Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tanyára költözni, kicsit másként, mint gondolják... fórum

Tanyára költözni, kicsit másként, mint gondolják... (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Tanyára költözni, kicsit másként, mint gondolják...

1 2 3 4 5
2013. ápr. 23. 14:43
Magyar néprajzi szótár, Tanya jelentése: az alföldi városok és falvak határában szétszórtan álló, rendszerint egy lakóépületet és néhány hozzá tartozó gazdasági épületet magába foglaló, paraszti használatú állandóan lakott magános telep. Ilyen értelemben én sem tanyán élek, mert nem alföld, paraszti használatú, már ha elég paraszt vagyok, egyenlőre csak tanulom. Négy éve... :)
2013. ápr. 23. 14:39

Én is apránként tervezem felépíteni a birtokom. Oké, először kell a terület, lakható ház, ilyesmi. Utána kis konyhakert, pár tyúk, majd jöhet fóliasátor és egyéb állat is. Ez egy folyamat, mert ha valaki nem benne születik, mint ahogy én sem, akkor ezt meg kell tanulni. Megjegyzem mellékesen, hogy kertészmérnök vagyok, tehát a dolgok elméletét, és egy részének a gyakorlatát ismerem. Mégis tanulnom kell, szoknom, tanulnom kell majd a dolgot, ezzel tisztában vagyok.

Most egy kertes házban élek, jó környéken. Nincs már vetemény, sem csirke, régen volt. És még így is azt érzem, hogy sosem érek a házi, házkörüli munka végére. És ez így természetes.

Szóval csak az vágjon bele, aki fel tudja mérni, hogy mivel jár/járhat.

Laktam én is 2 évet panelban. Így van némi rálátásom a dolgokra. Tudom mekkora a különbség.

A kertben, a tanyán dolgozni kell, megpirít a nap, megfúj a szél, ez ezzel jár. Én azt gondolom mindezzel együtt én bele akarok vágni. :)

81. 3d0696d927 (válaszként erre: 80. - J. Anna)
2013. ápr. 23. 14:35

Nem. A cikkben ezt nem nevezném tanyának. :)


Munka mellett is lehet gazdálkodni. Engem sem tart el senki, mecénásaim sincsenek. Sajnos kell a pénz, tankolni kell, számlák vannak.


Az étel és életminőség más. De dolgozom mellette. Igaz, kötetlenül, de muszáj. Sajnos.


Ha lenne férjem, elég lenne, ha csak egyikünk dolgozna, mert a rezsi ugyanannyi.

80. J. Anna (válaszként erre: 73. - 3d0696d927)
2013. ápr. 23. 13:47

Úgy gondolom a cikkben nem a jövőbeni gazdálkodás mikéntjéről van szó. 60x100 méteres területen, munka mellett ez nem is valósítható meg. Én elsősorban a tanyasi életminőség milyenségére vonatkozó kérdést véltem felfedezni a cikkben.

Kétségtelen, megdöbbentő számomra, ha látom, hogy újgazdagék lefüvesítik a jó termőtalajú hatalmas kertet és a közeli multinál veszik a nem is tudom honnan beszerzett zöldséget, gyümölcsöt.

79. kattyus (válaszként erre: 73. - 3d0696d927)
2013. ápr. 23. 12:57
Kecske ganajozás közben:) tettszik. Ha hamar végez segíthet a többieknek is:) Tényleg csak az tudja aki próbálta....A tanyán soha nem lehet végezni a munkával....
2013. ápr. 23. 12:06

Többször elolvastam, hogy jól látok?

Mert amiről írsz, az nem tanya.

Az más világ.

77. 712a5d68c1 (válaszként erre: 74. - 3d0696d927)
2013. ápr. 23. 11:11
De jó, hogy ezt leírtad. Már azt hittem kezdek teljesen megbolondulni. Ugyanis én ha veszek valami ismeretlen eredetű élelmiszert megkínálom előbb a macskát. Ha elfordul tőle, kidobom mert ő jobban "tudja".
76. zsoka1984 (válaszként erre: 73. - 3d0696d927)
2013. ápr. 23. 10:45

Főleg tavasszal húzos, meg összel én 5 körül kelek és este 9-re se végzek.

Csak az unatkozik a tanyán, aki mindent napszámossal csináltat.

Ide is költöztek ki városi nagy emberek, de csak buliznak ,mutogatják a kertet a haveroknak, amit napszámosokkal csináltatnak, mert fogalmuk sincs, hogy a szőlő melyik végét kell metszeni.

75. d878fb6317 (válaszként erre: 74. - 3d0696d927)
2013. ápr. 23. 10:36
:) Az állatok nem tévednek:)
2013. ápr. 23. 10:34

Tavaly az egyik hegylakóm megkért, ha megyek a városba, hozzak neki olcsó sárgarépát, mert vemhes a nyula, az a kedvence, de neki elfogyott.


Bementem a tecsóba, vettem pár kilót. A nyúl megszagolta és elfordult. Szerintetek?!


:D

73. 3d0696d927 (válaszként erre: 71. - Mézgapaula)
2013. ápr. 23. 10:31

Aki bevállalja, és tényleg termel, létrehoz ott dolgokat, hidd el, nem divatból teszi. A munka sosem volt divat. Egyszer lejöttek hozzám a volt kollégáim, látták a hatalmas zöldet, a nyugalmat, az elégedett jószágokat, csak ücsörögtünk a tűz mellett... :D Megkérdezték: "Nem unatkozol itt?" Te jó ég!!! Azt hitték az a rengeteg szépség magától van, hogy a négyezer nm csak lekaszálja, elveteményezi, gyomtalanítja magát, a kecske is megfeji magát, elkészíti a sajtokat majd ki is ganéz... :D


Most csak 1000nm-en gazdálkodok, de 6-kor kelek. és sosem végzek el mindent amit szeretnék. :)


Jellemzően aki tanyát, vagy távoli ingatlant vesz, vagy tényleg világvége hangulatban van, mert nincs más megoldása, neki nem fog sikerülni, vagy hoz egy döntést a régi vágyai alapján és nekilát termelni.

72. 3d0696d927 (válaszként erre: 66. - Regin_a)
2013. ápr. 23. 10:23

Muszáj idejében megugrani, mert sok a behozni, tanulni való, aztán tényleg csak megy az idő.


De nagyon ne sajnáld, nem sokat ücsörögnél a nyugágyadban! :D Nálam van fent két függőágy. Azt hiszed, használom?! :)

71. mézgapaula (válaszként erre: 65. - 15a0ad145d)
2013. ápr. 23. 10:03

Igen, épp ezt írtam, hogy divat lett tanyát venni, sok hírességnek is van:-)

Villany, víz evidens, a gázt tényleg nem gondoltam, de örülök, hogy van.

Tanyára fel!:-)

2013. ápr. 23. 09:53
Nagyon jó, hogy indítottatok egy ilyen fórumot. Mi sajna "panell lakók" vagyunk.:( De már nézegetem pár házat itt a környéken, de olyan horror áron árulgatják, hogy nincs rá pénzem. A családom tök hülyének tart, hogy ki akarok szabadulni a nagyváros forgatagából. Én egy felújítandó kis kockaházba gondolkodok, de minegyiknek új tető, szigetelés, fürdőszoba cseréje a minimum amit megkell rajta csinálni és a felújítás a csillagos egekbe visszi az árát. Szóval egyenlőre maradunk:( De én már nem birom, hogya fejem fölött " labdáznak" vagy mosnak este 11-kor vagy vasárnap reggel 7-kor. Lehet , hogy kezdek be zizzeni? Nem tudom. Ja, a rezsiről meg nem is beszélve:(
2013. ápr. 23. 09:43

Az biztos, hogy van árny oldala is, de az annyira eltörpül ahhoz képest amit ad.

Nálunk is van vezetékes víz, de utálom számomra az nem víz, a gáz csonk is itt van az udvarban, de soha nem fűtenék vele.

Tanyán tudni kell élni.

Ahogy pedig írtam, terveim szerint, valahova az erdő közepére szeretnék költözni.

68. hanira
2013. ápr. 23. 09:40
Őrülten irigyellek, pedig falun élek, tudom, milyen a vidéki élet, és hogy a tehén nem is lila. Minden vágyam egy ilyen tanyára költözni.
67. töprengő (válaszként erre: 59. - 712a5d68c1)
2013. ápr. 23. 09:31
Tavaly csak szilva volt. Sárga magbaváló, nem ringló, de finom. És bizony a fáról leszedve a legjobb.
2013. ápr. 23. 08:25

Üdv!

Úgy látszik nem voltatok még elmaradt területeken, ahol tényleg petroleum lámpa és gyertya a világitás

Naponta hallani hogy falvakbol, nem tanya, napi két busz megy átszállással a közeli nagyvárosba

Beteg gyerek vagy felnőtt esetében nem egy leányálom

Ha tehetős ember vesz tanyát, persze kultúrált és minden szolgáltatás megrendelhető, autó is van, de ennek az ellenkezője is igaz ahol nagyon szegény emberek élnek


A 90-es években jóbarátom vett egy lerobban tcsaládi házat városban, annak a felúkitásában tevőlegesen vettem részt


Be is indultam, mi lenne ha "tanyára" mennék, persze nem a sivatag közepére gondoltam

Árultam is a lakásomat, de mindig húzódott a dolog

Munkanélküli voltam és munka mégiscsak Bp-en van

El is lavíroztam a mai napig, nem lett semmi a tanyábol


Az én álmom akkor nagy gyepszónyeg, egy medence, mert b.nőm nagy úszó

Én ülnék a nyugágyban a reggeli napsütésben, mellettem a kutyám, foltos dogocskám volt akkor, és ugyanilyen foltos házi malackám is lett volna.


A lakás eladás időszerű ma is, de már csak bérelnék egy lakást és élek amig élek a millióimbol

Ma már azt nézem, hogy milyen közel van az orvos, kórház :(

"Irigylem" akinek sikerült.

65. 15a0ad145d (válaszként erre: 55. - Mézgapaula)
2013. ápr. 23. 07:55

Kérdésedre válaszolva: ma, a 21. században már nem úgy kell elképzelni egy tanyát, hogy gyertyával világítunk és kútról húzzuk a vizet!!!

Azokat akik ilyeneket gondolnak egy tanyáról, azok nyílván még nem voltak ilyen helyen..ha látnád milyen újépítésű házak és felújított tanyák vannak, csak ámulnál és bámulnál!!!!

2013. ápr. 23. 07:47

Szerintem idővel Anikónak is megjön a kedve, hogy legyen egy kis háztáji.

Azért hogy mindent rendben lehessen tartani idő kell.

Én is Dél-Alföldi vagyok, egy kisvárosban, kertesházban élünk, mégis vettünk egy tanyát.

Nem csak a zsúfolt panelből jó kiszakadni.

Vetemény nekünk sincs, állatok és gyümölcsfák vannak.

2013. ápr. 23. 05:43
Azt elfelejtettem 20 km-re van a város ez autóval 20 perc a buszok kb 30 percenként max óránként járnak..
2013. ápr. 23. 05:41

Elolvastam a cikked, valahogy szeretnék hozzá is szólni..:-) Én is tanyán lakom, bár itt fárasztóbb mint nálatok. Egyébként elég sok embert hallok, hogy tanyára / vidékre költözik csak, hogy a hitelt mossa magáról!! Én ide születtem ebbe nőttem fel.. Imádok itt élni, mikor reggel a madárcsicsergésre ébredek és még sorolhatnám..

Olvastam egy két hozzászólást és igen a TANYÁN tényleg jár a hókotró persze nem városí hókotrót sózót kell elképzelni hanem egy pár darab 82-es MTZ-t aminek a hátulján van egy V betű alakú nagy vas, és azzal tolja neki!! A traktorok elég sok helyen elmennek, ha az nem akkor sok önkormányzatnak van GLÉDER-e ami akkora mint egy állat mert még a beton aszfaltot is felszakítaná, és ha nincs más kiküldik azt kicsit megegyengeti a földutat úgy, hogy a havat is eldúrja...

Mondjuk mi termelünk is kb. 15 ha. -on(hektár) és elég fárasztó de valahol ezt is szeretem..Mikor minden a sajátunk azért jó érzés.. Épp a minap jött a méhész ismerős, hogy jönne az akácosba nem sokára a méhekkel és hozott 2 üveg isteni mézet.. Este mikor ette a család azt mondtam: "Isten milyen rossz lehet néhány embernek. Fogalma sincs arról, hogy milyen a frissen pergetett méz mikor még langyos, mikor nincs hozzá semmiféle adalék és még a tetejéről lekell szedni egy picit mert fullánk darabka van benn!!!" Istenem!! Imádok itt élni, és több mint 25 év után tudom is értékelni!!!

61. 712a5d68c1 (válaszként erre: 60. - Mézgapaula)
2013. ápr. 22. 23:30

Én csak azért reagáltam rá, hogy nehogy azt hidd, hogy csak olyan városiból lett tanyasi van, mint Ő.

És ezt most nem rossz indulatból mondom. Van aki szeret a kertben kapirgálni, fát metszeni, virágot ültetni és van aki nem. Ettől még nagyon jól érezheti magát a saját tanyáján.

Én is szeretem a szépen parkosított udvarunkat, de szeretem a gyümölcsfákat és bokrokat is.

Nem vagyunk egyformák. Saját borsó nélkül is lehet nagyon boldog.

60. mézgapaula (válaszként erre: 59. - 712a5d68c1)
2013. ápr. 22. 23:15

Ez mind szép és jó, de a cikket nem te írtad, vagy igen? Mert abban nincs szó semmi ilyesmiről:-(

Én csak a cikkre reagáltam, ha megnézed, éppen ezeket a dolgokat hiányoltam belőle.

De hátha kedvet kap az írója:-)

59. 712a5d68c1 (válaszként erre: 57. - Mézgapaula)
2013. ápr. 22. 23:09

Szerintem az én hozzászólásaimat nem olvastad. Mi minden évben vetünk borsót, fagyasztásra sosem marad, mert kint a földben lelegelem. Vannak olyan rokonok akik, ha jönnek nem kérnek rendes kaját csak zsíros kenyeret és mennek ki a földbe zsúrparadicsomot enni hozzá. A gyümölcsfáinkról tudnék képet csinálni. Gyönyörűek, most virágoznak.

Úgy telepítettük a gyümölcsöst, hogy egyazon fából legyen korai, kései, azonnali fogyasztásra alkalmas és befőzési célra. Ezért csak cseresznyéből 6 féle van, almából és körtéből 4-4, őszibarackból sokféle (nektarin fehér és sárga húsú is) szilva, meggy rengeteg. Van még málnánk, egresbokor és csemegeszőlő sok fajta.

Csak olyan szerrel permetezzük ami biogazdaságban is megengedett. A fáról esszük a gyümölcsöt és nem tudod elképzelni, hogy milyen jó.

2013. ápr. 22. 22:49
A tanya és a panel között van azért egy halvány átmenet. Itt néhányan úgy állítjátok be, hogy aki nem tanyán lakik, az zsúfolt, koszos nagyvárosi panelben. Városban is lehet kertes házat kapni, bár valóban nem 2 millióért. Amúgy szerintem mindenki számára van egy településméret, amiben jól érzi magát. Az annál nagyobb, vagy kisebb települések, már valamilyen okból kényelmetlenek. Nekem például ez a méret 70-150 ezer lakos között van. Mindenkinek a saját igényeihez illő lakóhelyet kell megtalálni, akkor lesz kiegyensúlyozott az élete.
57. mézgapaula (válaszként erre: 56. - 712a5d68c1)
2013. ápr. 22. 22:25

Akkor én nagyon el vagyok maradva, már a tanyák sem a régiek:-)

Mondjuk felénk nemigen van, de sokan költöznek ki a szőlőhegyre például.

Csak fura nekem, hogy ha már ott van a nagy telek, valakinek meg sem fordul a fejében, hogy akár egy kis borsót vessen, vagy petrezselymet, mittudomén, ha mást nem is. Mert locsolni kell, a füvet viszont locsolja:-)

Mi is dolgozunk és nem tanyán élünk, csak szimplán falun, de szerintem nem lehet összehasonlítani mással, ha a saját borsódat, a saját sárgabarackodat eszed, vagy szimplán a saját virágaidat nézegeted...

56. 712a5d68c1 (válaszként erre: 55. - Mézgapaula)
2013. ápr. 22. 22:05

Én a Dél-alföldön élek. Nem tudom máshol milyenek a viszonyok és, hogy a topikindító hölgy hol lakik. De azt bátran állíthatom, hogy a környékünkön majdnem minden tanyában van vezetékes gáz. Nálunk csak azért nincs mert nem akarjuk. A gerinc kb. 100 méterre, vagyis nem volna egy vagyon bevezettetni.

A havat az önkormányzat eltakaríttatja. Méghozzá nagyon is szervezetten. Szerződést kötöttek olyan gazdákkal akiknek alapból volt hóekéje. Így, ha esik a hó több helyen egyszerre indul a kotrás.

Mellesleg jegyzem meg, törvény írja elő az önkormányzatoknak az utak járhatóságának biztosítását.

2013. ápr. 22. 21:51

Szia, nem bántásból írom, hiszen becsülendő, hogy 21 éves korodban már saját házat tudtál venni egyedül önerőből és nyilván büszke vagy az otthonodra, de:

én nem látom úgy, hogy ezzel a "tanyasi léttel" dicsekedni lenne érdemes.

Manapság divat lett városból tanyára költözni és gazdálkodni, állatokat tartani (nagyon felkapott a kecskézés!), földet művelni. Nem nagyüzemi szinten, hanem csak önfenntartásra.

Azt írod, semmi ilyesmit nem is terveztek csinálni. Sőt, még a nyárfaszösz is zavar.

És munka után gondolom ugyanúgy csak a tv, internet megy.

Szóval számomra ebből az írásból nem derül ki, hogy miért szeretsz ott élni, azon kívül, hogy minden olcsó és a ház is olcsó volt.

Ez tényleg "kicsit másként" van, de pont a lényeg veszik el belőle így szerintem, pont az, amiért érdemes lenne ilyen helyre költözni.


U.i: és milyen tanya az, ahol be van vezetve a gáz és jár a hókotró?:-)

54. 712a5d68c1 (válaszként erre: 53. - Töprengő)
2013. ápr. 22. 21:46
Az biztos, hogy a magad ura vagy még a fűtést illetőn is. Én nagyon fázós vagyok. Már napközben nem fűtünk, de este a fürdéshez igen. Panelban laktunk 1 évig. A gyerekemmel szobát kellett cserélni, mert féltem, hogy megfagy. Sokszor aludtunk mindannyian a nappaliban, mert ott volt a legmelegebb. Én nem vágyom vissza.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook