Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tudja valaki, hogy lehet-e olyan műanyag dobozt kapni, amiből meleg hatására nem oldódnak ki káros anyagok? Esetleg bioműanyagból? fórum

Tudja valaki, hogy lehet-e olyan műanyag dobozt kapni, amiből meleg hatására nem oldódnak ki káros anyagok? Esetleg bioműanyagból? (tudásbázis kérdés)


1 2
26. kicsiharang (válaszként erre: 20. - Molly38)
2012. jan. 20. 12:12
Üveg ételtárolót javasolnék.
2012. jan. 20. 12:11

Egy kis alátámasztás:


(forrás: terhesseg.com)


Mik a flatátok?


A ftalátok az emberi egészségre igen káros vegyi anyagok, melyek annyira veszélyesek, hogy egyes fajtájuk az EU tiltólistáján kötöttek ki, mint mérgező anyagok.


Elsősorban műanyag tárgyak gyártásánál használják, mivel lágyító hatása igen jelentős, ám vannak bizonyos kozmetikumok, melyekben összetevőként is alkalmazzák.


A műanyagokban felhasznált ftalátok veszélyei


Mivel nagyon sok kozmetikai termék műanyag flakonban vagy tégelyben kerül csomagolásra, ezért ezekben a csomagolásokban megtalálhatók a ftalátok, amik sajnos a kozmetikai szerekkel érintkezve kioldódnak, majd elvegyülnek a kozmetikummal.


Sajnos nagyon sok ásványvizes palack összetevőjeként is megtalálható, mely egyenes út a szervezetünkbe, a véráramunkba.


A problémát az okozza elsősorban a ftalátokkal kapcsolatban, hogy nagyon enyhe savhatásra, nagyon enyhe lúghatásra, valamint nagyon enyhe hőhatásra is képesek kioldódni a műanyagból. Nem szükséges hevíteni vagy savas folyadékkal leönteni, elegendő, ha bőrünkhöz ér, vagy műanyag flakon esetén bőségesen elegendő az a hatás, melyet a tisztító kozmetikum vált ki.


Milyen termékek összetevőjeként találhatók meg leggyakrabban a ftalátok?


Elsősorban a műanyag termékekben találhatók meg a ftalátok, és ha végig gondoljuk, nagyon sok gyerekjáték készül lágyított műanyagból.


Megtalálhatók még kozmetikumok flakonjaiban, ásványvizes palackokban, azokban az élelmiszerekben, melyeknek műanyag csomagolásuk van. Ezen kívül megtalálhatók a mosóporokban, valamint különböző kozmetikumokban, mint például testápolókban, tusfürdőkben, hajlakkokban, dezodorokban, körömlakkokban, parfümökben, hajzselékben, és még lehetne sorolni mi mindenben.


A ftalátok egészségre gyakorolt hatása


A ftalátok igen erőteljesen károsítják a veséket, módosítják azok működését, és rendellenességeket okoznak. A legkülönfélébb rákos megbetegedéseket idézhetik elő. Rongálják az immunrendszert, ezáltal asztmát és egyéb allergiás megbetegedéseket okoznak.


A hormonháztartást nagymértékben befolyásolják, alacsony nemi hormon szintet idéznek elő, valamint rontják a nemzőképességet. A gyermekek esetében fejlődési rendellenességeket okoznak.


Egy uniós vizsgálat során kimutatták, hogy a csecsemők jelentős mennyiségű ftalátot fogadnak be szervezetükbe az anyatej által. A fiú csecsemőknél ez végzetes hatású lehet a nemi hormonjaik koncentrációját illetően, ami természetesen későbbiekben a nemzőképesség lehetetlenségét okozza.


Éppen ezért, a terhes és szoptatós kismamáknak saját maguknak is nagyon oda kell figyelni arra, hogy ne mérgezzék magukat a ftalátokkal, tehát ne használjanak olyan kozmetikumokat és ne fogyasszanak olyan élelmiszereket, melyek ezeket tartalmazzák.

2012. jan. 20. 12:06
PLA maximális tartós terhelési hőmérséklete mindössze 45 °C, tehát forró folyadékok nem tölthetők bele.
2012. jan. 20. 12:01
Akkor üveg lehet a megoldás....
22. Noarashi (válaszként erre: 20. - Molly38)
2012. jan. 20. 12:01

Nem tudsz a munkahelyedre tányért vinni? És abba kipakolod a kaját? Szóval én nem nagyon hiszem hogy amire ráírják h bio az tényleg az, vagy csak a plusz haszon jegyében teszik....Bio műanyag...hát nemtom, már a kifejezés is fura.

Amúgy meg ez a túlzott parázás mindentől...és ha kimegyünk az utcára, milyen levegőt szívunk be? a bio zöldség tényleg az, vagy csak 3 betű és nagyobb haszon? Szóval nagyon nehéz, sőt lehetetlen kivédeni a káros dolgokat. Vigyázunk magunkra, aztán jön egy Fukushima vagy még ki tudja mi, és csak reménykedünk h a szél nem erre fújja.

21. kicsithamis (válaszként erre: 18. - Kangaroo Island)
2012. jan. 20. 11:58
Tudod, hogy mennyi gondot okoz a műanyagból kioldódó ftalát?
20. Molly38 (válaszként erre: 14. - Noarashi)
2012. jan. 20. 11:56
Sajnos ez nem kényelmi szempont...munkahelyen ez az egyetlen lehetőség melegítésre..
19. 4c30444687 (válaszként erre: 10. - Molly38)
2012. jan. 20. 11:56
Viszkóz doboz? :) Azzért én kiváncsi lennék, hogy tényleg miből is van.
18. Kangaroo Island (válaszként erre: 15. - Kicsithamis)
2012. jan. 20. 11:56
akkor egyél mindig levest v főzeléket és vidd cumisüvegbe :)
2012. jan. 20. 11:55

Bioműanyag igenis létezik, kukoricából vagy szójából állítják elő. Amerikában pl már régen van. Mon még nem találkoztam vele, egy kósza hírt olvastam, - valamelyik zöld oldalon - hogy valaki elkezdte forgalmazni üditőspohár formában.

De hogy dobozt állítanak-e elő egyáltalán belőle, mivel hamar lebomlik, nem tudom.

16. Molly38 (válaszként erre: 11. - Kangaroo Island)
2012. jan. 20. 11:55

Találtam Magyarországról is, csak sajnos csak a kajákat csomagolják ilyenbe, és nekem jól zárható kellene..


Számos bioműanyag létezik már évtizedek óta, az egyik legismertebb és legígéretesebb a Politejsav = PLA, ez a az angol Polyactic acid rövidítése. A bioműanyagokat a hagyományos műanyagokkal ellentétben nem kőolajból állítják elő, hanem számos növényből. Legelterjedtebb a burgonya, a búza, vagy a kukorica felhasználása. Ezen anyagok használata egy fontos lépés abban, hogy áttérjünk a megújuló csomagolóanyagokra. A PLA-t az említett növények keményítőjéből biológiai úton nyerik két lépcsőben, először cukrot (dextrózt) állítanak elő, a második lépcsőben a cukrot tejsavvá alakítják. Az így előállított anyag a műanyaghoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, átlátszó, vagy tejszerűen opálos. Leggyakrabban hulladékgyűjtő zsákok, eldobható edények, evőeszközök, menütálcák készülnek belőle. Gyakran használják élelmiszerek csomagolására, egyes helyeken pl. joghurtos pohár készül belőle.



Salátáink doboza: cukornád rost



A cukornádat a cukor előállításához apró darabokra törik, és kipréselik belőle a cukor szirupot. A visszamaradó rostot használják fel csomagolóanyagnak. A folyamat leegyszerűsítve: melegítés, őrlés, pépesítés és végső formába öntés. A cukornád rost csomagolóanyagként való alkalmazása egy kiváló megoldás a cukortermelés végtermékeként visszamaradó anyag hasznosítására. A kezelés és a kívánt formába öntés után a csomagolás hő- és vízálló, és a mikrót is bírja, ezért kiváló élelmiszerek dobozolására, de gyakran állítanak elő belőle eldobható tányérokat, tálcákat is. A cukornád rost természetéből adódóan 100%-ig komposztálható.

15. kicsithamis (válaszként erre: 1. - Molly38)
2012. jan. 20. 11:55

Sziasztok,

sajnos műanyag dobozt nem találtam, pedig én is keresgéltem elég sokat. Ha keressük, BPA-menteset (bisphenol-menteset) kell keresni. Cumisüveg, babacumi már van,de sajnos gyerekcipőben a többi háztartási műanyag. Kértem a Tuppertől listát, hogy mik azok a termékeik, amelyek BPA-mentesek, de csak egy olyan információt kaptam, hogy nézzem meg a termék fenekén a kanál-villa lenyomatot. Igen, de ez csak annyit jelent, hogy élelmiszerrel érintkezhet. :(

Kulacsot találtam a Mediline üzletházban, ami BPA-mentes, de semmit és sehol máshol.


Viszont a BPA jegyében minden teflonomat és szilikon cuccomat felpakoltam a padlásra. Alufóliát és folpackot sem használok, helyette inkább sütőpapírt.

Az aluminiumból aluminium oldódik, nem BPA.


Én most itt tartok, sok sikert nekünk a keresgéléshez.

14. Noarashi (válaszként erre: 1. - Molly38)
2012. jan. 20. 11:52

Na ezen jót röhögtem...bioműanyag :)

De eleve okos ember nem tesz műanyagot mikróba. Tessék használni a (bio)üveget :)

Ja és mindent nem kell elhinni, amire ráírják, hogy bio...

Mondjuk a mikró amúgy sem vmi jó választás, bár igaz hogy kényelmes..

13. Molly38 (válaszként erre: 8. - 65298a0518)
2012. jan. 20. 11:51

Igen, csak a munkahelyen kicsit nehéz úgy melegíteni az ételt..

Vagy ha olyan helyről hozatjuk, ahol melegen rakják bele, ugyanott vagyunk..

12. d550c57e19 (válaszként erre: 2. - Dolgozolaany)
2012. jan. 20. 11:51
én is a tuppert mondanám
2012. jan. 20. 11:51
Hiroshimából aztán tényleg nem károsak az anyagok :-D
2012. jan. 20. 11:50

Lehet, csak még sajnos szerintem nem forgalmazzák ilyen hétköznapi dolgokban.. bár ebben is van petróleum, nem tudom az mennyire oldódik ki.


2006: A Mazda a mai napon jelentette be, hogy egy újfajta, úgynevezett bio műanyagot fejlesztettek ki a Hiroshima tartományban található gyári, és állami érdekeltségű akadémiai fejlesztőcsapat munkája eredményeképpen. A természetes összetevőkből álló új műanyag önmagában alkalmazva is magas minőségű felületet ad, nagyon erős, és kiválóan ellenáll akár magas hőmérsékleteknek is.Az újonnan kifejlesztett bio-plasztik 88 százalékban kukoricából, és csak 12 százalékban készül petróleumból

2012. jan. 20. 11:49
Bioműanyag....anyám...:DDD
2012. jan. 20. 11:49
Nem hiszem, hogy van ilyen. Én elfelejtettem a mikrot, régen is tudtunk élni nélküle, simán nélkülözhető.
2012. jan. 20. 11:49
bioműanyag?????? esetleg dinnyéből faragott dobozra gondolsz? vagy fa dobozra? :D
6. kisj
2012. jan. 20. 11:45
bio?? :D
2012. jan. 20. 11:44
BIOMŰANYAG? :DDDD
4. andi6020 (válaszként erre: 1. - Molly38)
2012. jan. 20. 11:43
Bioműanyag? Ammeg hogy?
2012. jan. 20. 11:41

Bio műanyag nem létezik :) A műanyagok mind olyan cukiságból készülnek, mint pl. a kőolaj.

Sparban láttam "bio" nemesacél edényt, de az is csak átverés lehet, mert mégis mi lehetne bio egy darab vason?

Ha mikro- hőállóként veszed, akkor valószínűleg rendben van. Azért írom, hogy valószínűleg, mert nekem egyszer frankón beleolvadt a kaja, annak ellenére, hogy elvileg...

2. dolgozolaany (válaszként erre: 1. - Molly38)
2012. jan. 20. 11:41

Ez engem is érdekelne! :D

A tupperes termékekben állítólag nincsenek ilyen káros dolgok.. Én nem ezért használom őket, hanem mert lég- és cseppmentesen záródnak és nem ömlik ki az étel a táskámból.

Remélem, kapsz választ, jó lenne tudni!

2012. jan. 20. 11:35
Tudja valaki, hogy lehet-e olyan műanyag dobozt kapni, amiből meleg hatására nem oldódnak ki káros anyagok? Esetleg bioműanyagból?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook