Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Toxoplazmózis és terhesség - Tévhitek és tények fórum

Toxoplazmózis és terhesség - Tévhitek és tények (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
23. siba22
2014. júl. 22. 12:12

Toxoplasma gondii fertőzés kutyáknál

Toxoplazmózis fertőzés által okozott parazita nevű Toxoplasma gondii (T. gondii). Ez az egyik a leggyakoribb parazita által okozott megbetegedést, és az ismert, hogy befolyásolja majdnem minden meleg vérű állatok és emberek.

Macskák ismerik az elsődleges befogadó, mivel a parazita életciklusa befejeződik a macska bélrendszer, halad vissza a környezetbe a székleten keresztül. Viszont, macskák nem az egyetlen forrása a fertőzés.

Az USA-ban, fő forrása a T. gondii átvitel nyers hús és mosatlan gyümölcsök és zöldségek. Mind akut, mind krónikus formái toxoplazmózis létezik, ahol a krónikus forma általában egy gyenge minőségű betegség nélkül bármilyen klinikai tünetek, és az akut forma látna tüneti.

22. siba22 (válaszként erre: 21. - Misteeq01)
2014. júl. 22. 12:06
Mint mondtam a kutyák csak!!!! hordozók. De máris utána nézek amivel a mi dokink támasztotta alá a mondandóját.űa kutya is meleg vérű állat mint az ember,így mind a kettőben benne van 1 fertőzés után.Ha egyszer átesel ezen többet nem kapod el mert immunis leszel rá,még akkor is ha újra találkozol ezzel a baktériummal.Pl a bárányhimlő is ezen az elven működik annyi különbséggel,hogy a toxoplazmozis ellen anyaga a babát is védi.
21. Misteeq01 (válaszként erre: 18. - Siba22)
2014. júl. 22. 11:52

Na de itt pont az ellenkezőjét írja a doki annak, amit te írtál a lentebbi hozzászólásaidban. Akkor most mi van? Kinek higgyenek a fórumozók?

Nekem van a lakásban kutya is és macska is, de eszembe sem jutott hogy bármelyiket is kirakjam. Biztos nincs baja egyiknek sem.

20. siba22
2014. júl. 22. 11:50
" Amennyiben a kismama kutyát tart otthon egyáltalán nincs félnivalója, a kutya nem terjeszti a toxoplasmát!" ez az egy amit állatorvosunktól másként tudok.A kutyák hordozók. Nekik is fellelhető maga a baktérium,de a fertőzés az macskáktól származik az viszont tény :) Szerencsémre a doki nénink nem ellenzi az állat tartást,sőt!!Mellette van.Csak a védőnő okoskodik,amit persze hosszú évek kutyás tapasztalataiból kiindulva nem hagyok.Mondhat bármit de a klinikai vizsgálatokat nem tudja megmásítani :D :D
19. siba22 (válaszként erre: 17. - Povery)
2014. júl. 22. 11:46
Rendszeres a takarítás?Ha igen és az alapvető higiéniát betartod nem lehet gond.Maga a kórokozó magában a székletben van.
18. siba22 (válaszként erre: 16. - Misteeq01)
2014. júl. 22. 11:44
:) Köszi a linket :) Nem hiába érdemes utána járni adott dolgoknak mert csak felesleges pánikot kelt a tudatlanság.
17. povery (válaszként erre: 13. - Siba22)
2014. júl. 22. 11:43
Az rendben van,h az almot ne a kismama takarítsa.De az a kutya,macska bent él a lakásban,leül,felmegy ide-oda,közben a hátsója érintkezhet olyan felületekkel,amivel mi is.Ez nem okozhat veszélyt?
2014. júl. 22. 11:38

Szerintem ezt az oldalt ajánlatos elolvasni, mielőtt bárki is beparázna

[link]

15. siba22 (válaszként erre: 14. - Bibity)
2014. júl. 22. 11:25
Itthon csupán 2 ezreléknél okoz problémát ez.Ahogy írod ha épp zajlik a fertőzés olyan antibiotikumot kap a kismama ami ártalmatlan a babára de segít a fejlődési rendellenességet kivédeni.Viszont egy új protokoll szerint mindenkinél mind a 3 trimeszterben el kell végezni ezt a tesztet mert bármikor áteshet ezen.
14. bibity (válaszként erre: 11. - Siba22)
2014. júl. 22. 11:21

Pontosítanék, Magyarországon csak az emberek 50%-a esett át rajta! Tőlünk nyugatabbra sok rózsaszín, vagy véres steak-et fogyasztanak, a nyers húsban tényleg előfordul, ezért a 80% ott igaz. Nálunk ezért nagyon fontos a kismamák szűrése.


Valaki kérdezte, kimutatja-e a vizsgálat, hogy már átestél rajta, "szűz vagy", vagy most zajlik a fertőzésed. Igen, kimutatja! Ezt a különboző Ig ellenanyag típusok mérésével mutatják ki. Értelemszerűen, amelyik kismama még nem találkozott vele, annak ismétlik a vizsgálatot! Aki átesett, nem kell, de ez M.o.-n nem olyan gyakori! Akinél (kismamánál) esetleg éppen zajlik, az kap antibiotikumot, és így megelőzhetőek a szövődmények, de a vizsgálatot kérni kell, és komolyan kell venni!

Jó a témafelvetés nagyon, mert némelyik nőgyógyász fejében is kavarodás van ezzel kapcsolatban, vagy csak kénytelen úgy csinálni, mert az OEP erősen nyírja a büdzsét sajnos...

13. siba22 (válaszként erre: 7. - Mizsu77)
2014. júl. 22. 11:21
Ha a vizsgálatot megcsinálják az kimutatja,hogy maga a fertőzés jelenleg tombol-e a szervezetedben avagy korábban átestél-e.A CMV IgG vizsgálatnál látod az eredményt.Az enyém pozitív és 3 hónapnál régebben lezajlott fertőzés,tehát védettség meg van.Ha negatív akkor oda kell figyelni és az elemi higiéniás szabályokat fokozottan betartani.Azaz a cicád almos tálját vagy a blökid után ne te szedd fel az ürüléket hisz abban vannak a kórokozók.
12. siba22
2014. júl. 22. 11:17
A toxoplazma fertőzés után ugyan olyan védettséget ad mint pl a bárányhimlő.Egyszer elkapod után a védettséged meg lesz egy életre.Annyi különbséggel,hogy a toxoplazmozis védettség a babára is érvényes a magzati korban :) csak elfelejtik ezt közölni a kismamákkal.
11. siba22 (válaszként erre: 9. - Mizsu77)
2014. júl. 22. 11:08
Sokan azt gondolják, hogy a fertőzés egyetlen terjesztője a macska, pedig - a közkeletű elképzeléssel szemben - nem csak ő lehet a ludas… A toxoplazmózist egy egysejtű parazita okozza, amely kizárólag a cicákban képes szaporodni, azonban bármilyen melegvérű élőlény hordozhatja. Továbbvitelében részt vehetnek más állatok, így akár az ember is, de a nem megfelelően hőkezelt húsban, tejben vagy tojásban is megtalálható. Mivel a fertőzést okozó parazita a melegvérű állatok/ember ürülékével távozik a szervezetből, következésképp a termőföldbe is bejuthat, így akár szennyezett területen termelt zöldségek és gyümölcsök is terjeszthetik a betegséget. Értelemszerűen a fertőzött állat nyers húsának fogyasztásával (pl.: gyengén/közepesen átsült húsok, tatár beefsteak) vagy pasztörizálatlan tej formájában szintén bekerülhet az ember szervezetébe a kórokozó.
10. siba22 (válaszként erre: 7. - Mizsu77)
2014. júl. 22. 11:07
nekem a fiamnál is / 1999ben / és most is az első alap labor vizsgálatok között volt és még a 2.ik és a 3ik trimeszterben is ellenőrzik.ahol azt mondják nem csinálják ott valami gebasz van sajna.
9. mizsu77 (válaszként erre: 5. - 408020f45e)
2014. júl. 22. 11:06
A kutyák nem, nekem azt mondták. Meg a nyershús fogyasztás is okozhat, nem tudom írták-e előttem. De pl nekem az előző terhességnél azt mondta a doki, hogy nem is dolgohatok nyers hússal. Az összes főzésnél kellett segítség:( Erre a mostani dokimat kérdeztem (még a terhesség elején hentesüzletben dolgoztam), azt mondta csak ha megeszed akkor veszélyes...
8. siba22 (válaszként erre: 5. - 408020f45e)
2014. júl. 22. 11:05
:) bármelyik meleg vérű állat / akár ember is / terjesztheti ezt.de első sorban a macska az aki terjeszti.ők az első számú hordozók.akinek már terhesség előtt volt állata annak nem kell megválnia tőle :)
7. mizsu77 (válaszként erre: 4. - Siba22)
2014. júl. 22. 11:04
Már ha hajlandó a doki kiírni a vizsgálatot, ugyanis nekem közölték szakorvosi rendelésen, hogy erre nincs pénze a labornak... ja de nem mondták, hogy "hé anyuka, fizetősen itt és itt meg lehet csináltatni"... így aztán később tudtam meg, 4500 ft volt a SOTE-n. A másik dolog, hogy az egyik doki szerint csak a kinti macskáktól kaphatom el, a másik szerint kizárólag a benti macskáktól... most akkor hogy legyen tájékozott az ember? És ha jól értelmeztem, akkor a vizsgálat nem azt mutatja, hogy ÁTESTÉL-E már rajta, hanem hogy éppen fertőzött vagy-e. Tehát ha átestél is negatív lesz meg ha nem akkor is, ha éppen nem vagy fertőzött... nem véletlen, hogy meg szokták ismételtetni, hiszen ha azt mutatná, hogy már átestél rajta, akkor azt elég lenne egyszer ellenőrizni.
6. much (válaszként erre: 3. - Siba22)
2014. júl. 22. 11:01

"- nyers gyümölcsöt vagy zöldséget sose fogyasszunk mosatlanul,"

hát igazából ne is fogyasszunk, de a gyümölcsmosás még nem véd meg a toxótól, ugyanis az csak magas hőmérsékleten- főzéskor pusztul el.

5. 408020f45e (válaszként erre: 4. - Siba22)
2014. júl. 22. 11:00

Írtál a macskákról, de a kutyákkal mi a helyzet?

Hiszen azok is szép számmal vannak. Sőt! A lakótelepeken csapatosan járkálnak ki a gazdik a kutyáikkal és nem a kutyafuttatóra viszik, hanem a füves játszóterekre a kis ölebeiket. De láttam borjúnyi nagyokat is, amik tartása ilyen panelben már-már állatkínzás. de ez az ő dolguk. Viszont a területet szennyezik. (bár van, aki felszedi) Szóval a kutyák nem okoznak toxo...-t?

2014. júl. 22. 10:42

Fő a biztonság! Tesztelj!


Az emberek 80%-a már átesett rajta, akkor is, ha nincs macskája, de azért érdemes tesztet kérni. Ha már van macskád: semmi gond, de mindenképpen kérjél toxoplazma tesztet, hogy megtudd átestél-e már a fertőzésen. A toxoplazma tesztet a TB támogatja, de nem végzik el automatikusan. Nem muszáj most azonnal emiatt elmenned dokihoz, de ha majd mész, és beutal laborra, akkor kérj ilyen tesztet is, leveszik a többivel a vért hozzá. Ha az orvos mégsem akar beutalót adni rá, akkor magánlaborban 3-4 ezer forintért megcsináltathatod.

2014. júl. 22. 10:41

Érdemes néhány szabályt betartani:


- általános higiénia (például: kézmosás állattal való foglalkozás után),

- az állat tisztán tartása (fekhely, szőr stb.), bolhátlanítás és féregtelenítése háromhavonta,

- nyers hússal való találkozás elkerülése,

- mindig szedjük fel az üléket,

- ha az utcán kutyagumiba léptünk, már az ajtóban vegyük le cipőnket, és mossuk le forró

vízzel, fertőtlenítővel,

- nyers gyümölcsöt vagy zöldséget sose fogyasszunk mosatlanul,

- az otthoni homokozót fedjük le,

- betegség esetén az orvost tájékoztassuk, hogy van otthon háziállatunk.

2014. júl. 22. 10:40

Mi az a Toxaplazmózis?


A Toxoplasmosis a Toxoplasma gondii valódi egysejtű, sejten belül élősködő kórokozóval történő fertőzés. Az esetek döntő többsége (80-90%) tünetmentes formában zajlik. Jelentőségét az adja meg, hogy a méhlepényen áthatolva a magzatnál agyvelőgyulladást okozhat, ezért csak a terhesség alatt bekövetkező friss fertőzés lehet veszélyes.


Mi okozza?


A fertőzés többnyire a macskák székletének szóródásával következik be, ezért macskatartók körében magasabb a védettek aránya. Jóllehet, legfontosabb terjesztői a cicák, a fertőzés továbbvitelében segítenek a házi- és vadállapotok, madarak. Előfordulhat még fertőzöttség nem kellően sült, főtt birka- vagy disznóhús fogyasztásával, a szennyezett föld szájüregbe kerülésével, vértranszfúzióval vagy szervátültetéssel is. A betegség emberről emberre nem terjed, de veszélyt jelenthet a fertőzött ember is, aki székletével, vizeletével terjesztheti a betegséget.


A macska ürülékével szennyezett talaj akár 1 évig is fertőzésforrást jelenthet. A betegség lappangási ideje 2-3 hétig is eltarthat, lefolyása általában igen gyors egészséges felnőtteknél.

2014. júl. 22. 10:40
van ugyan korábbi fórum vagy tudásbázis ebben a témában,de rengeteg tévhit kering mind a mai napig erről.hihetetlenül sok a tájékozatlan ember még mindig.jó lenne ha a mai világban tájékozódnának az emberek mielőtt döntenek.nem egy alkalommal láttam/hallottam,hogy a védőnő vagy orvos hatására a házi állattól megválnak.alaptalan okok miatt.egy cica tartása baba érkezés esetén egy minimális odafigyeléssel egyáltalán jelent veszélyt!!!!!!!!!!!!!!!!
1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook