Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Tojásfestési trükkök

Tojásfestési trükkök


A tojás az új élet, a kikelet szimbóluma. A tojásfestés hagyománya már évezredekkel ezelőtti időkre visszavezethető. A perzsák már 3000 évvel ezelőtt a tavasz első napján megajándékozták egymást vörösre festett tojással. Ez a szokás átterjedt Európába, az ókori görögök és rómaiak is festett tojással ünnepelték a tavasz érkeztét, majd a 13. századtól a keresztények is.
Tojásfestési trükkök

A tojásfestés az egyik legszebb húsvéti hagyomány. Eredetileg csak kifújt tojásokat festettek, de mára dekorálhatunk már porcelán, műanyag, fa, vagy hab alapanyagú tojásokat is. Ezek nemcsak remek húsvéti ajándékok, hanem akár dekorációnak is megfelelnek, pl. egy tojásfára, vagy barkaágakra.


A tojásfestés menete:

Legelőször is mosogatószerrel mossuk meg, majd öblítsük le a tojásokat, ezzel egyrészt eltávolítjuk a tojáshéjon található baktériumokat, másrészt zsírtalanítjuk a felületet.


Ezután, ha kifújt tojást szeretnénk készíteni, akkor egy gombostűvel vagy egy zsákvarrótűvel a tojás mindkét végén szúrjunk néhány milliméteres lyukat, majd a lyukba dugjunk bele egy hurkapálcikát vagy egy szívószálat, s ezzel keverjük el a tojásfehérjét és a sárgáját, végül a kisebbik lyukba fújva fújjuk ki a tojást a nagyobb lyukon át egy tálba.

Végül alaposan kívül, belül hideg vízzel mossuk ki a tojást és fessük be. Hurkapálcikára fűzve egyenletesen szárad rá a festék.


Ha főtt tojásokat szeretnénk festeni, amit a későbbiekben el szeretnénk fogyasztani, akkor az átlagosnál tovább kell főzni őket (a forrástól számítva minimum fél óráig), mégpedig rengeteg só hozzáadásával, hogy ne repedjenek meg. 1 liter vízhez 4 teáskanál sót adjunk!

Ha a tojásokat megfőztük, leszűrtük róluk a vizet s kihűltek kezdődhet a festés.

Ami történhet tojásfestékkel vagy természetes oldatokkal.

Ételfestékkel történő színezéskor egy edényben keverjünk el 1/4 teáskanál ételfestéket, 3/4 csésze forró vizet és 1 evőkanál ecetet, ebbe a színezékbe hagyjuk a tojásokat ázni a kívánt szín eléréséig, majd szárítsuk meg őket.


Természetes oldatokkal történő színezés:

- Ha sárga színű tojást szeretnénk: 2 dl meleg vízhez adjunk 2 teáskanál kurkumát és 1/2 kanál ecetet, vagy a narancshéj 20 perces főzésével is kaphatunk sárga színt, ebbe az oldatba tegyük bele a tojást, ezekkel az eljárásokkal halványsárga színű tojást kapunk, de ha élénkebb színű sárga tojást szeretnénk, akkor orbáncfű virágából készítsünk oldatot, s abba tegyük bele a tojást.

- Ha narancssárga színű tojást szeretnénk: a kutyatej gyökeréből készítsünk főzetet, majd helyezzük bele a tojást. De készíthetünk ilyen színt négy evőkanál paprika és negyed liter víz keverékéből is, ez leginkább a hímes tojások festéséhez jó 20-30 perces főzés után.

- Ha rózsaszín színű tojást szeretnénk: a tojást helyezzük lehűlt csipkebogyó teába.

- Ha bíbor színű tojást szeretnénk: a tojást áfonyalébe áztassuk.

- Ha vörös színű tojást szeretnénk: főzzünk össze nyírfalombot, almakéreggel és szurokfűvel, majd ebbe áztassuk a tojást.

- Ha lilásbordó színű tojást szeretnénk: áztassuk céklalébe a tojást.

- Ha lila színű tojást szeretnénk: főzzünk lilahagymát fél óráig vízben, szűrjük le, majd a főtt tojást tegyük a forró oldatba. De ha bodzabogyóból készítünk főzetet, majd ebbe helyezzük bele a tojást, akkor is lila lesz.

- Ha liláskék, szürkéskék színű tojást szeretnénk: cseresznyefa kérgéből vagy ibolyavirágokból készítsünk oldatot, s ebbe áztassuk a tojást.

- Ha kék színű tojást szeretnénk: áztassuk a tojást lehűlt vöröskáposzta levébe, amit előzőleg 30 percig főztünk.

- Ha zöld színű tojást szeretnénk: főzzünk spenótot, vagy nyírfalevelet, vagy csalánt 30 percig, szűrjük le, s ha kihűlt, tegyük bele a tojást.

- Ha vöröses barna színű tojást szeretnénk: főzzünk vöröshagymát fél óráig vízben, szűrjük le, majd a főtt tojást tegyük a forró oldatba.

- Ha sötétbarna színű tojást szeretnénk: főzzünk egy erősre főzött kávét, majd hagyjuk lehűlni, ebbe helyezzük a tojásokat és hagyjuk állni benne.


De a fent említett természetes oldatokkal történő színezés mellett ismeretes még a krepp papírral történő tojásfestés is.

Ehhez nem kell más, mint krepp papír és ecetes víz (1 l vízhez 1 evőkanál ecet). A krepp papírt beletesszük az ecetes vízbe, ami kioldja a papír színét, majd a krepp papírt eltávolítva belehelyezzük a tojást. Minél tovább hagyjuk a tojásokat a lében annál sötétebb színt kapunk.


A tojásfestés, szárítás után tovább dekorálhatjuk még a tojásokat pl. matricával, filctollal stb.

De ha ki szeretnénk próbálni kreativitásunkat, íme néhány kreatív tojásfestés főtt tojásokhoz:

- hímes tojás: a festett tojásra vékony ecsettel fessünk mintákat, majd lakkozzuk le.

- viaszos tojás: festés előtt viasszal rajzoljunk mintákat a tojásra, majd így tegyük a festékbe. Miután megszáradt, töröljük le a viaszt, és így kirajzolódik a ráírt minta.

- leveles (berzselt, batikolt) tojás: a leveleket vízzel tapasszuk rá a tojásra, majd szorosan hozzunk rá egy nylonharisnyát, így tegyük bele a tojásfestékbe, a kívánt szín eléréséig hagyjuk benne, majd hideg vízzel öblítsük le, csomagoljuk ki s végül étolajjal fényesítsük.

- foltos tojás: a tojásfestékbe tegyünk 2 teáskanál étolajat, így azokon a helyeken, ahol az olaj van, nem fogja be a tojást, foltos lesz.

- márványozott tojás: a tojás egész felületét vonjuk be hagymahéjjal, kötözzük át cérnával s forraljuk fel hideg vízben 15 percig vagy öntsünk rá forró vizet. Ha kihűlt, s levesszük róla a cérnát és a hagymaleveleket, márványozott tojást kapunk.

- karcolt tojás: a tojást befestjük, ceruzával megrajzoljuk rá a mintát, majd vagy tűvel, vagy szeggel belekarcoljuk a mintát.

- pöttyös tojás: a tojást befestjük, majd textilfestékkel kidomborodó pöttyöket nyomunk rájuk. Érdemes ezt a festési technikát úgy alkalmazni, hogy a tojást belehelyezzük egy tartóba, így könnyen tudjuk forgatni.

- csíkos tojás: tekerjünk zsinórt, szalagot a tojás köré, vagy tegyük egy krumplis hálóba, szorosan kössük rá, s így fessük.

- szalvétás tojás: a tojást befestjük (világos színűre, mert azon jobban érvényesül a szalvéta). Míg a tojás szárad, addig a szalvétából kivágjuk a nekünk tetsző mintát, a szalvéta legfelső rétegét elválasztjuk a többitől (csak a legfelső nyomott rétegre van szükségünk). Amikor a tojás megszáradt szalvétaragasztóval a minta helyére egy pici pöttyöt teszünk, majd ráhelyezzük a mintát s a minta közepétől a szélek felé haladva kisimítjuk a szalvétát. Ez a technika alkalmazható kifújt tojásoknál is.


Remélem e rövid cikk elolvasásával kedvet kaptatok a kreativitásotok kipróbálására.

Jó munkát és kikapcsolódást, na és kellemes húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek!




Írta: tinendo, 2009. április 10. 17:03
Fórumozz a témáról: Tojásfestési trükkök fórum (eddig 2 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook