Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Tanultál már eszperantó nyelvet? Mi a véleményed? Tényleg olyan előnyös, ahogyan beharangozzák? fórum

Tanultál már eszperantó nyelvet? Mi a véleményed? Tényleg olyan előnyös, ahogyan beharangozzák? (tudásbázis kérdés)

1 2 3
46. 079980be51 (válaszként erre: 40. - Annitta)
2010. szept. 14. 11:33

Az eszperantó sokkal gyorsabban tanulható mint a nemzeti nyelvek, de én úgy látom, bizony ezt is tanulni kell...


Az egyik ismerősöm elvégzett egy 80 órás gyorstalpaló tanfolyamot, de nem lett meg a vizsgája, pedig úgy érezte, hogy ő mindent tud. Később megtalálta a neten az "ingyenes eszperantó szintfelmérőt" - ami nagyon meglepte, mert a felét sem tudta a válaszoknak... Végül beiratkozott a Klinikáknál egy tanfolyamra, és újrakezdte az egészet.


Megizzadt a sikeres nyelvvizsgájáért, de az eszperantóval sookal-sokkal kevesebbet izzadt, mintha angolul, németül vagy oroszul tanult volna.

45. Nkriszti (válaszként erre: 42. - Annitta)
2010. szept. 13. 23:50

Szia! Nekem már megvan (szóbeli és írásbeli is). Akkor ezek szerint lehet, hogy nekem mázlim volt a javításnál, bár én úgy éreztem, hogy elég jól sikerült, és most ezt minden beképzeltség nélkül írom. 88 pontom lett összesen.


Levél pontozása (általánosan):

-Tartalom (5p): az irányítási szempontokat veszik figyelembe - számszerűen, kifejtette, vagy sem. Az irányítási szempont lefordításáért ált.ban nem jár pont, azaz egy-két mondatban ki is kell fejteni, úgy hogy összefüggő szöveg jöjjön létre.


-Kifejezőkészség (5p): elsősorban a nyelvhasználati hibákért vonnak le pontot, vagyis akkor, ha a vizsgázó nem megfelelő szót, kifejezést használ. Ezeket a hibákat hullámvonallal jelzik a javításban.


-Nyelvhelyesség (5p): van egy átszámítási táblázat, amelyben szerepel, hogy hány hibapont mennyi beszámítási pontot ér, de általában rugalmasan használják. A hibák jellegé ("erősségét") is figyelembe veszik (0,5p; 1p; 1,5p). A hibákat nem javítják, de aláhúzással jelölik.


-Kommunikatív hatás (5p): mennyire gördülékeny, koherens (összefüggő) a levél, milyen az olvasóra gyakorolt hatása.


Megfellebezted, leírtad ezeket a dolgokat?

Szövegértésnél mindent odaírtál, ami kellett az adott kérdéshez?


Mástól hallottam, hogy a labor javítását nézte meg, és ott látott olyat, hogy beírta és nem volt pontozva, megfellebbezte és mégis azt a választ kapta, hogy a javítás úgy jó, ahogy van!

44. szimba (válaszként erre: 11. - F5c6739a81)
2010. szept. 13. 17:07
ha középfokú lenne, én se, de egy sz@ros BA közgazdász alapképzéshez felsőfokút kell tenni... így azért már megy a dilemma (középfokúm van is egyébként - nem eszperantóból :))
43. szimba (válaszként erre: 7. - 94c02c5bb5)
2010. szept. 13. 17:05
ZSKF-en elfogadják (felsőfokú kell)
2010. szept. 13. 16:46
Szia! Sajnos az, hogy a levelembe bele se volt javítva, volt benne négy pipa és az összesítésnél, hogy 11 pont! Amikor elsőnek mentem akkor is ennyit kaptam rá, pedig csak egy bevezetést írtam, mert nem tudtam akkor többet! A szövegértésnél is ugyan így, csak ott odaírták a részpontokat,amivel az volt a bajom, hogy ki volt pipálva, de csak 6-ból 2 pontot adtak rá. Ott volt a megoldás előttem és jót írtam! Nem kötekedni mentem, tanulni a hibáimból,de nem volt aláhúzgálva ahol rontottam....én így jártam, de sokmindenkit ismerek aki egy hónap alatt lenyelvvizsgázott úgy, hogy maguk sem értik mi történhetett...Neked van nyelvvizsgád már?Tanulod ezt a nyelvet?
41. Nkriszti (válaszként erre: 40. - Annitta)
2010. szept. 6. 18:36
Szia! Mióta tanulod? A megtekintéssel kapcsolatban milyen tapasztalataid vannak?
2010. szept. 6. 14:08
Én leírni se merem mióta tanulom, hogy nyelvvizsga legyen belőle!! Angol és német!!Ha tudom ebbe bele se kezdek!A nyelvvel semmi bajom,de amióta változott középfokúra a követelmény, nincs esély sikeres vizsgára! Ja, esetleg, ha olyan kupacba esel! Voltam nem egyszer vizsgázni is és megtekinteni is!! Akik most kezdik javaslom menjenek németre vagy angolra! Felesleges pénz és idő kidobás! Ha lenne pénzem nem folytatnám, de a fele megvan, így olcsóbbnak tűnt nekem...de lassan ez sem igaz már!A pénzre hajtanak ki se javítják!! Érdekes tapasztalataim vannak! Van valakinek megtekintéssel kapcsolatos rossz élménye? Szívesen csevegnék vele erről!
39. Kund Abigél (válaszként erre: 38. - 8878e3a650)
2009. okt. 5. 18:27
Szia! Nekem van egy könyvem, amiben, ha jól emlékszem, felsőfokú feladatok is vannak. Utánanézek, milyenek, ha érdekel.
2009. szept. 25. 11:23

sziasztok


új vagyok itt, de nemsokára kezdem tanulni én is az eszperantót, de egy bibi van vele, felsőfokú kell, ami majd tavasszal lesz vizsga, arra akarok menni!

Remélem elég egy internetes tanfolyam hozzá! mert tanfolyamra nem futja!

Magántanárt meg egyszerűen nem találok itt kecskemét környékén! Ha véletlenül tudna valaki segíteni megköszönném!

37. mancs97 (válaszként erre: 36. - Nkriszti)
2009. júl. 23. 21:59

Persze, biztosan kell nyelvérzék is, meg mögött a sok év kemény nyelvtani alap. Plusz magyar szakon végeztem, talán ez segített abban, hogy a nyelvtani részeket még könnyebben megértsem.

Az angol talán tényleg nehezebb volt, az egynyelvű vizsga volt, szótárt nem lehetett használni. Viszont a szóbeli része meg könnyebb volt, fel lehetett előre készülni kicsit.

36. Nkriszti (válaszként erre: 35. - Mancs97)
2009. júl. 23. 14:59
Biztos lehagytál valahonnan egy j-t vagy n-t, azért nem adtak rá 100%-ot. :)) Neked azért már volt benne rutinod, mert megcsináltad az angol középfokút is, úgyhogy emelem kalapom! Az iszonyú nehéz! Biztos van hozzá nyelvérzéked is! Kolléganőmnek harmadjára sikerült csak az angol, ő is rengeteget tanult rá.
2009. júl. 22. 19:46

Én úgy készültem, hogy elővettem egy újságot, vagy bármit, amiben képek vannak, emberekkel, helyzetekkel, és megpróbáltam hangosan beszélni róla. Eleinte nehéz volt, de aztán egyre jobban ment. Meg az a fontos, hogy valamilyen rendszer szerint haladj. Például először elmondod, hogy a képen látsz egy férfit meg egy nőt. Elmondod, hogy ülnek, állnak, mit csinálnak. Hol van az egyik a képen, hol van a másik. Hogyan érzik magukat, mivel foglalkoznak. Feltehetően milyen kapcsolat van köztük. Milyen ruhát viselnek, milyen idősek stb.

Én azt is csináltam, hogy neten rákerestem, hogy képleírás, és ott is találtam párat, meg más nyelvből nyelvvizsgára felkészítő honlapon is.

A szóbelitől én is rettegtem, jobban, mint bármitől, mert egyrészt nem szeretek így megszólalni, másrészt meg senkivel nem beszéltem ezen a nyelven. Aztán mégis az elérhető 55-ből 54-et kaptam. Tudnám, miért nem adták már meg azt az egy pontot? :)

34. Nkriszti (válaszként erre: 33. - Mancs97)
2009. júl. 22. 14:46
A rugdosás az megy erről-arról! :)) Nagyon zabos tudok érte lenni! :) Nehéz ismét neki kezdeni, de ha már elkezdem, onnantól könnyebben megy. Igazából most ismételnem kellene, jó lenne a novemberi vizsgára elmenni, mert szerintem a szeptemberire nem tudok már felkészülni, és azért kell rá készülni rendesen! A szóbelitől van minden bajom egyébként! Már most ha rágondolok, tiszta ideg vagyok miatta. :-(( Nekem az is nehézséget okoz, hogy pl. egy képről mit lehet annyit beszélni, stb. Mit ajánlasz, hogyan készüljek rá?
2009. júl. 21. 16:51
Március elején volt a nyelvvizsga, a Rigó utcai. Egyébként meg tényleg elég a nyavalygásból, menni fog, csak el kell határozni magad! Segítek, ha kell. Például folyton figyelmeztetlek, hogy haladj. :)
2009. júl. 21. 13:19
Te merre vizsgáztál eszperantóból? Mostanában vagy régebben? Én anno németből érettségiztem is, meg elkezdtem újra, de abból nekem soha nem lenne nyelvvizsgám. Na jó, elég a nyavalygásomból...
2009. júl. 19. 18:11
Megszólalni mindig utáltam idegen nyelven, de valahogy ez a szóbeli vizsga nagyon jó volt. Pillanatok alatt végeztem vele, de voltak, akik hiába jártak tanfolyamra, mégsem sikerült. Mondjuk engem sok dolog érdekelt, próbáltam mindent megérteni, nem csak elfogadni, hogy úgy van. Az írásbelin én voltam az első, aki elkészült. Egyébként középiskolában angolt tanultam (plusz általánosban is, ja meg főiskolán), mégis kellett hozzá bő fél év intenzív tanulás, hogy sikerüljön a nyelvvizsga. Ha már németet tanultál, akkor az eszperantó nem nehéz.
30. Nkriszti (válaszként erre: 29. - Mancs97)
2009. júl. 19. 17:06
Nekem a tanfolyamnak a könyves változata van meg+CD, meg a középfokúhoz feladatsorok, stb. De én valahogy úgy érzem, hogy nekem tanár is kell hozzá, főleg ha meg kell majd "szólalni". Egyébként nagyon gáz volt a szóbeli vizsga? És az írásbeli? Az a baj, hogy semmi nyelvérzékem sincs. Annak idején a németet nyomtuk középiskolában, de abból is 3-as voltam, pedig minden nap tanultam, igaz nem is szerettem azt a nyelvet.
29. mancs97 (válaszként erre: 28. - Nkriszti)
2009. júl. 19. 12:40

Pont fél évet tanultam, amennyi a tanfolyam időtartama is. Volt, hogy tudtam napi 2-3 órát, amikor még kétszer aludt a pici, aztán volt olyan is, hogy kimaradt néhány hét.

Mint már írtam, nem jártam tanárhoz, nem beszéltem senkivel eszperantóul, csak magamban. Nem olvastam pluszban eszperantó cikkeket, könyveket, két könyvet is csak azért vettem, mert voltak benne típusfeladatok, illetve cd a magnóhallgatáshoz. De az annyira rossz minőségű volt, hogy utána felüdülésnek számított maga a vizsga.

28. Nkriszti (válaszként erre: 25. - Mancs97)
2009. júl. 19. 11:25
És így mennyi idő alatt sikerült lenyelvvizsgáznod? Én is tanultam, csak abbahagytam mert a lányom tavaly megszületett, és az az év teljesen kiesett nekem tanulás szempontjából. De most ismét neki kellene állnom... És elég volt az internetes tanfolyam?
2009. júl. 18. 07:47

Mi ne ŝatas varman veteron. Mia favorita sezono estas printempo, kiam la floroj floras, kaj la temperaturo estas ne tro alta.

Mi ŝatas ankaŭ la hejmpaĝo Hoxa, ĉar mi trovas ĉi tie multajn karajn homojn, kiuj korespondas kun mi, aŭ ili skribas artikolojn, kiuj estas tre interesaj kaj tiel plu.

2009. júl. 17. 20:55
tud vki eszperantóul? irjon már vki valamit azon a nyelven. csak kiváncsi vagyok..:-))
2009. júl. 17. 20:10

Csak most keveredtem ide, de van néhány észrevételem, tapasztalatom.

Először is, az MTA állásfoglalása szerint élő, idegen nyelv, általában ezért el is fogadják. Nemcsak főiskolán, egyetemen is. (Nekem legalábbis a DE-n elfogadták most tavasszal). De ha diplomához kell, akkor szépen meg kell kérdezni, nem csak úgy belevágni, és akkor nincs pofáraesés.

Nem beszéli senki? Ezt azért nem mondanám. Van egy ismerősöm, ő így találta meg a párját, házasok, kicsi fiúval. Ja, a srác lengyel, a lány meg orosz.

Pocy88-nak, ha még aktuális: a neten van ingyenes tanfolyam is, a lernu.net-en, bár én a www.eszperanto.hu oldalon tanultam. Ott le van írva, mennyibe kerül a tanfolyam. Gyerek mellett, max. napi 1 óra tanulással csináltam meg kb. 93%-ra a középfokút. Nem jártam tanárhoz, csak egyetlen egyszer találkoztam tanárral azért, hogy megtudjam, merjem-e vállalni a középfokút, vagy inkább csak az alapot (ez is elég lett volna a diplomához).

Szerintem nagyon jó alap lehet jó néhány nyelv tanulásához, főleg az angollal és a némettel való hasonlóságot fedeztem fel.

24. Pocy88
2009. jan. 21. 18:36

Természetesen egyetértek azokkal, akiknek az a véleménye hogy nem sokat ér és kell hogy valami más nyelvet is tudjon az ember. Az én esetemben ez úgy működik, hogy 15 éve tanulok németet és fogom továbbra is, mert alapvizsgáznom kell = középfokú nyelvvizsgának számít, emellett gazdasági szaknyelv németből és csak emellé az eszperantó. Szerintem, ha valakinek lehetősége van és elfogadják az eszperantót a diplomához, akkor bebiztosíthatja magát, de fontos, hogy ismerjen valamilyen másik nyelvet, mert az üzleti életben ilyen nyelven nem szoktak tárgyalni/levelezni.

Tehát engem az érdekelne, hogy hol, milyen tankönyvből, milyen áron, mennyi idő alatt lehet elsajátítani. Eddig 2 iskolát találtam a neten...

23. Berenik (válaszként erre: 8. - Pocy88)
2009. jan. 21. 17:42
Fizetős, és egy tanárnő javítja, és küldi a leckéket.
22. 94c02c5bb5 (válaszként erre: 21. - D879a0c5b4)
2009. jan. 21. 15:49
Majd holnap szebb lesz, :)
21. d879a0c5b4 (válaszként erre: 18. - Szebinora)
2009. jan. 21. 15:41

Én 10 évet nyűglődtem a némettel, de ha elmennék alapfokúra, szerintem még az se lenne meg. Mivel nemsokára nekem is kell a diplomához a nyelvvizsga, elkezdek majd tanulni informatikai szaknyelvű angolt (ha már egyszer informatikusnak készülök...).

Ami nem megy, azt nem kell erőltetni...

Szerintem...

De nem akarok megbántani senkit... Csak ritka rossz napom van :((

2009. jan. 21. 15:37

Mivel élő nyelv, ezért elfogadható (az más kérdés, hogy pl. a legtöbb egyetem nem fogadja el).


Főiskolák általában elfogadják, persze nem mind.

19. Myrthil (válaszként erre: 16. - Pocy88)
2009. jan. 21. 15:33

Az a suli szinvonalától függ. Nálunk az egyetemen már csak a német, angol, olasz és max a spanyol nyelvvizsgát fogadják el.

Ja, és az meg a másik, hogy álláskeresésnél kinek van nagyobb esélye....

18. szebinora (válaszként erre: 12. - D879a0c5b4)
2009. jan. 21. 15:33

Lehet, hogy nem jó semmire, de ha nem tudja letenni másból...

Évek óta tanulja a franciát, de olyan nehéz a nyevvizsga, hogy soha nem sikerül neki!

17. szebinora (válaszként erre: 5. - Pocy88)
2009. jan. 21. 15:31
Nem, középfokúra!
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook