Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Szokott valaki gépi mosásnál ecetet is tenni a mosóvízbe? Ha igen, akkor miért? fórum

Szokott valaki gépi mosásnál ecetet is tenni a mosóvízbe? Ha igen, akkor miért? (tudásbázis kérdés)


1 2
2013. ápr. 2. 10:21
Nem a mosáshoz, han az öblitő helyett!
2009. aug. 18. 12:22
Pontosítok, nálam hatásos az ecet is... a csempéről is szépen leszedi a vízkőfoltot.
2009. aug. 18. 12:15
Igen, nagyon jó vízkőoldó hatása van...Calgon helyett ez is hatásos. Illetve félévente szoktam, amikor "kifőzöm" a mosógépet.
2009. aug. 17. 20:10

Én akkor teszek ecetet a gépbe, ha festek, ekkor az öblítő tartályba öntöm.

Az ecet arra is jó, hogy a ruha ne eressze a színét.

Nem értem miért ne lehetne tenni a gépbe ecetet. Mire az öblítő tartályból a dobba kerül, addígra keveredik több liter vízzel, így nem hinném, hogy gondot okozna.

Szerintem a vízkő ellen is hatásosebb, mint a média által hirdetett termékek.

Mosáshoz nem jó tenni az ecetet, mert büdös lesz a ruha.

A vízkő oldást le lehet mérni egy vízkőcseppes poháron. Tálba öntünk ecetet és vízet, majd beletesszük a poharat. Pár perc múlva híre sincs a vízkőnek.

33. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 32. - Zebracsikó)
2009. jan. 2. 12:08
Pontosan.Mosógéphez is csak óvatosságból ajánltam a 10%-os töménységet mivel elektromos része is van. Olyan berendezéshez mint pld nem elektromos kávéfőző, vagy edények 20%-osat is lehet készíteni nyugodtan, csak a szmbefröccsenésre vigyázni kell.
2009. jan. 2. 11:28

Összefoglalóan, tehát, Te, mint vegyész nem ajánlod az ecetet sem a moószerhez sem az öblítőhöz adagolni, mert azoknak módosítja hatását.

Üres mosógép ecettel való vízkőtelenítését sem ajánlod, mert nem mindenhol azonos a vízkő vegyi összetétele, tehát, nem mindenhol lehet eredményes az ecet.

A citromsav jó tehát 10%-os oldatban.

31. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 29. - 'szti)
2009. jan. 2. 11:21

Hát közérthetőbben nemigen lehetne elmondani. A hidrátra nem mondhatom hogy víztartalom mert az megint más.De az kár hogy nem jön le abból amit írok hogy nemcsak felesleges a topikban felvetett tevékenység hanem rossz is. A topik címében a mosásról van szó de az öblítésnél se jó az öblítő mellé bármit tenni mert arra az ecet kémiailag hat azt átalakítja és nem biztos hogy ez jó lesz.

Ami a vízkő eltávolítást illeti arra se teljesen jó az ecet mert a vízkövek az ország területén eltérőek és az oldása is más savat igényel ha a legjobb eredményt akarjuk elérni.Én szakmai felelősséggel általános vízkőoldásra a citromsavat tudom ajánlani és pedig olyan mennyiségben hogy a kezdő töménység a mosógépben legalább 10%-os legyen ugyanis a vízkőoldás folyamán a savkoncentráció rohamosan csökken és lassul vagy leáll a rekció. A citromsav nemcsak több fajta vízkövet old hanem kevésbé illékony lévén nem irritálja a légutakat. Természetesen a széndioxid felszabadulás miatt a szellőzésről gondoskodni kell.Citromsav vegyi vagy mezőgazdasági boltokban kapható. (természetesen nemcsak mosógéphez jó hanem minden konyhai berendezéshez)

30. supin
2009. jan. 2. 10:43
Mosáskor nem!
29. 'szti (válaszként erre: 26. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 2. 10:32

te ezeket tudod, ha álmodból riasztanak, akkor is, mert ez a munkád

viszont az itteniek legalább 90%-a nem foglalkozik a kémiával ilyen szinten és hiába tanulta esetleg általánosban, ma már nem emlékszik rá és egy kukkot sem ért belőle

világos, hogy böki a szemed, ha olyasmit látsz, ami nem fedi a valóságot, csak vagy közérthetőbben magyarázd, vagy nyiss egy külön fórumot és akkor nem téved be laikus aki csak pislog ezeket olvasva

persze ez csak az én véleményem

28. Pirosalma (válaszként erre: 26. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 2. 10:26
Értem. Én az elnevezésekben nem (sem) vagyok otthon. A lényeg a kristályos NaOCl.
27. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 26. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 2. 10:19
És az utóbbi tartalmazhat 7 és 10 kristályvízet is.
26. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 25. - Pirosalma)
2009. jan. 2. 10:14
Nem jó mert a hidrátok mindíg a vegyérték szerint tartalmaznak OH gyököket addig a molekulánti víz mennyiségnek semmi köze a vegyértékhez. Pld hidrát a Ca(OH)2 míg a Na2CO3*12H2O miért volna az?
25. Pirosalma (válaszként erre: 22. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 2. 08:16

Nem az elnevezés a lényeg, hanem hogy 5 mol kristályvizet tartalmazó szilárd anyag.


Aminok a vízben lehetnek, nyilván a hypoóhoz nem adnak csak azért, hogy rossz szaga legyen:-)

2009. jan. 1. 23:40

Ottokár, megint beléd "botlom".

Előrebocsátom, mintegy preventíve: laikus vagyok.

De azt hiszem, aki itt ecetet használ mosásnál, az az öblítésnél használja, nem a mosószerhez adagolva.

Ismét elnézést kérek és egyben jó éjszakát kívánok.


Jobbra el.

23. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 21. - Pirosalma)
2009. jan. 1. 23:26

"A hipoklorit-anion emlékeim szerint kevésbé bomlékony"


Akkor hogyan szabadulna fel a naszcensz oxigén? Pedig az úgy alakul át kloridionná mint a huzat.

22. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 20. - Pirosalma)
2009. jan. 1. 23:22

Nem tudom mióta hidrát egy 5 kristályvízet tartalmazó vegyület? Én még nem annak tanultam. A hidrát nem a teljes vízmolekulát tartalmazza lásd Ca(OH)2 egy klasszikus hidrát.Könyveimben sehol nem találtam nyomát se a nátriumoxiklorit*5 H2O-nak.

Aminok hogy kerülnek a natúr hipohoz?

A hidridek meg csak a H-t tartalmazzák.

21. Pirosalma (válaszként erre: 19. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 1. 20:15

A szagot tudtommal a klórozott aminok okozzák.

A hipoklorit-anion emlékeim szerint kevésbé bomlékony, a hipoklórossav annál inkább (az oxidáló hatás pH-függő).


Hogy távolítanák el? Az a hatóanyag. "Szabad" hipoklórossav pedig természetesen mindig van, a HOCl/OCl- arány a pH-tól függ leginkább (meg persze a hőmérséklettől).

20. Pirosalma (válaszként erre: 18. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 1. 20:03
Pentahidrátként igen: [link]
19. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 17. - Pirosalma)
2009. jan. 1. 17:32

" nátrium-hipoklorit (NaOCl) egy bomlékony anyag, elbomlik közönséges konyhasóra (NaCl), és naszcensz (atomi állapotú) oxigénre ('O'). A naszcensz oxigén nagyon reakcióképes, a színeket, mikroorganizmusokat (baktériumokat elpusztítja"


A hipoban nem a klór fehérít és fertőtlenít hanem a feszabaduló naszcensz oxigén ami oxidál. Tegyél pár hétre hipot egy nyitott pohárba az oxigén kilép belőle és NaCl oldat marad vissza.A hiponak azért van klórszaga mert nemcsak hipoklorit van benne hanem szabad hipoklórossav is.Az utóbbit a kímélő hipókból eltávolítják.

18. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 17. - Pirosalma)
2009. jan. 1. 17:19
NaOCl nem létezik szárazon csak vízes oldatban van jelen. Amit hypo tablettának mondanak az nem az! A vízben való oldáskor keletkezik hipo, de reakció útján és nem közvetlen oldódással.
17. Pirosalma (válaszként erre: 15. - 036bf4cfe4)
2009. jan. 1. 17:11
NaOCl hogyne létezne szilárdan? Vagy félreértelek?
2009. jan. 1. 17:01
A mosószerbe tett ecet egyenértéknyi mennyiségű mosópor hatását közömbösíti! Nyolcadik osztályos tananyag! Legalábbis annak kellene lenni.
2008. dec. 31. 23:07

"Más nevek Nátrium-klorát(I)


Tulajdonságok

Kémiai képlet NaOCl

Moláris tömeg 74,44 g/mol

Megjelenés fehér szilárd anyag

Sűrűség 1,07-1,14 g/cm^3 folyadék "


Na tessék! A Wikipédiában marhaságok vannak leírva pld a fenti a hiporól szól. A hipo nátriumoxi klorit, NaOCl! A nátriumklorát NaClO3 messze nem ugyanaz! Egyszer azt írja hogy szilárd anyag pedig szilárdan nem létezik csak vízes oldatban van jelen. Ennyire kell a Wikipédiával is vigyázni!

14. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 5. - 8da8a563b7)
2008. dec. 31. 21:37
Hol hallottad hogy a sav lágyítja a vízet? Ilyet senki aki 7. osztályos szinten kettesre végzett kémiából nem mondhat. A mosóporokban van elég szóda ami lágyítja a vízet a sav a mosóhatást csökkenti.Az ecet pont "keményíti" a vízet. A sav sok anyagot sárgít inkább.
2008. dec. 31. 11:58
NAgyszerű vízkőoldó, ha ecetet teszel a mosógépbe, mindamellett, hogy szép lesz tőle a fehér ruha is.
2008. dec. 31. 10:57
ezt még nem hallottam
11. 8da8a563b7 (válaszként erre: 7. - 'szti)
2008. nov. 12. 07:01
nem tudom mennyire csökkenti a mosóhatást, a fehérek, valóban fehérek lesznek. Főleg akkor jó kipróbálni, ha valaki nem hiszi el, amikor már szürkül vagy sárgul a fehér cucc.
2008. nov. 12. 04:07
Nekem bevált,a fehérség miatt is és a vizkő ellen is hatásos
2008. nov. 11. 15:10
én csak fehér függöny mosásakor szoktam rakni ecetet a gépbe,fehérít
2008. nov. 11. 14:58

az ecetet én is hallottam , de még nem próbáltam

viszont ha nem felejtem el akkor trisót teszek a mosógépbe de csak és kizárólag fehér ruhákhoz....szép fehér lesz tőle minden, és puhák lesznek tőle a ruhák, na meg vízkőre is jó...

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook