Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szüléskor gátvágás mikor szükséges? ki hogyan élte meg? fórum

Szüléskor gátvágás mikor szükséges? ki hogyan élte meg? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5
39. a8db806638 (válaszként erre: 36. - Ada12)
2008. febr. 29. 15:12

Azt gondolom, hogy eléggé mind a 2 oldalt leírtam:

leírtam, hogy mely esetekben szükséges a gátmetszés, és azt is, hogy hogyan lehet a többi esetben elkerülni.

Szültem, 4-szer, plusz több száz babát segítettem világra. Az esetek nagyrészében gátmetszés nélkül, és mindegyik esetben a gátmetszésnél kisebb, a legtöbbször max. felületi repedésekkel.

Nagy babákat is, későn szülő mamáknál is, apró testalkatú mamáknál is.

A dolog titka az anatómiában rejlik. Ide most nem tudok képeket becsatolni (tényleg: csak én nem tudom, vagy nem lehet?) de csináltak MR vizsgálatokat hanyattfekve,oldaltfekve, hanyattfekve 45%-ban megdöntött szülőágyon, valamint állva és guggolva. A képeken egyértelműen mérhető volt, hogy a hanyatt illetve a 45%-ban hanyatt fekvőhöz képest a guggoló testhelyzetben a farokcsont hátramozdulása miatt kb. 20%-kal több hely lett. (Az álló helyzet a kettő között volt.)

Ez azért fontos, mert ahogy a baba a szeméremcsont mögött áthalad, úgy csinál, mint egy kis búvár, ívben alábukik, és kikerüli, majd a végén szépen az ívet folytatva születik meg. Tehát ilyenkor a baba koponyája már ívben visszafele tud haladni, ha érted, mire gondolok. (Látva keresztmetszeti képen, vagy élőben sokkal érthetőbb...) Ilyenkor ott próbál kibújni, ahol kell.

Ha a farokcsont nem ad helyet az "alábukásra", akkor a gátra érve még épp a végbél felőli irányba törekszik, és annak a résznek kell rendkívüli módon tágulékonynak lennie, hogy ne repedjen - ez pedig nem mindenkinek adottsága.

Azt gondolom, ha egy először szülő mama megtudja, hogy milyen testhelyzettel spórolhatja meg a gátmetszést (aminek most csak egyetlen hátrányát említeném, amit személyesen is tapasztaltam:pont a nedvesítő mirigy felé vágnak, és onnantól sok nőnek meg kell oldania máshogy a síkosítást, pedig az eredeti az igazi..) szóval az semmiképpen nem hátrány, és még csak nem is egyoldalú információnyújtás.

Persze ettől még elmesélheti minden anyukat a rémtörténetét a gátrepedéséről, de szeretném kérni, hogy írja mellé, milyen pozícióban volt, amikor berepedt, hogy valóban ne legyen egyoldalú az információ.

2008. febr. 29. 15:00
Bocs, én is egyesével haladok felfelé :D
37. a8db806638 (válaszként erre: 35. - Ada12)
2008. febr. 29. 15:00
Kedves Ada! Olvasd el a 2008-02-28 21:50-i hozzászólásomat...
36. Ada12 (válaszként erre: 29. - A8db806638)
2008. febr. 29. 08:49
Bocs most olvastam, h kétszer szültél.
35. Ada12 (válaszként erre: 31. - A8db806638)
2008. febr. 29. 08:48

Miért kell rögtön támadni?


Te szültél már? Mert az elméletet valóban tudod, és szép is amit írsz. Igen lehet, h külföldön így működik, de egy szülés mindig más. Van olyan helyzet, amikor ezt lehetetlen véghez vinni.


Én nem bántottalak, és nem is azt írtam, h nem jó, amiket leírtál. Persze minden nő arra vágyik, h nem vágják, de szerintem egy most szülő nőnek le kell írni a másik oldalt is. Nem mindn habostorta.

2008. febr. 29. 08:30

Nálam az elsőnél gátvédelmet próbáltak (alkternatívan), és végigszakadt a szülőcsatorna. Nem kívánom az ellenségemnek sem a varrás meg utéána a gyógyulás "élményét" (3 hétig nem tudtam egyáltalán ülni pl). A másodiknál sima gátmetszés volt, nem éreztem semmit, és pár nap alatt, az elsőhöz képest minimális fájdalommal és kényelmetlenséggel gyógyult.

Ezek után nem gondolnám, hogy a gátmetszés a nagy mumus, amitől rettegni kellene...

33. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 29. - A8db806638)
2008. febr. 29. 05:57
Ahol én szültem,a lehetőségekhez képest rugalmasak voltak...Szülőágyon kellett volna szülnöm,de nem volt gond hogy a vajudón maradtam,igaz a hanyattfekvést azért előnyben részesítették a végén,de míg tudtam mászkálhattam.A babó megszületésétöl kezdve pedig egyértelmüen bababarátok:)Még van egy kis időm a harmadik babóig,de érdekel a téma:)
32. a8db806638 (válaszként erre: 27. - Tinendo)
2008. febr. 28. 21:54

Én nem beszélném le a szülős videók nézéséről. A félelem, és a bizonytalanság a legrosszabb. És nagyon sok igen jó szülős videó van, olyan is, ahol nagyon békésen, és természetesen jön a világra a baba.

Egyébként jól írta annika: megtámasztják a gátat, és finoman tologatják le a baba fejéről. Ez egyáltalán nem fáj, mert ekkorra egyszerűen elzsibbad az a környék, mint amikor elnyomod a lábad, ha kereszbe van téve, és egy ideig nem érzed.

31. a8db806638 (válaszként erre: 23. - Ada12)
2008. febr. 28. 21:51
Szép munka! Melyik szülészeti szakkönyvből vagy más tankönyvből másoltad be ide?
30. a8db806638 (válaszként erre: 22. - Igynogy)
2008. febr. 28. 21:50
Csak egy kérdés: milyen testhelyzetben született a második babád?
29. a8db806638 (válaszként erre: 20. - Ccd9bb7d17)
2008. febr. 28. 21:50

Persze, semmi gondot nem jelenthet ez önmagában. Én magam is 2 gátmetszés után 2-szer anélkül szültem, az egyik alkalommal akkor fejű babát, hogy még fél cm hiányzott a fejméretéből, hogy beleessen a vízfejűség gyanujába :)

Sokat segít, ha a szülés előtt már 2 héttel elkezded masszírozni a gátat masszázsolajjal, napont néhányszor (pl. mindig pár percig, amikor vécére mész.) és a szülés alatt sem hátrány - bár ez nem biztos, hogy megoldható, attól függ, hol szülsz.

2008. febr. 28. 21:13
köszönöm mindenkinek a biztatást:) apuci is velem lesz és igy nem fogok félni semmitől :)
27. tinendo (válaszként erre: 10. - Annika21)
2008. febr. 28. 16:32

Én úgy tudom,h. az első babáknál mindig alkalmaznak gátmetszést, kevés olyan kórház van, ahol van gátvédelem.

Igaz nekem még csak 1 babám van, de a szülésről nekem csak jó élményeim vannak.

Annak ellenére,h. keskeny a csípőm 3 nyomásra kint volt a manó (pedig nem is volt kicsi sem, de nagy sem), a gátmetszést nem is éreztem, hisz az 1ik fájásnál vágtak.

A varrást sem igen éreztem, kicsi szúrások voltak csak, s ráadásul csak 4. Bár ez minden embernél más.

Kinek mekkora a vágása, s kinek mekkora a fájdalomküszöbe.

Szerintem fölösleges paráznod.

Akkor, amikor szülni fogsz úgysem ezek fognak a fejedben lenni.

Én megértem,h. félsz, hisz minden kismama fél az első szülésnél, hisz olyan dolgot csinál, amit még sohasem, de hidd el, felesleges félned.

Az olyan videók pedig amiket nézel a szülésekről, csak elrettentenek a szüléstől.

Ne nézz ilyeneket!


A szülési ágyra való "kakiláshoz" meg még annyit fűzök,h. mi van akkor ha odamegy?

Semmi.

Láttak már ilyet a szülészek.

Ezzel ne foglalkozz.

Nem minden szülésnél tudnak beöntést végezni.

2 bnőm is úgy szült,h. épph. beért a kórházba már szült is, náluk a beöntésre már nem volt idő, kicsit cikis volt a dolog, de ha jönni akar a baba.. :D


Hidd el a szülés, szép dolog. :)

Ne parázz!

Inkább élvezd a kismamaságot, a szülést és az anyaságot!

Sok sikert!

26. k.tünde78 (válaszként erre: 14. - Annika21)
2008. febr. 28. 15:48

A beöntést mindenképp megúszod,mert ma már kúpot alkalmaznak ami 20 perc alatt hat és ha nincs rá már idő azon se aggódj,hisz a szülészeten ez minden napos dolog,hogy nyomás közben esetleg a babán kívűl más is előbukkan.Egyébként minden nyomásnál azt fogod érezni és gondolni,hogy oda kakáltál/én is ezt éreztem,megis kérdeztem,de azt mondták,hogy csak a préselés miatt érzem így/.Az 1-ső babánál igen csak vágnak minden esetben és kapsz a gátadba egy lidokainos szurit is,de ezt már nem fogod érezni,mert addigra ellesz zsibbadva a baba feje miatt.Így varrás is elviselhetőbb.A további gyermekeknél már álltalában elegendő a gátvédelemmel való szülés mert az első babánál megnyúltak kellően az ínszalagok tartóizmok../mikor a baba kibújik a szülésznő a gát és környékére tenyerével ellennyomást alkalmaz,ezáltal megakadájozva a repedést../,megjegyzem tapasztalatom szerint sokkal fájdalmasabb mint a gátmetszéses szülés,de nincs utána varrás+varrat szedés lerövidül a korházban töltött napok száma.

Ne félj,mert egy gyönyörü baba egy kis kellemetlenségért cserébe minden pénzt megér.Akkor már nem azzal fogsz törődni,hogy fáj vagy nem fáj stb.,hanem,hogy végre láthasd a kezedbe foghasd halld,hogy felsír.

Jó babázást!!!!!

2008. febr. 28. 15:43
bocsi megint csak a videora tudok hivatkozni mert még nem szültem. ott ugy láttam mikor nem csináltak metszést hogy a doki vagy valaki az ujjaival letologatta körbe a hüvely falát a baba feje körül apránként
2008. febr. 28. 15:42

En magat a metszest eszre sem vettem, mert masra koncentraltam :). A varras mar kisse kellemetlenebb volt. A csucs a seb gyogyulasa. Egy hetig azt hittem meghulyulok, sehogy nem talaltam olyan testhelyzetet, ahol ne fajt volna irtozatosan. Aztan egyik naprol a masikra elmult.

Ma mar minden a regi, de neha a szeles ido kozeledeset megerzem ott. :)

23. Ada12
2008. febr. 28. 15:37
A hüvely ill. a gát repedése, mely a nem megfelelő gátvédelem és/vagy a gátmetszés hiányában jöhet létre. Négy fokozatba szokás sorolni, az egyszerű nyálkahártya sérüléstől a végbél berepedéséig. A gátmetszés másodfokú sérülésnek felel meg. A szabálytalan szélű repedések elvarrása nehezebb, és a gyógyulási hajlama is rosszabb, mint a steril körülmények között, megfelelő irányban végzett egyenes szélű gátmetszésé
2008. febr. 28. 15:36
Én mind a kettőt megéltem! Lányomnál vágtak, hiába a széles csípő, nagy volt a baba. A fiamnál nem is készítettek oda semmit, kicsi baba lesz, mondták! Tény az uh 3100 grammnak mutatta. Simán gátvédelemmel megszülethet a 3900 grammos lány után. Mondanom sem kell, hogy 4050 gramm lett, ráadásul a köldökzsinór át volt rajta tekeredve, nem a nyakán, hanem a testén, így furcsán jött ki, és repedtem, nem is kicsit. :( Nagyon nehezen jöttem utána helyre, alig bírtam mozogni. A lány után már másnap simán ültem, nem győztek csodálkozni, míg a kicsi után kellett majdnem két hét, mire nem fájt az ülés. Szóval örültem volna, ha vágnak. Mi lesz a harmadiknál??
21. Afrodita (válaszként erre: 16. - A8db806638)
2008. febr. 28. 15:33
Hát ez lenne az igazság? Abban a kórházban, ahol 2 hónap múlva szülni fogok a gátvédelmet nem ismerik, és sajnos az alföldi kórházakban ez a helyzet. Szülni /kitolni/ hanyatt fekvő helyzetben kell, és a gátmetszés mindenkinek kötelező!!!!!!
20. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 16. - A8db806638)
2008. febr. 28. 15:26
ha lesz időd majd válaszolni:két gátmetszés után van e esély harmadjára anélkül szülni?
2008. febr. 28. 15:26
húha ezek nagyon okos dolgok.nem szeretnék gátmetszést ha nem muszáj!!!
18. Ada12 (válaszként erre: 16. - A8db806638)
2008. febr. 28. 15:25
Ez mind nagyon szép, de mi van akkor, ha úgy reped, h még a végbele is felreped? Az is jobb, mint a gátmetszés, na nem hiszem.
17. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 14. - Annika21)
2008. febr. 28. 15:25
első esetben a mentőságyon szültem meg,ép beestek velem...beöntésre ugye nem volt idő,gondolom távozott ez az belőllem,de ezzel akkor ott senki nem foglalkozott...láttak már olyat gondolom...nem szabad erre gondolni.Volt ismim aki meséélte hogy félt nyomni,nehogy odamenjen bármi oda nem illő...nem lett könyebb a szülése,sőt....végül szintew kinyomták belőlle a babát ahogy mesélte.....szóval nem szabad ilyennel foglalkozni!
2008. febr. 28. 15:23

Nos, gyorsan - mert dolgom van - egy szakmai hozzászólás: nem magyarországon dolgoztam évekig bábaként. A helyzet az, hogy abban az esetben, ha nem hozunk létre természetellenes helyzetet szüléskor (hanyatt fekvés, anya teljes súlya a farokcsonton) akkor a legritkább esetben merül fel a gátmetszés szükségessége. Persze azt se felejtsem le, hogy ehhez még hozzájön, hogy az orvos nem csinál versenysportot a kitolásból, hanem az anya ösztönösen tol. Ilyenkor - amikor az anya nyitott medencével szül, netán a gravitációt is igénybevéve, és a baba feje finom tempóban halad kifelé - a "rosszfelé megy" esélye gyakorlatilag 0. Persze megint eszembe jutott egy fontos adalék: rendes helyen a bába gátvédelmet alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy a gát feszülős részét megtámasztja tenyérrel, és a mamát ráveszi, hogy amikor már küszöbön áll a baba megszületése, illetve miután a feje kint van, és a válla következik, akkor már ne nyomjon egyáltalán, hanem aprókat pihegve álljon ellen a késztetésnek.


Egyébként láttam már ilyen és amolyan (repedt és vágott) sebet is. A repedt sokkal gyorsabban gyógyul. Ugyanis vágni nem akkor vágnak, amikor a baba már egy ideje feszegeti a gátat, és elvékonyodott a szövet, hiszen akkor már ott a baba feje. Ráadásul a repedésnél a sejteket összetartó anyag szakad el, mintegy szétválik két sejt között a szövet. Ez vágásnál ugyebár lehetetlen, nem lézerrel és elektronmikroszkóppal csinálják :) Ott az orvos egyenes vonalban vág, és egy halom sejt roncsolódik. Emiatt duzzanattal és fájdalommal gyógyul - szemben a természetes repedéssel.


Amikor szükséges a gátmetszés:

- farfekvéses a baba, és nem bukkant ki a feje röviddel a teste után, a pulzusa pedig lassul

- koraszülött a baba, és a fejecskéjét nem akarjuk kitenni annak, hogy azzal tágítson magának utat

- a gravitációt igénybevéve , guggoló helyzetben sem sikerült megszületnie a babának, holott már majdnem, és a szívdobogása vészesen lelassult.


Egyéb esetben nem hogy megelőzne valamit, de csak hátrányai vannak.

15. josey
2008. febr. 28. 15:21
Ezzel se törődj,ott,akkor ez senkit sem érdekel...
2008. febr. 28. 15:20
tudom buta kérdés,deaz milyen mikor a tolófájás következtében odakakil valaki az asztalra? egy másik topikban olvastam hogy nem mindig marad idő beöntésre.
13. josey (válaszként erre: 10. - Annika21)
2008. febr. 28. 15:19

Hajrá,kívánjuk,hogy így legyen!!

Nekem is széles a csípőm,de azért nyomtam néhányat:))

12. josey (válaszként erre: 7. - Annika21)
2008. febr. 28. 15:18
Szerintem se nézz ilyesmiket,csak ijesztgetésnek jó..
11. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 2. - Ada12)
2008. febr. 28. 15:18
Nem tudom,nekem azonnal odaadták a gyerkőcöt.de akkor is borzalmasan fájt a varrás:((a szülési féájást akkorra már elfelejtettem:))
2008. febr. 28. 15:17
valakiből meg egyszerűen csak kicsusszan a baba. remélem én is ezek közé a nők közé fogok tartozni.anyuák mindig mondják lányom te könnyen fogsz szülni mert széles a csípőd.kérdés mekkora lesz bennem a baba ugyebár....
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook