat kereshet!!!

Felháborítónak tartom, hogy ilyen esetben az örökösnek nem kell bizonyítani az írás valódiságát, hanem annak a költségére megy a bizonyítási eljárás, aki merészeli megtámadni egy esetleges csaló és hazug ember állítását.

52. timycat (válaszként erre: 49. - Benibi)
2014. jan. 3. 01:41
Mindent meg lehet támadni, egy tartási szerződést is; a pontos részletek ismerete hiányában is sok mindenre lehet hivatkozni már csak alapelvi szinten is pl. akarathiba, színlelt szerződés, rosszhiszeműség, szolgáltatás-ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalansága, meg kell nézni egyáltalán az eltartó képes-e biztosítani a megfelelő tartást fizikailag, anyagilag; arról nem is beszélve, hogy a jelenleg hatályos Ptk szerint közeli hozzátartozók között a tartási kötelezettség teljesítéséért -amennyiben a körülményekből más nem következik- ellenszolgáltatás nem jár.
51. timycat (válaszként erre: 50. - 273206364e)
2014. jan. 3. 01:30

óóóó dehogynem hány esetben nem jut. Hosszú procedúra mire a köteles részt effektíve érvényesíteni tudják. A köteles részt elsősorban a hagyaték tárgyaiból, hasznaiból kell kiadni, na ha addigra a hagyaték elkopik, más vagyon nincs akkor bizony nem jut.


Tudod ez olyan, hogy hiába nyerek meg egy pert és ítélik meg a követelésem, ha nem lehet az ítéletet végrehajtani, mert nincs miből.

50. 273206364e (válaszként erre: 47. - Timycat)
2014. jan. 2. 13:00
Olyan nincs,hogy nem jut.A köteles rész összege fele az örökös résznek.Most vagyok ebben a cipőben.A párom az unokájára akarta hagyni a házát.Az ügyvéd közölte,hogy a három gyereke simán megtámadhatja a végrendelet és bizony ki kell fizetni a köteles részt.
49. benibi (válaszként erre: 38. - Geriildi)
2014. jan. 2. 12:54
Ha azt akarod,hogy a sogorod szülei kapják meg a vagyont, Én úgy tudom,hogy eltartási szerződést kell kötni a szülőkkel ügyvéd közre működésével, azt nem tudja senki megtámadni.
48. timycat (válaszként erre: 47. - Timycat)
2013. dec. 31. 11:21
Mondjuk ez csak időhúzás, mert nem ismerem a családi viszonyokat, de jelen esetben is a végrendelkező szülei után idővel majd a leszármazók örökölnek -egyéb rendelkezés hiányában- ebben a körben meg ugye benne van a jelenlegi végrendelkező lánya is, még ha esetleg nem is kizárólagosan.
47. timycat (válaszként erre: 46. - 273206364e)
2013. dec. 31. 11:17
ez nem egészen így van, végrendeletben nem kell "kizárni" az örökségből, nem kell magyarázatot adni miért nem, hanem egyszerűen "kifelejtődik" -ez nem tilos- a törvényes örökös, így neki meg kell támadni a végrendeletet, hogy valami juthasson neki (az új Ptk-ban pedig csökken a köteles rész mértéke). A másik, hogy a köteles rész az egy olyan dolog, hogy jár csak általában nem jut.
46. 273206364e (válaszként erre: 45. - Geriildi)
2013. dec. 31. 06:33
Teljesen kizárni csak egészen különleges esetben lehet pl.,ha bűncselekményt követett el a lánya. A köteles rész jár minden örökösnek.
45. Geriildi (válaszként erre: 44. - Era06)
2013. dec. 30. 16:37
Azzal már elkéstünk!!Újra írtuk 2 tanüú aláírta és azz éjjel el vitte a sógoromat a mentő!!Nem sok van neki hátra!!De azért Köszi.
44. era06 (válaszként erre: 38. - Geriildi)
2013. dec. 30. 15:54

( szerintem)Egyszerűbb lenne, még most a szülei nevére iratni a házat. Ezt nem lehet megtámadni, a süllyesztőbe dobni.

Jobbulást sógorodnak.

43. Geriildi (válaszként erre: 42. - Timycat)
2013. dec. 30. 13:25
Köszönöm szépen!
42. timycat (válaszként erre: 41. - Geriildi)
2013. dec. 30. 13:18

Persze elfogadható hogy ha nem saját kezűleg írja a végrendelet szövegét a végrendelkező csak aláírja akkor azt 2 tanú jelenlétében, a 2 tanú megjelölésével, aláírásával lesz érvényes.

Mindenféleképpen legyen benne egyértelműen, hogy ez egy végrendelet, amelyet a végrendelkező belátási és cselekvési képessége teljes birtokában tesz, a végrendelkezést szabad akaratából, minden külső befolyástól mentesen teszi.

Fontos még, hogy pontosan meg legyen adva a keltezés, hely (én javasolnám, hogy ne csak helységnév hanem utca, házszám, ha már kórházban van akkor kórházi osztály, kórterem szám is) és dátum (akár óra, perc pontossággal). Fontos hogy amennyiben több oldalas a végrendelet akkor oldalszámozni kell és minden oldalt aláírni.


Ami a személyes adatokat illeti, név, születési hely, idő, anyja neve, szig.szám, lakhely legyen feltüntetve mind a végrendelkezőnél, mind a tanúknál.


Azt viszont tudnotok kell, hogy még egy abszolút szabályos végrendeletet is meg lehet támadni, nem mondom hogy eredményesen, de általában szoktak próbálkozni a hoppon maradtak.

2013. dec. 30. 06:51
Köszi.Lekörmöljük akkor újra!!De amúgy elfogadható??
40. timycat (válaszként erre: 38. - Geriildi)
2013. dec. 30. 02:04

Te nem lehetsz a másik tanú, hisz te írtad.


De amúgy is célszerűbb lett volna egyszerre, egy helyen tartózkodni a végrendelkezőnek, neked aki írja a végakaratot és a 2 tanúnak. Ezt a hibát ha lehet javítsátok, megér annyit a dolog, hogy újra lekörmöljétek.

2013. dec. 29. 20:09
nincs
2013. dec. 29. 20:09
Sziasztok.Kíváncsi vagyok a véleményekre!!A sógorm megkért hogy írjam le a végrendeletét mert rákos beteg és gége műtétre ment!Én megírtam amit mondott hogy a szüleire hagyja az ingó és ingatlanját és a lányát kizárja az örökségből mert nem tesz eleget a törvényes kötelezettségének!!a Feleségétől elvállt már 20 éve! A lánya nem gondoskodik róla,a szülei ápolják most is!!megírtam a végakaratát a sógorom alá írta és 1 tanú.AZT szeretném megtudni hogy én mint sógornő lehet a másik tanú??És egyáltalán jó ez a végrendelet így??Elfogadható??Köszönök minden segítséget!!
37. toro32 (válaszként erre: 31. - E475b894d7)
2009. márc. 11. 18:38

Maximálisan egyetértek veled!!!!!

Ő dolgozott a kis vagyonkájáért,joga van eldönteni,hogy kire hagyja!!

Ez annyira gusztustalan,hogy "felülbírálni egy végrendeletet"!!!!!

Ezek szerint,ha ennyire marakodik valaki a koncon,nem véletlen,hogy született végrendelet!!!

2009. jan. 9. 10:07
A hiteles végrendelet is támadható a jogos részig.
2008. dec. 31. 10:15
tudomásom szerint igen
2008. aug. 12. 15:52

A kézzel írott végrendeletre is kell kettő tanú! De! Bármilyen végrendelettel lehet menni a hagyatéki tárgyalásra, a közjegyző eldönti ,h. alakilag aggályosan tartja-e v. sem, és az ő privilégiuma, h. a hagyatékot a végrendelet alapján v. a törvényes öröklés rendje szerint adja át, természetesen ilyenkor átmeneti hatállyal. Bárkinek is adja át, a vélt v. valós örökösök bármelyike megtámadhatja ezt a bíróságon. Amenniyben a fellebbezési határidőn belül eztr nem teszik meg, a hagyatékátadó végzés teljes hatályú és végrehajtható.


Megoldás mindig van, de ügyvéd feltétlenül kell.

Egyébként az, h. az elhunyt felolvasta a végrendeletet, nem felel meg a szóbeli végrendelet kritériumainak, ugyanis két tanú együttes jelenlétében kell kijelenteni, h. "ez az én végrendeletem".

2008. aug. 12. 09:38

sziasztok!

a sógornőm közjegyző,ő mondta:

hiteles végrendeletnek tartalmazni kell a nevet,a dátumot és hogy ki hagy kire mit.de lehet pl. újságfecnin is.Megtámadható,egyenes ágon a jogos rész fele,amúgy harmada járhat.De bárki kitagadható,megvannak rá a feltételek,az egy kicsit bonyolultabb.

32. supin (válaszként erre: 31. - E475b894d7)
2008. aug. 12. 08:27
Nem minden esetben van igazad!! Van amikor az örökhagyót befolyásolják!!
2008. aug. 12. 01:35

Miket hallok itt:


Törvény?

Hitelesített-jóváhagyott?

Jár?

Igényeit érvényesítheti?

Megtámadhatja a végrendeletet?


Én meg eddig azt hittem, hogy egy végrendelethez csak egyféle hozzáállás van: Ahogy döntött, úgy döntött, tartsuk hát tiszteletben és legyen úgy.

Hisz ez volt a kérése.


Ha nem így alakul, az már elég nagy szegénységi bizonyítvány és persze mégnagyobb szégyen!

30. supin (válaszként erre: 29. - Smudlaagi54)
2008. júl. 30. 07:46
Így van!!De minden oldalt külön dátumozni ,aláírni...
2008. júl. 30. 06:19
Igaza van KeAnak,saját kézzel irt végrendelethez nem kell tanú,csak a géppel irotthoz.Próbáljátok meg.
2008. júl. 30. 00:37
ha nem hivatalos abszolút joga van, sőt az igényeit gyakorlatban is érvényesítheti.
27. 8565183eb5 (válaszként erre: 26. - Coffos)
2008. júl. 29. 21:29
Ne hagyják annyiba. Menjenek be a bíróságra hátha sikerül.
26. coffos
2008. júl. 29. 21:27
Nem hinném, hogy kötelezni kell a barátot erre, szívesen jönne, ha szükség lenne rá. Mekkora az örökség? Kb. 5 millió forint - bár nem tudom mennyi van még belőle?! Azért szép induló összeg lehetne a gyerekek önálló lakásának megvételéhez.
25. era06 (válaszként erre: 23. - Coffos)
2008. júl. 29. 21:27

Azt mondják próba szerencse!

Meg kell kérdezni iletékes helyen, így legalább menyugodnak.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook