Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Szovátafürdőről

Szovátafürdőről


Szováta elhelyezkedése Marosvásárhelytől keleti irányban mitegy 70 kilométerre.Szovátafürdő fekvésnek sajátosságai, a fürdőhely kialakulása.

Szovátafürdő leírása,a sós tavak és különösen a Medve tó keletkezése, tulajdonságai és vizének gyógyhatása, a környék megközelíthetőségének ismertetése.Szovátafürdő a Székelyföld megismerésének kiinduló pontja lehet a közeli nevezetességekhez.Innen eljuthatunk Parajdra, Korondra, Segesvárra, Székelyudvarhelyre, de nincs messze Gyergyószentmiklóson keresztül haladva a Gyilkos tó és a Békás szoros szépséges vidéke sem.

Szovátát az erdélyi sóvidék középpontjában találhatjuk meg. A kisváros Marosvásárhelytől keleti irányban fekszok a Kisküküllő folyócska partjain, ami itt fogadja magába a Szováta patakot.

Marosvásárhelytől a 13.számú főutvonalról Balavásárnál leágazó 13A jelű főutvonalon érhető el, mintegy 70 kilométer távolságban végig jó minőségű úton, melyet most 2006-ban újítottak illetve újitanak fel, az Európai Unió anyagi támogatásával.

Ez a terület a Görgényi havasok nyugati nyulványánál helyezkedik el. Szovátának 1910-ben 2826 magyar lakosa volt, míg az 1990 évi népszámlálási adatok szerint a 10050 főből a lakosság 89%-a vallotta magát magyarnak.A városka első írásos említését 1602-ből származtatják.


Szovátafürdő ma már teljesen egybe épült a városkával, annak egyik kerületének tekinthető. Egy keleti irányba húzódó, fenyőerdőkkel szegélyezett szűk völgyben van, melyet a jelenlegi gyógyturizmus legfőbb vonzereje a Medve tó zár le.


A Medve tó keletkezési idejét az 1870-es évek közepére datálják, amikor egy hatalmas esőzés alámosta a magas sótartalmú sziklákat, amelyek leomolva elzárták a patak utját és kialakult a tó, melynek alakja agy kiterített medvebőrhöz hasonló, erről kapta a nevét. Szovátafürdő mára Románia legjelentősebb fürdő és üdülőhelyévé nőtte ki magát, területén a Medve tón kivül megtalálható még a Fekete sótó a Veres tó és még több kisebb tó is.


A Medve tó Európában egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik. A tó területe mintegy 42.000 négyzetméter, legnagyobb mélysége kb: 13 méter, alját vastag sós iszapréteg borítja. Átlagos sótartalma minegy 25%, de a legmélyebb pontjén meghaladja a 30%-ot. Egyediségének különlegességét az jelenti, hogy a víz legfelsőbb 20 centimétere édeavizü és nem keveredik az alsóbb sós vizekkel, ahol a napsütés hatásáa a viz rendkivüli módon felmelegszik. Ezekben az alsóbb magas sótartalmú vízrétegekben 1,5 méter mélységben mértek már 75 Celsius fokú vízhőmérsékletet is, amikor a felszini víz 21 fokos volt.

Hasonló jelenséget tapasztaltak a Veres tónál is, ahol 1,0 mélységben 52,2 fokos vizet mértek. Ezen tulajdonságuk alapján a tavakat természetes hő akkumulátoroknak tekintik.


A Medve tó vizét sokan a Holt tenger vizéhez hasonlítják és gyógyhatásaiban is sok az analógia. Reumatikus és általában mozgás-szervi betegségekre tartják hasznosnak, de javasolják nőgyógyászati problémáknál is. Egyedülállóan gyógyítja a rendkivül kellemetlen pikelysömör megbetegedéseket is. Gyógyászatilag: fürdő-kúraként és iszappakolásban alkalmazzák, kiegészítve különböző gyógymasszásokkal és gyógytornával. A tó pihentetése érdekében a szabadtéri fürdőt csak junius elejétől, szeptember közepéig tartják nyitva. Ezen időszakon túl a fürdőházakat üzemeltetik.


Szovátafürdőn vadászkastély szerű kisebb-nagyobb villákat (kastélyokat) láthatunk a legszebb erdélyi építészeti stílust alkalmazva. Az idegenforgalom az utóbbi időszakban jelentős fejlődésnek indult.A modern szállodák, melyek egy magyarországi cég tulajdonában vannak igényes kialakításuak és szépen simulnak be a szépséges környezetbe. A szállodák rendelkeznek saját fürdő és gyógyászati centrumokkal, ahol az előetes orvosi vizsgálatokat követően korszerű terápiás eszközök segítik elő az épületeken belüli medencék gyógyvizében gyógyulni vágyó betegeket.


S mindez Budapestől csak 550 kilométerre van, jól járható utvonalon megközelítve, de Szovátafürdő elérhető a Budapest-Marosvásárhely között közlekedő közvezlen repülőjáratokkal is, melyeknél céljáratú buszok várják a vandégeket. Szovátafürdő a szépséges székelyföldi kirándulások kiinduló pontja is lehet. Közelében van Parajd, a ma is folyó sóbányájával és földalatti gyógyhelyével. Ugyancsak közel fekszik kKorond kisváros a székelyföldi cserepesművészet központja. Könnyen elérhető Segesvár és Székelyudvarhely is, de nincs messze a Gyilkos tó és a Békás szoros csodálatos vidéke, mely Gyergyószentmiklóson keresztül haladva közelíthető meg.




Írta: Hápi, 2006. október 5. 17:11
Fórumozz a témáról: Szovátafürdőről fórum (eddig 10 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook