Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tudja valaki, hogy miből volt a régen fehérítőnek használt "kékítő"? fórum

Tudja valaki, hogy miből volt a régen fehérítőnek használt "kékítő"? (tudásbázis kérdés)


14. Mareszka1 (válaszként erre: 12. - Danina)
2012. jan. 10. 07:53
Köszönöm, igazad van,ezt az optikai fehérítést már olvastam,valószínű, hogy ez a magyarázat.
2012. jan. 9. 20:36
Ruhafesték, mosószóda, szódabikarbóna, nálunk a gyógynövényesnél láttam. Illetve Pécsen egy háztartásiba, a Nagy Lajos király utján van. Nyilván máshol is van. Én még ott vettem, nemrég tea kellett és ott volt kirakva. És valóban ruhafesték is van.
12. danina (válaszként erre: 11. - Mareszka1)
2012. jan. 9. 19:32

Nem vagy műveletlen... :-)

Színező,és csak régi "háztartási" boltokban lehet (talán) rábukkanni,olyan helyeken,ahol régi papírzacsis csomagolású ruhafestéket is árulnak még.

Elve:a besárgult fehér ruhadarabok "sárga" színét a kékítő hatása (színkeverés) optikailag fehéríti.

Ez a mosóporok fő elve is.

Egyébként fehér ruhákhoz a legtökéletesebb a Biopon citromos mosópor,60 fokon gyönyörű lesz.

11. Mareszka1 (válaszként erre: 4. - Danina)
2012. jan. 9. 19:01
Tudom, hogy "műveletlen" vagyok, de mi az a párizsi kék, meg berlini kék? :) Lehet ma ilyet kapni?
10. Mareszka1 (válaszként erre: 5. - Ancsa 37)
2012. jan. 9. 18:58

Ez aranyos :)

Gyógyszertárba kérdeztem...furcsán néztek rám,náluk nem kapható.

2012. jan. 9. 13:23
Úgy tudom,hogy a fahamu kilúgozott oldata volt,de nagyon régen használják a hidrogén-peroxidot is fehérítésre.
2012. jan. 9. 12:59
a mostani fehérítők is úgy fehérítenek, hogy kékítenek, nem? adnak egy csepp kékes árnyalatot a ruhának, ettől lesz hófehér.
7. xti_ (válaszként erre: 2. - Mari20)
2012. jan. 9. 12:45
ez érdekes, mert a szódabikarbóna nem fehérít. talán reakcióba lép a mosószereddel, és valahogyan oxigén szabadul fel... nem tudom.
2012. jan. 9. 12:45
Szerintem külön vásárolni elég lehetetlen lesz. Amúgy a fehérítőkben, fehér anyagokhoz való mosószerben optikai fehérítő néven gyakorlatilag ez van.
2012. jan. 9. 12:31

Búzavirágból :)


Ez persze csak vicc, de ez volt az üveg cimkéjére rajzolva. Anyukám rendszeresen kékítőt használt a textilpelusok utolsó öblítővizébe. És nem is volt olyan rég, röpke 30-35 éve :DD


Lehet még ilyent egyáltalán kapni?

2012. jan. 9. 12:26
Fehérnemű mosásánál használt szer oly célból, hogy az idővel megsárguló fehérnemű a Kékítő -vel ismét fehér színt nyerjen. Kékítő -nek berlini kéket, párisi kéket, ultramarint, indigót, indigókarmint és kék-, illetőleg ibolyás színű kátrányfestőanyagokat használtak.
2012. jan. 9. 12:10
a kékítőt leginkább berlini és párisi kéknek indigóval való elegyítése által készítik.
2012. jan. 9. 12:09

azt nem tudom, de az igen, hogy amióta szódabikarbónát teszek a fehér ruhák mosoporához látványosan fehérebbek a fehérnemük... is


metróba 1 kg kiszerelésben van 170 ft kb.

adagoló kanállAL: 2-3 egy fehéritésre , a mosogéppbe

2012. jan. 9. 12:06
Tudja valaki, hogy miből volt a régen fehérítőnek használt "kékítő"?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook