Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Tudja valaki mi a neve annak a fogamzásgátló eszköznek mely 5 évig fejti ki hatását és méhen belülre helyezik fel?(nem spirál, hurok) fórum

Tudja valaki mi a neve annak a fogamzásgátló eszköznek mely 5 évig fejti ki hatását és méhen belülre helyezik fel?(nem spirál, hurok) (tudásbázis kérdés)


2016. szept. 20. 17:45

Nekem is mirenám van 3 éve

ez nem spirál, ez egy muanyag adagolo rendszer, bár most sejtgyulladásom lett mellette, persze ez normális de ha nem mulik lehet le kell venni

26. b643145122 (válaszként erre: 25. - Toth0816)
2010. márc. 7. 18:18
köszi
25. toth0816 (válaszként erre: 24. - B643145122)
2010. márc. 7. 14:44

Szia!

Szabad áras olyan 42-45e ft között van az ára,de ha a keresőbe beírod akkor a patikákat is kiadja hol mennyi.

2010. márc. 5. 18:54

Sziasztok!

Mennyibe kerül ez a Minera?

2010. márc. 5. 17:22

Sziasztok!

1 éve minerám van,eddig nem is volt vele gond.de kb 2-3 hete elkeztem a megszokotnál jobban vérezni,de még ez sem egyenlő a rendes mensivel,és társulnak hozzá a hasfájás és görcsös tünetek,folyamatosan olyan mint rendes mensi elött érezz az ember és ez állandósult mostanra.Ja és azóta rendszertelen hányásaim és enyhe szédüléseim vannak,tudom orvoshoz kell mennem,de lehet volt ilyen tünete valakinek az írjon nekem hátha időnként ez megvan.Köszönöm a válaszokat.

22. Kókusz (válaszként erre: 19. - 416b7aa963)
2009. okt. 19. 06:31

Szia!

Nekem is fémallergiám van és két hónapja van Mirenám is. Eddig semmi problémám vele, semmi jele, hogy nem bírja a szervezetem. Egyébként az én nőgyógyászom direkt megkérdezte a gyártó képviselőjét, hogy van-e fém része a Mirenának, mert fémallergiásnak szeretné felírni. De megnyugtatták (és engem is), hogy telejesen myűanyag az egész, így nyugodtan használhatom.

Szerintem érdemes megpróbálni!

21. kriszti71 (válaszként erre: 20. - 416b7aa963)
2009. júl. 27. 21:03

Igen,nem juttat hormont a szervezetedbe.

De szerintem jól gondold át,mert az egész tested kell hogy akarja,mármint hogy elfogadja a Mirenát,tehát agyilag.Remélem érted mire gondolok:))))

20. 416b7aa963 (válaszként erre: 18. - Kriszti71)
2009. júl. 27. 17:37

Elvileg kevesebb hormont juttat a szervezetbe mint a bogyó?Mert mióta szültem és szedtem a gyogyit tiszta hülye voltam tőle, olyan hormoningadozásom volt tőle,hogy egyik pillanatban semmi bajom nem volt amásikban meg majd szétrobbanta afejem az idegességtől.

Mondjuk lehet ez attol volt, hogy folyton hasmenésem volt és nem szivódott fel rendesen a gyogyi és ezért hullámzott a hormonszintem.

19. 416b7aa963 (válaszként erre: 18. - Kriszti71)
2009. júl. 27. 17:34
Igen ,szretnék valamit amit nem nap mint nap kell beszedni, csak félek nagyon mert iszonyatosan nagyfokú a fémallergiám, ha megfogom az aprópénzt már viszket is a kezem ha huzamosabb ideig markolom a kulccsomómat sebes a tenyerem, szóval nagyon tartok tőle, hogy a méhbe helyezett dolgoktól esetleg begyulladnék.
18. kriszti71 (válaszként erre: 17. - 416b7aa963)
2009. júl. 27. 15:48
Nekem semmi bajom tőle 3,5 éve van fent,előtte gyógyszer,még előtte rendes spirál,amit nem bírt a szervezetem.Ezt nekem is mondta a dokim hogy ez nem spirál,és azért jobb mint a tabletta mert ez csak a méhben fejt ki hormont,a tabletta meg az egész szervezetre.Persze vannak kezdeti nehézségek ami egy fél év is lehet mire a szervezet rábólint erre a kütyüre.Szerintem ez is mint minden más fogamzásgátló minden nőnél teljesen más hatásokat vált ki.Én is fél év töprengés után rakattam fel.Te is szeretnél Mirenát?
2009. júl. 27. 15:28

Végigolvastam,tehát ha jól láttam ez nem fémből van hanem totál műanyag. Akkor lehet hgy mégis ez az amit kerestem.

Köszönöm szépen a segitséget.


Akik ilyet használtok:nincs semmi bajotok tőle??

16. cel
2009. júl. 27. 15:24

Hajtott a kíváncsiság, utána néztem, ezt találtam, remélem tudtam segíteni.


Mirena méhen belüli hormonális fogamzásgátló eszköz (IUS)


A MIrena IUS (Intrauterine System) elnevezésű hormonkibocsátó hurok (spirál) a ma használatos legkorszerűbb méhen belüli fogamzásgátló eszköznek számít. Gyakorlatilag egy műanyagból készült, "T" alakú eszközről van szó, amely egy kis rekeszből folyamatosan hormonokat (Levonorgestrel) bocsát ki. Ezáltal egyesíti a hagyományos hurok és a fogamzásgátló tabletta előnyeit, miközben - a korszerű tablettákhoz képest is - csak minimális mennyiségű hormont bocsát ki. Ez azért lehetséges, mert itt a hormon adagolása lokális, egyenletes, közvetlenül a méhen belül történik, tehát a kibocsátott mennyiség mindig pontosan és hiánytalanul célba ér. A szájon át történő bevitelnél a hormonfelszívódás mértéke függ az emésztési folyamatoktól, illetve más gyógyszerek szedése is befolyásolhatja felszívódás mértékét. Mivel itt nem a véráramon keresztül ér célba a hormon, a vér hormonszintje alacsony marad, így a hormonális jellegű mellékhatások - mellfeszülés, fejfájás, bőrproblémák - ritkán fordulnak elő, enyhék és általában átmenetiek. Összetett hatásának köszönhetően nagyon hatékony eszköz a terhesség-megelőzés terén és a vérzészavarok kezelésében:


megakadályozza a méhnyálkahártya (endometrium) felépülését és megvastagodását, ezért akadályozza a beágyazódást


a méhnyakban termelődő nyákot vastagabbá teszi, így a spermium nem képes behatolni a méhbe, hogy megtermékenyítse a petesejtet


gátolja a spermium mozgásképességét a méhben és a petevezetékben



A Mirena IUS megbízhatósága rendkívül jó. Egyes tesztek alapján, ha 1000 nő 1 éven keresztül használja a Mirena IUS fogamzásgátló eszközt, akkor legfeljebb 1 lehet terhes.

A hurok felhelyezését, egy előzetes nőgyógyászati szűrővizsgálatot követően a nőgyógyász végzi el, többnyire a menstruáció kezdetét követő 7-10 napon belül. A spirál elsősorban a már gyermeket szült nők esetében alkalmazható fogamzásgátló eszköz. A felhelyezése egy tapasztalt, gyakorlott nőgyógyász számára általában rutin feladatnak számít, a beteg részéről is mindössze egy rákszűréshez hasonló megterhelést jelent. A hurok felhelyezése általában semmilyen kényelmetlenséget nem jelent a továbbiakban, úgy a viselője, mint a partnere számára észrevétlen marad. A mi gyakorlatunkban a felhelyezés után először 3 hónap múlva, majd ezt követően egy fél év múlva kell kontrollon megjelenni. Ez után már csak a szokásos évenkénti szűrés alkalmával szükséges ellenőriztetni. A hurok levétele még egyszerűbben - a végén elhelyezett jelzőszál és egy speciális eszköz segítségével - történik, és mindössze néhány másodperces kellemetlen érzéssel jár. Természetesen ezt is a nőgyógyász végzi el. A Mirena IUS esetében 5 év a kihordási idő, ennek leteltével le kell venni, illetve ki kell cserélni.


A Mirena IUS további nagy előnye, hogy jelentősen enyhíti a menstruációs vérzés erősségét (általában 80-90%-kal!), valamint a menstruációs fájdalmakat. Nem ritkán teljesen meg is szünteti a vérzést. Ezért gyakran terápiás eszközként is alkalmazzák, amikor nem is a fogamzásgátlás a cél, hanem kifejezetten a menstruáció lefolyásának enyhítése. Az első 3-6 hónapban, amíg a méhnyálkahártya le nem csökken teljesen, előfordulhatnak eseti vérezgetések, de ez később megszűnik.

A 35 év feletti nők esetében a Mirena hurok alkalmazása a legjavallottabb módszer, ha a fogamzásgátlás, a heves menstruációs vérzések, vagy a vérzészavarok megszüntetése az elsődleges cél. Használatával gyakran az egyébként szokásos vérzészavarok miatt szükségessé váló méheltávolítások is elkerülhetők.

Sajnos sok nőt elrettent a Mirena hurok - első hallásra - magasnak tűnő ára, de ha jobban utána számolunk, hamar rájövünk, hogy ez a szokásos kombinált tablettákhoz képest relatíve olcsónak számít. Ugyanis ezt legalább 5 évig lehet használni, s erre az időszakra vetítve a fogamzásgátló tabletták használata a Mirena hurok árának többszöröse is lehet. Tény, hogy itt egyszerre kell mintegy 1,5-2 évre való tabletta árát kifizetni, de az 5 éves időszakot vizsgálva mégis sokkal kifizetődőbb lehet.

15. pemete
2009. júl. 27. 15:22

Mirena levonorgestrel

intrauterin rendszer



A rendszer hatóanyaga: 52 mg mikronizált levonorgesztrel;

Egyéb összetevők: dimetil-sziloxán elasztomer, dimetil-sziloxán borítás, polietilén, bárium-szulfát, fekete vasoxid.


Forgalombahozatali engedély jogosultja

Schering AG., Berlin, Németország


Gyártó:

Leiras Oy, a Schering AG Leányvállalata

Pansiontie 47

20101 Turku, Finnország



1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A MIRENA ÉS MILYEN ESETBEN ALKALMAZHATÓ?


A Mirena egy kisméretű T-alakú méhenbelüli rendszer, ami a felhelyezés után levonorgesztrel hormont bocsát ki a méh üregébe. A T-alak a méh formájának felel meg. A T-alak függőleges szára egy hengert hordoz, ez tartalmazza a hormont és ennek a karnak az alsó szárához két finom fonal csatlakozik.


A "T"-forma függőleges szára a levonorgesztrel hormont tartalmazza, ami hasonló egy bizonyos hormonhoz, amely az Ön szervezetében termelődik. A rendszer állandó koncentrációban levonorgesztrelt bocsát ki az Ön szervezetébe, azonban ennek mennyisége igen csekély (20 mikrogramm 1 nap alatt). A Mirena azáltal akadályozza meg a terhességet, hogy a méh belső rétegének a havonta történő kifejlődését szabályozza, ezért ennek a rétegnek a vastagsága nem elegendő ahhoz, hogy Ön teherbe essen, valamint a méhcsatornában (a méh nyílása) a normál nyákot vastagabbá teszi, így a spermium nem képes a méhbe behatolni, hogy megtermékenyítse a petesejtet.


A Mirenát lehet fogamzásgátlás céljára (a terhesség megakadályozására) és menorrhagiában (nagymértékű menstruációs vérzésben) alkalmazni.

Hormonpótló kezelés során a Mirena használata megakadályozza a méhnyálkahártya túlzott mértékű növekedését.


A fogamzásgátlásban a Mirena éppolyan hatásos, mint a napjainkban alkalmazott leghatékonyabb réztartalmú méhenbelüli eszközök, vagy a szájon át szedett fogamzásgátlók (antibébi tabletták). A vizsgálatok (klinikai kísérletek) eredménye alapján egy év alatt 1000 Mirenát használó nőre körülbelül 2 terhesség jut.


A nagymértékű menstruációs vérzésben a Mirena már 3 hónap után a menstruációs vérzés jelentős csökkenését okozza. Néhány páciensnek teljesen elmarad a menstruációja.



2. TUDNIVALÓK A MIRENA ALKALMAZÁSA ELŐTT


Nem használhatja a Mirenát:


A kezelőorvos vizsgálat és a kórtörténet alapján dönti el, hogy Ön használhatja-e a Mirenát.


Amennyiben Ön terhes, vagy a terhességnek gyanújelei vannak, Önnél nem helyezhető fel a Mirena.


Szintén nem használhatja a Mirenát, ha Önnek:

- A nemi szervekre (hüvely, méh, és/vagy petefészkek) terjedő fertőzése van;

- Gyermekágyi fertőzése van

- Fertőzéses szövődménnyel járó vetélése volt 3 hónapon belül

- A méhben vagy a méhnyakban rákos daganat van, vagy rákgyanús elváltozás merült fel;

- A méhből abnormális vérzése van;

- A méhének rendellenes a szerkezete;

- Fokozottan hajlamos fertőzésekre

- Aktív májbetegsége vagy májtumora van;

- Véralvadási zavara van (thrombosis)

- Érzékeny a Mirena bármely összetevőjére



Fontos információk:


A Mirena nem elsőként választandó fogamzásgátló módszer fiatal, nem szült nők számára.

Hasonlóan nem ajánlott olyan, a változás korán már túljutott nők számára sem, akiknek a méhe számottevően megkisebbedett.


Fertőzés. A Mirena nem biztosít védelmet a kismedencei gyulladásos betegségekkel, vagy a nemi betegségekkel szemben. A fertőzés kockázata növekszik, amennyiben Önnek, vagy partnerének több szexuális partnere is van. A kismedencei gyulladásokat azonnal kezelni kell, mert ezeknek súlyos, a petefészkekre a petevezetékekre is ráterjedő következményei lehetnek. Következményképpen ezek a termékenységet csökkentik és növelik a méhenkívüli terhesség kockázatát.


Amennyiben állandó jellegű alhasi fájdalmai, láza, a közösüléssel összefüggésben levő fájdalma, vagy abnormális vérzése van, haladéktalanul fel kell keresnie kezelőorvosát.


Kilökődés. A méhen belüli rendszer részleges, vagy teljes kilökődésének tüneteihez tartoznak a vérzés vagy a fájdalom. Sajnálatosan a rendszer anélkül is kilökődhet a méhből, hogy a használó bármit észrevenne. A részleges kilökődés csökkentheti a Mirena hatékonyságát. Minthogy a Mirena csökkenti a menstruációs vér mennyiségét, a menstruációs vér mennyiségének növekedése a kilökődés jele lehet.


Perforáció. Nagyon ritkán az intrauterin rendszer felhelyezésénél a Mirena egy része, vagy a teljes rendszer átszúrhatja a méh belső falát, vagy kilyukaszthatja a méhet és a méhen kívülre kerülhet. A méhen kívülre került Mirenát el kell távolítani.


A méhenkívüli terhesség. Mirena használat mellett nagyon ritkán fordul elő teherbeesés. Az intrauterin rendszer használata mellett előfordulhat, hogy a magzat a méhen kívül helyezkedik el (extrauterin terhesség). A méhenkívüli terhesség nagyon súlyos állapot. Az alábbi tünetek azt jelezhetik, hogy Önnek méhenkívüli terhessége van, ebben az esetben azonnal fel kell keresnie kezelőorvosát:

- A menstuációs ciklusa abbamarad, ezután állandó vérzése, vagy fájdalma van;

- Bizonytalan, vagy nagyon erős alhasi fájdalma van;

- A terhesség normál jelei fennállnak, gyengének érzi magát és vérzik.


Gyengeség. Néhány nő úgy érzi, hogy elájul a Mirena felhelyezését követően.

Ez egy normális élettani válasz. A kezelőorvosa egy rövid ideig tartó pihenést tanácsol majd Önnek a Mirena felhelyezését követően.


Megnövekedett tüszők. Ritkán előfordulhat, hogy a megnövekedett tüszők petefészek cisztára hasonlítanak. Ez orvosi ellenőrzést igényelhet, azonban a tüszők rendszerint maguktól felszívódnak.


Cukorbetegség. Az alacsony-dózisban alkalmazott levonorgesztrel befolyásolhatja a glukóz toleranciát, cukorbeteg Mirenát használó betegekben a vércukorszintet rendszeresen ellenőrizni kell.


Vérszegénység. Minthogy a menstruációs vérzés mennyisége a Mirenát használók között rendszerint csökken, ezért a vérszegénység kockázata alacsony.


- Teendők a Mirena felhelyezése előtt és az eltávolításakor


A Mirena felhelyezése előtt Önnek nőgyógyászati vizsgálaton kell megjelennie. A nőgyógyászati vizsgálatba beletartozik a kismedence, az emlők vizsgálata, illetve a méhnyaki kenet. Ki kell zárni a terhességet és a nemi úton terjedő betegségeket, az esetlegesen fennálló fertőzéseket pedig kezelni kell. Meg kell határozni a méh helyzetét és a méh üregének méretét.


A Mirena csak óvatosan - szakorvossal történő konzultáció után - alkalmazható, illetve kezelőorosa mérlegelni fogja a rendszer eltávolítását az Ön szervezetéből, ha az alábbi állapotok bármelyike fennáll, vagy először jelentkezik Önnél:


- migrénes fejfájás vagy hirtelen látászavarok (aszimmetrikus látásvesztés),

- különösen erős- vagy visszatérő erős fejfájások,

- sárgaság (a szem fehér részének és/vagy a körmöknek a sárgasága esetén),

- gyanított vagy diagnosztizált hormon-függő tumoros megbetegedés, beleértve az emlőrákot is,

- magasvérnyomás betegség, illetve súlyos arteriás megbetegedés, mint pl. agyvérzés vagy szívinfarktus.


Kizárólag progesztogen-kezelés alatt álló nők esetén a közelmúltban végzett néhány klinikai vizsgálat azt mutatta, hogy a vénás tromboembolia (vénás vérrögösögés) relatív kockázata enyhén növekedhet, de az eredmények nem voltak teljesen egyértelműek. Mindazonáltal azonnal a kezelőorvoshoz kell fordulnia, ha trombózis jelei mutatkoznak.

Vénás vagy artériás elzáródás jelei lehetnek: alsó végtag egyoldali fájdalma és/vagy duzzanata; hirtelen jelentkező erős mellkasi fájdalom bal karba történő kisugárzástól függetlenül; hirtelen jelentkező légszomj, köhögés; szokatlanul erős, elhúzódó fejfájás; részleges vagy teljes látásvesztés; kettőslátás; elkent beszéd vagy beszédképtelenség; szédülés; eszméletvesztés fokális rángásokkal vagy anélkül; a test egy oldalán vagy egy részén jelentkező gyengeség vagy erős zsibbadás; motorikus zavarok; súlyos gyomorfájás.

Vérrögösödésre utaló jelek a szem érrendszerében: tisztázatlan eredetű részleges vagy teljes látásvesztés, kettőslátás és egyéb megmagyarázhatatlan látászavar.


Nincs még egyértelmű állásfoglalás arra vonatkozóan, hogy a visszeres vénáknak, illetve a felszínes thrombophlebitisnek (vénagyulladás rögképződéssel) milyen szerepe van a vénás vérrögösödés kialakulásában.


A Mirena csak fokozott óvatossággal alkalmazható oyan nők esetében, akiknek veleszületett szívbetegségük vagy szívbillentyű rendellenességük van az infektív szívizomgyulladás kockázata miatt. E betegség(ek) fennállásáról mindenképpen tájékoztassa kezelőorvosát. A Mirena felhelyzése vagy eltávolítása során megelőző antibiotikum-kezelésre lehet szüksége.


A felhelyezés időpontja:


Fogamzóképes korban levő nők esetében a Mirenát a menstruáció kezdetétől számított 7 napon belül javasolt felhelyezni.

Szülést követően 6 hét elteltével történhet meg a méhen belüli rendszer felhelyezése.

Az első trimeszterben történt vetélés után közvetlenül is felhelyezhető a Mirena.

Amennyiben Ön már Mirenát használ és eljött az az idő, amikor azt ki kell cserélni, nem szükséges megvárnia a menstruáció kezdetét, a Mirena a ciklus bármelyik napján kicserélhető.

Ha a Mirena alkalmazásának célja idősebb nőknél a méhnyálkahártya védelme hormonkezelés során, a rendszer bármikor felhelyezhető, ha a havi vérzés már teljesen megszűnt. Egyéb esetben a havi vérzés, illetve a megvonásos vérzés utolsó napjaiban lehetséges a felhelyezés.


Kötelező ellenőrzések


Az első év során kétszer kell ellenőriztetnie a Mirenát: szokás szerint 3 hónappal a felhelyezés után és 12 hónappal a felhelyezés után ismét. Az első év eltelte után évente egy alkalommal szükséges a Mirenát ellenőrizni, kivéve, ha a kezelőorvosa másképp rendelkezik.

Azonban, ha az Ön esetében az alábbi feltételek bármelyike (esetleg egyszerre több feltétel is) fennáll, késlekedés nélkül keresse fel kezelőorvosát:

- Nem érzi a Mirena fonalakat;

- A rendszer alsó részét érzi;

- Úgy gondolja, hogy terhes lehet;

- Állandó jellegű hasi fájdalma, láza van, vagy szokatlan hüvelyváladékot tapasztal;

- Ha Ön, vagy partnere fájdalmat, vagy kellemetlenséget érez közösülés közben;

- Hirtelen változásokat tapasztal a menstruációs ciklusaiban (pl.: a menstruációs ciklusai teljesen abbamaradnak, majd állandó vérzés, vagy fájdalom jelentkezik, vagy a menstruációs vérzés mennyisége kicsi, vagy megszűnik és ezt követően erős vérzése indul);

- Ha Önnek egyéb orvosi problémája van, mint pl. migrénes fejfájások, vagy visszatérő intenzív fejfájások, hirtelen látászavarok, sárgaság, vagy magasvérnyomás betegség.


- Terhesség


Amennyiben a Mirena jó pozícióban helyezkedik el, teherbeesés nagyon ritkán fordul elő. Azonban, ha a Mirena elhagyja a helyét Ön már többé nem védett, ezért a fogamzásgátlásnak egyéb formáját kell addig választania, amíg felkeresi kezelőorvosát.


Néhány asszonynak elmaradhat a menstruációja mialatt Mirenát használ. A menstruáció elmaradása nem szükségszerűen a terhesség jele.


Ha Önnek 6 héten át elmaradt a menstruációja és felmerül a terhesség lehetősége, végeztessen terhességi tesztvizsgálatot. Amennyiben ennek eredménye negatív, nem szükséges újabb vizsgálatot végezni, hacsak nincsenek egyéb terhességi jelek, pl. hányinger, fáradtság, mell-érzékenység.


Amennyiben Mirena alkalmazása mellett terhes lesz, a Mirenát a legrövidebb időn belül el kell távolítani. Ha terhesség ideje alatt a Mirenát nem távolítják el, a koraszülés és a fertőzés veszélye növekszik. Az abortusz elvégzését is fontolóra veheti. A Mirenában levő hormon a méh üregében kerül kibocsátásra. Ez azt jelenti, hogy a magzat relatíve nagy koncentrációban kapja a hormont, mindazonáltal a placentáris keringésbe jutó hormon mennyisége kicsi. Ennek a hormon-mennyiségnek a magzatra gyakorolt hatása ezideig nem ismeretes, mivel nagyon ritkán fordul elő a jó pozícióban levő Mirena mellett teherbeesés.


- Szoptatás


A levonorgesztrel (LNG) napi adagja és plazmakoncentrációja alacsonyabb, mint bármelyik egyéb hormonális fogamzásgátló módszer esetében. A LNG koncentrációját szoptató anyák anyatejében határozták meg. A korlátozott tapasztalatok miatt a Mirena nem ajánlott elsővonalbeli fogamzásgátló módszerként a szoptatás ideje alatt.


Egyéb gyógyszerek alkalmazása


Abban az esetben, ha Ön tartósan gyógyszert is szed, erről tájékoztatnia kell kezelőorvosát (pl. epilepsziában alkalmazott gyógyszerek). Néhány gyógyszer befolyásolhatja a Mirena hatékonyságát.


- A Mirena rendszeres ellenőrzése


Az első év során kétszer kell ellenőriztetnie a Mirenát: szokás szerint 3 hónappal a felhelyezés után és 12 hónappal a felhelyezés után ismét. Az első év eltelte után évente egy alkalommal szükséges a Mirenát ellenőrizni, kivéve, ha a kezelőorvosa másképp rendelkezik.


Ha Ön gyermeket szeretne, vagy ha a Mirenát egyéb okból távolítják el:


Ha Ön gyermeket szeretne, a Mirenát kezelőorvosa bármikor eltávolíthatja. Az eltávolítás igen egyszerű és rendszerint fájdalmatlan. Eltávolítása után a Mirena nem zavarja a normál fogamzást. A Mirena eltávolítását követő első menstruációs ciklus alkalmával már terhes lehet.


Ha Ön nem tervez terhességet, a Mirenát nem szabad eltávolítani a menstruációs ciklus 5. napja után, hacsak nem védekezett egyéb fogamzásgátló módszerrel (pl. kondom) legalább öt napon keresztül az eltávolítást megelőzően, és ez idő alatt szexuális együttlétre került sor.

Ha Ön nem menstruál, akkor Önnek a fogamzásgátlás egyéb barrier módszereit kell alkalmaznia legalább 5 napon át a rendszer eltávolítása előtt, és ezt a következő menstruáció jelentkezéséig kell folytatnia, máskülönben, ha ez idő alatt sexuális együttlétre kerül sor, Ön terhes lehet.

Az új Mirena rögtön felhelyezhető a régi Mirena eltávolítása után, ebben az esetben nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.


A méh üregébe felhelyezett rendszer 5 éven keresztül hatékony.

Öt év után a Mirenát el kell távolítani. Amennyiben óhajtja, a régi Mirena eltávolításával egyidőben új Mirena helyezhető fel.


Terhes lehet-e a Mirena levételét követően?


Igen. Eltávolítása után a Mirena nem zavarja a normál fogamzást. A Mirena eltávolítását követő első menstruációs ciklus alkalmával már terhes lehet.


- Ha a menstruációs ciklus megváltozik


A Mirena megváltoztathatja a menstruációs ciklusát, így pecsételő vérzése lehet, a menstruációs ciklus rövidebbé vagy hosszabbá válhat, enyhébb, vagy súlyosabb ciklusai lehetnek, vagy teljesen el is maradhat a vérzés.


Számos asszonynál gyakran fordul elő pecsételő vérzés (kis mennyiségű vérveszteség), vagy a Mirena felhelyezését követő első 3-6 hónapban enyhe vérzések léphetnek fel a menstruáció idején kívül. Néhány asszonynál súlyos, vagy elhúzódó vérzés léphet fel ezalatt az idő alatt. Kérjük, tájékoztassa erről kezelőorvosát, különösen akkor, ha ezek a tünetek tartósan fennállnak.


Összegezve, Önnél minden hónapban fokozatosan csökkenhet a vérzéses napok száma és a vér mennyisége. Néhány asszonynál a menstruáció teljesen elmarad.

Mivel a menstruációs vérzés mennyisége rendszerint csökken a Mirena alkalmazása során, a legtöbb nő tapasztalni fogja, hogy vérében a hemoglobin-szint értéke megemelkedik.


Ha a méhenbelüli rendszert eltávolítják és Ön más fogamzásgátló módszert választ, a menstruáció ismét normalizálódik.


Ha a Mirena alkalmazása mellett nem menstruál az a hormon méh nyálkahártyájára gyakorolt hatásának következménye. Ez nem jelenti azt, hogy Ön elérte a menopauza idejét (klimax), vagy terhes. Hormon szintjei normálisak maradnak.


Terhesség nem valószínű a Mirenát alkalmazó nőkben, még akkor sem, ha néhány asszonynak elmarad a menstruációja mialatt Mirenát használ. A menstruáció elmaradása nem szükségszerűen a terhesség jele.


Ha Önnek 6 héten át elmaradt a menstruációja és felmerül a terhesség lehetősége, végeztessen terhességi tesztvizsgálatot. Amennyiben ennek eredménye negatív, nem szükséges újabb vizsgálatot végezni, hacsak nincsenek egyéb terhességi jelek, pl. hányinger, fáradtság, mell-érzékenység.


- Ha fájdalom vagy diszkomfort érzése van

Néhány asszony fájdalmat (menstruációs görcsökhöz hasonlót) érezhet a felhelyezést követő első néhány hétben. Amennyiben komoly fájdalma van, vagy 3 hétnél tovább tart a fájdalom fel kell keresnie kezelőorvosát, vagy a klinikát.


- Ha a Mirena zavarja a szexuális együttlétet


Rendszerint sem Ön, sem partnere egyáltalán nem érezheti a Mirenát közösülés közben. Az előfordulhat, hogy egyes partnerek érezhetik a Mirenához rögzülő 2 fonalat. Ha Ön a Mirenát érzi, vagy Ön vagy partnere fájdalmat tapasztal, a közösülést mindaddig kerülni kell, amíg a kezelőorvosát fel nem kereste. Kezelőorvosa ellenőrzi, hogy a Mirena még mindig a megfelelő helyen van-e.


- A Mirena felhelyezését követően.

Hogy teste megnyugodjon, tanácsos 24 órát várni a Mirena felhelyezését követően az első közösüléssel. A felhelyezést követően a méhenbelüli rendszer a teherbeesést meggátolja.


- Tampon használata a Mirena felhelyezése után.


Az egészségügyi betétek alkalmazása ajánlott. Tampont használat esetén a tampont elővigyázattal kell cserélnie, nehogy meghúzza a Mirena rögzítőszálait.


- Ha a Mirena magától kicsúszik.


Ritkán előfordulhat, hogy a menstruáció ideje alatt a Mirena észrevétel nélkül kicsúszik. A menstruációs vérzés mennyiségének szokatlanul nagy mértéke azt jelentheti, hogy a Mirena kicsúszott és a hüvelyébe került. Szintén lehetséges, hogy a Mirena egy része kikerül a méhéből (közösülés közben ezt Ön és partnere is észreveheti). Ha a Mirena teljesen, vagy részlegesen kicsúszik Ön nem védett a továbbiakban a teherbeesés ellen.


- A méhen belüli eszköz helyzetének ellenőrzése.

Ön saját magát ellenőrizheti, hogy a fonalak a helyükön vannak-e a menstruáció befejezte után. A menstruáció befejezte után finoman vezesse be az ujját a hüvelybe és tapintsa meg a fonalakat a hüvely végén a méh nyílásának közelében (méhnyak).


Ne húzza meg a fonalakat, mert véletlenül kiránthatja a Mirenát. Ha nem érzi a fonalakat, keresse fel a kezelőorvosát.


3. Hogyan alkalmazzák a Mirenát?


A Mirena felhelyezése


A kezelőorvosa az alábbi lépéseket követi a Mirena felhelyezésénél:

- Ha Ön a közelmúltban nem volt vizsgálaton, kezelőorvosa normál kismedencei (nőgyógyászati) vizsgálatot végez, hogy a méh helyzetét megállapítsa;

- Megtisztítja a hüvelyét és méhnyakat;

- Egy vékony, hajlékony csövet vezet a hüvelyébe, majd a méhébe, amely tartalmazza a rendszert (ez kellemetlen lehet, de nem szabad hogy fájjon);

- Meggyőződik róla, hogy a Mirena a helyén van;

- Eltávolítja a műanyag csövet a testéből, a Mirena a méhben marad;

- Elvágja a rendszer fonalait.


Némely nő fájdalmat és szédülést érez a felhelyezést követően. Ha ez nyugalmi állapotban nem múlik el fél órán belül, lehetséges, hogy a méhen belüli rendszer nem jó pozícióban van. Erről megfelelő vizsgálattal meg kell győződni és ha szükséges, a rendszert el kell távolítani. Allergiás bőrreakció felléphet az eszköztől.


4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK


Az teljesen normális, ha azt fogja tapasztalni, hogy a Mirena alkalmazása során megváltozik a menstruációs ciklusa. Ezek a menstruációs változások az alábbiak lehetnek:

- pecsételő vérzés, rövidebb, vagy hosszabb menstruáció, szabálytalan vérzés, enyhe vérzés, vagy a vérzés elmaradása, kellemetlen ciklusok, fájdalmas menstruációk;

A következő mellékhatásokról számoltak be az előfordulás gyakoriságának sorrendjében:

- Fejfájás;

- Alhasi fájdalom (görcsök), vagy derékfájdalom;

- Acne, vagy egyéb bőr problémák;

- Hüvely váladékozás;

- Mell-érzékenység;

- Hangulatváltozás;

- Hüvelygyulladás;

- Depresszió és egyéb hangulatváltozások;

- Hányinger;

- Vízretenció (ödéma);

Egyéb mellékhatásokról - mint pl, súlygyarapodás, hajhullás vagy zsíros haj, túlzott szőr- és hajnövekedés - csak egyedi esetekben számoltak be.


Hasonló mellékhatásokat figyeltek meg akkor is, amikor a Mirenát hormonpótló terápia esetén alkalmazták ösztrogén-tartalmú készítményekkel való kombinácóban.


Ezek a mellékhatások a rendszer felhelyezését követő első hónapokban fordulnak elő gyakrabban és a további alkalmazás során ritkulnak.


- Egyéb szövődmények:


Amennyiben a módszer nem akadályozza meg a teherbeesést a terhesség méhenkívüli lehet. A méhen belüli fogamzásgátló eszközök (IUD) alkalmazása során felléphetnek kismedencei fertőzések, melyek súlyosak is lehetnek, azonban a Mirena nem növeli a kismedencei fertőzések kockázatát. A megnagyobbodott petefészek tüszőket orvosilag ellenőrizni kell. A Mirena átfúrhatja a méh falát.


5. TÁROLÁS


Legfeljebb 30 °C-on, nedvességtől és közvetlen napfénytől védve kell tárolni.

14. pemete
2009. júl. 27. 15:19
Mirena, ami egyébként nem egészen spirál. Csak hasonló. Ez egy méhenbelüli rendszer, ami 5 évig hormonokat bocsát ki magából.
13. pteri
2009. júl. 27. 15:18
IUS olyan, mint a spirál, csak hormont adagol kb 5 évig
12. b46d5f3a55 (válaszként erre: 5. - 416b7aa963)
2009. júl. 27. 15:16

Esetleg írd be a keresőbe, hogy fogamzásgátló módszerek, lehet kiad valamit!

Közben rájöttem, a pesszárium nem véd 5 évig...

11. cel
2009. júl. 27. 15:13
Márka nevet nem tudok, de egy gyógyszertárban, vagy gyógyászati segédeszközöket forgalmazó boltban biztosan tudnak segíteni.
2009. júl. 27. 15:06
Pesszárium
2009. júl. 27. 15:06

Lehet,hogy a Mirena az,mert valami M betűs dolog rémlik viszont amit én keresek az nem spirál.Vagy az is lehet hogy aki modta az nem tudta hogy spirál.


Rachelo67 te miért nem birtad? Csak azért kérdezem mert a sima spirált én se birtam. Ezzel mi volt a baj?

2009. júl. 27. 15:01
Mirena, nekem is volt. Sajnos sokáig nem bírtam, de amúgy mások szerint jó.
2009. júl. 27. 14:55
A Mirena, de az spirál!
6. kriszti71 (válaszként erre: 5. - 416b7aa963)
2009. júl. 27. 14:53

Szerintem az csakis a Mirena lehet:)vagy?????

ha nem jót mondtam bocsesz

nekem ez van!!!!

5. 416b7aa963 (válaszként erre: 4. - Cel)
2009. júl. 27. 14:43
mi a neve?csak mert név nélkül hiába kerestem eddig nem jutottam előbbre :-(
4. cel
2009. júl. 27. 14:40

A méhen belüli (intrauterin) hormonális fogamzásgátló eszköz egy kis, T-alakú műanyag eszköz, ami a felhelyezés után hormont bocsát ki a méh üregébe.


/googl/ itt találsz még több információt

2009. júl. 27. 14:39

nem:-(

Állitólag valami kis gyógyszeradagolós valami amit 5 évre tesznek fel.

2009. júl. 27. 14:37
Hüvelygyűrű?
2009. júl. 27. 14:35
Tudja valaki mi a neve annak a fogamzásgátló eszköznek mely 5 évig fejti ki hatását és méhen belülre helyezik fel?(nem spirál, hurok)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook