Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Teherbe estem, viszont nemrég kezdtem új munkahelyen. Rosszul viselem a terhességet, se táppénz se GYED? fórum

Teherbe estem, viszont nemrég kezdtem új munkahelyen. Rosszul viselem a terhességet, se táppénz se GYED? (beszélgetős fórum)


106. mmacus
2016. márc. 19. 16:03

A jelenleg hatályos szabályok szerint a várandós nő csak abban az esetben áll felmondási tilalom alatt, ha a terhességéről a felmondás közlését megelőzően tájékoztatta a munkáltatót.


Próbaidő alatt nem érvényesül a felmondási tilalom, ugyanis a jogviszonya megszüntethető azonnali hatályú felmondással, indokolás nélkül.


Az együttműködési kötelezettség és a jóhiszeműség elve alapján a kismama köteles jelezni terhességét a munkáltató felé.

2016. márc. 19. 15:54
Hát nem tudom,azért ez mégiscsak egy másfajta felmondásnak,táppénznek...mindennek ...minősül,mint egy sima felmondás.Tudom,hogy ilyen meg olyan ez az ország,de biztos hogy van kismamákat védő törvény,pár hozzászólással lejjebb feketén fehéren olvasható és az az igazság!Nekem van Ausztriai munkaviszonyom is,és kint is úgy van hogy nem küldhetnek el.Ha pedig mégis,akkor a perelés alkalmával szép kis összeget kap a károsult.Igazából ugyanabban az unióban van ez az ország is,szóval nem hiszem hogy sok törvénybeli különbség lehetne...
104. Mártácska87 (válaszként erre: 98. - Kszb)
2016. márc. 19. 15:51
Köszönöm szépen :)
103. nadine81 (válaszként erre: 98. - Kszb)
2016. márc. 19. 15:49
Teljes mértékben egyet értek veled mindenben :) Nekem is adtak beutalót genetikai vizsgálatra,igaz ez olyan,hogy a párommal kell menni,vesznek vért mindkettőnktől...ilyen kromoszóma vizsgálat,de ez ingyenes a kórházban.Nőgyógyász adta a beutalót.Így van,ő biztos hogy veszélyeztetett terhesnek fog számítani.
102. Channa* (válaszként erre: 89. - 388b941089)
2016. márc. 19. 15:47
Van egy ismerősöm, akinek a felesége szintén epilepsziás volt és a gyógyszer miatt a babájuk beteg lett. 2 évesen meg is halt, de azt a szenvedést ami mindenkinek kijutott, senkinek nem kívánom....
101. Mártácska87 (válaszként erre: 82. - Ageeca)
2016. márc. 19. 15:45
Mert 2015. Szeptemberben jelentkeztem be.
100. Channa* (válaszként erre: 88. - Böce)
2016. márc. 19. 15:45

Miért ne mondhatna fel?

És ha hazavisz párszázezret a kasszából?

Simán felmondhat. A terhesség nem mentség a rossz munkára, megbízhatatlanságra, stb.

99. 388b941089 (válaszként erre: 97. - Zebracsikó)
2016. márc. 19. 15:11
Lehet ezt normálisan is eloadni. Es ha nem okozott semmi rendellenesseget a gyogyszerszedes, akkor minden tajekozodas nelkul vetesse el?!
98. kszb (válaszként erre: 86. - Selena78)
2016. márc. 19. 15:03
azt szokták mondani, hogy az első 6 hétben nincs jelentősége... mivel a nők általában ez idő tájt jönnek rá a terhességükre, az első heteket aki erős dohányos, végigdohányozza, a drogos átdrogozza, és nem ritkán bepiálások is vannak. Ezek persze a nem tervezett terhességekre vonatkoznak. Szívhang is 6-7. hét után van csak szinte mindig. Van, akinek a terhesség ténye is csak később állapítható meg. Ő még fiatal terhes! Nem lesz semmi gond! Szépen sürgősséggel elmegy a neurológusához és konzultál vele egyet, gyógyszert váltanak. Nem ő lesz az első epilepsziás kismama és nem is az utolsó! Sokaknak született már iylen betegségekkel egészséges babájuk. Amit én pluszban megtennék, az egy genetikai vizsgálat vérből (csak az rohadt drága), vagy magzatvízből! Amúgy meg, az epilepsziája miatt valószínűleg veszélyeztetett terhes lesz, így azonnal táppénzre veszik.
97. zebracsikó (válaszként erre: 83. - 388b941089)
2016. márc. 19. 14:17

(igaz, hogy erős megjegyzés volt, de annyiban igaza lehet, hogy egy epilepsziás terhességét előre kell tervezni! Más gyógyszerek már a fogantatás előtt, fokozott orvosi ellenőrzés, stb. Ha a fórumindító helyében lennék, bizony én alaposan utánajárnék, hogy a fogantatás idején szedett epilepszia és egyép pszichotikum milyen kárt tudott okozni a gyermekben és ennek fényében -sajnos- mérlegelni kell...9


Sajnálom, hogy a jogi részéhez nem tudokérdemben hozzászólni, de én is úgy tudom, a szülés előtti 2 évben kell meglennie 365 nap munkaviszonynak, s akkor jár a GYED.

AZ OEP-nél érdemben tudnak segíteni!


Jó egészséget a fórumindítónak!

96. selena78 (válaszként erre: 89. - 388b941089)
2016. márc. 19. 14:11
nem tudom mi a megoldás... én csak azt tudom, hogy akkor csináltam gyereket, amikor a a doki zöld utat adott... három évi gyógyszeres kezelés után... elötte tényleg nem mertem volna...
95. Böce (válaszként erre: 73. - 9b10f3d7ff)
2016. márc. 19. 14:04

Egyetértek veled mindenben, amit írtál. Sajnos tényleg sok munkavállaló nem ismeri a jogait, meg sok munkaadó sem ismeri a vonatkozó szabályokat, ill. visszaélnek a munkavállalók kiszolgáltatott helyzetével.


Ugyanakkor a másik oldal szempontja is érthető, mert felvesz egy munkaerőt, aki pár hét után bejelenti, hogy terhes, táppénzre meg, akkor a munkáltató fizetheti a betegszabit, a táppénz 1/3-át, aki a munkát meg elvégezze, na olyan nincs, kezdheti előlről a munkaerő keresését.


Akivel újfent befürödhet... Szóval pocsék helyzet ez mindkét fél szempontjból...

94. Böce (válaszként erre: 53. - 937a2a883a)
2016. márc. 19. 13:53

Na, azért ez is téves. A betegség első 15 napja a betegszabadság, ezt a munkáltató fizeti.


A többit pedig az Országos Egészségpénztár (azaz mi, járulékfizető emberek), de a munkáltató az Egészségpénztár határozata alapján köteles a kifizetett táppénz 1/-át megfizetni a NAV-nál vezetett "Munkáltatói táppénz hozzájárulás" számlára megfizetni!

93. Böce (válaszként erre: 92. - Böce)
2016. márc. 19. 13:44
A lényeg, amire figyelni kell, hogy a várandósság bejelentése előzze meg a felmondást. Ha nem előzi meg, akkor bukta.
92. Böce (válaszként erre: 87. - Dogiz)
2016. márc. 19. 13:43

Ez igaz, de ha tudja valószínűsíteni, hogy a terhesség miatt rúgták ki (márpedig ha amiatt kerül táppénzre és azért kirúgják tudja), akkor a munkáltató jogellenesen jár el.


Ezért egy ügyvéd azonnal tud neki segíteni, hogy a felmondás semmis. És vannak ingyenes jogsegély szolgálatok rászorulóknak, meg a családsegítőnek is van jogásza...

91. Böce
2016. márc. 19. 13:41
90. 8782affaa3 (válaszként erre: 88. - Böce)
2016. márc. 19. 13:39
Ez jól össze van szedve Böce által, próbáld meg így! Hátha jól jössz ki a dologból. :)
89. 388b941089 (válaszként erre: 86. - Selena78)
2016. márc. 19. 13:35
Es akkor az a megoldas h minden terhesseget vetesse el?
88. Böce (válaszként erre: 1. - Mártácska87)
2016. márc. 19. 13:35

Jelentsd be a főnöködnek a várandósságot (lehetőleg írásban, hogy ne tudja letagadni), és onnantól már nem mondhat fel!


Munka Törvénykönyve 65.§:

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt


a) a várandósság,


b) a szülési szabadság,


c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),


d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint


e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap38


tartama alatt.


Kár, hogy nem lehet kiemelni, szóval nem rughat ki a várandósság alatt. És a próbaidő is munkaviszony, ugyanis a próbaidőt a munkaszerződésben lehet kizárólag kikötni!


Még mielőtt valaki ezt kritizálná...

87. dogiz (válaszként erre: 73. - 9b10f3d7ff)
2016. márc. 19. 13:20
Szerintem a próba idő alatt ha teheti, ne mondjon semmit, mert ez alatt indoklás nélkül felmondhat vagy felmondanak neki :(
86. selena78 (válaszként erre: 83. - 388b941089)
2016. márc. 19. 13:18

Igen, kissé durván fogalmazott, de azért van benne igazság.


Az epilepsziára való hajlam ugyanis öröklődik, igaz, nem túl nagy százalékban. Viszont az e betegségre szedett gyógyszerek károsítják a magzatot.


És az sem mindegy, milyen, és mennyire súlyos a betegsége.


Magam is megjártam ezt az utat. Havonta írta fel a doki a gyógyszert, de vinnem kellett a nőgyógyászati vizsgálat eredményét, hogy nem vagyok terhes. Viszont ha nem szedtem volna, az én állapotom romlik.


Igaz, ez elég rég volt. Azóta talán vannak másfajta gyógyszerek is.

85. Ageeca (válaszként erre: 68. - F8db0709b8)
2016. márc. 19. 12:57

4,5 hetes terhességet nem mindegy hogy számolod... Ha ő a fogantatástól számolja, akkor valóban 4,5 hetes, de ha az utolsó menzeszétől, akkor bizony +2 hetet hozzá kell adni.

Ha viszont hozzá kell adni, akkor szívhang már van, élő terhesség tényét ilyenkor már meglehet állapítani.

Elvetetni szerintem addig míg az egészségi állapota engedi, még rágondolni sem szabad.


Kell egy magánorvos, aki tudja a kórelőzményt, és tud segíteni.

84. 388b941089 (válaszként erre: 80. - Mártácska87)
2016. márc. 19. 12:55

Az elmondottak alapjan en mindenkeppen megprobalnam kibirni az elso par hetet, addig remelhetoleg a probaido is letelik. A 12.hetig, egyebkent sem szokas bejelenteni a terhesseget.

Valahogy ki kell birni, hanyingerre szedj magneb6-ot, milyen bajaid vannak mèg?

83. 388b941089 (válaszként erre: 68. - F8db0709b8)
2016. márc. 19. 12:52
Döbbenet, amit irsz vagyis inkább az èrzèketlensèg az, ami döbbenet.
82. Ageeca (válaszként erre: 80. - Mártácska87)
2016. márc. 19. 12:52
Álláskeresési járadékra miért nem vagy jogosult?
81. Ageeca
2016. márc. 19. 12:51

Milyen munkahelyen dolgozol? Mennyi a pihenőidőd? Mit kell csinálnod? Az első időben jellemzőek ezek a tünetek amiket te írtál, de ha pl irodában dolgozol, szerintem (csak én szerintem) elviselhető a dolog... Minden ember más.

Igaz én gyárban dolgoztam, végleges szerződéssel, és hálIstennek a csopvez is azt mondta hogy netán úgy alakulna, ahogy nem kellene, akkor vár vissza szeretettel, de ez csak 1 munkahely...


próbaidő alatt bármikor elküldhetnek, indoklás nélkül! Ha letelt a próbaidő, akkor elmehetsz tp-re, de nem tudom hogy milyen szerződéssel venne át téged?

3 hónap múlva, ha olyan testalkatod van, nem hiszem, hogy sokáig lehetne titkolni az állapotod.

80. Mártácska87 (válaszként erre: 75. - 8782affaa3)
2016. márc. 19. 12:47
Köszönöm. Ha bejelentem a munkáltatóknak elküld. Álláskeresői járadékra nem vagyok jogosult, így sajnos akkor nem lesz GYED. :(
79. Mártácska87 (válaszként erre: 76. - Channa*)
2016. márc. 19. 12:44
Nagyon szépen köszönöm. Nekem nem jár a munkanélküli járadék, mert tavaly kihasználtam. 30 napot állapítottak meg.
78. Mártácska87 (válaszként erre: 68. - F8db0709b8)
2016. márc. 19. 12:39
És akkor ne legyen soha babám? Hát ne haragudj...
2016. márc. 19. 12:28

Meg lehet azt is tenni, hogy a próbaidő végéig nem szólsz, hogy terhes vagy.

Akkor meg lesz a munkahely és tuti nem rúghatnak ki....


Az én kolléganőm tudta, hogy mit vállal a bejelentéssel, de korrekt akart lenni.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook