Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tanyára költözni, kicsit másként, mint gondolják... fórum

Tanyára költözni, kicsit másként, mint gondolják... (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Tanyára költözni, kicsit másként, mint gondolják...

1 2 3 4 5
53. töprengő (válaszként erre: 48. - J. Anna)
2013. ápr. 22. 21:00

" elszigeteltség ". Itt a " panelba " inkább érzem ezt. Villany be van vezetve a " tanyára ", víz legtöbb esetben adott. Internet / telefon, tv? Egy parabola és egyéb kiegészítőkkel megoldott.

Fűteni? Ha valaki fázik mert hűvös van, begyújt. Távfűtés csak akkor ha már igencsak hűs van, és, aláírásgyűjtés után..

2013. ápr. 22. 20:56

Köszönöm,hogy elolvastátok a cikkemet!

Az előző házam,hiába volt faluban(vagyis városrészben,de inkább falunak hatott). Ott sem volt több lehetőségem: fával fűtöttem,amikor tudtam venni,vezetékes vizem sem volt,mert bár akkor építették,nekem csak a gerincet volt pénzem(részletekben) fizetni,bevezettetni már nem tudtam.Füvet ott is nyírni kellett,télen a havat nem túrták el.Az utcánk saras volt,ha esett az eső,nem volt ki aszfaltozva és közvilágítás sem volt.(akkor még,azóta lehet,hogy van) Ott belterületről volt szó.

Itt külterületről beszélünk:

Nincs sár,mert füves a bejárónk,ahogy szinte mindenkinek.Nincs belvíz sem.Vetni nem éri meg semmit,mert kiszárad,vagy sokat kell locsolni.

Havat télen eltúrják.Füvet nyírni nem szoktam,mert ahhoz traktort hívunk.Évente 8 ezer.Egy évben egyszer elég,mert nem nő a fű szinte.

Itt "megengedhetem magamnak",hogy gázzal is fűtsek,mert ki tudom fizetni,itt lehet netem,mert nem úszok az adósságban.

Munkahelyem az előző házamtól 50 perc bicajjal,innen 35 perc.

Nem nagyzolásból írom,hanem azért,hogy más is láthassa,lehet változtatni és a rosszul induló dolgokból ki lehet jönni nagyszerűen.Én se gondoltam volna :-)

Ha nem lenne kocsi,akkor is boldogulnánk,legfeljebb máshol kellene dolgozni,hogy tudjunk járni az első busszal(korán hajnalban,de most sokszor az első busz előtt indulok)Ez helytől független,ha nem itt laknánk,még hamarabb kellene kelni,hogy oda érjünk dolgozni.

2013. ápr. 22. 20:31
Tudok egyet jó áron, hasonló elrendezéssel, Szabolcs megyében, akit érdekel, priviben írok! ;)
50. aniko900708 (válaszként erre: 12. - 712a5d68c1)
2013. ápr. 22. 20:26

Nekem is (már) 120 négyzetméter körül van a ház,a központi fűtést csináljuk az idén.Eddig mi is kandallóztunk,most váltunk központira.Gázfűtés részben marad:egy konvektor a biztonság kedvéért(ha nem vagyunk otthon,ne hidegre érjünk haza.)

Kb hasonló helyen lakhatunk :-) csak nálam kisebb a földterület,amit nem is bánok,elég ezt valamennyire rendben tartani.

2013. ápr. 22. 19:46
Én is pont azon gondolkoztam, hogy miért nem jó egyeseknek vidéken, a várostól távolabb. Ahova már napi 5 busz megy , jól elosztva időben ,az már egy dolgozó embernek is élhető település.
48. J. Anna (válaszként erre: 1. - Aniko900708)
2013. ápr. 22. 18:38
"Szóval nem biztos, hogy tanyán lakni egyenlő az elmaradottsággal, az elszigeteltséggel. " Nem vagyok tanyasi, de tudom, ma már biztosan nem egyenlő. Egy takarosan kialakított és rendben tartott tanya sokkal emberhez méltóbb, mint egy zsúfolt nagyvárosi öreg panellakás a sokadik emeleten. Rengeteg lehetőség van jó ötletek véghezviteléhez, önellátáshoz, egészséges étel-ital előállításához...gyerekek természetszeretetre neveléséhez, stb. Kiemelendő még talán a tanyasi emberek bölcsessége és egy olyan szabadságérzet, amit csak az ismer meg, aki huzamosabb ideig ott él. Sok sikert Anikó!
2013. ápr. 22. 18:03

Gratulálok, hogy megtettétek, és örülök a cikknek, jó ilyet olvasni.

Nem értem, hogy azok, akik nyögik a több 10 milliós hiteleket, miért nem gondolnak erre. (Persze tudom, hogy van olyan, akinek a háza most nem ér annyit, mint a pillanatnyi hitele, nemhogy még 2 millióért tanyát vegyen a különbözetből, de szerintem sokan megtehetnék, csak ragaszkodnak ahhoz, amit megszoktak.)

Szóval gratulálok, és minden jót kívánok nektek. :D

46. syria (válaszként erre: 1. - Aniko900708)
2013. ápr. 22. 17:37

Szívből irigyellek, hogy megléptétek. Nektek van igazatok. Távol a zajos, koszos várostól, tiszta levegő, csend. Nekem az utóbbi nagyon fontos.

Szerintem másoknak is szükségük volna rá, csak nem tudnak róla.

A nagyanyám rokonai a mezőtúri tanyavilágban éltek. Na, az igazi tanya volt: földes padló, búbos kemence, világítás petróleumlámpával. 6-10 éves gyerekként nyaranta imádtam ott lenni (persze, akkor még a városban sem volt TV, az internetet talán akkor kezdték tervezni).

Volt mindenféle állat: tyúk, kacsa, liba, gyöngytyúk, pulyka, disznó (terelgettem is őket), tehén, talán még ló is. A ház körül persze konyhakert.

Az ilyen munkás nomád életre nem vágynék, már nem is bírnám. De azt tudnám élvezni, hogy a legközelebbi szomszéd 200 méterre van. :)

45. Timi H
2013. ápr. 22. 17:25

Ez egy jó téma, jó a cikk is.

Én is kint lakom a határban 13 éve költöztünk a városból. Ez egy életforma, ezt szeretni kell a nyűgével, bajával, örömével együtt. Téli tüzelő, begyújtás, hamuzás, fűnyírás, gyomlálás, kapálás, állatok etetése, csend, nyugalom, békesség, természet... sorolhatnám. A tanyasi élet nem egyenlő a kosszal, igénytelenséggel. Régen pl. földes házban laktak, de olyan fehér ruhákban jártak, amit ma is megirigyelhetnénk, sok városi lakást is megesz a kosz, ellep a csótány, hangya, ez nem attól függ hol él az ember.

Egyébként ha a vidéki nem lenne, a városi nem enne.

2013. ápr. 22. 15:17

Igen, sokszor az a baj, hogy sokan szó szerint értik a tanya kifejezést, holott a mi szomszédságunkban is nem egy olyan család él, aki 20 évesnél nem öregebb "tanyá/ba/n" lakik.

Régen én sem gondoltam volna, mikor városban éltem,hogy hogy lehet megélni abból, hogy valaki zöldséget termeszt és azt kis vagy nagybani piacon árulja. Most már tudom, mert amióta megismertem a férjemet 9 éve, azóta én is tanyán élek és dolgozom vele együtt. Merem mondani, hogy talán egy picivel jobban élünk, mint ha városban vagy faluban havi fizetésért dolgoznánk.

Tény, hogy kocsifüggő a tanyasi élet, de ma már szerintem nem számít luxusnak, ha van egy autója egy családnak.

43. 3d0696d927 (válaszként erre: 41. - Vica66)
2013. ápr. 22. 14:45

Persze, semmi nem fenékig tejfel. Nálam sincs kolbászból a kerítés, kocsi nélkül meghalnék, kell valami pénz, de nekem kb tizede, mint a városban.


Pl lakótelepen a közösköltségre többet költenél, mint amit pl én egy hónapban a kocsiba nyomok.


A gyerekek miatt pedig tényleg meg kell nagyon választani, hogy hol... legyen normális iskola, foglalkozások, rendes közlekedés, ha valami szakkörre városba kell mennie majd. Pesten is fel kell ülniük a buszra. Ott neveltem fel a gyerekemet, busszal járt iskolába is.


Minden esetre biztos, hogy elegendő motíváció kell, hogy valaki kiugorjon a kényelmes, meleg panelből, hogy idelent fát hasogasson. :D

2013. ápr. 22. 14:33
Tetszett a cikked nagyon, köszönöm, hogy olvashattam. Örülök a boldogságodnak és bízok benne sokáig így is marad még!
41. vica66
2013. ápr. 22. 14:17

Lehet, nem leszek ezzel népszerű: mint írtam, falun lakom magam is. Nagyon jó, nyugodt hely, jó levegő, ismerik egymást az emberek. Tökéletes lenne - ha nem kellene a városba járni dolgozni.

Hacsak valaki nem tud egy megfelelő területen gazdálkodóként élni, vagy nem olyan a munkája, amit otthonról végezhet, akkor kénytelen, hiszen pl.a villanyt nem termeli meg a kertben, sem a tüzelőt/gázt. Az utazással rengeteg idő megy el (magam napi 4 órát utazom), mert jellemzően helyben, vagy a közelben nincs munka. Ha háziorvoson kívül egyéb egészségügyi ellátásra van szükség, vagy akár egy nagyobb bevásárlásra, utazni kell hozzá, gyakran nem keveset - ez pénz, és idő, vagy annyit kell keresni, hogy teljen autóra, benzinre. Ha a gyereket az általános iskolán kívül máshova is járatná az ember, akár sportra, egyébre, őt is fuvarozni, utaztatni kell egy bizonyos életkorig.

Ezek csak kiragadott példák, hogy aki ezt az életformát szeretné élni, ne csak a madárcsicsergéssel számoljon. Sokan ezért nem költöznek ki vidékre, pedig egy pesti lakótelepi lakás árából simán megtehetnék, de a munka, a megélhetés oda köti őket.

A látszat ellenére nem negatív akarok lenni, mert magam is szeretek itt élni, de megvannak az árnyoldalak is, amelyek miatt időnként elkívánkozom.

40. zsoka1984 (válaszként erre: 34. - D878fb6317)
2013. ápr. 22. 13:40

Nincs kapkodás, idegesség. Kimennek az állatokhoz azt elvannak, nem kell nekem sem 10 percenként nézegetni, mit csinálnak, hol vannak. Van egy 1,5 hónapos gidánk a Mekkelek, szerintem egy kis kutyának sem örültek volna jobban. Már nem tudom, hogy a fiúk tanulták tőle vagy a gida tőlük, hogy mindennek fel kell menni a tetejére.

Kimennek a kertbe, azt rohannak, ha megéredt az első paradicsom vagy kikelt valamilyen növény.

A lényeg, hogy ők egy szép virágnak, gyümölcsnek is tudnak örülni, megtudják csodálni.

Érzik a természet ami maga a nyugalom.

39. 712a5d68c1 (válaszként erre: 34. - D878fb6317)
2013. ápr. 22. 13:22
Gyerekek szempontjából mindenképpen jó. A suliban is jobban odafigyelnek rájuk. Mivel mindenki mindenkit ismer a narkóárusok nem rúgnak labdába, mert az idegen azonnal feltűnik. A fiam amikor kisiskolás volt ellógott a suliból. Még haza sem ért már hívott is a tanárnője, hogy minden rendben van-e vele. Nem rossz indulatból, hanem aggódott. A városban ilyen miatt fel sem merik hívni a szülőt, mert elküldené a fenébe, hogy mit foglalkozik ezzel. Itt természetes az odafigyelés.
38. Porcica (válaszként erre: 35. - Aville)
2013. ápr. 22. 13:04

Ez így van!

És Székesfehérvár pedig tökéletes hely a bevásárlásra. Minden van, piac, multi, mozi, bármi, ami kell. Szeretem. :)

37. d878fb6317 (válaszként erre: 36. - 3d0696d927)
2013. ápr. 22. 12:28
Mert sokan úgy gondolják, hogy lemaradnak valamiről, ha nem élnek a bolondok háza közepén:)
36. 3d0696d927 (válaszként erre: 35. - Aville)
2013. ápr. 22. 12:19
22 perc az M0-s innen! Én nem is értem, miért nem ürült még ki az az élhetetlen város! :D
35. Aville (válaszként erre: 31. - 3d0696d927)
2013. ápr. 22. 12:16
De durva, amit írsz. Nem is gondolná az ember... És Fejér megye akármelyik pontja, szerintem nincs többre Bp-től, mint egy óra... Itt Pesten, meg napi 1,5-2 órát elaraszolgat oda-vissza a dugóban... Adtál egy ötletet ;)
34. d878fb6317 (válaszként erre: 30. - Zsoka1984)
2013. ápr. 22. 12:14

Egyébként, én úgy tapasztalom, hogy a tanyán élő gyerekek sokkal nyugodtabbak.

Hoznak valami harmóniát a környezetükből.

33. 3d0696d927 (válaszként erre: 29. - 712a5d68c1)
2013. ápr. 22. 12:12
Idefent él egy ember, iszonyú százmilliói vannak, szakadtan jár, azt mondja, így senki nem mer tőle kölcsön kérni. A körülötte lévő ingatlanokat is megvette, hogy ne kelljen köszönni senkinek. Szarrá dolgozta magát, míg aktív volt. Már nem akar látni senkit. Azt mondja, azóta boldog, hogy itt él. 30 kilóméteres örökpanoráma! :) A háza negyven nm, mint az enyém. Senkivel nem beszél, talán négy embert fogadott el idelent. Kapálgat, metszeget, fákat olt. Boldog. Mindig azt mondja, ha lát egy virágot, vagy egy hajtást, hogy ezt nézd, micsoda gyönyörűség! Egy nagy cég felsővezetője volt. Esténként verseket olvas.
32. zsoka1984 (válaszként erre: 31. - 3d0696d927)
2013. ápr. 22. 12:10

Erre is rengeteg az elhagyott tanya, csak egyesek emberek elhordják, először a kúp cserepet aztán a többit, végül egy-két eső és összedől a vályog ház.

Nagyon szomorú, de ez van.

31. 3d0696d927 (válaszként erre: 22. - Porcica)
2013. ápr. 22. 12:05

Fejér megye.


Rengeteg az olcsó, eladó, lakható ingatlan. Annyira nem látnak reményt az eladásra, hogy sokan nem is hírdetik. Idekint parlagon minden. Talán sokan nem is tudják, csak azt, hogy valahol a nagyapától örököltek valami földet. Bedőlt pincék, omladozó présházak, és köztük egy-egy puccba vágott vityilló. Tele minden gyümölcsfákkal, szőlővel, diófákkal. Gondozatlan, ám tiszta a terület.

2013. ápr. 22. 12:02
Amikor gyerek voltam engem is sokat csúfoltak, hogy tanyán élek, most büszke vagyok rá, sőt még a fiaim mennyire azok.
2013. ápr. 22. 12:00

Tényleg sokan gondolják azt, hogy tanya=putri.

A szomszédunkban lakik egy gyógyszertárlánc tulajdonosa. Ő építtette a tanyát. 700 négyzetméteres lakótér, belső úszómedencével, minden elképzelhető luxussal felszerelve. Ő mesélte, hogy akinek elmondja - tanyán lakik, úgy vélekednek: Nem igaz, hogy nem telne neki egy "rendes" házra.

28. d878fb6317 (válaszként erre: 23. - Szilvi983)
2013. ápr. 22. 11:57

"leszóltak olyanok, akiknek se munkájuk, se megélhetésük..."

Ezek az emberek valószínűleg irígyek.

Pedig a lehetőség adott, rengeteg tanyát, külterületi ingatlant lehet találni nem sok pénzért, csak kifogásokat könnyebb találni, mint lépni.

27. mosolyka1111 (válaszként erre: 25. - Zsoka1984)
2013. ápr. 22. 11:49

A férjem nőtt fel ugyanígy, ahogy Te is írod.

De hiányzik is neki nagyon. Én is imádnám, ez biztos!

26. mosolyka1111 (válaszként erre: 23. - Szilvi983)
2013. ápr. 22. 11:47

"Az Alföld ezen részén még sok gond van a gondolkodásban."

A Dunántúlon is ugyanígy gond van a gondolkodásban. Budapesten is.

Amúgy klassz, hogy megléptétek!

2013. ápr. 22. 11:46

Én tanyán nőttem fel, az erdő volt a telek határ. Az a levegő, a hajnali madár csicsergés ,és a csend ami csak ott van, az maga a nyugalom. A hatalmas gyümölcs fák, volt hogy egész nap le sem jöttünk a cseresznye fáról.

Annyira hiányzik.....

Itt is tanyán élek, de pont a kertváros szélén, annyira kiépült 7 év alatt, hogy már szinte a városban lakunk.

Így most arra próbálunk gyüjtögetni, hogy vegyünk egy régi tanyát és felújítgassuk.

A gyerekek ide születtek ,de lehet jobban vágynak rá mint mi, pedig ez a telek sem kicsi és vannak állataink. Annyira szeretnek kint lenni anyuéknál, olyankor minden az övék amíg a szem ellát.

24. A2880
2013. ápr. 22. 11:44
Manapság még a tehetősebbek is kivágynak a füstös,hangos, rohanó városból a csendbe.Jó is így élni.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook