Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Ti milyen zöldségeket szoktatok veteményezni? fórum

Ti milyen zöldségeket szoktatok veteményezni? (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯
2011. aug. 19. 08:19

Sziasztok Lányok!

Köszönöm a tanácsokat meg is próbálom.Most hétvégén csinálok neki helyet hátul a kertben.Hogyan még azt nem tudom.Szóval most akkor ne rakjam bele a füvet?

Fa hamú nekünk rengeteg van mivel fával és papírral tüzelünk:))Ugyse tudjuk sokszor hova rakni.A konyhai hulladékot mostantól össze gyűjtöm.Ha nem csinálok neki most keretet az is jó egy darabig?Egerek nálunk most még nincsenek ha csak a szomszédba nincs.

Akkor falevelet nem szabad?Azt rakjam külön vagy égessem el?

Legyen szép napotok!:))Előre is nagyon köszönöm az oktatást de lesz még mit tanulnom!!

405. Mariann63 (válaszként erre: 403. - Pamacs85)
2011. aug. 19. 08:02

De jó Neked,hogy olyan nagy kerted van,hogy lehet benne gödröt ásni a komposztnak.Nekem túlságosan szemelőtt lenne.Egy francia vagy angol kertes mősorban láttam a Deko Tv-n,az egy nagy gazdaság volt,kialakitottak egy sarkot a kertben,oda hordták az összes passzoló hulladékot,géppel forgatták,annyi volt.Ott is mondták,hogy levegőznie kell,hogy ne rohadjon be.Nekik is úgy nézett ki,mint a termőföld,azt mondják,nem szabad büdösnek lennie.

Jó lenne egy apritógép is,mert azt is mondták,hogy minél kisebbek a darabok,annál gyorsabban komposztálódik.Az a jó,ha egyformák méretre benne a darabok.Állitólag sok csalánt jó beledobálni,főleg az elején,mert az beinditja a komposztálódást.Minél öregebb a komposzt,annál értékesebb,de legalább egy évet kell érlelni.Ennyire emlékszem,Móni,vágj bele.Ja,ha tavasszal forgatod be hidegágyba(melegágyba)melegen is tartja a palántákat alulról.

2011. aug. 19. 06:52

Komposztálás röviden,fa és műanyag komposztálónk is van, melyik a jobb, nem tudom mind kettőt használjuk, bár ősszel már kevés a hely és csak a földre tesszük a maradékokat.

A fa, ebben hamar kiszáradnak a füvek ezeket locsolni is szoktam.

A műanyag, ennek a fedelét viszont kinyitva tartom mivel bele fő minden a nagy melegben.


Mit rakok bele, vágott fű, lomb és gallyhulladék, az összes zöldséghulladék,tojáshéj, sövények, bokrok nyírásából származó nyesedékek, gyomnövények, zöldségtisztítás hulladéka, kávézacc, gyümölcshéjak, fahamu,mindenféle gazt is belerakok ami még nem hozza a termést és nem szórja a magokat mivel azok kikelhetnek a kertben ha a komposztba belerakom. Az egynyári virágokat is de előtte leszedem a magokat róla,saját tapasztalatból tudom mivel a veteményesem már virított a virágoktól is /köröm virág/.

Röviden ennyi,legyen szép napotok sziasztok.

2011. aug. 19. 06:32

Komposztot én minden 3. évben szoktam elteríteni a földre, kialakítok egy téglalap alakú helyet (vagy gödröt ások) és oda hordok mindet azalatt az idő alatt, abba minden van lenyír, kigazolt fű, zöldségmaradék, gyümölcsök, kivéve a fa levele (semmilyen fáét), ágak, erősebb gaz. Forgatni nem szoktam ülepeik magától és minél tovább áll annál jobb szinte már föld mire kikerül.

nekem jelenleg 2 komposztom van az egyik tavasszal jó lesz, körbe szoktuk szedni mert a teteje kemény az belerakjuk a másikba, a másikat idén "nyitottuk" :)

2011. aug. 19. 06:23
Sziasztok,siklók a kertben, nem gond,nálunk is tavaly televolt a kert és az utcáról jöttek be a kapu alatt a gödörből,tavaly sok volt az eső és ott él meg ahol víz is van,szóval az idén nincsenek de egerek azok most annál többen vannak mint szoktak.
401. Mariann63 (válaszként erre: 399. - 68d995c437)
2011. aug. 18. 21:13

Először én sem tettem bele a gazos levágott füvet,de idén kiokositottak,hogy tavasztól egész nyáron bele lehet dobni,csak ősztől ne,mert akkor magzik fel a gaz.Ezen kivül ne tedd bele a dió és mogyorófa leveleit,mert az sterilizálja a földet,nem kel ki benne a mag tavasszal.Nekem 3 éve van komposztálóm,siklóink addig voltak a kertben,amig rendet nem csináltunk,mindent ki nem pucoltunk.Ne is mond,1,5m-es siklók voltak a kertben,olyan vastagok,mint a locsolóslag.Mondták a szomszédék,hogy védett állat,nem szabad bántani,mire válaszolta a párom,hogy "a fiam is védett,csak 2,5 éves"és kinyirta őket.Semmi bajom a siklókkal,amig nem a gyerek lába körül tekeregnek.Azóta eltűntek,évente 1-2 egész picit találnak a cicáim a veteményesben.

Viszont idén egereket láttam benne,lehet,hogy az a baj,hogy rendszeresen meg kéne forgatni,levegőztetni,és minden évben kiüriteni a komposztálót.Idén is kiszedtem volna,de sikeresen beletörtem a vasvillát,másnap meg jött valaki felásni a veteményest,igy elmaradt.Szerintem,ha kiszedem,mozgatom,nem megy bele az egér sem.

Beleteheted a teafiltert,kávézaccot,minden zöldséghulladékot.Nagyon sok összejön tavaszra,meg fogod látni.

400. 68d995c437 (válaszként erre: 397. - Mariann63)
2011. aug. 18. 18:50
Nem okoskodsz csak a kert végébe hordok minden kerti hulladékot és nem igazán tudom mit hogyan hiába olvasok róla!:))
399. 68d995c437 (válaszként erre: 398. - 3c9687af29)
2011. aug. 18. 18:48

Az a baj,hogy nekem nem ültetett füvem van hanem így vettük már a telket és tele volt sok gyümölcsfával na meg ez a fű gazzal vegyítve.Ugye elég nagy a kert nem éri meg füvesíteni így nyírom idestova 13 éve.Kérdésem: ezt is be lehet rakni a komposztba?Meg mibe csináljam?A barátnőméknek deszkából volt és tele volt a végén sikló tojásokkal.Most ők műanyag komposztálóba rakják.Szeretnék nagyon mert falevelek is ott vannak ágak meg stb...

Hát örülnék neki ha rábeszéltek meg ezen téma körül ki oktattok szívesen várom!!:))

2011. aug. 18. 18:29

Sziasztok,a paszternáknak szerintem is csak a gyökérrészét használjuk.

A komposztot viszont jó lenne elkezdeni,mivel már tavasszal tudod a földbe beleforgatni,ami a kertből kikerül, és a konyhából is az mind jó.

A virágoskertből is az egy nyáriakat és a faleveleket is 1-1 réteg vegyesen.A vágott fűvel most egyébként mit csinálsz???

Na majd rá leszel itt beszélve és szerintem nem fogod megbánni ha elkezded az idén.

397. Mariann63 (válaszként erre: 396. - 68d995c437)
2011. aug. 18. 17:01

Igazad lehet,én is mintha csak a gyökerét láttam fogyasztani főzősműsorban.Kár,pedig olyan szép egészséges levele van.Na nem baj,megy a komposztba.

Szerintem kár lenne tavaszig várni a komposzttal,akinek ekkora kertje van,az simán kidobhatja a kert végébe is ,ráérsz később tartót csinálni neki.Tavaszra már rengeteg háztartási hulladék összegyűlik,azt simán beforgathatnád a földbe.De nem akarok okoskodni,úgy csináld,ahogy kényelmes.

396. 68d995c437 (válaszként erre: 395. - Mariann63)
2011. aug. 18. 11:35

Én imádom a gyökerét de a levelét én úgy tudom nem lehet fogyasztani:(

Ma fogok füvet nyírni mert tegnap nem vitt rá a lélek.Muszály most már úgy hogy erő bedobással neki esek délután.

A komposztot jövőre tervezem mert még a kert végében rendet akarok az ősszel tenni és oda gondoltam neki a helyet.

2011. aug. 18. 10:14

Lányok!Fontos kérdésem van: a paszternáknak csak a gyökerét fogyasztjuk,vagy megehetjük a zöldjét is?

Még sosem volt a kertemben paszternák,nem értek hozzá.

394. Mariann63 (válaszként erre: 391. - 68d995c437)
2011. aug. 16. 22:27
Negyedik éve lakunk itt,amióta komposztálok,töredéke a szemétmennyiségünk.Mindent beledobálok,ami zöldségféle a háztartásban.A szomszéd bácsi pedig nekemadja a levágott füvet,igy van egyensúlyban.Meg kéne kevergetni néha,na az nálam elmarad,tavaly is beletörtem a vasvillát.Tudom,villásásó kellet volna,de én azt hittem,hogy villásásót veszek,mikor ideköltöztünk,de vasvillát vettem.Kb.ennyi fogalmam volt a kertészkedésről.Villásásóm azóta sincs,tervezem,hogy beszerzek egyet.
393. 3c9687af29 (válaszként erre: 391. - 68d995c437)
2011. aug. 16. 19:24

Szia ha komposztálni akarsz akkor a levágott fűvel már kezdheted is.

A kertben még van répa,kelkáposzta, édes káposzta,paradicsomok,krumpli,zeller és gyökér az utóbbi csak a zöldje miatt.

392. Mariann63 (válaszként erre: 391. - 68d995c437)
2011. aug. 16. 19:15

Nem tudom,mit kell csinálni a zsályával,mert nekem ki sem kelt.

Nekem még van kinn jégsaláta,petrezselyem,fehérrépa,paszternák,sok uborka,paradicsom,tök,cukkini,pattiszon,bab,karalábé és brokkoli.nálunk megint elmaradt a beharangozott eső.

2011. aug. 16. 16:15

Sziasztok lányok!

Hát én komposzttal még nem próbálkoztam de ami késik az nem múlik:)

Itt tegnap nagy eső volt már kellett.Két naponta esik.Holnap nyírom újra a füvet mert ma sok a meló.Nekem már csak a sárgarépa van a veteményesben.Ősszel megnagyobbítom fel ásom előkészítem jövőre.

A koktél paradicsomot én is szedem de már nincs sok.

Kérdés:a zsályát hogyan lehet télire elrakni?

390. Mariann63 (válaszként erre: 388. - 3c9687af29)
2011. aug. 16. 14:32

Komposztot mi is gyűjtjük,2 évnyi van a tárolóban,én tavasszal fogom beforgatni,mielőtt ültetek.

Paradicsom,uborka,tökfélék szépen teremnek,jól mondod,nagyon kéne az eső,tegnap is Leányfalun nagy zuhé volt,itt Visegrádon semmi.

2011. aug. 16. 07:52
Sziasztok legyen mindenkinek jó hete, a koktél paradicsomokat folyamatosan lehet szedni,a káposzták is szépen fejesednek, esőt azt várom mert kellene de utána a csigákat nem szeretem egy vödörrel is összegyűlik de csak a virágoskertben vannak a veteményest azt nem fedezik fel szerencsére.
388. 3c9687af29 (válaszként erre: 378. - 68d995c437)
2011. aug. 16. 07:46
Szia,én a komposztálómból próbálok trágyázni,míg voltak tyúkjaim akkor onnan trágyáztunk,a szomszédba vannak tehenek sertések és baromfik is, hát onnan nem kérek mert a pottyantós 00 tartalma is közzé megy.
387. Mariann63 (válaszként erre: 385. - 68d995c437)
2011. aug. 14. 09:30

Férjem is allergiás a csipésre,ezt egész jól megúszta,nagy csonók maradtak rajta,nagyon viszkednek,de legalább nem dagadt be,mint régebben.

Ha sógorod tudna valami megoldást,megköszönném.

Rakosgatom fel a képeket a naplómba,de olyan lassú a gépem,1 kép 5 perc,ha felteszi egyáltalán.Azért próbálkozom.

Ma van a Vasárnapi Vásárnap Tahiban,ez nagyon tetszett nekünk tavaly is.Próbáljuk elajándékozni a fekete cicákat,mert a 3 kicsi is a nyakamon maradt,nem kéri senki a környezetemben.Ez egy állat és növényvásár,talán sikerül jó helyet szerezni nekik.

386. 68d995c437 (válaszként erre: 383. - Mariann63)
2011. aug. 14. 08:21

Hát én is az mellett döntök csak a drága anyósom azt mondta tele lesz bogarakkal a föld tőle.Mi igaz belőle nem tudom.Én mindenesetre kapok ősszel a szomszédasszonyomtól meg teszek fekete földet is és jól bele ásom a talajba.Ugye nekem fű volt előtte de olyan gazzal vegyített.Mivel nekünk nagy és hosszú a kert még a régi fű van nem is füvesítettünk.Képtelenség ekkorát.Mindig nyírva van így fel se tűnik hogy gaz is van benne.

Meg tavasszal van ibolya ilyenkor ha egy kicsit hosszabb akkor mezei virágok.Azokat meg szeretem:))

385. 68d995c437 (válaszként erre: 381. - Mariann63)
2011. aug. 14. 08:15

Hát igen ezek a dögök rondák és pofátlanok.Régen mikor gyerek voltam sem meztelen sem nagy csiga nem volt sőt ha egy is akadt nagy szó volt.Most meg fordítva van.Eső után tele van velük a kert.

Darazsak itt nincsenek jobb is mert a párom allergiás a csípésükre.

Nem tudom mit kell velük csinálni de megkérdezem a sógoromat Ő méhész:))

384. 68d995c437 (válaszként erre: 380. - 3c9687af29)
2011. aug. 14. 08:12
Szia üdv nálunk gyere csak jó ha meg osztjuk egymásközt a tapasztalatokat!!:))Meg alapban jó dumálni!:))
383. Mariann63 (válaszként erre: 378. - 68d995c437)
2011. aug. 13. 22:04
Én is istállótrágyapárti vagyok.(na ezt jól megfogalmaztam)Szerintem mindig jobb a természetes megoldás,márha nincs más választás.Azt hiszem,sz a legjobb,ha ősszel felássuk a kertet és vastagon megszórjuk trágyával,jól beleforgatva a földbe.Igy jól beérik tavaszra és nem égeti meg a növényeket.2 évvel ezelőtt keptam a szomszédéktól 7 kukazsák lótrágyát,mindenem sokkal jobban termett.De azt is mondják,hogy nem kell minden évben,mert nagyon sok gaz lesz tőle.Ha sikerül.ősszel megpróbálok szerezni,akkor talán ugyanoda tudom ültetni a zöldséget,akol jó helye volt.Mondják,hogy minden évben mást kell ülteni,de én örülök,ha rájövök,hogy mi hol szeret lenni.Jó annak,akinek igazi nagy,napos veteményese van.Az én szomszédaim annyi fát ültettek,hogy sok az árnyék.A legtöbb zöldség pedig a telinapot szereti.
382. Mariann63 (válaszként erre: 379. - Pamacs85)
2011. aug. 13. 21:53

Na akkor az én zöldpaprikám ezért ilyen nyamvadt.Finom,már ami picit is megnő.Nem trágyáztam meg,az lehet a baj.

Az én lóbabom nem futó volt,legalábbis mire futott volna,kirángattam a tetvek miatt.Jövőre megint megpróbálom.

Nálam az a baj,hogy amennyire szorgalmas vagyok tavasszal,ahogy telik a nyár,egyre lustább vagyok.Sokszor csak halogatom a kerti munkát,ahelyett hogy nekiállnék és hamar befejezném.Pedig idén még a szúnyogokra sem foghatom.Nálatok sincsenek idén?

381. Mariann63 (válaszként erre: 376. - 68d995c437)
2011. aug. 13. 21:45

Biztos nagyon szép helyen laktok,Sopron és környéke amúgy is a kedvencem.

A csigák nekem is megkeseritik az életemet.Eddig sem rajongtam értük,de ezek a meztelen dögök némelyike 20cmre is megnő.Nálunk éjjel másznak elő a teraszon,belezabálnak a cicáim kajájába,és nem győzzük sikálni a ház falát,azon szeretnek stafétázni.Undoritó dögök,bár a kisebbek sem jobbak,azok meg a salátáimat szeretik.

Nálunk a darazsak vannak többen ebben az évben.A férjem ki akarta ebrudalni őket,a kocsibeálló betonja alá fészkelték be magukat.A darazsak vagy méhek nem mentek el,de a páromat 6 helyen megcsipték.Tudtok valami jó módszert a darazsak száműzésére?

2011. aug. 13. 13:06

Sziasztok, látom mindenki szeret kertészkedni,jó a fórum,ha lehet akkor jövök én is.

Minden évben eltervezem hogy mit akarok veteményezni de az időjárás beleszól a terveimbe így évről évre másképp alakul már a vetésnél kezdődnek a gondok.Az idén jó termésem lett a zöldborsónál de a zöldbab sajnos gyatra lett, a két vetésből lett vél vetésnyi termés.

2011. aug. 12. 20:41

Inkább az istálló természtes és még jó is, hisz nem megy kárba és a lombtrágya :)


Nos nálunk szinte mindennek megvan a helye úgy mond a krumplit szoktam változatai, a gumósoknak inkább lazább talaj a többinek kötöttebb. A paprika imádja a vizet és a meleget fontos neki a műtrágya :( paradicsom inkább augusztus vége felé érik jobban szóval nyugi.

Bab át a tetvek nálunk is voltak de lefújtam nem volt mese :( és a babot (zöldön való) egy idő után nem jó kapálni, megsértődik a gyökere, mikor már kivirágzott csak gyomlálni.

Krumplit akkor szedjük fel mikor teljesen elszárad a szára így van ez a répával és a többi gumóssal mert összeesik mert nincs elég nedvességtartalma és jó homokba tenni sötét helyre.



ÓÓÓ és nincs minden évben egyforma termés, minden évben van ami kicsit rosszabbul sikerül. Nagyon függ attól mikor kap esőt a növény, hisz ha már kikelt és nincs eső csak sínylődik. sajna a mostani nyári esők hidegek régen langyos áztató esők voltak most nem, ha esik le is hűl nagyon a levegő, vagy meg iszonyatos kánikula esz az meg nem jó.

2011. aug. 12. 12:32
Szerintetek melyik trágyázás jobb az istálló vagy a műtrágya?
377. 68d995c437 (válaszként erre: 375. - Mariann63)
2011. aug. 12. 12:29

Nekem is ki kell tapasztalni hova mit ültetek.Igaz én mégcsak idén kezdtem majd jövőre kiderül vagy beborul...

Igazad van az idő is sokat számít.Mi egy erdős völgyben lakunk hűvösebbek a reggelek meg az esték még nyáron is.

A szomszédomnak fenyőfái vannak egy már át is lóg oda nem igazán ültetek.

A lóbabot én még nem ültettem de az fut nem?

Írj csak nyugodtan jó itt is dumálni meg nekem is jó ez a téma.A baráti kör az meg irigy szerintem.

A zöldpaprikát nem csak melegházban lehet.Például nekem nem sikerül a barátosnőmnek a szomszédba meg gyönyörűek.A paradicsom szerintem befog érni ha meg nem akkor tedd el zöldparadicsomnak savanyúságba.

❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook