Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Univerzumelméletek fórum

Univerzumelméletek (beszélgetős fórum)

❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯
90. Nagual (válaszként erre: 86. - 66b8a86ae1)
2010. márc. 30. 09:58

Akkor mi hozta létre a tudatot?


Hát igen itt megintcsak elő lehetne rukkolni egy újabb teremtéselmélettel ami vagy kielégítő vagy nem... :DDDDDDDDD Inkább a vagy nem, de az sem válasz, hogy az agy generálja a tudatosságot.. :)))

89. 3c0814215c (válaszként erre: 86. - 66b8a86ae1)
2010. márc. 29. 19:30
A tudat nem egy rendkívüli dolog. az agy hozza létre, ill abban "fut", hasonlóan egy szoftverhez. Fizikailag tárolódik, fizikailag működik. Az agy a hardver, a tudat (elme, lélek) a szoftver.
88. Nagual (válaszként erre: 87. - 3c0814215c)
2010. márc. 29. 18:23
Ez nem az én írásom, kérdésem volt a netről húztam, de köszi a választ.. :)
87. 3c0814215c (válaszként erre: 85. - Nagual)
2010. márc. 29. 17:09

"A világegyetem jelenségeinek tulajdonságait kezdjük érteni, de semmit nem tudunk azok okáról és céljáról."

Nincsen célja. Nincs is értelme célt keresni véletlenszerű eseményekben.


"Mitől lesz tömege egy részecskének?"

A standard modell szerint a higgs-bozon, egy részecske "ad" tömeget az anyagnak.


"Mi változik, amikor a tömeg energiává változik, vagy fordítva?"

Általában elemi részecskék közötti kötések jönnek létre, vagy bomlanak fel.


"Mitől lesz elektromos töltése?"

Egyelőre alapjelenség. Nem tudjuk, de nem kizárt hogy tudni fogjuk. Akkor meg majd az az ok vet fel további kérdéseket. Kérdések mindig lesznek, filozófiai kérdések meg pláne.


"Mi okozza az anyagi részecskék közötti kölcsönhatásokat, erőket ? Milyen mechanizmus működik a gravitációs vonzásnál, az elektromágneses erőnél, a magerőknél, az elemi részek egymásba történő átalakításánál?"

A négy kölcsönhatásból hármat, az elektromágneses, a gyenge, és az erős kölcsönhatást, a standard modell elmélete egyesíti. A negyedik, a gravitáció nem fér bele. A nagy egyesített elmélet, a kvantumgravitációs elmélet megalkotása még nem vezetett eredményre.


"Van-e tér anyag nélkül ?"

Nincs.


"Az ősrobbanáskor gyorsan táguló anyag hová tágult?"

Az anyag hozta létre a teret


"Időben változik-e a tér nagysága?"

A tér és az idő is relatív, vonatkoztatási rendszertől függ.


"Komolyan lehet-e venni a háromtól eltérő dimenziót a tér vizsgálatánál?"

A tér természetét a relativitáselmélet írja le. Olyannyira komolyan lehet venni hogy gyakorlati alkalmazásai is vannak az elméletnek.


"Időben is állandó a fénysebesség ? Ha nem, lassult vagy gyorsult az ősrobbanás óta?"

Egyelőre úgy tűnik ez az egyetlen dolog ami állandó.


"Lehet-e az időt a téridő negyedik dimenziójának tekinteni?"

Lehet. A relativitáselmélet így tekinti az időt.


Az ősrobbanás kezdeti állapota a fizika megoldatlan problémája. A kvantumgravitációs elmélet (ha lesz ilyen valaha) fogja leírni.


"Nem véletlen, hogy a kezdeti feltételekkel a legnagyobb tudósok sem boldogulnak."

Egyelőre!!!


Az utolsó két bekezdéshez: nem csak ez a két lehetőség van. A legvalószínűbb a harmadik lehetőség, hogy mindenféle cél nélkül, véletlenszerűen alakul az univerzum. minden jel erre mutat.

86. 66b8a86ae1 (válaszként erre: 85. - Nagual)
2010. márc. 29. 14:16

Véletlenek nincsenek. :)))


És az anyag lehetne a sötét anyag, az antianyag pedig a sötét energia. Csupán attól kellene eltekinteni, hogy ez utóbbiból több van, nem?


"...hogy a világ a semmiből lett !..." Ennyit az anyagmegmaradásról. :) Vagy a világ is egy nagy semmi. Huhh...


A cikk végére azonban fel lehetne tenni egy újabb kérdést: Akkor mi hozta létre a tudatot? :D Hiába, a kérdések sosem fognak kifogyni és ha mégis...Na, akkor lesz egy újabb ősrobbanás, hogy kezdhessünk mindent előlről... :)))))))))))

85. Nagual
2010. márc. 29. 13:49

XXXXX. Univerzumelmélet.. :)


Az embereket a természetről szerzett ismeretek gyarapodásával egyre jobban érdeklik azok a kérdések, amelyek a keletkezéssel, fejlődéssel és elmúlással kapcsolatosak. Alapvetően erre ma két válasz van:

- a vallások szerint egy természetfeletti lény teremtette a természetet, és egyszer meg is szünteti, a lélek megmaradása mellett,

- a tudomány szerint az ősrobbanással jött létre a világegyetem anyaga, és azóta folyamatosan fejlődik. Az elmúlást az jelentheti, ha a tágulás visszafordul, és az ősrobbanás fordítottja játszódik le.

Sem a teológusok, sem a kozmológusok által képviselt elmélet nem ad választ arra, hogy mi volt a teremtődés előtt, és mi lesz az elmúlás után.

A világegyetem jelenségeinek tulajdonságait kezdjük érteni, de semmit nem tudunk azok okáról és céljáról ! A teremtéssel kapcsolatban a legfontosabb kérdés: véletlenül jött létre olyan univerzum, amelyben az anyag fejlődése elvezetett a legbonyolultabb szervezethez, vagy eleve azzal a céllal jött létre, hogy évmilliárdokkal később kialakuljon a gondolkodó élőlény ?

Úgy tűnik, hogy a világegyetem fejlődését magyarázni tudjuk, de a keletkezésével kapcsolatban semmit nem tudunk !


Az anyag valódi mibenléte


Az anyag tulajdonságairól nagyon sokat tudunk és nagyon keveset !

A hitbeli test-lélek, valamint az arisztotelészi föld-levegő-tűz-víz elmélettől eljutottunk oda, hogy több száz elemi részecskét ismerünk, amelyekből mai ismeretünk szerint felépül az univerzum. Nemcsak a tulajdonságaikat ismerjük, hanem az ősrobbanás elmélete megmagyarázza a keletkezésüket, a hőmérséklet csökkenésével együtt járó átalakulásukat. A relativitáselméletből tudjuk, hogy az anyag két megjelenési formája a tömeg és az energia, amelyek egymásba átalakulhatnak. A fizika kimutatta, hogy a tömeggel bíró részecskékhez tartoznak azonos nagyságú antirészecskék, amik csak az elektromos töltésben különböznek.


Van egy szép elméletünk arra, hogy az egész univerzum kb. 13,6 milliárd évvel ezelőtt egy atommagnyi térrészbe volt összezsúfolva, és ennek szétrobbanása után logikusan fejlődött az anyag egészen a gondolkodó élőlény kialakulásáig.


Mi az, amit nem tudunk magyarázni ?

- Mitől lesz tömege egy részecskének ? Mi változik, amikor a tömeg energiává változik, vagy fordítva ?

- Mitől lesz elektromos töltése ? Mi szabja meg, hogy valami pozitív vagy negatív töltésű lesz ?

- Mi okozza az anyagi részecskék közötti kölcsönhatásokat, erőket ? Milyen mechanizmus működik a gravitációs vonzásnál, az elektromágneses erőnél, a magerőknél, az elemi részek egymásba történő átalakításánál ?

- Mi az oka annak, hogy az anyagi részecskék csak meghatározott tömegűek és energiájúak lehetnek, nem pedig bármilyenek ?

- Az ősrobbanás elmélete szerint a kezdetben meglévő hőmérsékleti sugárzásból ugyanannyi anyagnak kellett keletkezni, mint antianyagnak. Ez azt jelenti, hogy van olyan része az Univerzumnak, ami antianyagból áll ? Miért vált szét a kétféle anyag ?

- Minél több energiát (hőt) közlünk egy elemi részecskével, annál kisebb alkotórészére tudjuk bontani. Meddig folytatható ez ?


A térrel kapcsolatos kérdések


A tér az, amiről mindenki azt hiszi, hogy tökéletesen ismeri, pedig még az sem biztos, hogy egyáltalán létezik ! Beszélünk különböző dimenziókról, görbült térről, stb., pedig mi csak a számunkra természetes háromdimenziós teret ismerjük.


Néhány fontos kérdés:

- Van-e tér anyag nélkül ? Az ősrobbanáskor gyorsan táguló anyag hová tágult ?

- A táguló Univerzum maga a tér ?

- A tér egy adott pontja lehet egyszerre több univerzum része ?

- Időben változik-e a tér nagysága ? Ha igen, kérdés, hogy hogyan: 1 m3-ből 2 m3 lesz, vagy továbbra is 1 m3 marad, de az 1 m hosszúság nő meg ?

- Komolyan lehet-e venni a háromtól eltérő dimenziót a tér vizsgálatánál ?


Idő


Régebben mindenki természetesnek tartotta, hogy az idő mindig és mindenhol egyforma gyorsan telik. A relativitáselmélet kiderítette, hogy az idő nem abszolút, az óra helyváltozásának sebességétől és a gravitációs tértől függ.

Kérdések:

- Időben is állandó a fénysebesség ? Ha nem, lassult vagy gyorsult az ősrobbanás óta ?

- Lehet-e az időt a téridő negyedik dimenziójának tekinteni ?

- Az idő objektíve létezik, vagy csak az érzékszerveink szerint ?


Ezekre lehet válaszolni a keletkezés megmagyarázása nélkül ?


Kezdet vagy teremtődés ?


Az ősrobbanás elmélete egyre jobban meg tudja magyarázni az univerzum fejlődését az elmúlt 13,6 milliárd évben, de nem tud semmit sem mondani arra, hogy mi volt a nulladik másodpercben. Az elmélet szerint olyan állapot volt, amiben az ismert természettörvények nem igazak. Nem volt idő, nem volt tér, és végtelen nagy volt az anyagsűrűség.


Az biztos, hogy ha isteni teremtés történt, akkor az ebben a pillanatban lehetett !


Nem véletlen, hogy a kezdeti feltételekkel a legnagyobb tudósok sem boldogulnak. Materialista alapon nem lehet megmagyarázni a teremtődést, mert azt kellene bizonyítani, hogy a világ a semmiből lett !


Nyilvánvaló, hogy az univerzumot kitöltő anyag objektív valóság és megfigyelhető mindenki számára, aki valamilyen szinten érzékelni tud. A megfigyelés alapján az anyag által elfoglalt űrt nevezzük térnek, az anyag változásának folyamatát pedig időnek. Az anyag változása azt jelenti, hogy vagy mindig is létezett, vagy valamikor és valamiből teremtődött. Ha teremtődött, kérdés, hogy ki teremtette és milyen célból ? Ilyen alapon az ősrobbanás nyilván nem teremtődés, hiszen akkor az anyag csak egy kis térrészből elkezdett nagyobb térrészre kiterjedni. Az is nyilvánvaló, hogy „idő” csak akkor van, amikor az anyagnál valamilyen változás tapasztalható. Ha nincs változás, nincs idő sem. Ez volt a helyzet az ősrobbanás előtt.


A környezetünkben mindenfelé ugyanazt az anyagot (fotonok, elemi részecskék, atomok, molekulák) észleljük, tehát úgy tűnik, hogy a fejlődés csak abba az irányba vezethet, amelynek végén létrejön az élet. Ha van ettől eltérő anyagfejlődés is, az nem érintkezik a mi világunkkal, tehát számunkra érzékelhetetlen.

Kérdés persze, hogy az élő anyag annyira kitüntetett-e az élettelenhez képest, hogy cél lehetett az anyagfejlődés során, vagy csak egy véletlen mellékterméke a fejlődésnek ? Világos, hogy ha az univerzum fejlődése az élő anyag létrejöttének érdekében történt, akkor ez a fejlődés előre megtervezett, és valaki elindította. Ebben az esetben tudomásul kell venni az isteni akaratot, és nem kell kutatni a kezdetet.


Az isteni teremtésen kívül csak egy lehetőség van a világegyetem létezésére: azt a tudatunk hozza létre ! Ha az univerzum a tudatunkban létezik, a mindenkori állapota az élet kollektív tudatának megfelelő: az ismereteink előrehaladásával fejlődik.

Egyéb gondolatok: univerzum.lapunk.hu

84. 66b8a86ae1 (válaszként erre: 83. - 3c0814215c)
2010. márc. 24. 17:49
Ohh...értem. :)
83. 3c0814215c (válaszként erre: 81. - 66b8a86ae1)
2010. márc. 24. 14:50
teraelektronvolt
82. 66b8a86ae1 (válaszként erre: 81. - 66b8a86ae1)
2010. márc. 24. 14:43

"nem a T."*


nem a T?

81. 66b8a86ae1 (válaszként erre: 79. - 3c0814215c)
2010. márc. 24. 14:41
Az a tudásvágy, az a tudásvágy... :) Egyébként a TeV teravoltot jelöl, csak mert a tera jele nem a T. Egyébként érdekes.
2010. márc. 24. 13:52

Egyesek szerint ez fog történni


[link]

2010. márc. 24. 13:19

Jönnek a mini ősrobbanások. :)


[link]

78. 3c0814215c (válaszként erre: 77. - 66b8a86ae1)
2010. febr. 28. 15:03
Igen. :)
77. 66b8a86ae1 (válaszként erre: 76. - 3c0814215c)
2010. febr. 28. 14:43
3 és fél. :)))))))))
76. 3c0814215c (válaszként erre: 74. - 66b8a86ae1)
2010. febr. 28. 14:37
Háromszorosa.
75. Nagual (válaszként erre: 71. - 3c0814215c)
2010. febr. 28. 14:31
Hát igen így tök jól lehet érzékelni a méreteket. A videó is király! :)
74. 66b8a86ae1 (válaszként erre: 71. - 3c0814215c)
2010. febr. 28. 14:30
Huhh...45000 km? Az 2*-ese a Föld átmérőjének, nem?
2010. febr. 28. 14:29
2010. febr. 28. 14:17
2010. febr. 28. 14:15

Méretek a világmindenségben


Az Univerzum méretei elég nehezen foghatók fel, ha fényévben, milliárd kilométerben hallja az adatokat az ember.


Ha megfelelő kicsinyítéseket, viszonyításokat alkalmazunk sokkal szemléletesebbé, érthetőbbé tehetők ezek a méretek.


Ha az egész Naprendszert 1 milliárdod részre kicsinyítjük, akkor a Nap egy 1,4 m átmérőjű gömb,

a Föld egy 150 m távolságban keringő szőlőszem (1,3 cm átmérőjű) - a Hold egy a Földtől 38 cm-re keringő borsószem,

a Jupiter egy 780 m távolságban keringő grapefruit (14 cm átmérőjű),

a Plútó egy 5,9 km-re keringő borsszem (kb. két és fél mm átmérőjű).

A legközelebbi állócsillag még így is 45.000 km-re lenne!

2010. febr. 8. 14:03

Érdekes :) :

[link]

69. 6d7bb5d08f (válaszként erre: 59. - Correct)
2010. jan. 30. 10:55
Majd malmozunk közben... ;)
2010. jan. 29. 23:49
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
67. correct (válaszként erre: 66. - Correct)
2010. jan. 29. 23:32
Alt+3, egyszerre, de nem megyek át most Firefoxba, viszont a Google Chromeból kezd elegem lenni :D
2010. jan. 29. 23:31
Amúgy már letöltöttem és köszönöm a segítséget másnak is.
65. correct (válaszként erre: 64. - Nagual)
2010. jan. 29. 23:30

Köszönöm Nagual:)

A múltkor tudod mit szerettem volna?:)

Fodrászos kérdést. Még mindig rajtad van a segíthetnék úgy általában?

64. Nagual (válaszként erre: 63. - Correct)
2010. jan. 29. 23:28

A legelső link.. :)


[link]

63. correct (válaszként erre: 62. - 3c0814215c)
2010. jan. 29. 22:42
honnan?
2010. jan. 29. 18:29

Alapmű a témában:


Stephen Hawking


Az idő rövid története


(letölthető)

61. correct (válaszként erre: 60. - 3c0814215c)
2010. jan. 23. 23:40

Igen, az jó sok évmillió. Bár én az első emberre értettem. HOgy emberi tetbe születhessen lélek.

De köszi.

❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook